Meer dan 2,600.000 maal hulp geboden bij pech en ongelukken Organisatie heeft ruim 600.000 leden NeJÜDAHPO I jBogaertó 17 APRIL HONDERDSTE DERBY DER LAGE LANDEN Nederland moet op de aanval spelen Puro! h°uddoiu5 Smidje Verholen en de strijd tegen Mars Laat Uw bril b ANWB-WEGENWACHT BESTAAT TWINTIG JAAR a 2 DË ËCtïÖ VAN ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 APRIL 1966 2 Defensie Spionnen opereren in Den Haag Switchen 15 april 1946 werd Wegenwacht opgericht Cijfers ■_*fJLsmeiteloos zuiver Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Kans tegen de De honderdste interland tassen België en Nederland die de 17e april in het Feijenoordstadion wordt gespeeld, opent voor Oranje stellig perspectieven. De rode duivels kregen in december een gevoelige morele klap te incasseren, toen zij door Bulgarije wer den uitgeschakeld voor de wereldkampioenschappen en deze niet verwachte tegenslag heeft in het Belgische kamp zoveel deinig verwekt, dat het moreel van de ploeg daaronder wel eens zou kunnen gaan lijden. Bovendien was het spel, dat onze oranje elf kortgeleden tegen de sterke Duitsers demonstreerden, ondanks de vele tekortkomingen toch wel van die kwaliteit, dat de Belgen het er moeilijk mee zullen krijgen. DEN HAAG - De ANWB Wegenwacht bestaat 15 april 20 jaar. Door in deze periode meer dan 2,6 miljoen maal hulp te bieden zijn de gele pech-bestrijders geworden tot een markante verschijning op de Neder landse autowegen. Begonnen in 1946 met zes man en motorzijspan-combinaties, is 't We genwachtkorps thans in 1966 uitgegroeid tot 360 Wegenwachten, die al len dienst doen in kleine gele bestelwagens. Vanuit elf Wegenwachtstati ons wordt continu de hulpverlening langs de weg bij pech en ongevallen uiterst snel en efficiënt geregeld.. De ANWB Wegenwacht heeft zich een unieke plaats in het Nederlandse wegverkeer verworven en meer dan 600- duizend Wegenwachtleden weten zich van hulp bij pech onderweg, in welke vorm dan ook, verzekerd. De tekortkomingen van het Belgi sche topvoetbal zijn dit seizoen dui delijk aan het licht gekomen. De ne derlaag tegen de toch niet bijster sterke Bulgaren, alsook het misluk te cupavontuur van kampioen An- derlecht hebben andermaal aange toond, dat de Belgen ondanks him technische vaardigheid de fystieke hardheid en de mentale kracht mis sen om door te kunnen stoten naar de top van het continentale voetbal. Tegen de fors opruimende Bulgaar se achterhoede verloren onze zui derburen zich voortdurend in tijd rovende combinaties en Real Ma drid moge dan in de Spaanse hoofd stad allerlei ongeoorloofde praktij ken hebben gehanteerd, duidelijk was toch dat vooral in tempo An- derlecht ernstig tekort schoot. Nederland zal moeten proberen deze tekortkomingen van de Belgi sche ploeg, die voor een groot deel uit Anderlechtspelers bestaat, uit te buiten. Dat kan wanneer men onze zuiderburen bestrijdt met die wa pens, waarvoor de Belgen het meest kwetsbaar zijn. Dat wil zeggen: ste vig ingrijpen in de defensie, snel af spelen van de bal, geen steriele kor te combinaties, maar open aanval len via de vleugels met veelvuldig hanteren van de diepte-pass. Overigens willen wij allerminst beweren, dat Nederland nu wel over de Belgen heen zal lopen. De kwa liteiten van de Belgische elf zijn in FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door: Emily Grant 6. „Als ik de Deviezenkeizer was, zou ik zeker blijven, een wat ro mantische en bewogen reputatie. Vergeef me, monsieur, maar zo is het een moordhet slachtoffer een bekende, misschien zelfs een vriendin of medewerkster van u. niet prettig, mijn waarde Deviezen- keizer. Alvarez bleef zitten. Rookte de ene sigaret na de andere. Durand en Vera zwegen en rookten even eens. Wat bezielt die Alvarez om te blijven? dacht Laaghuis; gek is de man niet, dus bang. Maar waarvoor? „Vera, we gaan dansen", zei hij toen. Op de vloer gekomen, vroeg hij: „Begrijp jij, waarom Alvarez niet de benen neemt? Hij heeft toch alle reden om een gesprek met de poli- ttie zo lang mogelijk uit te stellen". „Jean, zie je niet in waarom? Hij is bang zowel voor de politie als voor zijn baas of opdrachtgever. die moord op Aimée is te vroeg ont- menig opzicht zelfs groter dan die van het Nederlandse team. Met uit nemende voetballers als Jurion en Van Himst is een prima midden veldbezetting mogelijk en de rushes van linksbuiten Puis zal ons rechter verdedigingsblok wel eens naar adem doen snakken. De Belgen zijn beter op elkaar ingespeeld dan wij en daarom zal hun combinatiespel vermoedelijk dat van ons duidelijk overtreffen. Het is de grote vraag of onze de fensie de Belgische stormlopen zal kunnen doorstaan. Tegen W.-Duits- land lukte dat niet bijster, maar nu schatten we de kracht van de Duitse voorhoede hoger dan die van onze zuiderburen. Onze verdediging is normaal het sterkste deel van de ploeg en wanneer Daan Schrijvers zijn normale vorm tegen de Belgen weer bereikt, zou dit waarschijnlijk weer grote rust in onze defensie kunnen brengen. Pieters Graafland zal ook wel weer gekozen worden, maar zijn niet zo zekere spel tegen de Duitsers en in enkele competitiewedstrijden wet tigt de vraag, of de goalie van Feije- noord langzamerhand niet plaats zou moeten maken voor een van zijn eventuele opvolgers. Dat zou dan naar onze smaak niet reserve Pim Doesburg moeten zijn, maar de ath- letische Tonny van Leeuwen, die dit seizoen vrijwel elke zondag blijkt heeft gegeven een klasse-doelman te zijn. Helmut Schön gaf in de wedstrijd tegen Nederland reserve-doelman dekt. de operatie verliep niet vol gens de plannenen fouten wor den in „le milieu", in de onderwe reld zwaar aangerekend, Jean. Mis schien is Alvarez veiliger in een Haagse cel dan in de vrije lucht. Alleen, hij weet dat hij niet heel lang in de cel zal blijven en dan zal de wraak dubbel hard aankomen als hij leeggepompt is". „Ik zie het, Vera, Durand en Jan sen willen Alvarez verdwenen zien alvorens de politie komt, anders hadden ze wel stappen ondernomen om de ballendieven op de hoogte te stellen. Alvarez moet die beide vei ligheidslucifers de weg wijzen naar anderen en dus niet in de cel be landen". Laaghuis schreef enige woorden op de achterzijde van een envelop pe, bekeek het geschrevene, en zei: „Weet u,monsieur Alvarez, waar om uw bijnaam Deviezenkeizer mij zo heeft getroffen? Omdat mijn vrienden mij wel eens de Tele- grammenprins noemen, ik ben dol op het verzenden van telegrammen, soms op rijm, soms baldadig soms als grap, soms ook, monsieur Alvar ez, in dodelijke ernst, hoe kan het anders! Leest u eens, wat ik zo juist heb ontworpen". Alvarez was opgschrokken. Iets in de stem van Laaghuis had hem Barnard een kans. De capaciteiten van Tilkowsky kende hij, hij wilde nu eens zien wat Barnard er van terecht bracht. Wij zouden het toe juichen, wanneer Kessler ook eens de mood had een dergelijk experi ment uit te halen. Wij hopen dat Kessler onze jon gens opdracht geeft vooral op de aanval te spelen. Wellicht zou onze defensie, mits goed op dreef, tegen de Belgen door een forse afweer wel overeind blijven. Wij zien echter het Nederlands elftal liever verliezen, dan dat het met een zware beton- dekking een draw tegen de Belgen forceert. Wij hopen dat de bonds coach er net zo over denkt. Van onze voorhoede mogen we toch wel iets verwachten. Routinier Moulijn zag 23 maart nog kans de Duitse defensie af en toe voor grote problemen te stellen, een intelligen te voetballer als Klaas Nuninga deed eveneens bijzonder knappe dingen. Had Muller de droomkans, die Coen- tje hem aanbood, niet gemist, de eindstand tegen onze oosterburen zou vermoedelijk een nog beter aan zien hebben gekregen. Bovendien kan onze voorlinie ge bruik maken van de zwakke plek ken in de Belgisch verdediging, die de helaas overleden stopper Ver biest wel heel node zal missen. De Belgische achterhoede, waarin voor al back Heylens van Anderlecht al tijd zo'n degelijke partij speelt, is heel solide, maar niet bijster be weeglijk. Door veelvuldig switsen zou onze voorlinie hiervan gebruik kunnen maken. Zal men hierbij snelle acties kunnen uitvoeren (slechts door tempo valt België op de knieën te krijgen) dan is Neder land straks in Rotterdam tegen on ze zuiderburen beslist niet kansloos. 91 Toen de oude en wijze Grurantrog zag hoe dapper zijn vriend Dran- dalag daar te paard zat, begreep hij wat er moest gaan gebeuren. „Hoe- raaa! Het is een glijbaan! Dat moet ik onmiddelijk gaan uitzenden!" riep hij uit. „De smid zou anders niet kunnen begrijpen waartoe die schijnwerperstraal eigenlijk diende. En dan moeten er hier matrassen komen, want die glijbaan is véél te lang! Ze zouden zich kunnen be zeren, als ze hier zomaar op het dak terecht kwamen. Vooruit lui! Ik gealarmeerd. Hij las de woorden, die Laaghuis hem toonde: RIJKE VRIENDIN - ERGENS IN EUROPA - SUSANNE ONHER STELBAAR ZIEK - STOP MIJN AANWEZIGHEID OVERBO DIG. „Ja, Alvarez," vervolgde Laag huis en liet het „monsieur" vallen, „zo is de situatie immers. Die ho tel-insluiper is dood. Aimée is dood. De zaken in Den Haag lopen spaak. Teveel belangstelling. Ik vind, dat uw opdrachtgevers op de hoogte moeten worden gebracht. Wat is uw mening?" „U denkt, dat u de zaak begrijpt, Laaghuis." „En jij, Alvarez, begrijpt de zin van het telgram, en dat is een heel ding". Alvarez antwoordde niet. Stak weer een sigaret op. Durand zag dit. Keek op zijn horloge. Keek naar Jansen. OverwoogIeder ogenblik kan de politie nu hier zijn. Besloot te handelen. De poppe tjes dansen verder, dacht Laaghuis. „Schooier!!!" - zei Durand tegen Alvarez en sloeg de Zuidamerikaan met een harde vuistslag midden in het gelaat. Bloed stroomde de ge troffene uit neus en mond. Even (wankelde Alvarez. Toen zei hij hees: „Wij zien elkaar weer Durand, zwijn...dit vergeet ik niet, Parijs De Wegenwacht werd op 15 april als een bijdrage van de ANWB aan de wederopbouw van ons in de oorlog geteisterde land opgericht. Doelstel ling ivas het personen- en vrachtver keer - in die dagen zo belangrijk voor de wederopbouw - op gang te houden. Hoe slecht in 1946 de toestand van de auto's was, blijkt hieruit, dat de eerste zes wegenwachten 'en een in specteur nadat zij op het Binnenhof te Den Haag door de Minister van Verkeer en Waterstaat geïnspecteerd waren, 's morgens op patrouille gin gen en eerst diep in de nacht huis waarts keerden. Op de wegen Am sterdam - Den Haag - Rotterdam en Den Haag - Utrecht vielen zij van het ene pechgeval in het andere. Merkwaardig was, dat toen in au gustus 1946 de Afsluitdijk in 'tWW- traject werd opgenomen, dit 't vracht verkeer aantrok, dat de dijk tot dan schuwde wegens gebrek aan hulpmo gelijkheden. De ANWB liet er nader hand bovendien vier telefoonkasten plaatsen om het gebrek aan meldings- ga uitzenden en jullie slepen hier matrassen naar toe!" Zo gezegd, zo gedaan. Enkele tellen later wa ren professor Drandalag en de pa leiswacht al aan het slepen met dikke matrassen. De oude Gruran trog was al aan het uitzenden ge gaan en alles wat hij zei werd na tuurlijk door smidje Verholen op gevangen met behulp van zijn ra- dioring. Hij stond daar immers maar met dat ding in de hand en wist van de zenuwen geen raad. Toen flitste daar plotseling een schijnwerper in de verte aan. Die is een gevaarlijke stad voor je ge worden, ploert." Twee kelners en de portier scho ten toe. Brachten Alvarez buiten de bar. Jansen liep mee. Dat is voor de finishing touch, dacht Laag huis. Even later kwam Jansen te rug. Zijn das was verfomfaaid. „Sterk, die kerel," zei hij, „maar Ernst heeft me geholpen om hem er uit te smijten." Durand zei:: „Aux grands maux les grands remèdes". Laaghuis lachte en zei: „Je ziet het, Durand, van de con currentie moet je het hebben van avond, wees blij, dat je concurren ten zo goed ingespeeld zijn". Vera keek strak. Legde haar hand op de arm van Laaghuis. Zei: „Kalm nu Jean, niet overmoedig worden". Laaghuis hield zijn mond. Half drie in de nacht. Een loeien de sirene. Een politie-auto stopte. Een inspecteur en drie rechercheurs betraden de bar van „Dollarlust". Allen zitten blijven, niemand ver laat het lokaal, luidde het rustig gegeven bevel. „Te laat, inspecteur," merkte Laaghuis op, „net te laat. De enige verdachte vogel is gevlogen. Hij moest vliegen. Vraag het maar eens aan mijnheer Jansen daar". mogelijkheden op deze weg op te hef fen. Met ingang van 1 januari 1947 werd een vrijwillig Wegen wacht-lid maatschap ingesteld. In de daaraan voorafgaande decembermaand lieten zich reeds ruim 6.900 personen in schrijven, een aantal dat in 1947 met 199 inschrijvingen per werkdag toe nam, waardoor het aantal leden aan het eind van dat jaar 38.000 bedroeg. Thans zijn van de meer dan 800.000 ANWB-leden er meer dan 600.000 tevens lid van de Wegenwacht. De eerste 25 motoren kon de bond, met een extra wiel voor de zijspan- wagen, overnemen van de in ons land gelegerde Canadese legergroep. In 1948 kreeg de Bond vergunning 50 motoren in Amerika te bestellen. Van lieverlede werd het aantal manschap pen en voertuigen uitgebreid. In augustus 1952 werd het WW- Iidmaatsöhap om voor hulpverlening in aanmerking te komen verplicht ge steld. De toestand van de auto's was toen aanzienlijk verbeterd. Het werd daarom tegenover de 110-000 vrij willige WW-leden, die tot dan de we genwacht gezamenlijk in stand had den géhouden, niet juist gevonden nog langer ook niet-leden van deze hulpdienst te laten gébruik maken. schijnwerper moest wel in de stad Marsak staan, zoveel begreep smid- je Verholen er ook wel van. Tastend bewoog de lichtstraal zich over de muren van de oorlogsburcht, totdat hij stil bleef staan op ongeveer een halve meter onder de smid. „Ze hebben me beet in Marsak," mom pelde hij. „Ze hebben ons blijkbaar beet, maar we hebben er niet veel aan, want wat moeten we nou met zo'n doodgewone lichtstraal begin nen?" Doch toen begon zijn radio- ring te knetteren en opgewonden klonk Grurantrogs stem: „Klim met „Klaar voor het verhoor, inspec teur", zei Jansen met iets van een grinnik in zijn stem. „Te mooi om waar te zijn, inspec teur", zei Laaghuis. „U bedoelt." „Ik bedoel, inspecteur, de hechte samenwerking tussen de diverse politie-instanties in binnen- en bui tenland. Eikaars troetelkinderen". Vera zei, dat ze naar huis wilde. Te voet. Knap gespeeld, Jean merkte ze tijdens de wandeling op en die Jansen is niet voor de poes. Alvarez is nu dodelijk gevaar lijk, Jean, want hij denkt dat wij meer weten dan wij weten en dat zal hij stellig rapporteren aan ja, aan wie? Laaghuis maakte een sprong en sleurde Vera mee. Een donkere au to schoot half over het trottoir ra kelings lang hen heen. „Dat is een aanslag op jou en mij Vera, broeder Juan heeft zijn muil reeds opengedaan, nu wordt 't heus tijd, dat ik Arlotti spreek. Hij is op het ogenblik onze enige waardevol le bron, en ik heb zo'n idee, dat ik weet waar hij is". „Wanneer, Jean?" „Morgen, Vera, nee, dat is van avond. Wassenaar". „Wassenaar, Jean?" „Ja, Vera, Wassenaar en wel op Thans telt het wegenwachtkorps 360 man. De gele auto's rijden nu over vrijwel alle voor het verkeer be langrijke routes. Tal van landen op het continent hebben het voorbeeld van de ANWB gevolgd en zijn even eens overgegaan tot in stelling van 'n wegenwachtdienst volgens ANWB- systeem. De Bond nam het idee over van de zusterorganisatie in Engeland, de AA die reeds ver voor de 2e wereldoor- log een patrouillerende hulpdienst op richtte. Het door de ANWB-Wegen- wacht gepatrouilleerde wegennet heeft een lengte van circa 3250km, d.w.z. een afstand van Amsterdam tot voorbij Istanbul. Sedert de oprichting tot en met 31 maart 1966 verleende de Wegenwacht meer dan 2,6 miljoen maal hulp aan bestuurders van motorvoertuigen, die met peoh te kampen hadden. Onder degenen, die door de Wegenwacht ge holpen werden, bevonden zich meer dan 100.000 buitenlanders. In de thans verlopen jaren (vanl5- 4-'46 tot en met l-4-'66) losten de „ridders van de weg" 2.349.031 technische storingen op, verleenden 53.556 maal hulp bij ongevallen, waardoor in vele gevallen het leven van verkeersslachtoffers werd ge spaard, blusten 1.949 auto- en mo- torbranden en verleenden 226.688 persoonlijke diensten, zoals het door geven van telefonische of telegrafi sche boodschappen. In totaal werd door de Wegenwacht in twintig jaar dus 2.632.223 maal hulp verleend. mijn twee landgenoten op de licht straal, smidje Verholen! Vertrouw op mij en doe onmiddelijk wat ik zeg: klim op de lichtstraal! De straal is vast en vormt een stevige glij baan. Laat je naar beneden glijden. We staan hier op jullie te wachten, op het dak van mijn paleis." „Ja, ik kom!" riep de smid uit, jubelend van vreugde, want hij vertrouwde volkomen op wat de oude Gruran trog zei. Met enkele welgekozen gebaren maakte hij toen aan de twee Marsakkertjes duidelijk wat er moest gebeuren „Bessenstein", bij Hugo. Het politie-apparaat draaide na de moord op Aimée op volle toeren. Durand en Jansen spraken ernstig met commissaris Van Eer kerk. Juan Alvarez de Lachende Dan seur, werd niet gearresteerd. De ochtendbladen deelden hun lezers mede, dat er een „uitgaan de" vrouw vermoord was in een perceel aan de Laan van Meerder - voort. De politie volgde een spoor en vertrouwde, spoedig tot de ar restatie van de dader te kunnen overgaan. Toen Laaghuis dit bericht aan 't ontbijt las, belde hij Vera op om haar het grote nieuws te vertel len. Vera lachte hartelijk. Even la ter vroeg Laaghuis aan commissaris Van Eerkerk, wanneer en waar het grote gebeuren zou plaatsvinden. („Ik bedoel de arrestatie, vriend, dan zorg ik voor een goede persfo tograaf, mijnheer de commissaris, foei mag een commissaris sprook jes vertellen?") Toen zei de politie-autoriteit iets dat verre van vriendelijk klonk. „Het was maar een vraag, mijn heer de commissaris", lachte Laag huis, „maar ik hoop, dat je nu in ziet, dat er heus lichtschuwe ele menten in het spel betrokken zijn". (wordt vervolgd). Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 COPVB|0M' S'uOiO avan.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2