wAAlwi}kse en UnGstRAAtse couratu Vooruitzichten zijn niet rooskleurig te noemen HDun^aimiilii üi MOEDERS dag van het JAAR van VENETIE STERFT LANGZAME VERDRINKINGSDOOD Veel ondernemingen hebben belangstelling voor Limburg De nieuwe posttarieven -^xcluóieve ei-[erenkledincj WAALWIJK Vele Nederlandse toeristen hebben in de afgelopen ja ren Italië bezocht en zeer velen zullen dat ook in het komende vakantieseizoen doen. Venetië was en is een onderbrekingspunt op de reisprogramma's van hen, die een open oog hebben voor kunstschatten en historische schoonheden. Geen wonder, de betoverende stad, die uit 't glinsterende groene water van de zee oprijst, laat bij iedereen een onvergetelijke indruk na. De pa relgrijze en rose bouwwerken, de koepels van de ker ken en de spitse schachten van hoge torens bieden de toeschouwer reeds van verre een imponerende aan blik. Salutekerk rust op anderhalf miljoen palen Overstromingen Miljarden lire Tijd dringt UIT HEEL DE WERELD WITBROOD DWARSGEBAKKEN NATUURWIT roomwit - botermals van natuurzuivere tarwe elke dag vers en geurig op ontbijt- en koffietafel zelfs op maandag Veel verzoeken om inlichtingen DE RELLETJES IN AMSTERDAM Als U de polis in handen hebt Wat moet moeder doen VRIJDAG 6 MEI 1966 87e JAARGANG No. 35 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Stad zakt elk jaar 2,5 millimeter dieper in zee De dagen van deze prachtige stad lijken echter te zijn geteld, want de stad zinkt met een gemiddelde snelheid van millimeter per jaar in zee. In 1961 sloten ingenieurs een periode van twee jaar af, waarin zij opmetingen hadden verricht vanaf een vast punt op het vaste land naar ongeveer honderd oriëntatiepunten door de hele stad verspreid. Hun bevindingen werden vergeleken met de berekeningen uit 1908. Daarbij kwam vast te staan, dat een standbeeld midden op de Campo San Stefano maar liefst dertien centimeter was gezakt. Trouwens, op elk van de opgemeten plaatsen was enige verzakking geconstateerd. De vooruitzichten voor de stad Venetië zijn niet bepaald rooskleurig te noemen. Als oorzaak wordt onder meer de fundering genoemd. Tijdens de periode tussen de vijf de en de negende eeuw vestigden zich op de eilandjes van de tegen woordige stad de vastelandbewo ners, die voor de barbaren op de vlucht waren geslagen. De uitge wekenen gebruikten voor de fun dering van hun huizen en gebou wen gepunte boomstammen, die zij in de modder dreven. Daarna bouwden zij houten vloeren op de palen. Volgens dit systeem heeft men voor vrijwel elk gebouw in Venetië de fundamenten gelegd. De Salute-kerk, een gigantisch bouw werk, schijnt op meer dan ander half miljoen door mensenhanden geplaatste palen te rusten. Door de invloed van het water zijn de palen nu voor het grootste deel vergaan,waardoor de beneden verdiepingen van de huizen in natte onbewoonbare ruimten zijn veran derd. Dit heeft onder meer tot ge volg, dat de bevolking van het hi storische deel van de binnenstad, die nu ongeveer 125.000 inwoners telt, de wijk naar andere oorden neemt. De laatste vijftien jaar heb ben 50.000 mensen Venetië de rug toegekeerd. Wel een bewijs, dat de stad een periode van verval doormaakt. De vraag is nu hoe de toekomst er voor Venetië, dat op 120 vlakke eilandjes is gebouwd en wegens het ontbreken van au to's, bussen, motoren en fietsen een waar paradijs voor de voet ganger is, uitziet. Het water van de Adriatische Zee komt de lagune, waarin Vene tië ligt, door drie ingangen binnen. Als een krachtige wind samenvalt met hoog tij en een lage barometer stand, wordt het water opgestuwd. Het water blijft dan zolang in de lagune, dat de volgende vloed daar nog bovenop komt. Het wereldbe roemde San Marcoplein wordt dan een zilt meer van soms 75 cm. diep te. De bewoners waden dan door het slijk of laten zich door potige kruiers op de rug dragen. Het zou te water stijgt in de lobby's van de hotels langs het Canal Grande tot kniehoogte. Karpetten, sofa's, stoelen, kortom alle verplaatsbare meubelen worden ijlings naar ho ger gelegen oorden gebracht. Het openbare vervoer wordt in die ge vallen gestaakt, omdat zelfs kleine motorbootjes niet meer onder de laagste bruggen door kunnen va ren. Schoolkinderen verzuimen hun lessen; zij moeten thuis- wachten tot het eb wordt. Allerlei koopwaar wordt waardeloos, omdat het water de magazijnen binnenstroomt en aangezien dergelijke overstromin gen zich regelmatig voordoen, is geen enkele verzekeringsmij. be reid tegen deze calamiteiten te verzekeren. Tot voor kort kwamen deze overstromingen zelden voor. Tüssen 1867 en 1947, een periode van 80 jaar, waren het er 20. Tus sen 1958 en 1965, binnen tijdsbe stek van 7 jaar dus, werd Venetië 25 maal overstroomd. Indien de bodemverzakkingen blijven voort duren, zoals in de afgelopen 20 jaar gebeurde, staat het vast, dat het aantal overstromingen zich zal uit breiden. De meeste Venetiaanse huizen zullen binnen 40 jaar ge lijkvloers bijna voortdurend onder water staan. Venetië bevindt zich in een wan hopige situatie. Het is duidelijk dat vrijwel alle fundamenten dienen te worden vervangen. De reparaties zijn echter kostbaar. Om deze te kunnen uitvoeren, moet de huis eigenaar wachten op de schoon maakbeurt, die zijn kanaal elke paar jaar van gemeentewege krijgt. Gedurende die tijd zou hij dan de fundering moeten laten repa reren, als hij het tenminste kan be talen. De overheid komt de huis eigenaren tegemoet door 40 pro cent van de kosten bij te dragen, maar de meesten kunnen de res terende 60 procent niet opbrengen, zodat dergelijke werkzaamheden maar zelden worden uitgevoerd. De afgelopen tien jaar hebben rijk en gemeente 300 miljoen lire verstrekt (ongeveer 1% miljoen gulden). Men zal echter begrijpen, dat voor het behouden van de stad geen miljoenen maar miljarden li re nodig zijn. De tijd dringt, want een tiende deel van alle huizen is al niet meer te redden; een zesde deel moet radicaal worden gerestaureerd, ter wijl de rest aan reparatie toe is. WmmM In januari van dit jaar heeft de Kamer van Afgevaardigden van het Italiaanse parlement een wetsont werp goedgekeurd, waarbij 30 mil jard lire (ongeveer 175 miljoen gul den) werden bestemd voor nood zakelijke publieke werken in Ve netië en voor het behoud en herstel van het historische centrum van de stad. Het wetsontwerp is thans bij de Senaat in •behandeling en men verwacht, dat de goedkeuring niet lang op zich zal laten wach ten. Toch is ook dit bedrag niet voldoende om het voortgaande ver val van de stad een halt toe te roe pen. Dit karwei, is te omvangrijk om alleen door Venetië zelf te wor den verricht. Het is dan ook begrijpelijk, dat er stemmen opgaan, die wijzen op de noodzaak van een grote geld inzameling over de gehele wereld, want het bestaan van de stad met al zijn kunstschatten en historische bouwwerken is niet alleen een zaak van Venetië alleen en zelfs niet van Italië; het is een wereldbe lang. Een dergelijk plan heeft men voor het behoud van een aantal Nubische tempels op initiatief van Unesco reeds voor een groot deel kunnen verwezenlijken. Wel dient er onverwijld te worden gehandeld anders kan men wellicht over en kele decennia Venetië nog slechts in de fotoboeken bekijken. Nieuw Nederlands Witbrood Een goede bakker levert BUMS. Gesneden en uitsluitend in originele verpakking. Publikatie van Samenwerkende Bakkers SABA N.V., Utrecht. Er bestaat, zowel bij Nederlandse als bij buitenlandse ondernemin gen, grote belangstelling voor ves tiging van industrie in Zuid-Lim burg. Sinds in december de steun maatregelen voor her-industrialisa tie van het gebied zijn bekend ge maakt, heeft het Economische-Tech- nologisch Instituut van Limburg vele verzoeken om inlichtingen en bemiddeling inzake industriële pro jecten ontvangen, aldus een woord voerder. Hierbij zijn talrijke projecten voor grote fabrieken, waarvan de personeelsbezetting tussen de twee duizend en enkele tienduizenden schommelt. Sinds januari ontvangt het ETI dagelijks 2 a 3 brieven met indu striële plannen voor de provincie. Er zijn nogal wat Amerikaanse be langstellenden bij maar ook Engelse Franse, Zweedse en Japanse. De projecten worden natuurlijk lang niet allemaal gerealiseerd (er is bovendien ook binnen- en buiten landse animo voor Brabant), maar het ETI meent de industriële toe komst van Limburg toch zeer op timistisch te mogen beoordelen. De Amsterdamse kantonrechter heeft een groot aantal mensen, dat betrokken is geweest bij de orde verstoringen op 10 maart en de rel letjes die daaraan voorafgingen, be recht. De zwaarste straf kregen de 23-jarige J. Z. en diens 24-jarige echtgenote, die beiden tot twee maanden hechtenis, waarvan een maand voorwaardelijk, werden ver oordeeld. Het echtpaar had op de huwelijksdag van prinses Beatrix en prins Claus meegedaan aan het werpen van rookbommen onder de arcade in de Raadhuisstraat vlak bij de Westerkerk. Dat gebeurde juist, toen de gouden koets, waar in het prinselijk paar zat, passeer de. zit U goed of verkeerd. Zorg dat U goed zit, qua voor waarden, qua premie. Wij zijn U daarbij graag van dienst. Waalwijk Noordstraat 258 Telefoon 4203 Vanaf zondag 1 mei 1.1. zijn de nieuwe posttarieven van kracht. Een brief van 20 gram, waarvoor tot nu toe 18 cent moest worden betaald, gaat nu 20 cent kosten. Briefkaarten worden van 10 tot 12 cent verhoogd. Voor brieven tot 100 gram was en blijft het tarief 30 en voor brieven tot 250 gram wordt het tarief 45 cent. Voor drukwerken tot 20 gram word het tarief van 8 op 10 cent gebracht; drukwerken van 20 tot 50 gram gaan 12 cent kosten. Voor drukwerken boven de 50 gram komt er per 100 gram 10 cent bij. Het aantekeningsrecht wordt van 45 tot 50 cent verhoogd. Postpakketten tot 1 kg., waar voor een tarief gold van 1 gulden, gaan nu 1.20 kosten. Pakketten tot 2 kg worden 1.60, tot 3 kg 2.00, tot 5 kg. 2.75, tot 7 kg. 3.50, en tot 10 kg. 4.50. De toeslag voor ongefran- keerde pakketten wordt van 25 tot 30 cent verhoogd. De tarieven voor België en Lu xemburg zijn gelijk aan die voor binnenlandse tarieven. Daar komt nu Duitsland bij, doordat in het bestaande tarief van 20 cent geen wijziging wordt gebracht. Brieven naar de Antillen kosten 20 cent tot 20 gram, 30 cent tot 40 gram en boven de 40 gram komt er nog 15 cent per 20 gram meer bij. De laatste zeven jaar is het beroemde San Marcoplein van Venetië 25 maal overstroomd. Het plein wordt dan veranderd in een zilt meer met een diepte van soms vijfenzeventig centimeter. Zondag 8 mei is het weer Moederdag. We zul len het de zaterdag er voor best kunnen merken. Aan vaders hand, of als het maar even kan alleen, zullen we de kleuters die dag langs de bloemen- zaken en lekkernijenwinkels zien flaneren. Met de spaarcentjes stevig in het knuistje, misschien druk delibererend met vi-iendje of vriendinnetje, zal na hoogst ernstig wikken en wegen de keus worden bepaald. Aan de kleuters zal het ook dit jaar niet liggen om Moederdag weer tot een hoog tijdag te maken in ons gezonde gezinsleven. Niet allemaal zullen ze iets gaan kopen. De wat grotere, handige kinderen zullen zelf iets maken voor moeder. Moeders hebben voor deze dag geen verlanglijstjeMaar och, de kinderen weten heus wel waar zij erg blij mee is. Ook kan een eenvou dig klein cadeautje, op een heel leuke manier ver sierd of verpakt worden. Zelfs een gewoon huis houdelijk cadeautje wordt een apart presentje als er een fleurige, bloemrijke versiering aan wordt bevestigd. Een kop en schotel kunnen heel gemak kelijk met bloempjes worden opgevuld. Ook een klein schaaltje wordt met een bloemprikker, een paar voorjaarsbloempjes en wat takjes groen, een feestelijk cadeautje. Ze willen allemaal iets voor moeder doen op die Moederdag. Zou het Ook niet leuk zijn om moeder die dag eens helemaal niets te laten doen? Dat moeder de dag mag beginnen met uitslapen en ontbijt op bed en dat ze daarna volop de tijd krijgt zich heel op haar gemak te kleden. Tegen de tijd dat ze bene den komt is de koffie klaar en zijn de kamers net jes opgeruimd. Met de hulp van vader kan er vast wel een gezellige eenvoudige maaltijd in elkaar worden gedraaid. Als het helemaal niet anders kan, zou moeder kunnen koken en de anderen ta feldekken en later afwassen. Met al deze goede zorgen zijn moeders blij, want heus, om moederdag te vieren hoeven er geen luxe en vreselijk dure cadeaus gegeven te worden. Een moeder begrijpt ook de goede bedoeling van Jan, als hij met een gramofoonplaat aankomt, die hij eigenlijk zelf zo graag wil hebben. Ze heeft toch dadelijk een verontschuldiging klaar voor Eet kind, dat het eigengemaakte cadeautje niet hele maal klaar kreeg? Degenen, die zeggen: „Och, Moederdag, dat is een instelling van de winkeliers, daar doe ik niet aan mee," die hebben zeker ongelijk. Natuurlijk spant de zakenman zich in deze tijd in. In ver schillende branches is een belangrijk stuk activi teit gericht op een goed verloop van deze jaardag. Maar dat is met Sinterklaas en Kerstmis toch ook zo? Maak er voor Moeder een oer-gezellige dag van. Laat het haar dag zijn. Verwen en verzorg haar eens goed, de kans dat ze zich dat laat doen is er alleen die 8e mei.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1