wa aL wij kse en LAnQStRAAtse couRAnt Nieuwe mode in Technische konferentie Stahl OGEN OPEN Sprang-Capelle Op-art en Mondriaan lk,ven wij VAN MIL Appeltaart 3,50 p* u BANKETBAKKERIJ H3Z6lll00tt33rt 3,75 Sprang Vrijh.-Capelle Capelle Dr. Winkelman geen praktijk Waspik VRIJDAG 28 JANUARI 196G 87e JAARGANG No. 1 De tcho vAn het Zuiöen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" op de voet KcSSeSsSS-bSSrsS Het was te verwachten: de op-art en Mondriaan-stijl manifesteren zich nu ook in schoenen, tassen en an dere accessoires. De schoentjes in deze stijl zijn van zwart met wit lakleer, geblokt of gestreept. De neuzen vallen breed en recht, de hak blijft laag. De trot- teurhak is nog steeds favoriet. Laarsjes schijnen nog niet met de sneeuw voor de zon te verdwijnen ook in het voorjaar gaat de rage door. De modellen vallen iets kor ter. Er is een eindeloze variatie in zwart-wit, vooral in lakleer. Uiteraard zijn dit tienernieuwtjes. Voor de wat oudere vrouw zijn de schoenen iets minder uitdagend en vaak in de kleurencombinaties zw./ cognac. Meer dan voorheen zijn thans schoenen en tassen te vinden die op elkaar zijn afgestemd. Men is dus op de goede weg. Ook in de tassenindustrie wordt het zwart/wit motief dankbaar ver werkt:: op een zwart lakleer fond wordt fantasierijk gespeeld met wit te banen, banden, gespjes, klepjes en ornamentjes. Een heel ander type tas: de vrij kleine modellen met toch redelijk veel bergruinjte in grof en fijn suè- de. De kleuren zijn verrassend fris. WINTERSPORT Treinen volgestouwd met win tersporters daveren dag in, dag uit naar landen met wit besneeuwe ber gen. Wintersport, enkele tientallen jaren geleden nog een vakantie besteding voor lieden met bankre keningen, kan nu door bijna ieder een worden beoefend. Gaat U ook? Zo ja, dan hebben we hier wat onderhoudstips voor schoenen en andere attributen in leer. SKI-SCHOENEN Bij de aanschaf hiervan komt het er vooral op aan de juiste maat te nemen. Knellende schoenen veroor zaken koude, stijve voeten, zijn ze te groot, dan is door het slobberen de kans op blaren niet uitgesloten. In de schoenen worden geiteharen (vochtopnemende) sokken gedra gen. Een goede ski-schoen is van jucht leer of van een ander sterk gevette waterafstotende leersoort en heeft bovendien 'n lederen binnenschoen ter versteviging van de enkel. De patentsluiting (met klemmen) heeft alles voor op het tijdrovende ge wriemel met veters, vooral ook uit oogpunt van veiligheid. De zool is altijd vlak, daar een geprofileerde zool gemakkelijker van de ski afglijdt. Hij moet beslist recht blijven en dat bereikt men door middel van ski-schoenspanners (met een ring aan de neuskant) die aan de zolen geklemd worden, zo dat de schoenen na gebruik ge strekt kunnen worden opgehangen. Verder moeten de schoenen be hoorlijk in de was worden gehou den. Kleurloze was of buffelvet is in sportzaken verkrijgbaar. Hier door wordt tevens de waterdicht heid bevorderd. Denk er aan 't leer alleen in te wrijven wanneer het kurkdroog is. En laat schoenen nooit bij een warmtebron drogen: tegen gebarsten leer bestaat geen remedie. U zult er later plezier van heb ben wanneer U de nieuwe schoenen liefst veertien dagen voor gebruik thuis inloopt, dan kunnen de voeten aan de ongewone dracht wennen. APRÈS-SKI Bij het toilet dat U na het skiën aantrekt, zijn après-ski laarsjes, uit gevoerd in zeehond-bont of suède (en gevoerd met lams- of schapen vacht) bij uitstek geschikt. Voor het maken van wandelingen raden we langere modellen aan, omdat die bij hoge sneeuw 'n betere bescherming bieden. Wist U al dat U suède- en bontlaarjes nooit met crème mag behandelen? Voor het onderhoud hiervan pakt U 'n crêpe kussentje (voor suède) en een bor steltje in. Zijn de laarsjes erg nat geworden, vul ze dan op met absor berend papier en zet er spanners in. Ter bescherming van de ski's be staan er hoezen van canvas, aan bei de kanten versterkt met leren pun ten. Voor kleine voorwerpen en ook voor bijvoorbeeld een lunchpakket kan men zich voorzien van een han dig tasje, dat in diverse leersoorten aangeboden wordt. Het wordt met een ceintuurtje om het middel ge dragen. KUNTSCHAATSEN Elk wintersportcentrum biedt ge legenheid tot schaatsen, al dan niet overdekt. Voor dames zijn er kunst schaatsen met wit leren gevoerde schoenen, voorzien van schuimrub ber gepolsterde tong. Voor heren: zwart leren hoge laars met een versterkt hielstuk. IJshockey-combinatie: in verschil lende samenstellingen zoals zwart/ wit en rood/zwart/wit leer, met hoog opgesneden achillespeesbe schermers (voor dames in wit leer). Noren: in zwart calfs- of juchtleer. Schaatsschoenen eisen goede ver zorging. Neem een tube of doosje kleurloze was en een paar oude doekjes (waaronder een wollen) mee. Ook hier geldt: natte schoenen opvullen met absorberend papier of op spanners zetten. Incrèmen al leen als ze kurkdroog zijn. SKIHANDSCHOENEN zijn er te kust en te keur. Enkele voorbeelden: soepel nappa met aan- sïuTtend wollen boord, versterkte palm en warme voering. Wanten zijn niet zo geschikt bij het skiën, maar in calfsleer uitvoe ring, met wol gevoerd, kunnen ze voor andere gelegenheden een uit komst zijn. Leg natte leren handschoenen nooit op de vërwarming! TERUG, THUIS. De met zorg gekozen ski-uitrus ting vraagt thuis een bescheiden, maar niet te verwaarlozen verzor ging. De skischoenen vetten we gron dig in met kleurloze was (alle leren attributen die worden opgeborgen trouwens) en daarna hangen we ze gestrekt op een droge plaats of in een kast. Houdt ze stofvrij door er een geperforeerde zak of hoes om te wikkelen: leer moet altijd kun nen ademen. En geef, als U toch bezig bent, de koffers meteen een extra beurt. Ze zullen toch ook wel eens met sneeuw in aanraking zijn gekomen. F. BATAILLE OVERLEDEN In een ziekenhuis te 's Hertogen bosch is dinsdagmorgen overleden de heer Frans Bataille uit Waalwijk. De heer Bataille, 64 jaar, was al gemeen leider van Ivo van Haren's Schoenfabrieken te 's Hertogen bosch, oprichter en voorzitter van de fabrieksharmonie en voorzitter van het pensioenfonds van Ivo van Haren's Schoenfabrieken. De heer Bataille was ongeveer 35 jaar in dienst van Ivo van Ha ren's Schoenfabrieken en hij was daar zeer gezien. Directie en medewerkers verlie zen in hem een hardwerkend me dewerker en een hartelijk leider. Ook buiten het bedrijf laat de heer Bataille vele vrienden be droefd achter. Vorig jaar nog werd hij gefêteerd met het feit, dat hij gedurende 40 jaar consul was van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond. Het diamanten feest van de voet balvereniging W.S.C. kon de heer Bataille niet bijwonen, maar on danks dat werd hij door de jubile rende ve.reniging gehuldigd in ver band met het feit, dat hij 40 jaar lid ervan was. In november a.s. zou de heer Ba taille 40 jaar aan het parochiële zangkoor van de St. Jan verbon den zijn geweest. De plechtige uitvaart zal geschie den op zaterdag 29 januari a.s. in de kerk van St. Jan te Waalwijk. Door de directie van Stahl Che mical Industries N.V. te Waalwijk werd begin januari 1966 een tech nische konferentie belegd. Aan de ze konferentie werd deelgenomen door een groep van ongeveer 30 Stahl-medewerkers, voornamelijk bestaande uit technische verkopers, werkzaam in Nederland en in de verschillende exportgebieden, als mede uit aan het bedrijf in Waal wijk verbonden laboratorium, en produktiechefs. Tijdens deze konferentie werd gedétailleerde technische informa tie verstrekt omtrent een aantal on langs door de Stahl-chemici ont wikkelde lederfinishes zowel als nieuwe finishmethoden. Een be langrijke bijdrage aan deze infor matie wérd geleverd door Mr. Joe Ossoff, vice-president van Stahl Fi nish Company, Inc. te Peabody- Mass. (U.S.A.), die deze konferen tie eveneens bijwoonde. Bovendien werd op deze konferentie een uit gebreide uitwisseling van praktijk ervaringen tussen de verschillende technische verkopers georganiseerd. Het programma voorzag in lezin gen en daarop volgden d'iskussies over een achttal verschillende tech nische onderwerpen op het gebied van het finishen van leder. De le zingen werden gehouden door de Nederlandse Technical Sales Mana gers, de heren F.A.P. Pullens en H. de Kwaasteniet. Het vier dagen durende program v/erd afgewisseld met een exkursie naar de Heineken's Brouwerijen te 's-Hertogenbosch. De groep van de deelnemers aan deze konferentie bestond uit een negental verschil lende nationaliteiten. Behalve de aan het bedrijf in Waalwijk ver bonden medewerkers en de aanwe zige Vice-president van Stahl Fi nish Company in Peabody, waren medewerkers aanwezig uit Spanje, Italië, Frankrijk, Oostenrijk, West- Duitsland, Engeland en Grieken land. De kombinatie van Stahl prokuk- tie-ondernemingen in Peabody- Mass. (U.S.A.), Montreal (Canada) en Waalwijk (Netherlands) mag beschouwd worden als de belang rijkste producent ter wereld op het gespecialiseerde gebied van leder finishes. Stahl Chemical Industries N.V. te Waalwijk heeft als werkterrein ge heel Europa, geheel Afrika, het grootste deel van Azië, alsmede 'n aantal Zuid-Amerikaanse landen. Momenteel wordt vanuit Waalwijk geëxporteerd naar letterlijk elk land van Europa, naar een groot aantal landen in Afrika en Azië, alsmede naar enkele Zuid-Ameri kaanse landen. De organisatie van Stahl Chemical Industries N.V. te Waalwijk is de laatste jaren sterk uitgebreid en omvat eigen verkoop kantoren in West-Duitsland en Italië, terwijl op korte termijn aan gevangen zal worden met produk- tie in Engeland. De bouw van een fabriek, alsmede de installatie daar van te Loughborough, is praktisch voltooid. Bovendien zal zeer binnenkort worden begonnen met de bouw •van een eigen fabriek in Spanje. Het produktieprogram van Stahl Chemical Industries N.V. omvat Impregneringssystemen op poly- urethane. zowel als op acrylaat- basis Camotex dekverven Permatex en Torotex resinvrije' pigmenten Acrylaat en acrylaatcopolymeer- resins Nitro-lakemulsies, zowel water als alkobol- oplosbare typen Vinyl finishes Permuthane finishes voor lak leerafwerking alsmede een zeer grote serie ver dere hulpprodukten voor het fini shen van leder. PERSONEELSTEKORT EN BOUWVERGUNNING DREVEN VAN HAREN OVER DE GRENS Het tekort aan arbeidskrachten in de Nederlandse schoenindustrie en de snellere mogelijkheden goed keuring te krijgen voor de bouw, hebben de directie van Ivo van Ha ren's Schoenfabrieken N.V. doen besluiten met de bouw van een schoenstikkerij uit te wijken naar België. Even over de grens, in het 300G' inwoners tellende dorpje Weelde, is men enige tijd geleden begonnen met de bouw van de stikkerij, die straks werk kan bieden aan 150 meisjes. Het gebouw wordt gedomineerd door een hal van 12 bij 30 meter, die zal worden ingericht met de modernste machines, die er voor dit onderdeel van de schoenfabri- kage zijn. Daa-onder zijn twee ban den. Tussen deze hal en een andere, waarin de overige dienstruimten zullen worden ondergebracht, is 'n fraaie kantine geprojecteerd. Wanneer de bouw gereed komt staat niet vast. Aanvankelijk was het de bedoeling te starten op 15 maart. Het weer heeft echter enige vertraging veroorzaakt. De eerste 30 modellistes hebben hun opleiding genoten in 't Vught- se atelier van Ivo van Haren's Schoenfabrieken N.V. Wanneer de vestiging in Weelde een succes blijkt, bestaat de moge lijkheid een op het thans in uit voering zijnde complex aansluiten de hal te bouwen. HET MOORDPROCES IN STOCKHOLM Maandag is in Stockholm het pro ces begonnen tegen de twee jonge Nederlanders Johan van 't H. 18 jaar oud, uit Rotterdam en de 21- jarige Johan D., die reeds bekend hebben hun landgenoot, de 20-jari- ge Henk Drost uit Harderwijk in de avond van de eerste december jl. in een leegstaand huis aan de Vat- tugatan in de Zweedse hoofdstad te hebben vermoord. Zij zouden hun slachtoffer met een touw gewurgd .en vervolgens messteken toege bracht hebben. De oudste van de twee beklaag den zou de ander voorgesteld heb ben een marteldood te gaan uitvoe ren nadat de jongens allerlei oor- logs- en concentratiekampverhalen hadden gelezen. Hendrik Drost, die zij beiden kenden, werd daarvan 't slachtoffer. Voor de magistraatsrechtbank, maandag, beantwoordden de be schuldigden kalm de vragen van hoofdaanklager Sten Mattson Op bepaalde punten verschilden hun mededelingen echter en dit bracht verdediger Olof Perselius er toe de 18-jarige J van 't H. aan te sporen alle vragen naar waarheid tc beantwoorden. „Alles wat ik vandaag zeg is voor honderd procent waar", zei 't H. daarop. De twee jongens hadden van het begin van hun verblijf in Zweden af geld tekort. De jongste was in oktober jl. in Zweden aangekomen met 700 gulden op zak en dit geld was spoedig op. Desondanks houden de beklaagden vol dat zij de moord niet om geld hebben bedreven. „Wij wilden onze moed beproe ven", aldus zei de 21-jarige J. D. „We wilden eens zien of we wer kelijk een moord durfden plegen". Van 't H. gaf de rechtbank een gedetailleerd verslag van de moord en zei dat hij en D. elk een mes "De techniek krijgt de mens zelf in de (pons)gaten"Deze veelzeggen de, maar niettemin moeilijke titel, prijkt op de voorzijde van het con tactblad, dat het bedrijf sapostolaat dezer dagen zijn medewerkers en belangstellenden toestuurde. Misschien denkt u aan de gaatjes in een girobiljet, misschien aan de T.V.-uitzendingen van Nico van Vliet, waar een computer in een re cordtempo percentages berekende. Het blad opent met het gedicht "Nieuwbouw". Het wil u en mij wakker maken, in ieder geval aanwakkeren tot verdieping in onze technische wereld. Het gaat vooral om de laatste strofe, de laatste zin "Woon ik er (in woningen als betonnen blokken), mij schiet het woord te binnen, dat de Heer Zijn zegen wil gebieden, in beton zelfs, zo er liefde woont". Het is een warme zin, vol genegenheid en troost! Verderop in het contactblad zien we, wat eigenlijk die laatste strofe inhoudt. In ieder geval ditHet is nutteloos onze technische wereld te ont vluchten, ons op te sluiten in ons eigen IK, te denken, dat we alle maal nummers zijn, kaarten in de kaartenbak van de baas. We leven HIER. Er is nog iets als aanvaarding en bereidwilligheid. Deugden, waarvan we de afwezigheid vaak alleen maar bij onze kin deren zien. We moeten leren WIJ te zijn, ik met de ander, dienstbaar aan onze wereld. WIJ, zei ik u, dat is durven werken in teamverband, hulp verlenen aan de ontwkkelingsgebieden, belangstelling hebben voor 'n organisatie als de V.N. Als IK maar in de hemel kom, is een tekort aan werkelijke liefde. Dat is alleen maar vechten voor een standbeeld, voor een lintje. Als we werkelijk iets van onszelf ivïllen maken, bemerken we, dat er een WIJ is. Dat kunnen onze kinderen zijn, onze collega's, onze te genvoeters in India. De liefde, de zegenende liefde van de Heer, woont zelfs tussen steen en stoffigheid. Dat is een zegenrijke gedachte. Bedrijf sapostolaat Waalwijk e.o. Grotestraat 234, Tel. 231 2 Abrikozenvl3 3,25 Waalwijk Roomboterkoekjes en een stuk touw hadden toen zij op de dag van de moord hun wo ning verlieten. Zij wachtten hun slachtoffer na diens werk op en vertelden hem dat zijn meisje was aangerand. Het slachtoffer bleek niet ver wonderd toen zijn meisje niet in de onbewoonde woning was. Ook had hij geen verzet geboden toen hij werd vastgebonden. Volgens van 't H. had hij Drost daarna met de heft van zijn mes tegen het hoofd geslagen. Daarna hadden beiden, Drost, die bewuste loos was, gewurgd en hem vervol gens verscheidene messteken toe gebracht. Het proces werd onderbroken na dat de verdediger verzocht om een uitgebreid psychiatrisch onderzoek. Het verzqek werd ingewilligd. DOKTERSDIENST De praktijk van dokter H. Winkelman zal a.s. zaterdagmiddag en zondag voor spoed gevallen worden waargenomen door dokter van Tuyn te Kaatsheuvel, Vossenberselaan 21, telefoon 04167 - 2006. KERKDIENSTEN ZONDAG 30 JANUARI 1966 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 uur en 4.30 uur Ds. C. v. d. Loo van Soest. BIJSTAND PASTORAAT. Ds. de Graaf van Meeuwen 'is door de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente be noemd tot bijstand in het pastoraat van de Ned. Herv. gemeente van Sprang. ZANGAVOND Onder het motto: Komt laat ons vrolijk zingen... zal a.s. zaterdagavond half acht, in de Ned. Herv. Kerk een zangavond wor den gehouden, georganiseerd door de Bij bel Kiosk Vereniging te Amsterdam. Medewerking aan deze avond zal worden verleend door de plaatselijke predikanten Ds. Bos en Ds. Barkema en de plaatselijke zangverenigingen Excelsior en Looft den Heer, terwijl de bekende radiozanger Kees Deenik enkele liederen zal zingen en de sa menzang zal leiden. Als organist zal mede werken de heer Jan Bonefaas. De toegang is vrij en iedereen is hartelijk welkom. POTAS EN PERLEMOER De Toneelvereniging Gezelligheid brengt op zaterdagen 5 en 12 februari a.s. in de zaal van de Chr. Volksbond, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, een jubileum-uitvoe ring, waarin zal worden opgevoerd het be kende blijspel: Potas en Perlemoer, een klucht in drie bedrijven van Joh. Blaaser. hoogste aantal behaalde punten; hiervan werd nu afgeweken, en viel deze prijs ten deel aan de zwaar gehandicapte Piet de Rooij, van Pro Patria, voor zijn prachtige prestaties bij deze wedstrijden geleverd en deze beslissing vond algemeen instemming en werd door alle deelnemers met luid ap plaus begroet. Pro Patria kan weer met genoegen op de deelname te Hedel terugzien. OFFICIËLE HEROPENING NIEUWE ZAAK FIRMA S. REMPT. Woensdagmiddag had de officiële her opening plaats van de geheel vernieuwde en uitgebreide meubelzaak van de fa. Rempt. De offiiële opening werd verricht door de Burgemeester van Sprang-Capelle, de E.A. heer M. van Prooijen, die de voortvarende ondernemers feliciteerde met de totstand koming van deze mooie zaak, die ook voor de gemeente een sieraad is. Er was zeer veel belangstelling van de zijde van leveranciers en zakenrelaties, ter wijl een groot aantal bloemstukken werd aangeboden, die aan het geheel een feestelijk aanzien gaven. De receptie die 's-avonds ge houden werd, werd eveneens druk bezocht. SPRANG op 28, 29 en 30 januari, voor spoedgevallen: Dr. van Tuyn, Kaatsheuvel PRO PATRIA De Chr. Gymnastiekvereniging Pro Pa tria nam zaterdag 22 januari te Hedel deel aan de selectie-kringwedstrijden van het Kon. Ned. Chr. Gymnastiek Verbond. Aan deze wedstrijd werd door verschillende groe pen van Pro Patria deelgenomen en er wer den ook enkele prijzen in de wacht gesleept en wel 2de graad groep B: Pieternella Ro- zenbrand 3e plaats; 1ste graad heren groep A: Wijn Timmermans no. 1, Ad Broeks 2 en Joop van Beek 3; 2de graad heren groep B: Jan de Rooij 3e plaats; adspirant jon gens 2de graad groep B:: Gerdines de Rooij 3e plaats. Door de vereniging De Brug uit Hedel was een prijs beschikbaar gesteld voor het DOKTERSDIENST De doktersdienst zal het komende week einde worden waargenomen door dokter Gerlach, tel. 350. VOORLICHTINGSAVOND BLOEMENTEELT In de zaal van café C. Montens gaven de assistenten Peijnenborg en Opsteegh van de Rijksvoorlichtingsdienst een voorlichting voor de bloemenkwekers van de Langstraat- se Kring. Gesproken werd over de teelt van snijbloemen in de volle grond. Gepropageerd werd ook andere soorten dan chrysanten op de markt te brengen. De kring Langstraat van de sectie bloementeelt van de tuinbouw- bond der NCB zal op 9 febr. in dezelfde zaal een derde studieavond beleggen. MEDISCHE DIENST Zaterdag 29 en zondag 30 jan. dokter Gerlach, tel. 350. ERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk, 9.30 uur en 14.30 uur Ds. Rebel. ZES MAAL WINST VOOR ATAK De Waspikse Voleybalclub Afak zorgde ook nu weer voor enkele opmerkeijke sue-

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 17