waalwijkse en lAnqstRAAtse couraiu „De raddraaiers" top orm RAAD VAN WAALWIJK NA DEBAT VAN RUIM TWEE UUR AKKOORD OPEN OOG van uitsluitend bi] GODFRIED BOMANS' VISIE OP DE RELLETJES IN AMSTERDAM WAALWIJK - Als eerste gemeente betrokken bij het stadsgewest Waalwijk heeft de raad van Waalwijk zich maandagavond, na urenlang debateren, akkoord verklaard met de gemeenschappelijke regeling van het Stadsgewest. Als grootste en centrumgemeente van het stadsgewest wilde Waalwijk de regeling eerst be spreken, voordat de andere gemeenten zich er over gingen beraden. Het voornaamste punt van discussie was wel de samenstelling van het dagelijks bestuur en de verhouding dagelijks bestuur-stadsgewestelijke raad. De heer Van Eijl kon zich niet verenigen met Samenstelling van 't dagelijks bestuur discussie-punt President De GauBle met saluutschoten in Moskou verwel komd de wijze waarop het dagelijks bestuur tot stand is ge komen. Spreker wilde dat het bestuur gekozen zou worden uit de stadsgewestelijke raad. Zijn voorstel hierover werd echter door geen van de raadsleden ge steund. Het voorstel om de gemeenschappelijke rege ling aan te gaan werd dan ook aanvaard, mede door dat enkele sprekers en ook de voorzitter er op gewe zen hadden dat de regeling gewijzigd kan worden op dezelfde wijze waarop zij tot stand is gekomen. De overige agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Samenwerking Geen verschil Financiën P. van Engelen xcluóieve lerenkieclinc) WAALWIJK Piusplein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur Wordt kruispunt Langstraatweg— Kruisstraat nu verbeterd? VRIJDAG 24 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 49 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Gemeenschappelijke regeling van het Stadsgewest Waalwijk aanvaard (Van onze verslaggever) Voordat de discussie over het voorstel van de gemeenschappelij ke regeling van het stadsgewest Waalwijk gaf burgemeester J. Teijs- sen een nadere uiteenzetting om trent 't doel van de regeling. „Door het aangaan van deze regeling wordt het Stadsgewest Waalwijk officieel vastgesteld. Een derde punt is het toestaan van bevoegdheden betref fende het intergemeentelijk struc tuurplan", aldus de voorzitter. Voor al de voorbereiding en ook het vast stellen van een intergemeentelijk structuurplan is wel het belangrijk ste onderdeel van de gehele rege ling. Als eerste spreker vroeg de heer Van Eijl (Katholieke Unie) het woord. „Ik heb bezwaren tegen de opzet van het gehele plan. In deze tijd moeten we naast elkaar groei en. Het gaat hier over een afbrok kelend stadsgewest. Oorspronkelijk zouden twaalf gemeenten tot dit gewest gaan behoren. Na het af vallen van Heusden, vorige week, zijn er nog zes gemeenten over", aldus de heer Van Eijl, die bezwaar had op de wijze waarop het be stuur tot stand is gekomen. Spre ker vond het volkomen onjuist dat alleen burgemeesters deel uit ma ken van het dagelijks bestuur. „De burgemeesters zitten daar niet alleen in het belang van de gemeenten maar voor eigen belang.! Daarom heb ik er bezwaar tegen dat de burgemeesters het dagelijks bestuur vormen. De afgevaardigde raadsleden in de gewestraad zijn tweede-rangs leden. Blijkbaar zijn ze niet in staat het dagelijks be stuur te vormen. De A-leden zijn dan de burgemeesters. Ik vind dit een onjuiste gang van zaken. De Met vriendelijke woorden, saluut schoten en gejuich is president de Gaulle gisteren in Moskou ontvan gen. In zijn toespraakje op het vliegveld Vnoekovo bij de Russi sche hoofdstad gewaagde de Gaul le al direct van het thema, dat dit 12-daagse staatsbezoek groten deels zal beheersen. Hij sprak de hoop uit, dat door een gezamenlijke actie van Rus land en Frankrijk veiligheid en eenheid zullen komen in het ver deelde Europa. Later, tijdens een diner in het Kremlin, maakte de Russische president Podgonry, dui delijk, dat Rusland en Frankrijk het zeker eens kunnen worden over de Europese veiligheid en de toe stand in Vietnam. De Russische president zei tot zijn Franse gast, dat de verschil lende betrekkingen, die beide lan den tot hun vrienden en bondge noten onderhouden, geen obstakels kunnen zijn voor samenwerking. Hij verklaarde: „Er is een breed terrein voor het vinden van een akkoord en een gelijke lijn in de belangen van beide landen". Pod gonry achtte dit vooral aanwezig in Europa, „van wiens lot de we reldvrede in grote mate afhangt alsook van enige andere gebieden, vooral daar waar heden de vlam men van een oorlog branden". Pod gonry doelde hier kennelijk op Vietnam, ofschoon hij dit land niet met name noemde. raad moet zelf uitmaken wie deel uitmaken van het bestuur. Een tweede punt, mijnheer de voorzitter, waartegen ik bezwaar heb is de verhouding dagelijks be- stuur-gewestelijke raad. Ik vind de ze verhouding volkomen onjuist", aldus de heer Van Eijl. De heer Van Seters was van me ning dat er in het betoog van de heer Van Eijl wel wat in zat. „De Werknemerslij st heeft van dit on derwerp grote studie gemaakt. Het is duidelijk dat er, gezien de moei lijkheden waarin verschillende ge meenten verkeren, iets gedaan moet worden. Dit ontwerp is een goed stuk werk. Samenwerking in deze tijd is op zijn plaats. Ik juich het dan ook ten zeerste toe dat er een begin is gemaakt. Het is de geest die levend maakt", aldus de heer Van Seters. Spreker zei dat in zijn fractie lang de vrees had geleefd dat de gemeenteraden hun zelfstan digheid zouden verliezen. „Die vrees is nu echter helemaal weg. Daarom moet de raad nu een be sluit nemen. Ik wens de stadsge- westraad veel succes toe", aldus de heer Van Seters die tot slot nog opmerkte dat er in deze tijd veel gezags- en beleidskritiek is. De heer Dercksen vond het on tactisch dat men de heer Van Eijl als eerste spreker het woord had gegeven. De heer Van Eijl heeft hierdoor de raad kunnen beïnvloe den. Spreker had een aantal opmer kingen over diverse punten. „De leden van het dagelijks bestuur en gewestelijke raad hebben wel aan spraak op reis- en verblijfkosten, maar ik mis het presentiegeld. Ook wordt hoofdzakelijk gesproken over het intergemeentelijk structuurplan. Hoe staat het echter met de an dere taken die moeten toch ook geregeld worden. Ook is de con trole op de uitvoering van het struc tuurplan niet geregeld", aldus de heer Dercksen. Ook de heer Van Mosselveld was het niet eens met de samenstelling van het dagelijks bestuur. „Mijn persoonlijke mening is dat het da gelijks bestuur ook uit andere men sen dan alleen burgemeesters moet bestaan". Spreker vroeg ook of er aan het presentiegeld en aan een verletkostenregeling was gedacht. De heer Smits had hetzelfde be zwaar. Hij oordeelde het juister als er ook „leren" in het dagelijks be stuur plaats zouden nemen. De heer Brouwer had geen enkel bezwaar. „Integendeel we moeten de burge meesters als burgervaders zien. Het stadsgewest kan veel goeds doen ook in streekverband en daar om juich ik het ontwerp ten zeer ste toe", aldus de heer Brouwer. In zijn antwoord zei de burge meester: „We moeten niet uitgaan van vermoedelijke tegenstellingen, intern of extern. Doen we dat wel, dan kunnen we er beter niet aan beginnen. Er zijn twee mogelijk heden om dit streekontwerp ge stalte te geven. Een intergemeente lijk structuurplan of een streek plan van G.S. Als dit laatste het geval is komen de gemeenten er nagenoeg niet aan te pas. Mijn me ning is dan ook dat we voor het eerste moeten zijn. Een plan dat in elke raad ook algehele belang stelling krijgt. We moeten ons overigens niet te lang over de keu ze beraden", aldus de voorzitter. „De plaats van burgemeester is vanavond het mikpunt in de dis cussies geweest. De figuur van de burgemeester is echter niet goed belicht. Ook is het volkomen on juist om een verschil tussen A en B-leden te maken. Burgemeester J. Teijssen zei over de verhouding dagelijks bestuur- gewestelijke raad: „We nioeten dit niet alleen kwantitatief zien. Men moet oog hebben voor de grote waarde van gemeenschappelijk han delen en beslissen. De opmerking van de heer Van Eijl dat we een afbrokkelend stadsgewest hebben is beslist niet waar. Ook de gemeen te Loon op Zand is niet „hinkend". Er is bij de raad van deze gemeen te het voorstel gekomen om zich aan te sluiten bij beide stadsgewes ten. De heer Van Seters heeft een goede zinsspreuk gedaan. Als de geest er is kan er een gereglemen teerde samenwerking komen. Ze ker moeten we er voor waken dat naar buiten niet de indruk wordt gewekt dat elders tegenstellingen worden verondersteld. De heer Van Eijl merkte in twee de termijn op dat dit plan, zoals de heer Van Seters had beweerd de vorige keer in het geheel niet ter sprake is gekomen. Hij oordeelde het onjuist van de burgemeester om voorop te stellen dat men dit plan moest aannemen. „Hier moet u niet mee beginnen. Er zijn ook wel degelijk bestaande tegenstel lingen tussen grote en kleine ge meenten". De heer Van Eijl bleef erbij dat er wel degelijk A en B-leden zijn. Door middel van een voorbeeld wees spreker erop dat de invloed van het dagelijks bestuur te groot is. De heer Van Seters concludeerde dat de heer Van Eijl maar weinig vertrouwen in het bestuur had. Spreker zag geen andere keus. De heer Dercksen zei: „Het is niet al leen de geest die levend maakt, maar de letter die doodt. Daarom wijs ik op artikel 43 dat de mo gelijkheid open laat om de rege ling ook later te wijzigen". Het raadslid vond het logisch dat de burgemeesters het dagelijks bestuur vormen. Ook over de financiën was hij het niet eens. „Als het Rijk op dit punt niet thuis is, kunnen we er niet. mee doorgaan. Is ook de last voor onze gemeente niet groter dan die voor de andere gemeenten, want Waalwijk zal gezien de finan ciële positie,zeer zeker niet de rol van financiëringsgemeente kunnen spelen", zo vroeg de heer Derck sen zich af. De heer Mosselveld zag het ar tikel betreffende de samenstelling van de gewestelijke raad graag duidelijk gesteld. De heer Smits vond inbreng van het dagelijks be stuur te zwaar. Hij wilde i.p.v. de burgemeesters de wethouders in het dagelijks bestuur. Ook in derde ter mijn bleef de heer Van Bijl bij zijn mening, dat het juister zou zijn om het bestuur te kiezen. Dan is in ieder geval bewezen dat de mensen vertrouwen in de leiding hebben. Zijn voorstel om het betreffende ar tikel zo te wijzigen werd echter niet ondersteund. De overige raads leden stonden; na deze bijna 2% uur durende bespreking, volledig achter het voorstel dat dan ook werd aangenomen. De afwerking van de overige punten verliep vlot. In het begin van de vergadering kwam het afscheid van de heer P. J. M. van Engelen (Kath. Unie) ter sprake. De heer Van Engelen, die bijna vier jaar deel heeft uitge maakt van de Waalwijkse raad had i schriftelijk zijn ontslag als raads lid aangeboden. De burgemeester zei grote waardering te hebben voor de wijze waarop de heer Van Enge len zich voor Waalwijk heeft be zig gehouden. Besloten werd een brief aan de heer Van Engelen te zenden om hem zo de dank te zeg gen voor de constructieve inbreng in de raadsdiscussies. Akkoord ging men met het voor stel een krediet van f 14.500,- be schikbaar te stellen voor de aan koop van 20 laadkisten ten behoeve van de vuilnisophaaldienst. Vastge steld werd ook het voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van geldleningen ten behoeve van eigen woningbezit en het voorstel tot vaststelling van een gemeente lijke garantieverleningsregeling in verband met de verwerving van eigen woningbezit. Verder werd een huurovereenkomst aangegaan met Jarino N.V. voor de stichting van een hervormde kleuterschool in het plan Laageinde. Het school bestuur van de St. Bernadettepa- rochie ontvangt een jaarlijkse ver goeding voor de bouw van een tweeklassige houten kleuterschool. Verder werden nog een aantal ver kopen van bouwterreinen goedge keurd. HET HART VAN DE MENS Uit eert brief: Vroeger was iedereen (in de bedrijfswereld) onzeker, als er iets gebeurde. We zijn, iaat sociale zekerheden betreft, gelukkig meege groeid met de tijd. Denk zij de welvaart, zogenaamd van de wieg tot het graf. Ziektewet, werklooshcidwetbijstandswet, materiële ze kerheid genoeg. Ouderdomswet, geweldig! Oudere mensen hoeven gelukkig niet meer in honger en kou een arbeidzaam leven af te sluiten. Hun levensavond is verzekerd. Maar een vriendelijke groet op straat, een uitgestoken hand bij een moeilijk opstapje, of een klein woordje met ze praten, zou dat die ouderdomswet niet ver rijken! Bijstandswet. Gelukkig is de tijd voorbij, dat mensen, die in behoeftige omstandigheden kwamen te verkeren, het niet aandurf den om hulp te vragen, omdat ze bang waren hun eigemvaarde te verliezen. We hebben eindelijk begrepen, dat, als iemand bijstand wordt verleend, we hem zijn persoonswaarde niet mogen ontnemen. Maar een opbeurend woord, of een begrijpend luisteren is ook van grote waarde! Het gevoelsleven, de ziel van de mens, hunkert naar begrip en ivaardering. Een waardering zit hem niet altijd in een toe spraak of grote woorden; het gevoel van de mens, dat hij niet wordt weggedrukt, maar dat zijn rol in dit leven door anderen wordt aan vaard, dat is voor hem waardering" Bedrijfsapostoiaat Waalwijk e.o. Godfried Bomans schreef naar aanleiding van de relletjes in Am sterdam een artikel in de Volks krant onder de naam: „De Rad draaiers". Hieraan ontlenen wij het volgende: Naar aanleiding van de Amster damse onlusten vroeg de Volks krant zich gisteren in een Ten Ge leide af of het initiatief tot deze geweldpleging wel van de ongeor ganiseerde bouwvakarbeiders is uit gegaan. Werkten er, aldus de re- daktie, ook destructieve politieke krachten achter de schermen? Mi nister Samkalden vroeg zich even eens in de Kamer af. De heer Ne- derhorst gaf zelf een bevestigend antwoord en wees de communisten aan. De beschuldiging werd door de betreffende fractie met veront waardiging van de hand gewezen en de heer Bakker hief daarbij zijn handen bezwerend ten hemel, in Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1966 van alle kanten I Direct doen_ stuur een kaartje of kom even langs: u krijgt de fraa' geïllustreerde meubelcatalogus ge heel gratis. •>T WAALWIJK Provinciale Water staat gaat momenteel na hoe, op korte termijn, een afdoende verbe tering kan worden aangebracht na bij het kruispunt Langstraatweg- Kruisstraat. Dit kon burgemeester J. Teijssen de raad van Waalwijk maandagavond meedelen. Zoals be kend hebben B-enW. onlangs een telegram naar G.S. gestuurd, waar in gewezen werd op de levensge vaarlijke situatie bij dit kruispunt. Ook de Kamer van Koophandel in Waalwijk stuurde G.S. een brief betreffende dit kruispunt. Zoals uit de mededeling van bur gemeester J. Teijssen bleek, heb ben G.S. erkend dat het verkeer ter plaatse nogal wordt misleidt door onduidelijkheid. Uit een re cent onderzoek was dit gebleken. Het is te hopen dat nu binnen kor te tijd afdoende verbeteringen kun nen worden aangebracht, zodat de vele ernstige ongelukken die er re gelmatig ter plaatse gebeuren, tot het verleden gaan behoren. dit gebaar blijk gevend zijn chris telijk verleden nog niet geheel te hebben afgelegd. De vraag is interessant, omdat zij tracht door te stoten naar de ware schuldigen. Men kan hiervoor natuurlijk het stelletje schreeuwen de leeghoofden aanzien, die de boel daar hebben kort en klein geslagen. Men kan zich ook afvragen: wie heeft die hoofden tijdelijk gevuld? En dan komen we weer bij de jon gens, die altijd weer buiten schot blijven, omdat ze te slim zijn om zich naar buiten te wagen, maar die de eigenlijke raddraaiers zijn. Het zijn de schrijvers van anoniem uitgegeven pamfletjes, diie je in Amsterdam gratis worden toege stopt :slordig gedrukt, slecht ge schreven, maar gretig gelezen in een welvaartstaat, waar de mensen elk middel tegen de algemene ver veling met beide handen aangrij pen. Vlak voor de bom barstte werd ik op het Raamplein met zo'n ge schrift bedacht. Het was bulletin no. 3 van „Rode Jeugd", een uit gave van de „marxistisch-leninis. tische jongeren", gevestigd op de Kloveniersburgwal 181 te Amster dam. De dagtekening luidt: 10 juni 1966 en ik vestig hier speciaal de aandacht op, omdat een paar dagen later de tekst ervan in daden werd omgezet. Wat houdt die tekst nu in? Er worden zes gebouwen ge noemd, waar de lezer uitdrukkelijk wordt uitgenodigd stenen door de ramen te gooien. Met de diepste verachting behandelt vervolgens de schrijver de opvatting, dat dit ongeoorloofd zou zijn. Deze bekrom pen mening wordt, aldus het bul letin, verdedigd door de Telegraaf en Elseviers Weekblad. Speciaal de Telegraaf krijgt ervan langs. Het bulletin eindigt met de vaststel ling, dat iedereen nu wel weet wat hem te doen staat, daar het ver nielen van kapitalistisch eigendom een verdienstelijke daad genoemd moet worden, die geenszins onder „straatschuimerij" valt. Zeker, men loopt het risico door de politie „fi naal in elkaar getrapt, gecastreerd, opgehangen, levend gevild, gevie rendeeld, verzopen en uit zijn vel gepeld te worden" en daarna „voor de ratten gegooid" maar wie niet waagt die niet wint. Ik weet niet, hoeveel „jongeren" deze stichtende opwekking gelezen hebben, evenmin als het mij be kend is hoeveel daarvan onder de bestormers van de Telegraaf wa ren. Ik weet echter wel, dat wij hier te maken hebben met een staaltje van regelrechte opruiing en dat deze door een „marxistisch- leninistische" vlag gedekt wordt. Nu kan de heer Bakker, op de aan tijging van de heer Nederhorst wel hoofdschuddend de handen ten he mel heffen, maar hij had beter ge daan met zich enkele weken tevo ren naar de Kloveniersburgwal te begeven, om daar de redactie van „Rode Jeugd" vriendelijk verzoe ken de naam van het blad te ver anderen, daar de huidige aanlei ding geeft tot misverstand. Hij kent het blad, evenals ik het ken, en had alle tijd om zich van dit nobel stre ven te distantiëren. Hij heeft dat niet gedaan. Wij van onze kant putten hieruit de vrijheid onze con clusies te trekken. Tenslotte wijst hij op het teveel aan publicatie over dergelijke eve nemenen door pers, radio en T.V.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1