wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Jampe Minister Bogaers denkt huidige woningbouw program te realiseren WELKE VERBETERINGEN BRENGT DEZE WET? ARBEIDSBUREAU WAALWIJK Aanbod mannelijke arbeidskrachten nam ten opzichte van februari af Crtiches en South in programma van AVRO's jeugddag Pas begin van noodzakelijke onderwijsvernieuwing Heilig onderwijs- huisje nog niet gesloopt Gunstige situatie Ogen vragen brillen van STASSAR Op 12 juli 1962 nam de Tweede Kamer der Staten- Generaal het wetsontwerp tot regeling van het voort gezet onderwijs de (Mammoetwet) aan met 100 stemmen voor en 44 stemmen tegen. Deze wet be tekent een beslissende fase in de ontwikkeling van ons onderwijsstelsel. De onderwijssystemen worden geharmonieerd, er komen meer keuzemogelijkheden voor de leerling, de overgangsmogelijkheden worden verbeterd. Kort geleden is de overgangswet, die noodzakelijk is om de Mammoetwet van kracht te doen worden, aan het parlement aangeboden. Zo lijkt het moment, dat de vernieuwing van ons onderwijs haar beslag zal krijgen, nu zeer nabij. Over de totstandkoming van de wet zal ieder zich oprecht verheugen. Het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat de voldoening over deze wet leidt tot een onjuiste waardering van haar inhoud, waarop beslist nog zeer veel is aan te mer ken. MAAK PREMIE „ZWAAR RISICO" AFTREKBAAR Kleuren-TV 2V* 3 mille Winstpunten Keuze Eenzijdig Vraag meestal iets overtrokken Teruggang Damesmode Tilburg NSU-PRINZ SOEKARNO AAN HET WOORD PRIJS KOFFIEMELK 7 CENT OMHOOG In najaar wordt woningbehoefte onderzoek gehouden DINSDAG 12 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 28 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Mammoetwet betekent beslissende fase in ontwikkeling van onderwijsstelsel „Het onderwijs is 'n voorwerp van de aanhoudende zorg van de regering". Aldus bepaalt art. 208 der Nederlandse Grondwet. Deze befaamde zinsnede werd in 1848 in de Grondwet opgenomen. In die tijd begon men het algemeen belang van het onderwijs in te zien en daarmee raakte de school steeds meer uit de particuliere sfeer in die van de staat. Het is echter de vraag of deze centraliserende staatszorg in alle opzichten bevruchtend heeft gewerkt op het peil van ons onder wijs. De pedagoog dr. Verhaak schreef kortgeleden in het maand blad „Dux" dat in de 20e eeuw de school zich zó ver van haar opvoed kundige basis heeft verwijderd, dat men de vraag kan stellen of zij in vele gevallen niet veeleer de op voeding heeft belemmerd dan be vorderd." De verscherping van de examens, het opschroeven van de leerpro gramma's onder het mom van we tenschappelijke noodzaak, de over. LANDBOUW EN MIDDENSTAND In een gezamenlijke brief aan de leden van de Tweede Kamer heb ben de zeven centrale organisaties van landbouw en middenstand het dringende verzoek gedaan te wil len bevorderen, dat de premie voor de volksverzekering zware genees kundige risico's als persoonlijke ver plichting aftrekbaar wordt voor de inkomstenbelasting. Indien dit niet gebeurt, zo menen de organisaties, zal een deel van de bijdragen die de overheid aan de financiering van de Sociale Verzekeringen wil geven via de belasting weer worden terug genomen. Voor zowel zelfstandigen als loontrekkenden betekent die een achteruitgang. Het is van mening van de organisaties dat elke premie voor een volk verzekering aftrek baar behoort te zijn voor loon- en inkomstenbelasting, daar zo zeggen zij, de solidariteitsbijdrage Drees verwezenlijkt wordt door het pre miestelsel zelf. Een kleurentelevisie-apparaat zal in ons land ongeveer 2% a3 duizend gulden gaan kosten verwacht men bij Philips, de grootste televisie producent in Europa. Philips is ge heel voorbereid op de komst van kleurentelevisie, men verwacht dat de produktie over 2 a 3 jaar in gro te series op gang zal zijn. Het is van groot belang, aldus het jaarverslag, dat de introductie van kleurentele visie in Nederland, evenals dit des tijds bij zwart-wit het geval was, niet later zal geschieden dan in de ons omringende landen. lading met eenzijdig intellectuele kennis, de overwaardering van di ploma's, het starre vasthouden aan oude methoden, het zijn allemaal zaken, die een onderwijsvernieu wing in de weg stonden. De grote maatschappelijke veranderingen, die zich in de loop van deze eeuw in onze samenleving voltrokken, heb ben het onderwijs nauwelijks be roerd. Een doeltreffende aanpas sing bleef achterwege. Wat in onze tijd ook werd gesloopt, het ver molmde heilige onderwijshuis je bleef overeind staan. Brengt de Mammoetwet hierin verandering? Dat is een vraag. De Mammoet wet is niet meer dan een raamwet, waarin alleen de fundamentele za ken zijn opgenomen. De nadere uit werking wordt aan andere organen overgelaten. Mogelijkheden tot vernieuwing geeft de wet zeker. Men probeert de aard van het kind tot zijn recht te laten komen door meer keuze mogelijkheid. Er is een evenwich tiger indeling gecreëerd van het voortgezette onderwijs in een lager een middelbaar en een hoger ni veau. Van belang is o.m. de crea tie van het h(oger)a(lgemeen)- v oortgezeto (nderwij s,. Dit schooltype is van belang voor leerlingen, die het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, gym nasium en ateneum (nu h.b.s.) net niet aankunnen of niet nodig heb ben. De h.a.v.o. overbrugt de grote afstand die er nu bestaat tussen m.u.l.o. en h.b.s. of gymnasium. Ook de invoering van hét z.g. brugjaar is een winstpunt. Dit jaar kan als eerste klas van het voort gezet onderwijs worden beschouwd. Na deze klas kunnen de leerlingen naar de tweede klas van enig an der schooltype doorstromen. Daar om worden in 't brugjaar op alle scholen (h.a.v.o., gymnasium, lyce um, ateneum) de zelfde vakken on derwezen. Het brugjaar kan de aan passing van de leerling vergemak kelijken, hem de weg naar het juis te schooltype wijzen. Een ander belangrijk element, waartoe de Mammoetwet de moge lijk biedt, is de doorstroming. Het schoolwezen wordt zodanig opge bouwd, dat ieder schooltype aan sluiting geeft op een volgend schooltype. Kan op het ogenblik 'n leerling van de m.u.1.0. langs aller lei omwegen tot het hoger onderwijs doorstoten, die weg wordt in de Mammoetwet vergemakkelijkt. Men wil meer rekening houden met de specifieke talenten van de leerlingen. Daarom moet hun een keuzevrijheid worden toegestaan. Dit is de reden dat de einexamens worden herzien. De leerling kan straks zelf binnen de mogelijk heden van de school uiteraard zijn eigen vakkenpakket samenstel len. Hij behoeft zich dan minder zorgen te maken over vakken, waarvoor hij geen belangstelling heeft. Belangrijk is ook, dat de ko mende wetgeving ieder schooltype een aantal vrije lesuren toestaat, die de school naar eigen goeddunken aan verplichte of andere vakken kan toewijzen. De school kan zich op die wijze meer aanpassen bij de specifieke behoeften die stad of streek stellen. Toch twijfelen onderwijsdeskun digen en zeker de pedagogen er aan of de Mammoetwet werkelijk on derwij svernieuwing zal brengen. Wellicht is het een stap in de goede richting, maar voorlopig dan toch niet meer. Ook onder de nieuwe wetgeving blijft de school o.i. te veel lèerinstituut. Het schoolpro gramma is erg intellectualistisch gericht. Het verstandelijk weten staat centraal. Aan de vorming van de gehele, totale mens wordt bitter weinig aandacht besteed. Aan de expressievakken is bijvoorbeeld in ons onderwijs slechs een Assepoes- tersplaats toebedeeld. Op de h.b.s. - A worden 12 lesuren aan niet intel lectuele vakken besteed tegen 88 lesuren voor,,de intellectuele vak ken. Voor de h.b.s.-B is de verhou ding 14 op 86, voor het gymnasium 10 op 90! De nieuwe wetgeving brengt hier in wel enige, maar geen essentiele verandering. Het leerprogramma van de middelbare school blijft voor alles een optelsom van leervakken, die later van nut zouden kunnen zijn. De school kweekt dus eenzij dig gevormde mensen. Terwijl onze samenleving, om de overspecialisa tie van onze tijd te compenseren, juist de heldere blik nodig heeft van de creatieve, vrije mens, van zijn intuïtieve en totale persoonlijk heid. Vooraanstaande leiders uit het bedrijfsleven gaven kortelings te kennen, dat zij wel ruim in de spe cialisten zitten, maar een tekort aan bekwame, wijd-ziende, creatief denkende en complete mensen vre zen. De Mammoetwet kan, alle ver beteringen ten spijt, die vrees niet wegnemen. Helaas. Het bij het arbeidsbureau Waal wijk geregistreerde aanbod van ar beidskrachten is ten opzichte van vorige maand afgenomen met 203. Voor deze afname komt 65% voor rekening van de beroepsbeoe fenaren in de bouwvakken. Door de wisselende weersomstandigheden in de afgelopen wintermaanden was dit aanbod in deze sector vrij sterk toegenomen, dit nog temeer omdat ook de zg. wateroverlastwerklozen geregistreerd werden. De wederop name van de categorie in het ar beidsproces heeft de gebruikelijke seizoendaling in maart nog geaccen tueerd. Dit aanbod in de bouwvak ken ligt duidelijk beneden het aan tal van het afgelopen jaar. De ove rige 35% van de afname ligt ver spreid over de andere sectoren. Spectaculaire ontwikkelingen deden zich daarbij niet voor. De categorie mindergeschikten vormt 38% van het nu nog geregis treerde aanbod. Inschakeling van deze groep vraagt bijzondere bege leiding en veelal daardoor meer tijd. De enige bedrijfstak, waarin 't aan bod geen wijziging onderging, was de schoen- en lederindustrie. Zoals bekend, wordt dit aanbod nog steeds gevormd door personen, die 'n min of meer leidende positie hebben ver vuld, terwijl de vraag vooral uitgaat naar productiepersoneel. Hoewel de vraagcijfers een duide lijke teruggang vertonen, geeft dit over 't geheel genomen geen reden tot enige ongerustheid. De daling in de schoen- en lederindustrie werd reeds aangestipt, in de metaalsector betreft het een vermindering van de Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. vraag in een bedrijf (in het gebied van het arbeidsbureau Almkerk), waar scheepsonderdelen worden vervaardigd; daarnaast betreft het een gebruikelijke corectie, die op 't vraagcijfer wordt toegepast. De verwachting is, dat de vraag die overigens nog steeds het aanbod verre overtreft zich minstens op het huidige peil zal handhaven. De vraag in de bouwvakken is daarbij nog slechts zeer voorzichtig op gang gekomen. Een en ander kan ver klaard worden door de stand van vele objecten, waarvan men de eer ste werkzaamheden in het seizoen met de aanwezige arbeidskrachten we,l aan kan. De verwachting is echter, dat ook deze vraag spoedig verder zal aantrekken. Voor de eerste maal zijn ook de cijfers opgenomen van het aanbod van en de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten, voorzover deze dus op het arbeidsbureau geregistreerd staan. Naast 't aandeel van de categorie mindergeschikten omvat dit aanbod voornamelijk ouder kantoorperso neel, terwijl in de groep overigen nog enige seizoenwerkloosheid van horecapersoneel voorkomt. Ook hier staat de vraag niet in verhouding tot dit aanbod, zowel kwalitatief als kwantitatief. Deze vraag, waaraan dus moeilijk kan worden voldaan, beweegt zich op een vrij stabiel niveau. De geschetste nog steeds gunstige situatie heeft ook tot gevolg, dat de bestaande werkloosheid, als men vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 President Soekarno heeft tijdens een ouderwetse, vurige redevoering met zwaaiende armen en gebalde vuisten donderdag verklaard dat hij nog steeds de opperste leider is en dat Indonesia voorlopig niet in de UNO komt. „Indonesië staat niet op het punt in te storten. Ze zeg gen dat Soekarno ten val is ge bracht. Ze zeggen dat de militairen de macht hebben overgenomen. Maar ik ben nog steeds president, nog steeds opperbevelhebber van de strijdkrachten, nog steeds pre mier, nog steeds de grote leider van de Indonesische revolutie en voel me kiplekker". De prijs van de koffiemelk is met 7 cent per liter verhoogd. En halve liter is met vier cent duurder ge worden, een kwart liter 2 cent. Dit is overeengekomen in overleg tus sen melkhandel en ministerie van Economische Zaken. Avro's Minjon-groep organiseert al sinds jaren de jaarlijkse jeugd dag (dit jaar op 12 april), die zo langzamerhand dan ook niet meer weg te denken is in 't brede scala van belangrijke radio-evenementen voor de jeugd. Dit jaar heeft organisator Chris van Hoorn weer iets bijzonders uit gedacht, een openings-programma in het Amsterdamse Centraal Sta tion, mét bekende Nederlandse ster ren, mét bijbehorende stationsgelui den, én met intervieuws van in Am sterdam arriverende jeugd, die aan Avro's jeugddag deelneemt. Een openingsprogramma hoort echter aan het begin van de dag te staan. De life-uitzending zal dan ook plaats vinden van half negen tot half tien in de morgen. De talloze luisteraars zullen echter bij 't horen van het programma niet beseffen, wat voor consequenties dit voor de muzikanten met zich mee brengt. THE SOUTH JAZZ BAND en de CRUCHES uit Tilburg zullen om 4 uur 's morgens in het Centraal Sta tion aanwezig moeten zijn. Om zes uur volgt dan de eerste micro-re petitie. Om half negen moet alles rond zijn, want dan begint de opna me, life zodat echt alles in orde moet zijn. Het programma zal gepresenteerd worden door de lieftallige Mireille Bosch. De medewerkenden zijn het orkest van Frans de Kok, Edwin Rutten, Ilonka Biluschka, Les Sha lom, én de CHUCHES en THE SOUTH JAZZ BAND uit Tilburg. Minister Bogaers zegt in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer dat het ondanks de huidige kapitaalschaarste en ondanks het hoge rentepercentage mogelijk zal zijn het huidige woningbouw pro gramma te realiseren. Zijn vertrouwen is gebaseerd op het aantal thans in aanbouw zijnde woinngen, het aantal wonin gen daarvoor rijksgoedkeuring of machtiging tot gunning is verleend en het aantal huizen voor de bouw waarvan reële plannen in voorbe reiding zijn. Wat de woningbouw betreft zegt de bewindsman, dat het totaal aan tal gunningsmachtigingen, inclusief de beschikkingen op rijksgoedkeu ringen, in het eerste kwartaal bijna op hetzelfde niveau ligt als dat van de overeenkomstige periode van vo rig jaar, toen een record bereikt werd. De minister kondigt een nieuwe nota over de ruimtelijke ordening aan. Het tijdschema is er op gericht om de nota tegelijk met de begro ting voor 1967 aan de Staten-Gene- raal aan te bieden. In het najaar van 1966 zal een nieuw woningbehoefte-onderzoek worden gehouden, aldus kondigt minister Bogaers aan. De resultaten van dit onderzoek en de ontwikke ling van de verhoudingen op de wo ningmarkt zullen 'n belangrijke rol spelen bij de bepaling van het per- daarvan nog kan spreken, zich be perkt tot die vormen, die men on der de naam normale werkloosheids- vormen pleegt samen te vatten, te weten seizoen werkloosheid, wrij vingswerkloosheid en werkloosheid van mindergeschikten, resp. omvat tend 23%, 38% en 39% van het ge registreerde aanbod. Deze werkloosheidsvormen zijn derhalve normale verschijnselen bij een evenwichtige en zelfs min of meer overspannen arbeidsmarkt. Enige vorm van niet-normale werkloosheid, met name structuur- en conjunctuurwerkloosheid doet zich steeds geruime tijd niet voor en is op korte termijn ook zeker niet te verwachten. De vergelijkende cijfers van de arbeidsreserve ten opzichte van de afhankelijke mannelijke beroepsbe volking doen zien, dat het gewest Waalwijk (en met name de rayons Waalwijk en Dongen) nog altijd gunstig afsteekt bij de overigens evenmin ongunstige percentages van Rijk en Provincie. centage te bouwen woningwetwo ningen. Van de in 1965 voltooide wonin gen kwamen er 49.963 gereed in de woningwetsector, 28, 411 in de pre miesector en 36.653 in de ongesub sidieerde sector. Op 1 januari van dit jaar waren er 148.466 woningen in aanbouw, waarvan 79.298 wo ningwet, 30.964 premie en 38,204 ongesusidieerd. Over de industriële bouw zegt de bewindsman dat nu een produktie van 125.000 woningen per jaar bin nen reëel bereik gekomen is, aan moediging tot verdere expansie van de totale produktiecapaciteit door middel van nieuwe maatregelen, niet noodzakelijk en zelfs niet ge wenst is. In de laaste jaren wordt er in nieuwe woningen op grote schaal centrale verwarming aangebracht, aldus de minister in zijn memorie van antwoord. Nog in 1963 werd slechts één procent van de ter goed keuring voorgedragen eengezins woningen en 28 procent van de etagewoningen van centrale ver warming voorzien. Vorig jaar wa- ^A/VNAA/WATWWWVVVWVSA ren die percentages al opgelopen tot 38 procent der goedgekeurde eengezinshuizen en 95 procent van de goedgekeurde etagewoningen. Als alle woningsectoren in aan merking genomen worden dan blijkt dat in 1965 het percentage van de ter goedkeuring voorgedragen cen traal verwarmde woningen naar schatting het dubbele zal zijn van 1964, toen het ongeveer dertig be droeg. De minister verwacht dat de ze ontwikkeling zich nog verder zal voortzetten. De minister zegt ook iets over 't onderwerp „Vrijer Beleid". Ophef fing van contingenterings- en dis tributiemaatregelen zal in het al gemeen slechts geschieden op die terreinen en in die gebieden, waar inmiddels een redelijk evenwicht tussen bouwcapaciteit en koop krachtige vraag naar gebouwen is ontstaan. Er zijn gemeenten die in aanmerking komen voor een invoe ring op korte termijn van grotere vrijheid. De eerste fase van het overleg met de colleges van Gede puteerde Staten van de provincies waarin die gemeenten liggen, is achter de rug.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1