wAAlwijkse en UnqstRMtse couRAnt MOET DE POST ZO'N DURE TANTE ZUN 7 Jampe ARBEIDSMARKT Dienstplichtige wordt steeds langer maar ook zwaarder Verwachting voor komende periode blijft gunstig Jeugd-avondvierdaagse dit jaar van 25 - 28 mei VORIGE JAAR WERDEN 22.600 DIENSTPLICHTIGEN AFGEKEURD WAALWIJKSE JEUGD HEEFT VEEL BELANGSTELLING De naam van Drs. A. H. Geertman zal in de directie- vertrekken van de P.T.T. vermoedelijk met onmisken bare tegenzin worden uitgesproken. Deze Tilburgse econoom heeft in het gezaghebbende vaktijdschrift „Economische Statistische Berichten" een vernietigend oordeel uitgesproken over de tariefwijzigingen, die ons in de afgelopen jaren Tante Pos als een dure tan te hebben leren kennen. Tilburgse econoom acht verhogingen niet gerechtvaardigd Prijsgedragsregels Kostprijs Toerekening Omroepstichting gaat NTS en NRU vervangen Damesmode Tilburg Drs. Geertman acht deze tariefverhogingen bedrijfs economisch niet gerechtvaardigd en meent dat de las ten ongelijk worden verdeeld: zij treffen immers spe ciaal de grootgebruikers. Aan de hand van de be drijfsresultaten van de P.T.T. tracht de Brabantse eco noom aan te tonen, dat de tarief verhogingen veel te fors zijn uitgevallen. Uitzondering Opvallend veel af ge- keurden wegens psychopathieën Slechter Grootste aantal Verdere verschui ving in schoen en leder Vraag Vrouwelijk personeel Weer ooievaars in Dussen Staking in Herstal voorbij Nu reeds meer dan 1100 inschrijvingen MAANDAG 9 MEI 1966 87e JAARGANG No. 36 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 -f 2 ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per rrm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Scherp requisitoir van drs Geertman tegen de sterke tariefverhogingen Sinds l januari 1964 is een vloed van wijzigen in de tarieven van de P.T.T. losgebroken, die alle andere prijsverhogingen overspoelt. Eind 1963 moest op een brief (t/m 20 g.) 12 cent aan postzegels worden ge plakt. Sinds 1 mei van dit jaar is dat 20 cent geworden. Dat bete kent een tariefverhoging van maar eventjes 66%. Voor een briefkaart kon eind 1963 met 8 cent volstaan, nu is het ta rief 12 cent. Dat impliceert een ver hoging van 50%. Erger nog zijn de tariefverhogingen wat betreft druk werk. Eind 1963 was het tarief voor drukwerk tot en met 20 gr. 4 ct. Nu is dat 10 cent geworden. Een verhoging van liefst 150%. Voor drukwerk t/m 50 gr. valt het nog straffer uit: 4 cent in 1963, nu 12 ct. Een stijging van dus 200%!! Ook voor de nieuwsbladen bleek „Tante" geen genade te kennen. Hier tarief verhogingen van 70 en 67%, al naar gelang het gewicht van het blad. Postpaketten sturen is een prij zige zaak geworden. In 1963 moest men op een postpakket t/m 1000 g. 70 cent aan zegels plakken, nu f 1,20 Verhoging dus 71%. Voor pakket ten t/m 2000 gr. bedraagt ze zelfs 88%. Drs. Geertman heeft de indruk dat de tariefstelling wordt gebruikt voor andere doeleinden dan alleen een verbetering van de resultaten. „Blijkbaar wordt een verminde ring van het aantal ter verzen ding aangeboden poststukken na gestreefd. Een kwalijke politiek voor een dienstverlenend bedrijf". De Tilburgse econoom vraagt zich af hoe de tariefstelling te rijmen is met de prijsgedragsregels. Deze re gels zijn bij de P.T.T. duidelijk overboord gezet. Drs. Geertman be toogt aan de hand van uitlatingen van de directie van de P.T.T. dat de jongste tariefverhoging dient ter financiering van de investerin gen, speciaal in die voor de tele foondienst, de meest rendabele sector van de P.T.T. „Het is een open vraag of een particulier bedrijf op deze grond toestemming van economische za ken zou krijgen om de prijzen te verhogen". Aan de hand van de bedrijfsre sultaten van de P.T.T. stelt Drs. Geertman vast, dat er geen sprake is van een structurele verliespositie van dit overheidsbedrijf. Hij vindt de resultaten van de P.T.T. niet slecht. Hij staaft deze opmerking met een vergelijking van omzetten en winst van P.T.T. en Philips sinds 1959. In 1964 behaalde de P.T.T. een winst van 4,6%, Philips van 5,8%. Dat verschil is niet exorbi tant hoog te noemen. Maar stel je voor dat Philips zijn artikelen evenals de P.T.T. met 56 tot 150% in prijs zou verhogen. Sinds 1960 is de rentabiliteit bij de P.T.T. wel gedaald, maar toch zeker niet tot een peil dat de re cente tariefverhogingen rechtvaar digt, zo meent Drs. Geertman. De P.T.T. spreekt, wanneer de tarief verhogingen moeten worden ver dedigd, steeds over de kostprijs van een brief, van een tijdschrift, van drukwerk. De econoom heeft de indruk dat dit staatsbedrijf een verwoed aan hanger is van de orthodoxe ver vangingswaardetheorie, ook wat betreft het toerekenen van kosten aan de verschillende prestaties. Drs. Geertman vindt het onzin te spreken van verliezen op drukwer ken, postpakketten etc. „Een besteller neemt een aan tal poststukken mee met verschil lende financiële draagkracht. Toe rekening van zijn kosten aan de afzonderlijke stukken is praktisch onmogelijk. Indien dit voor de besteller reeds zo is, hoe moeilijk moet toerekenen dan wel worden voor het salaris van de directeur van het postkan toor, en voor de salarissen van de centrale directie De P.T.T. heeft relatief meer ge ïnvesteerd dan sommige grote be drijven. Maar, zo meent de genoem de deskundige, logischerwijs zou daaruit de conclusie moeten volgen dat de P.T.T. er dan naar dient te streven om haar diensten intensie- Minister Vrolijk van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft zijn Omroepwet - mede on dertekend door minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat - bij de Kamer ingediend. Zij heeft tot doel definitief het omroepbestel te regelen, waarvoor thans een over gangsregeling geldt. De wet komt in grote trekken met die overgangs regeling overeen. Enige nieuwe punten zijn: - NTS (Ned. Televisie Stichting) en NRU (Ned. Radio Unie) gaan op in een nieuw samenwerkings orgaan: de NOS (Ned. Omroep Stichting). - Er komt gelegenheid voor regio nale uitzendingen voor een bepaal de streek of stad. - Het recht tot rectificatie, in ge val er fouten zijn gemaakt door een zendgemachtigde, doet zijn in trede. - De reclamestichting wordt in de wet genoemd als een aparte zend gemachtigde. - Kerken en andere niet-omroepen krijgen samen tien pot. inplaats van vijf pet. van de zendtijd. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. ver te exploiteren en om haar om zetten op te voeren. „Exorbitante tariefverhogingen passen niet in een dergelijk commercieel beleid". Geen enkel bedrijf kan het zich permiteren haar investeringen te bekostigen uit de lopende inkom sten, die door fikse tarief verho gingen op peil moeten blijven. Geen bedrijf zou zich een dergelijk prijs beleid kunnen veroorloven, want de consument zou er voor passen. Maar bij de P.T.T. kan dit wel. Sinds 1959, zo toont de Tilburg se econoom aan, heeft de P.T.T. 86% van haar investeringen zelf verdiend! „Voor de bijzonder hoge investering van 1966 werd nog voor 70% door de P.T.T. zelf opgebracht. Deze financiering is niet verant woord. De P.T.T. investeert elk jaar meer en elk jaar moeten deze investeringen weer uit de lopende inkomsten komen. Voor 1967 en 1968 moeten wel behoorlijke tarief verhogingen in het vat zitten, want de investeringen zijn gepland op 450 miljoen en 500 miljoen gulden!" Naar de mening van Drs. Geert man vereist het bedrijfseconomisch gezond beheer dat investeringen, waarvoor de „cash flow" onvol doende is, uit leningen wordt ge- financieerd. „Men kan toch kwalijk menen dat een lening, zelfs van f 200 mil joen, de rijksbegroting in gevaar brengt. Of moet het staatsbedrijf op zijn eentje conjunctuurpolitiek gaan voeren?" De Nederlandse dienstplichtige (die gemiddeld 18 jaar oud is), wordt nog steeds langer, maar ook zwaarder. Dit blijkt uit gegevens die het statistisch jaarboekje over 1965 van het C.B.S. bevat. De ge middelde lengte van de jongelui bedroeg vorig jaar 1.77 meter. Rond de eeuwwisseling was die lengte nog 1.69 meter Wat de gewichten betreft date ren de jongste cijfers van 1963. Er blijkt uit dat van de 89.133 gewo- genen in dat jaar de meesten (n.l. 44.853) een gewicht hadden tussen de 60 en 70 kilo. Tussen de 70 en 80 kilo wogen er 23.940. Er waren er 96 die 100 kg of meer wogen en 605 die beneden een gewicht van 50 kg bleven Van de dienstplichtigen, die vo rig jaar gekeurd zijn werden er 22.600 afgekeurd. In het jaar daar voor waren die getallen resp. 98.324 en 21.909. Vorig jaar zijn er dus in totaal minder gekeurd, maar toch meer afgekeurd. De algemene lichamelijke ge steldheid van de gekeurden was vorig jaar slechter dan in 1964, zo valt uit de cijfers ook nog af te lei den. In 1965 werden er voor die lichamelijke gesteldheid 734 man afgekeurd en in 1964 ongeveer 300 minder, n.l. 437. Opvallend is ook dat de aantallen afgekeurden we gens neurosen en psychopathieën en wegens astma een sprong naar boven gemaakt hebben. Het aan tal afgekeurden wegens neurosen enz. was in 1965 2613 tegen 1969 in 1964. Voor astma waren die getal len 1020 in 1965 en 659 in 1964. Het aantal afgekeurden wegens intellectstoornissen is teruggelopen van 5239 in 1964 tot 5097 in 1965. Ook het getal van de afgekeurden wegens hartafwijkingen liep flink terug. In 1963 werden voor dit ge brek nog 1818, in 1964 1524 en in 1965 949 dienstplichtigen afgekeurd. Het geringste aantal afgekeurden was dat wegens algemene en plaat selijke t.b.c., namelijk 87. Het grootste aantal afgekeurden in 1965 was dat wegens de al genoemde neurosen en psychopathieën, na melijk 5097. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 De geregistreerde arbeidsreserve is wederom verder teruggelopen en wel met 27 ten opzichte van de vorige maand, waarmede dit aan bod is gedaald tot 0,9% van de af hankelijk mannelijke beroepsbe volking in dit gewest. Het rayon Dongen vertoont daar bij een enigszins afwijkend beeld met een zeer lichte stijging, welke is toe te schrijven aan incidentele oorzaken, met name een tijdelijke stagnatie in de produktie van een koekfabriek. Ten opzichte van 1965 is er relatief een duidelijke stij ging, [hoewel die absolute pijferlsl zeer bescheiden blijven. Ook in dit rayon bedraagt het bovenver melde percentage slechts 0,9%. Het rayon Almkerk geeft een da ling te zien ten opzichte van april 1965; het vorig jaar was daar de arbeidsreserve onder een deel van de bouwvakarbeiders ten gevolge van stagnatie o.m. in de ruilverka velingswerkzaamheden vrij sterk gestegen, hetgeen de daling thans extra accentueert. Het percentage voor dit rayon bedraagt 1%. Het rayon Waalwijk tenslotte (0,9%) ligt evenzeer iets hoger dan in 1965, vrij gelijkelijk ver deeld over de meeste bedrijfstak ken. Overigens zijn de aantallen - ab soluut gezien - gering. 56% van deze arbeidsreserve be hoort tot de beide vormen van nor male werkloosheid, die weinig re den tot ongerustheid geven. De seizoenwerkloosheid vormt hiervan 10% en zal nog verder afnemen. De overigen behoren tot de wrijvings werkloosheid. April 1965 waren deze percentages resp. 24 en 32%. Enige uitloop in de z.g. wrijvings- tijd (tijd nodig tussen ontslag en aanvaarding nieuwe werkkring) zou voorzichtig geconcludeerd mo gen worden, hetgeen zou kunnen wijzen op een lichte ontspanning. De geregistreerde vraag is, ge westelijk bezien, iets toegenomen en staat gelijk met het cijfer van april 1965. Rayonaal zijn er echter wel verschillen. Het rayon Waal wijk geeft een toename aan van 42, Dongen van 23, terwijl Almkerk een daling met rond 50 te zien geeft. Opvallend is daarbij, dat in alle rayons, dit tegen de in deze tijd normale ontwikkeling in, de vraag in de bouwsector is teruggelopen. Het natte voorjaar na de evenmin droge winter heeft zonder twijfel vertraging veroorzaakt in een aan tal werkzaamheden, waardoor de vraag wordt afgeremd. De afname in het rayon Almkerk is toe te schrijven aan de beëindi ging van de oogstwerkzaamheden in de rietcultuur. In de sector schoen en leder ko men momenteel ontwikkelingen voor, die nopen de situatie nauw lettend te volgen. Incidenteel is het hier en daar tot sluiting van eni ge kleinere bedrijven gekomen. Overigens heeft dit de werkge legenheid in het algemeen nauwe lijks beïnvloed en langdurige werk loosheid voor de vrijgekomen werk nemers deed zich (nog) niet voor. De schijnbare tegenstelling zou er op kunnen wijzen dat intern bin nen de bedrijfstak een verschuiving van deze werkgelegenheid plaats vindt. Ten aanzien van de vraag naar en aanbod van vrouwelijk perso neel deden zich geen wijzigingen van betekenis voor, wat derhalve inhoudt dat het geringe aanbod - kwalitatief noch kwantitatief - past op de grote vraag. De totale vraag van het rayon Waalwijk (mannen en vrouwen) heeft voor 43% betrekking op werk gelegenheid in de gemeente Waal wijk, voor 30% in de gemeente Loon op Zand, voor 10% in de gemeente Drunen. De totale gewestelijke vraag is voor 56% afkomstig uit de sector schoen en leder en voor 11% uit de metaalnijverheid, de overige 33% zijn over de andere bedrijfs takken verdeeld. Resumerend kan worden gesteld, dat de werkgelegenheid zich op een behoorlijk niveau blijft bewegen, dat de spanning op de arbeidsmarkt voortduurt zonder dat van een over spanning gesproken kan worden en dat de verwachting voor de ko mende periode gunstig blijft, waar bij de belangrijke bedrijfstak schoen en leder intern mogelijk enige ver schuiving te zien kan geven. Nadat op de ooievaarsnesten, die zich bevinden op het kasteel, Raad huis en aan de Korn te Dussen, de bewoners zijn teruggekeerd van hun reis naar warmere streken heeft nu ook het nest, dat pas kort na de oorlog in de pastorietuin te Hank werd opgericht, bewoners ge kregen. Een oöievaarspaar heeft n.l. ook dit nest bezet, zodat Dussen kan bogen op een zeldzaam record want er zal in Nederland wel geen ge meente te vinden zijn, waar zich zoveel door ooievaars bezette nes ten bevinden als in Dussen. Wat het nest in de pastorietuin te Hank betreft, is dit de eerste keer, dat hierop ooievaars zijn neergestreken. De staking van het vrouwelijke personeel van de Belgische natio nale wapenfabriek in Herstal, na bij Luik, is na drie maanden ge- tindigd. Er is een compromis be reikt, die in houdt, dat de geëiste gelijkheid van beloning voor man nen en vrouwen in etappes tot stand zal komen met als uiterste datum 1 januari 1967. De 3.000 arbeidsters van de wa penfabriek waren in staking ge gaan,omdat zij gelijke beloning voor mannen en vrouwen eisten, zoals is bepaald in het verdrag van Ro me. Een regelingsbemiddelaar heeft het compromis opgesteld. In de fa briek zal een permanente commis sie worden gevormd, die het gehele vraagstuk zal bestuderen. PROVO'S GOOIEN 6 RUITEN IN Terwijl de bemanningen van twee surveillanceauto's van de Amster damse politie toekeken heeft een groep demonstranten, waarvan de overgrote meerderheid op zaterdag avond altijd present is bij de zo genaamde happenings bij het Lie verdje op het Spui, zes ruiten in gegooid van het consulaat-generaal van de Verenigde Staten aan het Museumplein te Amsterdam. Zoals reeds eeder is gemeld wordt ook dit jaar de Avond-Jeugd-Vier- daagse voor Waalwijks jeugd gehou den en wel van 25 tot en met 28 mei. Deze 4-daagse wordt weer georgani seerd door de Stichting Jeugdbelan- gen St. Clemens Baardwijk. Het aan tal aanmeldingen tot nu toe heeft dat van de twee voorafgaande jaren reeds verre overtroffen. Liepen er vorig jaar ruim 750 kinderen meer, thans is dat aantal reeds gestegen tot meer dan 1100. Daar deze jeugdige wandelaars allen in groepen worden ingedeeld en per groep enkele leiders of leidsters no dig zijn 'bestaat de mogelijkheid dat ouders van de kinderen of andere, bo ven de leeftijd van 17 jaar als be geleider aan dit wandelfestijn kunnen deelnemen. De wandeltocht zal weer in Waalwijk en omgeving gehouden worden en wel langs de mooiste ge deelten. De afstanden zijn als volgt: voor de leeftijd van 6, 7 en 8 jaar 5 km.; voor de leeftijd van 9, 10 en 11 jaar 10 km, en voor de oudere kinderen 15 km. Zij, die zich als groep höbben opgegeven kunnen in het bezit komen van een beker of an dere prijzen, die door diverse perso nen en verenigingen reeds 'beschik baar zijn gesteld. Indien de weergo den het organiserend comité gunstig gestemd zijn, dan deze 3e wandel tocht een groot feest worden. Op za terdag 28 mei a.s. zal met een groots défilé door Waalwijk centrum het fes tijn gesloten worden. Indien men zich als leider of leid ster wil melden, kan men terecht bij onderstaande adressen De heer Baeten, de Jonghestraat 4, tel. 3489; de heer Hensen, Baard- wijksestraat 10, tel. 3827. Aanmel dingen deze te geschieden vóór zater dag 14 mei a.s.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1