waaLwij kse en lAnqstRAAtse cour Ant Mieawo irer^eersregfels on bot*sÊgw per 1 Koningin en Cultuurdagen Prins naar 20e in Hilvarenbeek Pastoor Van Oort (oud-kapelaan in Kaatsheuvel) 25 jaar priester mum Automobilist rijdt na ernstige aanrijding in K'heuvel door PEIGEOT Abe Lenstra helpt Waspik aan 4-2 zege op S.S.C. THEMA: „DE NEDERLANDSE CULTUUR EN EUROPA" VROUW LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Drasnes? Absolute voorrang voor tram vervallen Inhalen Verlichting Strepen Harmonie „Concordia" uit Loon op Zand geeft een concert Litferatuurprijs Garagebedrijf H. Doevedans Rijkspolitie wist man snel te arresteren Korte berichten Pantomime gezelschap „Carrousel" treedt op in De Efteling Jeugdcommissie heeft midden in roos geschoten OPROEP Dit jaar is de reis naar Boekei Gouden bruiloft in „Samarja" MAANDAG 6 JUNI 196G 87e JAARGANG No. 44 De tcho vad het Zuiöen A KrtnnamoMt Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 De voornaamste nieuwe regels houden in: Iemand die een ander onder zijn toezicht een motorvoertuig laat be sturen, moet minstens de drie voor afgaande jaren zelf een rijbewijs hebben. De absolute voorrang voor trams geldt niet meer. Ze is slechts ge handhaafd voor kruisingen van we gen van gelijke orde. Een tram die een voorrangsweg op wil, heeft het daar rijdende verkeer vrije door gang te geven. Iedere bestuurder (van wat dan ook) behoort de kennis en de licha melijke en geestelijke gesteldheid te bezitten, die voor het besturen nodig is. Wijzigingen in verke'er- regels behoort men dus te kennen. Met een gebroken arm of been mag men niet achter het stuur, ook al heeft men een rijbewijs. Een bestuurder moet voortdu rend oplettend en voorzichtig zijn. Voorbeeld: hard rijden op een druk ke weg en intussen een sigaret opsteken mag niet. Men mag zijn auto niet uit voor de motor afslaat en de contactsleu tel is verwijderd. Als er voetgangers op de weg zijn, moet een bestuurder extra voorzichtig zijn. Blinden en inva liden moet hij zonder meer onge hinderd doorgang verlenen. Rechts inhalen mag, als men in file rijdt. Kruipauto's moeten altijd zoveel mogelijk rechts rijden, maar ze hebben als ze van rechts komen voorrang. Links lopen buiten de bebouw de kom blijft verplicht, tenzij de situatie het veiliger maakt rechts te lopen. Ziekenauto's en auto's van hulp diensten die daarvoor vergunning hebben, staan voortaan gelijk met brandweer- en politieauto's, als ze tenminste sirenes en zwaailichten in werking hebben. Inhalen is verboden als er enig gevaar of hinder aan verbonden is. Dat houdt o.m. in dat een lang zaam voertuig een soortgenoot in haalt en daardoor geruime tijd de weg voor anderen blokkeert, in overtreding is. Bij het inhalen moet men zijn clignoteur in werking houden tot de manoeuvre voltooid is. Militaire colonnes, uitvaartstoe ten,processies en optochten verlie zen hun voorrang, maar het ver keer mag - als ze eenmaal 'n kruis punt oversteken - er niet doorheen. Onopgelost is gebleven de vraag of elkaar tegemoetkomende be stuurders als ze linksaf willen voor of achter elkaar heen moeten. Voortaan moet men voorsorte ren als men een links gelegen in rit in wil. Buiten de bebouwde kom mag dit echter niet. „Borden met veilige snelheid 30 km" hebben geen zin vindt de minister, hij wil liever aflopende maximumsnelheden voorschrijven. Bromfietsen kunnen ook buiten de bebouwde kom aan maxi mumsnelheden worden gebonden. Van een half uur na tot een half uur voor zonsondergang moet groot of dimlicht worden gevoerd tenzij stadslichten zijn toegestaan. Op de buitenweg dus geen stads licht. Grote lichten zijn verplicht als men erg hard rijdt. Men mag geen groot licht voeren (bijv. omdat er een tegenligger aankomt) dan moet men zijn snelheid verminderen. Op autowegen (geen voetgangers of onverlichte obstakels) zijn dimlich ten wel toegestaan. Is er van een aaneengesloten verlichting sprake (ook buiten de bebouwde kom) dan zijn grote lich ten verboden. Dimmen is ook verplicht bij het tegenkomen van voetgangers of van terzijde naderende treinen of boten. Buiten de bebouwde kom moe ten automobilisten een gevarendrie hoek bij zich hebben. Stilstaan wordt aan minder stren ge regels gebonden. De weg vra gen op een hoek mag voortaan, in- en uitstappen bij een bus- of tram halte ook. Verboden wordt naast een door getrokken streep te parkeren als er minder dan drie meter ruimte overblijft. Die doorgetrokken streep mag men niet overschrijden, ook niet om linksaf te slaan, op een tweestrooks rijbaan houdt ze een inhaalverbod in. Een gele streep duidt op een parkeerverbod. HILVARENBEEK Koningin Ju liana en Prins Bernhard zullen op 9 juli a.s. een gedeelte van de Groot Kempische Cultuurdagen in Hilva- renbeek bijwonen. Prins Bernhard zal 's middags in het Gemeenschaps huis een synthese geven van de bei de inleidingen „De Nederlandse Cultuur" en „Europa" die door Prof. dr. M. Lamberty en Prof. dr. J. J. Poelhekke zullen worden ge geven. Naar alle waarschijnlijkheid zal het koninklijk paar ook aanzit ten aan de feestelijke Brabantse koffietafel op de Vrijthof. Minister mr. M. Vrolijk zal 's ochtends in het gemeentehuis de tentoonstelling „Plantijn" openen. Voor de Cultuur dagen, die dit jaar voor de 20e maal worden gehouden, bestaat ieder jaar een enorme belangstelling. Dit jaar zullen ook de NTS en de NRU reportages van dit Brabantse ge beuren geven. De Groot Kempische Cultuurda gen zijn dit jaar op 9 en 10 juli. Zaterdag 9 juli opent om 11 uur minister Maarten Vrolijk de ten- toonstelling „Plantijn". Dr. L. Voet, conservator van het Museum Plan tin Moretus in Antwerpen zal een inleiding houden. De expositie in het raadhuis van Hilvarenbeek geeft een evocatie, een tijdsbeeld waar in de figuur Plantijn centraal ge steld is. 's Middags om 3 uur wor den de inleidingen gehouden waar na Prins Bernhard een synthese van de beide inleidingen geeft. Na het beiaardconcert en het op treden van het Antwerps Thebaans Kwartet begint om half zeven de feestelijke openlucht Brabantse kof fietafel op de Vrijthof. Tijdens en na afloop van deze maaltijd treedt het Folkloristisch Danstheater „In ternationaal" op. Het reizend Volks theater van België voert het wa genspel „Hanneken Lekkertant" op. Tot besluit van deze eerste dag geeft de Koninklijke Harmonie „Concordia" uit Hilvarenbeek een taptoe. Naar alle waarschijnlijk heid zal ook het koninklijk paar een gedeelte van het avondpro gramma meemaken. Het juiste pro gramma moet echter nog worden opgesteld. Dinsdag 7 juni a.s. zal de pastoor van de parochie van de H. Jozef te Valkenswaard de Zeereerwccarde heer L. A. v. Oort, zijn 25-jarig priester feest vier On. Op deze dag zullen de schoolkinderen voor een feestelijk tintje zorgdragen, terwijl de officiële viering bepaald is op zondag 12 juni a.s. Op 12 juni zal de pastoor te 10 uur een plechtige H. Mis uit dank baarheid opdragen. Direct aanslui tend hierop zal hem een cadeau na mens de parochianen worden aange boden. Van 11.30 uur tot 13.00 uur recipiëert de pastoor in de hal van de St. Paulusschool, Haagstraat. Het cadeau waaraan de parochia nen finanoieel vorstelijk hebben bijge dragen bestaat uit een groot kruis welk tegen de grote muur van het priesterkoor zal worden geplaatst. Dit kruis wordt geleverd door de fir ma Verbunt te Tilburg. Mochten er buiten onze parochie nog personen zijn die uit sympathie voor pastoor v. Oort en voor zijn pa rochie een bijdrage willen leveren dan kunnen deze hun giften storten op de Boerenleenbank te Valkenswaard t.n. van „Comité zilveren priesterfeest pastoor v. Oort". Pastoor v. Oort is vele jaren ka pelaan geweest in de parochie H. An- tonius te Valkenswaard onder de 'be zielende leiding van pastoor Heer- kens. Later heeft hij als kapelaan te Kaatsheuvel veel werk verricht voor de standsorganisaties en het jeugd werk. Speciaal ten aanzien van het laatste heeft hij zeer grote verdienste, voor het vele dat hij verricht heeft voor de Levensschool voor jongens aldaar. Als bouwpastoor van de pa rochie H. Jozef kan hij terugzien op veel zegenrijk werk. Via een nood kerk werd gedegen gewerkt aan de bouw van een definitieve kerk, die dan ook als zeer geslaagd beschouwd wordt. Ten aanzien van het onderwijs is pastoor v. Oort constant in de weer moeten zijn. Een „handige" oplossing voor het kleuteronderwijs. Een schit terende lagere school, de St. Paulus school, kwam vorig jaar gereed en thans hoopt hij dat ook de St. Petrus- sc'hoöl spoedig uit haar noodlokalen verlost zal worden. Het contact tussen onderwijs en ouders is altijd bijzon der geweest getuige het zeer actieve oudercomité. Zondag 10 juli is er een schrij versbijeenkomst in het Gemeen schapshuis waarna „Concordia" op dë Vrijthof een promenade concert geeft, 's Middags wordt op de Leen hof onder Gorp de Hilvarenbeekse Litteratuurprijs uitgereikt door An toon van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs). Zondagavond wordt op de bin nenplaats van het gemeenschaps huis het openluchtspel „De val van een kardinaal" van Jan Naaijkens, door „Maet Hout Staet", opgevoerd. Tot besluit van de Cultuurdagen is er om 11 uur op de Vrijthof „Mu sic For a Festival" door 2 Harmo- niën van Gordon Jacon uitgevoerd o.l. van Sef Pijpers door Harmonie „Concordia" uit Loon op Zand en Harmonie „St. Cecilia" uit Haar steeg. Verkoop en Service Laageinde 103, Waalwijk Tel. 2665 De rijkspolitie te Kaatsheuvel heeft vrijdagmorgen de 21-jarige bouwvak ker H. v. D. uit Kaatsheuvel aange houden en ingesloten, omdat hij na het veroorzaken van een ernstig ver keersongeval in de Gasthuisstraat was doorgereden. Bij dit ongeluk werd de 32-jarige mevrouw M. Bruurs-de Brouwer, Vondelstraat 21 te Kaats heuvel, toen zij per rijwiel in de rich ting markt reed, van achteren door de personenauto van v. D. gegrepen en tegen het ivegdek gesmakt. De vrouw werd met een schedelbasisfractuur naar het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg vervoerd. Op haar rijwiel vervoerde zij nog 2 kinderen van 4 en 1,5 jaar, van wie er één voor een hoofdwond moest worden behandeld, waarna de beide kinderen naar huis konden worden De twee Amerikaanse astronau ten German en Stafford hebben met veel moeilijkheden te kampen. Zij konden de vooraf afgeschoten J satelliet niet enteren, omdat afslui- j tingen niet op tijd hadden losgela- j ten. German heeft echter meer dan j 2 uur met zijn satelliet mee door de i ruimte gezweefd en bijna 2 maal om de aarde gecirkeld. Toen moest hij terug, omdat zijn vizier was be slagen en bevroor. De beherend vennoot van Texei- ra de Mattos bankiershuis is gear resteerd. Men weet dat deze bank surséance van betaling heeft gekre gen. De nieuwe Daf-fabriek in Born (L.) zal 300 miljoen kosten. De tweejarige P. M. de Veld uit Vlijmen is vrijdagavond in Mij drecht verdronken. Hij was met z'n ouders op familiebezoek. MOOI SUCCES BRANDWEER gebracht. Het ongeval deed zich voor in de Gasthuisstraat even voor de Dr. van Beurdenstraat. Direct na de aanrijding reed de automobilist deze éénrichtingstraat in verboden richting in, waarbij hij het geluk had geen te genligger te ontmoeten, en wist aan vankelijk te ontkomen. Een gealar meerde automobilist zette nog de ach tervolging in, maar reed zich, tegen het verkeer in, vast. Op aanwijzing van omstanders toog de rijkspolitie korte tijd later naar de woning van de schoonouders van Van D. aan de Driestapelenstoel, waar men v. D. inderdaad achter de woning aantrof. Hij was bezig de sporen van het ongeval van de auto te ontdoen, die volgens hem door een botsing met een paaltje waren ontstaan. Hij ont kende iets met de bewuste aanrijding te maken te hebben, maar op het po litiebureau ging hij tenslotte door de mand. Voor het leven van de vrouw wordt gevreesd. Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) f 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per rrm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Zoals reeds eerder aangekondigd, zouden in het kader van de derde lustrumviering van „De Efteling" verschillende festiviteiten plaats vinden. Behalve dat op de zondagen van juni de beste corpsen uit de omge ving een concert of show geven, zal gedurende de periode van 5 tot en met 9 juni a.s. het Pantomime theater „Carrousel" twee maal per dag een uitvoering geven in de foyer van „De Efteling" n.l. om 14.00 en 16.00 uur. Het gezelschap „Carrousel" staat onder artistieke leiding van Jan Bronk, een van de bekendste ac teurs op dit gebied in Nederland, die zijn opleiding genoten heeft van de in Frankrijk overbekende pantomime-speler Marcel Marceau. De titel van het stuk is: „1000 clowns teveel" en handelt over een rondtrekkende kermisartiest, die bij de pakken neerzit. Hij is ten einde raad, want de mensen ko men niet meer kijken naar zijn kunsten en hi; is brodeloos. Wat verdrietig zit hij 's avonds laat voor zijn theatertje, met als enig lotgenootje „Lapsi" een clowntje uit zijn marionettenkast. Plotseling krijgt hij een idee. Hij wil ook clown zijn om aan zijn eigen troos teloos leventje te ontsnappen. Daarom trekt hij het rode balletje van Lapsi's gezicht en drukt het op zijn eigen neus. Als bij tover slag verandert er iets. Hij is nu clown met 1001 mogelijkheden in 1001 rollen. Zo beleeft hij de on waarschijnlijkste avonturen, waarin hi; en de kinderen, die naar hem zijn komen kijken, heel wat mee maken. Tenslotte geeft hij graag zijn rode neus weer aan Lapsi terug en hij is tevreden met zijn eigen zorge lijk bestaan. Het optreden van deze pantomi me-groep is vooral bedoeld om de jeugdige bezoekers vertrouwd te maken met deze mooie maar nog niet zo bekende vorm van toneel. Op de Brandweerwedstrijden die zaterdag in Goirle werden gehou den, werd de vrijwillige Brandweer uit Drunen nr. 4. t r De heer H. Portier, commandant j Abe Lenstra talrijke fabelachtige van de vrijwillige Brandweer in j staaltjes van zijn superieure techni- De jeugdcommissie van de voet balvereniging Waspik heeft met haar initiatief om Abe Lenstra als gastspeler op het Sportpark Elzen- hage te inviteren, midden in de roos geschoten. Niet alleen financieel is de onderneming geslaagd (er waren 1000 bezoekers), maar bovenal als kijkspel was de wedstrijd bijzonder boeiend. In feite stonden er op het veld drie grootheden: het elftal van Waspik, het eerste team van de 2de klasser van het zaterdagmiddag voetbal SSC uit Sprang-Capelle en tenslotte, of beter, allereerst Abe Lenstra. Het was verbluffend te zien hoe deze ambassadeur van de voetbal sport geheel alleen de wedstrijd be heerste en in het voordeel van Was pik deed eindigen. Niet alleen gaf Drunen, kreeg van de 19 deelnemen- de korpsen de eerste prijs voor be- j velvoering. KASSIER BENOEMD 1 Tot kassier der gemeente Vlij- i men is benoemd de heer J. de Wit uit Drunen, thans werkzaam bij het Centraal Bureau voor Verifi catie en Financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Het Comité Ouden van Dagen te Waalwijk, stelt alle Waalwijkse ingezetenen die 65 jaar zijn of ouder, in de gelegenheid zich op te geven voor het jaarlijks uit stapje, dat zal plaatsvinden op WOENSDAG 22 juni aanstaande. HOTEL „NIA DOMO". Men kan zich hiervoor opgeven: maandag 6 juni tot en met vrijdag 10 juni aan het adres: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Grotestraat 205, Waalwijk. Na deze datum kunnen geen gegadigden meer worden aangenomen. sche kwaliteiten ten beste, maar vooral zijn nog altijd gouden passes wekken bewondering en respect. Uit ogenschijnlijk ongevaarlijke si tuaties bracht hij meermalen met 'n enkel en simpel boogballetje plot seling een der Waspik-voorwaart- sen in vrije schietpositie, alleen voor de doelman van SSC. Met volle teugen liet hij het publiek langs de lijn genieten, de volle negentig mi nuten. Aanvankelijk had SSC het beste deel van het spel. Hoewel Fr. Broeders reeds in de 10e minuut rakeling over kopte op een voorzet van Paul Smits, kreeg SSC in deze fase toch de beste kansen. Wist doelman Rekkers even tevoren met een fraaie safe een schot van Hey- mans onschadelijk te maken, in de 20e minuut maakte deze handige spelverdeler er toch 01 van. Abe maakte kort hierop de gelijkmaker, terwijl Fr. Broeders kort voor rust een blunder van de SSC-doelman afstrafte; 21. SSC wist zich in de eerste helft betere kansen te schep pen. Na de hervatting liepen zij keer op keer vast op de Waspik-verdedi ging. Deze speelhelft werd overigens volkomen beheerst door de hoge gast Lenstra. Een kogel van zijn rechtervoet scheerde rakeling de kruising van paal en lat. Uit een van zijn voorzetten zou Fr. Broe ders de score hebben verhoogd, wa re het niet dat het houtwerk succes in de weg stond. Bij de treffer waar mee Paul Smits de stand op 31 bracht, werd ook hij weer gelan ceerd door Lenstra. Een sprintje van de maestro deed even later voor de verdediging van SSC weer het ergste vermoeden. En inderdaad, weer kwam de bal als een niet te missen kans op de voet van Paul Smits; 41. Joop v. Beek van SSC bracht tenslotte de stand op 4—2. Na de wedstrijd zaten de twee elftallen met Abe Lenstra aan een koffietafel in café Montens aan. In het bejaardentehuis „Samarja" werd zaterdag de vierde gouden bruiloft gevierd sinds het 3^-jarig bestaan van dit hervormd bejaar dencentrum. Cornelis de Jonge (83) en zijn vrouw Reinsina de Jonge- de Haan (80) werden in de recrea tiezaal door de directrice van 't te huis, Zr. Van Veen, naar hun ere plaatsen gebracht, waar het bruids paar onder een feestelijk versierde boog plaats nam. De huldiging werd bijgewoond door de bejaarden in „Samarja" en familieleden van het gouden paar. Mede namens het gehele personeel sprak zuster Van Veen hartelijke woorden van gelukwens, waarna de heer en mevrouw De Jonge met toepasselijke liederen werden toe gezongen. Namens de huisgenoten bood mevrouw De Kramer een ge schenk aan, terwijl mevrouw Van Steensel met een gedicht en bloe men de gelukwensen van alle be woners van „Samarja" nog eens onderstreepte. De heer Koordes was de tolk van de aanwezige mannen. Het hartelijk meeleven op deze blij de dag werd met woorden van ge lukwens geaccentueerd door de aan bieding van een grote kist sigaren. Vervolgens kwamen de familieleden van het gouden paar (het echtpaar heeft geen kinderen) oom en tante complimenteren, waarbij vanzelf sprekend de geschenken niet ach terwege bleven. Het bruidspaar is afkomstig van Rotterdam en woont vanaf de stich ting van „Samarja" in Waalwijk Besoijen. De heer de Jonge is meer dan 40 jaar instrumentenmaker bij de Telefoondienst in Rotterdam ge weest. Zijn vrouw is van West-Ter schelling afkomstig. Na een verblijf van 11 jaar te Giessendam-Sleeu- wijk zijn zij naar Waalwijk geko men, waar ze het in het bejaarden tehuis goed naar hun zin hebben. „Er wordt hier goed voor ons ge zorgd en we zouden hier niet meer weg willen".

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5