wAAlwqkse en lAnostRAAtse couRAnt De koning(in) heeft het recht van de munt Modellen met open hiel en bandschoentjes dit jaar „in" Nederlandse dukaat anjer Oud recht Luxemburg Kleuren belangrijker dan snitten Beeltenissen Station van Waspik gaat verdwijnen Blokhakschoen Brabants water voor Rotterdam 00K VOOR BEATRIX GAAT GELDEN Alle munten dragen borstbeeld van regerende vorst of vorstin DE NIEUWE SCHOENENMODE LAATSTE N.S.-GEBOUW IN DE LANGSTRAAT V :vKv. De koning heeft het recht van de munt Zo luidt de eerste zin van artikel 73 van de Grondwet. De tweede zin voevt er één adem aan toe: hij vermag zijn beeltenis op de muntspeciën te doen stellen. Belangrijke gebeurtenissen in ons vorstenhuis vindt men derhalve vaak weerspiegeld in het muntgeld van ons land, daar van dit oordeel van „De macht des Konings", zoals de afdeling van de Grondwet waarin het artikel voorkomt, heet, altijd een ruim gebruik is gemaakt. Voor de oorlog ontbrak die beeltenis alleen op de gouden dukaten en op de kleinere pasmunt. Volgens de Muntwet van 1948 dragen alle munten, die wettig betaalmiddel zijn, het borstbeeld van de regerende vorst of vorstin. Dit zijn de bekende munten van de rijksdaalder tot en met de cent. Verlovingsringen De allermooiste voor de allerliefste STASSAR I Protesten Verouderd I»;? NSU-PRIN MAANDAG 21 MAART 1966 87e JAARGANG No. 22 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" Daarnaast kent de Muntwet 1948 ook thans nog de gouden dukaat, als handelsmunt zonder nominale waarde en zonder de hoedanigheid van wettig betaalmiddel. Het is dus een munt waarvan de waarde met de goudprijs stijgt en daalt, met 'n gewicht van 3.494 gram, op twee duizendsten nauwkeurig; en een goudgehalte van 0,983, op één dui zendste nauwkeurig. Van deze du katen zijl» er in 1960 voor rekening van de toenmalige Twentsche Bank 3605 stuks geslagen. De verzamel- waarde daarvan is zó hoog, dat de goudwaarde daarbij geen enkele rol meer speelt Op de gouden dukaat staat op de voorzijde een geharnaste man tus sen de cijfers van het jaartal en met het omschrift: Concordia res par- vae crescunt. Dit is de oude spreuk der Verenigde Nederlanden: Een dracht maakt Macht. De letterlijke vertaling uit het latijn luidt. Door eendracht groeien kleine zaken. Op de keerzijde van de dukaat staat in een versierde vierkant: Mo: Stationsstraat 88 Waalwijk ,i: twee portretten. Kort voor zijn af treden in 1840 werd namelijk de beeltenis gewijzigd toen, volgens de wet van 1839 ook gewicht en ge halte van het geld werden veran derd. Van de koningen Willem II (1840-1949) en Willem III (1849 - 1890) is van ieder maar één beel tenis. de eerste munten die volgens de thans geldende Muntwet zijn ge slagen. Hiervan zijn geen guldens geslagen zodat we naar een kwar tje moeten zien dat thans dus nog geldig en in omloop is. De laatste beeltenis van koningin Juliana krijgt men thans nog dagelijks on der ogen. Het is niet alleen in het Nederland van na de Franse tijd dat de vors ten een zo ruim gebruik maken van het recht hun beeltenis op de munt te plaatsen. Integendeel, het is reeds meer dan 2.000 jaar een uit zondering wanneer ze het niet de den. Het is namelijk nog niet zo lang geleden in de geschiedenis dat deze munt het enige medium was waardoor het volk op ruime schaal met het portret van zijn vorst kon kennismaken. De propagandistische waarde van het portret was enorm in een tijd die aan fotografie en boekdrukkunst op grote schaal, om van film en televisie maar te zwij gen, voorafging. Dat verklaart vermoedelijk ook waarom in vroeger tijden veelal zo'n grote zorg aan die beeltenis werd besteed. Vooral in roerige tij den, waarin de vorsten eldaar snel afwisselden was het muntportret vaak de enige doelmatige proclama tie. Er zijn Romeinse soldatenkei zers die maar zeer kort hebben ge regeerd, of die zelfs de greep naar de macht aan het hoofd van hun troepen niet hebben kunnen vol voeren en die niet eens onbetwist hebben geregeerd, terwijl toch hun munten niet schaars zijn. Naast de beeltenis speelden uiteraard andere afbeeldingen en spreuken hun rol om 's konings macht en streven be kend te maken. Tegenwoordig is dit aspect van het geld op de achtergrond geraakt doordat er betere communicatie middelen tussen vorst en volk zijn. Té goede, zou men soms haast den ken. En het recht om de munt van zijn beeltenis te voorzien is voor 'n vorst dus niet meer van veel prak tisch belang. Maar het is zó lang zó belangrijk geweest, dat de tra ditie er nog immer een plaats in de Grondwet voor heeft bewaard. op de voet Tot en met dat jaar vermeldde de titel ook de letters G.H.V.L., wel ke betekenen: Groothertog van Lu xemburg. Aangezien volgens de toenmalige wetten van Luxemburg daar geen vrouw mocht opvolgen, verviel dit land aan Adolf van Nas sau, die tevoren van 1839 tot 1866 in het hertogdom Nassau had gere geerd, doch dit in dat laatste jaar aan Pruissen had moeten afstaan. De Luxemburgse titel komt dus niet voor op de munten van konin gin Wilhelmina (1890-1948. Daar tegenover zijn er maar liefst vijf verschillende beeltenissen. Vier daarvan dateren van voor de oor log. Het kinderkopje dat in 1891 voor het eerst verscheen, en het kroningsportret van 1898 zullen de ouderen zich nog uit de omloop herinneren. In 1910 werd het derde type ingevoerd en in 1922 het vier de dat tot de oorlog heeft geduurd. (Tijdens de oorlog werden de zil veren munten op Duits bevel door zinken exemplaren met Germaanse symbolen en de bekende „zilver bonnen" vervangen). Het vijfde portret komt voor op AMSTERDAM Het Modecentrum voor de schoen- en lederbrache or ganiseerde vorige week in het Apol- lo-paviljoen in Amsterdam een schoenenshow waarin de modellen werden geshowd die dit voorjaar in de Nederlandse schoenenwinkels te koop zijn. Integenstelling tot andere aur: reg: Belgii ad legem imperii. Dit betekent: gouden munt van het Koninkrijk der Nederlanden op de voet van het Keizerrijk. Belgium is de latijnse naam voor de Neder landen, ook voor de noordelijke Ne- derlandenn dus. Het keizerrijk is het oude Duitse Keizerrijk, dat in 1806 door Napoleon werd opgehe ven. De dukaat is uit dat rijk in de Nederlanden overgenomen en wordt nog altijd geslagen, nagenoeg op de voet van het decreet van Keizer Ferdinand, van 1559, waarbij de dukaat als rijksmunt in diens kei zerrijk werd ingevoerd. Verwacht mag worden dat ook de beeltenis van prinses Beatrix eens op de Nederlandse munten zal staan. Sinds 1818, toen de eerste munten met de beeltenis van ko ning Willem I verschenen, kent ons land reeds tien beeltenissen uit het oranjehuis. In de Franse tijd zijn hier reeds munten geldig geweest met de beeltenissen van koning Lo- dewijk Napoleon, van het konink rijk Holland, en van Keizer Napo leon zelf, tijdens de inlijving bij Frankrijk. Op de afbeeldingen hierbij ziet men koning Willem I (1813-1840) Het bijna tachtig jaar oude sta tion in Waspik gaat tegen de grond. Het laatste gebouw van de N.S. in de Langstraat. Van het witte stati onnetje is al bijna niets meer over. Het afbreken gebeurt snel. „Zonde", zeggen ze in Waspik. „Daar gaat weer een stukje romantiek". De stations van Vlijmen, Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle en Geer- truidenberg zijn reeds gesloopt. Ge bouwen met zware balken en dikke muren. Enkele werden bewoond, andere stonden leeg en zagen er verveloos en vervallen uit. Al zes tien jaar lang rijdt er geen trein meer door de Langstraat. In 1950 verklaarde N.S. de lijn Den Bosch- Lage Zwaluw onrendabel. Wel suk kelt één keer per dag nog een goe derentreintje door de streek. Het stopzetten van het personen vervoer leidde tot protesten. De Ka mer van Koophandel in Waalwijk trok aan de bel; schoenfabrikanten lieten zich horen. De trein moet weer gaan rijden, redeneerden zij. Het is van levensbelang voor de Langstraat met zijn schoenindustrie. In de plaatselijke bladen kwamen ingezonden stukken: klachten over slechte verbindingen, overvolle bus sen, het wachten in regen en kou op nauwelijks beschutte halteplaat sen. Utrecht" stoorde er zich niet aan. Onrendabel is onrendabel. Betekent het slopen van de sta tions dat er in dit deel van Brabant nooit meer een trein zal rijden? „Beslist niet," zegt N.S. „Er worden wel op meer plaatsen in Nederland oude stationsgebouwen afgebroken. Ze zijn niet doelmatig meer en ze kosten de Spoorwegen veel geld aan onderhoud. Zou het zover ko men dat het treintje in de Lang straat weer gaat rijden, dan zullen langs het traject Den Bosch - Lage Zwaluwe moderne stations en hal teplaatsen worden gebouwd". Over het al of niet hervatten van het treinverkeer tussen Den Bosch en Lage Zwaluwe kan men in Utrecht niets met zekerheid zeggen. „De Langstraat is niet de enige streek in Nederland waar het bevolkings cijfer hoger wordt en de industrie omvangrijker," aldus N.S. Vast staat dat de lijn er blijft voor het goederenvervoer. Voorzitter J. Timmermans van de Waalwijkse Kamer van Koophan del: „Wij zijn aan het onderhande len en bezig contacten te leggen. Meer zeg ik niet. In ieder geval zien de Spoorwegen een ruimere taak voor het railvervoer in het ge bied Den Bosch - Lage Zwaluwe." jaren, toen uitsluitend Nederlandse produkten werden geshowd, was dit keer ook plaats ingeruimd voor buitenlandse modellen. Of het mo decentrum hiermee in de roos heeft geschoten betwijfelen we. De door buitenlandse fabrikanten ingestuur de modellen hadden ook door Ne derlanders gemaakt kunnen wor den. Als dit gebeurd was, was deze show een gelegenheid bij uitstek geweest om de Nederlandse pers, kennis te laten nemen met het Ne derlandse produkt. Hef (Nederlandse) Modecentrum oordeelde het echter beter om te showen wat dit jaar mode is en in de schoenenzaken te koop is. Uiter aard is ook het buitenlandse pro dukt in de Nederlandse schoenen winkel ruimschoots vertegenwoor digd. Dat de schoen met open hiel ook voor dit jaar weer „in" is was donderdag al snel duidelijk. De meeste van deze schoenen met blokhak hadden wreef bandjes. Opvallend wat dat de teen meest al bedekt was. Een ruime plaats tussen deze zomerschoenen, in rus tige kleuren, was ingeruimd voor de op-art produkties. De Zwart-wit combinatie had bij deze met schij ven, gaten, ruiten en meer van der gelijke creaties de overhand. Prij zen voor deze produkten zowel van Nederlands als buitenlands fabri kaat: vijfentwintig tot veertig gul den. Bijzonder in trek zijn deze schoen tjes, met bijbehorende handtas. Op vallend is de hoge hak. Een primeur waren de vinyl- laarsjes van Jac. Bergmans. De le ren neus- en hielstukken maakten het produkt nog enigzins accepta bel. De lagere blokhakken geven ook nu weer de toon aan. De blok hakschoen in felle kleuren gecom bineerd met witte neus leent zich bij uitstek om bij gehaakte kousen te dragen. Tussen sandaaltjes en schoen hing het produkt in dat de ontwerper een hoger hakje met open teentje had toebedacht. Ook de flatjes, in pastelkleuren en veel al met open teentje, waren getooid met brede platte hak. Lakschoentjes in simpele model len, met stik' bandje voeren de bo ventoon. Ook de suède schoen en de schoen met hoge hak opvallend ren. Zwart blijft een kleur van be- groen zullen dit voorjaar, al dan niet te dragen in combinatie met tas, te koop zijn. Samenvattend kan gezegd wor den dat de kleuren dit keer belang rijker zijn dan de snitten. Dit uiter aard als gevolg van de Mondriaan en op-art stromingen. Opvallend is zwart-wit maar daarnaast zullen vele andere combinaties verschij nen, zoals beige-zwart, bruin-beige, blauw-rood. Deze soms zeer gedurf de kleurencombinaties geven het schoenmodel een geheel ander aan zien. Lichte beige tinten zoals car- rara en sable komen sterk naar vo ren. Zwart blijft een kleur van be tekenis, ook in lak. Blauw hand haaft zich evenals cognac-achtige tinten. Voor wat de hakken en lees ten betreft, het accent valt op de dikkere hakken van 3, 4 centimeter. De grootste hakhoogte kan wel worden gesteld op zes centimeter. De leesten zijn rond tot vrij breed vierkant. Soepele ledersoorten wor den steeds meer verwerkt. Het ver bruik van suède en lakleder neemt toe. Reptieleder blijft en vogue. Duidelijk blijkt op deze foto de brede dikke hak die ook dit jaar weer de toon aangeeft. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Sinds medio 1965 zijn tussen het gemeentebestuur van Rotterdam en het provinciaal bestuur van Noord- Brabant besprekingen gevoerd over een eventueel drinkwatervoorzie ning voor Rotterdam en omliggen de gemeenten vanuit de Brabantse Biesbosch. In een rapport over de Rotterdamse drinkwatervoorziening is toen een plan openbaar gemaakt dat de oprichting inhoudt van drie grote oppervlaktewaterspaarbek kens in de zuictwaard in de Bra bantse Biesbosch. Deze zouden te zamen een oppervlakte krijgen van 700 ha en een nuttige inhoud van 90 miljoen kubieke meter.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1