wAAlwnkse en UnqstRAAtse couRant Reclame op radio en T.V. niet voor oktober van <~YYllerlo iMun^niii EEN HALVE EEUW VEILING RAPPORT VAN STICHTING Koningin Juiiana viert zaterdag 58ste verjaardag De veilingen xcluóieve cïlerenkleclincj WAALWIJK Als U de polis in handen hebt DRUNEN - „Koop 1158, ingezet", dagelijks weer klinken deze woorden in het veillokaal van de Dru- nense veiling. Telkens weer opnieuw kondigt de af slager aan welk kavel verkocht wordt. De klok loopt en de afslag begint. Lichtjes springen aan en uit, de klok stopt, loopt weer en nieuwe kavels worden aangekondigd. Zo gaat het dag in, dag uit. Al bijna 50 jaar is veiling „De Langstraat" in Drunen het mid delpunt van aanvoerders .en kopers. Al bijna 50 jaar wordt hier gewerkt met getallen die velen aan het duizelen brengen. Een reden om eens „in de veiling te duiken" en te kijken hoe het nu allemaal in zijn werk gaat. Want dat er heel wat voor komt kijken, om iedere das weer opnieuw 10.000de kilo's fruit en groenten te veilen is duidelijk. Iedere dag en ze ker nu met het hoogseizoen in het vooruitzicht, wordt er onder hoogspanning gewerkt. Over enkele weken is het echter voor enkele dagen kalm aan doen want dan wordt een halve eeuw veiling Drunen gevierd. Over deze viering hebt u in de editie van afgelopen maandag meer kunnen lezen. Bestuur Veilingvereniging „De Langstraat" heeft 400 leden Vroeger opslagplaatsen Snel werk T.V.-reclame kost per minuut 6 -15.000 gulden Dr. Andriessen Bakkersauto rijdt in op schoolkinderen GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN VRIJDAG 29 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 33 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Dr. Andriessen de oud-minister van Economische Zaken die voorzit ter van de stichting is die de rap porten op een persconferentie heeft ingeleid, zei dat men de tarieven- kwestie centraal had gesteld, met als uitgaanspunt dat men tegen een re delijke prijs zijn „produkt" (zend tijd voor reclame) zou leveren. Na zorgvuldige afweging van allerlei factoren is men tot de slotsom geko men, dat een basisprijs van f 13.- voor een minuut t.v.-zendtijd per duizend ingeschakelde toestellen aanvaardbaar moet worden geacht. zit U goed of verkeerd. Zorg dat U goed zit, qua voor waarden. qua premie. Wij zijn U daarbij graag van dienst. Waalwijk Noordstraat 258 Telefoon 4203 vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Ruim duizend aanvoerders zorgen voor miljoenen omzet in Drunen Een beeld in de enorme veilinghal die iedere dag volgeladen is. f - - - Wie konden wij het „hoe en waarom" beter voorleggen dan de voorzitter van de veilingverening „De Langstraat", de heer J. C. van Hoorn, en administrateur A. H. Merkx. Beiden vertelden ons uit gebreid over de opzet van deze Dru- nense veiling1, „Wie er mogen vei len? Wel, eigenlijk iedereen. Na tuurlijk eerst de leden van de ver eniging, maar ook niet-leden, de zgn. „gast veilers", kunnen terecht. We hebben nu zo'n 400 leden. Om lid te kunnen zijn moet men gedu rende drie jaar minstens een omzet van f 1000.- per jaar hebben. Blijft men hieronder dan kan men niet toetreden tot de vereni ging. Vroeger was dat anders, toen mocht iedereen lid worden. De dok ters, zusters, de pastoor, dominee, iedereen die een lapje grond had en wat teelde kon lid worden. Gellukig is dat nu veranderd al dus de heer Merkx. „In 1964 zijn de statuten veranderd en toen is er die omzetnorm in opgenomen. Ie der lid heeft ook stemrecht naar gelang de omzet is. Bij een omzet tot f 5.000.. heeft men één stem, bij een omzet die de f 40.000'.- te boven gaat krijgt men vijf stem men." niet halen De meeste leden zijn „echte" tuinders. Het zijn boeren zonen die op advies van de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst, die in de ze nuttig werk verricht, met een tuindersbedrijf van start te gaan Modern ingerichte bedrijven die er in de omgeving van Drunen bij bosjes te vinden zijn. In Capelle en Waspik is ook veel stookteelt. Op onze vraag of een lid van de veiling ook verplicht is zijn produk- ten via de veiling af te zetten, ant woordde ons de heer Merkx: „In derdaad, dat is een statutaire ver plichting. Alle produkten komen Het bestuur dat bestaat uit de heren J. van Hooren, M. van de Wiel, W. van de Berk, C. Boer, J. Dekkers, J. van Loon en J. Oerle- mans, wordt gekozen door de vier kringen. Uit iedere kring hebben een of twee leden zitting in het bestuur. De raad van Commissaris sen, met als president burgemeester mr. H. J. M. Stieger, houdt toe zicht op het bestuur. Hoewel veel gastveilers hun pro dukten via de veiling aan de man brengen worden de grootste hoe veelheden aangevoerd door eigen leden. De gastveilders zijn veelal die personen die geen lid kunnen worden omdat ze de vereiste omzet De veilhal. Rechts de af menlijkvervoer zorgen brengt de tuinder zelf zijn produkten naar Drunen. Iedere ochtend is het hier een drukte van belang. Op maandag, woensdag, donder dag en vrijdag zijn er consumptie veilingen. Vanaf maart zijn er ver der iedere dag exportveilingen (sla, komkommers en over enige tijd ook tomaten)In de tijd van de aardbei en en bessen zijn er ook nog mid dagveilingen voor de industrie. De exportprodukten, die door commis sionairs worden gekocht, gaan hoofdzakelijk naar Duitsland. De gehele afvoer wordt per auto ge regeld. Dit in tegenstelling tot vroe ger toen de Spoorwegen een goede klant aan de Drunense veiling had den. Er waren toen dagen bij dat er soms 35 wagons met erwten ver trokken. Alle produkten die worden aan gevoerd worden in de grote vei linghallen opgestapeld. De export artikelen en de industrieprodukten worden in blok, gerangschikt naar soort en kwaliteit, verkocht. De consumptieartikelen per ka vel of gedeelte per kavel. Als de aangevoerde produkten door het personeel van de veiling zijn op gestapeld (er werkt in totaal, ad ministratief personeel meegerekend, zo'n 30 man bij de veiling) doen de keurmeesters hun werk. Er wor den dan kavelnummers uitgereikt en aanvoerbrieven bij de kavels geschreven. Op deze brieven kan men alles omtrent, gewicht kwa liteit en soort van het artikel vin ken. I Om 8 uur 's ochtends begint de afslager met zijn werk. Het kavel nummer wordt opgelezen, ver schijnt gelijkertijd verlicht op een bord, en de afslager zet een bepaal de prijs in. De prijs zakt tot een ko per afdrukt. De koop is gedaan en de administratie kan beginnen. De kopers, die een roepnaam hebben worden ingeschreven. Een kwar tier na afloop van de veiling zijn de factuurs klaar en kan de koper zijn laadbrief in ontvangst nemen. De goederen kunnen afgevoerd wor den en doorverkocht worden aan de detaillist. De afrekening geschiedt later. De veiling betaalt na ont vangst de aanvoerder via de Boe renleenbank uit. Vroeger tot 1950 werd het geld rondgebracht of kwam men het halen. Nu gaat dat uitsluitend via de Boerenleenbank, die er in Drunen wel bij vaart. De leden, aanvoerders en kopers die er allen toe hebben bijgedragen De Stichting tot Uitzending van Reclame, gevormd bij beschikking van minister Vrolijk, acht invoering van reclame op radio en televisie op zijn vroegst op 1 oktober van dit jaar mogelijk. Radio en t.v. moeten tege lijk starten met het uitzenden van reclame. De stichting vraagt zend machtigingen om reclameboodschap pen zelf te kunnen uitzenden. Uit een tweetal rapporten van de Stichting aan minister Vrolijk en de reclameraad blijkt o.m. dat t.v.- reclame zes- tot vijftienduizend gul den per minuut kost, radioreclame 1500 gulden per minuut; radiorecla me wordt uitgezonden vóór nieuws berichten en in speciale „neutrale platenprogramma's" op de drie zen iers; t.v.-reclame wordt uitgezonden in blokken van 2,5 minuut; de totale opbrengst per jaar voor radio en te levisiereclame kan bruto zestig mil joen gulden zijn; de stichting vraagt de regering een ernstige studie te willen maken van de mogelijkheid voor regionale uitzendingen zowel radio als televisie. Met een vaart van 100 kilometer is maandagmiddag in Walfergem, een gehucht van de gemeente Aalst, 10 kilometer van Brussel, een dron ken vrachtwagenbestuurder ingere den op een groep schoolkinderen. Zes van hen - jongetjes van zes, ze ven jaar waren op slag dood, vijf anderen overleden in de loop van de middag. Van nog vier kinderen, die naar 't ziekenhuis moesten wor den overgebracht, verkeerden er 3 maandagavond in levensgevaar. De jongens waren juist de gemeen teschool van Walfergem uitgekomen om een wandeling te maken met de ondewijzeres, die ernstig werd ge wond. Zij stonden dicht op een op het voetpad voor een oversteek plaats te wachten, toen een vracht wagen van een plaatselijke bakkerij uit een flauwe bocht op hen aan kwam stormen. Alles gebeurde zo snel, dat ze geen kans hadden opzij te springen. De auto maaide de hele groep tegen de grond en kwam pas een heel eind verder slingerend tot stilstand. naar onze veiling. Vroeger waren er in Haarsteeg, Nieuwkuyk, Dru nen en Elshout een of meerdere opslagplaatsen waar de hoofdpro- dukten werden opgeslagen. De vei lingen gingen ze daar dan zelf ha len. Nu komen echter alle produk ten naar het veilinggebouw. Veel plaatsen, waaronder Was pik, Capelle, Land van Heusden en Altena, Haarsteeg en Nieuwkuyk zorgen voor collectief vervoer naar Drunen. Daar waar de tuinbouw- verenigingen niet voor dit geza- .iager en schrijver. dat de veiling van Drunen, die in heel Nederland bekend staat om zijn assortiment van produkten, zo is ge groeid worden in de week na 13 mei verrast op enkele feestdagen. Dat hoort er nu eenmaal bij en een hal ve eeuw veiling dient gevierd te worden. Daar is men in Drunen, ondanks de hoogspanning die er al tijd heerst, volledig van overtuigd. i WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES HET DUITSE VRAAGSTUK Bondskanselier Erhard is bereid met de Russische regeringschef Ko- sygin het Duitse vraagstuk te be spreken maar wil niet met Ulbricht of diens vertegenwoordigers onder handelen. De invitatie die Bonn in dertijd aan Kroesjef richtte, om West-Duitsland te bezoeken, geldt ook voor Kosygin en Erhard is be reid ze elke dag opnieuw te herha len. Een vier-mogendheden-confe- rentie over de kwestie acht hij op het moment „onrealistisch". De invloed van een constitutioneel monarch op de gang van zaken in het land behoeft lang niet zo gering te zijn als men algemeen denktVeel hangt hierbij af van de persoonlijkheid, het karakter van de vorst en van de aandacht, die hij of zij geeft aan de volksbelangen. H. M. koningin Juliana, die 30 april haar 58e verjaardag zal vieren, heeft deze waarden te allen tijde onderkend. Zij heeft steeds een levendige belangstelling aan de dag gelegd voor alles, wat er onder ons volk leeft. Een belangstelling, die altijd rechtstreeks uit het hart komt en die daarom steeds een positieve weerklank vindt bij alle groeperingen van ons volk. Maa,r niet alleen in de rol van vorstin, ook als moeder wist zij eer bied af te dwingen. Koningin Juliana heeft ons allen steeds een voorbeeld van goed gezinsleven gegeven. Zij heeft haar dochters opgevoed in blijheid en ernst, zo nodig ook in gepaste gestengheid. Onze koningin heeft een moeilijk jaar achter de rug. De verdeeld heid en de spanningen die twee huwelijken van haar dochters onder ons volk te weegbrachten, hebben haar zwaar beproefd. Maar otize koningin is een moedige vrouw, die zich niet laat meeslepen door allerlei emoties en steeds in staat blijkt temidden van moeilijke om standigheden een zekere nuchteheid te bewaren. In deze lakonieke en bedachtzame benadering van de problemen schuilt juist de groot- het van deze vorstin, wier verjaardag hartelijk zal worden gevierd.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1