w/AAlwnkse en UnqstRAAtse couraiu Eerste werkzaamheden beginnen eind '67 TOTALE PLAN OMVAT 25000 M2 WINKELOPPERVLAKTE OPEN OOG BAMBINO - Baby-speciaalzaak V. D. Cultureel centrum Nederlandse hulp aan Indonesië Broodprijs niet omhoop WAALWIJK - De gemeente Waalwijk krijgt een win kelcentrum van allure, een centrum waarvoor zelfs een gemeente als b.v. Rotterdam dankbaar zou zijn. De plannen voor dit nieuwe hart van Waalwijk maakte burgemeester J. Teijssen dinsdagmiddag tijdens een bijeenkomst op 't gemeentehuis aan de Nederlandse pers bekend. Het is de bedoeling dat tussen de Grote straat, Stationsstraat en de Mr. van Coothstraat een geheel nieuw hoqfjdwinkelcentrum komt. Het cen trum zal dan worden begrensd door een nieuwe straat die tussen de Mr. van Coothstraat ten noorden van de Handelsavondschool en de Stationsstraat ten noor den van de fabriek van de firma A. J. de Kort komt te liggen. Het totale plan omvat 25.000 m2 winkel oppervlakte, een kantoorflat c.q. woonflat en in la gere bouw, gedacht 132 woningen, voornamelijk die nend ter huisvesting van personen werkzaam in de dienstverlenende sector. De eerste fase omvat een bebouwingsoppervlakte van circa 11.000 m2, uit te voeren in drie onderdelen: het noordwestelijk deel, het midden gedeelte en het zuidwestelijk deel, waar- van o.m. het cultureel centrum deel zal uitmaken. De eerste fase bevat het gedeelte hoek Mr. van Cooth straat, Grotestraat. Voor de uitvoering van dit plan zullen 3 grote panden en 10 woningen moeten worden gesloopt. De eerste werkzaamheden zullen eind 1967 een aanvang nemen. Ondergrondse parkeergarage voor 500 auto's Eerste opzet De foto toont de maquette van het nieuwe winkelcen trum van Waalwijk. Onder in het midden: het ge meentehuis. Links: de St. Jan-kerk. De donker ge kleurde gebouwen onderop zijn de huizen in de Grote- straat. I)e aebouwen met een lichte kleur vormen het nieuwe centrum. Bn het centrum vindt U alles voor de Baby Voorlichting VRIJDAG 1 JULI 1966 87e JAARGANG No. 51 De tcho vaii het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement P- week (0,26 2 ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10-f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post f 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Waalwijk krijgt een nieuw winkelcentrum van grote allure Het totaal van de eerste fase dient om primair een kwalitatieve ver betering te creeëren, anderzijds de vestiging van groot winkelbedrij ven te bevorderen, welke beide soorten vestigingen de centrum functie een duidelijk accent zul len geven. De tweede fase omvat tende het oostelijk deel van het plan, stelt men zich voor te doen realiseren afhankelijk van de ver dere ontwikkeling van de gemeente. De parkeergelegenheid in het cen trum wil men, evenals de aan- en afvoer van goederen, doen plaats vinden onder het centrumplateau. Men wil hier een ondergrondse par keergarage met twee bouwlagen, goed voor 500 auto's, aanleggen. Het plan voor het winkelcentrum maakt een onderdeel uit van het gehele centrumplan dat de raad enige tijd geleden goedkeurde. Om in dit centrumplan een hoofdwin kelcentrum van allure te krijgen nam het gemeentebestuur contact op met het makelaarskantoor F. C. Schravesande. De kosten voor dit gehele plan met uitzondering van het cultureel centrum worden op dit ogenblik geraamd op 45 mil joen gulden. Het plan, met uitzon dering van het cultureel centrum komt echter tot stand buiten de financiële medewerking van de ge meente. De gemeente draagt alleen de grond over. Het makelaarskan toor Schravesande uit Dordrecht gaf aan het architectenbureau jMaas- kant, Van Dommelen, Kroos en Ir. Senf te Rotterdam de opdracht de stedebouwkundige aanduiding vorm te geven, wat naast een aantal al gemene voorzieningen resulteerde in een centrumbebouwing waarover u in dit artikel leest. Burgemeester Teijssen was bij zonder verheugd dit plan aan de pers te kunnen overleggen. Hij be nadrukte dat dit plan ook met par ticulier initiatief tot stand komt. De groot- en kleinwinkel-bedrijven zullen wel degelijk inspraak heb ben in dit plan, dat parallel loopt met het centrumplan, dat al ge ruime tijd geleden ter sprake kwam. De onderdelen zullen dan ook gelijktijdig met dit winkelplan worden gerealiseerd. De gedachten gaan uit naar 25.000 m2 winkelop pervlakte. Uiteraard is deze opper vlakte voor het huidige Waalwijk te groot. Vandaar dat het gehele plan in drie fasen wordt uitgevoerd. De eerste fase omvat eveneens 3 onderdelen. De allereerste opzet 'is de kwalitatieve verbetering van de plaatselijke middenstand. De heer Schravesande verduidelijkte hier bij nog dat de Waalwijkse midden stand goed is, doch meer ontwik keld kan worden. Ook wil men in deze fase de vestiging van groot winkel-bedrijven bereiken. Met na me werd genoemd van V. D., wel ke onderneming serieuse plannen heeft om in het nieuwe winkelcen trum een zaak te vestigen. Deze fase kan een duidelijke stimulans zijn voor de plaatselijke midden stand. Verder zal er in dit onder deel een flatgebouw met 54 wo ningen verrijzen. Voor de bewo ning van deze flats heeft men ook gedacht aan het personeel van win kels, die zich rechts en links van het flatgebouw gaan vestigen. In de tweede fase zal de verbin ding tot stand worden gebracht tussen het nieuwe winkelgebeuren en de Stationsstraat. Men krijgt zo een loopcircuit langs alle winkels. Doordat het gehele winkelcentrum voor het verkeer wordt is het ver krijgen van parkeerruimte een groot probleem. Men hoopt dit »P te los sen door het aanleggen van een parkeergarage waarvan de kosten op 3 miljoen geraamd worden. Men krijgt dan de unieke situatie dat men boven kan winkelen en onder kan parkeren. In de „kelder" wil men een verdieping aanbrengen zo dat parkeren op een etage ook mo gelijk wordt. In die „kelder" zullen 500 auto's een plaats kunnen vin den. Ook de expeditieruimten van de winkels zullen onder de grond worden aangebracht. Aan een van de uitgangen van de parkeergarage komt een benzinestation. Door de parkeergarage ook ge deeltelijk boven de grond aan te brengen zal een gedeelte van het centrum iy2 meter boven de be gane grond worden geplaatst. Men vangt deze verhoging in twee ge deelten van 75 cm op. De toegang tot dit hoger gelegen deel wordt zo gemaakt dat dit voor niemand een probleem kan zijn. Aangezien men deze verhoging van 75 cm geleide lijk op laat komen zullen ook in valide- en kinderwagens zonder enig ongemak voortbewogen kun nen worden. Zoals hierboven reeds geschre ven overweegt Vroom en Drees- man zich bij de flats te vestigen. Aan de andere zijde van het flat gebouw komt een supermarkt. Ver der is in de eerste aanzet gedacht aan 30 winkels die in meerdere eenheden worden gebouwd. De woonflats worden 6 verdiepingen hoog. In het eerste gedeelte van het plan is ook een torenflat ge oreerd. Men wil dit flatgebouw, dat over een aantal winkels heen wordt gebouwd, bestemmen voor kantoorruimte. Voor dit plan be staat ruime belangstelling. Wel licht komen in deze torenflat ook nog woonflats. De winkels aan de ene zijde van de Grotestraat wil men eveneens bij het winkelcentrum betrekken. Gedacht wordt hier aan een luifel die dit gedeelte van de straat met de overzijde verbindt. Zo wordt vanzelfsprekend ook de markt bij de Stationsstraat betrokken bij het plan. Voorlopig zal de Grotestraat nog intensief door het verkeer wor den gebruikt. In de toekomst wil men van deze straat echter alleen een loopstraat maken. In het ge hele centrum wordt dus geen ver keer toegelaten. Hoewel de naam V. D. tijdens de bespreking verscheidene malen is gevallen betekent dit niet dat de uitgifte van de winkels reeds is gebeurd. Wel hebben reeds en kele ondernemingen de rijkgoed keuring aangevraagd. De uitgifte van de winkels zal gebeuren met de goedkeuring van B.enW. Dat de beleggers zelf de rijksgoedkeu ring moeten aanvragen is het ge volg van het feit dat de gemeente in deze geen rol speelt. De grond benodigt voor de uitvoering van de eerste fase is reeds eigendom van de gemeente. Met de uitvoe ring van de eerste fase is 11.000 m2 grond gemoeid. Dit onderdeel vergt totaal 15 tot 20 miljoen gulden. Een apart onderdeel in het nieu we hart van Waalwijk wordt het cultureel centrum. Het enige onder deel dat ook door de gemeente ge- financieerd wordt. Aangezien het Waalwijk momenteel ontbreekt aan een dergelijk gebouw juicht men het ten zeerste toe dat men met „GRASDUINEN" Alle mensen, die pessimistisch zijn over de jeugd van tegenwoordig, nodig ik graag uit te komen luisteren naar het verslag op de band recorder van de „grasduingesprekken" Het was zondag een machtige dag Om nooit meer te vergeten. Iedereen was vol lof. En de gezellige avond was knalgoed Enkele fragmenten uit interviews met deelnemers: Een meisje zegt: „Prima geslaagd Het was fantastisch. Zoiets moeten ze meer organiseren. We waren gelukkig onderweg het niet allemaal eens; we hebben echt gediscussieerd". Een gespreksleider zegt „Het gesprek was buitengewoon open en eerlijk. We hebben er veel van opgestoken. We moeten doorgaan met dit gesprek onder jongelui". En een ander „We zijn als vreemden voor elkaar vanmorgen ver trokken, maar als vrienden zijn we hier aangekomen"En over de gebedsdienst 's-avonds als besluit van het ernstige gedeelte „Het was fantastisch. Zoiets - eigengemaakte gebeden, gedichten en le zingen - moesten ze zondags in de kerk ook doen". En een bui tenstaander, psycholoog van zijn vak, kwam 's-avonds kijken en vertelt„Deze groep maakt een gezonde indruk; ze zijn blijkbaar helemaal opgegaan in het gesprek. Men kan de jeugd van tegenwoordig best vangen, als men zinvolle activiteiten kan vinden". Hét is verademend geweest te zien, hoe 15 jongelui 6 weken lang enthousiast zich hebben ingezet voor deze dag. Het kon bijna niet mislukken. Als er nog mensen zijn, die denken, dat er in Waalwijk niets van de grond kan komen, dan hebben ze zondag wel de kous op de kop gehad. Ruim 80 werkende jongelui van 17 tot 22 jaar hebben die dag de brommer in het schuurtje laten staan; en ze zijn op stap gegaan; en op het einde van de avond hebben ze elkaar beloofd er op terug te komen en dan de handen uit de mouwen te steken en iets te gaan doen voor anderen, als bewijs, dat ze hun taak verstaan ir. de samenleving Proficiat „grasduinerslsters" L. v. Berkel, bedrijfsapostolaat bij Grotestraat 142 144 Telef. 4147 Waalwijk het gereed komen de beschikking krijgt over een dergelijk gebouw. Het cultureel centrum komt in de noord-oost hoek van het plan langs de nieuw aan te leggen straat. Aan deze zelfde straat komen 36 woon flats met terrasvormige opbouw. Aangezien deze flats op de zuid kant liggen hoopt men zo zonnen- terrassen te scheppen. Ook komt in de nabijheid van deze flats, die weer in verbinding staan met het winkelgebeuren, een horeca-bedrijf dat eventueel behoort bij het cul tureel centrum. Voor het cultureel centrum komt een waterpartij ter wijl op het plein dat daar zal ont staan ook plastieken worden ge plaatst. Het gemeentebestuur kent aan het cultureel centrum de eerste prioriteit toe. De definitieve plan nen voor dit centrum zijn nog niet gereed. Architect Strik uit Boxtel heeft reeds enkele ontwerpen ge maakt en aan het gemeentebestuur voorgelegd, doch tot een defini tief ontwerp is men nog niet ge komen. Het cultureel centrum zal omvatten: een zaal voor 600 per sonen, met volledige toneelaccomo- datie. De zaal wordt zo gebouwd, dat ze ook geschikt is als film- en concertzaal. Verder komen er nog vergaderruimten en een foyer bij- De kosten voor dit project worden geraamd op Z]/2 miljoen gulden. Wanneer dit gehele plan gereed is, is niet in jaren te zeggen. Veel zal afhangen van de ontwikkeling van Waalwijk en van de streek. Vooral dit laatste is van groot be lang. Het centrum is n.l. ook be doeld voor de omliggende gemeen ten. De inwoners hiervan moeten nu vaak naar Tilburg, Den Bosch of Breda. Gezien het inwonertal van de gemeenten betrokken bij het stadsgewest Waalwijk (is het plan afgestemd op 70.000 personen, met uiteraard Waalwijk als kern gemeente. Waalwijk is een van de sterkst groeiende gemeenten van Noord- Brabant. In 1944 telde deze stad 12.000 inwoners en nu bijna 21.500. De groei van Waalwijk is het dub bele van normaal groeiende ge meenten. Vorig jaar had Waalwijk een vestigingsoverschot van 383. Niet vreemd hiervan is het gereed komen van vele woningen vorig jaar. Uit dit alles blijkt duidelijk dat Waalwijk een gemeente is die niet stil staat. Het aktieve gemeen tebestuur heeft met dit winkelcen trumplan midden in de roos ge schoten. Het plan is n.l. niet alleen van belang voor de winkelbedrij ven, maar ook voor de consument, die straks, voorwat de groot win kelbedrijven betreft, dus niet meer aangewezen is op Tilburg of Den Bosch. Een groot deel van de plaatse lijke koopkracht blijft dus in Waal- wyk en dat is voor de plaatselijke middenstand van groot belang. Er is dan ook nauw contact met de middenstand die men ruimschoots Iaat mee praten. Van het gehele plan is een maquette waarvan u op deze pagina een foto aantreft. Het ligrt in de bedoeling van B.enW. deze maquette ook voor het publiek tentoon te stellen. Voorlichting in zake dit vooruitstrevende plan acht men een eerste vereiste. Nederland is bereid de Indone sische schuld tot eenvierde terug te brengen. De terugbetaling van het resterende gedeelte zou over een periode van 20 jaar kunnen worden uitgesmeerd. Dit heeft volgens welingelichte kringen in Brussel de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Luns, tijdens de vergadering van de ministerraad van de Westeuro- pese Unie (WEU) verklaard. Daar naast heeft minister Luns erop aan gedrongen om samen te werken bij 't verlenen van technische bijstand aan Indonesië. De WEU-partners hebben het principe van financiële hulp aan Indoonesië goedgekeurd. Minister Den Uyl (Prijzen) heeft het verzoek van de bakkers, om de broodprijs te verhogen afgewezen. De woordvoerder van de bewindsman zei, dat voorlopig geen verhoging van de broodprijs te verwachten is.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1