waalwijkse en lanQStRaatse couRant B en W stellen marktgelden in verhoging van Waalwijk voor Jampe POKER ERHARD - DE GAULLE PEUGEOT TRABANT SUBSIDIE VOOR CORNU COPIAE Agenda vergadering gemeenteraad Waalwijk Ogen vragen brillen van STASSAR jeugdhiljart Dat het Britse rijnleger de Engelsen geld kost, vinden ze niet zo heel erg, maar wel dat dit marken kost; met andere wooirden dat er ieder jaar zo'n f 900.000.000 aan buitenlandse deviezen Engeland uitstromen voor dit ex-bezettingsleger. Bonn koopt als tegenprestatie jaarlijks voor ruim de helft van dit bedrag weer goe deren voor Bundeswehr in Engeland, maar dan nog is er, op de betalingsbalans een groot deviezenlek van rond f 400.000.000. Dat is best de moeite waard om van af te raken. Dat plezier nu zal Erhard de Engelsen niet doen, waarbij hij wijst op een even onprettig verschijnsel op zijn eigen betalingsbalans. Daar zijn de bondskanselier en de Engelse eerste minister het dus niet over eens ge worden bij Erhards Londense visite, die overigens toch in beste verstandhouding verliep. Garagebedrijf H. Doevedans Amerikanen vervin gen veteranen door recruten Ja of nee Moeilijke troef Zelfstandig NSU-PRINZ Krediet voor aan koop matchtafel Jeugdhiljart Damesmode Tilburg Cornu Copiae Uitvoering van „Artis-Amore" Dr. C. Kortmann opent „Zidewinde" DINSDAG 31 MEI 1966 87e JAARGANG No. 42 Dg "Echo v^n het /uiöcn Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per nrm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO" Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres Tel. 04160-2621 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 West Duitse regering houdt Franse strijdmacht graag binnen zijn grenzen Verkoop en Service Laageinde 103, Waalwijk Tel. 2665 De Britten hadden wel onaange namer kunnen zijn, bijvoorbeeld door te zeggen dat ze dan hun rijn- leger wel wat zouden inkrimpen. Maar dat zou politiek zeer onver standig zijn geweest. Tenslotte heb ben de Amerikanen al eerder een flink portie veteranen vervangen door rekruten en dus hun Duitse legioenen verzwakt. En dat was al een factor die het Bonn moeilijk maakt al te pal te gaan staan te genover De Gaulle over diens 70 duizend soldaten in de bondsrepu bliek. Daarover is een verschil, nu Pa rijs door luchtig heen te lopen over een paar plechtig gesloten verdra gen uit de N.A.V.O. stapt. Het Franse contingent in Duitsland ver laat dus ook het bevel van de N.A. V.O. Bonn heeft Parijs laten weten dat het graag de Franse strijdmacht binnen zijn grenzen houdt, maar dan moet wel een vorm worden gevonden om die Franse eenheid toch in samenwerking met de rest te houden. Een Franse ploeg die zijn eigen gang gaat en met de rest - dat is Bundeswehr, Britten, Amerikanen, wat Belgen en wat Nederlanders - niets te maken heeft, daaraan be staat weinig behoefte. Uit Parijs klonk hautain terug dat het geen zin had juridische haarkloverijen uit te voeren, daar was de tijd niet naar; Bonn moest maar ja of nee zeggen en wat opschieten asjeblieft. De Gaulle speelt hier weer sterk zijn troef uit. Bonn heeft zijn stich tingsstatuut gebaseerd op de aan wezigheid van de geallieerden en het wegvallen van één daarvan verzwakt die basis. Wat niet weg neemt dat ook Erhard een troef heeft. Laat hij de Fransen naar huis teruggaan dan heeft De Gaulle geen praktische aanraking meer met het politieke vraagstuk van het gespleten Duitsland en dus ook geen feitelijke reden meer om er over mee te praten. Dat kan De Gaulle, met zijn ver langen zich politiek te laten gel dén als een grote mogendheid, niet verlangen. Voor Erhard is echter de moeilijkheid dat hij zijn troef zo moeilijk kan uitspelen. Dat is maar ten dele een gebrek aan po litiek talent. Daarbij komt dat zijn voorganger Adenauer plus een col lectie kopstukken der regerings coalitie, zoals Gerstenmaier en Strauss, hem onder druk zetten lief te zijn voor Parijs. Een tweede moeilijkheid voor Er hard is dat hij - en trouwens ook Wilson en Johnson - bij voorkeur Frankrijk niet helemaal van de resterende N.A.V.O. vervreemden. Dat maakt het ook al moeilijker voor hem om met de Franse sym bolische bescherming te breken. De Gaulle weet maar al te goed dat Erhard met deze twee blokken aan zijn been sukkelt en hij maakt er een voortreffelijk gebruik van door van zijn kant juist zo stug moge lijk te zijn. De Britten hebben het Erhard niet willen aandoen dat hij nog meer gehinderd wordt in zijn duel met De Gaulle, vandaar dat men in goede stemming het probleem van de betaling van het rijnleger maar liet zoals het is. Dat was niet al leen Duits-Engelse vriendschap. Tenslotte is de uitslag van het pokeren tussen Parijs en Bonn ook van groot belang voor het hele bondgenootschap. Brits-Guyana komt als „Gayana" op eigen benen te staan. De staat wordt geboren onder de noodtoe stand die nog van kracht is sinds allerlei ontkwikkelijke rellen in de afgelopen paar jaar. De kern daarvan was dat poli tieke geschillen zich ontwikkelden tot halve burgeroorlogjes met een der Indische sterke rasseninslag. De voorman der Indische bevol king, Jagan, erkent de nieuwe ver- kiezingsemethode niet, die de neger, leider Burnham het premierschap brachten. De conferenties over een grondwet ontaardden ook voortdu rend in ruzies. Wel zijn in allerijl maatregelen voorgesteld en ten dele genomen om allerlei grieven tussen de twee grote bevolkingsgroepen weg te ne men maar het effect daarvan moet nog blijken en veel optimisme daar over hoort men niet. Bovendien heeft het land zijn markten verlo ren voor de twee voornaamste pro- dukten - rijst en suiker - en zijn vele vakbekwame arbeiders na de enorme onlusten der jaren geëmi greerd naar Engeland, zodat de noodzakelijke industrialisatie niet van de grond komt. Dan is er nog een grensverschil met buurland Suriname, waar men vreest dat deze kwestie wel eens hoog opgestookt zou kunnen wor den als camouflage voor interne - en eigenlijk belangrijkere - pro blemen. Kortom: Gayana begint zijn bestaan als zelfstandige staat en toekomstig 118de lid der V.N. met een enorm zware hypotheek. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 VRIJSPRAAK De rechtbank in Rotterdam heeft de 39-jarige technisch inkoper Cor S. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde voorbereidende spio- nageactiviteiten ten behoeve van Oost-Duitsland. De rechtbank, die vervroegd uitspraak deed in deze zaak, heeft de onmiddellijke invrij heidstelling van Cor S. verlangd. Donderdag 2 juni a.s. komt de raad van de gemeente Waalwijk ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van de verordening op de keuring van wa ren voor de gemeente Waalwijk. 4. Voorstel tot beschikbaarstel- stelling van een extra subsidie van 600,voor de aanschaffing van 3 uniformen ten behoeve van 't Waal wijkse Jachthoornkorps „Cornu Co- piae". 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 5.820, voor pachtbeëndigingsvergoeding aan A. v. d. Broek. 6. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 3.030, voor de aankoop van een driewie- lige Vespa ten behoeve van de ge- meentebedrij ven. 7. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 22.000, voor de aankoop van 100 kleine bad- geysers. 8. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van f 3.800, voor de verbouwing van de woning Victoriestraat 46, alhier. 9. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 1.500, voor de aankoop van een matchta fel ten behoeve van de Koninklijk Nederlandse Biljart Bond, district „Waalwijk" en tot het aangaan van Door de raad is met ingang van 1 april 1960 een weekmarkt inge steld. Gedurende de zomermaan- wordt de weekmarkt op woensdag gehouden van 16 tot 20 uur en tij dens de wintermaanden (decem ber t/m maart) van 15 tot 18 uur. Gedurende het tijdvak van 1 no vember tot 1 februari is het nood zakelijk, dat de marktkramen wor den verlicht. De leidingen met licht punten voor de verlichting der kra men worden van gemeenewege tel kens voor iedere marktdag aange bracht en verwijderd. Hier staat tegenover, dat de marktkooplieden voor iedere brandende lamp een bedrag van f 0,75 verschuldigd zijn. Het komt herhaaldelijk voor, dat slechts een beperkt aantal koop lieden van de verlichting gebruik maakt. Deels is dit een gevolg van het feit, dat er 's winters minder kooplieden de markt bezoeken dan in andere jaargetijden, en deels ook, omdat sommige kooplieden de markt voortijdig verlaten én van de verlichting geen gebruik behoeft te worden gemaakt. Het gevolg is, dat de bijdrage in de kosten der verlichting gering is en in geen ver houding staat tot de door de ge meente gemaakte kosten. Om dit nadeel geheel of groten- Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. deels weg te werken, achten BenW een herziening van de markttarie- ven gewenst. Dit zou kunnen ge schieden door in het marktgeld een vast bedrag voor de verlichting te verdisconteren. Door het minimum-marktgeld van f 1,- te verhogen tot f 1,75 (gemid delde opbrengst is thans f 1,25 per kraam) kan een hogere opbrengst worden verkregen van ongeveer 6702 (aantal kramen in 1965) x f 0,50 (verschil tussen het voorge stelde minimum-tarief ad f 1,75 en de gemiddelde opbrengst van het huidige tarief ad f 1,25) f 3.351,- De kosten, welke verbonden zijn aan het aanbrengen, het verwijde ren, enz. der verlichting, kunnen volledig uit de te verwachten ho gere opbrengst der marktgelden worden gedekt. Ook de nog te ver wachten kostenstijgingen (o.a. lo nen en materialen) kunnen door verhoging van het minimum-tarief voorlopig worden opgevangen. Het voorgestelde minimum-markt geld stemt nagenoeg overeen met het tarief, dat door de marktkoop lieden in de omliggende gemeen ten verschuldigd zijn. Terzake is nog contact opgenomen met de Katholieke Bond voor de markt-, straat- en rivierhandel en de Ne derlandse Bond. Deze bonden ver klaarden met het voorgestelde ver hoging te kunnen instemmen. Gezien het vorenstaande, stellen B. en W. de raad voor artikel 5 van de vigerende „Verordening op de heffing van marktgelden in de ge meente Waalwijk" als volgt te wij zigen: „Het marktgeld bedraagt voor ie dere kraam, voor iedere ingeno men grondplaats of welke verkoop gelegenheid ook, per dag en per ingenomen vierkante meter f 0,25, met een minimum van f 1,75 per kraam, plaats of andere verkoop- gelgenheid". Zoals bekend, zal het Waalwijkse Jachthoornkorps „Cornu Copiae" in juli deelnemen aan het Wereldmu ziekconcours te Kerkrade. De thans ontvangen eervolle uit- 1 nodiging om deel te nemen aan het op een hoog cultureel peil staande, tot ver buiten de landsgrenzen be kend zijnde, concours van elite mu ziekgezelschappen, is wederom voor het korps een mijlpaal in zijn nog jonge bestaan onder de huidige naam en een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Op genoemd internationaal mu ziekconcours zullen de deelnemende gezelschappen uiteraard op de eer ste plaats beoordeeld worden naar de technische kwaliteit op muzi kaal gebied, doch daarnaast zal on getwijfeld mede aandacht worden geschonken aan het uiterlijk van ieder korps. Het was daarom noodzakelijk, dat tot voor kort in gebruik zijnde uni formen, welke grotendeels aan ver nieuwing toe waren, te vervangen door nieuwe. Teneinde de aankoop van de nieuwe uniformen te kunnen finan- sieren werd door de raad in de vergadering van 3 maart j.l. aan het onderwerpelijke korps een geld lening verstrekt ad f 5.0G'0,- tegen een rente van 6%% per jaar, af te lossen in vijf gelijke jaarlijkse ter mijnen. Het is ons bekend, dat de aan koop van nieuwe uniformen o.a., alsmede de in de naaste toekomst nog te doene noodzakelijke aan schaffingen, grote financiële offers van het koyps heeft gevraagd (ren te en aflossing geldlening) en nog zal vragen. BenW zijn van oor deel, dat het alleszins billijk en veranwoord moet worden geacht om dit jachthoornkorps in deze kos ten een geldelijke bijdrage te ver lenen, om zodoende nogmaals de waardering van het gemeentebe stuur kenbaar te maken voor het korps, waarop nimmer vergeefs een beroep wordt gedaan ter opluiste ring van openbare feestelijkheden. Gelet op het vorenstaande, stel len BenW de raad voor aan het Waalwijkse Jachthoornkorps „Cor nu Copiae", voor het jaar 1966 een eenmalige extra subsidie toe te ken nen van f 600,- voor aankoop van 3 nieuwe uniformen. De totale kosten van aankoop van de nieuwe uniformen zullen f 9.000,- bedragen. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond, District Waalwijk, heef zich tot het college van BenW gewend met het ver zoek financiële medewerking te wil len verlenen bij de aankoop van een matchtafel ten behoeve van het jeugdbiljarten. Er blijkt in deze gemeente onder de jeugd een toe nemende belangstelling te bestaan voor de biljartsport. Een en ander is voor de plaatselijke afdeling van genoemde bond aanleiding geweest om deze tak van sport, welke als een gezonde en verantwoorde vorm van vrijetijdsbesteding moet wor den gezien, onder de jeugd te co" ordineren, te activeren en te sti muleren. Het is mogelijk voor het onder werpelijke doel een geschikte ge bruikte matchtafel aan te kopen voor de prijs van f 1500,-, doch in verband met het ontbreken van de nodige middelen de vereniging heeft zelf door het organiseren van akties f 500,- bijeen gebracht kan de vereniging niet tot aankoop overgaan. BenW achten in het voorliggen de geval alleszins termen aanwe zig om het district Waalwijk van de meergenoemde bond in de kos ten van de aankoop van een match tafel tegemoet te komen, zodat zij de raad voorstellen voor het onder werpelijke doel een krediet be schikbaar stellen ad f 1500,-. BenW stellen voor de matchta fel aan de vereniging in huurkoop te verstrekken, zodat deze na een aantal jaren eigendom van de ver eniging wordt. Waar de vereniging zelf over een bedrag beschikt van f 500,-, zal in de terzake op te ma ken huurkoop-overeenkomst een bepaling worden opgenomen, in houdende, dat onmiddellijk bij het aangaan van deze overeenkomst door de vereniging aan de gemeen te een bedrag van f 500,- zal wor den afgelost. Het restant ad f 1000,- te ver meerderen met de rente, zal wor den afgelost in tien gelijke jaar lijkse huurkooptermijnen van f 142, 38, waarbij is uitgegaan van het momenteel reëel daarvoor geldende rentepercentage van 7. Na tien jaar wordt de matchta fel eigendom van de vereniging. BenW stellen de raad voor een krediet van f 1500,- beschikbaar te stellen voor het genoemde doel. een huurkoop-overeenkomst ter za ke. 10. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van marktgelden in de gemeente Waal wijk. 11. Voorstel tot wijziging van de subsidie-regeling bijzonder middel baar en voorbereidend hoger onder wijs te Waalwijk. 12. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen tussen de Drunense- weg en de Vijver laan, van H. E. de Haan. 13. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen tussen het Hoogeinde en de Spoorbrugweg en van grond, gelegen in de Buiten polder van Baardwijk, van mevr. de wed. M. G. Klijn-v. d. Heuvel. 14. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen tussen de Drunense- weg en de Vijverlaan, van Th. M. van Loon. 15. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen in het plan Meer- dijk, van de erven P. J. Mombers. 16. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen tussen de Drunense- weg en de Vijverlaan, van het R.K. Parochiaal Armbestuur van Baard wijk. 17. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen tussen de Bloemen- daalweg en de Drunenseweg, van de erven P. C. Vermeer. 18. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen in de Buitenpolder van Besoijen, van M. A. Bertens. 19. Voorstel tot verkoop van wo ningwetwoningen aan de huurders. 20. Voorstel tot verkoop van de woning Burgemeester Verwielstr. 5, alhier, aan P. L. M. Kramers. 21. Voorstel tot verkoop van bouwterreinen, gelegen in het plan Groenewoud, aan diverse gegadig den. 22. Voorstel tot verkoop van bouwterrein, gelegen aan de Burge meester van Heijstlaan, aan de fir ma M. Kleijngeld en Zn. 23. Voorstel tot verkoop van bouwterrein, gelegen aan de Am- brosiusweg, aan P. W. L. Verhoeks. 24. Voorstel tot verkoop van bouwterrein gelegen aan de Am- brosiusweg, aan H. Snijders. 25. Voorstel tot ruil van ge meentegrond, gelegen aan de Am- brosiusweg, tegen onroerend goed, gelegen aan het Hoogeinde, eigen dom van A. Th. van Son. 26. Voorstel tot vaststelling van het onteigeningsplan „Besoijen-Cen trum". 27. Voorstel tot het voeren van een rechtsgeding inzake onteigening van onroerende goederen, begrepen in het bestemmingsplan Groene woud. 28. Voorstel tot vaststelling van het maximumbedrag, tot hetwelk door B. en W. kasgeld kan worden opgenomen gedurende het 3e kwar taal 1966. 29. Voorstel tot wijziging van di verse rechtspositieregelingen ge- meentepersoneel Waalwijk. 30. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van geldle ningen t.b.v. eigen woningbezit. 31. Wijziging begroting. Op zondag 5 juni zal het Tilburgs Gemengd Koor „Artis-Amore" een uitvoering geven op het Raadhuis plein te Waalwijk. De navolgende werken zullen ten gehore worden gebracht. 1. Die Zwölf Rauber, bewerkt door Injalof. 2. Piu non sè travano, van Mozart; 3. Die Himmel Rühmen, van Beethoven; 4. Land of Hope and Glory, van Elgar; 5. Die Nacht, van Schubert; 6. Matona mia cara, van Orlando di Lasso. De uitvoering begint om 16.00 uur. Dr. C. Kortmann, de commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, opent op vrijdag 10 juni in Sprang-Capelle het cul tureel en recreatief centrum „Zi dewinde". Het complex omvat een zwembad, dat reeds sinds 1965 „draait" en een cultureel centrum waaraan men momenteel de laatste hand legt. Ook de sporthal komt nabij het zwembad te staan.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1