wAAlwnkse en UnqstRAAtse couRAnt Vrees voor regime dat Habsburgse denkbeelden tracht over te brengen Leerlingen van de M.V.L.S. ontvingen donderdag diploma Jampe Brabants Orkest heeft volgend jaar veel verrassingen OTTO VON HABSBURG HEEFT VAN OOSTENRIJKSE REGERING PASPOORT GEKREGEN OPNIEUW CURSUS „MANAGEMAN" PEUGEOT TRABANT Geen beduchtheid voor terugkeer van staatsburger Otto Bloed Terugkeer Ogen vragen brillen van STASSAR Het ontslag van Van der Molen INTERNE VERBETERINGEN Pianoconcert Otto von Habsburg heeft van de Oostenrijkse regering een paspoort gekregen. Dat betekent dat het hem vrij staat, zijn vaderland weer te betreden. Lang niet ieder is daar gelukkig mee, want men vereenzelvigt de naam van dat aloude vorstengeslacht met de „zwarte reactie". Wat dat betreft, valt het echter met Otto best mee. De combinatie Habsburg-Oostenrijk doet denken aan de tijd van een keizerrijk, dat een kolos was op lemen voeten, een bedreiging voor veler vrijheid en voor de wereldvrede; verpersoonlijkt in de „goede keizer Franz" een oude, starre heer, die maar wenste dat alles bij het oude blijven zou en zijn land liet mee sleuren in het vreselijk avontuur van de Eerste We reldoorlog, waaruit het zo zwaar gehavend te voor schijn kwam. Oostenrijker Frans van Helvoirt wint „Amstel-prijs" Damesmode Tilburg Programma Leiderschap Garagebedrijf H. Doevendans Werknemers in pensioenfonds Reisverhalen Politie moest weer in aktie komen in Amsterdam MAANDAG 4 JULI 196G 87e JAARGANG No. 52 De tcho vAn het Zuióe Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement d. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Franz Jozef heeft het einde van dez oorlog niet gezien. Zijn opvol ger Karl moest het eindje (en de last) dragen. Karl zag wel in, dat Oostenrijk deze oorlog ging ver liezen en probeerde voor zijn land te redden wat te redden viel. Hij probeerde, achter de rug van de Duitse bondgenoot om, tot vredes onderhandelingen te komen. De ge allieerden zorgden ervoor, dat de Duitsers het te weten kwamen en toen gold Karl als de „verrader". Tenslotte vluchtte hij in balling schap en na enkele mislukte po gingen tot terugkeer zag hij in, dat er in Oostenrijk geen troon meer voor een Habsburger gereed stond. De geschiedenis van het Habs burger Keizerhuis is in bloed ge schreven. De broer van Franz Jo sef, Maximiliaan, viel in Mexico voor het vuurpeleton van de sol daten van Juarez. Zijn vrouw, de beeldschone Elisabeth, zwaar ze nuwpatiënte, werd vermoord. Zijn zoon, de troonopvolger, pleegde zelfmoord samen met zijn vrien dinnetje Maria Vetsera in het jacht slot Mayerling. Zijn opvolger Franz Ferdinand, met wie hij op gespan nen voet stond, werd te Serajewo vermoord. Hij zelf overleefde alles, behalve de volslagen debacle. Het ziet er naar uit, dat Otto von Habsburg met deze dramatische periode heeft afgerekend, al heeft zijn moeder, de eerzuchtige ex-kei zerin Zita, zich vele jaren inge spannen om de keizerskroon weer nieuwe glans te geven. Zita was echter scherpzinnig genoeg om het leven te nemen zoals het was en Otto profiteerde van een zeer goe de en brede opleiding. Hij heeft van stonde aan partij getrokken van Hitier en voorzag de „Anschluss" voor Oostenrijk al leen maar ellende en dat niet al leen omdat daarmee zijn laatste hoop op de troon verloren ging. Zijn vrouw Regina von Sachsen- Meiningen leerde hij kennen, toen ze als verpleegster werkte in een kamp voor displaced persons. Gedurende Wereldoorlog II was zijn houding volkomen duidelijk en hij vooral heeft er voor weten te zorgen, dat Oostenrijk niet het lot van Duitsland onderging en voor de helft onder Russisch beheer werd gesteld. Reeds vrij spoedig kon het weer zijn eigen zaken be hartigen en oriënteerde het zich vooral op het westen, al had het ten aanzien van NATO en EEG I neutraliteit in acht te nemen met het oog op zijn communistische bu ren. Otto von Habsburg heeft zich al tijd Oostenrijker gevoeld en heeft zich ook als Oostenrijker gedragen. Het streven van nazi's, zowel als van communisten, om het land in een sateliet-status te brengen of zelfs zijn zelfstandigheid te doen verliezen, vond in hem een gehar nast tegenstander. Het was voor hem dan ook maar moeilijk te ver teren, dat de Oostenrijkers geen streep door het oude Habsburger verleden wilden halen en hem als staatsburger erkennen. Allerlei sen timenten speelden daarbij vanzelf sprekend een rol. De naam Habs burg is nog altijd zwaar geladen. Oostenrijk heeft problemen ge noeg. Het land is na de verschrikke lijke amputatie van 1918 niet veel meer dan een romp. Economisch is het van anderen afhankelijk. De politieke partijen bekampen elkaar en winnen of verliezen om de beurt. In zo'n situatie zou wel eens het verlangen kunnen ontstaan naar een grotere mate van stabiliteit. Tenslotte is Napoleon III ook be gonnen als president van een re publiek. Dit, gevoegd bij de aloude aspi raties der Habsburgers, waarvoor ex-keizerin Zita zo hard heeft ge werkt, schept in bepaalde kringen beduchtheid voor een terugkeer niet van staatsburger Otto, maar van een regime, dat Habsburgse denkbeelden tracht over te brengen in deze tijd. Toch is het de vraag, of die vrees gegrond is. Otto is een Habsburger. Maar ook op en top een man van deze tijd. Minister Smallenbroek (Binnen landse Zaken) heeft de Tweede Kamer donderdag veel critiek moe ten horen en een onderzoek moe ten toezeggen naar de ontwikke lingen die tot 't ontslag van de Am sterdamse hoofdcommissaris Van der Molen hebben geleid. Daarbij komt tevens de positie van burgemeester Van Hall aan de orde. De heer Van Hall krijgt de kans het geschokte vertrouwen te herstellen. De bewindsman kreeg hevige critiek op zijn beleid. „Het beleid van het departement moet uit de doeken", eiste de KVP-afgevaardig- de heer Kolfschoten. Minister Smal lenbroek wekte ergernis van de Ka merleden door vaag te blijven over de kwestie of de heer Van der Mo len voldoende op de hoogte was gesteld van de ontslagvoorwaarden. Donderdagmorgen j.l. om 11 uur zijn onder grote belangstelling, vooral van de zijde van de ouders der leerlingen, de dagcursussen van de MVLS te Waalwijk afgesloten en de getuigschriften uitge reikt aan hen, die met gunstig resultaat een van de beide afdelingen, t.w. de Machinale Schoenfabrikage of de afdeling Lederbereiding, heb ben gevolgd. Zoals bekend, is in Nederland de M.V.L.S. te Waalwijk de enige school die op Middelbaar niveau een opleiding geeft voor de vorming van leidende krachten in de Leder- en Schoenindustrie. Bij de plechtigheid van j.l. don derdag was ook het schoolbestuur aanwezig (behalve de voorzitter, burgemeester J. Teijssen, die door ambtsbezigheden was verhinderd), alsmede de beide Rijksgecommit teerden. Allen werden door de di recteur Ir. J. Roelofs-Heyrmans hartelijk welkom geheten. Een bij zonder woord van welkom richtte de directeur tot de vertegenwoor digers van de Pers, die steeds de nodige publiciteit aan de school geeft. De directeur zei vervolgens, dat niet alleen de leiding en 't bestuur van de school gelukkig waren met het resultaat, maar dat ook de in dustrie zich gelukkig kon prijzen, opnieuw te kunnen beschikken over een aantal wetenschappelijk ge schoolde krachten. Hoewel er in de belangstelling van de jeugd voor de M.V.L.S. enige kentering was ge komen (in het verleden had de di recteur meerdere malen gesproken over een teruglopen van het aantal leerlingen), zal echter met ingang van het nieuwe schooljaar een gro ter aantal leerlingen aan beide al eerder genoemde afdelingen het on derwijs gaan volgen, dan in 't ver leden het geval was. Even stond de directeur stil bij de komende veranderingen in het Nijverheidsonderwijs, tengevolge Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. van de Mammoetwet. Aan dit on derwijs zal een aantal eisen worden gesteld; o.a. zal er meer aandacht worden besteed aan een ontwikke ling in de richting van de industrie zelf. Daarom zullen er meer be drijfskundige vakken worden opge nomen. Daarnaast zal worden ge tracht de aantrekkelijkheid van 't leerplan voor de jeugd te verhogen. De leiding van de Vakschool heeft over deze faktoren reeds contact gehad met het Ministerie van O. en W. en met de inspecteur van 't N ij verheidsonderwij s. De cursus „Manageman" zal in 't leerjaar 1966/1967 opnieuw op het rooster worden geplaatst. Hieraan kunnen behalve oud-leerlingen, nu ook gaan deelnemen mensen met 'n gelijkwaardige functie in het be drijfsleven, maar met een andere opleiding dan de oud-leerlingen. Het programma van de school zal worden afgerond met speciale cur sussen „Lederbereiding" en een aantal specialistische winteravond cursussen. Evenals vorig jaar kon de direc teur weer een aantal bijzondere prijzen overhandigen, verbonden aan de diploma-uitreiking. De door de Koninklijke Chroomlederfabriek „De Amstel" uit Waalwijk beschik baar gestelde prijs voor de beste kandidaat in de afdeling Lederbe reiding, ging naar Fr. van Helvoirt, die een reis naar Engeland zal kun nen maken, om zich op de hoogte te stellen van de lederfabricage in dit land. Namens de rijksgecommitteerden sprak hierna de heer Fr. Mannaerts en feliciteerde de geslaagden met 't behaalde resultaat. Daar de voorzitter van 't school bestuur, burgemeester J. Teijssen, zoals we hierboven reeds memo reerden, was verhinderd, voerde na mens het schoolbestuur, de vice- voorzitter, Drs M. Maas uit Loon op Zand het woord, die naast har telijke gelukwensen aan de exami nandi voor het behaalde succes het nuttig achtte in een kort bestek nog eens te wijzen op een aspect in het zakenleven, waarmee allen zonder uitzondering te maken zullen krij gen. Bij het verlaten van de school zal allen n.l. voor ogen staan het be reiken van een min of meer leiden de positie, zo niet direct dan toch zeker voor de toekomst. Misschien reeds nu, doch in ieder geval later, zullen de geslaagden zich moeten gaan bezinnen op de eigenlijke in houd en de betekenis van het lei derschap. Met een korte aanduiding bracht de heer Maas naar voren, hetgeen zich op dit gebied aan inzichten aan het ontwikkelen is. Samenvattend kan men stellen, dat het beleid in het bedrijf in eer ste instantie bepaald wordt door technische en economische factoren en dat het sociale beleid slechts ge zien werd als de opheffing van sto rende elementen. In zijn boek, getiteld „Nieuwe wegen voor Opleiding en Organisa tie", onderscheidt de Amerikaanse hoogleraar Likert, mensgericht en taakgericht leiderschap. Bij taakgericht leiderschap zien de leidinggevende functionarissen er nauwkeurig op toe, dat men zich stipt, zowel op de voorgeschreven wijze als met een bevredigend tem po houdt aan de specifieke arbeids- cyclus. Bij mensgericht leiderschap rich ten de leiders hun aandacht echter allereerst op de menselijke aspec ten van de problemen van hun werknemers en trachten doelmatige werkgroepen op te bouwen, die zich een hoge productie ten doel stellen. Aan de hand van uitvoerig cijfer materiaal, verkregen in breed op gezette onderzoekingen, bewijst Li kert, dat leidinggevende functiona rissen die in hun bedrijf, fabriek of afdeling de hoogste productiviteit bereiken, meer of minder bewust gebruik maken van mensgericht lei derschap. De vraag moet echter worden gesteld: Heeft de gemiddel de mens voldoende verantwoorde lijkheidsbesef voor eigen daden, aanpassingsvermogen bij nieuwe ontwikkelingen, gevoel voor echt samenwerken in een groep en is hij in staat een mening te formuleren. Voor het ogenblik lijkt dit wel een zwak punt. Het behoeft echter geen blijvend struikelblok te zijn, wel 'n punt echter dat in de eerste tijd vertragend zal werken. Heel be langrijk zal hiervoor de toekomsti ge ontwikkeling van het onderwijs zijn. In opleidings- en vormings programma's zal de mentale ont wikkeling van de betrokkenen be vorderd moeten worden. Verkoop en Service Laageinde 103, Waalwijk Tel. 2665 (Van onze verslaggever) DEN BOSCH Vorige week heeft het bestuur van het Brabants Or kest de plannen voor het komende seizoen bekend gemaakt. Een sei zoen dat vele hoogtepunten kent. Ook het afgelopen seizoen, is er een waarover men tevreden kan zijn. Burgemeester J. Teijssen van Waalwijk, voorzitter van het Bra bants Orkest zei met volle tevre denheid op het afgelopen jaar te rug te kijken. Intern hebben er belangrijke verbeteringen plaats ge had. De heer J. Teijssen herinnerde aan de subsidieregeling. De subsi- diale tekorten worden nu gesub sidieerd door provincie en de vier grote Brabantse gemeenten: Den Bosch, Tilburg, Eindhoven en Bre da. Een niet minder belangrijke verbetering is het onderbrengen van de orkestleden en alle andere werknemers in het Alg. Burgelij k Pensienfonds. Het orkest trad op in 31 gemeen ten, waaonder ook Waalwijk in Noord Brabant, 9 gemeenten in an dere provincies en in 5 steden in het buitenland. Ook het komende seizoen treedt men weer op in het buitenland. Niet onvermeld mag ook blijven de belangrijke akoestische veran- De afgestudeerden zullen met deze ontwikkelingen zeer zeker worden geconfronteerd en de heer Maas besloot met de wens, dat al len het zullen mogen opbrengen op bewuste wijze hun eigen beleidslij nen te vinden voor de vervulling van hun taak, waarvan het leiding geven zeer zeker een belangrijk deel zal worden. Namens het schoolbestuur bracht hij dank aan directeur en leraren, die zich dit jaar weer zoveel moeite hebben getroost om de leerlingen 't tot een goed einde te laten brengen. De heren gecommitteerden bracht hij dank voor de welwillendheid waarmee zij de taak van toezicht op het eindexamen hebben willen vervullen en tenslotte dankte hij alle dames en heren voor hun aan wezigheid. De vertegenwoordiger van Pfaff Nederland N.V. uit Den Bosch, de heer Ph. van Eeten, herinnerde aan de excursie van 18 t/m 23 april door de leerlingen van de Vak school, die, dank zij de medewer king van Pfaff-Moenus en Güter- mann, kon worden gemaakt en dankte de leraren voor hun steun tijdens deze excursie en de leerlin gen voor de correcte wijze waarop zij zich tijdens deze excursie hebben gedragen, waardoor de reis 'n pret tig verloop had. Voor de drie beste reisverhalen was een prijs beschikbaar gesteld, ter beoordeling van een jury. De eerste prijs een verzilverde sigarettenkoker met inscriptie, werd toegekend aan G. v. Dalen, Naald wijk. De tweede prijs (een boeken- bon ter waarde van 15.was voor H. A. J. van der Wegen. De derde prijs (boekenbon ter waarde van 10.voor J. v. Huiten te Waalwijk. Een zestal anderen, die eveneens een goed reisverslag had den geschreven, ontvingen na af loop een klein blijk van waarde ring. De drie eerste prijswinnaars ont vingen bovendien nog een attentie van de firma „Invera" uit Oister- wijk, dat hen door mevr. Koks werd overhandigd. Namens de leerlingen sprak dhr. A. v. d. Velden uit Kaatsheuvel een dankwoord tot directeur en leraren, alsmede tot de Rijksgecommitteer den. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd, die een duidelijk beeld gaf van het uitstekende onderwijs dat aan de M.V.L.S. te Waalwijk wordt gegeven. dering van de Eindhovense schouw burg. De Philips-schouwburg wordt momenteel onderhanden genomen. De wens werd uitgesproken dat ook Tilburg de weg van de Eind hovense stadsschouwburg volgt. Als we het programma doorlo- penkomen we verschillende ver rassingen tegen. Een daarvan is het optreden van het Brabants Orkest samen met het Nederlands Dans theater. In dit concert in de B-serie worden o.m. uitgevoerd werken van Strawinsky, Britten, Bartok en Pij per. Nieuw in de B-serie is ook „Muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta" van Bartok. Hein Jordans zal de thema's van het werk bespreken en het werk van Bartok na de pauze herhalen. Ook wordt tijdens een concert in deze serie de Philicorda, een elek trisch orgel uitgeprobeerd. Dat ge beurt tijdens de premiere van Va- riantoni op 8 december. Ook de A-serie kent vele hoogte punten. piero Belugi dirigeert het komende seizoen weer. In deze se rie staat het derde concert onder zijn leiding. Hij zal Martha Argerich begeleiden die een piano-concert no. 1 van Chopin zal spelen. In het tweede concert wordt „Mathis der Mahier" van Hindemith uitgevoerd. Verder worden natuurlijk ook de traditionele programma's uitge voerd. Het verloop in het orkest is dit jaar minder groot. Car el van der Bijl verlaat het orkest, wegens het bereiken van de pensioen gerech tigde leeftijd. Van der Bijl blijft echter incidenteel meewerken. Ook vertrekken Piet 't Hart, Hetty van Dijken, Anton Hamelaars en de be kwame solo-hoboïst Heinz Friesen. In zijn plaats komt Arthur Mersel. Het Brabants Orkest gaat meewer ken aan Wagners Götterdamme- ring. Dit is het gevolg van de uit stekende begeleiding die het orkest heeft gegeven bij de uitvoering van de opera „Wozzeck" van de Neder landse Opera. Tot slot kunnen we nog vermelden dat dit seizoen de vierde plaat van het orkest is ver schenen. Amsterdamse politiemannen, rijks politie en marechaussee, bij elkaar ongeveer zestig man, onder com mando van Hoofdinspecteur Koppe- jan, hebben donderdagavond op nieuw moeten optreden tegen groe peringen jongeren, die ondanks het feit dat burgemeester Van Hall hen een toestemming om een optocht te houden had geweigerd, toch zijn gaan demonstreren. Het begon om half acht op ver schillende plaatsen in Amsterdam met het optreden van zwijgende sandwichman, die met borden met leuzen rond gingen lopen. Ook wer den papieren uitgereikt, maar om dat hierbij geen enkele bepaling werd overtreden, liet de politie deze jongelui rustig hun gang gaan. Op de Westermarkt was echter een groep van ruim honderd man bij een, die tegen half tien onder lei ding van de bekende provo Hans Tuynman een soort optocht for meerden, achter een overigens on beschreven wit doek. Tegen deze overigens ordelijke optocht had de politie wel bezwaar en nabij het Lieverdje aan het Spui grepen de agenten in en arresteerden de kop van de inmiddels tot bijna twee honderd personen aangegroeide optocht. Vrijdag werden er 85 gearresteerd.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1