BISSCHOP VAN DEN BOSCH VANMORGEN OM 9.45 UUR IN TILBURG OVERLEDEN Grote belangstelling voor de oorlogstentoonstelling in Loon op Zand Mgr. Bekkers streefde naar betere samenwerking tussen de verschillende kerken Kleuterschool Prinses Beatrix hield geslaagde ouderavond Hedenmorgen om 9.45 uur is Mgr. W. M. Bek kers ontslapen in de Heer, in aanwezigheid van Zr. Alouis, die hem steeds verpleegde, van het ziekenhuis Tilburg en Mgr. Rooyakkers. Mgr1, Bekkers is zonder doodstrijd zacht en kalm ge storven. Zeer bewust tijdens zijn ziekbed heeft hij de dood aanvaard. Vorige week donderdag heeft hij afscheid genomen van zijn geestelijk verzorger de Zeereerw. Heer rector Jacobs van het St. Elisabethziekenhuis. Nog heel onverwacht is het verscheiden van de Bisschop gekomen, ondanks dat men geheel voor bereid was op het droevige gebeuren. Hij ruste in Vrede f Op de Eerste Paasdag heeft Mgr. Bekkers ep eigen verzoek de H.H. Sacramenten der zieken ontvangen. Naarmate de ziekte verstreek en deze niet beterde kon het niet lang duren dat het stervensuur zou aan breken. De medici welke bij aanvang der ziekte een hersentumor constateerde, hadden besloten een operatie uit te voeren, doch na verloop van tijd heeft het ziektebeeld zich in negatieve zin ontwik keld. Mgr. Bekkers werd op 20 april 1908 te St. Oederode geboren als oudste uit het gezin van 13 kinderen. In 1933 werd Mgr. Bekkers tot priester gewijd'en begon als kapelaan in de parochie van de H.H. Antonius en Barbara in Den Bosch zijn priesterlijke loopbaan. In 1939 werd hij als rector benoemd aan het jongenspensionaat Ei kenburg" te Eindhoven. In 1942 werd hij benoemd als rector aan het zusterklooster te Hintham, na een ernstige voorbereiding voor het werk der Katholieke Actie. Een auto-ongeluk trof hem ditzelfde jaar waarbij hij de H.H. Sacramenten der zieken ook heeft ontvan gen. Opnieuw riep Den Bosch hem, als rector der Zusters Carmelitessen in 1944. Waarna hij waarnemend directeur-redacteur van De St. Jansklokken werd en later (in 1947) optrad als adviseur van de K.A.B. Als Godsdienstleraar werd Mgr. Bekkers aangesteld aan de Kweekschool „Concordia"Het voetspoor van Pater v. d. Elzen drukte hij in 1949, wanneer hij adviseur van „Zijn" Boerenorgani- saties werd in Noord-Brabant. De ijverige priester werd pastoor in 1956 van de parochie ,,'t Heike' te Tilburg. Nog hetzelfde jaar volgde zijn benoeming als Coadjutor van Den Bosch. De bisschopswijding was op 12 februari 1957, en hij nam als wapenspreuk aan „De liefde als wapen". De opvol ging van Mgr. Mutsaerts was op 27 juni 1960. Hierop kreeg hij hulp in de vorm van een Coadjutor, Mgr. J. Bluyssen eind 1961, om z'n 1.200.000 katholieken van het Bisdom te besturen. Tijdens het Concilie te Rome heeft Mgr. Bekkers veel bijgedragen aan de vernieuwing van het religieuze leven voor onze tijd. Een ge weldige taak heeft hij daar verricht in het belang van de mensheid. Zeer populair waren zijn toespraken en gesprekken voor groepen, radio en televisie. Voor iedereen had hij een goed woord en zijn grootste streven was de vernieuwing door middel van de liefde van Christus en voor de liefde der mensen. Na het concilie heeft hij zich met grote ijver aan het werk gezet om de besluiten van dit concilie in zijn Bisdom en de hele Nederlandse kerkprovincie tot werkelijk heid te brengen. Hij heeft het mogen meemakenhet afwikkelen er van ligt in de toekomst. God heeft anders beschikt met zijn apostel Mgr. W. Bekkers, want Hij had hem nodig. De plechtige requiemmis wordt zaterdagmorgen om elf uur in de ka thedraal van St. Jan in Den Bosch door Kardinaal B. Alfrink gece-' lebreerd. De gehele dienst, die tot half een duurt, zal rechtstreeks door de NTS op Nederland 1 worden uitgezonden. Het stoffelijk over schot van de Bossche Bisschop zal worden bijgezet op de bisschoppelijke begraafplaats in St. Oedenrode. Door de NTS zal van deze plechtig heid een filmverslag worden gemaakt, dat op een nog nader te be palen tijdstip, zaterdag, op Nederland 1 zal worden uitgezonden. De predikatie in de St. Jan zal worden verzorgd door Mgr. Bluijssen, de bisschop-coadjutor van Den Bosch. Het is een goede gedachte geweest van de organisator der tentoon stelling, de heer Frans van Venrooij, om een herdenkingstentoon stelling te houden in de eerste dagen van mei. Deze waren ernstige dagen in 1940, maar ook in 1945, toen de Duitse legers capituleer den. In het Cultureel Centrum zijn de afgelopen zaterdag en zondag (en ook nog maandag voormiddag voor de beide lagere scholen) vele bezoekers geweest om zich nog eens op aanschouwelijke wijze te la ten voorlichten over hetgeen in de genoemde jaren zich heeft afge speeld. Vele kwamen van buiten gemeente Het bezoek dat de heer van Ven rooij met zijn eerste assistent C. Roes- tenberg heeft gehad is bijzonder groot geweest. Niet alleen de ouderen, maar ook de jongeren hebben nu kennis ge maakt met de verschrikking van de oorlog 'en wat er in die tijd mee heeft samengehangen. Velen kwamen van buiten Loon op Zand, zelfs van Bel gië, Breda en Den Haag. Ook heeft de burgemeester van Loon op Zand een bezoek gebracht. De opening werd zaterdag verricht door wethouder J. Smulders die na mens de burgemeester sprak over de tijd 1940-1945. Hij hoopte dat het vruchten zou mogen afwerpen voor de jongere generatie en eensgezind aan te zullen pakken in samenwerking en begrip te tonen voor elkaar. Hij knipte het oranje lint door om de ten toonstelling te openen. De expositie De inleiding was de mobilisatie in 1939 die voor ons land de oorlog voorafging. Uniformen en zakboekjes werden getoond van het toenmalige leger. De inval en de daarmede sa menhangende opkomst en langzamer hand overheersende N.S.B. met zijn onderafdelingen is aanschouwelijk met wapens, lectuur en uitmonstering getoond. Bij het laatste kwam het ver zet, naarmate de onderdrukking toe nam. Veel ondergrondswerk en mate riaal w.o. passen, lectuur, verbinding en dat daar zo bij'hoort was er te zien. De burgerverdediging in de vorm der luoht-bescherming was er paraat Noodgeld uit de bezetting was er bij eengebracht. De voedseldropping van Noord-Nederland met zijn maatrege len vanuit Engeland werd uiteengezet. De stand van Concentratiekampen gaf een duidelijk inzicht hoe het er toe ging. Aan de hand van pamfletten van de duitsers en de geallieerden voor de bezette bevolking werd getoond hoe de zenuwslopende oorlog werd gevoerd. Veel lectuur van N.S.B., Duitse weermacht werd doorgebla derd om de linkse zijde te zien, maar tegelijk was er heel veel van de recht se zijde der Engelse en Nederlandse regeringen. De beruchte Belgische Witte Brigade van de ondergrondse was eveneens in deze verzameling op genomen. De tentoonstelling was omlijst door bandopname van originele opnamen van Radio-Oranje, Hitier, Mussert, Koninging Wi'lhelmina en al wat voor en tegen zijn stem verhief tijdens de bange periode. Pracht hobby Voor de heer van Venrooij is dit 'n hobby welke nog steeds uitgroeid en hij heeft het nu zover voor elkaar ge kregen, dat hij een volledige expositie kan tonen, die zeer goed gedocumen teerd is. Tijdens de tentoonstelling heeft hij nog materiaal weten te ver garen om zijn documentatie aan te vullen. Drie jaren heeft hij aan zijn tentoonstelling geiverkt en middels door ruilbeurzen ontzettend veel bij elkaar weten te brengen. Het zou te veel zijn alles te ver melden, maar wé hebben getracht een korte opsomming te maken van het geen hij met zijn medewerkers heeft gebracht. Het is werkelijk de moeite waard - ondanks de ellende en ver driet - toch nog eens om te kijken naar die tijd. De heer v. Venrooij heeft ons de kans gegeven. Het is goed werk Veel belangstelling voor deze avond Kon. Ned. Maat- schapij voor Tuin bouw en plantkunde Leden bezoeken de Keukenhof Het is geen wonder, dat de Konink lijke Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde of eenvoudiger gezegd „De Vereniging van natuur liefhebbers" in korte tijd tot zo'n gro te bloei is gekomen, zodat de Waal- wijkse afdeling nu reeds 160 leden telt. Het is een vereniging van men sen, die van planten en bloemen hou den en de liefde tot al dit mooie en schone, bezit ieder mens. Maar wat meer is, deze vereniging heeft haar leden veel te bieden. Dit ivas o.m. het geval op zaterdag 30 april, toen vele leden een excursie konden maken naar de kleurrijke „Keukenhof" bij Lisse. De prachtige tocht, de confortabele toeringcar, de gezellige sfeer, de rus tige blauwe zee,, de rijk 'bloeiende keu kenhof. Het meest Koninklijke was echter het stralende weer. Voor deze tocht bestond grote be langstelling deze was zelfs zo groot, dat de oorspronkelijk bestelde toe ringcar te klein bleek. Maar „Musa" was in alle opzichten de vereniging zeer te wille. Niet alleen in de katholieke wereld, maar ook in de protestantse en onkerkelijke kringen zal het bericht van Mgr. W. Bekkers' overlijden met grote droefheid zijn ontvangen. De R.K. Kerk verliest in hem een van haar meest toegewijde en bekwame pries ters, wiens woorden een groot gezag hadden. Nederland verliest in hem een man, die als weinig anderen heeft geijverd voor een betere samenleving, waar de vaak zo schrijnende tegenstellingen tussen de mensen, ook tussen de kerken, zoveel mogelijk zouden worden opgeheven. Vooral door zijn optreden voor de K.R.O. (televisierubriek Brand punt), waarbij hij niet schroomde zware obstakels als het vraag stuk van de geboorteregeling en „de pil" openhartig te behan delen, werd deze boerenzoon uit Sint-Oedenrode kort na zijn be noeming als bisschop van Den Bosch, het troetelkind van oecu menisch Nederland. Waren zijn oecumenische denkbeelden waar schijnlijk al in zijn jeugd gevormd doordat het aantal protestan ten in zijn geboortedorp de 1 procent niet overschreed, de ge sprekken op het Vaticaans concilie met gelijkgezinden in de we reld vertelden hem pas goed dat hij de juiste weg bewandelde. Die weg heeft hij dagelijks bewandeld in Nederlands grootste bisdom (1,2 miljoen Brabantse gelovigen) via zeer lange werk- j dagen („Hij werkt tot hij óp is", zei zijn omgeving), talloze audiënties, spreekbeurten, urenlange vergaderingen en een ac tief aandeel in het sociale leven, in het besef dat er veel inge haald moesten worden. Oecumenisch Het oordeel over mgr. W. Bekkers is voorbehouden aan de geschie denis. Wil men daarop vooruitlopen, dan lijkt de conclusie niet ge waagd dat zijn betekenis niet zal worden afgemeten naar wat hij tot stand heeft gebracht, maar naar wat hij tot stand wilde brengen. In de geest van Giuseppe Roncalli, de onvergetelijke paus Joannes XXIII, heeft deze Bossche prelaat vooral gestreefd naar een betere samenwerking tussen de verschillende kerken. De rode draad van de oecumene loopt door zijn levenswerk heen. Dit streven vond ruime weerklank, zelfs daar waar men veel moeite had en nog heeft om de inzichten van deze priester in praktijk te brengen. Maar zelfs zij, die hem in zijn vér vooruitziende denkbeelden niet geheel konden volgen, herkenden in deze denkbeelden veel wat hen lief was. Mgr. Bekkers' grote verdienste is, wellicht geipeest, dat hij niet de nadruk heeft gelegd op die dingen, waarin de nierisen verschillèrt, maar op datgene wat zij gemeen hebben. En hij heeft dit gedaan op een wijze, die de mensen in hun hart raakte. Zijn verscheiden laat een leegte achter, die moeilijk op te vullen zal zijn. Mgr. W. Bekkers wordt zaterdag in St. Oedenrode begraven Afgelopen dinsdagavond werd een ouder avond gehouden van de openbare kleuter school aan de Schrevelstraat. Deze ouder avond werd geopend door de presidente van de Oudercommissie mevr. Oerlemans- Aalfs. Zij heette de talrijke ouders) harte lijk welkom alsmede de vertegenwoordiger der gemeente, wethouder Minnaard. Vervol gens wérd het jaarverslag gelezen, dat ge tuigde van een goede groei der kleuter school. De hoofdleidster mevr. Zweedijk gaf hierna een overzicht van de financiële toe stand. Ook haar verslag droeg een zeer be vredigend karakter'. De kas kon worden af gesloten met een batig saldo. De kascontrole-commissie bestaande uit de dames Spierings en v. Nispen, bracht bij monde van laatst genoemde verslag uit. Dank bradht deze commissie aan mevrouw Zweedijk voor haar keurig beheer. Tot nieuwe leden van bovengenoemde commis sie werden benoemd mevr. Kerst en Cové. wegens aftreding van de heer Vermeulen, aan wie door de presidente dank werd ge bracht voor zijn vele werk voor de open bare kleuterschool verricht, werd in zijn plaats benoemd mevr. Zijlmans. Bij het punt mededelingen gaf mevr. Oerlemans een kort overzicht over datgene wat men van plan was te doen in het komende lès- jaar. Zij besprak, jhet a.s;. schoolreisje: voor de kleuters, wat qit jaar zal gaan naar De Efteling en over deelname, bij gunstig weer, aan de Jan Hendrik de Rooij-mars. Tijdens de pauze werden de aanwezigen getracteard op koffie met appelbeignets. In middels waren ook ter vergadering versche nen het hoofd der openbare lagere school met zijn echtgenote, de heer en mevr. Pol dervaart alsmede de inleddster van deze avond mevr. E. v. d. Meiden, eveneens ver gezeld van haar man. Mevr. Oerlemans heette ook hun een hartelijk welkom op deze avond. Nadat de koffie gedronken was, verkreeg mevr. v. d. Meiden het woord. Haar causerie handelde over het onderwerp „Omgang met onze kleuters". In een zeer helder en duidelijk betoog werd dit onderwerp door de inleid- ster behandeld. Zij liet het accent vooral vallen' op de aanleg en het milieu van de kleuter. Vragenderwijs als het ware behan delde zij dit onderwerp. Van het stellen van vragen naar aanleiding van dit betoog werd een zeer druk gebruik gemaakt. Mevr. Oerlemans bracht spreekster har telijk dank voor haar betoog en bood haar namens de school een boeket bloemen aan. Ook de 'heer en mevr. Poldervaart werd dank gebracht voor het werk, dat zij deden voor de kleuterschool. Ook hun viel een boeket bloemen ten deel. Tot slot sprak mevr. Oerlemans een kort dankwoord. Zij sprak de hoop uit, dat allen de openbare kleuterschool zouden blijven steunen. Het onderwijs aan onze school is in goede handen bij mevr. Zweedijk, voor wie niets teveel is voor onze school. Daarom verwacht de oudercommissie ook, dat even- eens de ouders hun steun zullen blijven ge ven aan onze school.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5