waAlwijkse en lanqstRAAtse coucant aan woningwetwoningen-b geen behoefte Elastieken kousen IMMBt „Oppositie mag geen schade doen aan Hartplan" cunen I I l i i GESLOTEN Burgemeester van Erp van Kaatsheuvel Loon op Zand Burgemeester Schweitzer van Vlijmen in Nieuwjaarsrede Verkeersongevallen 191 185 met materiële schade 139 131 lichamelijk letsel 46 47 aantal gewonde personen 54 64 dodelijke afloop 6 7 aantal daarbij be trokken bromfietsen 20 20 hiervan met dodelijke afloop 1 1 gewonde voetgangers 5 13 Zo is er in de St. Jozefparochie een Stichting in het leven geroepen, die de jongens- en meisjesschool on der haar beheer 'heeft. Men heeft er meteen het coëducatiesysteem inge voerd. Besprekingen in die richting voor de St. Jansparochie en Berndijk worden gevoerd, evenals in Loon op Zand, waar voor het kleuter- en meis jesonderwijs reeds een oplossing is gevonden. DEKZEILEN „American- stores" Tilburg RIJD AG 28 JANUARI 1966 87e JAARGANG No. 7 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" "Aan woningwetwoningen B, die Minister Bogaers zo graag gebouwd ziet om de doorstroming te bevorde ren, hebben wij in onze gemeente nog geen behoefte". Dit zei Burgemees ter van Erp, van Loop op Zand, j.l. woensdagavond in zijn nieuwjaars rede. Voor de arbeiders, aldus de Burge meester, zijn vooral eenvoudige, goe de woningen nodig, die de ergste wo ningnood kunnen opvangen. Pas als dat gebeurd is hebben we behoefte aan betere en duurdere categorieën woningen. Dat betekent overigens niet, dat er in de gemeente Loon op Zand niets gedaan zal worden aan de doorstroming. Het College van B. en W. hoopt door de totstandkoming van de 134 woningen in Plan Pannenhoef (de eerste worden eind februari opgele verd) woningen vrij te maken voor jonggehuwden door de nieuwe wo ningen vooral toe te wijzen aan men sen, die reeds over woonruimte be schikken. Intussen zijn er reeds vergaande kontakten gelegd om de samenwer king met de gemeenten Drunen en Heusden voort te zetten en wellicht geeft het departement toestemming de contingenten van de komende jaren eveneens onder te brengen in één plan. Op die wijze kan straks wel licht een aantal van 190 woningen van hetzelfde type worden gereali seerd. Dat zal dan een toeslag van 65 inhouden, terwijl tot dusverre slechts 25 toeslag gegeven werd. Burgemeester van Erp zei, dat deze woningen niet op de eerste plaats in Kaatsheuvel gebouwd zullen worden. Anders zou dit deel van de gemeente onevenredig sterk groeien. De Burgemeester denkt met name aan de realisering van een deel van de te verwachten 190 woningen in 't plan Molenwijk te Loon op Zand. Dit om de huidige overbelasting van kerk, scholen e.d. op te vangen in de nieu we wijk. ZEVEN KWARTIER Burgemeester Van Erp, die woens dagavond weer bijzonder op dreef was (hij praatte zeven kwartier vol), doorspekte zijn nieuwjaarsrede met tal van saillante gegevens over het wel en wee van de gemeente Loonop zand in het afgelopen jaar. De bevolking nam relatief weinig toe met 107. Er was een ruim ge boorte-overschot: 231, dat echter weer ongedaan werd gemaakt door 'n vertrek-overschot van 124, In 1965 zal dat echter wel anders zijn als door de bewoning van het Plan Pannen hoef een aanzienlijke vestiging te konstateren zal zijn. Het vertrek van veelal jeugdige mensen haart het gemeentebestuur grote zorgen, omdat daardoor ook vaak de kwalitatief beste mensen ver trekken, waardoor het maatschappe lijke leven vaak zijn goede leiders mist. Groot was de waardering van Bur gemeester Van Erp voor 'het werk van de Rijkspolitie. Hij zei het in dit ver band te betreuren, dat hij door zijn vakantie verhinderd was aanwezig te zijn bij het afscheid van adjudant van Broekhoven. VERKEERSONGEVALLEN De verkeersstatistiek geeft voor de gemeente weer een somber beeld te zien 1965 1964 STRUCTUURGEGEVENS Beroepsbevolking in 1965 bestond uit 4725 mannen tegen 4680 in 1964, een toename van 45; en uit 1785 vrouwen tegen 1720 vrouwen in '63. Burgemeester Van Erp Dit zou een toename betekenen van 65. Het aantal bezette arbeidsplaatsen in onze eigen gemeente bedroeg in 1964 4602 mannen, in 1965 4900 mannen, een toename van 298; voor vrouwen bedroegen deze aantallen 1774 en 1750, of een toename van 24 (750 thuiswerksters zijn in de aan tallen begrepen). De inkomende pendel bedroeg 930 mannen en 210 vrouwen, in 1964 resp. 760 en 195, hetgeen een ver meerdering betekent van 170 mannen en 15 vrouwen. De uitgaande pendel bedroeg 720 mannen en 240 vrouwen, in 1964 resp. 810 en 135. Voor de mannen liep dit aantal dus terug met 90 en liep het voor de vrouwen op met 105. Er werd een arbeidsreserve gere gistreerd van 35 (1964: 18) mannen en 5 (1964: 6) vrouwen. Gemiddeld geregistreerde vraag van 190 mannen (in 1964: 182) en 65 vrouwen (in 1964: 53). Procentuele verdeling werkgelegen heid mannen landbouw 5 industrie 65 diensten 30 1% Procentuele verdeling industriële werkgelegenheid mannen schoen en Ieder 75 j% bouwnijverheid 10 metaalnijverheid 5 overigen 10 1% Burgemeester Van Erp kon een stijging van de gasafgifte konstate ren. In 1965 werd 3.105.128 kubie ke meter gas afgegeven, wat een voor uitgang t.o.v. 1964 van pl.m. 3Vi 1% betekende. Het aantal aansluitingen steeg met 139 en bedraagt thans 4066 (Kaats heuvel 2275, Loonopzand 700 en Sprang-Capelle 1091). Het aantal verhuurde geysers steeg met 123 tot 1943. Via de toonzaal werd een omzet bereikt van f 27.665.49, t.w. 39 kookplaten en komforen, 52 gasfor nuizen en 29 overige apparaten, to taal 120 stuks. Het aantal lichtmasten werd in '65 uitgebreid met 84 stuks en zal onge veer 1200 bedragen. Volgens de oorspronkelijke plan ning, zou de Langstraat in 1968 van aardgas worden voorzien. Recente ge gevens van de Gasunie wijzen er ech ter op, dat dit 1967 zal worden. Daartoe zullen in de gemeente Loonopzand in 1966 wel de nodige verdere voorbereidingen getroffen moeten worden. Zo zal er een aard- gasontvangstgebouw en een centraal meet en regelgebouw moeten komen. Nog deze maand verwachtte Bur gemeester Van Erp het rapport van 't Gasinstituut met het elektronisch be rekende leidingnet aan de hand waar van eventueel de midden- en hoge drukleidingen (o.m. naar het uitbrei dingsplan Pannehoef) kunnen worden gelegd. DE SROG, waarin de belangheb bende gemeentebesturen zijn verte genwoordigd, overlegt momenteel nog met de N.V. Nederlandse Gasunie over de prijs van het aardgas. De komst van het aardgas zal de gemeenteraad trouwens in 1966 nog voor aanzienlijke kredieten stellen. BRANDWEER Groot was de waardering van Bur gemeester Van Erp voor het werk van de vrijwillige brandweer. Deze moest voor 62 meldingen uitrukken, t.w. 42 in Kaatsheuvel, 9 in Loon op Zand en 11 in De Moer. Hier trouwens meestal voor het vuil nisterrein. De brandweer bestaat uit 3 korpsen met 56 man totaal. Vorig jaar meld den zich vier leden. Twee leden van het korps slaagden voor 'het diploma brandwacht le klas, 3 voor brandwacht 2e klas en 2 voor pompbediener. In 1965 werd in Kaatsheuvel ge start met 'n eigen cursus brandwacht 2e klas, waaraan 15 cursisten deelne men, waaronder de juniorengroep uit De Moer, die reeds een training van brandmeester Cornelisen achter de rug heeft. In Kaatsheuvel kreeg de brandweer het afgelopen jaar de beschikking over een nieuwe lage-druk auto-spuit. Inmiddels is de goedkeuring ont vangen voor de aanschaf van een nieuwe eenheid in De Moer. Deze zal nu spoedig worden afgeleverd. Burgemeester Van Erp deelde me de, dat bij de bosbrandbestrijding een nieuw systeem is ingevoerd. Door de nummering van de bomen is de oriën tatie voor de brandbluseenheid aan zienlijk vergemakkelijkt. ONDERWIJS De school aan de Lage Zandschel kon gelukkig in orde worden gemaakt Daar verwacht het College van B. en W. een gymzaal te realiseren, waar van ook andere scholen gebruik kun nen maken. De bestuurlijke voorzieningen bij het onderwijs hebben B. en W. veel aandacht gekost. Veel overleg werd gepleegd om de ouders te komfron- teren met de bestuurlijke aspekten van het onderwijs. Het onderwijzend personeel wordt wat dat betreft teveel aan zijn lot overgelaten. Ook de ouders zullen zich met de bestuurlijke zaken moeten gaan 'be moeien. Burgemeester Van Erp vond het in dat verband verheugend te kun nen mededelen dat er reeds in enkele delen van de gemeente voorzieningen in de bestuurlijke sfeer waren getrof fen. AFSCHEID BROEDERS Burgemeester Van Erp stond nog even stil bij het afscheid van de Broeders van Liefde, die hij roemde om hun verdiensten voor 'het onder wijs en de vrije tijdsbesteding. De sportbeoefening op de scholen baart nog steeds grote zorgen. Ge lukkig is door de plaatsing van twee noodlokalen bij de St. Janssohool daar de gymnastiekzaal vrijgekomen, maar ook elders zal het gymnastiek onderwijs kansen moeten krijgen. Het speet de Burgemeester zeer, dat er nog geen gymzaal in Berndijk kon komen, waar deze ook van groot belang is voor het verenigingsleven. Drogisterij Parfumerie Stationsstraat 63 Waalwijk „Ik hoop, dat de oppositie in en buiten de raad geen schade zal doen aan het voor onze gemeente zo belangrijke bestemmingsplan Nieuw hart voor Vlijmen". „Dan is de kans niet uitgesloten, dat G.S. dit plan goedkeuren, en dat een aanvang kan worden gemaakt met de schetsontwerpen voor het cultu reel centrum", aldus burgeemester Schweitzer van Vlijmen in zijn nieuwjaarstoespraak tot de gemeen teraad. Economisch gezien mag volgens de Burgemeester niet geklaagd wor den over het jaar 1965. Zowel han del en nijverheid als tuin- en land bouw hadden een goed jaar. Een schaduw was het sluiten van de Le- derfabriek Van Wagenberg-Festen, een lichtpunt de snelle herplaatsing van de werknemers uit dat bedrijf. Met vreugde kon burgemeester Schweitzer de toenemende indus- tralisatie van zijn gemeente noe men. Begonnen is met de bouw voor Lutti N.V., Kon. Fabriek v/h Sanders N.V., Lécoré Foundations. Het fabrieksgebouw voor kofferfa- briek Mudde kwam inmiddels ge reed. In de culturele sfeer werd ook voortgang geboekt: de leeszaal kon worden geopend en de culturele kring kon beginnen met zijn acti viteiten. Dat deed ook het Instituut voor Maatschappelijk en Sociaal Cultureel Werk, terwijl met de bouw van het bejaardencentrum worden begonnen. Door een geboorte-overschot van 21& en een vestigingsoverschot van 2 (vorig jaar 263; de teruggang werd veroorzaakt door het te late opleveren van woningen) kwam 't inwonertal van de gemeente op 11.546, De woningbouw verliep erg gun stig. In 1965 kwamen 63 woning wet-, 19 premie-, en 49 vrije sec- torwoningen gereed. B en W hebben momenteel een bouwplan voor 100 woningen met c.v. in voorbereiding en het colle ge hoopt te kunnen beginnen met de' bouw van 32 bejaardenwonin gen bij de r.k. kerk op de Vlied berg. In voorbereiding zijn verder het uitbreidingsplan Vijfhoeven I, en Nieuwkuyk-West. Hoewel het aantal woningzoeken den daalde van 178 tot 146, blijft de huisvesting zorgen baren, omdat er nog steeds 191 gezinnen in nood- en krotwoningen gehuisvest zijn. Op het gebied van het onderwijs is vooral een U.L.O. op de Vlied berg zeer dringend nodig, terwijl er bovendien een tekort van een viertal lokalen is voor het lager onderwijs. Het aardgas is voor Vlijmen op komst. Binnenkort zullen de regu lateurs al worden vervangen en worden aangepast aan de nieuwe situatie. In de tweede helft van '66 zal Vlijmen in het bezit van aard gas zijn. Het raadslid Van den Meeren- donk bepleitte n.a.v. de nieuwjaars rede vooral de woningbouw in het oude kerkdorp Vlijmen, waar ge boorte en sterfte elkaar in even wicht houden. Burgemeester Schweitzer wees er op, dat het plan Vijfhoeven, dat ten noorden van het oude kerkdorp is geprojecteerd een belangrijke ver jonging kan bewerkstelligen, ter wijl tevens het Komplan Vlijmen, dat binnenkort door Ir. Margry zal worden toegelicht in de raad, een belangrijke functie daarin kan ver vullen. Het raadslid Leermakers had be zwaar tegen een verhoging van de gsstarieven. Hij vond, dat men be ter kon wachten tot de komst van het aardgas. Ook het gaslekonder- zoek wilde de heer Leermakers af wachten. Burgemeester Schweitzer wilde de tarieven los maken van de om schakeling, omdat de juiste datum daarvan nog niet bekend was. Het kweken van een reserve is beslist nodig om de kosten te bestrijden die straks verwacht worden Wegens inventarisatie maandag 31 januari de gehele dag Stationstraat 2-4 WAALWIJK Tel 04160-2809 Misschien zou men in 1966 gelukki ger zijn dan vorig jaar. Was het verheugend, dat binnen kort in Loon op Zand de kleuter school kon worden geopend, jammer vond Burgemeester Van Erp het, dat ook op dit terrein voor Berndijk zo weinig gedaan kon worden. SPORT- EN JEUGDWERK De belangstelling voor sportbeoe fening in georganiseerd verband is ook in 1965 weer toegenomen. De sportverenigingen telden 1350 leden, waarvan 950 beneden de leeftijd van 18 jaar. Met vreugde memoreerde Burge meester Van Erp het kampioenschap en de promotie van Uno Animo en DESK. Voor de laatste club betreur de spreker het, dat de gemeente nog niets had kunnen doen aan de verbe tering van de accomodatie. Jaarlijks gaat er f 38.000 subsidie naar de sportverenigingen. Dat bete kent een bedrag van f 20 per lid. Voor 'het jeugdwerk zal ook de subsidieregeling verbeterd worden. De vijf gulden per lid van nu, zijn niet meer toereikend. De normen zijn inmiddels vastgesteld, maar er zal een overgangsregeling moeten komen met het oog op de burgettaire konse- kwenties voor de, gemeente. ZORG ROND HARMONIEËN De stemming rond de harmonieën is deels zorgelijk en nodigt deels uit tot het aanheffen van juichtonen. De prestaties van de jeugddrum band St. Jan, de 80-jarige Harmonie Apollo, de jeugdharmonieën van So phia en Concordia en van Concordia zelf zijn uitstekend te noemen. De Burgemeester riep de successen van het afgelopen jaar in herinnering. Zorgelijk daarentegen is de finan ciële situatie van de korpsen, waar aan de gemeente ook niet alles kan doen. Nog zorgelijker is het probleem van het aantrekken van jonge krach ten. In dit verband vond Burgemeester Van Erp, dat er duidelijk behoefte bestond aan een muziekschool voor algemeen vormend muziekonderwijs. Met de directie van de Apollo- bioscoop hoopte de burgemeester de lopende besprekingen vruchtbaar af te ronden om te komen tot verant woorde filmprogramma's. Hij ver heelde niet, dat de zware vermake lijkheidsbelasting (25 in dit ver band een heel handicap vormt, maar het besluit van de raad tot verlaging kon tot op heden nog geen koninklij ke goedkeuring verkrijgen. Door de samenwerking van de overheid en maatschappelijke organi saties zou het volgens burgemeester Van Erp mogelijk moeten zijn het ni veau van de vrije tijdsbesteding op te vijzelen. Burgemeester Van Erp onder streepte de toenemende recreatie in de gemeente Loon op Zand. Het ver heugde hem, dat alle bij de Loonse en Drunense duinen betrokken ge meenten rond de tafel zijn gaan zit ten om de recreatie in dat gebied in goede banen te leiden. Konstateerde de Burgemeester aan de ene kant, dat er goede campings en goede horecabedrijven zijn, aan de andere kant was hij met zorg vervuld over de ontwikkeling van klandestine campings en het toenemende aantal horeca-bedrijven. "Het houden van kalveren is niet hetzelfde als van mensen", zei de heer Van Erp bijzonder scherp. Over heid en V.V.V. zouden wat meer in vloed moeten krijgen op de Horeca bedrijven. Men weet er niet altijd de uiste "toon" te treffen. Wat de bedrijven rond de Efteling in Loon op Zand en Kaatsheuvel, die wat dit betreft eenmaal een kwade re putatie hebben, is de zaak niet zo eenvoudig meer terug te draaien. Men moet zich realiseren, dat des zomers de zaken goed gaan, 's winters een terugslag komt. De toename van de 'horeca-bedrij ven in Loon op Zand achtte spreker bepaald te groot. Hij pleitte ervoor, dat de grote brouwerijen niet zullen schromen kontakt op te nemen met 't raadhuis. Burgemeester Van Erp sprak de hoop uit, dat de burgers en burger essen zeer zouden meeleven met het huwelijk van de kroonprinses. SOCIALE ZAKEN LOONNORMEN "Wellicht zijn zij die hoge ver wachtingen hadden van de Bijstands wet een beetje bedrogen uitgekomen", zo zei Burgemeester Van Erp, die er aan herinnerde, dat de G.I.M.Z. was vervangen door het College van Bij stand. Hij kon mededelen, dat vanaf 1 januari de loonnormen zullen wor den gehanteerd in pïaats van de zg. budget-normen. Hij sprak de hoop uit, dat, wanneer hij de volgende nieuwjaarsrede zou uitspreken, reeds de eerste spade in de grond zou zijn gegaan voor het nieuwe gemeentehuis. Burgemeester Van Erp konstateer de een goede voortgang van de werk zaamheden in de stadsgewestelijke commissie, die vóór 1 juli zal komen met een concept gemeenschappelijke regeling en een struktuurplan voor de streek zal maken. j Aan het slot van zijn nieuwjaars- i rede dankte Burgemeester Van Erp de, raadsleden, maar vooral de ge meente-ambtenaren voor hun inspan ningen in het belang van de gemeente. s L van eerste kwaliteit doek tegen bijzonder lage prijzen! Bijv. 400 x 600 115,20 600 x 800 230,40 Op deze prijzen 5% KORTING voor contante betaling. Belt U even tel. (04250) 31748 Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) J BIJ VLIEGRAMP OP BERGPIEK 117 DODEN Geen van de 106 passagiers en de 11 leden van de bemanning van 'de Boeing 707 van de Indiase lucht vaartmaatschappij Air India heeft de vliegramp op de Mont Blanc overleefd. Het, toestel sloeg maan dag omstreeks acht uur tegen de bijna 4700 meter hoge toppen van de Tournette in het masief van de Mont Blanc te pletter. Volgens de eerste waarnemingen van de ber- gingsploegen, die met een helikop ter de plaats van de ramp bereik ten, was er niets gebeurd als het vliegtuig slechts vijftien meter ho ger had gevlogen. Blijkbaar heeft de gezagvoerder van het toestel, D'Souza, die reeds tien jaar op de India-Amerika- route vloog, wegens de slechte weersomstandigheden het gevaar niet gezien. Men veronderstelt bo vendien, dat zijn hoogtemeter on klaar is geraakt, want in de regel passeren vliegtuigen op deze route het massief van de Mont Blanc op ruim 6000 meter hoogte of meer. Het verongelukte vliegtuig, opge stegen in Bombay, zou een tussen landing maken in Genève, waar 20' passagiers zouden uitstappen. Daarna zou het zijn weg vervolgen naar Parijs en verder naar Londen en New York. Het ongeluk gebeurde, kort nadat 't vliegveld van Genève het radio contact met het vliegtuig verloor. Wegens de zware mist en de he vige sneeuwval was het onmoge lijk aanstonds zekerheid te krijgen over het lot van het toestel. Pas 3 uur later, toen het weer opklaarde werden de wrakstukken van het toestel gesignaleerd door een Zwit serse vlieger, die bezig was topo grafisch foto-opnamen te maken van de Mont Blanc. Toen de zon weer scheen over het met sneeuw bedekte bergmassief werden met een helikopter van de gendarmerie van Annecy, drie toestellen van de Italiaanse luchtmacht en een Zwit sers vliegtuig ingezet voor een na der onderzoek.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9