15 JAAR EFTELING Jampe Medische verzorging in Nederland Kaatsheuvel Smidje Verholen en de tegen Mars Feestelijke viering van derde lustrum „Een sprookje van Koningin Fabiola", nieuwste attraktie 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 FEBR. 1966 2 DOKTER ÜANE Raamsdonk Damesmode Tilburg Rechter verbiedt staking in aardewerk-industrie Ze wou al uiting geven aan haar teleurstelling toen hij haar voorkwam. „De storm heeft de mensen iets an ders gegeven om over te praten, Jane. Dat ongeluk, de kletspraatjes, die zijn ze gauw genoeg vergeten. En boven dien zeg je dat Clay Morton alle on kosten van de behandeling van het kind van Andrews betaalt en haar vader koestert geen wrok - In 1951 werden voor het eerst de poorten van het grote natuurpark De Efteling in Kaatsheuvel geopend. Se dertdien hebben meer dan 10 miljoen bezoekers, waarvan een kwart uit het buitenland, deze enorme toeristische atractie in het hart van Brabant be zocht. Het grote succes van dit park is gelegen in de originele en rijke in ventaris. Naast mooie tuinen en wa terpartijen zijn er beroemde attracties zoals het unieke sprookjes bos, de kindertreinen en speeltuinen. In het lustrumjaar 1966 presenteert. De Ef- teling zich met enkele spectaculaire nieuwe stunts en een fijn feestpro- gram. EEN SPROOKJE VAN KONINGIN FABIOLA In stilte werd twee jaar lang ge bouwd en gewerkt aan de realisatie van wat 't meest spectaculaire sprook je van dit park wordt en dat bij de opening van het park op 10 april te bewonderen zal zijn. Het betreft na melijk een door koningin Fabiola ge schreven sprookje "De Indische Wa terlelies". Vanzelfsprekend had het stichtingsbestuur van "De Efteling" eerst de toestemming van deze Bel gische vorstin nodig, voordat techni cus Peter Reynders en de romanti sche vormgever Anton Pieck dit ver haal op een grandioze manier tot wer kelijkheid konden maken De be zoekers zullen het als een wondere be levenis ervaren. Zij moeten eerst een exotisch voorplein met metershoge gouden tempelwachters oversteken al vorens een in kunstmatige rotsen uit gehouwen galerij te kunnen betreden. Het geheel is met een klaterende fon tein en ornamentering geheel in In dische stijl uitgevoerd. Dan komen zij in een enorme onderaardse grot. Telkens kunnen in deze geheimzin nige spelonk enkele honderden be zoekers getuigen zijn van een indruk wekkend spektakel. Zij zien er uit op een mysterieus meer. Door de beto vering van maanstralen en een heks komt daar het wondere verhaal van de Indische Waterlelies tot leven. Een kostbare en ingenieuze bouw maakt dit alles mogelijk. De indruk die het schouwspel achterlaat zal on vergetelijk zijn. FOYER MET MUZIEK, BALLET EN WATERORGEL Teneinde ook bij minder goed weer voldoende mogelijkheden te bieden is er in het verleden reeds veel gebouwd. Nu volgt de ingebruikneming van een fraaie foyer waar 500 bezoekers kun nen genieten van o.a. een groot wa terorgel en consumpties kunnen ge bruiken. In het lustrum jaar wordt hier bovendien een uniek concours voor de beste amateur-balletscholen georganiseerd waaraan de bezoekers veel genoegen zullen beleven. Dit concours wordt op de zonda gen van de maand mei gehouden. De vele deelnemende balletgroepen moe ten elk een sprookje naar eigen idee- en, in dans vertolken. Iedere zondag worden drie voorstellingen gegeven. De drie winnende groepen zullen in juni wederom optreden. Het concours wordt geleid door de bekende ballet- paedagoge mevrouw Els Beerens- Mulders. Het wordt geheel gebracht in de sfeer vim het sprookjespark. SPECTACULAIRE WEDSTRIJDEN Op 7 mei wordt in het Efteling Sportpark een Interlandwedstrijd Za terdagvoetbal Nederland - Frank rijk gespeeld. Voor alle jeugdbezoe- kers (6-12 jaar) wordt een grote te kenwedstrijd met aantrekkelijke prij zen georganiseerd. Op 17 juli wordt in het bad van het park een grote kunstzwemshow gebracht met demon straties door Europese kampioenen. De directie van het park is voorts nog in onderhandeling over 'n evenement op de dag dat het nieuwe sprookje zal worden geopend. VOLKSUNIVERSITEIT Natuurbescherming in beperkte zin betekent bescherming van planten, dieren en 'hun associaties, van fraaie landschappen en geologische interes sante formaties. Om deze natuurbescherming te kunnen verwezenlijken zijn er o.a. na tuurreservaten. Dit zijn gebieden waarin de oorspronkelijke natuur be schermd wordt, waarbij de mens nog al eens handelend optreedt, wanneer bepaalde associaties gehouden moe ten worden, welker voortbestaan af hankelijk is van menselijke invloed. Ook wettelijk is de natuurbescher ming hier en daar geregeld, n.I. in de Boswet 1922, Natuurschoonwet '28, Jachtwet 1923, Vogelwet 1936 en Ruilverkavelingswet 1938. De natuurmonumenten-reservaten zijn in handen van het Staatsbosbe heer of van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Neder land. In Nederland hebben we ook diverse natuurreservaten, waarvan we o.a. noemen het Naardermeer, de Kampina heide, de. Loonse en Dru- nense duinen e.a. Ondanks de dichte bevolking en het gebrek aan militaire oefenplaat sen kunnen we óns ér toch in verheu gen dat het gereserveerde areaal in ons land toeneemt. Voor de leden van de Volksuniver siteit zal de heer Jan Vriends, natuur- historicus te Helmond, op dinsdag 15 februari, 's avonds om 8 uur in 't missiehuis St. Antonius over deze na tuurreservaten een voorlichting geven. Juist omdat het hier over een on derwerp gaat, dat voor de opgroeien de jeugd van zo'n groot belang is, maakt het bestuur van de Volksuni versiteit er op attent dat deze avond ook toegankelijk is voor de jeugd van 15 tot 18 jaar en wel tegen een ma tige vergoeding van f 0.50 per pers. BILJARTEN Voor de clubcompetitie van het di strict K'heuvel KNBB werden in de eerste klasse de volgende uitslagen geboekt. Euphonia - Altijd Raak 5 - 2K T O - HGL 4-3; KOT - Efteling 2-5; HKS-NAS 4-3. KOT KTO 2-5; Euphonia HK S 3-4; Altijd Raak - HGL 5-2; Efteling - NAS 2-5. Een opmerkelijke prestatie leverde FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" 38) Jane fronste het voorhoofd. Ze kon niet op hem gaan wachten. Het kon wel uren duren voordat Jones naar huis kwam wandelen, en dan zou hij vermoedelijk niet eens in een toe stand zijn om enig begrip te tonen. Maar het zou kunnen zijn dat hij er gens in de buurt was... Ze keek om zich heen. Over de rivier woei een lichte bries en in de diepe schaduw onder de bo men was het ettelijke graden koeler dan in de stad. Misschien was Jones uit de hut toch zo gek nog niet. Ze zag een pad ergens het bos ingaan, maar 't zag eruit of het doodliep. Ze kon het een klein eindje oplo pen besloot Jane, om wat af te koe len, en dan terug gaan. Ze hoorde de droefgeestige stem al, nog voor ze hem zag; een klage rige whiskey-tenor, die ontroerde zon der bepaald klankrijk te zijn. De woorden kon ze niet onderscheiden, als er al woorden gezongen werden tenminste. Toen kwam hij om een bocht in het pad te voor sloffen, zag haar, en bleef meteen stokstijf staan, alsof de twee grote emmers met bramen hem aan de grond vastnagelden. ,,Wa mot u hier?" vroeg hij met een nadruk op "u", alsof hij dat woordje er alleen in cursieve letters uit kon brengen. „Wat bramen misschien?" Ze zei het eigenlijk zonder er bij na te denken. Het was een inval, mis schien wel een inspiratie; als ze zijn aandacht eens af kon leiden. Hij liet z'n starre houding varen en kwam wat dichterbij schuifelen. „En waarom zou u bramen willen heb ben?" Achterdochtig keek hij haar aan. „Mijn bramen?" Ze maakte een ongeduldig gebaar. „Goed, goed. Ik ben hier inderdaad niet voor bramen gekomen. Maar ik zou er toch wel wat van willen kopen. Als u dat tenminste nog doen wilt, nadat u gehoord hebt waar ik dan wèl voor gekomen ben." De roodomrande ogen van Jones deden een halfhartige poging haar brutaal aan te staren, maar wendden zich bijna ogenblikkelijk af, gleden weer terug en dwaalden uiteindelijk naar de grond bij z'n voeten. Eenmaal scheen hij iets te willen gaan zeggen, maar hij bedacht zich blijkbaar en slikte alleen maar moei zaam z'n adamsappel op en neer. Hij is zo schuldig als wat, dacht G. Kemmeren van Euphonia, die te gen de kersverse kampioen van de le klas, W. Mandemakers, een fraai ge middelde van 9.73 speelde. Ook de nieuwe hoofdklasse-kampioen J. Da- men kwam met zwaar geschut voor de dag, getuige zijn 21,45 gem. tegen C. Netten van KTO. Deze laatste liet zich echter evenmin onbetuigd in deze voor hem verloren partij, door uit het spel van zijn tegenstander zoveel in spiratie te putten dat hij toch nog tot een gemiddelde van 11.18 kwam. 1 HGL 58 pt.; 2 KTO 49; 3 Eu phonia 46; 4 Altijd Raak 41; 5 NAS 41; 6 KOT 37; 7 De Efteling 33; S HKS 31 pt. MOEILIJKHEDEN ROND KERK IN RAAMSDONK Minister Biesheuvel van Land bouw en Visserij is het voor een deel met het A.R. Tweede Kamerlid Scha kel eens, dat de ruilverkavelingsplan nen in Raamsdonk moeilijkheden op leveren voor de kerkelijke gemeente aldaar. Deze extra moeilijkheden door het tracé van de nieuwe provinciale Langstraatweg gelden volgens de mi nister echter maar voor een deel van deze kerkelijke gemeenschap, die hun toch al excentrisch gelegen kerk in de toekomst nog moeilijker kan bereiken. Mr. Biesheuvel wijst er in zijn ant woord aan de heer Schakel op, dat de provincie Noord-Brabant de overr gang over de nieuwe weg wijzigde, omdat een eerder voorgestelde oplos sing volgens de provincie technisch nauwelijks gerealiseerd kon worden. „In het door Gedeputeerde Staten voorlopig vastgestelde plan van voor zieningen voor de ruilverkaveling "Raamsdonk" was ten behoeve van de provincie Noord-Brabant de toewij zing van kavels ex artikel 13 van de ruilverkavelingswet voorzien, onder meer voor het treffen van voorzienin gen ten behoeve van de onder 2 be doelde overgang. Het viaduct over de nieuwe weg zou daarbij ongev. 150 m west van de bestaande provinciale weg zijn komen te liggen en een om weg voor het verkeer met zich mede brengen van ongeveer 504 m. „De door de provincie in 1963 ontworpen gewijzigde verbinding ljgt ongeveer 150 m westelijk ten öpzich- Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. te van het eerder ontworpen viaduct en heeft andere op- en afritten." „Aangezien in ruilverkavelingsver- band geen toewijzing ex artikel 13 meer kan plaats vinden, omdat de stemming reeds in 1960 heeft plaats gevonden, ging de provincie over tot onteigening op grond van de onteige ningswet en voert zij de werken thans uit." Aldus minister Biesheuvel. De vakbonden mogen geen sta king uitschrijven bij de Sphinx en Mosa aardewerkfabrieken in Maas tricht. Wordt toch gestaakt, dan mogen de bonden aan de stakers geen uitkeringen geven uit de sta kingskassen. Bij overtreding van dit verbod worden de bonden beboet met één ton per dag. De president van de Haagse recht bank, mr Witsen Elias, heeft don derdagmorgen deze uitspraak ge daan in een kort geding, dat de aardewerkfabrieken hadden aange spannen tegen de vakbonden Sint Willibrordus en de Algemene Be drijfsgroepen-Centrale, en tegen de vakcentrales NKV en NVV. Ook beide vakcentrales worden elk beboet met één ton voor elke dag dat zij financiële steun geven aan eventuele stakers. Een sta kingsdag in Maastricht zou de vak beweging dus vier ton kunnen gaan kosten. Alleen al aan boetes. Het ging erom dat van hun of fers aan vrije tijd en geld ook de met-georganiseerde medearbeiders meeprofiteren, hoewel zij deze of fers niet brengen. Toch meent mr Witsen Elias zich te moeten afvra gen, of dit onbehagen in werkelijk heid zo groot is, een staking ge rechtvaardigd zou zijn. Het is namelijk niet nieuws in onze samenleving dat mensen voor deel trekken van offers die ande ren brengen. Als regel leidt dit toch niet tot gevoelensexplosies, al dus de president. Mr Witsen Elias komt dan ook tot de conclusie dat volgens de heersende rechts overtuiging de werknemers on voldoende argumenten hebben om een staking te rechtvaardigen. Sta king op zich is in Nederland ook wettelijk mogelijk. Maar dan moe ten toch wel bijzondere omstandig heden aanwezig zijn. Op elke duizend Nederlanders zijn gemiddeld 35 personen onder medi sche behandeling. Van hen worden er 20 door de huisarts behandeld, zo blijkt uit de door het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheids- nota. Het totaal aantal medici met in begrip van rustenden bedraagt ruim 15.000, waarvan ruim 4.500 prakti serende huisartsen. Het aantal tand artsen in Nederland bedraagt ruim 2.700. Dit is relatief weinig in ver gelijk met andere westerse landen. Alleen België heeft een geringere tandartsendichtheid. In Noorwegen en Zweden is het aantal tandartsen per inwoner ruim driemaal zo hoog. Nederland beschikt over 280 zie kenhuizen, waarbij rond 225 polikli nieken. Deze laatste functie van de ziekenhuizen breidt zich gestadig uit. Het aantal ziekenhuisbèdden is in 10 jaar van 48.000 tot 58.00 gestegen. Hoewel een betrouwbare maatstaf ontbreekt kan worden aangenomen, dat er in verhouding tot de bevol kingsdichtheid niet veel toeneming van ziekenhuisbedden nodig zal zijn. Het verdient aanbeveling, aldus de nota, te onderzoeken in hoeverre de houding en instelling van bepaalde groepen van artsen van invloed is op de omvang en de aard van de vraag naar ziekenhuisdiensten. Verwacht wordt, dat laboratoria en röntgenaf- delingen in de toekomst meer ruimte zullen vergen. Ook de outillage voor reactivering en voor revalidatie in de algemene ziekenhuizen behoeft ver dere uitbreiding. Er zijn thans 127 erkende verpleeg tehuizen. Ten aanzien hiervan wordt opgemerkt dat in vele delen van ons land nog ruimte is voor aanvullende voorzieningen. Een programmering op nationaal niveau wordt dringend noodzakelijk geacht. Voor zwakzinnigeninrichtingen wordt een behoefte van 25.000 bedden be rekend, zodat er bij 17.500 bedden thans een aanmerkelijk tekort is daar naast worden nog 5.500 zwakzinni gen verpleegd in psychiatrische in richtingen. Ten behoeve van geestelijk gestoor de bejaarden zouden 12.000 bedden nodig zijn, terwijl momenteel over 2.500 bedden beschikt wordt. Uit een overzicht blijkt, dat de sector gezond heidszorg en hygiëne in toenemende mate beslag legt op het in totaal be schikbare bouwvolume, terwijl de hiermee gemoeide investeringsbedra gen in nog geen tien jaar zijn geste gen van f. 39 milj. (1955) tot f. 182 miljoen (1964). BISDOM DEN BOSCH. Een onderzoek in het bisdom Den Bosch heeft uitgewezen, dat in 53 jaar tijds 21 priesters hun ambt heb ben neergelegd. In de laatste zes jaar waren het er acht, waarbij de twee priesters gerekend zijn die onlangs in" Eindhoven ontslag namen. COPvpiGht SHjDiO 77. Aan de terzake kundige aanwij zingen van de kolonel had de sol daat niet veel, want met aanwijzin gen alleen maakt men geen deur kapot. Dat dacht de soldaat ook, want hij wilde boos zijn houweel wegwerpen en gromde: „Ontplof vent en doe het zélf!" De kolonel, die helemaal niet van zins was hetzij te ontploffen, hetzij het ruwe hakwerk ter hand te nemen, was juist van plan hier op het een en ander te gaan terug zeggen, toen Mars in hoogst eigen persoon kwam aanlopen. „Jij stuk uilskuiken!" brulde hij de kolonel toe. „Heb je dat stomme deurtje nou nóg niet open! Sta er dan niet met je armen over elkaar bij en doe zelf ook ééns wat! Hier! Zó moet je dat aanpakken!" Hij trok de zware houweel met een forse ruk uit de handen van de sterke soldaat en begon er toen op los te hakken, jongens! „Hij wéét wat werken is, dat moet gezegd woraen!" moest de kolonel toege ven en grommend voegde hij eraan toe: „Daar zou een uitstekende korporaal in steken!" Mars hoorde daar echter niets van, want het geweld, waarmee hij op de deur loshakte, overstemde alles. Doch ook het geweld en de kracht van Mars vermochten niets tegen de structuur van smidj& Ver- holen's deur. Daarover werd Mars zó verschrikkelijk boos, dat hij met een laatste verschrikkelijke slag nog éénmaal op de deur beproefde. Doch al zijn inspanning was ook ditmaal tevergeefs. Het enige effect, dat hij teweegbracht, was het bre ken van de steel van zijn houweel. Het zware ijzer vloog eraf en be landde met een fraaie boog op het hoofd van de nog steeds toekijkende kolonel. Deze zakte natuurlijk in elkaar en daarmee was er voorlo pig een einde gekomen aan de aan vallen die men op de deur van de smid had gedaan. Nu moet men niet denken, dat Mars van plan was de strijd zómaar op te geven. „Ik zal die deur openkrijgen en ik zal die Kneek in handen krijgen!!" tierde hij. „Ik weet er wel wat op! dat zal hem tegenvallen!" En kijsend stoof Mars door de gangen van zijn k'lle burcht. Jane - en hij is bang. Dit gaf baar een dubbel voordeel wat ze tot het uiterste wou uitbuiten. „U zult wel weten welke straf er op meineed staat, maar u denkt vermoe delijk dat Clay Morton achter u zal staan..." „Mens, je kletst", viel hij ruw uit. „Ik heb geen flikker gedaan!" „Nee?" Jane keek veelbetekenend - dat hoopte ze tenminste. „En als ik nu eens kan bewijzen dat je op geen stukken na in de buurt van de aanrij ding van Lola Morton bent geweest? Dat het volkomen onmogelijk is dat je er ook maar iets van hebt gezien? Wat dan?" „Da'kennu nie bewijze. Nooit, want ik was'r wel; ne'so as 'k gesegd heb-" Paniek had evenwel een scherpe klank aan zijn hese kraakstem gege ven en zijn rode oogjes schoten schichtig heen en weer. „Waarom heb je 't eigenlijk ge daan, Jones? Ze hebben je er lelijk in laten lopen, heb je dat niet begre pen?" „In late lope? Wat bedoel u - in late lope?" Jane schudde somber haar hoofd. „Maar begrijp je dan niet, Jones? Clay Morton kan altijd zeggen dat hij jou op je woord geloofd heeft, en als jij je nou eens - laten we zeggen vergist hebt, dan kon hij dat toch im mers niet weten?" De man ging met een dorstige tong langs z'n lippen. „En waar zou u dan beweren da'k geweest was?" Jane bleef hem even ernstig aan staan staren. „Dat is nogal gemakke lijk te zeggen, nietwaar?" „Maar daar was'k helemaal niet. Daar ben ik - nou, al heel vroeg weggegaan!" Dat was natuurlijk mogelijk, maar Jane begreep nu wel dat de oude dokter gelijk had gehad. Ze was er zeker van dat hij stond te liegen. Schouderophalend zei ze „Nu goed dan, Jones. Dan laten we 't zo maar." Ze draaide zich om en liep terug, luisterend of ze zijn schuifelende stappen achter zich aan hoorde ko men. i Laat hem er anders maar eens een poosje over nadenken. Laat hem de tijd hebben om aan Clay Morton te gaan twijfelen. En dat zou hij zeker gaan doen. Misschien niet direct, maar het was wel zeker dat de in hem gezaaide vrees wortel zou schieten. Ze stond naast haar auto te wach ten toen hij om de laatste bocht van het pad te voorschijn kwam. „Heb je er al over nagedacht, Jo nes?" Dit keer slaagde hij er beter in haar ogen te ontmoeten. „D'r is niks om over na te denke, juf. U hebt 't mis, helegaar mis." „O ja?" De veelbetekenende uit drukking verscheen weer op haar ge zicht en er trok een flauw lachje om haar mondhoeken dat evenwel direct verdween. „Ik geloof 't niet, maar ja, als je nu eenmaal op Clay Morton vertrouwt". Even stonden ze elkaar zwijgend aan te staren, en Jane zag moeilijk verborgen onrust in zijn ogen. Dan keek ze omlaag naar de grote, sappig uitziende bramen in de emmers bij z'n voeten. „Wil je nog wat bramen verko pen?" Verbazing lichtte door de angst in z'n ogen heen. „Waarom niet - as u se hebbe wil." HOOFDSTUK 13. De oude dokter wreef met verwon dering over z'n als een baby zo rose, kale hoofd. „Juffrouw Dawson zal wel blij zijn geweest met de bramen, maar - „Oh, maar dat was ze zeker. Ze is ze direct voor diepvries gaan klaar maken." „Ik begrijp niet goed wat je er mee denkt te winnen", ging dokter John son verder, alsof Jane er niet tussen was gekomen. „Die zaak is een sla pende hond nu, Jane. Geloof je niet, dat het 't beste zou zijn hem maar niet wakker te maken?" Hij was 't niet met haar handel wijze eens, dat had Jane onmiddellijk gemerkt, maar ze geloofde niet dat het kwam omdat hij, net als alle an deren in Halesville, bang voor de Mortons was. Ineens zag Jane de ogen van Tom Andrews weer voor zich, die dag in het ziekenhuis, toen er de blik van een gevangen dier in had gelegen. Tom Andrews was bang geweest Koppig zei ze „En vrouw Rogers dan? U kunt niet ontkennen dat een operatie, een week eerder, haar zeker vijftig procent kans had gegeven. U kunt niet ontkennen dat Clay Mor ton met haar leven heeft gespeeld, en het verloren heeft." De oude dokter hield z'n hand op om haar woordenstroom te stuiten. „Dat ontken ik ook niet, Jane. Maar we kunnen er niets meer aan veran deren." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2