wAAlwijkse en L^nostCAAtse cour An t Verkoop van grond in plan Meerdijk uitvoerig door raad besproken J. Teijssen opende schoenenmuseum Burgemeester „SL-66' Jampe COMMISSIE VAN ONDERZOEK GEVRAAGD in Verrekijkers STASSAR Waalwijk Tienduizenden bezoeken iedere week graf van Mgr. Bekkers HEDENDAAGSE SCHOENEN EN LEDERWAREN gehele dag gesloten VANIföSWNBUREN Voorstel om com missie in te stellen met 11 tegen 5 stem men verworpen Hoofdambtenaar noemde prijs Stemming Subsidie Dr. W. Hordijk met pensioen TïlO - M Damesmode Tilburg Modern beleid Hevige explosie in Muiden MAANDAG 6 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 44 De fcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mud. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bü girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per rrm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK Ruim drie kwartier werd er donderdagavond in de maandelijkse raadsvergadering van de gemeente Waalwijk gediscus sieerd over een ingekomen stuk van dr. H. C. L. R. Verhoeven, direc teur van het St. Nicolaasziekenhuis. De heer Verhoeven vroeg name lijk een commissie te willen benoemen, die zou willen onderzoeken of de door hem betaalde prijs voor een perceel bouwgrond in het plan „Meerdijk" diende te worden gehandhaafd. Het was de heer Van Eijl (Katholieke Unie) die een voorstel in stemming wilde brengen om over te gaan tot het benoemen van een commissie. Het voorstel werd echter met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Geruime tijd stond men ook stil bij het voorstel van B. en W. om over te gaan tot verkoop van bouwterreinen in het plan Groenewoud. De heer Van Eijl zag liever eerst de exploitatie-opzet van dit plan goedgekeurd, vooraleer over te gaan tot verkoop van gronden. De voorzitter adviseerde ech ter het voorstel te aanvaarden in het belang van de woningbouw. Ak koord ging de raad ook met het voorstel tot het beschikbaarstellen van een extra subsidie van 600,aan het Waalwijkse jachthoornkorps Cornu Copiae. Het bij de ingekomen stukken toegevoegde stuk van dr. Verhoe ven deed heel wat stof opwaaien. Men zal zich de situatie herinneren naar aanleiding van de verkoop van bouwgrond in het plan Meerdijk aan de heren Smits en Schuwer. B. en W. hadden de raad een voor stel gedaan tot het verkopen van grond aan deze heren tegen 'n prijs, die aanmerkelijk lager lag dan de prijs, die zou moeten worden be taald volgens de exploitatie-opzet. B. en W. waren met dit voorstel toen gekomen, omdat zij meenden dat er een morele verplichting be stond als gevolg van het feit, dat een lagere prijs was gesuggereerd, zonder dat die prijs ooit door B. en W. zou zijn genoemd. De raad ging daar toen niet mee akkoord, gelijke monniken, gelijke voor SPORT en TOERISME OPTICIEN Stationsstraat 88 kappen, zei men. De beide heren zouden de prijs volgens de exploi tatie-opzet moeten betalen; zulks was bovendien geconditioneerd. Toen B. en W. de volgende verga dering kwamen met het voorstel tot verkoop van grond aan de heren Smits en Schuwer tegen een prijs die in overeenstemming was met de exploitatie-opzet, was intussen ge bleken, dat wel een prijs was ge noemd en wel door een hoofdamb tenaar van de gemeente. De raad oordeelde het toen op zijn plaats dat die prijs zou worden bedongen. Ook aan dr. Verhoeven zou een prijs zijn genoemd, ook door een hoofdambtenaar van de gemeente, een prijs van maximaal 30.000. In oktober vorig jaar, had hij node ingestemd met de, zoals hij 't noem de, „exhorbitante" prijs van 42.000 gulden. De raadsverslagen over de kwestie Smits-Schuwer hadden hem bewogen terug te komen op zijn ge nomen beslissing, omdat hij meen de, dat hij in dezelfde situatie ver keerde. Hij vroeg de raad een com missie van onderzoek in te stellen. De heer Van Eijl bracht 't schrij ven van dr. Verhoeven in discussie. Hij herinnerde er aan, dat B. en W. ontkennend hadden geantwoord op zijn indertijd gestelde vraag, of er na de kwestie Smits-Schuwer nog meer van dergelijke problemen te wachten waren. Er blijken er dus nog meer te zijn geweest. Hij vond de gang van zaken bepaald onbe vredigend en stelde voor een com missie in te stellen, overeenkomstig het verzoek van de heer Verhoeven. De heer Heesbeen was ook voor de instelling van een dergelijke com missie. De voorzitter ging op de zaak uit voerig in en las de briefwisseling voor vanaf het moment, dat dr. Ver hoeven met de gemeente in contact was getreden in verband met de eventuele verkoop van bouwgrond. Burgemeester Teijssen verklaarde nadrukkelijk dat van de zijde van het gemeentebestuur nooit toezeg ging is gedaan met betrekking tot de prijs van het eventueel aan te kopen perceel, voordat de exploi tatie-opzet gereed was. De heer Van Eijl vroeg, waarom de morele gron den, die destijds voor de heren Smits en Schuwer hadden gegolden, nu niet golden. Vast staat, dat een prijs genoemd is door een hoofd ambtenaar. Dr. Verhoeven zou de zelfde rechten dienen te hebben, al dus de heer Van Eijl. wmmmi De heer Meijs was de mening toe gedaan dat, als er een commissie zou moeten komen, dit een neutrale commissie met juristen moet wor den. Het lid Brouwer informeerde of dr. Verhoeven er van op de hoog te was dat de situatie Schuwer- Smits anders ligt. De heer v. Hees been vroeg welke prijzen genoemd waren, waarop de heer Teijssen antwoordde dat namens B. en W. geen prijs genoemd was. De heer Van Seters, sprekend namens zijn fractie, vond dat de heer Verhoe ven in het ongelijk stond. „Deze zaak is een geheel andere dan de kwestie Schuwer-Smits. Dr. Ver hoeven is geen onrecht aangedaan", aldus de heer Van Seters. Een me ning, die wethouder v. Heeswijk krachtig onderstreepte. De heer Dercksen adviseerde om er een punt achter te zetten. Hier is eigenlijk alleen maar in het geding of hier een hoofdambtenaar toezeg gingen heeft gedaan, aldus de heer Dercksen. De heer Van Eijl vroeg in te gaan op het voorstel van dr. Verhoeven en vroeg stemming. Met 11 tegen 5 stemmen werd het voor stel om een commissie in te stellen verworpen. Vóór stemden de aan wezige leden van de fractie van de Katholieke Unie, met uitzondering van de heer Meijs. De heer Smits kon het niet eens zijn met het voorstel tot het be schikbaar stellen van een subsidie van 600,voor de aanschaffing van 3 uniformen ten behoeve van het Waalwijkse jachthoornkorps Cornu Copiae. Gezien de financiële situatie, vond hij het niet juist de subsidie toe te kennen. Hij wenste de aantekening tégen te zijn. Het voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 1500,voor de aankoop van een matchtafel ten be hoeve van de K.N.B.B. district Waalwijk voor het jeugdbiljart, werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De heer Smits zei, bij de behan deling van het voorstel tot verho ging van de marktgelden geschrok ken te zijn van de abnormale ver hoging. Wethouder v. d. Hoven ant woordde, dat men altijd een te lage vergoeding had gevraagd. „Er is echter overleg geweest met de be trokken marktkooplui. Deze konden met het voorstel instemmen, zodat er zeker geen sprake is dat hier 'n onredelijke prijs gevraagd wordt", aldus de heer v. d. Hoven. Op de vraag van de heer Meijs, of de markttijden niet gewijzigd konden worden, zei wethouder v. d. Hoven dat over dit punt wel is gesproken, doch dat hier van de zijde van de marktkooplui weinig belangstelling voor bestaat. B. en W. stelden de raad voor de subsidies voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs te verlagen en voor de beide Waal wijkse middelbare scholen met in gang van 1966 te bepalen op 10. per jaar voor elke leerling uit Waalwijk. Verder wilde men de subsidie voor de seminaria die in aanmerking komen voor rijkssteun verlagen van 100,tot 50, per leerling (uit Waalwijk) p. jaar. De heer Van Eijl kon het met 't eerste gedeelte van het voorstel wel eens zijn. Hij had echter bezwaar tegen het voorgestelde subsidie-re- geling voor de seminaria. „Als we dit handhaven, dan betekent dit dat aan alle instituten hetzelfde moet worden uitgekeerd". De voor zitter antwoordde hierop, dat alleen subsidie verleend wordt aan insti tuten, als blijkt dat de betrokken leerlingen in eigen stad deze oplei ding niet kunnen volgen. Een aantal punten betreffende grondaankopen en verkoop van wo ningen, ging vlot onder de hamer door. Het voorstel betreffende ver koop van bouwterreinen in 't plan Groenewoud, werd echter breed voerig besproken. De heer Van Eijl vond het niet juist dat men nu reeds ging beslissen over de verkoop van deze bouwterreinen, terwijl de ex ploitatie-opzet nog niet was goedge keurd. Hij oordeelde het juister om eerst deze opzet goed te keuren. De raad kan deze exploitatie-opzet na melijk nog wijzigen. De voorzitter antwoordde dat de exploitatie-opzet ter visie heeft gelegen. De heer v. Eijl was, na overleg met deskundi gen, tot de conclusie gekomen dat enkele posten nog al aan de hoge kant waren. „Er kan flink op be zuinigd worden. De grondprijzen kunnen dan zeker tien procent om laag", aldus de heer Van Eijl. De heer Brouwer wilde weten hoeveel woningen op de door maatschap pij en gekochte percelen grond ko men. Hij vreesde dat straks de gron den worden uitgebuit. De voorzitter wees er op dat uit stekende bouwplannen zijn inge diend. Hij adviseerde het voorstel in het belang van de woningbouw te aanvaarden. De exploitatie-opzet wordt straks nog nader bekeken. Ook de overige voorstellen, voor namelijk betrekking hebbend op grondaan- en verkopen, ontlokten geen discussie. Met algemene stemmen ging de raad er tenslotte mee akkoord dr. W. Hordijn eervol ontslag te ver lenen als hoofd van de gemeentelij ke gezondheidsdienst. Dr. Hordijk zal echter nog enkele maanden op zijn post blijven. 9 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Donderdagmiddag opende burgemeester J. Teijssen van Waalwijk de „SL-66", een ten toonstelling van hedendaagse Ne derlandse schoenen en lederwaren in het Schoenmuseum in Waalwijk. Voor deze expositie, die tot septem ber „draait", hebben 35 Nederland se fabrikanten ingezonden. Het is de eerste maal dat in 't museum naast de collectie historisch schoeisel ook hedendaagse schoenen en lederwa ren worden getoond. De voorzitter van het museum, de heer Jac. Bergmans, was verheugd dat de „SL-66" tot stand was geko men. In zijn openingswoord wees de heer Bergmans er op dat tot voorheen uitsluitend historisch schoeisel geëxposeerd was. „Dit blijft ook wel het doel. Het is ech ter moeilijk historisch schoeisel te 'Tciivclstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. blijven verzamelen", aldus de heer Bergmans, die nog even de moei lijkheden opsomde waarmee het mu seumbestuur vorig jaar te kampen had gekregen. Verleden jaar over leed namelijk museumdirecteur Hendriks en trad de heer J. van Heesbeen als voorzitter af. De heer Bergmans zag voor het museum een grote taak weggelegd. „In het museum is te zien wat het verleden, het heden en ook de toe komst aan schoenen, leder- en le- derwarenmode heeft geboden en wat het nog biedt. We moeten de jongeren de mogelijkheid geven zich in deze bedrijfstak beter te ontwik kelen en daarvoor is het schoenen museum met deze expositie ge schikt. De jongelui, die enkele we ken geleden slaagden voor 't VAS- getuigschrift voor schoenontwerper en modeleur, hebben hun werk in het museum tentoongesteld. Het is onze taak om de mensen in de sohoenindustrie meer mode-minded te maken en hier zal hopenlijk het museum aan bijdragen", aldus de heer Bergmans. De heer Bergmans was de mening toegedaan dat de deelname alge mener had kunnen zijn. Het ten toongestelde is echter gevarieerd en geeft een goede indruk van dat wat in Nederland gefabriceerd wordt. De voorzitter sprak ook nog over de modernisering van het museum. Hij hoopte dat het mogelijk zou zijn de onderverdieping te moderniseren. Burgemeester Teijssen haakte in zijn toespraak op de woorden van de heer Bergmans in. Hij roemde het moderne beleid dat het bestuur van het museum voert. Een beleid dat er op afgestemd is om het museum in etappes te moderniseren en meer SINT OEDENRODE Tienduizenden bezoekers brengen iedere week een bezoek aan het graf van Mgr. W. Bekkers in Sint Oedenrode. Alleen al met de Pinksterdagen hebben ruim 100.000 mensen het kerkhof in dit Brabantse dorp bezocht. De Rijkspolitie heeft iedere zondag opnieuw de grootste moeite om het verkeer in goede banen te leiden. Onze fotograaf bracht een dezer dagen een bezoek aan Sint Oedenrode. De foto toont duidelijk de enorme drukte die er op dit kerkhof heerst. Men vermoedt dat de gehele zomer het bezoek aan het graf van de bisschop blijft voortduren. De bezoekers komen uit het hele land en hebben soms uren gereisd om dan na dikwijls drie kwartier in de rij te hebben gestaan, even voor het graf van Mgr. W. Bekkers te kunnen stilstaan. Ook uit België komen veel bezoekers. gestalte te geven. De burgemeester roemde ook de heer J. v. Heesbeen, de eerste voorzitter, die hij de grondlegger van het museum noem de. „Deze expositie voorziet in een belangrijke behoefte", aldus de bur gemeester, die tot slot nog de ver zekering gaf dat de gemeente wil helpen voor zover mogelijk is. De genodigden maakten na het officiële gedeelte kennis met de hedendaagse Nederlandse schoen en lederwaren. Ook werd een folder uitgereikt van de „SL-66". In de folder staat het een en ander over de expositie te lezen, terwijl onder de titel „welkom in Waalwijk" op een aantal bezienswaardigheden van deze stad wordt gewezen. Dat het schoenenmuseum hierbij 'n be langrijke plaats inneemt, spreekt voor zich. Een bezoek aan de expo sitie, die dagelijks van 1012 en 25 uur en op zon- en feestdagen van 25 uur geopend is, is zeer zeker de moeite waard. Een enorme ontploffing in het trotylhuis van de eerste Nederland se Springstof Fabriek „De Krijgs man" in Muiden heeft vrijdagmid dag j.l. omstreeks kwart over vier paniek en ontzetting gezaaid in het ongeveer 3.000 zielen tellende stad je aan het IJsselmeer. Het grote wonder is dat niemand ernstig ge wond werd. Honderden liepen ver wondingen op maar niemand hoef de in een van de ziekenhuizen in de omtrek te worden opgenomen. En dat terwijl er in het stadje geen enkel pand is aan te wijzen dat geen schade heeft opgelopen. De held van de dag was de 42- jarige fabrieksbaas Gerrit de Roode die het leven heeft gered van een vijftal arbeiders die werkzaam wa ren in het trotylhuis. Hij liep naar de afdeling toe toen hij een vuur meende te bespeuren. De heer De Roode die in Muiden bekend staat als een moedig en onverschrokken man rende en schreeuwde de vijf man toe onmiddellijk het bos in te rennen. Nauwelijks had het zestal enige dekking gevonden of met een verschrikkelijke dreun sloeg het tiotylhuis uit elkaar. De heer Jac. Bergmans Sr. (rechts) toont burgemeester J. Teijssen (midden) de maquette van het schoenenmuseum. De oud-voorzitter J. van Heesbeen kijkt belangstellend toe. Wegens huwelijk a.s. dinsdag 7 juni Drogisterij Parfumerie Stationsstraat 63 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1