Voor aan het strand orm r: i i ZULMANS Smidje Verholen en de strijd tegen Mars uitsluitend bij „American-Stores" 8 scl 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 JULI 1966 2 de GRATIS TOP-FORM catalogus 1966 ligt voor U klaar! Piusplein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur Leger- schrijfmachines Prinses Margriet gaat „inwonen" op Soestdijk Sprang-Capelle GP0TESTRRRT 177 TEL;Z405 WflPLWUK A? irt IVRÉA CHAM0NIX IVREA UGlNEtf StETIENNE Mijnheer Robert is teruggekomen Hoge bomen vangen veel wind. Om maar weer eens dat oude gezeg de te gebruiken. Lage stranden, daarentegen, vangen nóg meer ivind. U behoeft er geen Archimedes voor te wezen om dat toe te geven. U weet toch uit ervaring, dat het aan de zee, of het nu een zandstrand of een klip- penkust is, zeer fris kan zijn. En niet alleen in Katwijk. Ook in Calais, en zelfs in St. Juan-les-Pins kan 't spo ken. Vraag maar aan De Bilt. Of aan Ukkel. Er hoeft maar even iets mis te gaan met de milibaren en hup, daar zit je in een fikse storm. Wij Nederlanders zijn ermee opge groeid. Wij zitten dan ook als het ware in het vest gebakken. Er is zelfs een periode geweest, dat de zonen en dochteren van Jan de Wit met een vestje aan geboren werden. Maar daar zijn ze later mee opgehouden. Dat ging te ver. Toch zijn wij altijd een volk geble ven, dat graag iets-warms-bij-de-hand heeft. Dat warme „iets" is natuurlijk in de loop der tijden wel eens veran derd. Vroeger had moeder aan een ruige omslagdoek genoeg, om zich te gen een opkomend briesje te bescher men. Later kwamen de stola's en de capes, de jasjes en cardigans. Ook nu nog mag u zich als lid van het door wind belaagde volk in het historische vest steken. Hoewel het vest anno '66 niet meer dat dikke degelijke ding van vroeger is. Het is een zacht en licht kledingstuk geworden, vervaar digd uit bijvoorbeeld draion, dat ge makkelijk wasbaar is, en dat dus een ideaal onderdeel van de vakantie garderobe vormt. De vakantie-mode van dit jaar toont op het gebied van extraatjes- tegen-de-wind overigens een grote variatie. Als het plotsklaps geen weer meer is om in bikini of badpak langs de kust te wandelen, waarom doet U dan niet een dralon-badstof kieltje aan! Draion is niet alleen behagelijk warm, het trekt zich bovendien niets aan van zon, zeewater of zoute wind. Als U er wat exotischer wenst uit te zien, wat zou U dan van een enkels- lange shift zeggen, met een split van af de knie Wanneer U niet van dat gezwab- ber langs uw benen houdt, kunt U Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1866 van alle kanten I Direct doeru. stuur een kaartje of kom even lange: u krijgt de fraai geïllustreerde meubelcatalogus ge heel gratis. uw gedachten laten uitgaan naar een shift-bcrvon-de-knie, met een enorme rits erin. U hoeft er geen slanke den voor te zijn, om een dergelijk model te dragen. U ziet, ook in de wind kunt U dit jaar onverschrokken mo dern zijn. Het zal U zeker geen wind eieren leggen Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG 'Prinses Margriet en mr. Pieter v. Vollenhoven zullen na hun huwelijk (10 januari) voorlopig gaan „inwo nen", zo vernemen wij. Paleis Soest dijk wordt genoemd als tijdelijk on derdak van de jonggehuwden. Mr. v. Vollenhoven gaat pas in mei 1968 met groot verlof. De overweging voor het uitstellen van de keuze van een eigen huis is, dat hij nog niet weet waar een „burgerbaan" hem straks zal brengen. Het is wel de bedoeling, dat het jonge paar de kamers ongemeubi leerd ter beschikking 'krijgt. De prin ses wil zelf voor de inrichting zor gen. Bekend is dat zij en Pieter later het liefst ergens rustig op de Veluwe zouden gaan wonen. Zij hebben al verschillende koopwoningen aangebo den gedregen, variërend van kasteel tjes tot kliene villa's. Koningin Juli ana zou graag zien, dat prinses Mar griet in de buurt van paleis Soestdijk en Drakesteyn kwam wonen. ICHTHUS-SCHOOL VOOR CHR. ULO Bevorderd van klas 1 naar klas 2 M. van Beek, L. de Bie, J. Buizer, C. van Campen, A. Faro, L. Gouda, G. Haverhals, W. Haverhals, K. Hey, W. Heynneman, I. Hommel, F. Kamphorst, H. Koenen, I. v. d. Laar, A. Mandemakers, H. Molegraaf, T. Ophorst, Th. Rozenbrand, W. Rozen- brand, J. Rijken, Ina Snijders, A. Spierings. Niet bevorderd: 13. Bevorderd van klas 2 naar klas 3 J. Bogers, T. Both, B. Kamphorst, G. Kuys- ten, j. Paulides, P. Prussers, C. Raamstijn, T. Roomer, H. de Rooy, P. Wagemakers. Voorw. bevorderd: H. de Bie, C. Mes. Niet bevorderd: 6. Bevorderd van klas 3 naar klas 4 T. van Beek, H. Haverhals, P. Huysman, H. Kuysten, J. Mayers, A. Ndeuwenhuizen, T. Paans, K. Raamstijn, Jan de Roon, M. Theunisse, W. Timmermans, Ch. Treffers. Niet bevorderd: 2. Geslaagd voor het Mulo-A diploma C. de Jong uit Sprang-Capelle. Geslaagd voor het Mulo-B diploma met wiskunde B. Been, P. Mayers, Ch. Wolff allen uit Sprang-Capelle. H. v. d. Hoek te Dongen. Geslaagd voor het Mulo-A diploma met handel M. Rempt, N. Tactor te Sprang-Capelle. W. Dekkers, H. v. d. Sijde te Waalwijk. Geslaagd voor het Mulo-A diploma met het middenstandsdiploma D. van Campen, F. 't Hooft, N. Paans, H. Rosenbrand, J. v. d. Schans allen te Spr.- Capelle. Afgewezen: 1. RONDEv.FRANKR. 18eeh 188km.10JULI Monhehs 1461 FRANKR'JK Forclazi527m Marhqny 148 km Orsieres 130km Liddes Bourg iiökm Bernard ?470m ZWITSERL Gignod Aosra 69 km I TALIE Nus Chahllou 45km Vincenf- Verres 31 km PSr Marhn A Berg ®Ravilaillering St Bernard 1 2470m RONDEv.FRANKR 19e et 264km 11 JUL! Megeve Flumef LesH>nf-B34km d Ugine AlberFviile'i42 km Chamoux Goncelinl 97km Rives Grenoble 127 km Beaurepaire iss km Chanas209km Serrières Gr. Boisii60m (DRoviraillering ABerq RONDE v.d. TOEKOMST 7e efappe.TUDRIT 34 km. 9 JULI Colleretto. SframbinellOj 23 km Pramonico! Samon Bevole S.Mardino 9,5 km Romano RONDEvd.TOEKOMST 8eefappe188km.1C)juli ÜP0 Forclaz Monfefs' Ai527m i46ijjp 'UMartigny zwitserl. 76148 km tPGr St Bernard 2470m' ;- lAosha chafilloU45km Verres TALIE RONDEvd.TOEKOMST 9e efappe 230km .11 j u I i Defrier Rives oncelih Beurep. Chanas Dom ene Grenobe errieres Gr Bois 1160m 1160m 93 km 50om. ©Ravif-ai llermg ABerg OPV8IGHT STUDIO AVAN 106. De soldaten namen de smid mee het bos in naar een tentje, waar een officier op allerlei ingewikkel de stafkaarten zat te kijken. „Was- datl?" snauwde de officier, toen hij de brave smidje Verholen met zijn bewakers zag. „Spionsk Ameri- kanski uutn siekritsk vliegschyve- kof!" riepen de soldaten uit. „Aha", zei toen de officier. Het treft ons wel als héél merkwaardig, dat hij „Aha" riep, want daaruit begrijpen we, dat het woordje Aha overal ter wereld in dezelfde betekenis wordt gebruikt. „Aha", herhaalde de of ficier nogmaals. Toen stond hij op van zijn werk en posteerde hij zich vlak voor do smid. Bars keek hij hem aan en hij duwde hem een dikke wijsvinger tegen de keel. „Spionsk Amerikanski, éh?" snauw de hij. „Pardoesk fusilladensk!" Smidje Verholen verstond da't wel niet, maar het woordje fusilladensk zou wel eens iets met fusileren of doodschieten te maken kunnen heb ben. De smid schrok daar natuur lijk erg van, want het was niet zo moeilijk te raden wie er in dat geval dan wel doodgeschoten zou worden. „Hééhéhé", riep hij uit, terwijl het angstzweet hem uitbrak. „Jullie kunnen mij toch zeker zó maar niet doodschieten? Ik heb toch niks gedaan?" Och hemeltje, die arme smid! Koesterde hij nu heus nog de illusie, dat er in de wereld alleen maar mensen wor den doodgeschoten als ze werke lijk iets gedaan hebben? Het zou de smid al gauw duidelijk worden, dat het heel anders zou gaan, want ajde Russische officier verstond geen woord van wat daar allemaal geroepen werd in die rare taal van het landje aan de zee. De officier besloot daarom dit rechtsgeding te beëindigen met de ferme woorden: „Kammeniks schelenski! Pardoesk fusilladensk!" Toen dacht smidje Verholen: „Nu zullen de vogelen des vredes me moeten helpen". Met één ruk trok hij de doek van de vogelkooi af en de diertjes begon nen natuurlijk mooi te zingen, want ze hadden onder die doek in het donker gezeten en ze dachten dat er een nieuwe dag was aangebro ken. Toen de officier dat wonder lijk mooie gezang hoorde, maakte de barse uitdrukking op zijn ge laat onmiddellijk plaats voor ge voelens van vredige rust en innige vriendschap. Hij viel op zijn knie. en bij de vogelkooi neer en riep uit: „Gommenikski fantastikof FEUILLETON door: Joseph Hocking 9. 'i „Ik ben uit uw buurt, zoals n weet", vervolgde Recht. ..We zul len elkaar dus nog wel meer ont moeten. U gaat natuurlijk dadelijk door naar huis. Ik heb het over lijdensbericht van uw vader gezien. Ik veronderstel, dat u de laatste jaren een ietwat zwervend leven hebt geleid". Hij haalde even de schouders op en de ander keek veel betekenend voor zich uit. „Och, neem me niet kwalijk", zei Recht lachend. „Die jonge jaren ook, ik weet er van mee te praten. Ik heb ook op het punt gestaan uit het huis te worden gezet. Maar daar spreekt nu nie mand meer over". „Te begrijpen", zei Brichtauer. „Maar ik was in mijn tijd een schrikbeeld voor iedereen, geloof ik. „En nu gaat u terug om u als een model landbouwer te vestigen! Ik had wel gehoord, dat u ergens in het buitenland zat, maar ik meende dat u al terug was om be zit te nemen van uw landgoed". „Ik; heb pas.kort geleden van vaders overlijden gehoord.. Ik las het bericht in een oude krant, die ik toevallig in handen kreeg. Ik heb een hele tijd in de wildernis rondgezworven". „En toen bent u natuurlijk da delijk op weg gegaan?" „Natuurlijk. Het was een hele slag voor me, maar ik kon niets anders doen". „Och, als u eenmaal terug bent, dan komt alles wel weer goed. Wa rempel, Reichmann als u zo'n zwart schaap geweest bent, ben je nu toch wel reusachtig opgeknapt en je familie zal heus wel in haar schik zijn!" „Misschien herkennen ze me niet eens!" antwoordde Brichtauer. „Daar hoef je niet bang voor te zijn", zei Recht. „Niemand zal zich vergissen in de trekken en de ogen van de Reichmanns. Je bent natuur lijk wat veranderd, dat spreekt, maar zelfs ik, die je toch maar één keer gezien heb, herkende je ter stond. Ik stond er zelf verwonderd van, dat je er zo goed uitzag. Je moet rekenen, naar wat we van je gehoord hadden, was je. nou ja" „Op weg om naar de bliksem te gaan door me dood te drinken", zei Brichtauer. „Zoiets!" „Och, dan is het misschien nog heel verstandig van de oude heer geweest, om me de wijde wereld in te zenden. Daar leer je onder meer, dat geen enkel gestel tegen de drank bestand is, zeker niet in hete streken". „Daarin heb je gelijk. Zég, zou den we niet in de rooksalon gaan zitten? Het wordt hier wel wat kil". Als in een droom liep Brichtau er met hem meer. „Het leven is toch een draaimo len", merkte Recht na een poos op. „Ja, maar hoe kom je nu juist op die wijze bewering?" „Denkelijk tengevolge van onze ontmoeting. Onwillekeurig haal je dan oude herinneringen op. Drom mels, wat was dat een glorieuze dag, toen we elkaar voor het eerst gezien hebben. Ik ben er nog al tijd trots op, dat een Recht de wed strijd won". „Ja. ja. Ferdinand speelde schitterend, nietwaar?" „Dat nu juist niet, maar hij had alles meeen Recht had er plezier in, het ge hele verloop van die merkwaardi ge wedstrijd nog eens op te halen en Brichtauer luisterde aandachtig toe. Iedere bijzonderheid was voor hem een welkome aanvulling van z'n onmisbare kennis omtrent Reich. mann's jeugd. „Ja, ja", zei hij eindelijk. „Dat herinner ik me nog wel. De jongens hebben Ferdinand toen op hun schouders rondgedragen, nietwaar?" „Ik dacht wel, dat je het nog weten zou. Ja. en diezelfde avond werd jij van huis. „Laten we daarover maar lie ver zwijgen". „Ik vond het een schandeJe vader had je nooit naar die uni versiteit moeten sturen. Het ver wonderde mij helemaal niet, toen je daar wegging". „Ik ben nadien toch aan de stu die geslagenvoor mezelf. Ik denk dat ik je bar zal meevallen. En als ik terug ben, ga ik alles weer goed maken en zal proberen, een model landheer te worden! Ik zeg je, dat iedereen verstomd zal staan". „Dat geloof ik graag! Ferdinand heeft altijd gezegd, dat je in de grond van je hart een uitstekende kerel was". „Wat voert Ferdinand uit op het ogenblik?" „O, die is getrouwd met de doch ter van de heer Besen". „Besen uit Walden?" „Precies! Vader had altijd nogal in zorg voor hem gezeten, omdat het landgoed natuurlijk aan mij komt. Ferdinand was niet geschikt voor het leger en had geen lust om in de handel te gaan. Maar hij gaf zijn ogen goed de kost en nu is hij getrouwd met Marie Besen en beter af dan ik. Ik voor mij ben van mening, dat Marie eerder hem, dan hij haar gevraagd heeft. maar enfin, hij staat nu stevig op zijn benen en heeft twee aardige kinderen". „Wat een geluksvogel!" „Zeg dat wel! Hij heeft nooit een teveel aan hersens gehad en toch Hij is nu een man van naam. En hij is een specialiteit op landbouw gebied. Tientallen kerels met heel wat meer in hun mars dan Ferd, gaat het niet zo voor de wind. Ja, het leven is een draaimolen. Neem nou je eigen geval eens. Jij bent indertijd gesjeesd, en nu ben je op weg om een van de mooiste landgoederen te gaan beheren! Veronderstel, dat je gestorven was, of niet teruggekomen „Ja, dan was oom Arthur erfge naam geworden". „Juist. Zeg, dat doet me denken aan die arme Brichtauer Je hebt toch wel eens van hem gehoord, niet? Die tegelijk met jouw uit het land verdwenen is. Heb je hem ook gekend?" „Ja, ik ken hem wel", antwoord de Brichtauer een sigaret opste kend. „Wat is er van die arme diommel geworden?" „Weet ik niet. Denkelijk gestor ven. Maar het was een afschuwe lijke geschiedenis. Ik heb hem eens ontmoet en ja ik moet zeggen, hij leek wel wat op jou". „Dat heb ik meer gehoord, maar als ik me goed herinner, dan was hij een magere, bleke jongen". „Ja, maar Ferdinand zegt, dat hij spieren van staal had. Hij had jouw postuur niet, maar hij had toch veel van je weg. Ja, dat was erg. zoon van een millionnair te zijn met schitterende vooruitzichten en dan. „Ja, hij is totaal onder de voet gelopen en er overal uitgegooid". „Het was hard, maar wat was. er aan te doen? Zijn vader., enfin, dat weet je.. Hoe kon zo iemand nu toegang krij gen tot clubs en wie kon hem thuis ontvangen? Jammer voor de jongen. En hij was al zijn geld kwijt ook, meen ik". „Ja", antwoordde Brichtauer, zon der een spier van zijn gelaat te vertrekken. „Maar het was toch wel heel erg voor hem". (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2