wAAlwnkse en UnqstRAAtse couRAnt Raad van Waspik geeft fiat aan ontwerp voor gemeentelijke samenwerking Jampz AFTREK WEGENS BUITENGEWONE LASTEN Prins Bernhard woensdag 55 sie verjaardag SANERING WASPIK-BOVEN Ogen vragen brillen van STASSAR Raad Waalwijk akkoord met geldlening De wet kent drie groepen buitengewone lasten waar voor aftrek mogelijk is, en wel ten eerste bijdragen in het levensonderhoud van enkele genoemde groepen van naaste verwanten; voorts kosten van ziekte, inva liditeit, bevalling en overlijden van de belastingplich tige en zijn echtgenote zelf en van de zelfde groepen naaste verwanten: en tenslotte van kosten van een od- leiding of studie voor een beroep, van de belasting plichtige en zijn echtgenote. Andere soorten van kos ten, hoe abnormaal en drukkend ook, komen niet in aanmerking. De kosten van ziekte, invaliditeit en be valling tellen slechts mede, voor zover zij 2%% van het overige inkomen, doch maximaal f 500,- te boven gaan. De kosten van overlijden, die tot de zelfde, tweede groep behoren, tellen dus in ieder geval volledig mee. Voor de aftrek worden alle groepen samengesteld en dan krijgt men tot dat totaal aftrek indien het 4% van dat overige inkomen te boven gaat. Dat percentage van 4 wordt met een half verlaagd voor het derde en elk volgend kind waarvoor men kinderaftrek geniet. Het kan echter niet minder dan 1% worden en kin deren waarvoor men dubbele of drievoudige kinder aftrek geniet tellen hierbij slechts enkelvoudig. Voor de loonbelasting moet men, om de aftrek te verkrij gen een beschikking van de inspecteur vragen, die men vervolgens aan de werkgever over moet leggen. Voor de inkomstenbelasting vrage men de aftrek bij de aan gifte, of als verzuimd is, later bij bezwaarschrift tegen de aanslag. Drukken der uitgave is eerste vereiste Welke verwanten? De kinderen Voorbeeld Waardering voor werk stadsgew.- commissie Sanering Vragen Damesmode Tilburg MAANDAG 27 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 50 e tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 -f- 2 ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Voor bijdragen in levensonderhoud van naaste verwanten is aftrek mogelijk Vandaag alleen de eerste groep. De wet zegt daarvan dat buitenge wone lasten zijn: de op de belas tingplichtige drukkende uitgaven tot voorziening in het levensonder houd van eigen en .aangehuwde kinderen en pleegkinderen, voor wie geen kinderaftrek wordt geno ten, en van andere bloed- of aan verwanten in de rechte linie of in de tweede graad van de zijlinie. Enkele punten uit de wet kunnen nog wel wat nader uitleg velen. Het drukken der kosten is als ver eiste genoemd om uitgaven uit te sluiten die uiteindelijk, ook al is het in een later belastingjaar, zul len worden vergoed of op anderen verhaalbaar zijn. Wanneer men een student een lening verstrekt voor zijn levensonderhoud inclusief zijn studiekosten, dan drukken die kos ten niet op de verstrekker van die lening, omdat hij het bedrag uit eindelijk terug zal ontvangen. De kosten drukken immers op de stu dent zelf: hij draagt ze tenslotte. Verder houdt het vereiste van het drukken in dat er een zekere noodzaak moet zijn voor de onder steuner om bij te dragen in het levensonderhoud van de onder steunde; hij moet er min of meer niet onder uit kunnen. Zo kan men geen aftrek krijgen, indien de on dersteunde niet behoeftig is. Wan neer iemand zijn broeder onder steunt, of zijn dochter voor wie hij geen kinderaftrek geniet, en die ondersteunde kan best in eigen levensonderhoud voorzien, hetzij uit eigen vermogen, hetzij door te gaan werken, dan is die onder steunde niet werkelijk behoeftig en behoeft de ondersteuner zich ook niet gedrongen te voelen tot een bijdrage. Geeft hij de bij drage toch, omdat hij het goed kan doen, en omdat hij verder het niet nodig vindt dat genoemde broe der of dochter gaat werken, dan staat hem dat uiteraard vrij. Alleen dan drukt de uitgave niet op hem en krijgt hij geen aftrek daarvoor. Dat men zijn eigen gezin onder houd, acht de wet normaal. Kos ten ter voorziening in eigen levens onderhoud, jdat van zijn echtge note en van kinderen, stiefkinderen en pleegkinderen, die tot het ge zin behoren, zijn dus normale uit gaven en geen buitengewone lasten. Men krijgt wel een reduktie, maar die is verwerkt in het lagere tarief voor gehuwden en in de kinder aftrek. Tussen deze kleine kring van personen, in wier levensonder houd men normaliter voorziet, en de grote massa medeburgers, waar tegenover men geen concrete ver plichtingen behoeft te voelen, wordt nu een groep personen onderkend, die toch zo na staan dat men zich gedrongen moet voelen bij te sprin gen, wanneer ze behoeftig worden. Dat zijn dan eerst de bloedver wanten in de rechte lijn, ofwel kinderen, kleinkinderen enz. waar voor men geen kinderaftrek ge niet (voor een kleinkind is dat mogelijk als het tevens pleegkind is) en aan de andere kant ouders, grootouders, enz. Aanverwanten zijn de bloedverwanten van 'de echtgenoot (of van de echtgenote), aanverwantschap is hetzelfde als zwagerschap. Aanverwanten in de rechte lijn zijn dus de ouders, groot ouders, enz. en kinderen, klein kinderen, enz. van de echtgenoot. De kinderen enz. uiteraard alleen voor zover het geen eigen zijn; want deze zijn bloedverwanten. Bloed- en aanverwanten in de tweede graad van de zijlijn, of zij linie zoals de wet zegt, zijn broers en zusters, resp. zwagers en schoon zusters. Erkende natuurlijke kinderen zijn eigen kinderen. Hiermede staan ook gelijk geadopteerde kinderen; deze verkrijgen de staat van wet tig kind door de adoptie en ver liezen de burgelij ke betrekkingen tot hun eigenlijke bloed- en aan verwanten. Niet-erkende natuurlijke kinde ren zijn niet onder de genoemde verwanten begrepen, ook als is de vader burgerrechtelijk verplicht naar draagkracht in hun verzor ging en opvoeding voorzien. Hij krijgt dus ook geen kinderaftrek; maar hij kan de bijdragen aftrek ken als z.g. persoonlijke verplich tingen. Voor bijdragen in het levenson derhoud van verdere verwanten wordt derhalve geen aftrek ver leend. Bijvoorbeeld dus niet voor kinderen van broers en zusters. Ondersteunt men echter een zus ter, die enkele kinderen te verzor gen heeft, dan hoeft men zijn bij drage niet te splitsen in een af trekbaar deel dat op de zuster be trekking heeft en een niet-aftrek- baar deel voor de kinderen. Aan genomen wordt dat men zijn zuster niet kan verzorgen zonder tevens de kinderen die tot haar gezin be horen mede te verzorgen, zodat de gehele bijdrage wordt beschouwd als voorziening in het levenson derhoud van de zuster zelf. Een enkel voorbeeld tot leringe ende vermaak: Stel A en B (ieder gehuwd) zijn broers. B is behoeftig; A is zijn naaste verwant en onder steunt hem. Als A's bijdrage met zijn overige buitengewone lasten mede boven het voor aftrek vereist minimum komen krijgt A aftrek; B is van A een bloedverwant in de tweede graad der zijlinie. Eerst overlijdt B en A steunt verder weduwe B. Dan ook aftrek: weduwe B is van A een aanverwant in de tweede graad der zijlinie. Vervolgens overlijdt ook A. We duwe A ondersteunt verder wedu we B. Nu geen aftrek want wedu we B behoort niet tot de aanver wanten, de bloedverwanten van de ex-echtgenote, van weduwe A. Men zij gewaarschuwd, niet alle uitgaven dienen voor levensonder houd! Zo ook niet de kosten ver bonden aan een huwelijk van een kind, of de premie van een kapi taalverzekering betaald voor een geestesziek kind. Deze uitgave dient niet direct voor levensonder houd doch voor het verzekeren van een kapitaal, waarvan nog niét vaststaat dat het te zijner tijd voor levensonderhoud zal worden aan gewend. In een langdurige vergadering heeft de raad der gemeente Waspik de gemeenschappelijke regeling Stadsgewest Waalwijk aanvaard, dat primair beoogt het vaststellen van een intergemeentelijk structuur plan en waarvan het secundaire doel is het bevorderen van verdere samenwerking waar gemeenschappelijke belangen dit wenselijk maken. Burgemeester Welling gaf de aanbieding van het betreffende voor stel als zijn mening dat een dergelijke regeling voor de streek en voor Waspik een groot goed zal gaan betekenen. „We komen", aldus de burgemeester, „in het bestaan van onze gemeente aan een gewich tig moment nu wij gaan samenwerken en daarmee een begin maken met overhelling van bevoegdheden. Met burgemeester Welling toon den ook de heren Savelkouls, v. d. Broek en Kools alle waardering voor het werk van de stadsgewes telijke commissie. Wel ontlokte de heer v. d. Broek van de voorzitter nog eens duidelijk de uitspraak dat ook kleinere gemeenten in dit sa menspel voldoende medezeggen schap zouden hebben terwijl de heer Kools even aandacht vroeg voor de passages uit de overeen komst met betrekking tot deelna me door de gemeenten Loon op Zand en Heusden, de regeling der presentiegelden, de samenstelling van het dagelijks bestuur en de be noeming van de commissies. Voor het overige stond de raad in zijn geheel zeer positief tegenover de plannen. De tweede hoofdschotel uit deze bijeenkomst, het saneringsplan Was- pik-Boven, werd ook alle eer aan gedaan. Het hoofd van de techni sche dienst, de heer v. d. Hoven, gaf vooraf een toelichting en ver duidelijking van dit omvangrijk plan. De kwaliteit van de wonin gen in dit plan is dusdanig dat sa nering nodig is. Men hoopt in de komende 5 jaar de sanering en her bebouwing uit te voeren. Een glo bale raming wijst uit dat met de diverse aankopen 1,7 miljoen gul den zal zijn gemoeid. Reconstruc tie en aanleg van wegen zal nog eens f 490.000 vergen zodat in to taal 2,2 miljoen gulden voor de verwezenlijking besteedt moet wor den. De gronden zullen straks in dit gebied moeten worden uitge geven voor ongeveer f 20,- per m2, hetgeen een opbrengst van 853 duizend gulden betekent. Het Rijk zal in het kader van de beschikking saneringsplannen een bijdrage le veren van 80%. Dit houdt in dat een bedrag van f 140.843,- voor re kening van de gemeente zal komen. Al was men niet bepaald enthou siast over bepaalde onderdelen zo als de planning van de agrarische bebouwing en het creëren van een bepaalde bebouwing in een binnen terrein welke naar de mening o.m. van de heer Savelkouls ontsloten dient te worden, het geheel kreeg een gul onthaal. Zo zei de heer v. d. Broek o.a. blij te zijn dat het college van B.enW. de moed had opgebracht om met een zo omvangrijk en in grijpend plan voor de dag te ko men. We hebben dit vooral enigs zins royaal opgezet, aldus burge meester Welling, om de leefbaar heid van Waspik-Boven te verho gen. Een bedrag van f 28.000,- werd beschikbaar gesteld voor aanleg, bestrating, beplanting, verlichting e.d. van de Lijsterbesstraat en de halve Berkendreef, welk bedrag t.z.t. in mindering zal worden ge- biacht op de post aanleg van we gen gelegen in het saneringsplan. De andere agendapunten vroegen uiteraard minder tijd. Van de stich ting Landbouwgronden werd 2.20.90 ha weiland aangekocht voorf 8900,-. Aan deze zelfde instelling verkocht de raad 2.16,20 ha weiland onder de gemeente Dussen voor een be drag van f 12,107,-. Het pand Arn. Verschurenstraat 49 werd aan de huurder-bewoner verkocht voor f 12.709,-. Een crediet van f 6610,- werd beschikbaar gesteld voor de verbouwing van 2 lokalen van de Chr. lagere school. F 965,- werd gevoteerd voor de aankoop van 100 emmers voor de vuilnisophaaldienst. Van de wed. Simons-de Roon kocht de raad een perceel van 2.50.70 ha voor f 46,632,50 ter uitbreiding van het industrieterrein. Enkele schriftelijke vragen van de heer Kools kregen een uitvoerig antwoord. Vooreerst informeerde de heer Kools naar het aanwenden van een bedrag van f 24917,87, vrijge komen uit het reserveringsfonds over 1948-1950. We zullen moeten Woensdag 29 juni a.s. hoopt prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter von Lippe Biesterveld, prins der Nederlanden, zijn 55-ste verjaardag te gedenken. Maar als wij eens verder terugdenken, is 1966 ook om andere redenen een bijzonder jaar voor de vader van onze vier prinsessen. Het is dit jaar immers ook 30 jaar geleden dat een jonge prins Bernhard in ons land kwam en door koninging Wilhelmina per radio aan den volke werd voorgesteld als de verloofde van haar dochter. En na de bekende stem van prinses Juliana kwamen toen onverwacht de eerste zinnen van de prins in onberispelijk Nederlands met slechts dat lichte accent dat ons nog steeds Onmiddellijk zijn stem doet her kennen. Verder is het juist 25 jaar geleden, dat de prins zijn vliegbrevet be haalde (met de waardering buitengewoonen de aantekening wel te mogen oppassen voor een teveel aan zelfvertrouwenEn eveneens is het 25 jaar terug dat z.k.h. zijn eerste transatlantische vlucht maakt, nl. als tweede piloot in een Liberator die uit Amerika naar Engeland moest worden overgevlogen. Het werd een moeilijke vlucht, want een motor raakte onklaar. Een minder bekend jubileum is dat van zijn eredoctoraat in de rech ten, juist 20 jaar geleden verkregen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en tenslotte is het 30 jaar geleden dat de prins als ritmees ter werd ingedeeld bij de Koninklijke Landmacht en als luitenant ter zee bij onze Kon. Marine. In de moeilijkste oorlogsjaren zou hij hiervan resp. luitenant-generaal 'en vice-admiraal worden. Tevens benoemde koningin Wilhelmina hem nog tot opperbevelhebber van de Binnenlandse Strijdkrachten en tot luit.-generaal van 't K.N.I.L. Een respectabele staat van dienst en alleszins waard om te worden gevierd, al zal onze prins zelf er weinig drukte van maken afwachten in hoeverre we tegemoet worden gekomen in ons tekort op de gewone dienst, aldus de voor zitter. Voorts informeerde de heer Kools naar de gevolgen welke een uitspraak van de minister over een bepaalde gedragslijn op financieel gebied voor Waspik kan hebben, hetgeen, zoals de voorzitter opmerk te, moeilijkheden kan opwerpen bij het aantrekken van middelen voor uitvoering van kapitaalswer- ken. Tenslotte kregen de raadsleden eveneens op verzoek van de heer Kools aan de hand van een lijn- schema inzicht in de organisatie der werkzaamheden van de diver se gemeentelijke diensten, een taak analyse dus waarin tevens de coör dinatie was opgenomen. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS V KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. ^NAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA WAALWIJK De raad van de gemeente Waalwijk heeft vrijdag avond zonder op- of aanmerkingen de slechts één punt tellende agenda afgewerkt. Aan de orde in deze spoedeisende vergadering was een geldlening nodig voor de uitvoe ring van het havenplan. Besloten werd bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten een lening van f 500-000 aan te gaan. Dinsdagmiddag zal het gemeen tebestuur tijdens een persconferen tie de plannen voor het nieuwe win kelcentrum in Waalwijk bekend maken. Een centrum van allure, dat een aantal zeer spectaculaire aspecten heeft.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1