wAAlwijkse en lAnQStPMtse couRAnt Sprookje van Koningin Fabiola in „De Efteling" te bewonderen 1 Speciale aanbieding effen badstof Jan de Rooijen moet genoegen nemen met plaats bij reserves i I I Zondag derde lustrum Ronde van Waspik A. Kools blijft lijstaanvoeder van de Vsijelijst in Waspik DE INDISCHE WATERLELIES" ZATERDAGMIDDAG OP DE EFTELING NEDERLAND - FRANKRIJK G.S. BELISSEN: Sprookje kost 300.000 gulden STOFFEN I„ American-Stores" 10 zonnige kleuren 4 90 cm. breed SLECHTS In rots Problemen per meter Retraite in Cenakel Leger- schrijf machines Veel belangstelling voor deze interland Tweemaal Opstelling VRIJDAG 6 MEI 1966 87e JAARGANG No. 35 De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 -f 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per nrna. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" >1 (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL De Efteling is weer een sprookje rijker. Dinsdag middag opende F. Baron van Stra- ten-Waillet, de Belgische ambassa deur in Nederland het sprookje „De Indische Waterlelies", dat geschre ven is door Koningin Fabiola van België. Toen de genodigden w.o. de commissaris van de Koningin in Brabant, dr. C. Kortmann, burge meester L. van Erp en de voorzit ter van het stichtingsbestuur mr. G. van der Heijden, bij de ingang gearriveerd waren, sprak de am bassadeur de magische woorden „Sesam, open U" waarna de poort die toegang geeft tot het complex waarin het sprookje is onderge bracht, openging. Het sprookje is ongetwijfeld het mooiste onderdeel van het natuur park, dat in de 15 jaar dat het be staat reeds meer dan 16 miljoen bezoekers trok Aan het sprookje is, alle voorbereidingen meegere- kent, vier jaar gewerkt. Het com plex, waarmee een bedrag van f 300.000.- is gemoeid omvat een oppervlakte van een hectare. Het sprookje is opgebouwd aan de hand van tekeningen van Anton Pieck. Technisch werd het verwezenlijkt door Peter Reijnders. De Indische Waterlelies heeft men niet zo maar bereikt. Via een gang „gehakt" in een rotswand, ge maakt aan de hand van afdrukken van rotsen in Monchau, bereikt men een groot binnenplein. Op dit plein waken twee tempelwachters over de .Indische Waterlelies, die men na een tocht door een donke re gang bereikt. Elke drieëneenhal ve minuut schiet een oude heks te voorschijn en terwijl een kikvors orkest speelt gaan de waterlelies open waarna de elfjes in de lelies dansen. Om dit sprookje te reali seren heeft Peter Reijnders heel wat moeilijkheden moeten omzei len. De meeste problemen ondervond Reijnders bij het synchroniseren van geluid, beweging en belichting. Voor alle bewegende delen ont wierp hij een elektronisch en pneu matisch systeem. Met de realisering van dit project staat er in De Efte ling voor zeven miljoen gulden aan sprookjes. En nog is De Efteling niet af want plannen voor verdere uitbreiding zijrr in voorbereiding. Dat een bezoek aan de Eftelng de moeite waard is behoeven wij de lezers niet te vertellen. Tien mil joen bezoekers spreekt voor zich. Na afloop van de officiële ope ning was er in de zaal van het res taurant een receptie. Tijdens deze ontvangst prees de Belgische am bassadeur het Efteling-bestuur. „Er zijn weinig mensen in Ne derland die zoveel mensen geluk kig maken dan het bestuur van de Efteling", aldus F. Baron van Stra ten Waillet. De ambassadeur vond het knap dat zoiets in sociaal op zicht mogelijk is. Mr. van der Heij den bood de ambassadeur een ori ginele tekening van het sprookje aan, vervaardigd door Anton Pieck 1 en bestemd voor Koningn Fabola. iBBagg^ Heuvelstraat 139, TILBURG Lange Brugstraat 31, BREDA Met Pinksteren, van Vrijdagavond 27 tot maandagavond 30 mei a.s. heeft onder lei ding van de Eurwaarde Pater Coenen o.f.m. in het Tiiburgse Cenakel (Koningshoeven 27) een retraite plaats voor dames-gerepa- triëerden uit Indonesië. Bij eventueel voorkomende financiële be zwaren kan beroep worden gedaan op een fondsje, door oud-retraiten onder de gere- patriëerden gesticht en aan het Cenakel overgedragen. f Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus TILBURG 3174^| (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE Zaterdag middag treden op het fraaie sport terrein van het natuurpark „De Ef- telink", de nationale zaterdagelftal len van Nederland en Frankrijk aan. Deze wedstrijd die om 3 uur begint, en waarvoor een grote be langstelling bestaat, heeft als in zet de Coupe Fernand Canelle, die momenteel in het bezit van Frank rijk is. Alle verwachtingen ten spijt staat in het Nederands elftal de SSC-speler Jan de Rooijen uit Waspik niet opgesteld. De Rooijen die enkele goede oefenwedstrijden speelde werd nog niet rijp genoeg bevonden voor een plaats in de na tionale ploeg. Wellicht is hij er in een van de andere wedstrijden die Nederland nog moet spelen present. Jammer echter dat juist hij voor de strijd in Kaatsheuvel het veld moest rui men. Jan de Rooijen kijkt de toekomst echter hoopvol tegemoet. Hij blijft niet bij de pakken neer zitten. Daarvoor is hij te veel sportman. „Wellicht ben ik er de volgende keer bij. Ik zal er mijn best voor doen. Maar het is hard knokken. Er zijn veel goede spelers, die een plaats in ihet Nederlands elftal waard zijn. En om je dan te hand haven moet je van goed kaliber zijn", aldus Jan de Rooijen. In januari van dit jaar kreeg Jan de Rooijen de eervolle uitnodiging om met het Nederlandse jeugdelf- tal mee te spelen tegen de bonds- ploeg. „Blijkbaar ben ik daar goed be vallen want nog geen week later kreegik een uitnodiging om deel te nemen aan de trainingen van de bondsploeg. Elke dinsdagavond trainen we in het KNVB-sport- centrum in Zeist. Oefenmeester i Sterk (van HVC) kent geen par- 1 don. Het is een bijzonder zware i training. Ja, inderdaad veel zwaar. I der dan de trainingen die we bij SSC krijgen." Jan de Rooijen speelde twee oefenwedstrijden met de bondsploeg mee. Tegen HVC, toen met 21 werd gewonnen en tegen FC Twen te, met 31 verloren, stond de Rooijen op de halfplaats. De laatste oefenwedstrijden tegen RCH en Fortuna VI. moest Jan zijn plaats aan een ander afstaan. Zaterdag middag behoort de Sprangse voet baller tot de reserves van de Ne derlandse ploeg. Jan heeft echter goede hoop in de wedstrijd tegen Saarland present te zijn. Oefen- meester Sterk heeft namelijk laten doorschemeren dat de reserves ook nog een kans krijgen. „Als ik er maar een keer in sta. Dat vind ik enorm", aldus Jan de Rooijen, voor wie het een mooie beloning zou zijn de oranje kleu ren te mogen verdedigen. Hij laat er alles voor want hij wil tot de top van de zaterdagmiddagvoetbal lers blijven behoren. En tenslotte is ook SSC hiermee gebaat. Zondag 8 mei zal Waspik weer in het teken staan veen de wielersport. Dan zullen er ruim 200 renners, in gedeeld in drie categorieën, te weten Amateurs, Nieuwelingen en Adspi ranten, worden weggeschoten om een onderlinge strijd uit te vechten. De raspaardjes zullen zich in Waspik voor honderd procent geven, weten de dat er in deze wedstrijd roem en eer te behalen is. Dit jaar presenteren zich renners van klasse. Voor eerst is daar Eef Dolman, tweemaal Nederlands kam pioen, winnaar van de ronde van Gel derland en vorig jaar in het bezit ge komen van de Grote Prijs van Was pik. Hem zal er alles aan gelegen zijn deze 15e ronde op zijn naam te schrij ven omdat hij daardoor definitief in het bezit van de wisselprijs komt. Een volgende kanshebber is ongetwijfeld Jan van der Horst uit Haarlem, over winnaar van de ronde van Friesland, van West-Berlijn en van de Ster van Zwolle. En wat te denken van de mi litair kampioen van Nederland Jan Meyer uit Tiel, van de bekende Bas v. d. Bom, winnaar van het Breda- Bierklassement, van G. Koel, winnaar van de ronde van Zaandam. Deze Amsterdammer vindt naast zich zijn stadsgenoot Harry Janssen, gevreesd om zijn vlijmscherpe sprint. Vervol gens lezen we in de indrukwekkende lijst G. Minneboe uit Heenvliet, G. v. Vianen, uit Kochingen, de Hagenaar P. Kettenis en H. van Pier uit Uit hoorn. PLOEGENSTRIJD Een interessant aspect kan zijn de deelname van een viertal bekende ploegen, zoals de Trio-ploeg van Eef Dolman, de Breda-Bierploeg met o.a. v. d. Bom, Prinsen, Van Geel, Adje Mertens 'en J. v. d. Breugel, de Cabal- leroploeg met een keur van renners en tenslotte de Kikkerploeg uit Etten met 5 man sterk (o.a. Minnekus, Bru- gel en v. d. Berg). Maar al deze groot sten onder de groten zullen af te re kenen krijgen met favorieten uit de directe omgeving van Waspik die voor eigen supporters hun beste beentje voor zullen zetten. Zo is Hank vertegenwoordigd met Prinsen, Weterings, van Hemert en Hanegraaf; Made met Matje van Groezen en A. de Jong; Vlijmen met Nicols, de Wit en Van Vught; Kaats heuvel met Van der Linden en Nieuw- met v. d. Aa. SGHERPE SELECTIE Het moet zo zachtjes aan als een eer worden beschouwd in de ronde van Waspik te mogen starten-. Niet minder dan 200 renners moesten door de actieve secretaris de heer H. Smit n.l. worden teleurgesteld. De inschrij ving was dit jaar weer zo enorm groot dat men minstens twee wedstrijdda gen nodig zou hebben om elke gega digde mee te kunnen laten dingen naar de grote prijzenvoorraad. Maar juist omdat er 200 renners moesten worden afgewezen zijn de allersterk- sten overgebleven. Dit geldt niet min der voor de nieuwelingen en voor de adspiranten. De strijd bij de nieuwe lingen wordt bijna een geheel Bra bantse aangelegenheid. De favorieten uit de directe omgeving zijn 'hier van Kuijk uit Raamsdonksveer, Verkooy- en uit Waalwijk, Weterings uit Hank, gebr. Joosen en G. van Dongen uit Made, J. v. d. Hoek uit Kaatsheuvel, Vermeulen en v. d. Water uit Don gen, de oud-Waspikker H. Kuyten en J. van Heeswijk, beiden uit Drunen, het Oosterhoutse kwartet Franken- Roovers-de Bruyn en Vermeren en tenslotte het 4-tal uit Vlijmen Ooster- waal, v. d. Dungen, Henkens en J. v. d. Pol. Bij de adspiranten is dit jaar ook weer Raamsdonksveer vertegen woordigd met Ad Vissers. Waalwijk komt hier met G. Verhoeven, Made met H. van Groezen en Oosterhout met Karei Ernst. PARCOURS Op het parcours Schoolstraat-Ka naalstraat- Julianastraat-Stationslaan- Schoolstraat gaan om 13 uur de 40 adspiranten van start. Om 13.45 ko men de 80 nieuwelingen in de strijd waarna om 15 uur de hoofdschotel volgt met de 90 amateurs. De samen stelling van de jury is W. v. d. Riet, Breda, kamprechter, C. Vermeulen, Gilze, P. Kieboom, Breda, L. Canti- neau, Meerle (België), F. v. d. Els- hout, Made en M. Vrijvogel, Breda, commissarissen en W. Havermans, Gilze, micronist. De rijkspolitie van 't district Tilburg verleent haar mede werking terwijl het ronde-comité zich tevens weer heeft verzekerd van de assistentie van de Waspikse EHBO- vereniging. Het Nederlands zaterdagelftal dat zaterdag te Sen Frankrijk speelt is als volgt samengesteld: van der Laan (Zwart Wit), Weste rink (WHC), de Graaf (IJselmeer- vogels), van der Giessen (Zwart Wit), Kralt (Rijnsburgse Boys), Kiel (Go Ahead), Koelewijn (IJsel- meervogels), van der Beek (SVBD) Groenendijk (Geinoard), van der Lippe (Noordwijk) en Slagboom (De Zwerver). Jan de Rooijen De wedstrijd zal worden geleid door de Schiedamse scheidsrechter Lou van Ravens die zal worden geas sisteerd door de grensrechters P. Drop uit Sprang-Capelle en A. de Rooy uit Waalwijk. De kamer uit Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant heeft uitspraak gedaan in de kwestie welke er in Was pik is ontstaan rond de samenstelling van de groslijsten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. De strijd vraag was: a. Moet de heer Kools zijn candida- tuur op de lijst van de middenstand waarop hij als derde voorkwam hand haven; b. kan hij blijven optreden als lijst aanvoerder van de geformeerde Vrije- lijst; c. of moet zijn naam vcSn beide lijsten worden geschrapt Voor de eerste mogelijkheid ijverde de lijstaanvoerder van de middenstand de heer J van Dongen, voor de twee de zaak uiteraard de vertegenwoor digers van de vrije lijst. Het hoofd stembureau ter plaatse tenslotte deed de heer Kools van beide lijsten ver dwijnen op grond van het feit dat zo wel voor de eerste als voor de tweede een bewilligingsverklaring van de heer Kools werd ingeleverd. Enkele dagen vóór de inleveringstermijn van de groslijsten hij het stembureau heeft de 'heer Kools echter stappen onder nomen om zijn bewilligingsverklaring van de middenstandslijst terug te krij gen wat hem echter niet gelukte. Aan alle betrokken instanties, het stembureau incluis, heeft de heer Kools daarop kenbaar gemaakt zijn ingediende verklaring 'bij de eerste lijst niet gestand te doen en verklaard dat deze geen enkele rechtsgeldigheid bezat. Tegen de beslissing van het hoofdbestembureau heeft de heer G. J. op de Weegh beroep aangetekend omdat volgens apellant de wet f outief was geïnterpreteerd. Onder voorzit terschap van de commissaris van de Koningin in Noord-Braibant, de heer Kortman, heeft de Kamer uit G.S. op de griffie te VHertogenbosch haar visie op de juridische aspecten van de kieswet gegeven en verklaarde dat het schrappen van de naam Kools door 't stembureau inderdaad onrechtmatig geschiedde. De zienswijze van heer op de Weegh dat op het moment van afgifte de be williging voor de eerste lijst niet meer bestond, werd door de kamer van Ge deputeerde Staten onderstreept. De heer A. Kools is dus nu van de eer ste lijst afgevoerd en lijstaanvoerder van de zgn. Vrije Lijst gebleven. Uit drukkelijk stelde de heer Op de Weegh dat zijn activiteiten niet zijn gericht tegen bepaalde groeperingen of personen maar dat hij louter en al leen naar recht heeft gezocht. „Wat krom is mogen wij niet recht praten", aldus de heer Op de Weegh, „en ik ben erg blij dit recht te hebben gekre gen'

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9