wAAlwnkse en lAnqstRAAtse couRAnt Burgemeester J. Teijssen opende kleuterschool „St. Janneke" F Pastoor H. J. Vos nieuwe herder St. Clemensparochie Huishoudschool Sprang-Capelle neemt afscheid van mej. P. Rijken INLEIDING DOOR DRS. G. DE VRIES h BIJNA TWINTIG JAAR DIRECTRICE Ouders enthousiast over fraaie school Groot verschil Inleiding Huidig onderwijs Neemt Loon op Zand deel aan stads gewest Waalwijk en Tilburg? Vier patiënten over leden aan niet-ste- riele infusie Cadeaus voor pas toor Van den Brekel Secuur Druk Sportman Intrede MAANDAG 27 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 50 e tcho vaii het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractad verten ties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" Onder zeer grote belangstelling heeft burgemeester J. Teijssen van Waalwijk donderdagavond de nieuwe Kleuterschool „St. Janneke" aan de Taxandriaweg te Waalwijk officieel geopend. Reeds een half jaar ge leden waren de kleuters in een feestelijke optocht van het >oude school gebouw aan de Wilhelminastraat dat thans als muziekschool dienst doet iiour dc nieuwe Hiliuul iutii «Ie Tuxaudriaweg getrokken, waar zij bezit konden nemen van de vier prachtige schoollokalen en de nieuwste speelattributen. In het nieuwe gebouw worden de kleuters begeleid door twee zusters van J.M.J. en twee leken-kleuterleidsters. De vele ouders, die donderdag avond bij de officiële opening aan wezig waren, waren enthousiast over de fijne behuizing en entoura ge waarin hun kinderen voortaan zullen verblijven. De voorzitter van het School- en Kerkbestuur van de parochie St. Jan, Deken P. Maessen, die de ge nodigden welkom heette, kon met voldoening meedelen dat de Zusters van J.M.J. de komende jaren aan het kleuteronderwijs verbonden zullen blijven. Deken Maessen bracht dank aan het Gemeentebestuur van Waalwijk en aan de directeur van Gemeente werken, de heer Kobben. Vol lof sprak hij over het werk van de architect en van de aanne mer, alsmede over het werk van al len, die aan de totstandkoming van dit fraaie schoolgebouw hebben bij gedragen. In 1915 ging de vernieuwing van het r.k. onderwijs in Waalwijk van start met de bouw van de St. Pe- trusschool. Tussen dit eerste nieu we schoolgebouw en deze nieuwe kleuterschool zijn er in Waalwijk vele nieuwe scholen gesticht, waar van de feestelijke opening echter door diverse omstandigheden ach terwege moest blijven. Voor de pa rochie St. Jan betekent deze kleu terschool, dat nieuwbouw voorlopig zijn beslag heeft gekregen. Een speciaal woord van welkom sprak deken Maessen tot de Zusters van J.M.J., die in Waalwijk zoveel voor het onderwijs hebben gedaan. In het kort ging hij vervolgens de totstandkoming van de nieuwe school na. Aanvankelijk was er een gebouw ontworpen met 8 klassen, doch voor de 160 kleuters die de school thans bezoeken, kon uitein delijk met vier lokalen worden vol staan. Burgemeester Teijssen, die hier na het woord voerde, kon zich voor stellen dat niet alleen het perso neel, doch ook de ouders zeer in genomen zijn met deze fraaie nieu we school, gelegen in een fraaie en rustige omgeving, een groot ver schil met de oude kleuterschool, en zeker met een aantal jaren gele den. Toen had het kleuteronderwijs nog geen ondergrond. Het kleuter onderwijs is echter geleidelijk aan meer gaan betekenen tot op van daag, nu de opleiding wetenschap pelijk wordt begeleid. De burgemeester bood namens 't gemeentebestuur aan het schoolbe stuur en aan allen die bij de school zijn betrokken, zijn hartelijke ge lukwensen aan, waarna hij de school officieel voor geopend ver klaarde. Nadat Deken P. Maessen het ge bouw had ingezegend, namen de aanwezigen de fraaie lokalen in ogenschouw en staken hun grote bewondering hierover niet onder stoelen en banken. Het gezelschap begaf zich hierna naar het overblijflokaal van de Herman Broerenschool, waar Drs G. de Vries het een en ander ver telde over het verleden van 't be- waarschoolonderwijs. Bij de meeste vier- en vijfjarige kinderen stond vroeger 't schreien nader dan het lachen, wanneer zij j voor de eerste maal hun intrede i deden in de bewaarschool. Tot dan toe hadden zij onbezorgd en geluk kig geleefd in het intieme huiselijk milieu. Nu werd de moederlijke bin- ding verbroken. Zij lieten vaak een luid en krachtig protest horen. Zij i waren beangst in dat grote gebouw met die hoge muren en (althans in het noorden des lands) de vreemd geklede meesteressen. Nu ziet men zelden nog die droevige taferelen bij de toelating. Hoe is dit te ver klaren? Volgens de spreker door de vol gende drie omstandigheden: 1. De kinderen worden ook in hun prille jeugd veel minder ge- isoleerd opgevoed dan vroeger en zijn daardoor veel vrijmoediger. 2 .De leerkrachten hebben nu 'n degelijke pedagogische opleiding ge had, ze zijn geen onderwijzeressen meer, maar leidsters; gaan veel ge makkelijker met de jeugd om. Een kind voelt dat direct aan, ook al bij de kennismaking. 3. Vroeger was de bewaarschool bedoeld als een instelling van voor bereidend lager onderwijs, ook wet telijk en daarom gewoonlijk in het zelfde gebouw gevestigd als de la gere school voor meisjes, vandaar de grote schoolgebouwen, welke de jeugdige kinderen beangst maakten. Nu heeft een kleuterschool een ei gen bestemming en is meestal on dergebracht in een eigen, ook voor de kleinen, aantrekkelijk gebouw. Na 1820 werden verschillende Zustercongregaties opgericht. Zij beschouwden het als haar taak, in daarvoor in aanmerking komende parochies een katholiek onderwijs- en sociaal centrum te stichten ten bate van kinderen enerzijds en ver zorging eisende ouden van dagen anderzijds. Ook in de parochie van „St. Jan" te Waalwijk kwam zo 'n Insula Dei (eiland Gods) tot stand. Sedert 1901 was hier de be waarschool gescheiden van de la gere school en het gasthuis. In de 19e eeuw kreeg het katho liek kleuter-, of klein kinderonder- wijs een grote uitbreiding. Door de oprichting van onderwijsgevende congregaties werd het aantal leer krachten voor de verschillende tak ken van onderwijs sterk vergroot. Er kwam echter tevens een heel andere categorie kinderen de oma- tressenschooltjes bevolken, niet om Deken Maessen zegent de nieuwe kleuterschool „St. Janneke" in. te profiteren van voorbereidend la ger onderwijs, maar om voor onheil en ongelukken bewaard te blijven, als moeder buitenshuis de schrale verdiensten van vader moest aan vullen. Ook in ons land kwamen bewaar scholen in de eigenlijke zin van 't woord en men onderscheidde: ar- men-bewaarscholen en burger-be waarscholen; de laatste voor kin deren uit de z.g. „betere stand". In het Duits worden de Kleinkinder- bewahrschulen gewoonlijk „Kinder garten" genoemd. Opmerkelijk is, dat het woord „Kindergarten" ook algemeen in de Engels-sprekende landen wordt gebruikt. Het woord is afkomstig van de schoolhervor mer Friedrich Froebel, die de taak van de leidster van een kinderbe waarplaats vergeleek met de zorg volle arbeid van een tuinier. In ons land waren tot voor kort de naam froebelschool en het werkwoord froebelen algemeen gebruikelijk. Als variant op Froebelscholen zijn in verschillende plaatsen Montes sorischolen verrezen met eigen me thode, ontworpen door de Italiaan se arts Dr. Maria Montessori. Zij sprak niet van bewaar- of fröbel school, maar van kinderhuis. Na deze zeer interessante inlei ding van Drs De Vries, sprak Zus ter Rosario nog uitgebreid over het huidige kleuteronderwijs, waarbij zij de volgende vragen duidelijk be antwoordde: 1. Waarom gaat een kleuter naar school? 2. Welke activiteiten doet hij daar? 3. Wat willen wij de kleuters „leren"? Dat de aanwezige ouders buiten gewoon tevreden waren, bewees 't hartelijk applaus, dat zowel Drs G. de Vries als Zuster Rosario ten deel viel. In de vergadering van de raad dezer gemeente donderdagavond, zal behandeld worden een voorstel tot het treffen van gemeenschappe lijke regelingen voor het stadsge west Tilburg en het stadsgewest Waalwijk. Voor deze gemeente geldt nog steeds dat zij in beide stadsgewes ten haar belangen heeft. Het ma ken van een keuze tussen deze stadsgewesten zal naar de mening van het gemeentebestuur steeds aanleiding kunnen zijn tot het niet optimaal behartigen van belangen in het stadsgewest, waarbij de ge meente niet is aangesloten. Het is ook niet zo, dat belangen in de bei de stadsgewesten beperkt zijn tot bepaalde gedeelten van de gemeen te. Het inbrengen van delen van de gemeente in de stadsgewesten zou geen oplossing brengen, terwijl het overigens van het grootste belang wordt geacht, dat de gemeente zich als een geheel in een stadsgewest manifesteert. Het gemeentebestuur is dan ook tot de conclusie geko men dat voor deze gemeente 't deel nemen in beide stadsgewesten de juiste weg is, hetgeen in de prak tijk uitvoerbaar is, omdat de ont- werpgemeenschappelij ke regelingen slechts ten aanzien van het tot stand komen van het intergemeen telijk structuurplan een uitgewerk te procedure aangeven, welke op essentiële punten met elkaar over eenstemmen. Verwacht mag wor den dat in beide stadsgewesten wordt gestreefd naar een goede aansluiting van de structuurplan nen. Dit houdt in, dat voor deze ge meente een gelijke planning zal moeten worden opgesteld. Niet-steriele en niet pyrogeen- vrije infusievloeistof, toegediend bij operaties, heeft de dood ten gevolge gehad van 4 vrouwelijke patiënten in het Eindhovense Diaconessen- huis. De fatale vloeistof, een zout- glucose infuus, is aan het zieken huis geleverd door de farmaceu tische groothandel Brocades Stee man en Pharmacia, die zijn hoofd zetel in Meppel heeft. De snelle ontdekking door de me dische staf van het ziekenhuis na het overlijden van de eerste pa tiënte en de onmiddellijk daarop gevolgde maatregelen konden wel iswaar het leven van 3 andere pa tiënten niet meer redden, docht wel dat van nog 2 patiënten, die dezelfde infusievloeistof toegediend hadden gekregen. Eveneens door dit snelle ingrijpen kon worden be reikt, dat het gebruik van de vloei stof in het Eindhovense ziekenhuis en elders werd stopgezet, zodat ver dere rampzalige gevolgen konden worden voorkomen. oSjOAoSuaj poop ap -jjaaq 'sarjciado .5' (Van onze verslaggever) TILBURG Tot pastoor in de St. Clemensparochie (Baardwijk) is per 1 juli benoemd de eerwaarde heer H. J. Vos, thans kapelaan in de pa rochie St. Jozef in Tilburg. Pastoor Vos, met wie wij zaterdag een ge sprek hadden, doet komende zater dag 2 juli zijn officiële intrede in zijn nieuwe parochie. Pastoor Vos wordt de opvolger van pastoor van den Brekel, die om gezondheids redenen zijn ambt neerlegt. Hoe wel de scheidende pastoor geen officieel afscheid heeft genomen, hebben de parochianen „hun" pas toor niet vergeten. Zondag werd pastoor van den Brekel een lamp, een elektrische kachel en een be- Mej. P. J. Rijken SPRANG-CAPELLE - Bijna twintig jaar is juffrouw Nellie Rijken directrice van de Christelijke streekhuishoudschool in Sprang- Capelle. Vandaag geeft ze de teugels uit handen. Ze gaat met pensioen. Iedereen in Sprang-Capelle en omgeving zal 't beamen: juffr. Rijken was een voortreffelijk direc trice. Onder haar leiding is de school ge worden tot een echte streekschool. Een school die in 1948 begon met 19 leerlingen en er nu ruim 80 heeft. Daarnaast volgen nog een 60 a 70 leerlingen de avond cursussen. Mejuffrouw Rijken „De school was mijn leven; ik zal ze missen". Tot op de laatste dag voor haar pensioen is ze bezig. Haar werktafel in de ruime kamer van het 100 jaar oude herenhuis op de Wendelnesseweg ligt vol paperassen. „De rapporten moeten klaar. Volgende week begint de vakantie". Ze is altijd in alles precies en secuur ge weest. Na een vermoeiende dag op school bleef ze 's avonds niet thuis bij de televisie. Ze ging naar school om ook bij de avond cursussen te zijn. „Geen kleinigheid hoor. Er heeft wel eens iemand tegen me gezegd: mens je bent gek! De hele dag op school en dan °s avonds ook nog. Maar ik vind: je moet er bij zijn. Daarvoor ben je directri ce". Juffrouw Rijken praat graag over haar school, over baar leerlingen. „De leerlin gen? Ze zijn wel vrij, maar ze zijn eerlijk, hartelijk, spontaan. Ik ben blij dat we een nieuwe school hebben gekregen. Zo'n mooi gebouw heeft ook invloed op de vorming en de beschaving van de meisjes. Eèn ding vind ik jammer: dat nog heel wat meisjes niet inzien van hoeveel belang het voor hen is dat ze na de verplichte tweejarige dagop leiding nog een jaartje op school blijven om de assistentenopleiding te volgen. Die heb ben ze nodig als ze bijvoorbeeld verder wil len leren voor kinderverzorgster of voor as sistente in een bejaardentehuis of in een ziekenhuis". Juffrouw Rijken heeft een druk leven gehad. Want naast haar werk op school be kleedde ze allerleid baantjes. Bijna 25 jaar was ze lid van het dagelijks bestuur van het Groene Kruis in Brabant; Ze was zes jaar hoofdbestuurslid van de afdeling Bra bant van de Bond voor Plattelandsvrouwen en heel wat jaartjes ook presidente van de afdeling Sprang-Capelle van deze bond. „Het was altijd uit school gauw naar huis wat eten en dan met de bus naar een verga dering in Tilburg of Breda. Ik heb wat af gereisd. Eigenlijk had ik allang een auto moeten aanschaffen. Misschien doe ik dat nog wel. Ik krijg nu meer tijd. Ook om te lezen en om piano te spelen. Dat heb ik altijd graag gedaan". Of ik in Capelle blijf wonen? Waarschijn lijk niet. Mijn huis staat te koop. Het is te groot voor mij. Het kost teveel aan onder houd. Misschien ga ik in Breda wonen. Daar heb ik nog een vriendin. Maar ik ben zeer aan mijn dorp gehecht. Ik heb er mij altijd op mijn plaats gevoeld". Vandaag nemen in het cultureel centrum „Zidewinde" leerlingen en oud-leerlingen uit Sprang-Capelle, Waalwijk, Kaatsheuvel, Waspik, 's-Gravenmoer, Dongen en Raams- donksveer afscheid van hun directrice. Een dag vol hulde voor „Juffrouw Nel". Ze heeft het verdiend. drag onder couvert aangeboden. Pastoor Van den Brekel, is 23 jaar herder van de St. Clemensparo chie geweest. Hij is bij zijn paro chianen bijzonder geliefd. Hem op volgen is bijzonder moeilijk. „Ik zal echter mijn uiterste best doen en verwacht van het werk in deze Waalwijkse parochie veel". Uit de ze woorden van pastoor Vos blijkt hoeveel waardering ook hij voor pastoor Van den Brekel heeft. De scheidende pastoor is een oude be kende van pastoor Vos. Op het seminarie doceerde pastoor Van den Brekel n.l. kerkgeschiedenis in de tijd dat pastoor Vos daar studeerde. Pastoor H. J. Vos (49) is geboren in Heesch bij Oss. Na zijn studie aan het seminarie werd hij in '45 priester gewijd door de toenmalige bisschop van Den Bosch, Mgr. Mut- saerts. Als kapelaan had pastoor Vos achtereenvolgens: Deest, Budel, Schijndel, Aalst en sinds 1964 Til burg als standplaats. Pastoor Vos heeft vele vrienden in Waalwijk. Burgemeester Teijssen kent hij reeds uit vroegere jaren terwijl ook deken Maessen geen onbekende voor hem is. De nieuw benoemde pastoor draagt de sport een warm hart toe „Als er sport op de televisie is, laat ik bijna al les staan. Gelukkig zijn er ook in Waalwijk veel sportverenigingen. Een reden te meer dat ik er graag en met plezier naar toe ga. Pastoor Vos zal wel zijn adviseurschappen missen. In Tilburg was hij kring adviseur van NCB en adviseerde in deze hoedanigheid 23 dorpen. Ook was hij adviseur van tal van andere verenigingen. In Tilburg leidde pastoor Vos ook gespreksgroepen. Iets wat hij ook in Waalwijk hoopt voort te zetten. „Waalwijk en met name Baardwijk is rijk aan verenigingen zodat er voor mij werk genoeg zal zijn". De nieuwe pastoor doet za terdag a.s. zijn intrede in de St. Clemens-parochie. Om zes uur wordt pastoor Vos aan de pastorie afgehaald. In de kerk zullen Deken Maessen, domi nee Van 't Kruis en burgemeester J. Teijssen spreken. Tijdens de eucharistieviering zal de nieuwe pastoor zijn parochianen toespreken. Na deze eucharitieviering is er een receptie in de kerk. Na afloop van deze receptie is er voor genodigden een bijeenkomst in het Gemeen schapshuis. Het Jachthoornkorps „Cornu Copiae" en harmonie „St. Jan" zullen een muzikale hulde brengen Zondag zal pastoor Vos tijdens alle missen een predikatie houden.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5