Jeugdbeweging Drunen sluit seizoen met orientatierit Jan Janssen in gele trui na zware Alpen-etappe Meisjes uit Drunen en omgeving 8 DRUKKERSVAK Abonneert U op dit blad CONFECTIE-ATEUER „ZWIMA" Smidje Verholen en de strijd tegen Mars 19 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 JULI 1966 19 Als schrandere knaap kun je overal terecht, maar Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Mijnheer Robert is teruggekomen Geen fusie tussen Wit Zwart en HNC Dinsdag uitreiking VAS-diploma's in Efteling TEAM-LEIDSTERS MODINETTES OVERLOCKSTERS BLINDZOOMSTERS STRIJKSTERS HANDWERKSTERS CONTROLEUSES GEHUWDE DAMES Wie zich op zondag 3 juli om kwart over een in het centrum van Drunen bevond, kon met een regelmatige tussenpauze van 3 mi nuten een groepje van vier jonge lui van omstreeks 15 jaar per fiets de Torenstraat in zien draaien in de richting Drunense duinen. Deze jongens en meisjes begonnen toen aan een 25 km lange oriëntatierit die de leiding van het Vrije Jeugd werk voor hun pupillen in elkaar had gezet als afsluiting van het eerste seizoen. Onder een stralende hemel zoch ten de 14. en 15 jarigen aan de hand van net niet te duistere aanwijzin gen, hun weg langs verscheidene posten met opdrachten tussen Dru nen, Udenhout, Loon op Zand en Waalwijk. Dat het bekende gezegde van de aanhouder wint, op waar heid berust werd omstreeks hal 5 bewezen toen, doodmoe, maar stra lend van trots het eerste groepje zijn controlekaart bij voorzitter Keetels op tafel legde. De leiding van de vrije jeugdbe weging opende om half 8 de Voor ste Vennen weer, om voor het laatst met hun jeugd een feestavond te organiseren. De avond, die geleid werd door de heer P. Koks, had naast het plezierige en uitbundige tintje, ook een enigszins officieel karakter. Allereerst werden tussen de verschillende dansen de welver diende prijzen uitgereikt. De eerste trofee ging naar Kees Brok, Kees Bruurmijn, Huub v. d. Krabben en Willy Leijtens. De tweede trofee ontvingen Frans Vesters, Henk Schroover, Jos van Iersel en Ted Frodyma, terwijl Maria Snoeren, Anny Pijnenborg, Annemies Swin- kesl en Jan v. d. Hoven de derde prijs kregen. Omdat de heer Pennings (voor zitter) zijn taak in de Voorste Ven nen om studieredenen geheel moest op geven, mej. A. Brok (vice-secre- taresse) door de drukke bezigheden die haar beroep met zich meebrach- en de heer Melis (vice-voorzitter) omwille van het feit dat hij in mi litaire dienst moest hun functie als bestuurslid neer moesten leggen, was een totale reorganisatie nodig. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: De heer K. Keetels, voorzitter; De heer A. v. Weert, vice-voorzitter; Mej. R. Brok, secretaresse; Mej. C. Willemse, vice-secretaresse en de heer P. v. Huiten, penninmeester. De heer Pennings ontving van de jeugd het boek over Mgr. Bekkers, „Liefde als wapen". De prettige avond mag 'n waardig slot heten van plezierig jaar Het vrije Jeugdwerk, bestemd voor 14- en 15-jarigen, draait sinds no vember '65 in de „voorste vennen" op zaterdagavond van 7 tot half 10. De jongens en meisjes kunnen hier onder leiding, schaken, dammen, kaarten, gezelschapsspelletjes doen, lezen, biljarten, tafeltennissen, volksdansen etc. Er worden compe tities op touwgezet en dansavonden georganiseerd. Er is gebleken dat op deze leeftijd aan deze vorm van ont spanning grote behoefte bestaat en de leiding is van plan in september wéér te starten met deze avonden. De Nederlander Jan Janssen ver overde vandaag (donderdag) in de Tour de France in een zware berg etappe de gele trui. De Spanjaard Jimenez won de etap pe, Anquetil en Poulidor volgde op anderhalve minuut. De Belg Huys. mans werd 4e op bijna 2 min. In een groepje van 7 man kwam Jans sen binnen op ruim 2 min. De gele truidrager Kunde kwam op plm 5 min. van de winnaar samen met Altig binnen. Kees Haast was oorspronkelijk ook bi; de groep van Janssen, maar bij de afdaling van de Galibier maak te hij een val waardoor hij jammer genoeg tijd verspeelde. Toch kwam hij nog tamelijk voorin binnen. maar juist omdat je schrander bent, kijk je verder dan je neus lang is, want wat je ouders en jezelf nu kiezen, bepaalt wat je later bent En daarvoor geeft het je de gelegenheid om thans en later iets te betekenen. Het geeft je werk dat je boeit, een om geving waar je je thuis voelt, een ge reglementeerde opleiding, een volle dag naar school, toezicht van een inspecteur, twee-jaarlijks onderzoek en een zeer goed loon direct en in de toekomst, met vele mogelijkheden. Iedere jongen van 14 16 jaar komt voor opleiding in aanmer king, die de lagere school geheel heeft doorlopen, u.l.o. of lagere technische school. Tot zestien jaar kun je nog vóór militaire dienst uw diploma behalen als zetter, drukker, binder enz. Geeft U spoedig op, of kom even praten met je vader of moeder bü Grotestraat 205, WAALWIJK Een bedrijf in de Langstraat sinds 1872 FEUILLETON door: Joseph Hocking 10. „Zeker, maar wat viel er tegen te doen? Het enige wat er voor hem op zat, was er tussenuit te trekken". „Zei je niet, dat hij dood was?" „Zoiets heb ik gehoord. Eigen lijk zou dat gelukkig voor hem zijn geweest". - „Maar hij was toch altijd als een fatsoenlijk kerel beschouwd, niet?" „Jawel, maar met zo'n vader en zo'n naam als hij had. Enige ogenblikken zaten ze zwij gend te roken. „Stel je eens voor", zei Bricht auer na een tijdje, „dat hij hier toevallig op de boot stapte.hoe zouden we ons dan tegenover hem moeten houden?' „Dat weet ik niet", antwoordde Recht. „Ik geloof dat ik nogal ro yaal van opvatting ben, maar ik weet niet if ik of ik Neen, ik geloof, dat ik hem liever niet zou herkennen. Ik zou heus niet vriend schappelijk tegen 'm kunnen doen". „En toch heeft hijzelf niets ver keerds gedaan". „Neen., maar ja., natuurlijk., ja, hoe moet je dat nu onder woor den brengen? Stel je voor, dat je met hem op het dek liep te praten en dat iemand vroeg: „Wie loopt daar met Recht?" Nu, dan zouden ze zeggen: dat is de zoon van die Brichtauer, je weet wel.Enfin, je begrijpt toch zelf wel., hè?" „Ja, ik begrijp het wel", ant woordde de ander bedaard. Het was een heel strenge proef voor hem geweest, maar hij was er toch mee in zijn schik. Hij was er in geslaagd, over zichzelf als over een ander te spreken. Hij was er achter gekomen hoe anderen over hem dachten en het gaf hem, on danks zichzelf, een grimmige vol doening om de buitenwereld voor de gek te houden. „Zeg, wil jij ook een whisky?" vroeg Recht na een poosjé. „Neen, dank je". „Dan ben je wel veranderd- Als je weer thuis bent, wordt je zeker voorzitter van een geheelonthou dersvereniging". „Alles is mogelijk!" antwoordde Brichtauer glimlachtend. „Ik kan het me werkelijk niet voorstellen". „Wat?" „Dat je zo veranderd bent!" SPRANG-CAPELLE De fusie tussen de Capelse voetbalvereni gingen Wit-Zwart en HNC gaat voorlopig niet door. Niets scheen een samengaan van beide clubs nog in de weg te staan. Maar dinsdag avond besloten noch Wit-Zwart noch HNC hun vereniging te ont binden om in een gezamenlijke ver gadering in het clubhuis van Wit- Zwart dezelfde avond te komen tot de oprichting van een nieuwe ver eniging. Bij Wit-Zwart had men om tot ontbinding te kunnen over gaan viervijfde van het aantal le den nodig en bij HNC tweederde. HNC stelde als voorwaarde dat beide verenigingen moesten worden ontbonden alvorens een nieuwe vereniging kon worden opgericht. Wit-Zwart stelde die voorwaarde niet. Wit-Zwart was, evenals HNC, bereid onder een nieuwe naam te gaan spelen. Op de vergadering van Wit-Zwart waren 36 leden. Hiervan stemden 24 leden voor ontbinding. Toen ir. H. Hopster, de voorzitter van de afdeling Brabant van de K-N.V.B., op de vergadering van HNC kwam met de uitslag van Wit-Zwart ging men daar niet verder met stem men. Op dat moment hadden 21 van de 36 leden van HNC gestemd. Hiervan bleken er 19 voor ontbin ding te zijn en 2 tegen. Het niet doorgaan van de fusie is voor heel veel voetballiefhebbers in Capelle een teleurstelling. Tal van keren reeds zijn door beide clubs pogingen gedaan om tot een eenheid te komen. Door de heer C. Beerens, loco- burgemeester van Loon op Zand, zul len op dinsdag 12 juli a.s. te 20.00 uur in de Efteling" te Kaatsheuvel de vakdiploma's worden uitgereikt aan de leerlingen uit Drunen, Kaats heuvel, Loon op Zand en Waalwijk, die dit jaar zijn geslaagd voor het ex amen van het, Onder auspiciën van de V.A.S. staande leerlingenstelsel. De leerlingen aan wie het diploma zal worden uitgereikt, hebben hun opleiding onderscheidenlijk ontvan gen bij de navolgende ondernemin gen ji 1 N.V. Schoenfabriek A. H. Aussems; Schoenfabriek Jac. Bergmans NV; Ned. Schoenenunie Bloch Stibbe- Hollandia N.V.; Schoenfabriek J. Blok-van Heijst N.V.; Schoenfabriek A. en J. de Kort N.V.; Schoenfabriek Piatty N.V.; Schoenfabriek Timtur N.V., allen te Waalwijk. Schoenfabriek „Lydia", Gebrs. de Munnik N.V.; Firma J. v. d. Putten en Zn.; Gebrs. Vesters N.V., allen te Drunen. Martino Schoenfabrieken NV; Schoenfabriek „Napolina". M. Soeterboek N.V.; Schoenmakers Schoenfabrieken N.V.; M. J. Vesters Schoenfabrieken N.V., Kaatsheuvel. Stoomschoenfabriek „Neerlandia" te Loon op Zand. Per 1 augustus a.s. gaan wij ons nieuwe moderne atelier aan de Chrysantenstraat betrekken. In verband met de daaraan verbonden uitbreiding VRAGEN WIJ (voor halve dagen) ■ii( Voor JONGE MEISJES die. nu de scholen gaan verlaten, wordt na de vakanties een opleidingsklas gevormd, waar zij naast een volledige vakopleiding, in samenwerking met de Mater Amabilisscholen, nog algemeen vormend onderwijs krij gen. -Li. A". Dicht; bij huis word je nu een prettige werkkring geboden met een hoog loon, aantrekkelijke premieregeling, aparte spaarregeling, 3 weken vakantie per jaar en, vergoeding van reiskosten. Een ruime kantine maakt het gezellig tijdens de pauzes. Met eventuele vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Wil je meer weten over loon en verdere arbeidsvoorwaarden, kom eens praten bij WOLFSHOEK 1 (nabij overweg) DRUNEN TELEFOON 04163 - 630 COPYRIGHT STUDIO AVAN 107. Toen de officier een poosje had geluisterd, viel hij smidje Verho len op buitengewoon vriendschap pelijke wijze om de hals. Dat be wees hij onder andere door een grote fles wodka ergens vandaan te toveren. Voor wie niet weet wat wodka is, zij hier eventjes vermeld wat het is. Wodka is een soort Rus sische limonade, die een tikkeltje scherp van smaak is. Dat is trou wens duidelijk aan het gezicht van smidje Verholen te zien. De Rus sische officier nam n.l. eerst zelf een flinke slok van de wodka,waar na hij de hals van de fles guitig in de mond van smidje Verholen duw de om er een flinke scheut wodka in te gieten. De smid kreunde, maar dat hoorde de officier niet, want zelf brulde hij op zijn Russisch: „Dargaje! Santjesk! Prositski!" In tussen zongen de vogelen des vre- des maar rustig door en dat trok natuurlijk de aandacht van de sol daten in het kamp. Ze kwamen van alle kanten toegestroomd en hoorden dat mooie gezang eens aan. Aanvankelijk keken ze natuur lijk verbaasd, doch daarna begon nen ze te lachen. Je kon aan hup gezichten zien, dat ze het leven toch wel héél erg mooi vonden. Het vreemdste van alles was echter het feit, dat dit vredesgezang niet alleen de mensen ontroerde. Er kwamen zelfs grote en kleine vier voeters uit de bossen naderbij ge lopen. Zo kon men het zien gebeu ren, dat een grote beer zijn natuur lijke schuwheid geheel aflegde en rustig naast een soldaat ging staan luisteren naar dat wonderlijke ge zang. Nou.., jullie begrijpen wel, dat er over doodschieten niet meer gesproken werd. Integendeel. Er werd alleen nog maar gesproken over banden van eeuwige vriend schap En hoe smidje Verholen ook zijn best deed om die Russeh. te vertellen, dat hij maar een dood eenvoudige dorpssmid was uit een klein landje aan de Noordzee, ze wilden hem niet geloven. Dat kwam natuurlijk omdat ze hem niet ver stonden. Ze hielden maar vol, dat hij een „Friendsk Amerikanski" was. 's Avonds richtten zé zelfs 'n groot feest aan voor de smid. Ze speelden op de balalaika, zongen hun schone liederen en dansten hun merkwaardig dansen. En xiu kun nen jullie het geloven of niet., maar als brandstof voor hun kamp vuur gebruikten ze de houten kol ven van hun geweren. „Och als je rekening houdt met wat er in de laatste tijd gebeurd is, wordt dat toch niet zo onbegrijpe lijk. Als je van huis gegaan bent. zoals ik en dan op zo'n manier thuis moet komen. „Ja.dat begrijp ik.Maar toch hoop ik, dat je het thuis naar je zin zult hebben". „Het zal alles in het begin wel een beetje vreemd zijn". „Ja. maar dat went wel", zei Recht opstaand. Kom, ik moest maar naar kooi gaan!" Brichtauer bleef nog een poosje zitten nadenken. Wat liep hem toch alles mee! Wat viel het toch ge makkelijk de wereld te misleiden! Als hij zijn ware naam vertelde, zou men hem niet eens geloven en als men hem geloofde, zou ieder een hem misschien, ook nu nog, de rug toekeren. NeenBricht auer was volgens Recht dood, en het was dus het beste, dat hij maar dood bleef. Het was nu te laat om nog terug te krabbelen en waar zou dat goed voor zijn. De reis verliep zonder enig on geval en toen het schip de haven binnenliep, was Reichmann goe de vrienden met ongeveer alle pas sagiers geworden. Eenmaal aan land, stond hij weer voor de vraag, wat hij nu zou gaan doen. Tot nu toe had hij nog ge heel van zijn eigen geld geleefd en geen enkel recht op het grond bezit laten gelden. Hij kon nog terug. Maar de verzoeking was ge weldig. En hij had tot nu toe, bui ten zijn schuld, nog niets dan el lende ondervonden. En de houding van Recht bad de verleiding nog sterker gemaakt. „Ik kom je binnenkort eens op zoeken", had deze, die regelrecht met de boot verder ging, gezegd. „En je bent hartelijk welkom!" was het antwoord geweest. Alleen in zijn hotel, waar hij wilde overnachten, haalde hij de papieren van Reichmann nogmaals te voorschijn en las ze voor de zoveelste maal door. Hij kende ze bijna uit het hoofd. Hij was er niet bang meer voor, dat hij zijn rol niet met succes zou kunnen spelen. De gesprekken met Recht, die goed op het landgoed bekend was, had den daartoe het hunne bijgedragen. Daarna legde hij zich ter ruste, zon der nog een bepaald besluit ge nomen te hebben. De volgende morgen ging hij naar het station en nam een kaartje naar de halte die het dichtst bij het landgoed lag. Hij had er niet toe kunnen komen, een bericht van zijn komst te sturen, omdat hij nog steeds weifelde over wat hij doen zou. Hij wilde liever niets doen, waardoor hij van zijn kant zich zelf positief uitgaf voor de erfge naam van het landgoed. Met bon zend hart stapte hij uit, tpen de trein voor het kleine perron stil hield. Hij bleef wachten, tot zijn bagage uitgeladen was. „Ik zal als een vreemde naar het huis toe gaan en daar zeggen, dat ik tot het laat ste toe bij Reichmann ben geweest. Dat is afdoende reden voor mijn komst", dacht hij nog bij zichzelf, toen hij naar de uitgang liep. „Kijk eens.. daar hebben we mijnheer Robert!" Brichtauer keerde zich om en zag de stationschef voor zich staan. „Welkom, mijnheer. Ik ben blij, u te zien! Heezö. U kent me toch nog wel, mijnheer. Heinrich Braf, die hier al twintig jaar op het sta tion is. Maar ja, dat is zo.U kijkt naar mijn pet. ik ben nog pas een jaar chef hier, ziet U". „Zo, herkent U me? vroeg Bricht auer verbluft. „U niet herkennen, mijnheer.'t eerste ogenblik dat ik U zag, her kende ik U al. U bent wat robuus ter en dikker geworden, maar uw gezicht is toch precies het zelfde gebleven. Zeven jaar is nu niet zo heel lang, mijnheer!" Die woorden van de stationschef gaven de doorslag voor Brichtau- er's verder gedrag. „Als ze het er dan allemaal op aanleggen, om mij Reichmann te laten zijn, dan zal ik mijn rol maar moeten volhou den". dacht hij. „Ik ben blij, dat ik tr terugzie, mijnheer Braf!" zei hij toen, hem joviaal de hand toereikend. „Zulk een hartelijk welkom doet echter goed". „Ik ben veel te blij, dat ik het doen kan- Hé daar! Jongens.kom eens. hier hebben we mijnheer Reichmann! „Weten ze bij U thuis, dat U komt, mijnheer?" „Neen, Braf. Ik was van plan, ze te verrassen". „Dat is net iets voor U! Uw oom en uw neef zullen wel de benen nemen als ze U zien! Het zal een heel ding voor hen zijn!" „Denkt U dat?" „Dat zal waar zijn! Maar zo is het beter- Het zal nu wel wat le vendiger worden in dat oude huis, nu U alweer terug bent, mijnheer!" „Ik ben van plan, mijn vroegere levenswijze er aan te geven, Braf, en ik zal proberen, een goed land heer te zijn. Zeg, kun je me soms aan een auto helpen om naar huis te rijden?" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 19