wAAlwiikse en lAnqstRAAtse couRAnt Wim Klijn vervaardigt voor pompstation in draadplastic Waalwijk Jampe Krachtige maatregelen om inflatie te lijf te gaan WAALWIJKER HEEFT OOK ALS BINNENHUIS ARCHITECT GROTE BEKENDHEID OPEN OOG van UIIJKSIRA^) ASSURMUlh Inrichting van Spar-hoofdgebouw belangrijkste werk Tiïburg Meer steun aan particuliere ondernemingen WAALWIJK - De bekende Waalwijkse „kunstenaar" Wim Klijn heeft de opdracht gekregen een draadplas- \tiek te vervaardigen dat bestemd is voor het in dit na jaar te openen pompstation in Waalwijk. Een uitno diging die de heer Klijn met graagte heeft aanvaard. Als eeboren en eetoeen Waalwijker werkt hij sraae in eigen stad. De uitdrukking „een profeet wordt in ei gen land niet geëerd" gaat bij hem niet op. In Waal wijk zijn namelijk verschillende werkstukken van Klijn te bewonderen. Vers in het geheugen liggen bij voorbeeld nog de baksteenmozaiken die Wim Klijn voor de kleuterschool aan de Taxandriaweg vervaar digde. In deze school komt over enkele weken nog een plastic van deze Waalwijker te hangen. Werk heeft Klijn dus genoeg. Daarover heeft hij trouwens nooit te klagen gehad, dat blijkt wel uit de vele kunst werken die overal in Nederland van hem hangen. EIGEN ONTWERP BEKENDHEID RAMEN Damesmode INDONESIË MOET SOBER GAAN LEVEN EXPOSITIE ■^xcluóieve ^J-£erenkledincj WAALWIJK Prijsvraag 100°/o leningen ook voor de aanschaf van een auto VRIJDAG 15 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 29 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIET .EN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -j- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 1 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" „Als we mijn belangrijkste wer ken zouden gaan bekijken dan kun nen we er rustig een paar dagen voor uit trekken, want ik heb op drachtgevers in heel Nederland. Mijn belangrijkste werk is onge twijfeld wel geweest de complete inrichting van het hoofdgebouw van „Spar Nederland" in Amsterdam. Daar hangen niet alleen grafitto's of mozaïken maar heb ik tevens de gehele inrichting van dit monumen tale gebouw verricht. Ik beschouw het dan ook als mijn visitekaartje". Wim Klijn is dus niet de kunste naar gebleven waarvoor velen hem jaren geleden aanzagen. De Waal wijker heeft zich ontwikkeld tot 'n binnenhuis-architect en estetisch adviseur van naam. „Ja, dat is wel onverwacht gegaan. Het is eigen lijk gegroeid. Toen de directie van de Spar mij vroeg om wat decora ties aan te brengen werd zo maar belangstellend gevraagd wat ik er van dacht als men zaal x of kan toor y nu eens zus-of-zo inrichtte. Zo is mijn werk als binnenhuis ar chitect gegroeid. De inrichting van het hoofdge bouw in Amsterdam was een enor me opdracht. Ik heb er meer dan 2 jaar aan gewerkt. Maar alles is naar mijn ontwerp. Elke spijker of schroef in een stoel is naar mijn i- dee aangebracht." Begrijpelijk dat een inrichting van een dergelijk ge bouw niet onder leiding kan ge beuren. „Inderdaad, ik had volsla gen vrijheid gekregen. Men had vertrouwen in mij en dat heb ik niet beschaamd. Het gevolg van dit werk is dat Wim Klijn steeds meer met bedrij ven werkt. Dit wil echter niet zeg gen dat particulieren niet bij deze Waalwijker terecht kunnen. „Ik ben bezig enkele villa's aan het inrich ten, terwijl ik onlangs een oude boerderij nog tot een kasteeltje heb om geschapen". „Op de schoenenbeurs in Utrecht die enkele weken geleden is afge lopen heb ik voor vijf firma's stands ingericht. Machtige stands, die de montabel zijn en waarmee deze za ken ook naar buitenlandse schoe nenbeurzen gaan. Het is leuk werk, je kunt er je helemaal in uit leven. Alles wat met vormgeving en kleur te maken heeft verzorg ik." Zoals Klijn over dit onderdeel van zijn werk praat kennen velen hem niet. De grootste bekendheid heeft de Waalwijker nog steeds als monumentaal kunstenaar. Op dit dit gebied heeft Klijn zijn sporen ruimschoots verdiend. Hij studeer de aan de Kunstnijverheidsschool in Den Bosch, waar hij zich niet al leen bekwaamde in de schilder kunst maar ook in de ban van het glas raakte. Na deze „theoretische opleiding" werkte hij anderhalf jaar als leerling bij de Vughtse gla zenier Jan Vaessen. Als tekenleraar en leraar handen arbeid was Wim Klijn verbonden aan de HBS in Vlissingen en Mid delburg en aan de lagere school in Waalwijk. Vier jaar geleden stapte vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Klijn uit de onderwijswereld. Een stap waarvan hij nooit spijt heeft gehad. Hij betreurt het zelfs niet eerder het besluit te hebben geno men om „voor zijn eigen te begin nen". Klijn maakt werkdagen van meer dan 12 uur. Echter met ple zier want het is duidelijk dat dit werk voor hem ook zijn hobby is. Enthousiast praat de Waalwijker dan ook over zijn reeds uitgevoerde werken. „Belangrijk was voor mij bijvoorbeeld de wandschildering die ik acht jaar geleden in de zaal van de Gecroonde Leersse maakte. Het was een wandschildering van 8.40 meter bij 2.50 meter die was be stemd voor de kermis. De schilde ring is nu echter nog te vinden in deze zaal. Ook heb ik nog al wat gebrandschilderde ramen vervaar digd". In de R.K. kerk in Elshout en in de Leonarduskerk in Den Vuvdsfraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Een foto van een gedeelte van de werktekening van het draadplastic dat bestemd is voor het in aanbouw zijnde pompstation in Waalwijk. Het plastic stelt een man voor die de watertoevoer regelt, links een looier, gezien door een historische brilletje. De man werkt in een zgn. natkuil. Het rechtergedeelte van het draadplastic stelt de fabrieks- aglomeratie voor terwijl het linkergedeelte (op de foto niet zichtbaar) de woonaglomeratie van Waalwijk voorstelt. Het werkstuk wordt uit gevoerd in massief ijzer en wordt gesmeed door de Fa. van Deflt uit Drunen. Het geheel komt, 6 tot 10 cm., los van de muur te hangen. VOETSPOREN. We vinden Pasen niet zo'n mooi feest als Kerstmis. Met Kerstmis zit je knusjes bij elkaar en is het thuis gezellig. Pasen is veel koeler. "Als Pasen maar in december viel, dan zou het heel anders zijn", zeiden laatst enkele meisjes. Je vraagt je dan wel af, waar het nu eigenlijk om gaat. Aan de buitenkant bekeken zit er aan Pasen weinig romantiek. Maar dat zegt niet alles; met gevoel alleen kom je er niet in het leven. De automatisering in ons productiesysteem b.v. is een glasheldere zaak, zonder een greintje sentiment. Toch grijpt ze wel diep in het leven in. Kerstmis is het feest van het pasgeboren Kind, dat nog aan het leven moet beginnen. Pasen is het feest van de volwassen Man, die de tocht beëindigd heeft. Het Kind is groter geworden 'en als iedere mens trok ook deze Mens de wereld in. Hij was een van ons; alleen met deze uitzondering, dat Hij helemaal gaaf was, edel, oprecht en consequent. Hij heeft laten zien, waar die mens terecht komt, waar dat leven heen leidt. En wat er dan allemaal volgt, is minder prettig; maar wel helemaal levensecht. Je kent er je in terug. Je kent er het leven in terug, dat dagelijks aan je voorbijtrekt. Mensen met beste bedoelingen, die worden uitgekreten voor ogendienaars en oplichters. Het leven, dat je tegenspeelt bij verdriet en leed; het leven, dat je te machtig kan worden. Diezelfde mensen, datzelfde leven, dat stand houdt, omdat er ergens een vage hoop leeft, dat dit niet het laatste woord is. Je kent het in Hem terug en je bent benieuwd of deze gave Mens capituleert. En op het eerste gezicht schijnt het een tragisch einde. Maar de schijn bedriegt! Wat je stil gehoopt had, zie je in deze Mens waarheid worden! Dwars door alle tegenstand heen, bij wanbe grip en zelfs dood, blijkt Hij sterker. Het échte leven, de gave mens, de eerlijke inzet, de goede intentie houden stand. Als je naar Hem kijkt, dan trekt de mist over het leven helemaal op. Er is toekomst! Dat raakt de pijlers van je bestaan. Dat heeft te ma ken met de zin van je leven. Dat kun je niet zomaar voor kennis name naast je neerleggen. Zijn levensverhaal wordt zelfs ons levens verhaal, als je de voetsporen volgt, die Hij heeft uitgezet. Bedrijfsapostolaat Waalwijk e.o. De regering van Indonesië heeft krachtige maatregelen aangekondigd om de inflatie en de economische chaos krachtig te lijf te gaan. Vol gens de minister voor financiën en economie, sultan Hamengkoe Boe- wono, ziet de economische toestand er ernstig uit, de buitenlandse! schuld is enorm opgelopen, het staats-apparaat is te omvangrijk en de regering kan het niet betalen. Indonesië zal sober moeten gaan leven, de export moet worden gestimuleerd en de landbouwproduktie wor den vergroot. De regering wil de corruptie en het wanbeheer uitroeien en alle overbodige ambtenaren ontslaan. Bosch hangen ramen van Klijn. Ook de gebrandschilderde ramen in het Mariakapelletje in Waalwijk zijn van zijn hand. Het bezichtigen van deze ramen is een feestelijke bezigheid. De naam Wim Klijn komt men verder tegen onder schilderijen, en in li noleumsneden, opalines, boetseer werk, grafittos's, plastic's, baksteen mozaiken en portretten in brons. Voor zover men in dit vak van „al- round" kan spreken slaat dit toch wel op Wim Klijn. Wim Klijn heeft ook een goed hart voor de amateur kunstenaar. Hij is lid van tal van commissies en verenigingen. Zo organiseerde hij in december van het vorig jaar in sa menwerking met de Spar-directie de tentoonstelling „Amateur-'65. Een tentoonstelling waarop 5 Bra bantse amateurkunstenaars werk van hoog gehalte exposeerden. Het doel van de expositie was: bevor dering van culturele en artistieke manifestaties, het beschermen en pauseren dus van geestelijke zelf werkzaamheid. Dat deze tentoonstelling zo'n groot succes werd was voor 't groot deel te danken aan het werk van Wim Klijn. Klijn exposeerde eenmaal. Dat was jaren geleden in recreatie oord „De Duinrand" in Drunen. Hij exposeerde toen een aantal schilde rijen. Aan exposeren heeft Klijn geen behoefte meer. Hij heeft een grote bekendheid, verworven door studie, experimenten en een taaie volharding. Klijn zet zich nu in voor een groot aantal nieuwe werkstuk ken. Een daarvan, een draadplastic, zal nog dit jaar in Waalwijk te be wonderen zijn. En dat het bewon dering waard is, twijfelt niemand aan. Dat is nu al duidelijk als men de werktekening van dit plastic ziet. Hopelijk vinden we in Waal wijk nog veel werken van Klijn. Echo>-tienerrubriek WAALWIJK Het ligt in de bedoeling van de redaktie van de „Echo van het Zuiden" over enkele weken met een wekelijks terugkerende tienerrubriek te starten. Deze rubriek zal dan als regel in de editie van vrijdag verschijnen. In deze tienerrubriek zal aandacht geschonken worden aan alles wet de tieners en twens interesseert. Ook aan tiener evenementen in midden-Brabant zal in deze rubriek ruime aandacht worden geschonken. In het bijzonder denken wij hier ook aan het nieuws dat de Waalwijkse en Midden-Brabantse Soosen hebben. In dit kader verzoeken wij de bestuursleden van deze soosen en de organisa toren van tienerevenementen contact op te nemen met Peter Gons, re dacteur van de „Echo van het Zuiden". Een tienerrubriek moet vanzelfsprekend een „eigen" naam hebben. Een naam voor deze„Echo-rubriek" door de tieners kan worden be dacht. De redaktie stelt voor de inzenders wiens „tip" gekozen wordt een aantal boeken ter waarde van fl. 25,00 beschikbaar. Inzendingen moeten voor 25 april binnen zijn bij de redaktie van de „Echo van het Zuiden", Grotestraat 205, Waalwijk. Volgens de minister wordt meer steun verleend aan particuliere on dernemingen, die voortaan niet meer worden beschouwd als vijan den van de staat. Om de export te stimuleren wil Indonesië de be trekkingen met Singapore weer herstellen. Voordat in 1963 de be trekkingen met dit land werden verbroken was Singapore de groot ste afnemer van Indonesische ex- port-produkten. Vóór het eerst heeft de Indonesi sche regering officieel melding ge maakt van een economische chaos. Op een persconferentie in Djakarta heeft Sultan Boewono, in gezel schap van de minister van buiten landse zaken, Adam Malik, cijfers bekendgemaakt, waaruit de ont reddering van de economie blijkt. Inlichtingen Waalwijk Noordstraat 258 Telefoon 4203

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1