wAAlwijkse en LanQStRAAtse couR^nt een G. BOTH F I I I I K.V.P. moet zich omvormen tot een politieke programpartij Mej. G.J. Wijgergangs 25 jaar aan het onderwijs verbonden LESSEN WORDEN IN GESPREKSVORM GEGEVEN goed OPEN OOG uw verlovingsringen. I scl „American-Stores" Oud leerlingen CONGRES K.V.P.-JONGEREN HOOFDONDERWIJZERES BERNADETTESCH00L WAALWIJK - Tevreden kijkt de leiding van de Mater Amabilisschool uit Waalwij k teruff on het afgeloüen schooljaar. Tevreden omdat tientallen meisjes de cur sus tot een goed einde hebben gebracht. Een cursus programma dat er op gericht is, werkende meisjes een begeleiding te geven bij het ingroeien in de maatschap pij. Ieder jaar volgen ruim 120 meisjes, die zowel in het bedrijf, op kantoren, in winkels of in de huishou ding werkzaam zijn en een volkomen .verschillende vooropleiding hebben gehad, enkele avonden in de week de lessen van de M.A.S., door velen betiteld als „Met Allen Samen". Het woord school is niet op zijn Eerste jaren uitsluitend een dagcursus Andere naam plaats. De „leerlingen" krijgen de lessen in gespreks vorm terwijl ook van een examen geen sprake is. Wel krijgen de meisjes die gedurende twee jaar geen of slechts een beperkt aantal lessen verzuimd hebben een getuigschrift. Deze maand gaan in Waalwijk weer hon derden meisjes de diverse scholen verlaten om na een, overigens verdiende, vakantie een „baas" te zoeken. Voor velen zal het echter niet bij werken blijven, men wil 's avonds iets te doen hebben. Studeren is meestal teveel, maar een „opleiding" waarvan men later veel plezier kan hebben wordt door velen geprefereerd. Daarom besluiten veel meisjes de cursus van de Mater Amabilisschool te f?aan volgen. Feestavond Leger- schrijfmachines Dader bankoverval in Rotterdam werd snel gegrepen Donderdag 23 juni wordt jubileum gevierd In vijf jaar zijn 59 West-Duitse Star- fighters neergestort VRIJDAG 17 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 47 De Lcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschynt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) ƒ3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002Telegram-adres „ECHO" Mater Amabilisschool is na 15 jaar niet meer uit Waalwijk weg te denken (Van onze verslaggever) Om een indruk te krijgen wat de MAS-Waalwijk voor een instituut is gingen wij op bezoek bij mej. Hofmans, de algemeen leidster van deze „school", Sinds '51 kent Waal wijk een Mater Amabilisschool. Rond de jaren vijftig begon men, in navolging tot België, in steeds meer plaatsen met een dergelijke cursus. De eerste jaren kende men in Waalwijk een dagcursus. Dertig meisjes volgden toen één middag in de week de lessen die werden gegeven in de Huishoudschool. Ook nu worden de meeste lessen in deze school gegeven. De MAS ressorteert ook onder de direktie van de Huis houdschool. „Na twee jaar met een dagschool te hebben gedraaid" zo vertelde ons juffrouw Hoffmans, „kwam er ook voor de avondcursus na werk tijd meer animo dan voor de dag cursus zodat in 1956 besloten werd om alleen nog maar de avondcur sus te houden. Een cursus die van af dat jaar gemiddeld ieder jaar zo'n 120 leerlingen telt. Drie avon den in de week, dinsdag, woensdag en donderdag, wordt de cursus ge houden. De leerlingen verdeeld over twee leerjaren, volgen in de groepjes van maximaal 20 perso nen, de lessen. De lessen worden gegeven in ge spreksvorm. Men waakt er wel voor de MAS op een school te doen lij ken. Geruime tijd is men dan ook al bezig om een geschiktere naam te vinden voor het instituut. Hoe wel de docenten een vastomlijnd lesschema hebben wordt hiervan vaak afgeweken. Wat de meisjes in teresseert wordt behandeld. Aktu- ele onderwerpen die tijdens de les naar voren komen worden toege licht. Het vormingsprogramma be staat uit twee delen: het zgn. VLJ- programma en het N.O.-program ma. Het laatste omvat een aantal lessen in diverse vakken. Het VLJ-programma bestaat uit excursies, clubs cursorische lessen, gepreksgroepen en andere aktivi- teiten. Dit programma werd tot nu Een beeld van de sportles en naailes van de Mater Amabilischool toe na afloop van het N.O.-pro- gramma, dus na afloop van het cur susjaar gehouden. Het komende schooljaar wil men dit VLJ-pro gramma echter in het NO-program- ma verwerken. Men hoopt hierdoor de MAS-cursus aantrekkelijker te maken. Het lesprogramma en de vrije ak- tiviteiten hebben in de Mater Ama bilisschool geen zelfstandige bete kenis, maar zij ontlenen hun zin aan hun functie binnen de doel stellingen van het vormingsinsti tuut. Het gaat er om, dat de meis jes, via de leerstof essentiale waar den ontdekken. Vanzelfsprekend worden aan de leidsters en docen ten van de MAS bepaalde eisen ge steld. Men moet gediplomeerd zijn wil men aan een Mater Amabilis school verbonden zijn. De verhouding docent-leerling is ook geheel anders dan op een school voor lager of voortgezet onderwijs. De docent kan als de meisjes niet luisteren weinig of geen maatrege len nemen. Hij moet de meisjes dan ook voortdurend weten te boeien en de leerlingen aanvaarden zoals zij zijn. In Waalwijk is de samen werking tussen leerling en leraar voortreffelijk. Het bewijs hiervan is het groot aantal cursisten dat na het voltooien van het tweede cur susjaar een diploma ontvangt. De meisjes die één jaar hebben vol bracht ontvangen een getuigschrift. In Waalwijk gebeurt deze uitrei- S- '3' Een mooie herinnering. Uw foto gratis bij aankoop van JUWELIER Stationsstraat 34 WAALWIJK Tel. 4087 king altijd op feestelijke wijze tij dens de „MAS-show", die dit jaar in het kader van het derde lustrum jaar extra feestelijk is. Het lustrum wordt officieel op 29 juni gevierd. Dan biedt de leiding van de school alle leerlingen een tuinfeest aan bij het Lido. Op deze avond zal de mu ziek worden verzorgd door het Du ke City Sextet met zang van Bob Smit. Voor veel meisjes, die een MAS- cursus willen gaan volgen speelt ook het „schoolgeld" een rol. Nu is dit voor de Waalwijkse school wel een te verwaarlozen bedrag. Van de meisjes wordt slechts een gulden per cursusweek verlangt. De werk gever draagt per leerling vijftig gulden per jaar bij. Verder ontvangt de school subsidie van rijk, provin cie en gemeente. Zoals wij al schre ven wordt het merendeel van de lessen in de Huishoudschool van Waalwijk gegeven. Alleen de lessen van het VLJ-programma worden zo mogelijk in het clubhuis aan de Ta- xandriaweg gegeven. Om de cursus te mogen volgen moet men 17 jaar zijn. Voor meisjes van 15 en 16 jaar bestaat de mogelijkheid om de zgn. jongerencursus te gaan volgen. Dit is een dagcursus die in het gebouw Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG 11748 Als op een grootscheepse manoeu vre, zo rukte maandagmiddag de Rotterdamse politie uit na het alarm dat de Nederlandse Middenstands- bank in Rotterdam-Alexanderpol- der door twee gewapende mannen was beroofd van een bedrag van f 135.000 aan bankbiljetten. Zes mi nuten later was de eerste politie auto al ter plaatse en binnen een half uur was de buit dank zij enke le vechtlustige burgers terugge haald en een van de daders, de 19- jarige Rotterdammer - op het ogen blik (vóór de overval) zonder vas te woon- of verblijfplaats - gepakt. Voor zover te bekijken valt be stond er toen geen tweede dader meer, maar was die man de taxi chauffeur Bas Baard (22), die on der bedreiging van een vuurwapen gedwongen was de rol van mede werker te spelen. De schoten die de overvaller tijdens en na zijn mis lukte poging loste, leverden een lichtgewonde op. aan de Taxandriaweg wordt gege ven. Dat de school bij de meisjes in de smaak valt getuigt de „oud-leer lingenclub". Dertig dames zijn hier lid van. De club komt eenmaal per maand bijeen. Trouwens ook op de showavond ziet men steeds tiental len oudleerlingen, waaronder velen die reeds jaren getrouwd zijn en die nu in praktijk brengen wat hun in de twee jaar dat zij de cursus volg den is geleerd. SIT-DOWN-PROTEST „Ze moesten niet zo kankeren bij ons", „Ze kijken maar nergens naar". „Ze laten ons maar betalen". „Ze moesten maar eens Al die anderen, behalve ik. ZE, nooit WE. Nooit: Wij moesten. Om een beeld te gebruiken. Hei lijkt er op, of wij langs het lijntje staan, of wij kijken naar de spelers in het veld. Die moeten het maar opknappen. Wij moeten handen en voeten thuis houden. Zij moeien het doen Bn we hadden ook nog gelijk. Als tenminste het leven „gei~und" werd door slechts een groepje spelers. Maar in feite staan we alle maal opgesteld. Of je het interessant vindt of niet, dat doet er niet toe. Domweg door het feit, dat je er bént, dat je bestaat, dat je leeft, dat je werkt, dat je er bij hoort. Daardoor alleen al sta je ook in het veld. En daarom alleen al heb je mee te spelen. Of het nu is aan de lopende band, achter het typemachine, op de direc- teursstoel, bij de plakpot, of op de planningskamer. Iedereen staat in het veld. En als je dan toch maar doet, alsof je langs het lijntje staat, dan doe je aan struisvogelpolitiek. Dan houd je jezelf voor de gek. Dan sta je in feite niet te kijken naar het spel van de anderen, maar da'n belemmer je je eigen spel. Dan zit je in de weg. Dan doe .ie aan sit-down-protest Als we eens opstonden en ook gingen meespelen L. v. Berkel, aalmoezenier Bedrijf sa postolaat De Katholieke Volks Partij moet zich omvormen tot een politieke programpartij. De christelijke op vatting over de waardigheid van de mens moet deze partij inspireren. Zij dient open te staan voor niet- christenen (ook humanisten), die dat beginsel onderschrijven. De KVP zelf zal het initiatief tot die omvorming moeten nemen. Noch het woord katholiek noch het woord christelijk zal in de naam van die partij moffen voorkomen. Dit is de conslusie van het con gres van KVP-jongeren, dat dit weekeinde in Zeist is gehouden. Het werd voor een deel bijgewoond door de bewindslieden Luns, Bot en Meijes en De Block. Het con gres nam voor een belangrijk deel Donderdag 23 juni a.s. zal mej- C. W. Wijgergangs, hoofd van de Bernadetteschool aan het Hertog Janpark, haar zilveren onderwij zersjubileum vieren. 's Morgens om 9 uur zal ter hare intentie in de kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te Besoyen een plechtige H. Mis van dankbaar heid worden opgedragen, waarna om half elf in de patronaatzaal van de oude school aan de Grotestraat, de huldiging van de kinderen van de Bernadetteschool zal plaats heb ben. Van 13.00 uur tot 14.00 uur zal de „zilveren" onderwijzeres ten harer huize, Grotestraat 71, recipi ëren. Zeer zeker zullen velen van de ze gelegenheid een dankbaar ge bruik maken, om mej. Wijgergangs te gaan gelukwensen, en haar te danken voor het vele, dat zij ook voor de jeugd Van Waalwijk, heeft gedaan. Het jubilerende schoolhoofd werd geboren te Berlicum (N-Br.) op 9 april 1923 en genoot haar oplei ding aan de Kweekschool van de Zusters te Veghel. Op 12 juni 1941 slaagde zij voor het onderwijzers examen. Na tijdelijk werkzaam te zijn ge weest in Berlicum, achtereenvol gens aan de RK Jongensschool en aan de RK Meisjesschool, aan de RK Jongensschool in Middelrode (gem. Berlicum) en aan de RK Jongens- en Meisjesschool te De Rips, kreeg zij een vaste aanstelling aan de RK Jongensschool te Mid delrode, waar zij werkzaam was van 1 april 1944 t/m 30 juni 1945. Hierna werd zij benoemd tot on- jüï" Mej. Wijgergangs derwijzeres aan de RK Meisjes school te Berlicum, waar zij werk te van 1 juli 1945 t/m 31 augustus 1950. Op 1 september 1950- volgde haar benoeming als Hoofd van de Ber nadetteschool te Waalwijk waar zij op 23 juni a.s. haar zilveren onder wijzers jubileum hoopt te vieren. Het jubilerende Schoolhoofd heeft zich gedurende de tijd, die zij in Waalwijk werkzaam is, zeer be mind gemaakt bij haar collega's en bij de kinderen en het is dan ook vanzelfsprekend, dat de dag van haar zilveren jubileum niet onopge merkt voorbij zal gaan. Dat zij danig in de bloemetjes ge zet zal worden spreekt voor zich. Trouwens dat heeft zij ook dubbel en dwars verdiend. de suggesties over van het Tweede- Kamerlid Westerterp, die zaterdag een van de gespreksgroepen leidde. De heer Westerterp had gepleit voor de vorming van een algemene volkspartij (AVP) die meerder heidspartij in het parlement zou kunnen worden. Het voordeel hier van is, dat de burgér bij het stem men tegelijk weet welke regering hij kan verwachten, dacht de heer Westerterp. Volgens hem levert 'n kabinetsformatie met alle mogelijke combinaties van partijen meer scha de voor de democratie op, dan in vier regeringsjaren kan worden goedgemaakt. Het program van de ze AVP zou ook redelijk vooruit strevend dienen te zijn en telkens horen te worden aangepast aan po sitieve ontwikkelingen in de maat schappij, zei hij. Het christelijk geïnspireerde van die AVP hoeft niet in de naam tot uiting te worden gebracht, vond de heer Westerterp. Hij wees op Span je, waar Kerk en Staat nauw sa mengaan. Een partij die zich dan met die Kerk wil indentificeren zal er de naweeën van ondervin den, dacht hij. De KVP-afgevaar- digde waarschuwde ook dat het ge sprek over nieuwe partijvorming in Nederland meer een teologisch debat dreigt te worden dan een gedachtenwisseling over de funde ring van een partij die in de poli tiek werkzaam is. Wij vrezen dat vele KVP-ers het met deze vergaande voorstellen en conclusies niet eens zullen zijn en er nog een hartig woordje over ge sproken zal worden. Twee West-Duitse Starfighter straaljagers zijn maandagmiddag omstreeks vier uur voor de kust van Harlingen in de Waddenzee gestort. Een piloot, de 27-jarige Oberlautnant Manfred Hippel uit Essen, werd na korte tijd dood uit zee opgehaald. Naar de andere wordt nog gezocht. Sinds 1961, toen de West-Duitse Luchtmacht Star- fighters in dienst nam, zijn 59 van deze toestellen neergestort. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1