Sportfeesten van K.P. jeugd in Loon op Zand waren succes Wereldkampioenschap voetbal op T.V. WIE ZIJN DE KANSHEBBERS VOOR DE JULES-RIMET BEKER Waalwijk Italië 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 JULI 1966 6 Brazilië krijgt het moeilijk Der IVIannschaft Zware pool Raamsdonk aanwinstenlijst Maandag 11 juli beginnen de wereldkampioenschappen 11 juli zullen de profs van Engeland en Uruquay de grasmat van het Wembley-stadion opdraven. Met de ontmoeting tussen deze twee lan den begint het grote sportevenement, dat in de juli-maand talloze miljoenen televisiekijkers, ook in ons land, aan het scherm zal kluis teren: de wereldkampioenschappen voetbal. Zal Brazilië voor de derde achtereenvolgende maal de Jules-Rimét- beker veroveren of zullen de Zuid-Amerikaanse tovenaars op Euro pese grond als wereldkampioenen worden onttroond? Hoe staan de kansen van de verschillende landen? Zijn er naast de favorieten, Bra zilië en Engeland nog andere voetbalequipes, die mogelijk hoge ogen zullen gooien? Welke landen hebben de laatste weken in talrijke oefenwedstrijden een goede vorm geëtaleerd en bij welke ploegen was die goede vorm ver te zoeken? In Pool A zal Engeland het moe ten opnemen tegen Uruquay, Frank rijk en Mexico. Dat lijkt ons voor de Britten geen moeilijke opgave. De Engelsen hebben een sterk wisselend internationaal seizoen achter de rug met nogal onevenwichtige resultaten. Daarom zullen zij toch wel blij zijn zo gunstig te hebben geloot. Met hun sterke defensie (coach Ramsey heeft aangekondigd te zullen uitkomen in de 5-3-3 opstelling) zullen zij de voorhoedes van hun drie poolgenoten wel in toom kunnen houden en met mannen als Greaves, Hunt en Charl ton in de voorlinie mag men wel eni ge hoop hebben op de klassieke En gelse schotvaardigheid. Algemeen wordt verondersteld dat Uruquay als no. 2 in deze pool zal eindigen en dus ook zal overgaan naar de kwartfinales. Wij zijn daar allerminst zeker van. Frankrijk heeft de laatste maanden getoond over een snelle ploeg te beschikken, die defen sief wellicht niet zo sterk is, maar toch tot knappe dingen in staat is. De Fransen wisten o.m. de Italianen een gelijk spel af te dwingen en in Moskou speelden ze 3-3 tegen Rus land. Het zou ons niet verbazen wanneer de Fransen in pool A bo ven Mexico en Uruquay zouden ein digen. In pool B is Duitsland de grote fa voriet. Aanvankelijk werd in Enge land „het Duitse gevaar" enigszins onderschat, maar de laatste tijd zijn de Briten er meer van doordrongen geraakt dat juist Der Mannschaft voor spectaculaire verrassingen kan zorgen. De Argentijnen en Spanjaar den, die met Duitsland in pool B uit komen, zullen qua techniek niet te kortschieten, maar het elftal van on ze oosterburen is aanzienlijk homoge ner en bovendien schotvaardiger. Zelfs voor Engeland zou Duitsland wel eens een bedreiging kunnen bete kenen. Argentinië maakt de meeste kans 'otn tweede te worden in deze pool. Maar wat deze Zuid-Amerika nen de laatste maanden hebben laten zien, was zeker niet bijster overtui gend. Dat geldt al evenzeer voor Spanje, dat over uitstekende voetbal lers beschikt. Maar het is de grote vraag of trainer Villalonga een ho mogeen team het veld in kan sturen. Het is zelfs niet onmogelijk dat een outsider als Zwitserland nog zal pro fiteren van de zwakke plekken in de ze ploegen. Pool C met Brazilië, Hongarije, Portugal en Bulgarije is ongetwijfeld de zwaarste pool. Wereldkampioen Brazilië wordt natuurlijk algemeen als de favoriet voor de eerste plaats in deze afdeling beschouwd, maar zo heel zeker zijn we daar nog niet van. In zijn merendeels op eigen terrein gespeelde oefenwedstrijden heeft Brazilië de glanzende vorm van de 2 vorige nog niet kunnen demonstreren. Natuurlijk, klassespelers als Pele en de herboren tovenaar langs de lijn Garrincha hebben talent te over om elke defensie voor moeilijkheden te plaatsen en evenals in 1958 trainer Feola een paar jonge krachten achter de hand, die wellicht pas in de kwart finales zullen worden ingezet. Toch zal Brazilië veel moeite met Hongarije krijgen, dat een zeer ho mogeen team in het veld brengt met grote technische en tactische kwali teiten. De Magyar en hebben een vrij succesvolle oefencampagne achter de rug, die de spelers het vertrouwen zal hebbben gegeven ook tegen wereld kampioen Brazilië op te kunnen. Maar ook Portugal mag niet worden onderschat. Als team is het de min dere van Hongarije en Brazilië, maar als Eusebio plots een paar mooie kan sen krijgt, is het raak ook en een ster van dergelijk formaat kan in een wed strijd die verloren scheen eensklaps de kansen doen keren. Portugal is daarom een onbereken bare outsider, die voor verrassingen kan zorgen. Bulgarije zal in deze pool niet op een der bovenste plaat sen eindigen. ToCh is het Bulgaars voetbal de laatste jaren vooruit ge gaan en daarom doen de drie rivalen er goed aan deze Oosterburen niet te onderschatten. In pool D zijn Italië en de sowjet- unie favoriet, maar toch Italië worstelt ondanks een begaafd voet baller als Giovanni Rivera met een voorhoedeprobleem. Defensief is de ze ploeg echter sterk genoeg om zich in de kwart-finales te, plaatsen. Rus land heeft een niet zo heel overtui gende oefencampagne achter de rug. De rode ploeg boekte ronduit teleur stellende resultaten. Daarom wordt 't nog oppassen, want Chili moge niet meer de kracht hebben van 4 jaar ge leden, men moet deze. Zuid-Amerika nen toch geenszins onderschatten. Noord-Korea zal in elk geval geen roet in het eten van de Russen en Ita lianen gooien. De winnaar van pool A zal in de kwartfinales uitkomen tegen no. 2 van pool B, de winnaar van C tegen no. 2 van D. De winnaars van B en D komen uit tegen respectievelijk no. 2 van A en no. 2 van C. Komt Engeland niet in de kwart finale tegen Duitsland uit, waaraan het een zware dobber zou krijgen, dan halen de Britten tegen Argentinië of Spanje stellig wel de halve finale. Evenals Duitsland trouwens, dat in de kwart-finale dan tegen Frankrijk, Mexico of Uruquay zou uitkomen. Veel moeilijker zijn de voorspellingen voor de no. 1 en 2 van de twee ande re pools. Brazilië zou in de kwart-fi nale bijvoorbeeld tegen Italië of Rus land koffiedik mogen kijken, dan zien we twee der volgende ploegen in de finale komen Engeland, Duits land, Brazilië, Hongarije of Italië. AFSCHEID VAN JUFFROUW VAN DER LAAN UIT SPRANG Na ruim 6 jaar met veel ijver en toewijding gewrkt te hebben aan de Prinses Wilhelminaschool te Raamsdonk, gaat juffrouw A. P. van .der Laan uit Sprang wegens haar benoeming in Nieuw Weer- dinge, deze school verlaten. Veel ouders en vooral de kinderen, die ze in deze jaren onder haar hoede had zullen haar node zien vertrekken. Voor de school was haar geen moeeite of werk te veel. Geen wonder dan ook dat vele ouders gekomen waren om afscheid van haar te nemen. Als plaatsver vangend voorzitter van het ouder comité, opende de heer de Rooy de avond met gebed en richtte woorden van dank aan de schei dende juffrouw. Als stoffelijk blijk van waardering boood hij haar een boekenbon aan. Het hoofd van de school, de heer Verschoor, dankte voor de prettige samenwerking ge durende al die jaren. Namens het schoolbestuur was de heer Van Erk aanwezig. Ook deze richtte woorden van dank en waar dering en bood haa een plaat aan. Van de kinderen kreeg juffrouw van der Laan een mooi leren hand tas. Namens de ouders sprak de heer G. Knaap jr. „Nooit werd te vergeefs een beroep op U gedaan, waar het het belang of het welzijn van de kinderen betrof", aldus de heer Knaap. Hij besloot met haar veel goeds in haar nieuwe werk kring toe te wensen. OPENBARE BIBLIOTHEEK Becker S. Een verbond met de dood, In een klein stadje in New Mexico komt een rechter voor het pro bleem te staan, een rechtvaardig vonnis te vellen over een ten on rechte ter dood veroordeelde man, die zich door het doden van de beul aan zijn executie weet te ont trekken. Calet H. Meneer Paul. Openhartig levensverhaal van een Parijzenaar, waarin hij voor zijn juist geboren zoon op chaotische wijze zijn leven beschrijft. Cameron L. Alleen de dappere Een groepje Amerikaanse mariniers wordt door vliegtuig-pech gedwon gen op een koraal-eiland, waar zich echter al Japanse soldaten bevin den, te landen. Shute Nevil. De man van morgen. Een jonge geestelijke heeft voor zijn pastorale arbeid zijn hart ver pand aan Noorth Queensland, waar één van zijn parochianen hem zijn „levensverhaal" vertelt. Óver de priester. Zeventien beschouwingen over het ambt van de katholieke priester, die de persoonlijke en psycholo gische, de maatschappelijke en tijd gebonden aspecten van dat ambt belichten. Rackl H. W. Duik in het verleden. Verslag van speurtochten naar schaten uit de oudste geschiedenis der mensheid op de bodem van de Middellandse Zee, Oostzee, Noord zee en Boodenmeer. Scholl R. Het geweten van het kind. Schrijver gaat de ontwikkeling van het geweten na en tracht de oor zaken te achterhalen van geeste lijke storingen, die afbreuk doen aan de vorming van het geweten van het kind. Aken P. v. Slapende honden. Een lid van een voormalige ver zetsgroep zoekt na zeventien jaar zijn medestrijders weer op, omdat hij het vermoeden heeft dat één van hen tijdens de oorlog verraad heeft gepleegd. Blackburn J. De fatale foto. Thriller, gesitueerd in het millieu van boekhandel, waarin jacht wordt gemaakt op een maniak, die er op uit is alle nog overgebleven exem plaren van een zeldzaam boek op te kopen of te vernietigen. Gast Lise. Zon over ponyhof. Verhaal over een in het Schwarz- wald wonend gezin, dat volop ge niet van hun vrienden de pony's. Gilot F. Leven met Picassa. Een jonge vrouw vertelt over haar verhouding, die zij gedurende tien jaar met Picassa heeft gehad, waar in tot uiting komt, wat voor een uitzonderlijk man Picasso is. Koekoek H. L. Filmen in kleur. Handleiding bi; het kleurenfilmen, speciaal voor hen die slechts enige ervaring hebben in het zwart-wit filmen. Roux G. De Spaanse burgeroorlog. Gedocumenteerde beschrijving van de Spaanse burgeroorlog, de aan leiding het verloop en de gevolgen voor Spanje. Campert R. Het gangstermeisje. Een schijver trekt zich voor enige tijd terug in een stadje aan de Ri- vièra, in schijn om er een filmsce nario te schrijven, in werkelijkheid om tot klaarheid te komen over de wending die zijn leven moet nemen. Carré J. Ie Speelgoed voor spionnen Een vaag bericht over een geheim militair object in Oost-Duitsland brengt oen afdeling van de Britse inlichtingendienst ertoe in record tijd een spion te vinden, die deze zaak moet onderzoeken. Malaparta C. De huid. In dringend beeld van de dege neratie van het Italiaanse volk na de Amerikaanse invasie in 1943, symptoom van een wereld waarin de mens alleen vecht om het vege lijf te redden. Streuvels Stijn. De werkman. Thomson E Setenga mati (half dood) Beschrijving van het leven in Ja panse vrouwenkampen, met al zijn Op het Una Animo-terrein heb ben zondag de sportfeesten van de katholieke plattelands jongeren van de N.C.B. Kring Tilburg plaats ge had onder een grote belangstelling. De dag werd plechtig begonnen met een H. Mis op het terrein in de openlucht, welke werd opgedragen door Pater Bosch van het Missie huis KaatsheuveL Het weer was stralen. Direct hierop zijn de wed strijden begonnen, want het pro gramma was lang1 en moest voor de beslissingswedstrijd LongaBudel zijn afgelopen. Na de middagmaaltijd had een massa-defilé plaats, dat officieel werd geopend door burgemeester L. v. Erp. Deze werd hartelijk ver welkomd door de heer v. Tuijl van het Kringbestuur. Burgemeester v. Erp duidde op zijn functie, welke hij zo pas heeft aanvaard als voor zitter van de Kath. Jeugdraad van Nederland. Hij heette ale deelne mers hartelijk welkom die van bui ten de gemeente waren, want hij was blij dat zij deze dag in Loon meemaakten. Op de historische grond aldus de burgemeester rond het kasteel, is de agrarische stand en bevolking van Loon op Zand gevormd door de privilegiën van de Heer der heerlijkheid. „Deze stand heeft lang het hoofddeel van de bevolking uitgemaakt. Thans is het anders, nu de industrie haar heeft overvleugeld. Maar dat neemt niet weg dat de Boerenstand hier trots mag zijn. Wat immers is ge vormd op agrarische grondslag en georganiseerd door de overheid, moet heden nog hoog gehouden worden. De activiteiten als sport, cultuur, ontwikkeling etc. zijn in stellingen waaraan de kath. jonge ren zelf kunnen meewerken en deze kunnen uitdragen. Dat kan daarom zo mooi op deze sportdag. De N.C.B. en haar K.P.J. zijn een enorme rijkdom in de samenleving. Thans is de jeugd zich zelf en moet zich een baan weten te verwerven in de maatschappij. We zien dat het kan, want tot in de hoogste regio nen dringt de boerenstand door, dank zij hun organisatorisch werk". De heer v. Tuijl dankte de bur gemeester en verklaarde de sport dag officieel voor geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich de Zeereerw. Heer pastoor J. Simons, Frater directeur, de bestu ren van Kring Tilburg, de N.C.B., Boerinnenbond van Loon op Zand, Kaatsheuvel en De Moer. Naast burgemeester v. Erp zagen we wet- vernederingen ontberingen en ang sten. Troyat H. Leven met een dode. Een derderangs schrijver raakt in verwarring, als hij op aandringen van zijn vrouw een manuscript van haar vorige, overleden echtgenoot onder zijn naam uitgeeft en daar door beroemd wordt. Vestdijk S. Pastorale 1943. Schrijver groepeert rondom de hoofdfiguur, een Obersturmführer, alle aspecten van de Duitse bezet ting, zoals het onderduiken, de il legaliteit, wraak, angst enz. houder Smulders. Na dit officieel gedeelte begon nen de grote demonstraties van de jongens en meisjes. Vooral was de Tiroler Landler, die ritmisch werd uitgevoerd, bijzonder goed. De uitslagen waren: Klasse A Gymnastiek meisjes: 1. Berkel, 2. Boxtel, 3. 'Udenhout, 4. Loon op Zand, 5. De Beerzen, 6. Haaren, 7. Til burg stad, 8. Alphen. Klasse B: 1. Oisterwijk, 2. Riel, 3. Esbeek, 4. Heikant, 5. Moergestel. Berkel, Udenhout en Boxtel gaan naar de Interkring. 80 meter hardlopen 1. M. v. Lieshout, de Beerzen, 2. Sj. v. d. Sanden, Boxtel, 3. R. Verboven, De Moer Verspringen: 1. R. Verboven, De Moer, 2. J. Verboven, De Moer, 3. R. den Otter, Moergestel. Hoogspringen: 1. R. Verboven, De Moer, 2. A. Vughts, Oisterwijk, 3. P. v. d. Wouw, Biest-Hout- akker. Balgooien: 1. R. Verboven, De Moer, 2. P. v. Hoof, De Beerzen, 3. Fr. v. d. Staak Boxtel. 400 m. hardlopen: 1 R. Verboven, De Moer 2. den Otter, Moergestel, 3. Geerts, Alphen Gymnastiek-klassement: 1. Alphen, 2. Box tel, 3. Berkel, 4. Esbeek, 5. De Beerzen. Atletiek klassement: 1. Loon op zand, 2. De Beerzen, 3. Tilburg. Naar interkring gaan: Alphen, Berkel, Box tel. 100 m. junioren: 1. B. v. Huiten, Uden hout, 2. T. Vromans, Heikant, 3 J. de Jong Loon op zand. 100 m. senioren: 1. P. Voskens, Tilburg, 2. M. v. Goikum, Loon op zand, 3. J. de Jong, De Moer. Verspringen junioren: 1. C. Verboven, De Moer, 2. M. Kroot, De Moer, 3. P. Ver- stijnen, Berkel. Verspringen senioren: 1. P. van Beek, De Moer, 2. J. Kennis, Oisterwijk, 3. P. Buijks De Beerzen Hoogspringen junioren: 1. P. Verstijnen, Berkel, 2. C. Verboven, De Moer, 3. J. Wilbrorts, Heikant. Hoogspringen senioren: 1. C. v. Laarhoven Loon op zand, 2 E. v. d. Heijden, De Beer zen, 3. J. v. Lieshout, Esbeek. Hink stap sprong junioren: 1. C. Verboven, De Moer, 2. T. Vromans, Heikant, 3. A. Reijink, Diessen. idem senioren: 1. M. v. Gorkom, Loon op zand, 2. J. de Jong, De Moer, 3. P. van Beek, De Moer. Kogelstoten junioren: 1 A. v. Lieshout, Til burg, 2. H. v. Rijswijk, Berkel, 3. A. Moo- nen, Loon op zand. idem senioren: 1. A. v. Kils donk, Tilburg, 2 H. Scheffers, Oisterwijk, 3. J. v. Lies hout, De Beerzen. 800 m. junioren: 1. A. Moonen, Loon op zand, 2. Kroot, De Moer, 3. J. v. d. Pas, Biest. idem senioren: 1. J. Bertens, Berkel, 2. P. Bax, Beerzen, 3. H. Wieskamp, Beerzen. 1500 m. junioren: 1. T. Vromans, Heikant, 2. P. v. d. Made, Loon op zand, 3. A. v. d. Heiningen, Alphen. idem senioren: 1. A. v. d. Heijningen, Alp hen, 2. J. Kroot, Diessen, 3. G. v. d. Heij den, Beerzen. Zeven handbal: meisjes poule 1: kampioen De Moer, Res. kamp. De Beerzen 1. poule 2: kampioen Loon op Zand, Reserve kamp. Berkel 2. idem jongens: poule 1: kampioen Tilburg 1, res. kamp. Boxtel 1. poule 2: kampioen Loon op Zand, res. kamp. Tilburg 2. DATA GROEP A LONDEN (Wembley) GROI SHEFFIELD IP B BIRMINGHAM GROI LIVERPOOL IP C MANCHESTER GROI MIDDLESBROUGH IP D SUNDERLAND maandag 11 juli 19.30 uur: EngelandUruguay op TV dinsdag 12 juli 19.30 uur: West-Duitsland Zwitserland 19.30 uur: Bulgarij eBrazilië 19.30 uur: RuslandNoord-Korea woensdag 13 juli 19.30 uur: Frankrij kMexico 19.30 uur: SpanjeArgentinië op TV 19.30 uur: Hongar ij ePortugal 19.30 uur: ChiliItalië vrijdag 15 juli 19.30 uur: (White City) U r uguayFrankrij k 19.30 uur: ZwitserlandSpanje 19.30 uur: Brazi liëHongarije op TV 19.30 uur: Noord-KoreaChili zaterdag 16 juli 19.30 uur: MexicoEngeland 15.00 uur: Argentinië West-Duitsland 15.00 uur: PortugalBulgarij e 15.00 uur: ItaliëRusland op TV dinsdag 19 juli 16.30 uur: MexicoUruguay 19.30 uur: Argentinië Zwitserland 19.30 uur: PortugalBrazilië op TV 19.30 uur: ItaliëNoord-Korea V woensdag 20 juli 19.30 uur: Frankrij kEngel and V 19.30 uur: SpanjeWest-Duitsland op TV 19.30 uur: Hongarij eBulgarij e i 19.30 uur: ChiliRusland zaterdag 23 juli 15.00 uur: Winbaar gr. A nummer 2 gr. B Kwartfinale 15.00 uur: Winnaar gr. D nr. 2 gr. C Kwartfinale 15.00 uur: Winnaar gr. C nummer 2 gr. D Kwartfinale Een der kwarfinales komt op TV 15.00 uur: Winnaar gr. B nummer 2 gr. A Kwartfinale maandag 25 juli 19.30 uur: Winnaar Londen Winnaar Liverpool Halve finale op TV dinsdag 26 juli 19.30 uur: Winnaar Sunderland Winnaar Sheffield Halve finale op TV donderdag 28 juli 19.30 uur: 3e/4e plaats op TV zaterdag 30 juli 15.00 uur: Finale op TV ft

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 6