Automatisering geeft Amerikanen grootste welvaart in geschiedenis toeren Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar Het was weer prijs in Amsterdam m JAN BLAASER PREMIE SPAARPLAN' Op volle (45) AUTOMATISERING VLOEK OF ZEGEN K Show/ 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 JULI 1966 6 Ongeluksprofeten kregen ongelijk Ongelijk Mevrouw C. Kleine, Binnenkant 43 in Amsterdam, wilde nooit geloven dat haar was nog witter kon. Tot dat een Sunil team bij haar thuis kwam. Nu weet zij beter, en zij zegt: „U mag het best weten, ik stond er gewoon van te kijken. Voor jongeren Hef akkoord tussen het Vaticaan en Zuid-Slavische regering Wat uit het Sunil sop kwam, was witter! Duidelijk witter dan mijn wasgoed vroeger was." Na zo'n overtuigend bewijs kan ik nog maar één ding doen: voortaan Sunil kopen." Welvaart Elshout Vlijmen BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Vrijwel over de gehele wereld heeft men. de komst van de automati sering, die het mogelijk maakt hele fabrieken zonder arbeiders te la ten draaien, met groot wantrouwen en onbehagen gadegeslagen. Vooral in de Verenigde Staten was de angst groot, aangezien juist daar de eerste toepassingen op dit gebied werden verwezenlijkt. Men vermoed de, dat het mes van de werkloosheid boven vele hoofden hing. Niette min heeft de werkloosheid in de Verenigde Staten het laagste peil bereikt sinds 1958, een periode, waarin hele industrieën op een totaal andere werkmethode zijn overgeschakeld. Gedurende 1965 werden door de nationale economie 1~Vi miljoen nieuwe functies geschapen. Iedere Amerikaan die werk zoekt kan ook inderdaad werk krijgen. Momenteel maken de Amerikaan se fabriekarbeiders overuren van wege het arbeidstekort. En toch zijn er een miljoen fabrieksarbeiders meer dan in 1963, hetgeen een stij ging van 9% betekent. Men vrees de dat bepaalde bevolkingsgroepen ernstig getroffen zouden worden- Ook dat is een fabel gebleken. Twee procent slechts van de getrouwde negers is werkloos en een zelfde percentage getrouwde blanken. Hoe zit het' dan met al die Ame rikanen, die volgens de voorspel lingen eigenlijk werkloos zouden moeten zijn op dit ogenblik? Men moet daarvoor teruggaan naar 1948, toen de computer uit de sfeer van het laboratorium kwam. In die tijd kondigde een van zijn geestelijke vaders, de wiskundige Norbet Wiener van het Technolo gisch Instituut van Massachusetts, de komst van een nieuw soort ma chine aan, die andere machines zou kunnen besturen en die noch de menselijke hand noch zijn her senen nodig zou hebben. Wiener schreef over dit onderwerp een boek „Cybernetics", waarin hij voorspel de, dat omstreeks 1970 de fabrieks arbeider overbodig zou zijn. Boven dien zou de werkloosheid die van de crisisjaren van rond 1930 over treffen, terwijl vele industrieën zouden worden geruïneerd, zelfs die, welke van de arbeidsbesparen de machines gebruik zouden ma ken. Aanvankelijk schonk vrijwel niemand meer aandacht aan zijn sombere voorspellingen, totdat 10 jaar later meer dan 4% miljoen Amerikanen werkloos waren. Een percentage van bijna 7% van het arbeidspotentieel. Aan de horizon verschenen inmiddels de 18-jarigen van de naoorlogse geboortegolf. Het leek er op dat professor Wiener gelijk zou krijgen. De eerste automatische zetmachi nes op de kranten deden hun in trede. De stoel waarop eens de machinezetter had gezeten, bleef leeg. Een ponsband nam zijn taak over. Op een van de grote Ameri kaanse banken las een computer 900 cheques per minuut en werkte bovendien de rekeningen van de klanten automatisch bij. 700 boek houders waren overbodig geworden en werden vervangen door 90 pro grammeurs en onderhoudsmonteurs. Een economische chaos leek voor de deur te staan, totdat men be merkte, dat de nieuwe machines grote groepen tot dan ongekende functies deden ontstaan. Er ont stond een vraag naar program meurs, systeemanalisten, kerninge nieurs en dergelijke. Er bleken technici nodig voor bediening en onderhoud van de nieuwe machines en er waren deskundige verkopers nodig om deze te verkopen. Bij elkaar ontstonden er tussen 1949 en 1965 ongeveer 6000 nieuwe be roepen. Tegelijkertijd was er aan allerlei soorten specialisten gebrek. Kantoren kampten met een gebrek aan steno-typistes, ziekenhuizen zochten wanhopig naar verpleeg- snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. Het tussen de Zuidslavische re gering en het Vaticaan gesloten ak koord is het resultaat van 2 jaar moeizaam onderhandelen. Tijdens deze voorbereidingen hebben bei de partijen een grote mate van geestelijke souplesse aan de dag ge legd. Het Vaticaan moest de bijna na tuurlijke afkeer van communis tische regimes overwinnen en Bel grado moest zich vooral losmaken uit een met vooroordelen geladen atmosfeer. Beide partijen hebben zich weten te distantiëren van een historische erfenis. De uitwisseling van vertegenwoordigers door Rome enBelgrado kan voor beide levens beschouwingen het begin zijn van een nieuw tijdperk. Het Vaticaan schuwt niet langer een redelijk overleg, gevolgd door samenwer king met communistische regimes. Het met Zuid-Slavië gesloten ak koord is een ontspannend gebaar dat verder reikt dan Belgrado. Zuid-Slavië, dat volledig eigen beschikkingsrecht heeft, was een logisch eerste keus. In dit onafhan kelijk communistische land is het begrip coëxistentie verder uitge werkt en toegepast dan elders. De andere Europese communistische landen zijn echter in beweging. De grotere vrijheid, die onveranderlijk wordt nagestreefd, opent perspec tieven ook op 't gebied van wreed- zaam naast en met elkaar leven. Aan deze nieuwe ontwikkeling is het Vaticaan bereid mee te wer ken. Het akkoord van Belgrado kan ver boven een actuele bete kenis uitgroeien, omdat voor de eerste maal officieel door twee par tijen de oude muur van wantrou- doorbroken wordt. sters, terwijl er bovendien een groot gebrek bleef aan leraren, automonteurs en tal van andere be roepen in de dienstverlenende be drijfstakken. Ook de handarbeiders zijn niet overbodig gebleken, inte gendeel, er zijn er te weinig. Eco nomen zijn van mening, dat de Amerikaanse economie de volgende 15 jaar sneller zal groeien dan in welke periode van de laatste 15 jaar ook. Men schat, dat omstreeks 1980 slechts 6% van alle gezinnen een jaarinkomen van minder dan 3000 dollar zal hebben, de grens waar onder volgens de Amerikaanse re gering een gezin door de armoede bedreigd wordt. Bijna 30% zal 10.000 dollar (van 1965) of meer verdienen. Door de automatisering te gebruiken voor het scheppen van een grotere nationale welvaart, heeft een vrije en zich gemakkelijk aanpassende maatschappij het klaar gespeeld om de barensweeën van een nieuw technisch tijdperk te verzachten en zelfs een hausse te bewerkstelligen. De automatisering geeft de Amerikanen de grootste welvaart in hun geschiedenis. GESLAAGD De Elshoutse examinandi hebben mooi succes behaald. Geen enkele candidaat werd afgewezen. Het ULO-diploma behaalden A. Jonkers; L. Klerks; A. Snijders; W. v. Delft; M. Luypen; P. v. d. Lee en L. v. Logien. Voor het examen HBS A slaagde C. v. Delft. Aan de bisschoppelijke kweekschool slaag den voor onderwijzer W. Jansen; L. Pul les en A. v. Venrooy. Ook voor het toe latingsexamen ULO slaagden alle elf, en bovendien voor het toelatingsexamen van het Dr. Mollercollege nog 6 leerlingen. Al met al een mooi resultaat. GARAGE VAN MOSSEL WAALWIJK TEL. 04160 3678 VERHUUR VAN PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES jan Blaaser is een veelzijdig man. Deze populaire artiest staat al jaren lang in het voetlicht vcfn het toneel, waarop hij van alles heeft gedaan. Het enige wat er nog aan ontbrak was een gramofoonplaatje. Maar, daar in Nederland vroeg of laat iedereen, die iets ten gehore brengt, aan de zwarte schijf moet ge loven, is ook Jan Blaaser in de pop- bizznizz gestort, 't Is geen beatplaat- je geworden, uiteraard, ofschoon hij wel eens als beatzanger een feest van een suikerfabriek heeft opgeluis terd. Maar ja, dat was niet dat echte, jan Blaaser heeft zeer veel gedaan. In het cabaret, op het toneel, op de teevee, enz. Om wat concreets te noemen uit zijn lange carrière: bij 'het volksto neel van Jan Nooy; in kluchten bij Johan Kaart; in een revue met Hen- riëtte Davids; acteur bij toneelgroep Centrum; cabaret in het Saint Ger main dès Prés van Tom „Dorus" Manders op het Rembrandtsplein in de hoofdstad; op de teevee acteur in dramatische produkties, als quizmas ter en in zijn eigen show „Jan en al leman"; enige tijd directeur van een toneelgezelschap; schrijver van enige stukken gewijd aan de kooplieden Potasch en Perlemoer, waarin hij ook een hoofdrol naast acteur Boskamp heeft gespeeld. Een indrukwekkende lijst van kwaliteiten, die alle voorna melijk op het toneel of voor de ca mera's werden zichtbaar gemaakt voor het grote publiek. Zijn grote populariteit 'heeft Jan Blaaser te dan ken aan Potasch en Perlemoer en aan zijn t.v.-show „Jan en alleman". Uit deze show heeft men twee lied jes gekozen, die op (Havoc SH 117) single zijn uitgekomen, n.l. „English style" en „Je blijft lachen"!; licht amusement van een opgewekte Jan Blaaser, al „draait" 't nummer Eng lish style wel erg langzaam, en wel zó traag, dat het op 78 toeren ook nog verstaanbaar blijft. Niettemin voor de Jan Blaaserfans de enige en eerste kans om hem in huis te krij gen, nu Jan Blaaser en zijn alleman van de t.v. zullen verdwijnen. wêêb&s UITREIKING DIPLOMA'S VERENIGING VOOR CULTURELE VORMING In het gebouw „De Vijfhoeven" te Vlij men werd aan circa 50 leerlingen van de Vereniging voor Culturele Vorming van de jeugd, afd. ballet, een diploma uitgereikt. Na een welkomstwoord van de heer H. Daelmans, voorzitter, werd daarna door de heer C. Willemse het woord gevoerd. In het bijzonder richtte hij het woord aan me vrouw De Graaf, die als lerares veel voor deze vereniging heeft gedaan, en na twee jaar inspanning de leerlingen zo ver heeft gebracht dat zij een diploma behaalden. De voorzitter reikte hierna de diploma's uit. De leerlingen die dn een bepaalde groep het hoogst aantal punten behaalden ontvin gen een extra prijs. In groep 5: Ansje Kuijs en Marijke van Vught, beide met 54 punten; in groep 4, Marja Libregts en Netty van Halder met 45 pnt.; in groep 3, Joke Rauwerdink, 41 pnt.; groep 2, Han- ny v. d. Linden met 43 pnt.; groep 1, Wil- leke van Vught. Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van 500,— spaart, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van 100,—. Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal f 100,verdienen. Per deelnemer maximaal f 250,- 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van 25, een levensverzekering of spaarkas inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extra! Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure!

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 6