wAalwijkse en UncjstPAAtse couRAnt m OPEN OOG IVOROL Van Pinksterkroon en kallemooi BEREIDEN VAN DRINKWATER WORDT STEEDS GROTER PROBLEEM Pompstation hoopt men nog dit jaar gereed te hebben Hei, 't was in de mei f Bewerking Voor Baby WAALWIJK - Er blijkt in ons land een groeiende be langstelling voor het leidingwater te bestaan. Water is nu eenmaal onmisbaar in het leven van mens en dier. Een stijgende behoefte is er naar drinkwater, in de letterlijke zin van het woord. Het wordt ook hoe langer hoe moeilijker om water te produceren, dat drinkbaar is, dat geen onaangename smaak heeft en verder bruikbaar is voor de industrie. Waalwijk heeft reeds 65 jaar een pompstation. Nadat eerst de Wa- terleidingmaatschappij „De Langstraat" dit station ex ploiteerde draagt sinds 1920 de gemeente zorg voor de distributie van het water. Het pompstation aan de Kloosterweg is een dezer dagen aan de laatste fa se van zijn vernieuwing begonnen. Over enige tijd zullen moderne installaties de taak over gaan nemen van de huidige beluchtings-, filter- en pompinstalla- ties. Deze drie afdelingen zijn dan ondergebracht in het nieuwe gebouw, waarin gisteren (donderdag) een herdenkingssteen door oud-wethouder F.C. Smolders werd ingemetseld. 65 jaar Pompstation Pinksteren 1966 Margriet en Pieter trouwen 10 januari 1967 in Den Haag Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta VRIJDAG 27 MEI 1966 87e JAARGANG No. 41 De Echo vAn het Zuióen Abonnement p. week (0,26 -f 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -j- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct- inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling HoofdredacteurJAN TIELEN (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres U „ECHO" Voorlopig geen zorgen over waterhoeveelheid In Waalwijk (Van onze verslaggever) Als men de kraan opendraait en het leidingwater stroomt er uit, staat men er niet bij stil wat er allemaal voor nodig is om het wa ter bij de verbruiker te krijgen. Ook realiseert men zich meestal niet dat het een steeds groter pro bleem wordt om drinkwater te be reiden. De grondstof voor de berei ding van ffoed drinkwater blijkt zeer schaars te zijn, terwijl steeds grotere hoeveelheden door de snel groeiende bevolking en door de in dustrie worden gevraagd. De vraag of ook Waalwijk met watergebrek kampt en op welke wijze het drink water in deze Langstraatse gemeen te wordt bereid en gedistribueerd bespraken wij met wethouder C. P. van de Hoven en de heer A. L. Pelt, direkteur van de gemeente licht- en waterbedrijven. De heer Pelt vroegen wij of men inderdaad kan spreken van moei lijkheden bij de winning van goed water „Inderdaad kampt men op vele plaatsen met moeilijkheden bij de waterwinning. Het opper vlakte water wordt meer en meer verontreinigd. Wij hebben een be roep kunnen doen op het grond water, dat - jammer genoeg - niet overal in voldoende mate aanwezig is. Daarbij komt dan ook nog dat, als er wel grondwater is, de grond- gesteldheid het niet altijd mo gelijk maakt dat het water gewon nen kan worden". De gemeente Waalwijk kan er zich op roemen dat men reeds 65 jaar gebruik heeft kunnen maken van de waterrijke bodem rond het pompstation. Niet alleen was - en is er nog - voldoende water, maar ook de kwaliteit alsmede de wijze om de winning van het water heb ben de Waterleidingmaatschappij „De Langstraat" tot 1920 en hier na het Gemeente Waterleidingbe drijf in de gelegenheid gesteld aan een grote behoefte te voldoen. Of men ook in de naaste toe komst aan de steeds groter worden de behoefte zal kunnen blijven vol doen? De heer Pelt zei daarover: „De snelle groei van de gemeente Waalwijk heeft er toe geleid dat niet alleen de installaties vernieuwd en origineel moeten worden maar dat men ook het waterwingebied in de gaten moet houden. Hieruit vloeit vanzelfsprekend voort dat alle maatregelen genomen zullen moeten worden om verontreiniging in het wingebied tengevolge van bebouwingen en de daarmee sa menhangende riolering voorkomen dient te worden. De problemen die een waterlei- Het in aanbouw zijnde pompstation. Een kijkje in de beluchtingskamer waarin het water omlaag sproeit. dingbedrijf, dat oppervlaktewater distribueert, heeft, worden met de dag groter. Neem bijvoorbeeld Rot terdam, waar het drinkwater ai enige jaren niet meer genietbaar is. De randstad Holland heeft thans zijn oog laten vallen op de Bies- bosch, maar voor hoe lang zal de ze oplossing voldoende zijn? Het mag dan ook als een dure plicht genoemd worden dat de gemeen te Waalwijk toeziet op het water wingebied rond het pompstation", aldus de heer Pelt. Het pompstation is een dezer da gen de laatste fase van zijn ver nieuwing begonnen. In 1960 werd gestart met de bouw van een nieuwe reinwaterkelder, een jaar later ge volgd door een beluchtingsgebouw. In 1963 kwam de restauratie van de watertoren gereed en vorig jaar werd met de bouw van een filter gebouw begonnen dat men in het najaar gereed hoopt te hebben. Aangezien ook de pompinstalla- ties te klein worden wordt aan het filtergebouw een vleugel toege voegd waarin de nieuwe pompen komen. Met de bouw van deze vleugel is vorige maand een be gin gemaakt. Voordat het water uit de kraan komt heeft het een hele bewer king ondergaan. Lagedruk pom pen halen het water uit de grond en zorgen er voor dat het „koste lijk vocht" naar een beluchtings installatie wordt gevoerd. Het wa ter wordt in een geverytileerdje ruimte fijn versproeid en daar door in intens contact met zuur stof van de lucht gebracht. Het in het water aanwezige ijzer vlokt nu deze beluchting uit, hetgeen ook met het mangaan geschiedt. Tege lijkertijd daalt de agressiviteit en ontsnapt de aanwezige zwavel wa terstof. Na het beluchten stroomt het wa ter naar de zandfilters. Afhanke lijk van de waterbehoefte varieert momenteel de snelheid waarmee het door de filters zakt van 2 tot 6 meter per uur. Het water stroomt daarna naar de reinwaterkelders. De reinwaterpompen pompen het water naar de verzorgingsgebieden en de watertoren. Deze toren dient voor het opvangen van de pieken en zorgt voor een constante druk. Als G.S. hun goedkeuring aan het voorstel van de Waalwijkse ge meenteraad geven dan zal het wa ter worden gefluorideerd om het tandbederf te voorkomen. In zijn natuurlijke toestand bevat het drink water van de gemeente Waalwijk 0.1 mg fluor liter water. De heer A. Pelt vertelde ons dat maandelijks het water wordt gecontroleerd. Eenmaal per jaar wordt het ook chemisch onderzocht. Het bronnenveld bestond tot voor kort uit vier bronnen. Onlangsi heeft men een vijfde bron gesla gen. De capaciteit van elk van de vier eerste bronnen is 70 kub. me ter water per uur. De capaciteit van de vijfde bron bedraagt 150 kub. meter per uur. Bij twintig uur pompen per etmaal heeft men per jaar een totale capaciteit van ruim 3 milj. kub. meter water per jaar. De maximale dagelijkse afgifte be draagt momenteel 3650 Bezorgdheid behoeft men dus in Waalwijk wat betreft de waterhoe veelheid nog niet te hebben, wan neer echter dan ook gezorgd wordt dat het waterwingebied ontzien wordt. EEN EERLIJKE VUIST Is de moderne techniek een levensgrote spin, die haar draden in een gehaast tempo door onze arbeidswereld trekt? Raken wij verward in haar web? Verdwalen we? Is het waar dat de spin de werkgever spaart en de werknemer de doolhof injaagt? Of is het toch waar, dat wij als werkende mens onze zelfstandigheid kunnen bewaren en van het geluk mogen proeven? Deze week vertelde mij iemand in de wachtkamer bij het zieken huis te Waalwijk: ,,Ik ga nu voor de vierde keer op onderzoek, ik heb geen donder te doen, ik krijg mijn geld thuis, mijn twee zoons verdienen." Ik merkte onhandig op: „Maar dan hebt U het goed zeg". Toen viel er een vuist op tafel samen met enige niet voor publi catie geschikte woorden, en sprak hij: „Ik wou dat ik vanmiddag thuis kon komen, met de smeer op mijn handen, met mijn overall aan, met 't lawaai van een machine in mijn oren. Begrijpt je dat?" Tóen heb ik enkel gezucht, en een antwoord op mijn vragen gevon den. Arbeid is niet steeds een pretje. Het is wel eens verdomd moei lijk. Het kan er spannen, binnen een bedrijf; dat is dan meestal niet zonder meer de schuld van de directie. Arbeid is voor ons allen een dure plicht. EN OOK EEN VOORRECEITWe zullen het web steeds vernietigen. Dat leerde mij iemand in de wachtkamer. Namens het bedrijfsapostolaat Waalwijk en omstreken. Albert Megens. Twee vrije dagen, mooi weer, een beetje geld en een goede gezondheid, dat zijn wel de beste wensen die de meesten voor de pinksterdagen koeste ren. Wanneer deze dagen voorbij zijn zullen velen beamen dat zij tegen Pinksteren aankeken als tegen een lang weekend waarin zoveel kan voorvallen. Dat ge beurt dan ook. Met gemengde gevoelens lezen we dinsdags in de krant over geleverde sport prestaties, over kampioen schappen maar ook over de ve le doden die gevallen zijn op de weg en in Vietnam. Ook le zen we weer over betogingen. Pinksteren is voor dit alles een ideale tijd. En ergens weten we dat Pink steren moet bestaan in het vas te geloof, dat de wereld zal veranderen en het patroon van de verlossing er op zal worden gedrukt. Prinses Margriet (23) zal op 10 ja nuari volgend jaar in Den Haag met Pieter van Vollenhoven trouwen. De heer van Vollenhoven krijgt ter gele genheid van het huwelijk geen adel lijke titel. Wél wordt hij lid van het koninklijk huis. Eventuele kinderen kriisen. met het oos ov de moseliik- heid van troonsopvolging, wel de titel van prinsfes) van Oranje Nassau. Dit blijkt uit het goedkeuringswet je,dat premier Cals maandag hij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het wetje is nodig om de prinses haar rechten op de troon te laten behou den. In Den Haag wordt verklaard dat de huwelijksplechtigheden een eenvoudig karakter zullen krijgen. De groene den of de bottende boom heeft in het volksleven altijd al een rol gespeeld, vooral in het voorjaar, in mei, als zinnebeeld van vruchtbaarheid en nieuw leven. Jong leven, besprenkeld door de re gen, zoals kinderen in het zuiden het zingen „Maireën, druupereën, Val op miech, das waas ich" of wel Meiregen maak, dat ik groter word, groter word. Groot zijn dat wens ik zo zeer. Moedertje als ik maar groter was. Ik liep in de regen niet meer. De door de groeikracht van de meiregen uitbottende meitak is een levenssymbool geworden. Er zijn heel wat meigebruiken samengetrokken met het Pinkster feest, zoals het rondgaan van de Pinksterbloem, of Pinksterbruid, het oprichten van de Pinksterkronen en meibomen. Van de meeste oude tradities is echter niet veel meer over dan een evenement voor kinderen. Zo kan het voorkomen, dat in de stille rust van een Twentse pinkstermorgen een groep meisjes van huis tot huis gaan. Eén is de pinksterbloem, helemaal in het wit. Twee anderen dragen de pinkster- kroon, waar het bruidje onder loopt. De kroon is versierd met bloemen en linten. Het meisje draagt een mandje met vrolijk ge kleurd papieren strooisel. Er wordt pas dan gestrooid, als er voldaan was aan de wens uit het gezongen liedje: „Pinksterbroed die mooie roed wie heeft ons dat gegeven. Lang zal hij leven. Pinksteren komt eenmaal in 't jaar. Wie ons niet wat geven kan, die moet ons dan maar laten gaan. Geef wat, hou wat, tot volgend jaar wat". Van de pinkstercenten kochten zij lekkernijen en ook vlochten zij van bloemen, kransen en slingers. Was er voor zo'n feestelijke bijeen komst geen melk, voor de traditi onele chocolademelk, dan wisten ze daar ook wel raad op. Tegen de tijd dat de boeren van het melken terugkwamen, stonden de meisjes hun op te wachten, ge wapend met een kan of een melk- busje. Al eerder hadden ze aan een paal met dwarslatten, die langs de weg in de grond was gepaatst, hun kransen, versierd met bloemen en gekleurde eierschalen, opgehan gen. Het kwam ook wel voor, dat de boer een pinksterkrans omge hangen kreeg. Bleek hij soms niet scheutig genoeg, dan moest hij op passen, dat jongens niet een scheut stremsel in de melk deden. Op Ter schelling is het „melkofferen" nog heel lang een levendig natuursym bool geweest. Dat die pinksterkroon afstamt van de meiboom is wel duidelijk uit het feit, dat de kroon ook wel werd opgehangen aan een paal of boven een straat. Onder zo'n ver sierde kroon lag dan een matje. De kinderen riepen de voorbijgan gers toe „Voetje vegen, centje ge ven". Dan was er nog een pinksterkroon die van Deventer, maar dat was een meiboom zonder blad of tak, een paal van een meter of drie, met daaromheen ringen, waarover een ware waterval van papieren slingers stroomde. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1