wAAlwnkse en lAnqstRAAtse couraiu Regering gaat overheidsuitgaven met 650 miij. gulden inkrimpen MEER DAN 12.000 FOTO'S OPEN OOG INVESTERINGEN, SUBSIDIES EN GARANTIES WORDEN UITGESTELD Veel gegevens Nederland levert Indonesië Friendships Volkshuisvesting Bouwproduktie WAALWIJK - Ruim twintig jaar na de bevrijding raakt de Tweede Wereldoorlog bij velen en vooral bij de jongeren in het vergeetboek. „Men kan er niet bij stil blijven staan, het leven gaat door". Dat is de me ning van velen, en ook van een 21-jarige Waalwijker die als hobby het verzamelen van oorlogsdokumenten heeft. Een uitzonderlijk doch buitengewoon interes sante hobby. De jongeman, wiens naam wij in dit ar tikel niet zullen noemen, heeft vooral belangstelling voor de technische kant van de Tweede Wereldoorlog. Hierover heeft hij dan ook een berg krantenknipsels, foto's, tijdschriften, boeken en ooriogsverhandelingen zoals ausweis, distributiekaarten, etc. Dit documen tatiemateriaal heeft hij na jaren van verzamelen bij een gekregen en het geeft hem een indruk over het verloop van de oorlog. Reeds een jaar is hij bezig al het materiaal te verwerken in een boek. Niet echter met de bedoeling om dit, tot heden uitstekend geschre ven, en met foto's en tekeningen verluchte werk, te gaan uitgeven. Dat is ook de reden dat betrokkene graag anoniem wilde blijven. Weinigen hebben de oorlog ais hobby Verovering van Frankrijk Slag bij Koersk Defensie heeft er het mes ingezet I VRIJDAG 8 JULI 1966 87e JAARGANG No. 53 rcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. lnc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwyk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" aalwijker is goed gedocumenteerd over verloop tweede wereldoorlog (Van onze verslaggever) In een gesprek dat wij met deze Waalwijker hadden vertelde hij ons over enkele oorlogshandelin gen, die volgens hem velen niet weten of in publïkaties onjuist wor den voorgesteld. Wat iedereen die met hem in contact komt interes seert is waarom hij juist de oor log als hobby koos. „Wel iedere jongen van 14, 15 jaar leest graag boeken over de oorlog. Soldaatje spelen heeft dan dikwijls een bijzondere aantrek kingskracht. Zo ook bij mij. Toen ik het een en ander had gelezen wilde ik er meer van weten. En wat doe je dan, kranten opzoeken en in de winkel al het mogelijke over de oorlog gaan kopen. Je gaat naar documentaire films kijken en snuffelt overal naar oorlogsmateri aal. Langzamerhand krijg je dan een redelijke verzameling. Zo ben ik nu al zes jaar bezig. Integenstel- ling tot andere hobby's kun je hier moeilijk van ruilen of vergelijken spreken. Twee jaar geleden ont moette ik op school een jongen die ook de oorlog als hobby had. Dat was de eerste en tot nu toe enige jongen uit de omgeving waarvan ik weet dat hij dezelfde hobby heeft als ik". %iÉi Het ligt voor de hand dat als ie mand zo'n grote belangstelling heeft voor oorlogsvoering de vraag naar voren komt of hij de militaire dienst aantrekkelijk vindt. „Integendeel ik ben geen militarist. Als je zo veel van de oorlog hebt gelezen krijg je zelfs een hekel aan het leger. Zelfs in dienst ben ik nog niet geweest. Ik heb uitstel vanwege mijn studie. Vol gend jaar, als ik af studeer, zal ik wel opgeroepen worden. Ik geloof niet dat het sleoht voor een jongen is, maar dat neemt niet weg dat ik vol gend jaar liever ga werken, dan het kazerne werk verrichten. Neen naar de KMA ga ik absoluut niet. Mijn hobby heeft niets met sympathie voor het leger te maken". On onze vraag waarom hij de 2e wereldoorlog als onderwerp koos en wat hij in deze 5 jaar durende strijd het meest interessante vond ant woordde hij: „Oorspronkelijk wilde ik ook gegevens over de Eerste We reldoorlog verzamelen. Dat bleek echter niet doenlijk want van de strijd 1940 - 1945 zijn zoveel gegevens dat je daar alleen al je handen aan vol hebt. Een andere reden is dat je de le oorlog ook met 'n oorlog in 1700 kunt vergelijken. De 2e wereldbrand echter niet. Daarin werd gevochten met wapens die nu nog worden ge bruikt. Volgens de toen toegepaste methoden worden nu nog vliegtuigen, schepen en wapens gebouwd". „Er zijn over de oorlog heel wat boeken geschreven en films gemaakt. Als je alleen al de boeken met elkaar vergelijkt ontdek je een heleboel ver schillen. Dat vond ik vreemd. Ik ben dus alles gaan uitpluizen en heb zo de juiste gegevens over onderdelen bijeen gekregen. Gegevens die ik ook vergeleken heb met dr. L. de Jong van het Instituut voor Oorlogsdoku- mentatie. Generaal Wilson, van de Nederlandse Generale Staf heeft drie boeken geschreven waarin de gege vens nauwkeurig kloppen. Dit zijn echter ook de enige boeken die vol gens mij juist zijn. Natuurlijk kan ik er ook wel eens naast zitten. Maar ik heb ondermeer jaargangen van het tijdens de oorlog verschenen Duitse blad „Signaal" en Nederlandse en buitenlandse kranten uit die tijd. Ook heb ik geheime krantjes die toen verspreid werden. Zo heb ik ook het verzet bestudeerd. „Aan een centraal verzet geloof ik niet. Er zijn talloze bewijzen en dat blijkt ook wel uit de verhalen die je na de oorlog hoorde, dat de verzet strijders onderling veelal harder voch ten dan tégen de Duitsers. Natuurlijk er waren veel individuele akties zo als die van Jan de Rooy uit Sprang- Capelle. Deze laatste was van groot belang. Het Poolse verzet was enorm goed georganiseerd, trouwens ook 't Franse verzet was niet slecht". Over Frankrijk sprekend gaat on ze „man" verder met de val van dit land. „Dat dit land zo snel veroverd werd kwam dankzij het geniale plan van veldmaarschalk Von Manstein. Dat het een geniaal plan was moest iedereen toegeven. Maar behalve Von Manstein had Duitsland veel goede strategen en wapenontwerpers. Van deze laatste maken de Amerikanen en de Russen immers nu nog gebruik. Halverwege de oorlog waren de Duit sers 'bezig met het maken van gehei me wapens. Er werden toen tanks ge fabriceerd van 500 ton. De zwaarste op het ogenblik is 80 ton! De verha len over hun wapens hebben voor ve len iets weg van een sprookje maar als je er verder over geïnformeerd raakt blijkt het nog waar te zijn ook. Het was van de geallieerden een goe de zet orn de Duitse fabrieken te blij ven bombarderen want als de produk- tie goed op gang had kunnen komen had de oorlog nog lang kunnen du ren. In 1942 hadden de Duitsers straalvliegtuigen die 300 km harder vlogen dan de machines van de Ame rikanen. Hitler was echter zo eigen wijs om te bevelen dat er ook bom men mee vervoerd moesten worden. Daardoor zakte de snelheid. Er zijn er niet veel die weien dat de grootste slag is geleverd bij Koersk Sgvsa. t-'-ji .Ier" in Rusland. In deze tankslag is enorm gevochten. Ik heb er originele foto's van. Of ik veel foto's heb? Wel in to taal 12.000, waaronder vele origine le foto's van het front. Inderdaad ruim voldoende om een expositie in te richten. Dat is echter mijn bedoe ling niet. Ik loop er niet graag mee te koop. Of het niet gaat vervelen steeds maar materiaal over de oorlog te verzamelen. Neen het blijft boeien en je doet steeds weer nieuwe ont dekkingen. Wat nu een uitvinding wordt genoemd werd toen veelal ge bruikt. Dat blijkt ook wel uit de ont dekkingen die nu nog gedaan wor den. Zo worden er nog steeds vlieg tuigen opgegraven en bommen en an dere explosieven ontdekt. Vorig jaar tijdens mijn vakantie in Renesse ontdekte ik een bunker die nog in tact bleek te zijn. Ook spoelen er nog regelmatig mijnen aan. Als er schepen vergaan komt dat volgens mij doordat ze op een opdrift ge raakte mijn varen", aldus de Waal wijkse verzamelaar die uren over zijn hobby kan vertellen en die hoopt, als eenmaal zijn boek klaar is, de juist heid van het verloop van de oorlog te kunnen weergeven. Binnen één a anderhalf jaar kan Fokker beschikken over Rolls-Royce- vliegtuigmotoren voor de 20 Friend ships, die Nederland levert aan de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda Indonesian Airways". Minister Michael Stewart (Buiten lands Zaken) heeft gisteren in het Britse parlement gezegd, dat Groot- Brittannië het embargo op de moto ren heeft opgeheven, omdat Indone sische autoriteiten hem 'hebben ver zekerd dat de vliegtuigen niet tegen Engeland of zijn bondgenoten zullen worden gebruikt. Na de (officieuze) beëindiging van de Indonesische con frontatiepolitiek tegen Maleisië heeft Stewart kennelijk meer vertrouwen in de Indonesische beloften dan ten tijde van de instelling van het embar go toen Engeland toch ook de verze kering kreeg, dat de Friendships niet gebruikt zouden worden tegen Ma leisië. GELE TRUI Tour de France De kranten ruiken er naar. 's-Avonds fietsen ze onze huiskamer binnen. Een heerlijke opwinding. Zwetende, zwoegende jongens, volgwagens met opgewonden ploegbazen en kraaiende verslaggevers én helemaal achteraan de dreigende bezem wagen. Beschermd door ploegmakkers rijdt ergens in 't peleton de jongen in het geel. Elij is de benijdenswaardige; de francs groeien op zijn rug, de kus van een Franse schone zal hij straks als lopende- band-werk accepteren. We zien ons op zijn zadel, onze slappe kan- toorkuitjes zijn glimmende spierbundels geworden, onze portemon- naie tot berstens toe gevuld. Maar jongens in 't geel moeten hun slag durven en kunnen slaan; zij moeten iedere ontsnapping contro leren. Om in een gele trui te kunnen rijden moet er een goede geest ini de ploeg zijn, er moet voor een ideaal gevochten worden, persoonlijk belang moet opgeofferd worden aan gemeenschappelijk belang. Er is moed voor nodig om een achter geraakte kameraad, als je zelf in een gunstige positie rijdt, in 't peleton terug te brengen. Dat is ech ter de ware tour, 't echte leven. Als er straks verdeeld wordt, zal onze ploegbaas zeggen Je hebt, zelf in een gunstige positie, hem en dus Mij teruggebracht. Neem plaats, er is voor U gedekt. Namens 't bedrijfsapostolaat, Albert Megens De regering wil de plannen voor overheidsuitgaven, die in de laat- sie begrotingen warén opgenomen, met ruim 650 miljoen gulden inkrimpen. Investeringen, subsidies 'en garanties tot een totaal van 580 miljoen worden uitgesteld (zoals in de loon- en prijsnota van mei werd aangekondigd: voorlopig tot 1 oktober). De personeelsstop, die 1 juni is ingegaan, zal de uitgaven voor 1966 met 20-miljoén gulden drukken. De twee maanden geleden door de regering bevolen algemene „terughoudendheid" voor overheidsuit gaven zal voor 1966 nog een extra vermindering van uitgaven van 51-miljoen opleveren. Minister Vondeling (Financiën) deelt dit mee in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Het ministerie van Buitenlandse Zaken levert zijn bijdrage door voor lopig geen gebouwen in het buiten land te kopen en door een verlaging van de materiële uitgaven (in totaal 11,1 miljoen). Justitie verwacht van de personeelsstop een besparing van 3 miljoen, van bezuiniging op materiële uitgaven 800.000. Bin nenlandse Zaken zal 600.000 min der aan personeel besteden en 2,2 miljoen minder investeren en door zuinigheid nog eens 400.000 bij dragen. De investeringen die niet worden gedaan, hebben voornamelijk betrek king op politiebureaus en de aan schaffing van machines voor de staatsdrukkerij. Dr. Vondelings departement ver traagt de investeringen met 17,6 miljoen, waarvan ƒ17 miljoen begre pen is voor het opschorten van de af koop van rentesubsidies, verschuldigd aan de nationale investeringsbank op leningen aan ontwikkelingslanden. Als gevolg van een voor te stellen wijziging van de Muntwet zal de aan koop van bepaalde muntmetalen wor den uitgesteld, wat samen met wat andere bezuiningen 29 miljoen op levert. Op personeel wordt 900.000 bezuinigd. Defensie heeft er 'het meest het mes ingezet, onder meer door bewa- penings-apparatuur, voertuigen, mu nitie, bouwwerken enz. te laten rus ten, wat 307 miljoen bespaart, waarbij men 400.000 mag optellen wegens het effect van de personeels stop. Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening stopt 22 miljoen minder in de nieuwbouw en aankoop door de Rijksgebouwendienst en weet verder nog 7,2 miljoen op een aantal klei nere posten te bezuinigen. Boven dien doet dit ministerie het met voor 1 miljoen minder personeel. Bij Verkeer en Waterstaat moeten bur gerlijke luchtvaart, Rijkswaterstaat en Zuiderzeewerken een veer van 55 miljoen laten waar het om investerin gen gaat, terwijl Waterstaat nog door terughoudendheid 8,7 miljoen be spaart. De personeelsstop levert hier 2 miljoen op. Economische Zaken schort de in vesteringen met 42 miljoen op. Het betreft hier de bevordering van de in dustrialisatie in z.g. stimuleringsge bieden, de bevordering van regionale industrialisatie en de subsidies ter be vordering van de toeristische infra structuur (bijv. rijwielpaden). Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft het voor namelijk gezocht in het uitstellen van toezeggingen van garanties voor het bouwen van ziekenhuizen. In totaal schort 'hij voor 51,3 miljoen op, waarin oük een nog in te voeren ver betering van de rechtspositie van per soneel van gesubsidieerde instellin gen is begrepen. Aan 'kleinere posten beloopt zijn bezuiniging nog eens 3 miljoen, terwijl de personeelsstop 2,9 miljoen oplevert. Het bedrag van 12,9 miljoen waarmee. Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk op tafel komt is grotendeels het resultaat van uitstel van de investeringen bij de openlucht recreatie, de sociale planning in de stimuleringsgebieden en van de aan koop van natuurreservaten. Wat de bouwproduktie betreft wordt opgemerkt, dat de afremming van de investeringen bij de centrale overheid en de invloed van de kapitaals- schaarste op de investeringen van de lagere publiekrechtelijke lichamen en de particuliere sector er toe zullen leiden, dat de aanvankelijk voor '66 verwachte bouwproduktie van 6.000 miljoen gulden niet geheel zal wor den gehaald.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1