waalwijkse en Lanqstcaatse coupant Mej. P. J. Rijken onderscheiden met ere-medaille van de gemeente I I I I I zBogaertó van orm AFSCHEID DER DIRECTRICE VAN HUISHOUDSCHOOL SPRANG-CAPELLE „American-Stores" Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS Frans Maaywee uit Waalwijk wint gouden medaille Lagere handelsmarges op meubelen, textiel en schoenen uitsluitend bij OP INT. BEROEPENWEDSTRIJD Veel waardering voer werk van directrice Cadeaux Leger- schrijf machines Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bog aarts voor ogen Dankwoord Ik kan 't niet, Oud-leerling van Nijverheidsschool Nieuwe botsing kerk en Staat in Polen xcluóieve ^J-lerenkleclincf WAALWIJK PRIJZENONDERZOEK DOOR MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN de GRATIS TOP-FORM catalogus 1966 ligt voor U klaar! Piusplein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur De Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week VRIJDAG 1 JULI 1966 87e JAARGANG No. 51 vAn het Zui6en Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. lnc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10ct.inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per irm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Het werk dat mej. P. Rijken in de 18 jaar dat ze directrice van de Christelijke Streekhuishoudschool in Sprang-Ca- pelle was heeft verricht wordt alom gewaardeerd. Dat bleek maandagmid dag tijdens de buitengewone vergade ring van de commissie van beheer van de school. Tijdens deze vergade ring werd namelijk afscheid genomen van mej. Rijken, die wegens het be reiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de school per 1 augustus gaat verlaten. Een waardering die het ge meentebestuur uitdrukte door de scheidende directrice de ere-medaille van de gemeente uit te reiken. Een onderscheiding die slechts in uitzon derlijke gevallen wordt uitgereikt. Dat het hier een uitzonderlijk ge val betrof bleek wel uit de toespraak van burgemeester M. van Prooijen, die eerst als voorzitter van de com missie van beheer sprak. In een kort gebed dankte de heer Van Prooijen God, dat Hij juffr. Rijken in Sprang- Capelle had laten werken. „Hoewel op de vergaderingen van de commis sie nooit een bijzonder woord van welkom wordt gericht tot de directri ce, maak ik vanmiddag graag een uit zondering, want U bent nu de hoofd persoon»", aldus de burgemeester die een groot aantal genodigden welkom kon heten. Naast het bestuur van de school waren ondermeer aanwezig hoofden van scholen uit Sprang-Ca pelle en omgeving, directrices, de in- spectrice van het Nijverheidsonder wijs en de inspecteur voor Lic'h. Op voeding, de leerkrachten en ook vele oud-leerkrachten, predikanten, docto ren en natuurlijk ook de leerlingen met hun ouders. „Het zal vreemd zijn, zo vervolgde de heer Van Prooijen zijn toespraak, als U straks de scepter niet meer zwaait. Mej. Rijken U bent van gro te betekenis voor de dorpsgemeen schap. U ijverde er voor dat de cur sussen werden uitgebreid en met suc ces. Onder uw leiding kwam er ook een nieuwe huishoudschool waar U met recht trots op kunt zijn. Juffr. Rijken U hebt altijd gewerkt met lief de voor de meisjes en had belang stelling voor hun verdere loopbaan. U was het ook die de stoot gaf dat de Zonnebloem-cursus hier kwam. Achttien jaar bent U directrice ge weest. Voor deze achttien jaar is men U dankbaar. De waardering hebt U dan ook wel verdiend. Om mijn dank uit te spreken schiet ik woorden te kort. Hartelijk dank" aldus de heer Burgemeester van Prooijen biedt mej. Rijken een geschenk aan. Van Prooijen die mej. Rijken namens de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw een draagbare radio aanbood. Vervolgens sprak de heer Van Prooijen in zijn hoedanigheid als burgemeester. „Ook het gemeen tebestuur heeft grote waardering voor uw werk. Daarom heeft de raad be sloten de ere-medaille van de ge meente aan U uit te reiken. Deze medaille wordt slechts zelden toege kend. Het is een bijzonder voorrecht ere-burger van onze gemeente te zijn. Wij hopen U dan ook altijd bij offi ciële gelegenheden te kunnen begroe ten", aldus de burgemeester. Ook mej. J. van Keulen, inspec- trice van het Nijverheidsonderwijs in Noord-Brabant dankte mej. Rijken voor het vele werk. De inspectrice wees op 't verschil tussen een school op het platteland en in de stad. „In een dorp verwacht men er meer van. Dat is ook het geval in Sprang-Ca- pelle en aan de verwachtingen die hier gesteld werden is altijd voldaan" aldus mej. Van Keulen. Woorden van waardering en dank sprak ook de heer C. de Zeeuw, vice-voorzitter van de Noord-Brabantse Maatschappij Landbouw. Namens de Zonnebloem afdeling sprak mevrouw Reuzema. Zij bood de scheidende directrice bloemen en een fraai keteltje aan. Mevrouw Winkelman sprak ne- mens het provinciaal bestuur en de afdeling Sprang-Capelle van de Plat telandsvrouwen. Als dank bood zij mej. Rijken een boek aan. De nieuw benoemde directrice mej. J. E. M. Tijssen zei, het moeilijk te vinden mej. Rijken op te volgen. „Ik ver- l Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG Telefoon 3560 trouw echter op de hulp van de meis jes en ook hun ouders. Als zij helpen het zo goed mogelijk te doen, hoop ik een waardig opvolgster te worden van mej. Rijken. In haar dankwoord zei mej. Rij ken het erg moeilijk te vinden ieder een te bedanken. „Ik ben bijzonder verrast door deze hulde. Hoewel ik nu dus met pensioen ga, hoop ik wel zo nu en dan nog ingeschakeld te worden. De ere-pening is een bijzon dere verrassing voor mij", aldus mej. Rijken die vervolgens alle sprekers in haar dank betrok. Tot mej. Tijssen sprekende, zei ze het te begrijpen dat zij er tegen op ziet naar Sprang-Ca pelle te komen. „Ik kom echter niet op school voordat U uw stempel hebt gedrukt", aldus mej. Rijken, die ook nog even stil stond bij de beginperio de van de school. Tot slot van deze middag voerden de leerlingen, op het schoolleven ge baseerde sketches op, in de vorm van een revue. Als geschenk van de leer lingen werd haar een prachtige sche merlamp aangeboden. Namens het personeel van de school bood de heer B. Elsman haar een aquarel aan, voorstellend de Hervormde Kerk van Capelle en vervaardigd door de plaat selijke schilder Gerrits. 's-Avonds nam in een druk bezochte receptie de bevolking van Sprang-Capelle af scheid van mej. Rijken. is geen reden om niet naar Hollandia te gaan. Als u zelf maar wilt, wordt 't u geleerd door bedreven mensen. Stap óók over op Hollandia. Bij de internationele beroepswed strijden, die vanaf maandag 20 tot en met donderdag 23 juni j.l. in de Ju- lianahal van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht werden gehouden, werd de 19-jarige Frans Maaywee uit Waal wijk in de afdeling schoenmaken le en verwierf daardoor de gouden me daille en het hierbij behorende diplo ma. Naar deze internationale wedstrij den worden alleen de le prijswin naars van de Nationale beroepen- wedstrijden afgevaardigd. Deze na tionale wedstrijden werden gehouden van 29 tot en met 31 maart j.l. en ook hier werd de jonge Waalwijker schoenmaker no. 1 in zijn afdeling. Op deze wedstrijden zijn alle beroe pen vertegenwoordigd. Er waren niet minder dan 234 deelnemers afkom stig uit België, Engeland, Ierland, Italië, Japan, Luxemburg, Nederland, Portugal, Spanje, West-Duitsland en Zwitserland. In de afdeling schoen maken werd Frans Maaywee uit Waalwijk no. 1, terwijl de vertegen woordiger van West-Duitsland de 2e plaats bezette. Het punten verschil van de le en de 2e prijswinnaar was echter nogal aanmerkelijk. Frans is een oud-leerling van de NijverheidsChool te Waalwijk, waar hij bij het eindexamen ook reeds als no. 1 slaagde. Vervolgens was hij werkzaam in de orthopedische schoenmakerij van de heer M. M. v. Huiten te Drunen onder toezicht van de Stichting Leerlingenstelsel, terwijl hij 's-avonds een cursus volgde in schoenherstellen. Veel, zeer veel heeft de jonge Frans Maaywee er voor moeten doen, om te bereiken wat hij thans heeft bereikt. Een suc ces dat slechts voor zeer weinigen is weggelegd. Tijdens zijn verblijf in Utrecht, werden er door de deelnemers iedere dag excursie's gemaakt, die buiten gewoon in de smaak vielen. Frans logeerde in het Evert Kupersoord" te Amersfoort, zodat hij iedere dag de reis van Utrecht naar Amersfoort moest maken. Dit doet echter niets af aan de uit- Gisteren is in Warschau opnieuw de spanning tussen de staat en de Katholieke kerk tot uiting gekomen bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het duizend-jarig bestaan van de Katholieke Kerk in Polen, die uit liepen op een demonstratie tegen de regering. Na bijwoning van een kerkdienst in de St. Janskathedraal volgde een menigte van naar schatting vijf-dui zend personen kardinaal Wyszynski naar diens paleis, onderwijl geestelij ke liederen en het Poolse volkslied zingend. Ondanks een aanmaning tot kalm te van kardinaal Wyszynski trokken ruim duizend gelovigen, begeleid door een grote groep jongelui, naar het hoofdbureau van de Poolse com munistische partij. De betogers, die opriepen tot vrijheid van meningsui ting en vereniging van de katholie ken in het land, werden echter in de brede Krakovskie Srodmiescie straat door gehelmde oproerpolitie met knuppels uiteengejaagd. zonderlijke prestatie van de 19-jarige Waalwijkse schoenmaker Fr. Maay wee, die Nederland en Waalwijk op waardige wijze vertegenwoordigde en ons met gepaste trots de grote gou den medaille toonde, die hem door de Internationale jury was toege kend. Doch niet alleen voor Frans Maaywee, doch ook voor zijn ouders, zijn leraar, de heer M. M. v. Huiten en voor de Waalwijkse Nijverheids school is het succes van Frans Maay wee een grote eer, waarmede wij hem gaarne van 'harte feliciteren. Frans Maaywee V v.; j. X Het ministerie van Economische Zaken overweegt de handelsmarges op meubelen, textiel, schoenen en matrassen te verlagen. Dit is door de afdeling prijzen van het departement meegedeeld aan vertegenwoordigers van deze sectoren. De woordvoerder van het ministerie bevestigde, dat 'n prijzenonderzoek gaande is in deze sectoren. De afdeling prijzen van het depar- Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1966 van alle kanten I Direct doen— stuur een kaartje of kom even langs: u krijgt de fraai geïllustreerde meubelcatalogus ge heel gratis. tement heeft tegenover de handel in meubelen, schoenen, textiel en ma trassen verklaard, dat de handels marges te hoog zijn opgelopen. Deze marges worden berekend in percen ten. Bij een stijgende totaalprijs stijgt dus de marge in geld uitgedrukt mee. De winst, aldus het ministerie, zou absoluut gezien te hoog zijn opgelo pen. De reactie van fabrikanten en de tailhandel hierop is, dat door het mi nisterie allerminst is aangetoond dat inderdaad kan worden gesproken van ernstige 'overtreding van de prijsga- dragsregel. Het ministerie zou heb ben losgelaten, dat men een algemene margeverlaging van 10 percent op textiel wenst, wat in textielkringen een „belachelijke zaak" wordt ge noemd. In het bedrijfsleven is een snel groeiende weerzin gewekt tegen de wijze waarop van de kant van het mi nisterie de prijsgesprekken worden gevoerd. Men is van plan voortaan geen genoegen meer te nemen met vage algemeenheden die door de amb tenaren ten beste worden gegeven over overtredingen van de prijsge- dragsregels. Het bedrijfsleven wenst eerst van het ministerie met docu menten en cijfers aangetoond te zien in welke mate en waar overtredingen zijn geconstateerd in een branche voor men bereid is daarover een ge sprek te voeren. In kringen van detailhandel en in dustrie wordt opgemerkt dat men de sterke indruk heeft, dat de activitei ten van het ministerie eerder een po litieke dan een economische achter grond hebben. Industrie en handel wachten met spanning of er inder daad een margebeschikking uit de bus komt rollen. Het departement heeft toegezegd daarover eerst nog overleg te zullen voeren met de be trokkenen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5