Sprang-Capelle Smid je Verholen en de strijd tegen Mars Hierbij passen wij tevens het systeem van ZELFBEDIENING toe! DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 JAN. 1965 Wegens gebrek aan plaatsruimte van 25 januari tot 3 februari Burg. Smeelelaan 45 Waalwijk Tel. 04160-3396 Bij ons hebt U niet ai uw spaargeld nodig DOKTER JANE CapeiEe Meubelbeurs» Antoon Timmermans UITVERKOOP ook 's avonds te bezichtigen U krijgt 3O°/0 KORTING ondanks onze lage prijzen Indien U zelf het gekochte meeneemt of weg laat halen krijgt U nog eens extra 1 O°/0 KORTING Onze meubelen zijn afkomstig van vooraanstaande binnen- en buitenlandse fabrieken. vVè#ü--.V Het bedrijf in Waspik wordt wat het vlees en 'het brood betreft bevoorraad vanuit de slagerij en de bakkerij van Kaatsheuvel. De zaak in Waspik zal worden gevoerd door de heer Nagtzaam, v.h. Chef te Dinteloord, die binnenkort 4 tot 5 personeelsleden onder ziéh zal hebben. De bezorging van de di verse artikelen blijft dn handen van de heer C. Smits. De heer Hogenduin is op eigen verzoek van Waspik overgeplaatst naar een bakkerij in Roosendaal, terwijl mevr. Ho genduin de leiding kreeg van een winkel bedrijf te Oudenbosch. In het bestuur van de afd. Waspik hébben momenteel zitting de heren L. Kuijsters, voorzitter, A. Akker mans, A. Langermans en A. Matheijssen. Ter gelegenheid van deze voor Waspik bijzondere zaak is er in de zaal van hotel van Helvert twee dagen feest gevierd. Alle verbruikers werden hier verrast op een heer lijke avond. Na een inleiding waarin o.m. 'n uiteenzetting werd gegeven over de vragen Wat wil de coöperatie en wat is zelfbedie ning, werd er gul getracteerd en traden en kele artiesten op die bij het grote publiek bijzonder in de smaak vielen. Al meteen na dat de deuren van de nieuwe zaak waren ge opend rinkelden de kassa's. Vele kooplus tigen vonden hun weg in het ruime en over zichtelijke maar ook sfeervolle interieur, GEMEENTERAAD Openbare vergadering van de raad der gemeente Sprang-Capelle, vrijdag 28 janu ari 1966 des n.m. 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Machtiging tot het verstrekken van voorschotten op de per 1 januari 1966 te treffen salarismaatregelen voor het gemeen- tepersoneel. 5. Wijziging intercommunale I.Z.A.-re- geling. 6. Verkoop bouwgrond aan de heer J. Kuijsten te Sprang-Capelle. 7. Verkoop bouwgrond aan de heer J. W. A. Doornen te Sprang-Capelle. 8. Verkoop bouwgrond aan mevr. B. v. Engelen-v. Zwietering te Sprang-Capelle en de fa. C. van Caem en Zn. te Sprang-Ca pelle. 9. Verkoop industrieterrein aan de heer H. J. Kop te Loonopzand. 10. Verlening grond- en 'bouwvoorschot- ten voor de bouw van 30 woningwetwonin gen aan de Woningbouwstichting Sprang- Capelle. 11. Verlening aanvullende bouwvoorschot- ten aan de Woningbouwstichting Sprang- Capelle voor 't aanbrengen van 'n centraal antennesysteem t.b.v. 31 en 30 woningwet woningen. 12. Beschikbaarstelling krediet voor de inrichting van een jachthaven. 13. Mededelingen. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. 10 MILLE VOOR JACHTHAVEN. Zoals bekend is werd het wateroppervlak van de haven te 'Capelle uitgebreid door ver groting en aansluiting op de haven van een afgedamde arm)., gelegen aan de oostzijde van de haven, die was ontstaan in het kader van de aanleg van de nieuwe provinciale weg. Immers ten behoeve van de zandwinning voor deze weg werd een kanaaltje gegraven vanaf de Capelse haven tot aan de zandput, teneinde daardoor de zandzuiger naar en van de zandput te vervoeren. Bovendien was het mogelijk deze werk zaamheden uit te voeren in het kader van het bouwrijpmaken van de ter weerszijden van de Capelse haven tot industrieterrein bestemde gronden. Thans bevindt zich derhalve aan de zuid zijde van 'het ten oosten van de Capelse ha ven gelegen industrieterrein een havenbek ken. De kosten van de hierboven vermelde werkzaamheden hebben in totaal een bedrag van f 8888,58 (de aanneemsom van de N.V. R. Boltje en Zn.) belopen, welke kosten na aftrék van de opbrengst van de verkoop, van het uitkomende zand ten bedrag van onge veer f 3000, volledig ten laste van de opge spoten industrieterreinen worden gebracht. Het aldus ontstane havenbekken biedt echter de gelegenheid met betrekkelijk ge ringe kosten te komen tot de inrichting van een bescheiden jachthaven, a y Het door de gemeente-architect opge maakte plan voorziet in het aanbrengen van een scharnierende loopbrug, waaraan onge veer 25 jachten en andere pleziervaartui gen kunnen worden gemeerd. Het plan draagt een nog enigszins provi sorisch karakter. De oppervlakte van het ha venbekken is n.l. voldoende om voorzienin gen te treffen voor ongeveer 50 ligplaatsen. B. en W. achten het om de navolgende redenen echter niet verantwoord reeds nu tot het treffen van de daarvoor benodigde, vrij kostbare voorzieningen, over te gaan. Immers de thans aan te brengen voorzie ning dient zodanig te zijn, dat de werking van eb en vloed daardoor wordt ondervan gen. In de toekomst, als de Deltawerken om streeks 1969, de invloed van eb en vloed nivelleren en de Capelse haven een con stant waterpeil zal krijgen, zouden, indien thans voorzieningen op grote schaal worden getroffen, vele van deze voorzieningen daar door overbodig worden. Voorts dient te worden gerekend met het feit, dat nog niet vaststaat, of bij Keizers- veer een keersluis dan wel een vaste water kering in het Oude Maasje zal worden aan gebracht. Indien onverhoopt toch tot een vaste waterkering wordt besloten zal de be oefening van de watersport op het Oude Maasje daarvan ongetwijfeld wel weerslag ondervinden, maar zal toch dit prachtige binnenwater voor vele watersportbeoefe naars voldoende attractief blijven. Tenslotte wijzen B. en W. er op, dat de tijd gedurenden welke gebruik wordt ge maakt van de thans provisorisch aan te bren gen voorziening de gelegenheid biedt na te gaan welke behoefte er aan een jachthaven in onze gemeente bestaat, zodat in een later stadium zonder veel risico's definitieve voorzieningen kunnen worden getroffen. De kosten, welke aan het door de ge- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Adeline McElfresh 32. Een uitbarsting van woede trof haar trommelvliezen. Toen die zo ver bedaard was dat ze weer woor den kon onderscheiden, hoorde ze: ,.Nu ja, Laird is natuurlijk uitste kend, Maar je zou eens toevallig bij hem aan kunnen lopen." „Kan ik dat wel doen? Ik bedoel, zou het „Ethisch zijn?" maakte de oude dokter de zin voor haar af. „Wel, kijk eens. Jij hebt haar immers naar hem toegezonden? Dat is je antwoord, Jane. En Clay Morton kan opvliegen. Haar ge zondheid is van meer belang dan die baan van haar man." Even later hing Jane op. Over 'n paar weken kwam dokter Johnson weer thuis; en eerder, als ze hem nodig had. Intussen ging hij de vol gende dag naar Chicago, naar een bijeenkomst van doktoren. Een col lega uit het toeristenplaatsje waar hij aan het vissen was, had hem gevraagd mee te gaan. Het beloof de een gezellige boel te worden en waarom zou zij er ook niet een paar dagen tussen uit knijpen en er heen gaan? had hij gezegd. Ze had even gelachen. „Dat moest ik maar niet doen, geloof ik. Er zijn een paar patiënten van u, die u nu elke dag nodig kunnen hebben." Ze bleef Morton ten voeten uit, cm de oude dokter te gaan opbel len! en het was de oude dokter ten voete uit om hem, zelfs zonder nadere uitleg van haar, te vertellen dat hij met z'n praatjes maar er gens anders heen moest gaan. Dat was het soort vertrouwen dat hij in haar steldeZe glimlachte te gen haar beeld in de spiegel die boven 't telefoontafeltje in de hall van de Batesen hing. Mevrouw Bates zou nu wel gauw terugkomen van haar koorrepetitie en meneer Bates van zijn kaart avond je met Sam Christy. Jane had het prettig gevonden, alleen in het oude, grote huis. Ze was de laatste dagen veel te weinig alleen ge weest; te weinig tijd gehad om met zichzelf in het reine te komen, en een besluit te nemen over de toe komst. En de weken vlogen voorbij. Die beslissing kon ze niet lang meer uitstellen. Niet over Lance, maar over zichzelf, en Halesville, en Bill Latham. Bij die naam beet ze zich op de lip. Wat viel er voor haar meente-architect ontworpen plan zijn ver bonden, worden geraamd op f 10.000. Omtrent de exploitatie van het jachtha- ventje delen B. en W. het volgende mede. De jaarlijkse lasten van bovenstaande in vestering kunnen in totaal worden gesteld op f 1000, - te weten: annuiteit inrichtings kosten 25 jaar tegen een rente van 6V2 is 2,2 van f 10.000 of f 820; onderhoud enz. f 180, totaal f 1000. Deze lasten kunnen door de baten worden gedekt. Im mers uitgaande van elders voor jachten en pleziervaartuigen geheven liggelden kan de gemiddelde opbrengst per ligplaats worden gesteld op f 40 per seizoen of in totaal 25 x f 40 is f 1000. - FA. REMPT HEROPENT NIEUWE WINKEL Een vanouds bekende zaak gaat haar poorten openen en ziet er na de ruim 70 jaar van haar bestaan zo jong en fris uit als het maar mogelijk is. Het is de firma S. Rept en Zonen, die aan de Raadhuisstraat 121 haar winkel grondg heeft veranderd, onder de bekwame leiding van de aannemersfirma Gebrs. Spierings a.c. Bij de vroegere win kel is de oude toonkamer en de werkplaats gevoegd, zodat nu de showroom een lengte heeft van 50 meter, met maar liefst 12 eta lages, een geweldige zaak dus voor Sprang- Capelle. Medewerking verleende hieraan ook nog fa. van Wijlen voor de lichtinstal latie, fa. de Groot voor het zeer toepasse lijke schilderwerk, beiden te Sprang-Ca pelle en fa. Schulte Lestrade te Kaats heuvel voor de centrale verwarming. De winkelbetimmering is geheel door de firma Rempt zelf verzorgd en is bijzonder tot zijn recht gékomen. Naast de winkelruimte bevinden zich de werkplaats met daarachter een speciale ruimte waar het groter tapijtmateriaal wordt geshowd. Deze heeft een lengte van 35 meter. Het pand dat nu een grootse alure heeft aangenomen kan wedijveren met dat van de stadszaken. Ook wat betreft de sortering is het bedrijf aangepast. Vele kamers staan er ten toon gesteld en de wonmetextielsortering is daaraan evenredig. De opening heeft plaats op woensdag 26 januari a.s. om 3 uur. De Burgemeester van Sprang-Capelle heeft zich bereid verklaard deze officieel te verrichten. Na de opening heeft de receptie plaats en voor het pubiiek zal de zaak opengesteld worden op donder dag 27 januari. Voor deze is er een bijzon dere reclame bij deze gelegenheid, welke in de advertentie is vermeld. Graag verwijzen we onze lezers hiernaar elders in ons blad. De Fa. S. Rempt en Zonen zij alle goeds voor de toekomst toegewenst. ZANGUITVOERING De gemengde zangvereniging 't Roze- knopje hoopt op 2 en 3 febr. a.s. een zang en toneelavond te houden in de zaal van de heer P. Pruijssers. Aan deze uitvoering werkt oök mee de jeugdafdeling van de Ro- zeknop. Het grote koor zal o.m. uitvoeren "Exsultate justi" van Da Viadana, Lente nacht van P. Zanen, het bekende "Spreek woordenquodlibet" van Arthur Claessens, "Zwölf Rauber" van H. A. Steen en Die Mühle im Schwarzwald van Richard Eïler- berg. Het jeugdkoor zal enkele liederen van Cath. van Rennes ten gehore brengen, o.a. Moeders verjaardag, 't Viooltje; van Hennie Kloppenburg zal men ten gehore brengen Wandelliedje en Vier weverkens; voort „Or geldeuntje" van Broeder Laetantius en van Mies Kannemeijer Lentelied en Serenade. De toneelafdeling van de Rozeknop zal na de pauze opvoeren de klucht in twee be drijven door B. Steijaart "Commissaris Ma- nus vertelt". De korte inhoud van dit stuk luidt Manus, een boeren slungel, heeft ge noeg van het landelijk leven en trekt naar de grote stad, waar hij bp de poitie komt. Hier wordt hij schoonhouer van gangen, cellen en bureaus. Maar aan zijn Pa en Moe, die het helemaal niet eens waren met zijn gang naar de stad, schrijft hij hoe hij "sa men met een rechercheur bij inbrekers bin nenviel en daar het gestolen zilver, enz. vond en de boeven inrekende en ze in de cel slingerde." Pa en Moe moeten minstens denken dat hun zoon Commissaris is gewor den. Maar wat gebeurt er als beide dorps mensjes, die nog nooit in een grote stad ge weest zijn, plotseling komen opdagen om hun grote zoon te bewonderen? Hierop is het verdere stuk gebouwd, maar we zullen de dwaze inhoud er niet van vertellen. Komt U zelf maar kijken en U kunt er van verze kerd zijn dat u 'n genotvolle avond zult heb ben. De leiding van de zang en jeugdkoor zijn in handen van de heer J. van Gestel uit Tilburg, terwijl de pianobegeleiding in han den is van mevr. Poldervaart. Aanvang 8 uur precies. RIKA VOND SSC De supporters van de sportclub S.5.C. organiseren vrijdag 28 januari a.s. een rik- avond in café G. Veldkamp. De baten zijn voor deze sportvereniging. Er zullen weer mooie prijzen zijn. Rikliefhebbers zorg er bij te zijn. N.V. VAN HAREN SCHOENFABRIEKEN N.V. van Haren's Schoenfabrieken gaat een nieuwe fabriek of liever stikkerij bouwen in het Belgische dorpje Weelde, vlak over de grens, waarin 100 tot 150 Belgische meis jes werk kunnen vinden. Het gebrek aan stiksters, de goed keuring voor bouwen, de situatie op de arbeidsmarkt hier te lande, hebben tot deze beslissing geleid, die echter ook voor uitbreiding vatbaar is. Ook de huisvesting is in België veel ge makkelijker. Op de vestiging in Vught zijn reeds een aantal meisjes in opleiding om zo spoedig mogelijk te kunnen beginnen. Men hoopt reeds in het voorjaar. 71. Hoe dat allemaal moet aflopen, dat zouden wij ook wel eens willen weten. We gaan daarom allereerst maar eens even terug naar smidje Verholen, die zich juist het apezuur schrok. Dat is geen wonder als men bedenkt wat hij juist allemaal te horen had gekregen. De Marsakker tjes hadden namelijk hun onder vindingen meergedeeld aan het ra diostation en de aldaar dienstdoen de marconist keurig vertaald en weer aan de smid overgebracht. Wij weten dat allemaal al: de inwoners van de kille burcht hadden ont dekt, dat er een valse Knekelble- ker door het fort liep. Oeie helpze weten dat ik Kneek niet ben!" riep de smid ang stig uit. „Wat nu?" Ja. wat nu? Het viel beslist niet mee deze vraag bevredigend te beantwoorden. De smid kon voor lopig maar één ding doen en dat was hard naar beneden lopen. „Ik moet die stalen deur zo snel moge lijk op zijn plaatshebben." mompel de hij zenuwachtig. „Als ik daar mee klaar ben, dan stop ik de sleu tel in mijn zak en dan ga is de verboden trap weer op. Maar dan gooi ik eerst de deur weer achter me in het slot! Ja. dat doe ik. Dat zit ik daar tenminste vlak bij de vogelen des vredes en de be vrijde Marsakketjes heb ik ook bij me. Ik kan dan altijd wel weer verder zien wat er gedaan moet worden, want daar zitten we voor lopig veilig De smid greep zijn hamer weer op en begon als een razende te slaan op de forse klinknagels, die de deur op zijn plaats moesten hou den. Met ware reuzenkracht dreef hij de zware bouten diep in de mas sieve stenen muur. Doch kwam het hem voor of hij maar niet opschoot. Goeie help, wat duurde dat lang voor die bouten vastzaten! De smid sloeg en sloeg en dreunend weer galmden zijn slagen door de gangen van het fort. Doch nóg harder dreunden de voetstappen van de drie levensgro te soldaten, die juist op het binnen plein opdracht hadden gekregen de smid te gaan vangen, van wie zij alleen nog maar wisten, dat hij 'n soort namaak Knekelbleker was. Natuurlijk hoorde smidje Verho len die voetstappen ook. Hij keek angstig op en zag de schaduw van zijn belagers reeds op de muur dan sen over Bill-Latham te besluiten? Dat v/as al lang geleden vastgesteld nog voor ze hem ontmoet had. Wat was ze toch dom geweest haar gevoelens alweer vrij spel te hebben gelaten! Er bestond vriend schap tussen haar en Bill. Waarom had dat voor haar ook niet genoeg kunnen zijn? Voor hém was het dat toch wél geweest. Langzaam liep ze naar buiten; ook op de veranda was de nacht lucht drukkend benauwd. In de be klemmende stilte hingen de blade ren lusteloos omlaag. Het leek wel of zelfs elk nachtgeluidje verstild was. Toch was het hier iets koeler, dacht ze dankbaar terwijl ze zich in de schommelstoel liet zakken. En ook lekker, niettegenstaande de temperatuur. Ze kon de glans van de lichten in de kerk zien. en een smal maansikkeltje dat aan de to renspits vastgeklonken leek door een onzichtbare ster. Ze leunde achterover en sloot haar ogen. Bill zou nu wel in zijn werkkamer bezig zijn met de laat ste hand te leggen aan zijn preek voor zondag, en op zijn bureau stond het portret van dat meisje. Ze wou dat ze oma Mason wat meer over haar gevraagd had. Oma zou er alles wel over weten; die zorg de er wel voor, alles te weten te komen over mensen die ze graag mocht. Wat had ze niet allemaal over Lance zitten vragen. Wie was hij, wat deed hij, wist ze zeker dat ze van hem hield? Vragen die ze uit pure zelfverdediging had beant woord, want ze was er al in het begin van hun kennismaking achter gekomen dat Melvina Mason er zo haar eigen oordeel op na hield, en dat ze je althans van 'n gedeelte daarvan graag op de hoogte wou stellen ook. Jane glimlachte. Ze was heel veel van de oude vrouw gaan houden in de weken sedert ze die pillen naar het eenzame boerenhuis was gaan brengen, en daar had overnacht omdat dat nu eenmaal noodzakelijk •was en er niemand anders was ge weest. Maar er is altijd iemand anders. Dat had Lance gezegd. Ongewild kwam die gedachte nu weer bij haar boven en als om er aan te ontsnappen, stond ze op en ging naar binnen. Er was iemand anders voor Bill Latham. Haar kamer leek wel een oven; ze nam een douche, deed de dunste nachtjapon aan die ze vinden kon, en ging op bed liggen. Ze hoorde de Batesen thuis komen, teruggaan naar de veranda, en tenslotte in 'n vergeefse poging wat koelte te vin den naar de stoelen op het gazon gaan. Na een tijdje deed ze 't licht uit. Later in de nacht werd ze ineens wakker, waarvan wist ze niet. De fosforiserende wijzers van haar wekker stonden bijna op twee uur. Ze ging rechtop in bed zitten en voelde haar kletsnatte rug heerlijk afkoelen toen de toch warme nacht lucht er langs blies. De atmosfeer voelde anders aan, er hing een ei genaardige, zware leegte, waardoor het ademen haar moeilijk viel. Ze stond op en ging naar het raam. Het maansikkeltje en de sterrerï waren weg. Een hoekige bliksem schicht schoot langs de hemel, zwaar en onheilspellend klonk het onweer. Als het ging regenen, zou het een stuk opfrissen Met die gedachte bleeft ze in het duister de naderende storm afwach ten. Boven de bomen volgden de bliksemstralen elkaar nu steeds sneller op, en iedere flits verlichtte een draaiende en kolkende wolken massa, die als een woeste, steige rende, horde scheen te worden op gezweept door het wilde ritme van donderslagen en een wonderlijk ruisende houtblazer spelend in een snel toenemend crescendo. Jane voelde zich onrustig wor den; ze greep haar katoenen och tendjurk en trok hem aan, hoewel het wel leek of ze een dikke deken cm zich heeensloeg. Toen ging ze weer naar het raam. Het gordijn begon te bewegen nu de koele wind, fris geurend naar regen, de kamer in woei. Ze huiverde even van genot, maar al gauw voelde ze een zekere angst over zich heenkomen. Een muur van wind sloeg tegen het huis. Dit v/as stevig gebouwd maar toch scheen het te beven in een poging zich schrap te zetten tegen de aan val. Er begonnen hagelstenen te vallen. Van de grote den op de hoek van het huis werd een tak af gescheurd die in z'n val een regen pijp of zoiets met een gierend ge luid van het huis lostrok en mee sleurde. Jane begon te rennen. „Mevrouw Bates! Meneer Bates!" Ze hamerde op hun deur. „We komen, Janie," riep de oude man terug. „Trek wat aan! We gaan naar de kelder!" (wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3