wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt PA LM A is rijk aan historische gebouwen TeteY/jchs i i i i i Iets over de historie van Mallorca 1 CARAVELLE RUYS CO. KATHEDRAAL stores" PALMA-WAALWIJK - Als het in Nederland eens niet regent en de zon blijft enkele dagen aan de hemel staan is iedereen de koning te rijk. Badpakken, zonnebrillen en dergelijke wor den voor de dag gehaald en iedereen probeert zich van een zo goed mogelijk plaatsje in de zon te verzekeren. „Een gevecht om de zon". Een gevecht dat men enkele duizenden kilome ters zuidelijker niet behoeft te leveren. Daar viert koning zon hoogtij. Zo ook op Mallorca het bij Spanje behorende eiland, dat ieder jaar door steeds meer toeristen wordt bezocht. Zoals wij vorige week reeds beschreven, per vliegtuig is men in 2 uur in Palma. Touroperation Trasmundo verzorgt een groot aantal uitstekende vliegreizen per Sabena naar Palma. Reizen die de Tilburgse vestiging van 't reisbureau Ruys en Co. voor de toeristen uit Midden-Brabant boekt. POLITIE STEMPEL EXCURSIES door V iiilSlg IBH ggM Trasmundo vliegreizen BIJ reisagenten GEZELLIG DEKZEILEN „American- Tilburg VRIJDAG 15 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 29 De fcho VAM het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentiepry's: 13 cent per irm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" EEN ONBEZORGDE VAKANTIE OP MALLORCA (Van onze verslaggever) Het begin van de Vijftiendaagse vakantie op Mallorca ligt op het kleine vliegveld van Palma. Hier landen in het voorjaar en in de zo mer iedere dag tientallen vliegtui gen vol met toeristen, die een's lek ker willen bruinen en van een on bezorgde vakantie willen genieten. In de top-maanden juli en augus tus is het op het vliegveld van Pal ma dikwijls drukker dan op de luchthaven van Parijs. Een trouwe klant op de luchthaven Palma is Transmundo dat tweeëndertig char tervluchten per jaar op Mallorca heeft. Een groot deel van deze vluchten zijn volgeboekt door Ruys en Co, Spoorlaan 126 Tilburg. Eenmaal geland in Palma wordt men per luchthaven-bus snel naar de controlehal vervoerd waar poli tiebeambten klaar staan om het paspoort van een stempel te voor zien. De douanecontrole van koffers en tassen stelt in de regel weinig voor. In de ontvangsthal staan als er een chartervliegtuig van Tras mundo binnenkomt de hostess van Viajes Venus, het Spaanse reisbu reau dat tér plaatse de belangen Excursies waaraan deelname ui teraard niet verplicht is. Viajes Ve nus die deze trip organiseert zorgt er uiteraard steeds voor dat een van de Nederlandse gidsen in de bus aanwezig is. Uitleg wordt er dus steeds in de eigen moedertaal gege ven. Een voordeel waarop Tras mundo en Ruys en Co. steeds te rugvallen, taalmoeilijkheden wor den zo tot het uiterste verkleind. In het voorseizoen, voor half april, zijn er uiteraard nog geen Neder landse gidsen. Wie echter Engels spreekt en verstaat kan aan iedere door Viajes Venus georganiseerde trip deelnemen. Voor diegenen die willen zwem men of zonnebaden kunnen overal terecht. In de direkte omgeving van Palma en verder langs het gehele eiland zijn grote stranden waar men volop van zon en water kan genie ten. De meeste toeristen willen ech ter meer dan alleen maar van de zon genieten. Als men zijn hotel niet te ver van het centrum heeft, is het aan te bevelen om de eerste van Trasmundo en Ruys en Co. be hartigt, klaar om de toeristen te ontvangen en eventuele moeilijkhe den op te lossen en om het vervoer naar het hotel te regelen. Een hotel dat in het centrum van Palma of in een van de buitenwij ken ligt. Ruys en Co. heeft voor de Trasmundo reizen de keus uit een groot aantal hotels, de allemaal tot de topklasse behoren. Van 't vlieg veld naar Palma is ongeveer een kwartier rijden. Men krijgt dan me teen een beeld van het Spaanse land. Reeds in het vliegtuig tekenen zich de vele watermolens tegen de oppervlakte af. Watermolens die men op de weg naar Palma bij hon derden tegenkomt. Palma, een stad van 160.000 in woners, rijst aan de binnenbocht van een prachtige baai, die naar het zuiden toe meer dan 20 kilome ter lang is. De stad kan men eigen lijk in twee gedeelten splitsen, het centrum van de toeristen met de honderden hotels en soevenierswin- kels en het gedeelte waar de Spanjaarden wonen. In het zgm. toeristen-gedeelte staan prachtige luxueuse hotels. In een van deze vele vakantiepaleizen brengt Ruys en Co. zijn gasten onder. Op de plaats van bestemming aangekomen is de va kantieganger uiteraard vrij in zijn doen en laten. Omdat iedereen er echter niet van houdt om dagen aan de zee te liggen en velen iets meer van Palma en andere plaatsen van het 3640 km2 grote eiland wil len zien worden er tal van excur sies georganiseerd. i:| IMBBi aifsts'.: Een oude Spanjaard in traditionele klederdracht speelt voor de toeristen op de gaita, een doedelzak. dag, als men de stad met zijn tal loze bezienswaardigheden wil be zoeken, wandelend naar het cen trum te gaan. Men proeft dan me teen al de sfeer die er op de brede boulevars hangt. Heeft men zijn hotels in een van de buitenwijken dan is een taxi aan te bevelen. De prijs is laag. Voor een rit van San Augustin, zes kilometer, naar het centrum, is men 25 peseta's 1,25) kwijt. De bus kost voor dezelfde (afstand 4% peseta (nog geen 30 cent). Taxi's zijn er in overvloed. Men hoeft zijn hand maar op te steken of een van de grote Fiat's stopt. De chauffeur blijft achter zijn stuur zitten, deur openen is er niet bij. In de haven van Palma liggen tien tallen militaire schepen. In de na bijheid van het centrum, op de weg naar San Augustin is een basis van de Spaanse vloot. Ook in het cen trum liggen enkele grauwe kazer nes waar men het woord discipline biykbaar anders uitlegt dan in ons land. Boekt uw per pijlsnelle I et HAK KM uit"" <32 TILBURG SPOORLAAN 126 TEL. (04250) 31070/71 In de zon aan de rand van de baai van Palma. Boven alle gebouwen uit steekt de kathedraal. Een imposant bouw werk dat ieders bewondering wekt. Met de bouw van de kerk werd in 1230 begonnen. Eerst in 1601 was de kerk gereed. De opdrachtgever voor de bouw van deze kathedraal was koning Jaime I. Hij beloofde toen zijn vloot in een hevige storm belandde om bij behouden aan komst in Palma ter ere van de H. Maagd een kerk te bouwen. De ka thedraal is een gotisch bouwwerk van enorme afmetingen. Hij be slaat een oppervlakte van 7,OOOm2 is 121 meter lang en 55 meter breed. De details van het bouwwerk zijn de moeite van het bekijken waard. Over de schoonheid van dit bouw werk waarop men in Palma terecht trots is iedere gids zal als eerste onderdeel van een trip de kathedral laten zien - kan men blijven schrij ven. Zelf zien overtuigt echter be ter. Achter de kerk is het paleis van de bisschop, die ook nu daar nog woont. In de directe omgeving van de kathedraal vindt men de patri ciërshuizen met fraaie binnenplaat sen, voor de 17e eeuw hadden deze huizen 'n terras met pergola, dat la ter werd herschapen in een grote zolderruimte. Ieder patriciërshuis in de oude stad was het bezit van een aristocratisch geslacht. De straat droeg dikwijls deze naam, die het ook nu nog behouden heeft. Een kijkje op een van de binnenplaatsen is de moeite waard. Rondom de ka thedraal vindt men ook soeveniers- winkels. De gidsen raden steeds aan om in deze winkels inkopen te doen aangezien de prijzen hier lager lig gen en de artikelen beter zijn dan in de talloze andere shops in Palma. Op een tocht door Palma komt men vanzelf ook by La Lonja, de oude beurs, en het consulaat van de zee. Deze beide gebouwen staan op de Paseo Sagrera naast elkaar met het gezicht op de zee. De oude beurs is ingebruik als Provinciaal Museum van Schone Kunsten. Het bevat altaarstukken en voorwerpen uit opgravingen. Degene, die alle bezienswaardigheden van Palma wil bezichtigen heeft daar zeker 2 dagen voor nodig, wil hij er vol doende aandacht aan besteden. Het is echter ook mogelijk om diegenen die maar 'n paar uur de tijd hebben een algemeen beeld te geven van de stad. Daar zorgen de gidsen wel voor. Op de boulevards in Palma kan men onder de palmbomen de vis sers bezig zien de netten te herstel len. Ongestoord werken de bruin gebrande vissers door terwijl de tal loze toeristen toekijken. De schoen poetsers die niet in zo'n getale aan wezig zijn als velen wel denken zorgen er intussen voor dat men met lak-schoenen de boulevard ver laat. Een contrast met de majestu- euse hotels vormen de gezellige Mallorcaanse café's die bij tiental len in de binnenstad te vinden zijn. \Verstaat men Spaans dan krijgt men de meest wilde verhalen voor geschoteld door de plaatselijke ca fé-bezoekers die de toeristen graag wat over hun land willen vertellen. Onder het genot van een goed koop glas wijn een aardige tijds passering. In deze pitoreske cafeetjes kan men zich ook te goed doen aan over heerlijke sandwiches, die hij de meeste toeristen een gretige aftrek vinden. Men moet er namelijk reke ning mee houden dat in de hotels de maaltyden op andere tijden ge reserveerd worden dan men in Ne derland is gewend. En dan smaakt een hapje tussendoor altijd wel. Ontbijten kan men 's morgens van 8 tot 10 uur, de lunch wordt 's mid dags tussen 2 en 4 uur opgediend terwijl men kan dineren 's avonds tussen 8 en 10 uur. De maaltijden zijn goed verzorgd en de wilde praatjes van oneetbare maaltijden gaan in de hotels in Palma niet op. De toerist die de Trasmundo-reis bij Ruys en Co. in Tilburg boekt kan gerust zijn. De hotels van dit reis bureau zijn uitstekend. Ook de andere plaatsen op Mol- lorca zijn rijk aan bezienswaardig heden. Hierover en over het „uit gaansleven van Palma" hopen wij volgende week meer in de „Echo van het Zuiden" te schrijven. van eerste kwaliteit doek tegen I bijzonder lage prijzen! Bijv. 400 x 600 115,20 600 x 800 230,40 Op deze pry zen 5% KORTING voor contante betaling. Belt U even tel. (04250) 31748 Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) L J MALLORCA Vroeger en nu. Mallorca was in de vroegste oudheid al bekend en overal vindt men dan ook prehisto rische overbiy'fselen, vooral de zogenaamde Taliots. Een diep gaand onderzoek heeft de resten uit de alleroudste tij den aan het licht gebracht en welhaast dagelijks komen er nieuwe vondsten. In 123 voor Christus werd Mallorca ver overd door Quintess Metellus, die het onder Romeins beheer bracht. Palma werd in die tijd gebouwd. Bij opgravingen in deze stad werden veel voorwerpen uit de Romeinse tijd gevonden. Deze worden ondergebracht in het museum van Palma. De eerste Moorse nederzettin gen dateren uit de negende eeuw. Toen in de dertiende eeuw de Catalanen en Arago- nezen Mallorca veroverden had de Arabische overheer sing vier eeuwen geduurd. Jaime I, de veroveraar was de eerste stichter van 't konink rijk Mallorca. Het eiland bleef een onafhankelijk koninkrijk totdat in 1343 Pedro van Ara- gon het bij zyn eigen konink rijk inlijfde. Mallorca bleef 'n provincie van het koninkrijk Aragon, totdat zich in 1492 met Castilië verenigde tot het Koninkrijk Spanje. Sindsdien vormt het met de eilanden Menorca, Ibizia en Formen- tera de provincie Beleares. Mallorca heeft een oppervlak te van 3640 km2, met een om trek van meer dan 300 kilo meter zeekust. Het eiland telt 360.000 inwoners. Naast Palma zijn Manacor en Inca belang rijke plaatsen. Hoewel Mal lorca geen grote industrie heeft zijn van belang de in dustrie van schoenen en pa rels. Er is een belangrijke nij verheid van handborduursels en meubelen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5