waalwijkse en UnqstRAAtse couraiu Tegen de honger in deze wereld Vrije Burgers leken jongste „Zo is het" programme I I i i BR^ncfiileffen ff.K.N. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg, die vandaag in ondertrouw gingen ten gemeentehuize te Baarn DE HULP AAN INDIA Detailhandel in december DEKZEILEN „American- stores" Tilburg Overleg in bedrijfstak DRIE MENSEN DOOD DOOR KOLENDAMP AMERIKA HAD 49.000 DODEN IN VERKEER PRIJS SIGAREN CENT OMHOOG VRIJDAG 18 FEBRUARI 1966 81e JAARGANG No. 13 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 ^Bureaux^^GTOt^traat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" BETERE MIDDELEN In zeer grote gebieden van de wereld heerst nog steeds honger. Vol gens velen is in deze ellendige toestand alleen verbetering te brengen door in die streken tot een omvangrijke geboortebeperking te komen. De aanwezige hoeveelheid voedsel is één van de beperkende factoren. Onze aarde, zo was steeds de zienswijze, kan slechts een bepaald aan tal mensen voedsel verschaffen. Dat maximum nu zou weldra zijn be reikt, als het tenminste niet reeds overschreden is. Nu heeft het probleem "overbevol king en voedselvoorziening" verschil lende aspecten. In het tijdschrift "Da edalus, Journal of the American Aca demy of Arts and Sciences" bekijkt prof. Jean Mayer deze kwestie wel van een geheel andere kant. Volgens deze geleerde neemt de wereldbevol king jaarlijks toe met 1,7 procent en de voedselproduktie met 3 procent. Daar er geen aanwijzingen zijn, dat zich in de eerstkomende jaren andere ontwikkelingen voor zullen doen, moet er dus eerder op een overpro- duktie van voedsel worden gerekend dan op een voedseltekort. Men kan zich terecht verbaasd af vragen waarom er in uitgestrekte ge bieden van de wereld nog steeds hon ger is. Dat komt allereerst omdat de overschotten in andere delen van de wereld deze gebieden niet kunnen be reiken. Natuurlijk neemt de bevol king van de zogenaamde ontwikke lingslanden wel sneller toe dan in de meer welvarende delen van de wereld, maar deze bevolkingsaanwas is niet zozeer het gevolg van een groter aan tal geboorten, maar wel van een voort durend kleiner sterftecijfer! Een an dere vraag die men bij zich zal voe len opkomen is, hoe het bestaat dat de toeneming van de voedselproduk tie - mondiaal gezien - de bevol kingstoeneming overtreft. Elke ton stikstof Dat komt dan weer door de steeds algemener wordende toepassing van kunstmest, prof. Mayer, medewerker van de Food and Agricultural Orga nisation ((F.A.O.), kan dit met in drukwekkende cijfers toelichten. In de Verenigde Staten kan, door j het gebruik van kunstmest, met de beplanting van minder bouwgrond worden volstaan dan voorheen, on danks de formidabele groei van de Amerikaanse bevolking (jaarlijkse 1 aanwas drie miljoen zielen!). Deson- i danks heeft men in de Verenigde Staten te kampen met grote overpro- j duktie van graan men heeft hiervan vele scheepsladingen naar India en Rusland kunnen vervoeren. De rege- ring van de Verenigde Staten heeft j niet minder dan twintig miljoen acres (1 Acre is 0,4 ha) landbouwgrond van de boeren gehuurd om te voorko men dat er nóg meer graan zal wor den verbouwd. Volgens prof. Mayer wordt de voedselproduktie in Austra lië, Nieuw-Zeeland, Canada, Argen tinië en Frankrijk eveneens van over heidswege ingeperkt! sen en dieren met vereende krachten geproduceerd en zorgvuldig verza meld, worden bemest." In dit verband wordt in het be doelde. artikel ("Toerist in rood-Chi na") nog melding gemaakt van een partijlid-architect, die in een vlaag van perfectionisme een nieuwe stads wijk volledig had voorzien van deca dente westerse toiletten met water spoeling, en van de moeilijkheden die hij daar toen mee heeft gekregen ontslag als architect, uit de partij ge zet, heropvoeding in landbouwcom- mune. Deze passage en nog andere ge deelten van deze reisindrukken lever den de N.R.C. toen nog aardig wat ingezonden stukken op, waarin de schrijver van deze reisindrukken an ti-Chinese en anti-communistische agitatie in de schoenen werd gescho ven. Dat wij dit merkwaardige ver haal hier releveren heeft echter geen enkele politieke bijbedoeling. Nederlands voorbeeld Dan wordt ook de vraag aan de orde gesteld hoe lang de wereldvoed- selproduktie nog zal kunnen blijven toenemen. Met enkele getallen wordt dan aangetoond, dat zulks nog tot in lengte van dagen kan duren. Volgens cijfers van de F.A.O. wor den thans in de wereld 3,4 miljard acres land aangetroffen waar voed sel op groeit, dat is nog geen elf pro cent van het gehele landoppervlak de. zer planeet. Verschillende deskundi gen hebben schattingen gedaan over de totale oppervlakte aan bouwland, die er op de aarde aanwezig zou kun nen zijn: die schattingen lopen van 13 tot 17 miljard acres. Wanneer men deze ongeveer vijf maal zo grote op pervlakte met moderne landbouwme thoden zou gaan bewerken, konden er nog heel wat meer mensen dan er nu op aarde leven, behoorlijk worden ge voed. En dan komt plotseling ook Ne derland in het stuk voor. Collin Clark, de directeur van het Agricultural Economics Research Institute te Ox ford, heeft in dit verband gezegd, dat wanneer alle beschikbare landbouw gronden van de wereld even goed zouden worden bewerkt als de Ne derlandse boeren dat doen, er 28 miljard mensen gevoed zouden kun nen worden, waarbij er voor allen evenveel voedsel aanwezig zou zijn als dat nu in Nederland per hoofd het geval is. Minder zorgen Prof. Mayer is van mening, dat men zich over de eventueel beschik bare voedselhoeveelheden niet zulke zorgen behoeft te maken als maar al te dikwijls wordt gedaan. Naast de toepassing van kunstmest in de land bouw zijn er op het gebied van de (pluim) veeteelt eveneens ontwikke lingen die men kortgeleden nog niet voor mogelijk had gehouden en die op veel groter schaal toepassing zouden kunnen vinden. De stad Los Angeles is thans een belangrijke leverancier van melk en eieren! Wanneer men in de bevolkings toeneming een probleem ziet vanwe ge een dreigend voedseltekort, heeft men volgens prof. Mayer een ver keerde visie op deze kwestie. Volgens hem zijn er dan heel andere bevol kingsvraagstukken, die veel klem mender zijn en daarvan noemt hij de behuizing, het verkeer, de medische verzorging, de recreatie, de afvoer van afval. Zo heeft deze deskundige, die hoogleraar in de voedingsleer en lec tor in de openbare gezondheidszorg aan de universiteit van Harvard (U. S. A.) is en die deel heeft uitgemaakt van diverse W.H.O.-missies naar ver schillende Afrikaanse landen, dus wel een geheel eigen kijk op vraag stukken, die momenteel in het mid delpunt van de belangstelling staan. Bovenstaand artikel is een be schouwing voor de toekomst. Thans gaat het erom miljoenen mensen in India, die van honger dreigen te sterven van de hongerdood te red den. Er moet nu direct geholpen worden. Daar om sporen wij ieder dringend aan aanstaande zaterdag in zijn kerk of gemeentehuis zijn steentje, groot of klein, te gaan bij dragen voor hulp aan India, waar voor alle acties samenwerken. Niet begrepen In een zo bij uitstek agrarisch land als Rusland heeft men de betekenis van kunstmest - een ton "stikstof" is equivalent met 14 acres goede bouwgrond - te laat ingezien. In het zeer dichtbevolkte China schijnt men op dit punt nog verder achter te lopen. I 1 Een medewerker van de Nieuwe Rotterdamse Courant, die dat land had bezocht, schreef daar onlangs (N.R.C. 6 november 1965) in zijn blad het navolgende over "Door de Chinese afkeer van kunstmest en waarschijnlijk ook door het ontbreken van kunstmestfabrieken, moet het land met natuurlijke mest, door men- Overal in de wereld wordt hulp verleend voor de hongersnood in India en Vietnam, ook ons land laat zich niet onbetuigd. 20 februari gaat het derde schip met levensmidde len, terwijl er al een in India is aangekomen. Alle comité's werken samen in de Novib, onder de titel „Eten voor India". Men heeft reeds zeker een miljoen verzameld. Waar wij al zo tal van malen over hetzelfde onderwerp onze afkeuring uitspraken, zal het onze lezers dui delijk zijn dat wij gaarne onder staand bericht overnemen, dat in tal van dagbladen is gepubliceerd. De partij van Vrije Burgers te Den Haag heeft in een telegram aan minister Samkalden (Justitie) gevraagd een vervolging in te stel- len tegen degenen, die verantwoor delijk zijn voor de uitzending op vrijdagavond j.l. van het VARA- programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". De voorzitter ir. E. D. C. Drenthem Soesman en secretaris K. G. W. van Oven, de endertekenaars van het telegram menen dat „Zo is het. zich heeft schuldig gemaakt aan opzettelijke belediging van prinses Beatrix. Het telegram verwijst in dit ver band naar artikel 112 van het wet boek van strafrecht, luidende: „Op zettelijke belediging van de troon opvolger, een lid van het konink lijk huis of regent aangedaan, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar of een geld boete van ten hoogste driehonderd gulden." De heer Drinthem Soesman ver klaarde desgevraagd, dat het hem gaat om de algemene teneur van 't „Zo is het. programma van vrij dag j.l. en niet om een bepaalde uitlating daarin. „Het was één be lediging, al belediging en weer eens zeer misselijk wat gepresen teerd werd." Men gaat er bij de VARA vanuit dat de koninklijke familie zich er toch niet tegen ver dedigen kan", aldus de heer Drent- hem Soesman. Hij zei voorts, dat namens bestuur en leden van de partij van Vrije Burgers zaterdag een brief bij minister-president Cals is bezorgd. Daarin staat o.m. „Het Nederlandse volk toont zich aller- wege zeer verontrust, dat voor de regering, met name door u als pre mier, art. 112 van het wetboek van strafrecht niet wordt gehanteerd daar dergelijke beledigingen toch onoorhaar zijn en tegenover het buitenland een allermerkwaardig ste indruk moeten maken". De partij van Vrije Burgers mo ge dan een kleine partij zijn, in elk geval telt ze mannen die de koe bij de horens durven vatten en daar in blijkbaar verschillen met an dere partijen waarvan nooit enig protest is gehoord net zo min als van tal van Katholieke, Christelijke of landelijke dagbladen, die wel eens een aanmerking hebben, maar toch zo'n t.v.-uitzending van de Va- ra toch op zijn plaats vinden Ook die van 1.1 vrijdag. Natuurlijk het koninklijk huis, Beatrix en Claus, de benadering van het ge beurde op kerkelijk gebied te Eind hoven. Gaat het meestal over het koninklijk huis en de katholieken, nu kreeg ook Ds van Dis een veeg uit de pan, over iets waaraan hij, zoals later bleek schuld noch deel had. Wanneer komen .er in ons lieve landje meer protesten tegen derge lijk minderwaardig gedoe, dat na tuurlijk ook lachers van hetzelfde gehalte telt, maar over het geheel grote afkeer heeft en verdient. Met genoegen zagen we dat het katholiek avondblad „De Tijd" ook eindelijk in het geweer is gekomen tegen de uitzending van 1.1. vrijdag. Wij ontlenen er het volgende aan: Als de Vara de problemen die in katholieke kring leven serieus wil nemen en ook anderen daarvan wil overtuigen moet zij de ploeg van „Zo is het" verhinderen zo grappig te zijn als vorige week vrijdag. Het is ons niet duidelijk waarom katho lieke socialisten blijkbaar nalaten bezwaar te maken tegen de ont luisterende nabootsing van de Eind- hovense kanselrede van mgr Bek kers. Alle gepraat over de heilza me werking van de satire ten spijt moet men toch constateren, dat hier sprake was van een zinloze bespotting en van een driest over donderen van de voor conventiona liteit beangste burgerman. Het was nogal een delicate kwes tie, schrijft de Volkskrant, „maar hopelijk heeft men begrepen, dat het er alleen om ging om de snelle ontwikkelingen, die ook op het punt van het celibaat in de lucht blijven zitten, te preludiëren". Zon derling gefemel, afgerond met een belerende conclusie voor degenen die nog mochten twijfelen: „Men schopte dus niet tegen het katholi cisme of tegen mgr. Bekkers". Stel je voor! Wij willen het volk aan het den ken zetten, zeggen ze bij „Zo is het" graag. Daar is men met deze misslag goed in geslaagd. Hij geeft te denken. Over het programma zelf en niet minder over de zonder linge verdeeldheid bij de recensen ten in servielle alles-eters en kri tisch bezwaarden. Wij begrijpen het beleid van de Vara niet. doet het NKV de mededeling, dat minister Samkalden (Justitie) reeds een voorontwerp van wet ter rege ling van het stakingsrecht bij het kabint heeft ingediend. Ofschoon de inhoud van dit stuk nog geheim is, is wel bekend dat minister Samkalden de conclusie onderschrijft, dat staking in de Ne derlandse rechtsorde aanvaardbaar is, omdat dit „wapen" voor de zwakkere partij een tegenwicht vormt bij het vaststellen van de ar beidsvoorwaarden. Hij acht het on aanvaardbaar, dat de rechtsorde wél de vakbond en niet staking zou erkennen; beide vakbond én sta king zijn logisch en historisch met elkaar verbonden. Voor de schoenmakers was de cember een teleurstellend slot van een toch al niet erg overtuigend '65. In dat jaar hebben de schoenma kers namelijk ongeveer evenveel in hun geldla ontvangen als in 1964. Zij vormen met deze stilstand in de omzet een uitzondering op alle andere branches van de midden stand. Daar kwamen over de gehe le linie veel forse omzetstijgingen voor. Zij variëren van 20 percent voor slijters tot 8 percent voor de kruideniers in de taditionele toon bankzaken. L van eerste kwaliteit doek tegen bijzonder lage prijzen! Bijv. 400 x 600 115,20 600 x 800 230,40 Op deze prijzen 5% KORTING voor contante betaling. Belt U even tel. (04250) 31748 Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) I J Na afloop van de bijzondere ver gadering heeft het NKV meege deeld, geen verdere medewerking te verlenen aan pogingen om door centraal overleg te komen tot af spraken met betrekking tot het vraagstuk van de vakbondsfondsen. Het meent, dat de oplossing van dit probleem gevonden moet wor den in de bedrijfstakken en onder nemingen. De katholieke vakcentrale zegt geen heil meer te zien in een her nieuwd overleg tussen de centrale werkgevers- en werknemersorgani saties. Zij zal dit standpunt woens dag, als de stichting bijeenkomt, in een verklaring bekend maken. Haar partners in het overlegorgaan der drie vakcentrales zijn van deze beslissing op de hoogte gesteld In zijn ledenblad Ruim Zicht,'dat eveneens maandag is verschenen, Drie mensen, een echtpaar en hun ongetrouwde zoon, zijn in hun wo ning Mezenhoekstraat te Veendam, naar maandagavond is ontdekt, door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. Het drama heeft zich naar alle waarschijnlijkheid zondagavond als voltrokken. Buren vonden het vreemd dat zij gisteren de hele dag niets te horen of te zien kregen van de familie Wester en waarschuwden een ge trouwde zoon, Jacob Wester, die elders in Veendam woont. Toen hij in zijn ouderlijk huis kwam trof hij zijn ouders en zijn broer dood in de kamer aan. De 64-jarige heer F. Wester zat levenloos in een stoel in de kamer, zijn echtgenote, de 69-jarige B. Wester-Ypjy lag over de tafel ge bogen en de 25-jarige zoon Age Wester, in leven meubelmaker, lag op de divan. Een gasconvector brandde nog enigszins en in de ka mer hing een verstikkende lucht; de schoorsteen was verstopt. De po litie neemt aan dat koolmonoxyde de oorzaak is van dit drama. Het aantal personen dat verleden jaar in de Verenigde Staten ten slachtoffer is gevallen aan het ver keer is bijna even groot als het aan tal Amerikanen dat tijdens de eer ste Wereldoorlog is gesneuveld. De voorlichtingsdienst van het verzekeringswezen in de V.S. heeft bekend gemaakt dat in 1965 ruim 49.000 personen bij verkeersonge vallen om het leven zijn gekomen. Dit betekent een toename met ruim 1300 in vergelijking met 1964 toen 47.700 verkeersdoden te be treuren waren. Tijdens de eerste wereldoorlog sneuvelden ongeveer 53.000 Amerikanen. De Nederlandse sigarenfabrikan ten zullen in het voorjaar de prij zen van sigaren met gemiddeld één cent verhogen. De prijzen van de senoritas en sprietjes zullen met 'n halve cent omhoog gaan. Sinds 1 januari 1964, toen de omzetbelasting op sigaren werd ingevoerd, zijn de prijzen niet meer gewijzigd. Hoesfdrank in tabletvorm.95ct ELF T.V.-REPORTAGES VAN TOERNOOI OM WERELDTITEL VOETBAL In verband met de voorbereidin gen voor de reportages van 't toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966, heeft de BBC de Euro- visielanden verzocht kenbaar te maken welke wedstrijden zij willen uitzenden. De NTS heeft meege deeld, dat zij voorkeur heeft voor de volgende elf wedstrijden: Maandag 11 juli: EngelandUra- guay; woensdag 13 juli: Spanje Argentinië; vrijdag 15 juli: Brazilië Hongarije; zaterdag 16 juli: Italië Rusland; dinsdag 19 juli: Portu galBrazilië; woensdag 20 juli: SpanjeWest-Duitsland; zaterdag 23 juli: een wedstrijd uit de kwart finale; maandag 25 juli: de eerste halve finale; dinsdag 26 juli: de tweede halve finale; donderdag 28 juli: de strijd om de derde en vier de plaats, en zaterdag 30 juli: de finale. De NTS zal ale reportages direct op Nederland I uitzenden. Pas wan neer de BBC de verzoeken van alle Eurovisielanden heeft gecoördineerd zal blijken of alle wensen van de NTS in vervulling kunnen gaan. Talrijke kijkers hebben de laatste tijd bij de NTS om opgave van deze data gevraagd, omdat zij hiermee rekening willen houden bij het vast stellen van hun vakanties.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1