waalwijkse en Lancjstpaatse coucant 1 iSS^I lly Dr. C. N. M. Kortmann opende vrijdag 't cultureel-recreatief centrum Zidewinde Jwnpe MET DE MACHT VAM SOEKARNO IS HET GEDAAN 1 PEUGEOT TRABANT Het Cultureel Centrum SPRANG-CAPELLE IS FRAAI DORPSHUIS RIJKER Ogen vragen brillen van STASSAR Politie verhoogt „bonnet je-contant" Indonesië en Malaysië hebben elkaar de hand gereikt, het einde van de „confrontatie" politiek is daar. Niet langer zal de economie van beide staten op het slap pe koord behoeven te dansen vanwege dodelijk-zware militaire lasten. De schade is al groot genoeg, maar misschien kan men thans zijn aandacht wijden aan het noodzakelijkste zorgen dat het huishoudboek je klopt. Het bewijs, dat het met de macht van pre sident Soekarno gedaan is, is het beëindigen van de confrontatie-politiek. Want dat betekent het beëindi gen van een tijdperk, waarin het land kunstmatig op koortstemperatuur werd gehouden, zijnde dit de enige temperatuur waarin de bacil van Soekarno's groot heidswaan kon gedijen. Soekarno was geen staatsman, maar een volksmenner Ban gebroken wis Jill !U Schimmen verjaagd Nieuwe kansen Garagebedrijf H. Doevedans Dochter van burge meester bood mevrouw Kortmann boeket bloemen aan Willy Lages (64) voorlopig ontslagen Opening Dankwoord Zwembad Damesmode Tilburg Aardgas levert voedsel Omvang debacle Teixeira de IVBattos niet te overzien MAANDAG 13 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 46 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Beëindigen van de «confrontatie» politiek is het beste bewijs hiervan In de loop der jaren bleek steeds duidelijker dat Soekarno geen staatsman, maar een volksmenner was. Om zijn positie te handhaven, moest hij het volk er voortdurend van overtuigen dat het in gevaar verkeerde, dat het bedreigd werd, dat er maar één man was die het redden kon en dat was hij, Soekar no. Daarom moest die toestand van gevaar en bedreiging voortdurend gehandhaafd worden. Nederland zorgde daarvoor in de Irian-kwes- tie; toen die was opgelost, moest er worden omgezien naar een andere bedreiging en die werd gevonden in Malaysië. Malaysië immers onderhield nog altijd de banden met de Britse Com monwealth en kon daarom gedood verfd worden als een imperialisti sche staat, die „dus" Indonesië be dreigde. Dat de economie langzaam maar zeker in het moeras verzeilde, het volk gebrek leed, dat de hele situa tie veel slechter was dan tijdens het koloniale Nederlandse bewind, dat hinderde niet zolang men het volk kon aanpraten dat de revolutie nog niet voltooid was, dat er offers ge bracht moesten worden, dat men nog altijd moest vechten voor de vrijheid. En het zeldzaam persoon lijk magnetisme van de volksrede naar Soekarno slaagde er altijd weer in, dit aan het volk duidelijk te ma ken, riep altijd weer de ovaties en de betogingen te voorschijn. Nu eerst wordt duidelijk, hoe ve len al die tijd deze ontwikkeling vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 met zorg gadesloegen. Maar nie mand durfde handelend op te tre den en de situatie is het best te vergelijken met de periode, waarin Robespierre in Frankrijk zijn schrik bewind voerde. Hij, de „onkreukba re", werd door het volk aanbeden.... tot te veel leiders zich bedreigd wisten door de guillotine. De grote ommekeer is gekomen door de mislukte communistische opstand, een gebeurtenis, nog im mer met raadsels omgeven. De moord op een aantal hoge officieren deed het leger omzwaaien. De fana tieke afkeer der mohammedanen van de communisten, die al reeds lang een schrikbewind uitoefenden, deed de rest. In dit gevecht-zonder-spelregels verloor Soekarno de greep op de massa. Die werd nu immers ge plaatst tegenover een gans andere bedreiging, een bedreiging van bin nen uit. De koortstemperatuur, zo lang kunstmatig gehandhaafd, joeg op naar de crisisen na die cri sis lag de patiënt uitgeput neer en had alleen nog maar behoefte aan versterkende middelen. Toen was de tijd van handhaving van het prestige, van geldverslin dende militaire schimmenjagerij, voorbij. Nu wordt er dan ook niet meer gésproken van „voortdurende" revo'- lutie. Nu erkent men, dat er van geen bedreiging meer sprake is, an ders dan door het spook van hon ger en armoede, dat niet met rede voeringen, parades en dure maar nutteloze gebouwen te bestrijden valt. De tijd van de champagne is voor bij en men is aan de zoute haring toe. Opvallend is, dat men zich in deze situatie wendt tot Nederland. De band daarmee is nimmer geheel verbroken en zelfs Soekarno, in het vuur van zijn redevoeringen, sprak hele zinnen in het Nederlands. Zullen er voor Nederland nieuwe kansen liggen in Indonesië? Niet in het kader van het imperialisme, maar van de „burenhulp"? Niet alleen kent men hier 't land, maar talloos velen zijn er, die hun hart in Indonesië hebben gelaten. De toestand is niet te vergelijken met die voor 1942, maar land en volk zijn hetzelfde gebleven. Er is ontzaglijk veel werk te doen. Daar voor is niet slechts nodig de inner lijke drang om hier bij te springen. Dan liggen er voor vele Nederlan ders nieuwe taken in een land, dat eens koloniaal bezit was, maar dat thans in zijn vrijheid en zelfstan digheid zal moeten worden erkend, wil men er iets bereiken. Soekarno heeft het gewild, maar stond zichzelf en zijn land in de weg met zijn ego. Misschien, dat zij die na hem komen, de breuk kun nen helen. Geen „achtergebleven gebied" zou in Nederland méér aan dacht hebben en bereidheid tot me dewerking wekken dan Indonesië. Verkoop en Service Laageinde 103, Waalwijk Tel. 2665 (van onze verslaggever) Het cultureel centrum is met subsidies van rijk, provincie en ge meente tot stand gebracht door de Stichting „Dorpshuis Sprang- Capelle", waarvan de burgemeester van Sprang-Capelle voorzitter is. Het centrum omvat een grote zaal, die zo nodig ruimte biedt voor plm. 500 zitplaatsen. Het toneel is naar de laatste eisen ingericht en voorzien van een moderne toneelverlichting. Onder 't toneel bevinden zich de kleedkamers. Naast de grote zaal is er een kleine zaal, ruimte biedend aan 70 tot 80 personen en een be stuurskamer voor 20 tot 25 personen. Wanneer men het gebouw binnentreedt, komt men in een prachtige hal, waarin zich 't buf fet en de garderobe bevinden. In de pauze tijdens voorstellingen en uitvoeringen doet de hal tezamen met de kleine zaal en de be stuurskamer dienst als foyer. Als merkwaardige bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de klok, die in de toren van het oude gemeentehuis in de voormalige gemeente Capelle hing en die, toen in 1944 het gemeentehuis door een V1 werd getroffen, van onder de puinhopen te voorschijn kwam, thans in de hal van het cultureel centrum dienst gaat doen, om het begin van de voorstellingen aan te kondigen. Boven de hal bevinden zich de film-cabine en bergruimten, ter wijl van modern sanitair voorziene toilet-ruimten, een keuken en bijkeuken het geheel completeren tot een accomodatie, die zich uitstekend leent voor uitvoeringen en voorstellingen, familie feesten en recepties, tentoonstellingen en demonstraties, bazars, vergaderingen en andere bijeenkomsten. (van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE De gemeenschap van Sprang-Capelle kan trots zijn Deze Langstraatse gemeente is sinds vrijdagmiddag namelijk een bijzonder fraai cultureel centrum rijker. Vrijdag werd door dr. C. N. M Kortmann, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant het cultureel centrum in gebruik gesteld. Ook het zwembad, dat vorig jaar reeds enkele maanden in gebruik is geweest, werd officieel door de heer Kortmann geopend. Het gehele complex, omvattende het cul tureel centrum, het zwembad en straks ook de sporthal, draagt de naam „Zidewinde". Door een druk op een bel, waarna een klok in de hal ging luiden, opende dr. Kortmann het cultureel centrum. In het zwembad onthulde de commissaris een plaat boven de ingang, waarop ne naam van het bad: „Zidewinde" staat. In zijn toespraak had de heer Kortmann er tevoren op gewezen dat Sprang-Capelle terecht de ba kens had verzet. Daarvan is het cultureel en recreatief centrum het bewijs. Een groot aantal genodigden woon de de officiële opening van het cul tureel centrum bij. Burgemeester Van Prooyen en de beide wethou ders verwelkomden persoonlijk alle gasten. Dr. C. Kortmann arriveerde, geëscorteerd door de Rijkspolitie uit Sprang-Capelle, rond twee uur bij het cultureel centrum. Burgemees ter Van Prooyen begroette de com missaris en zijn echtgenote. Het dochtertje van de burgemeester, Leonore, bood mevrouw Kortmann bloemen aan. De minister van justitie, dr I. Samkalden, heeft de ter dood ver oordeelde maar tot levenslange ge vangenisstraf begenadigde Duitse oorlogsmisdadiger (Willy Lages (64) uit de gevangenis ontslagen. Zijn straf is in afwachting van de be slissing op 't gratieverzoek -voor drie maanden „onderbroken", zoals het officieel heet. De Duitser werd kortgeleden ge troffen door een hartaanval, gevolgd door een ernstige longontsteking. Zijn ziekte was zo ernstig, dat zijn vrouw Martha de laatste weken in Nederland verbleef; Willy Lages werd toen verpleegd in het centraal ziekenhuis van het gevangeniswe zen in Vught. Zijn toestand bleef ernstig en op grond daarvan besloot minister Samkalden hem te laten gaan. Lages is donderdagmorgen per ziekenauto via Beek (Limburg) naar Duitsland overgebracht en daar opgenomen in een ziekenhuis. Het ontslag is slechts een onder breking van 3 maanden, deelde de minister mee. Over zijn gratiever zoek, dat al lang hangende is, wordt later beslist. In zijn openingswoord zei burge meester Van Prooyen dat het een dag van vreugde was. Vreugde ge schonken door het feit, dat „Zide winde" officieel werd geopend. In zijn toespraak verwelkomde de bur gemeester in het bijzonder de heer De Rooy-van Zuidewijn, de verte genwoordigers van 't bureau Nrd.- Brabant van het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de hoofd-ingenieur directeur, de heer Gerritsen van het bureau Volkshuisvesting in Noord-Brabant en het dagelijks bestuur van de Stadsgewestelijke Commissie Waal wijk. Dr. C. Kortmann zei graag gevolg te hebben gegeven aan de uitnodi ging om dit centrum te openen. „De gemeenschap van Sprang-Capelle heeft vele eeuwen rond de oude ambachtelijkheid „Zidewinde" als welvarende gemeenschap geleefd. Die tijd is echter voorbij", aldus de heer Kortmann, die zei dat geen enkel dorp in Brabant of in Neder land meer leven kan als een geslo ten gemeenschap. „Dit zou ook van weinig werkelijkheidszin getuigen wanneer een dorp zo zou verder leven. Burgemeester, het was wijs van het gemeentebestuur om de ba kens te verzetten. De poging die bestaat, om in het stadsgewest Waalwijk tot een nieuwe formatie te komen, verdient zorg en aan dacht. Deze opening is het bewijs hoe modern de gemeenschap de cultuur wil gaan bedrijven", aldus dr. Kortmann. De commissaris zei in zijn toe spraak dat, nu het gebouw er staat, de gemeente er terecht trots op mag zijn. Zo ook op het recreatief cen trum dat er reeds gedeeltelijk is en waarvan de sporthal nog gereali seerd moet worden. „Het gebouw maakt echter geen nieuwe gemeen schap. Het zijn de mensen die een nieuwe gemeenschap maken. Ik hoop, dat er dit gebouw toe zal bij dragen dat u de nieuwe tijd met open visier en moedig tegemoet gaat. Met behulp van de techniek zal ik dit gebouw in gebruik stel len. Het is een symbolische verbin ding van de oude tijd met de nieu we tijd. Met de wens dat Gods ze gen over dit gebouw moge rusten, verklaar ik dit cultureel centrum voor geopend", aldus dr. Kortmann, die daarna door een druk op de bel de klok in de hal in werking stelde. Deze klok hing in vroege!/ jaren in het gemeentehuis van Capelle, dat tijdens de oorlog werd verwoest. Na deze opening kondigde een hoornblazer aan, dat er nog meer ging gebeuren. En spoedig konden de aanwezigen 'n schitterend decor bewonderen, waarvoor een aantal pages en hofdames stonden, die de heer Jan van Zidewinde begroeten. Heer Jan las daarna een proclama tie voor die door commissaris Kort mann werd getekend en die een plaats krijgt in de hal van het ge bouw. In zijn dankwoord zei burgemees ter Van Prooyen: „Sommige dagen hebben een gouden rand. Commis saris, u hebt deze dag voor ons een gouden rand gegeven. Uw woorden zijn ons in het hart gegrepen. Ik hoop echter, dat u door het optre den van heer Jan van Zidewinde niet de indruk hebt gekregen dat we in het verleden leven. We leven wel degelijk in het heden en den ken aan de toekomst en aan de jeugd. De jeugd waarvoor wij sport velden, een sporhal en ook dit ge bouw hebben aangelegd". Nadat de burgemeester de totstandkoming van het gebouw had geschetst, dankte hij allen die er aan hebben bijgedragen dat dit cultureel cen trum tot stand is gekomen. In het bijzonder richtte de heer v. Prooyen zich tot de raad, die steeds zijn voorstellen volgde. Namens alle verenigingen uit de gemeente, sprak mevrouw Paans woorden vain dank tot het gemeen tebestuur. Zij herinnerde er nog even aan, dat het 't zwakke geslacht is geweest dat het initiatief nam voor dit centrum. Namens alle ver enigingen bood zij de burgemeester, die tevens voorzitter van het stich tingsbestuur is, een chèque van 1530.00 aan, bestemd voor de aan koop van een piano. Een cadeau, waarvoor de heer Van Prooyen bij zonder dankbaar was. De burge meester wilde ook zijn dank tonen aan dr. Kortmann voor zijn komst naar Sprang-Capelle. Hij bood hem een grote mand met tuinbouwpro- dukten aan. „Produkten die typerend zijn voor onze gemeente", aldus de heer Van Prooyen. Nadat een heildronk op 't nieuwe gebouw was uitgebracht, vertrok 't gezelschap naar het fraaie zwem bad, dat achter het cultureel cen trum is gelegen. De burgemeester, die nog even memoreerde dat het bad in de twee maanden dat het vo rig jaar open was ruim 38.000 be zoekers had getrokken, verzocht de commissaris de naam van het bad te onthullen. Na deze plechtigheid gaf dr. Kortmann aan een aantal jongelui het startsein om een duik in het verkoelende water te nemen. In het water stonden de jongelui in een rij. Door middel van borden, vormden zij de woorden: Dank u, commissaris. Een dank, die burge meester Van Prooyen nogmaals aan de commissaris overbracht. Even voor vier kon de heer Van Prooyen dr. Kortmann en zijn echt genote uitgeleide doen. Hierna bleef het gezelschap nog geruime tijd bij een. Vrijdagavond werd in het cultu reel centrum een revue opgevoerd. Hierover leest u elders in dit blad meer. i Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Wetenschappelijke onderzoekers van Shell hebben eiwitten, geschikt voor consumptie, gemaakt uit 't pas ontdekte aardgas, dat dit jaar in En gelse bodem is gevonden. Dit werd door lord Rothschild, hoofd van de afdeling onderzoek, in Londen meegedeeld. Hij zei, „Dit nieuws is te belangrijk om het niet mee te delen". Biochemici zijn er, zo zei hij, in geslaagd om uit een van de belangrijkste bestanddelen van het aardgas, methaan, eiwit te winnen. Of het lonend zal zijn om deze eiwitten uit het aardgas in de handel te brengen, kon lord Roth schild nog niet vertellen. De mens heeft eiwitten nodig en die worden vooral aangetroffen in vlees, vis, eieren en melk. Franse onderzoe kers zijn er al eerder in geslaagd voedingseiwitten uit petroleum te fabriceren. De boetes voor lichte overtredin gen die direct met de politie kun nen worden afgedaan, zullen op 1 juli a.s. met een rijksdaalder wor den verhoogd. Het nieuwe tarief is: 5.voor voetgangers en fietsers, 7.50 voor bromfietsers en bestuur ders van tweewielige motorvoertui gen en 10.voor bestuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen. Het huidige tarief dateert uit '59. Toen klopte het ongeveer met de bedragen die de kantonrechter voor de betrokken overtredingen oplegde wanneer de overtreder zijn boete niet meteen aan de verbaliserende politieman had betaald. Nu legt de kantonrechter over 't algemeen boetes op, die enkele gul dens hoger zijn. In 1965 brachten de rechtstreekse boetebetalingen 4.532.000,op. De omvang van het debacle van 't Amsterdamse bankiershuis Teixei ra de Mattos is nog niet te over zien. De Nederlandsche Bank heeft het bankiershuis de laatste zeven jaar tientallen malen gewaar schuwd, dat het gevoerde beleid moeilijkheden dreigde te geven. De Nederlandsche Bank heeft hulp ge weigerd, omdat haar directie geen vertrouwen meer had in de enige firmant, drs. F. Op het moment dat De Neder landsche Bank van de grote moei lijkheden hoorde - eind mei - viel er bovendien weinig meer te doen, omdat het bankiershuis al in op spraak was gekomen doordat de fir mant zelf bij andere instanties kre dieten had gevraagd. De regering overweegt nu om in samenwerking met De Neder landsche Bank het toezicht op kredietwezen te verscherpen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1