waaLwij kse en LAnQStRAAtse cour An t Goede belangstelling voor streekbijeenkomst K.V.P. te Kaatsheuvel KAATSHEUVEL anjer VERLOVINGSRINGEN! Gesprek over samenwerking confessionele partijen nog dit jaar Uit Californïè!" DE ALLERMOOISTE Jitassat - ^yOaaHtuij-k Bijstandswet Wegenbouw Kraamzorg probleem zegt Miss Green Spot zonder prik! voor DE ALLERLIEFSTE Sprang DRUMBAND NAAR CONCOURS Sanatogen het versterkend middel voor jong en oud voor lichaam en geest. SMih togen VRIJDAG 4 MAART 1966 87e JAARGANG No. 17 tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 4-10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Er was maandagavond in hotel restaurant "Euphonia" te Kaatsheu vel een alleszins bevredigende be langstelling voor de streekbijeen komst, welke door het Statenkringbe- stuur Tilburg van de KVP was be legd. Naast kandidaten voor de ko mende Provinciale Staten-verkiezin- gen, waaronder de gedeputeerden ir. H. v. Haaren en P. Coppens, waren aanwezig diverse KVP-kaderleden, KVP-gemeenteraadsleden en verte genwoordigers van KVP-afdelingsbe- sturen uit de Statenkring Tilburg. Burgemeester L. van Erp, die deze bijeenkomst zou inleiden, werd we gens verhindering vervangen door de heer H. de Bont uit Gilze, die begon met er op te wijzen, dat de Staten kring Tilburg in het begin van 1965 een studie heeft gemaakt over het we zen van de KVP en dat men zich toen heeft uitgesproken voor een ruimere samenwerking met de niet-katholieke medechristenen. Afgaande op de uit latingen van de nieuwe voorzitter van de CHU, drs. Tilanus, was men ge neigd te zeggen "het begint te da gen". Het onlangs verschenen KVP-rap- port heeft nog al wat reacties losge slagen, zei de heer De Bont. Met KVP-voorzitter mr. Aalberse en frac tieleider drs. Schmelzer is men van mening, dat op dit moment met de Partij van de Arbeid over deze mate rie geen zinvol gesprek mogelijk is. De heer De Bont wees er op dat het bestuur van de Partij van de Arbeid bewust voorbij gaat aan een der uit gangspunten van het desbetreffende rapport, namelijk de positieve bena dering van de op levensbeschouwelij ke basis gefundeerde partij, ook in deze tijd. "Het is weinig elegant", aldus de inleider, "om enkele totaal uit het verband gerukte zinnen uit het KVP- rapport'te halen, zoals de Partij van de Arbeid doet, om het bestaansrecht van de KVP te ontzenuwen en deze losse citaten te misbruiken voor een propaganda voor de alleenzaligma kende Partij van de Arbeid. Op deze wijze zou men zelfs het brevier van de priester kunnen gebruiken als propaganda voor de communistische partij. De heer De Bont deelde mee dat het Statenkieskringbestuur Tilburg van de KVP, voortbordurend op de conclusie van haar studie van vorig jaar, de mogelijkheid overweegt om nog dit jaar over de beoogde samen werking met de politici van de ande re christelijke partijen aan een tafel te gaan zitten. Sprekend over de wegenkwestie noemde de heer De Bont allereerst de geprojecteerde weg Tilburg - Korte- ven en vooral het belangrijke deel, de dodenweg Tilburg - Breda, die in het Rijkswegenfonds zouden zijn opgeno men en voor 1970 zouden zijn aan gelegd, maar die men blijkens de be groting van het ministerie van Ver keer en Waterstaat voor 1966 niet bij de projecten, toegevoegd aan de reeds bestaande wegenplannen, heeft kun nen ontdekken. Hij was van mening dat deze weg de hoogste prioriteit moest krijgen. De heer De Bont wees op de negatieve belangstelling van minister Suurhof voor Brabant, ge zien zijn uitlating in Den Bosch "Ik kan echt niets voor u doen" en zijn terughoudendheid om na de water overlast naar de Biesbosch te komen. De heer De Bont zei het op prijs te stellen van de eigen vertegenwoordi gers in de Provinciale Staten te ver nemen hoe de situatie thans is, wat ten aanzien van de wegen in Noord brabant reëel haalbaar is, en wat naar hun mening minimaal zal moeten ge schieden. Deze summiere beschou wing rondde hij af met de vraag of deze vertegenwoordigers ook van me ning zijn dat bij eventuele onteigening in verband met wegenaanleg voor landbouwgronden zo mogelijk ver vangende gronden beschikbaar moe ten worden gesteld, en, wanneer bij voorbeeld voor rijkswegen woningen moeten worden afgebroken, aan spraak moet kunnen worden gemaakt op toewijzing van een extra woning contingent. Ten aanzien van 't onderwijs wees de heer De Bont er op, dat blijkens publikaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek het gemiddelde be drag dat vanaf 1964 voor openbaar en bijzonder lager onderwijs in Nrd- Brabant beschikbaar is gesteld, het laagste van het gehele land is. Hoe wel het duurste onderwijs niet altijd persé het beste is, vroeg hij zich toch af, of de provinciale overheid hier echt niets aan kan doen. Sprekend over de werkgelegenheid merkte de heer De Bont op dat het zonder meer evident is dat op alle mogelijke wijze en met samenwerking van velen - ook van de rijksoverheid - de werk gelegenheid zal moeten worden be vorderd, als het waar is dat in deze provincie tussen 1960 en 1980 voor 220.000 mannen en voor 85.000 vrouwen werkgelegenheid zal moeten worden gevonden. Over de toekom stige werkgelegenheid in Midden- Brabant was hij niet bepaald optimis tisch gestemd, nu de laatste 20 maan den het aantal arbeidsplaatsen alleen al in de Tilburgse nijverheid niet al leen niet is vermeerderd, doch zelfs met 600 is verminderd. Tilburg zal zeker voor een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in aanmerking moeten komen als stad midden in het Beneluxgebied, waar een grote stede lijke concentratie van diensten zeer wel mogelijk zou zijn. De heer De Bont vroeg de grootst mogelijke openheid rond de taak van Gedeputeerde Staten krachtens de Al gemene Bijstandswet. Hij vroeg ook of reeds exacte gegevens bekend zijn omtrent de gemiddelde bijstandsnor men van de gemeenten in Noordbra bant en van het gemiddelde in de an dere provincies. Hij informeerde ten slotte of er een taak voor de provinci ale overheid is weggelegd met betrek king tot de kraamzorg, gezien de maatregelen van het ministerie van Sociale Zaken, die Noordbrabant (met het relatief grootste aantal ge boorten) het eerst en het sterkst tref fen. De gedeputeerde Ir. H. v. Haaren zag geen verschil tussen de provin ciale p olitiek van de protestants- christelijke partijen met die van de KVP en was van oordeel dat de prak tische mogelijkheid aanwezig was dat deze drie fracties van KVP, CHU en AR daarover gezamenlijk eens gaan praten. Gedeputeerde P. Coppes was van mening dat, hoewel de Partij van de Arbeid weinig elegant op het onlangs verschenen structuur-rapport van de KVP had gereageerd, men moest blij ven vasthouden aan bereidheid tot praten. Persoonlijk zou het hem on aangenaam zijn als het anders was, "In Nederland is een soort groeiende wrevel merkbaar tegen confessionele partijen", aldus de heer Coppens, die zich daarom afvroeg of deze wrevel niet nog groter zou worden, wanneer de christelijke partijen in haar geheel zouden samengaan. Volgens de heer Coppes kon de provinciale overheid weinig doen aan de beschikbaar gestelde bedragen voor het onderwijs. Hij wees nog eens met nadruk op de beroepsmogelijk heid bij Gedeputeerde Staten, waar van de schoolbesturen veel te weinig gebruik maken, terwijl er naar zijn mening ook nog heel wat schoolbe sturen zijn, die helemaal niet naar be horen functioneren. Ir. Van Haaren was het met de urgentie van de geprojecteerde weg Tilburg - Korteven volledig eens en noemde eveneens belangrijk de Zoomweg en de weg Tilburg - Gor- cum. Men moest echter niet vergeten dat de rijkswegen meer 'n kwestie van landspolitiek (Staten-Generaal) dan van provinciaal beleid vormen, en dat de provinciale waterstaat geheel afhankelijk is van haar rijkscollega. Er was overigens een goed overleg tussen het provinciaal bestuur en de hoofdingenieur-directeur v. d. rijks waterstaat. Het tracé van de oost- westverbinding zou intussen vast staan. Van een begroting van 40 mil joen zou het provinciaal bestuur in de komende jaren 30 miljoen per jaar voor de wegen willen bestemmen. Met betrekking tot de werkgele genheid was de heer Cappes van me ning dat het provinciaal bestuur hier aan volop aandacht schonk. Gedepu teerde Staten waren de eerste en ge weest, die gewezen hadden op de dringende noodzaak tot bezinning daarover en zij waren samen met bur gemeester C. Becht van Tilburg bij de minister van Economische Zaken op bezoek geweest om daarover breed voerig van gedachten te wisselen, waarbij speciale aandacht is gevraagd voor de toekomst van de traditionele industrieën. De minister heeft inmid dels rijkssteun toegezegd voor de aan leg van industrieterrein in Tilburg. De heer J. Beerens, wethouder van Sociale Zaken van Loon op Zand, merkte naar aanleiding hiervan op, voor bevordering van de werkgele genheid de huisvestingsmogelijkheid diende te worden verbeterd. Voor in dustriële gemeenten vond hij deze mo gelijkheden beslist onvoldoende, ge zien het permanente vertrekoverschot in zijn gemeente. Volgens de heer Coppes was de uitvoering van de Algemene Bij standswet primair een gemeentelijke zaak, waarbij geconstateerd kon wor den dat de gemeentebesturen over 't algemeen een groot begrip voor deze aangelegenheid aan de dag legden. Wanneer men hier en daar wel eens een steek liet vallen, dan weten de betrokkenen altijd nog wel de weg naar Den Bosch te vinden, waar Ge deputeerde Staten in deze volop "ad ministratieve rechter" spelen bij de talrijke beroepen. Achter de stelling over het kraam zorgprobleem zette de heer Coppes een vraagteken. Hij meende dat men voorzichtig moest zijn met het trek ken van conclusies en deelde mee dat door de provinciale raad voor de volksgezondheid de mogelijkheid wordt onderzocht een bepaald subsi die-systeem in zowel provinciaal als gemeentelijk verband te vinden. Het laatste woord van dit gedeelte van deze streekbijeenkomst was voor Statenkringvoorzitter J. v. d. Aa, die o.a. mededeelde, dat minister Bot op 21 maart a.s. in "Modern" te Tilburg zal komen spreken ter afsluiting van de reeks streekbijeenkomsten van de Statenkring Tilburg. Daarna was er gelegenheid tot 'het stellen van vragen aan de kandidaten voor de Provin ciale Staten, waarvan vooral de aan wezige agrariërs gebruik maakten, o.a. met betrekking tot ruilverkavelin gen en het aanleggen van leidingen in de agrarische sector van het kerk dorp De Moer. DOKTERSDIENST Komend weekend zal de praktijk van de doktoren R. Raaymaakers te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargenomen door dokter P. Wijtenburg, Hoofdstraat 4, Kaatsheuvel, tel. 04167 - 2550. Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter H. Winkel man te Sprang worden waargenomen door collega K. van Tuijn, Vossen- bergselaan 21, Kaatsheuvel, telefoon 04167 - 2006. KAARTVERENIGING E.M.M. VIERDE 40-JARIG BESTAAN. Zaterdag j.l. vierde de kaartver- enging E.M.M. in haar clublokaal, café A. Netten, haar 40-jarig be staan. 's Middags kwamen de leden bij elkaar en passeerde men de eerste uurtjes met kaart- en biljartspel. In de vooravond arriveerden ook de da- Van verse Californische sinaasappelen Vol vitamine-C. En zonder prik! Fantastisch lekker! mes om deel te hebben aan het feest en werd de prima verzorgde koffie tafel van mevr. Netten alle eer be wezen. De vereniging had nog enkele ju bilarissen in haar midden, die natuur lijk 'n gerechtvaardigde huldiging kre gen. Voordat voorzitter A. Snoeren daartoe overging, liet 'hij de geschie denis van E.M.M. nog eens de revue passeren, waarbij hij speciaal aan dacht schonk aan het werk van de oprichters en 'n minuut stilte ver zocht voor de overledenen onder deze. De ere-leden Ant. Snoeren en M. Soeterboëk, die E.M.M. 40 jaar wa ren trouw gebleven, kregen 'n aparte felicitatie met 'n kistje sigaren en hun echtgenoten bloemen. Penningmeester C. Netten kreeg voor z'n goed beheer van de financiën gedurende 12 Vè jaar een zilveren si garettenkoker aangeboden. De heer J. van Wanrooij nam de gelegenheid waar om ook voorzitter Snoeren eens in het zonnetje te zetten voor zijn uitstekende en actieve lei ding gedurende de afgelopen 10 jaar. 'n Zilveren sigaretenkoker was 't be wijs waarmee de waardering werd onderstreept en voor zijn echtgenote waren er bloemen. Tenslotte ontving J. Snoeren de prestatieprijs over het afgelopen jaar en Th. Netten de eerste prijs voor hel gespeelde aantal punten. Voor de vrolijke noot en muziek tijdens deze gezellige en geslaagde feestavond zorgde 't duo "Vangers". Tijdens de jaarvergadering, welke a.s. zondag gehouden wordt, zal dit jubileum ook nog wel even onderwerp van gesprek zijn. JUWELIER Stationsstraat 88 KAATSHEUVELSE LEVENS SCHOOL-JONGENS beheersten judotoernooi in Goirle. De zaterdag j.l. in Goirle gehou den judo-kampioenschappen voor le vensscholen is bijna een pure Kaats- heuvelse aangelegenheid geworden. Er waren maar liefst 200 deelne mers, die allen met de beste voorne mens bezield waren om de erepalm voor zich op te eisen, en in dit op zicht is het succes van de elf jongens der Kaatsheuvelse levensschool des te groter. Sjaak Damen verloor bij de licht gewichten de eerste keer van een gele band en moest bij de herkansing te gen zijn teamgenoot Gerrt van Riel het loodje leggen. Ondanks dat de tegenstander van Willy v. Meer een kop groter was, ging deze met 'n 2e beenworp tegen de mat. Pas in zijn derde partij moest hij na de 3 volle minuten laten afweten. Gerrit v. Riel kwam als eerste in de finale en Willy Sulsters werd de tweede finalist. In deze eindstrijd werd Sulsters kampi oen en v. Riel 'n zeer goede tweede. Jan van Dongen had pech. Na twee winstpunten moest zijn tegenstander in de derde partij door de scheids rechter worden bijgebracht; v. Don gen raakte uit zijn concentratie en weg was de winst. Tini Netten werd pas in zijn 4e partij uitgeschakeld. Ook Bert van Wanrooij hield zich kranig tot de derde partij, evenals Leo v. Eindhoven in de zwaarge- wichtklasse. Oit veerbeeld werd in de ze categorie eveneens gevolgd door Jan Brekelmans. Kees Ligtvoet hield de eer bij de zwaargewichten echter voor Kaatsheuvel hoog. Hij was wel even verbouwereerd bij het zien van zijn grote tegenstander, maar met een vierde heupworp knalde hij hem op het canvas. De 2e, 3e en 4e partij won hij met een houdgreep. Tenslotte kwam hij in de finale tegen Vinger- hoets uit Goirle, die hij na enige mis lukte inzetten eveneens in een houd greep kreeg, waar de Goirlenaar niet meer uitkwam, zodat Kees kampioen bij de zwaargewichten werd. Grote vreugde dus in het Kaatsheuvelse groepje en een mooi succes voor sportleider Van Balen en judotrainer B. Kemmeren. De rangschikking voor de deelne mende scholen werd als volgt 1 Kaatsheuvel 2 eerste plaatsen en een 2e), 2 Valkenswaard en Gel drop ieder 'n le plaats), 3 Goirle (3 tweede plaatsen). Tilburg en Cuijk vielen niet in de prijzen. AGENDA. Apollotheater vrijdag 21 uur, zaterdag 18.45 uur en zondag 15 uur en 18,45 uur "Ontsnapping uit de jungle", 14 j. zaterdag, zondag en dinsdag, tel kens om 21 uur: "Legende der liefde". 18 jaar. Efteling zondag 14.30 uur: voetbal- Desk I - TSC I. 12 uur idem, Desk li-Willem II 3. HUWELIJKSGESCHENK Onlangs werd voor de gemeente Loon op Zand een comité ter inza meling van gelden voor een nationaal huwelijksgeschenk voor prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg. Dit comité werkt onder auspiciën van het nationaal comité. Het is de bedoeling van het natio nale comité om onder haar leiding via de diverse plaatselijke comité's te ko men tot één gezamenlijk geschenk uit het Nederlandse volk. Het plaatselijk comité vraagt een bijdrage in dit nationale huwelijksge schenk in een enveloppe te doen, die een dezer dagen zal worden opge haald. Het kan voorkomen dat de col lectanten bij de inwoners aankomen als deze niet thuis zijn. Verzocht wordt daarom, wannéér men de bij drage maandag 7 maart nog niet heeft afgegeven, deze in de brievenbus te stoppen van de volgende contact adressen Amro-bank Kaatsheuvel, Amro-bank Kasteellaan 1 Loon op Zand, en G. Sins, Anjerstaraat 8 te Kaatsheuvel. DOKTERSDIENST Zaterdagmiddag en zondag zal de prak tijk van dokter Winkelman worden waar genomen door dokter K. van Tuijn, Kaats heuvel, Vossenbergselaan 21, tel. 04167- 2006. KERKDIENSTEN ZONDAG 6 MAART 1966 Ned. Herv. Kerk 9,30 uur en 2,30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9,30 uur en 4,30 uur Ds. W. R. Barkema JAARVERGADERING De afdeling Sprang van de Chr. Bouw- arbeidersbond houdt vrijdagavond haar jaar vergadering in het gebouw van de Chr. Volksbond. De samenkomst zal een feeste lijk karakter dragen. De drumband van "Marijke" zal op za terdag 13 augustus a.s. deelnemen aan het wereldconcours voor muziekgezelschappen te Kerkrade. DRAAIAVOND De door de Harmonie en Drumband van Marijke georganiseerde draaiavond (rad van avontuur, met mooie prijzen), zal in ver band met de verkoopdagen in het Herv. Jeugdcentrum, niet zaterdag 5, maar zater dag 12 maart worden gehouden. Aanvang 7 uur. HGsatu het a!kc e'ag! ZANGAVOND. Zaterdag 5 maart a.s. zal in de Geref. Kerk een zangavond worden gehouden, waaraan medewerking verlenen de Chr. ge mengde zangverenigingen uit Tilburg, Fij naart, Vlijmen, St. Michielsgestel en Looft den Heer uit Sprang, Deze koren staan al len onder leiding van dirigent P. Christ uit Tilburg. Als accompagnateur zal optreden de heer J. van Baest uit Tilburg. Voor de pauze zullen achtereenvolgens op treden de koren uit St. Michielsgestel, Vlij men, Fijnaart, Tilburg en Sprang, terwijl na de pauze de gezamenlijke koren enkele nummers zullen uitvoeren en er ook samen zang zal plaats vinden. Aanvang 8 uur. UITVOERING MARIJKE. J.l. zaterdag-en maandagavond werd in de zaal v. d. Chr. Volksbond door Harmo nie en Drumband "Marijke" de jaarlijkse uitvoering voor donateurs gegeven, waar voor beide avonden behoorlijke belangstel ling bestond, maar die zeker, gezien het ge- bodene, meer belangstelling verdiende. De voorzitter, de heer G. Vos, heette de aanwezigen beide avonden 'hartelijk welkom en vroeg de steun voor dê harmonie, die onder leiding van een nieuwe directeur kwam te staan en voor kort een geheel nieuw instrumentarium in gebruik nam. De harmonie voerde onder leiding van de heer Merkx een 3-tal fikse marsen uit, waarvoor het keurige korps met applaus werd beloond. Ook de drumband gaf onder leiding van de heer Vos enkele mooie num mers, die zeer in de smaak vielen. Aan deze uitvoering verleende verder medewerking Het Woudrichems Toneelge zelschap "De Vriendenkring", dat op onver beterlijke wijze een opvoering gaf van het spannende toneelspel in drie bedrijvén: "Het leven gaat door" van 'Martin van Spaan- donck. Dit stuk werd door "De Vriendenkring" zo vlot en gevoelvol gespeeld, dat de be zoekers vol lof waren over bet gebodene en het gezelschap aan het einde met een wel verdiend applaus beloonde. De voorzitter de heer Vo5 was zeker de tolk van allen, toen hij eeribartelijk dank woord tot acteurs en actrices richtte en de hoop uitsprak hen hier nog meer te zien.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9