wAAlwijkse en lanostRAAtse couRAnt Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar! PREMIE SPAARPLAN Pastorale werk van Bedrijfsapostolaat vraagt naar bredere belangstelling I I i i i RAAD DRUNEN KEURT PLAN GOED m JAARVERSLAG 1965 Open oog VRIJDAG 17 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 47 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukker^ Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 lOct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" De raad der gemeente Drunen was maandagavond in algemene ver gadering bijeen op welke bijeenkomst diverse belangrijke besluiten werden genomen. Zo werden belangrijke grondaankopen gedaan voor uitbreidingsplan „Braken West II". Voor woningbouw werden diverse percelen grond verkocht alsmede voor de bouw van een nieuwe veiling. De bezwaarschriften voor het uitbreidingsplan „Braken West II" wer den behandeld en het plan „Braken West werd tenslotte goedge keurd. In totaal zullen in dit meest westelijke uitbreidingsplan plm. 300 woningen worden gebouwd alsmede een kerk en 90 garages. In de woningbouw zijn opgenomen 40 betere eensgezinshuizen, 24 flatgebou wen en 9 bungalows. De totale kosten aan grondaankopen, bouwrijp maken en ontwerpplan vragen een investering van bijna 2 miljoen. De grondprijs bedraagt gemiddeld f 31,- per m2. Tevens werden er op deze vergadering nog verschillende credieten gevraagd terwijl ook de jaarrekeningen van het Kampeercentrum „De Klinkaert" werden goed gekeurd. „De Klinkaert" maakte in 1965 een winst van f 30 000,- Burgemeester Stieger herbenoemd Bij de ingekomen stukken was ook de herbenoeming van Burg. Stieger tot Burgemeester van Drunen voor de periode van 6 jaar. Dit was voor Ir. v. Lammeren aanleiding om bur gemeester Stieger met deze herbenoe ming te complimenteren en de hoop uit te spreken dat ook in de toekomst Drunen op dezelfde voortvarende wijze onder diens leiding mag wor den bestuurd. Tevens waren bij de ingekomen stukken een aantal vragen van de heer Snoeren: 1. Omlegging busrouten BBA door uitbreidingsplannen 2. het vaststellen van een verbodsbe paling om zich op gazon en in plantsoenen te begeven. Betreffende het eerste punt deelde de voorzitter mede dat bij de BBA hierover reeds een verzoek was inge diend en dat deze maatschappij mo menteel deze zaak onderzoekt waarna een gesprek hierover zal plaatsvin den. Wat betreft het tweede punt dit was een zaak welke de aandacht had en men dacht er over om via de scho len nog eens op de noodzakelijkheid en de plicht te wijzen om de plant soenen netjes te houden. Voor wat betreft de verbodsbepaling merkte de voorzitter op, dat het wetboek van strafrecht hierin reeds voorziet. Mevr. Bosman merkte op, dat de schuld van eventuele vernieling niet zozeer gezocht moest worden bij de schooljeugd maar bij de tieners. Al gemeen was men van mening dat hier ook de ouders een taak hadden. Grond aan- en verkoop Voor de uitvoering van het be stemmingsplan Braken-west werd wo ning, bedrijfsgebouwen en de bijbe horende grond aangekocht van de heer A. v. Drunen, Grotestraat 4 voor een door deskundigen getaxeerde prijs van f. 117.717, Tevens werd aan A. C. v. Drunen aan de Linden- straat bouwgrond verkocht en een aansluitend terrein alles vOor een totaalprijs van f. 10.000. - Grond werd ook verkocht aan de Veilingvereniging ,,De Langstraat". De heer Brok dankte bij deze, gele genheid het gemeentebestuur voor de medewerking aan de veiling verleend en zag hierin de bereidheid van de gemeente om een zo belangrijk object als de veiling voor de agrariërs daad werkelijk te steunen. Aan de wed. Smits-KIerks, Wolf-, hoek 18 werd aan de d'Oultremont- weg eten perceel grond verkocht. Grondruil werd nog toegepast en goedgekeurd voor de heer J. B. Mus ters, Eind straat 4 dit ook i.v.m. het uitbreidingsplan West. Braken West II Het uitbreidingsplan Braken-West 2 was deze avond het onderwerp van diverse agenda-punten. Zo kwam dit ter sprake bij diverse grondaankopen en ruilingen, maar evenzeer bij de' be handeling van de diverse bezwaar schriften. In een uitvoerig prae-ad- vies werd dit toegelicht en de raad verklaarde zich Zonder veel opmer kingen met de voorstellen van B en W accoord. Alle bezwaren werden door B en W ongegrond verklaard omdat in de meeste gevallen de gronden etc. niet in het uitbreidingsplan kunnen wor den gemist en tevens omdat er in de meeste gevallen voldoende waarbor gen bestaan tot een minnelijke sdhik- king en billijke schadeloosstelling. Wel werd ontvankelijk verklaard het bezwaarschrift van de Fa. Vesters en de heer M. Vesters. Aan deze be zwaarschriften zal derhalve tegemoet worden gekomen. Tevens was aan de orde de goedkeuring van het plan zelf en de kostprijsberekening alsme de de grondprijzen. In plan West II kunnen worden gebouwdl Een kerk en een lagere school; 9 bun galows; 24 flatwoningen; 4 afzon derlijke woningen; 40 betere eenge zinshuizen; 228 eengezinswoningen in strökenbouw89 garages. Beschik baar is voorts 2050 m2 industrieter rein en 3934 m2 binnenterreinen. Het gehele plan heeft een opper vlakte van 11.24.90 ha. De kosten worden geraamd op een totaalbedrag van f 1.962.000. De bebouwingsdiohtheid is 66i%, hetgeen zeer 'hoog is. Er kunnen in totaal 305 woningen worden ge bouwd, of 37 stuks per ha. In een stedelijke bebouwing is dit meestal 30. De prijzen van deze gronden in Braken-West 2 zijn, zo is 't gemeen tebestuur er zidh van bewust, vrij hoog. Dit is vooral gekomen door de vrij hoge prijzen welke voor verkrij gen van de gronden moesten worden betaald. In dit gehele complex van 11 ha. lagen verschillende bedrijven welke geheel moesten worden aan gekocht. Mevr. Bosman was van mening dat de bebo'uwingsdichtheid vrij hoog lag, 66"%De voorzitter was wel van mening dat dit het hoogste percen tage was dat moest worden toege past, maar dat men juist om de prijs per M2 te drukken deze zo hoog had gesteld. Tevens stelde hij vragenstel ler gerust want voor wat betreft ruim te aan straten en pleinen alsmede parkeexruimte waren er voorschriften waaraan men zich had te houden. Bejaarden woningen De gemeente beschikt nog over een contingent voor de bouw van bejaar denwoningen. Het voornemen bestaat deze woningen, tot een aantal van 9, te bouwen langs de Prins Hendrik- jstraat in plan 'Oost. Het ligt in de bedoeling de woningen te voorzien van centrale verwarming. Omtrent de huurprijs van deze woningen kon de voorzitter nog geen mededeling doen. Deze is mede afhankelijk van de stichtingskosten. De heer Horsten di recteur dienst gemeentewerken gaf op verzoek van burgemeester Stieger nog nadere uitleg omtrent de wijze waarop zal worden gebouwd. De heer Snoeren had graag gezien dat er een groter aantal, zou worden gebouwd, daar de aanvrage wel groter zal zijn dan het aanbod. De voorzitter wees er op dat men maar voor 9 wonin gen vergunning had gekregen maar dat, mocht dit lukken, dit zeker voor herhaling straks in uitbreidingsplan- Zuid mogelijk was. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben in een circulaire me degedeeld dat zij van mening zijn dat de jaarwedden van de wethouders in alle gemeenten dienen te worden her zien. Voor de gemeenten in klasse 7 (aantal inwoners 8.001-10.000) wor den de jaarwedden opgetrokken van f. 4.000, - naar f. 4.700, - Per 1 januari '66 wordt de gemeente Dru nen gerangsohikt onder klasse 8 (aantal inwoners 10.001 - 12.000), zodat de jaarwedde voor de wethou der f5.500, - zal bedragen (oud f. 4.900,-). De heer Snoeren vroeg wat er zou gebeuren als de raad nu eens neen zou zeggen. Dit zou volgens de voor zitter weinig effect hebben als de an dere Brabantse gemeenten ja zouden zeggen. De kappersbedrijven zullen in de toekomst dinsdagsmiddags open zijn. Dit i.v.m. het feit dat C.A.O. van het kappersbedrijf voor maandag 'n ver plichte vrije dag voorschrijft. Tevens zal de plaatselijke vishandel voortaan 's maandagsmiddags gesloten en dins dagsmiddags open zijn. Voor deze 2 punten werd advies gevraagd bij de Kamer van Koophandel. CREDIETEN Een crediet van f. 21.707, werd gevraagd voor de stichting schoolbe- langen voor de St. Paulusschool. Voor de bouw van een Gas-ontvang- station werd f. 33.000. - gevraagd. Er bestaat kans dat nog dit jaar Dru nen op aardgas zal zijn aangesloten. Voor de aankoop van een Offset ma chine werd f. 4.212. - gevraag. Ook werd goedgekeurd de nodige, correc ties aan te brengen in de begroting dienstjaar 1965. Dit was voor Ir v. Lammeren nogmaals aanleiding om weer eens te wijzen op de noodzake lijkheid tot het instellen van een grondbedrijf. Voor wat betreft dit punt hoopte de voorzitter binnenkort voorstellen te kunnen doen. Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20 dus maximaal f 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van 500,spaart, krijgt u begin 1'971 de spaarpremie van f 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal 100,verdienen. Per deelnemer maximaal f 250,— 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van 25, een levensverzekering of spaarkas inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extra! Er is er vast we! één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1uw belastbaar inkomen in het voor-, gaande jaar ten hoogste 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Aalmoezenier werk te voor korte tijd op twee bedrijven Dezer dagen verscheen het jaar verslag van de Stichting Bedrijfs apostolaat Waalwijk e.o. over 1965. In het voorwoord schrijft de voor zitter van het stichtingsbestuur, dat gelukkig steeds meer de ge dachte doorbreekt, dat het pasto rale werk van het B.A. niet alleen een taak is van de aalmoezenier, maar dat het naar een bredere be langstelling vraagt, in het bijzonder van allen, die met de zielzorg be last zijn. In het afgelopen jaar kwam het algemeen bestuur eenmaal bijeen in een buitengewone vergadering, waarbij het bestuur van het Be drijfsapostolaat van Valkenswaard werd ontvangen om gezamelijk te spreken over het werk. Verder organiseerde het dagelijks bestuur een vergadering waar aan verschillende deskundigen deel namen m.b.b. de buitenlandse ar beiders. In het activiteitenverslag lezen we 'n verantwoording van de werk methode, van de hand van de aal moezenier. Het gaat - zo schrijft hij - in het Bedrijfsapostolaat om het vraagstuk Kerk Wereld. Hoe leeft de mens, vanuit een christe lijke levensinspiratie, volwaardig gelukkig met deze nieuwe wereld, die gegroeid is o.i.v. techniek en industrie. Dit brede pastorele vraag stuk raakt iedere priester en leek, die Kerken Wereld serieus neemt. En het concrete Bedrijfsapostolaat kan hier hoogstens een gangmaker zijn om de communicatie te bevor deren. Van de hand van een der mede werkers lezen we een meer gede tailleerd verslag over 1965. Vanuit het centrum wordt 5 keer per jaar een gespreksfolder verspreid onder alle medewerkers en belangstellen den, priesters, dominee's en leken, in een totaal van 300 exemplaren. Deze folder wordt gehanteerd in de bijeenkomsten van de gespreks groepen. Het gaat daarbij om 14 kernen, bestaande uit personeels functionarissen, werkmeesters, chefs en productie- en kantoorpersoneel. De groepen zijn samengesteld per bedrijf afzonderlijk, of in combi natie met meerdere bedrijven; soms horizontaal opgebouwd uit diverse geledingen door elkaar. In het afgelopen jaar werden bij deze groepsgesprekken, naast de aalmoe zenier, ook andere priesters bij de leiding ingeschakeld, om ook hen te confronteren met dit werk. De gedachten en ideeën uit de folders en de gespreksgroepen kre gen een ruimere bekendheid links en rechts, via publicaties in per soneelsbladen, op prikborden en op de leestafels in de kantines. Alles bedoeld om een positieve bijdrage te leveren tot begrip voor elkaar, zoals vermeld staat in een toelichting op de wekelijkse rubriek „Open Oog" in de „Echo van het Zuiden". We zien verder het bedrijfsbe zoek, dat ook in functie dient te staan van hetzelfde doel: de Kerk integreren in het moderne leven van alledag. Bij deze bezoeken had de aalmoezenier vele gesprekken, m.n. met leidinggevende functiona rissen. de aalmoezenier werkte in het afgelopen jaar voor korte tijd op twee bedrijven, om zijn kennis en ervaring met de wereld van de industrie te verbreden. Twee we ken was hij werknemer bij Anita, en twee weken stond hij in de ploegendienst bij Lips in Drunen. In het bedrijfsapostolaat heeft ook het contact met de werkende jeugd een belangrijke plaats. Dit gebeurt vooral in het kader van de vormingsinstituten. Op de Levensschool en de jon gerencursus was de aalmoezenier zoveel mogelijk dagelijks aanwezig gedurende kortere of langere tijd, om de jeugdige werknemers te le ren kennen en te ontmoeten. En op de Mater Amabilisschool had hij als docent contact met de oudere meisjes. Via de teambesprekingen was de aalmoezenier betrokken bij de leiding van deze vormingsinsti tuten. Ook in de K.W.J. had de aalmoe zenier contacten met de werkende jeugd. Uit deze club groeide een oecomenisch jongerencontact met de Ned. Hervormde Kerk. Met centrum We zien hoe geleidelijkaan ver schillende mensen de weg vinden naar het centrum boven de boeren leenbank, voor een persoonlijk ge sprek met de aalmoezenier. De ervaringen in dit werk met volwassenen en jongeren werden in het afgelopen jaar doorgespro ken met de parochiepriesters in Waalwijk, Kaatsheuvel, Drunen en Heusden, ter gezamelijk bezinning op het pastorele vraagstuk. Tenslotte wordt in het jaarver slag een financieel overzicht gege ven van de baten en de lasten in het afgelopen jaar. De gelden, die nodig waren om het B.A. mogelijk te maken, kwamen van het bisdom Den Bosch, de parochies en bedrij ven van Waalwijk e.o. We zien hier, dat 48 bedrijven het werk mede mogelijk maken met hun gel delijke steun. Met een overzicht van de balans op 31 dec. 1965 sluit dit jaarverslag. DEKZEILEN van eerste kwaliteit doek tegen bijzonder lage prijzen! Bijv. 400 x 600 115,20 600 x 800 230,40 Op deze prijzen 5% KORTING voor contante betaling. Belt U even tel. (04250) 31748 „American- stores" Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) Tilburg De ïcho vad het Zuiöen Braken-west II komen 300 woningen en 90 garages I L I

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9