Veel belangstelling voor in Herman Brneren- en „open deur"-dag Don Bosco-school wAAlwnkse en LanGstRAAtse coupant TELLEM-EXPEDITIE VOLLEDIG GESLAAGD Prachtige natuur van OPEN OOG LEERKRACHTEN MAAKTEN KENNIS MET ONDERWIJSMETHODEN weer duurder ■ËgpA Uk**- Voor Baby WAALWIJK; Dr. A. L. de Vetten, de bekende Waal- Wij kse chirurg, is veertien dagen geleden terugge keerd uit Mali, een Afrikaanse republiek, waar hij ais lid van de Tellem-expeditie onderzoekingen heeft verricht. De expeditie noemde de heer De Vetten volledig geslaagd. Resultaten kon de expeditiereiziger nog niet meedelen aangezien het uitwerken van de gegevens nog wel een jaar kan duren. Enthousiast vertelde dr. De Vetten echter over zijn belevenissen tijdens het zeven weken durende verblijf in Mali. „Het was voor mij een ware belevenis. Steeds weer wat nieuws en dan de prachtige natuur. Je komt al door voor verrassingen te staan. Prettige overigens want moeilijkheden hebben we geen gehad. En dan te denken dat we alles zelf moesten regelen. Toeris ten die via een reisbureau gaan, vinden hun bedje wel gespreid. Wij moesten ter plaatse echter alles voor elkaar zien te brengen. Wat overigens goed is gelukt", aldus dr. De Vetten. Tropenochtend is geweldig De taxi Levendige stad De wegen cllerenkleding WAALWIJK fjpc 700 kilometer Ideaal FRATER PHILIPPUS HIELD LEZING 13 vormen publieke opinie SANA- TOGEH Sanatogen Geeft nieuwe energie Sterkt lichaam en geest van jong en oud. Neem het elke dag! genodigden VRIJDAG 25 MAART 1966 87e JAARGANG No.23 VAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 4- 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Dr. naar etten vond expeditie een ware belevenis Toen dr. De Vetten vorig jaar de uitnodiging ontving om aan de ex peditie deel te nemen, zei hij meteen ja. Ook toen bleek dat de ex- pedititeleden zelf een aanzienlijk bedrag zouden moeten bijpassen. De Stichting voor Wetenschappelijk onderzoek in de Tropen, de WOT- RO, wees het verzoek van de expe ditieleden om subsidie namelijk af. De leden van expeditie, dr. J. Hui- zinga van het Antropobiologisch Instituut in Utrecht, Herman Haan, leider van de onderneming, archeo- POEDER - CREME - OLIE - ZEEP loog en cineast, dr. De Vetten en een technicus en fotograaf zorgden voor het ontbrekende bedrag. Dit was ook de reden dat de ex peditie later dan was gepland ver trok. Maandag 31 januari vertrok ken „de vijf" vanuit Parijs per vliegtuig naar Bamoko de hoofd stad van Mali. Dat een tocht van twaalf uur in een betrekkelijk klein vliegtuig (een DC 4) niet in de kleren gaat zitten is duidelijk. Dr. De Vetten vond de aankomst, 's ochtends om zeven uur echter 'n machtige gewaarwording. „Zo'n tropenochtend is geweldig. Of we op het vliegveld nog opgewacht werden? Jazeker de directeur van de Shell-vestiging in Mali is een goede vriend van Herman Haan. Het is wel prettig als je iemand ontmoet uit je eigen land. Maar 't betekende niet dat nu alles gere geld was. We trokken er, ieder op eigen gelegenheid, in Bamoko op uit. Je kunt zo maar niet te werk gaan. Er moeten vergunningen ge haald worden bij diverse instan ties. Maar dat ging allemaal nog al vlot. Ook hadden we snel een land rover gehuurd. Maar wat we in de ze stad allemaal niet meegemaakt hebben. Je kunt het je met je Hol landse nuchterheid bijna niet voor stellen. Neem het vervoer. Met een taxi ben je overal snel zul je denken. Maar zet dat maar uit je hoofd, wat dat betreft zijn wij ook wel wijzer geworden. Met zijn vijven werden we in 'n taxi geperst waaraan slechts hier en daar een deel vast zat. Een ver snellingspook was niet te vinden. De chauffeur hanteerde met vaar dige hand een stuk gaspijp dat hij om de afgebroken handle schoof als hij wilde schakelen. Maar we reden en dat was het belangrijkste. Hij zou ons naar de Franse ambas sade brengen. Maar voordat we daar waren! De chauffeur reed naar allerlei ambassades en regeringsge bouwen maar niet naar de Franse ambassade. Eindelijk had hij uitge vonden waar de betrokken ambas sade te vinden was goed en wel op weg stopte de goede man. De benzine was op. Een klein blikje werd uit de kofferruimte gehaald en door een papieren trechtertje goot de chauffeur de benzine in de tank. De chauffeurs tanken niet als ze er niet zeker van zijn een vrach tje te hebben. Haast hebben de Afrikanen hele maal niet. O ze werken wel hard hoor. Maar in hun eigen tempo. Ba moko is een levendige stad. Er staan veel moderne gebouwen, er is een universitair centrum en na tuurlijk ontbreken ook de lemen huisjes niet. Winkels zijn er wel, er wordt meestal op de markt ge kocht. Het is een genot om de da mes in hun kleurige kledij te zien winkelen". De expeditieleden zijn twee da gen in de hoofdstad gebleven. Met het nationale vervoermiddel, een vrachtauto, heeft dr. De Vetten ook een ritje gemaakt. Dat het geen lolletje is om hierin vervoerd te worden werd ons al snel duidelijk toen de dokter hierover ging ver tellen. De banken in de auto vol gestopt met passagiers. De beperkte ruimte die er dan overblijft benut men voor het bergen van de bagage. Bagage die meestal tot op de rei zigers wordt gestuwd. Heel wat gerieflijker was het ei gen vervoermiddel, de landrover, waarmee naar Motti, een handels stad aan de Niger werd getuft. De wegen in dit Afrikaanse land zijn een hoofdstuk apart. Er zijn name lijk goede wegen waarop een snel heid van negentig kilometer kan worden bereikt maar er zijn ook stukken bij, waarop niet harder dan met een snelheid van een kilome- Dr. A. L. de Vetten ter of vijf kan worden gereden. Al le wegen zijn met een dikke laag stof bedekt, die als men er over rijdt stofwolken opwerpen die pas gezakt zijn als men twee kilometer verder is. In Mopti dachten de expeditiele den logies te vinden in het Goever- nementshotel. Dit was echter vol zodat bij de witte paters werd aan geklopt. Hier werden de Nederlan ders gastvrij onthaald. Dr. De Vet ten die het zijn slaapkamer wegens de hitte niet kon uithouden, sliep hier op het dak van de kerk. Hij had daar z'n bed met muskieten gaas opgezet. „In volle maan lag ik over de Niger uit te kijken. U be grijpt dat zoiets een geweldig ge zicht is", aldus de heer De Vetten. Op onze vraag hoe het eten was antwoordde dr. De Vetten „Dat was werkelijk voortreffelijk. Aard appelen vormen ook hier de hoofd schotel. Verder veel schapen en gei tenvlees en rijst en meel. Onze kok Anna Dola (de naam doet 'n vrouw vermoeden) wist alles uitstekend te bereiden." Deze kok die Frans sprak was ook een van de tolken die de expeditieleden steeds vergezelden op hun tochten. Tochten die dagen duurden want om een plaats te bereiken waar onderzoekingen ver richt moesten worden waren hele afstanden af te leggen. Ondanks de minder goede wegen slaagde men er toch vaak in per dag een kleine 700 kilometer af te leggen. Was de snelheid soms maar beperkt, van tegenliggers had men geen last. Over de temperatuur en het land vertelde dr. De Vetten ons het vol gende: „De zon is bijna niet te ont wijken. Het is dan ook niet moge lijk om eens lekker te zonnebaden. Dan kom je wel van een koude ker mis terug want de zon wil wel. Daarmee is trouwens voor wat de temperatuur betreft genoeg gezegd. Het is een betrekkelijk vlak land met grote delen verdroogd gras." Mali dat enorm groot is heeft 4 miljoen inwoners, die in de steden en verder in stammen ver spreid over het land leven. Bij en kele stammen heeft dr. De Vetten onderzoekingen verricht en de zie ken verzorgd. Ieder van de expedi tieleden had zo zijn eigen werk. „Het is altijd mijn ideaal geweest om voeten van inboorlingen te kun nen bekijken. Daar heb ik ruim schoots kans voor gehad. Voor zo ver mogelijk heb ik zieken natuur lijk geholpen. Ik heb er ernstige lepra-gevallen gezien. Er is in Mali op het gebied van de medische ge zondheid nog heel veel te doen. Er zijn wel ziekenhuizen, maar veel te weinig. Hopenlijk komt daar ver andering in", aldus dr. De Vetten die graag nog eens een expeditie mee maakt. Het is en het blijft in teressant, maar voorlopig heb ik nog genoeg aan het uitwerken van de gegevens. De resultaten hoort u te zijner tijd wel. Het belangrijkste is dat de expeditie ten volle is ge slaagd. Daarvan hen ik overtuigd. "SINTERKLAAS". Je moet in het leven de dingen altijd van twee kanten bekijken. Anders heb je geen "open oog". De werknemer kan zich wel "schuurpapier" voelen in de handen van zijn directeur. Maar vergeet niet, dat menig directeur zich een sinterklaas voelt in de ogen van zijn werknemers. Wat we vorige week zeiden in deze rubriek, blijft een tragisch ge geven. En wie de schoen past, trekke hem aan Maar je moet ook de keerzijde van de medaille durven zien. Je kunt van beneden naar boven kijken. Maar dan moet je ook de moed heb ben van boven naar beneden te kijken. Een directeur drukte het een paar weken geleden zo uit: "We zijn hier geen charitatieve instelling. Er moet hier allereerst gewerkt worden. Er moet productie komen en we moeten winst ma ken. Anders gaan we over kop. Dat is een keiharde zaak, waar je niet langs kunt. En uiteindelijk gebeurt dat in dienst van onze men sen, want anders staan ze morgen op de straat." Als je van boven naar beneden kijkt, zie je ook minder leuke din gen. Voor velen is het bedrijf een melkkoetje; een gebeuren buiten de werknemers om, zonder enige interesse van hun kant. Alleen maar een gelegenheid om geld te verdienen, en dan liefst zoveel mogelijk. De vraag geldt niet hoe stel ik me in dienst van dit bedrijf. Maar hoe kan ik het bedrijf in mijn dienst nemen, hoe kan ik er van plukken, profiteren. Alleen maar als ik mijn centen maar krijg; óf ik ze verdiénd heb, zal mij een zorg zijn. Alsof de directeur een grote geldberg heeft, en nu en dan bij wijze van sur prise loonzakjes uitdeelt. En bij dat alles laat men zich vaak leiden door enkele lefbekken, herrieschoppers, bij wie nooit iets deugt, die critiek hebben op alles en nog wat, en die overal wantrouwend tegenover staan. Mensen, die alsmaar de zaak opstangen en alleen maar negatief kunnen zijn. En vraagt men ze om dan eens voor de dag te komen, dan staan ze ineens met een mond vol tanden, en bang voor hun eigen hachie springen ze meteen in de plooi. Het groepje mensen, dat positief - open en eerlijk - de gunstige ontwikkelingen op sociaal en financieel terrein weet te waarderen en vandaaruit durven praten, is niet groot. En toch zal het onze maatschappij van hen moeten hebben. Op 21 maart is in de Herman Broe- ren- en Don Boscoschool aan de Ta- xandriaweg een zgn. ,,Open Deur"- dag gehouden voor leden van de Kath. Onderwijzersbond, afdeling Waalwijk - Heusden. Hoofden van schoten en personeel van het gewoon lager onderivijs kon die dag kennis nemen van de opvoe ding en het onderwijs aan deze scho len. Men kon in het mooie gebouw alle klassen aan het werk zien. In grote getale hebben de leer krachten deze excursie bijgewoond en allerwege hoorde men grote waarde ring voor het werk dat hier wordt verricht. Veel belangstelling kreeg ook de lezing van Frater Philippus, pedagogisoh-didactisch medewerker van het Kath. Pedagogisch Bureau voor het Lager Onderwijs te Den Haag. In zijn betoog wees de Frater erop, dat het van zeer groot belang is, dat een gehandicapt kind, dat het gewoon lager onderwijs niet kan vol gen, vroegtijdig wordt opgevangen door een school voor buitengewoon onderwijs. Het rendement kan dan beslist hoog zijn. Momenteel zijn er 13 vormen van dit onderwijs en de spreker noemde o.m. scholen voor kinderen met ge zichtsstoornissen, met geh oorstoor nissen, met leer- en öpvoedingsmoei- :n, lichamelijk gebrekkigen, geestelijk gehandicapten. Deze scho len hebben een vorm van onderwijs en opvoeding ontwikkeld en studeren daar nog steeds op - speciaal aan gepast aan de mogelijkheden en moei lijkheden van in aanleg, constitutio neel of door milieu-factoren gestoor de kinderen, die met het gewoon la ger onderwijs niet te helpen zijn of er nog verder door achterop raken. Een voortdurende en gedegen contact met het gewoon lager onderwijs is van groot belang. De leerkrachten van het l.o. worden vaak het eerst geconfron teerd met de moeilijkheden bij be paalde leerlingen. Vooral de niet opvallende kinderen met moeilijkheden verdienen de aan dacht. De hoofden en leerkrachten der la gere scholen zijn vaak belangrijke ad viseurs van de ouders van zo'n kind, ook als het betreft het gaan volgen van aangepast individueel onderwijs. Ook kunnen zij veel bijdragen aan het beïnvloeden der publieke opinie ten gunste van het buitengewoon onder wijs. Uitvoerig ging de Frater in op het nauwkeurig en gewetensvol onder zoek, dat moet plaats vinden alvorens een leerling tot zo'n school mag wor den toegelaten. Dit onderzoek wordt gedaan door een arts, 'n psycholoog, het hoofd der school en soms mede door een psychiater-neuroloog. Soms wordt 'n schoolpsychologische dienst of een M.O.B. ingeschakeld. Zo'n onderzoek op zich betekent niet, dat het betreffende kind naar speciaal daarvoor geëigende een Het Produktschap voor Zuivel meegedeeld, dat de officiële notering voor boter is verhoogd met 5 cent per kilogram; van f 4.62 tot f 5.17 per kilogram. De fraaie Herman Broerenschool. school moet. In het geval niet, kan de uitslag nog zeker nuttig zijn voor de lagere school en de ouders. Steeds moet het belang van het kind de doorslag geven. Frater Philippus zag voor het on derwijzend personeel een belangrijke taak in het bij de ouders helpen over winnen van de weerstand hun kind naar een school voor aangepast indi vidueel onderwijs te zenden. Aan het slot van zijn lezing vroeg de spreker nog aandacht voor het I.T.O. (Individueel Technisch On derwijs) en de I.N.O.M.-opleiding Individueel N ijverheids - onderwijs voor Meisjes). Onder de talrijke genodigden wa ren ook aanwezig deken H. Maessen van Waalwijk, de bisschoppelijke in specteur Peter Brekelmans en Mr. Hage van de Raad voor Kinderbe scherming te Den Bosch. De voorzitter van de K.O.B.-af deling, de heer H. Peters, dankte aan het einde van de middag namens alle aanwezigen voor de ontvangst. Hij sprak de hoop uit, dat nog andere groeperingen zo'n ,,Open Deur"-dag zulten kunnen meemaken, met name - zo zei hij - ook het bedrijfsleven. Deze intressante middag heeft bij de vele hoofden en leerkrachten die de rondgang en de lezing hebben mee gemaakt, bijzonder goed aangeslagen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1