wAAlwi]kse en UnqstRAAtse couRAnt S.E.R. dringt aan op beteugelen van bestedingen I TWEEMANSZAAK GROEIDE UIT TOT KAPITALE ONDERNEMING OPEN OOG FTTger- mm\ van HALFJAARLIJKS RAPPORT „American-Stores" WAALWIJK - Het Waalwijkse aannemingsbedrijf Elshout en de Bont N.V. bestaat 20 augustus 25 jaar. Een jubileum dat de direktie van dit bedrijf niet zon der meer voorbij laat gaan. In de kwart eeuw van haar bestaan heeft dit bedrijf, vooral op het gebied van wegenaanleg, een grote bekendheid gekregen. In de omgeving van Waalwijk worden alle weg- en water werken door het aannemingsbedrijf Elshout en de Bont N.V. uitgevoerd. Niet alleen in de schoenen- stad maar in tal van andere Brabantse gemeenten heeft de naam Elshout en de Bont een vertrouwde klank gekregen. Voor ons een reden om in de 25-jarige his torie van dit bedrijf te duiken. De heer F. J. de Bont, direkteur, vertelde ons hoe het bedrijf 25 jaar geleden tot stand kwam en hoe het uitgroeide tot een kapitale onderneming die 100 werknemers in dienst heeft. Eerste werk was bestraten Nw. Dijk Kostenstijging l*. Grootste opdracht Woningbouw Het jubileum Voorzichtigheid bij loononderhandeling I schrijfmachines 1 J-ler en kleding WAALWIJK Angstig avontuur op Middellandse Zee VRIJDAG 15 JULI 1966 87e JAARGANG No. 55 e Echo van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 lOct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) f 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Elshout en De Bont n.v. bestaat 20 augustus een kwart eeuw (Van onze verslaggever) Frans de Bont (53) werkte tot het uitbreken van Tweede Wereldoorlog als uitvoerder bij het aannemingsbe drijf Schaper en De Bont. De heer De Bont wilde echter als zelfstandig ondernemer werken. Een wensdroom die voor hem in veri/ulling ging toen hij in 1941 in contact kwam met de heer Elshout, die met zijn zonen een aannemingsbedrijf leidde. De donke re jaren mochten voor de heer De Bont geen bezwaar zijn om te beslui ten met de heer Elshout in zee te gaan en het aannemingsbedrijf Els hout en De Bont te stichten. Een stap waarvan Frans de Bont nooit spijt heeft gehad. „Och het was toen niet gemakke lijk, maar we hebben er ons goed doorheen geslagen. Ik herinner me nog goed het eerste werk. Dat was in '41 toen we in opdracht van een waterschap de Nieuwe Dijk in Geer- truidenberg moesten bestraten 't Was 'n grindweg in 2 gedeelten, die 1066 meter lang was. We moesten deze weg omploegen en met klinkers be straten. Toen we, na hard zwoegen drie-kwart af hadden namen de Duit sers onze stenen in beslag. Een jaar later, toen we oude steentjes in Al- Fr. de Bont melo konden kopen hebben we de weg afgemaakt. Deze oude steentjes liggen er nu nog. De foto toont hoe men in de vijf tiger jaren riolering aanlegde in de Besoyensestraat. Of we toen zelf meewerkten. En of, we hadden geen personeel in dienst, dat was onmogelijk. Het werk werd uitgevoerd voor f. 9.664,00. Voor dit bedrag moesten we (en de heer De Bont haalde de originele op dracht efbij om geen vergissingen te maken) 7550 m2 bestraten, 3500 op- sluitbandjes leggen en het geheel van een zandbed voorzien. Als we dit zelfde werk nu moeten uitvoeren kost het ongeveer f. 70.000, - Hieruit blijkt wel hoezeer de kosten in deze 25 jaar zijn gestegen. De heer De Bont vertelde enthou siast over zijn oorlogsbelevenissen. Dat het toen niet allemaal voor de wind ging valt te begrijpen. Voorlo pig bleef het bij dat ene werk en moesten de heren Elshout en De Bont wat anders zoeken. Gelukkig moes ten er sloten gegraven worden in De BiesbosCh. Nu niet direkt een plezie rig werkje maar 'beter iets dan niets dachten de beide ondernemers, die op deze wijze de oorlogsjaren doorkwa men. Ook na de bevrijding lag het werk niet direkt voor het opschep pen. Men bleef in De BiesbosCh om daar mee te werken aan het 'land- bouwherstel. ,,In 1947 namen wij een werk aan waarvan iedereen dacht dat het onze ondergang was", aldus Frans de Bont. „Op de markt werd toen open baar aanbesteed de aanleg van vijf Met moderne machinerieën is 't z ware graafwerk nu sneller gebeurd. kilometer waterleiding en de daarbij behorende bestrating. Het was een werk in de omgeving van de plaats waar nu de Amer-centrale staat. We namen het werk aan voor f. 82.000,-, voor die tijd een enorm hoog bedrag. Het ging echter voortreffelijk. Na 'n jaar was het hele project klaar. In 1947 hebben we trouwens ook nog een andere opdracht aangenomen voor f. 751.000, - We begonnen er toen „lekker" in te komen. Uiteraard moesten we ook meer personeel in dienst nemen. In 1948 haalden we een omzet van 2 ton, vorig jaar bedroeg de omzet on geveer 5 miljoen gulden Een enorm werk in de jaren vijftig was ook de aanleg van de Noorder Parallelweg in Waalwijk. Wij voerden dit werk uit voor f. 125.000,- Een bedrag dat echter in het niet valt bij onze grootste opdracht uitgevoerdde aan leg van een industrieterrein in Fij- naard. Met dit kolossale werk was 'n bedrag gemoeid van 3 Yl miljoen gul den". Vanaf 1948 tot op heden voert het aannemingsbedrijf Elshout en De Bont alle weg- en rioleringswerken in de gemeente Waalwijk uit. Ditzelfde kan ook gezegd worden van de ge meenten Steenbergen, Wouw, Etten en Bergen op Zoom in welke ge meenten waar men regelmatig de wa gens van Elshout en De Bont tegen komt. Zo berust ook het onderhoud van de Bergse Maas al bijna 20 jaar bij dit Waalwijkse bedrijf. Ook zijn veel wegen aangelegd in het West- land. Momenteel is men bezig in het plan „Meerdijk" in Waalwijk. Voor het eerst in haar toen bijna 25-jarige geschiedenis is het bedrijf vorig jaar ook begonnen met woning bouw. In het plan Laageinde werden tien woningen gebouwd. De heer De Bont wil ook in de toekomst met de woningbouw verder gaan. Zoals in elke bedrijfstak heeft ook het aanne mingsbedrijf Elshout en De Bont met de steeds verder gaande mechanisa tie te maken gehad. „Gelukkig maar" vertelde de heer De Bont. Anders hadden we met onze 100 personeels leden nog niet een kwart van het hui dige werk kunnen doen. Tot voor 'n jaar of zeven moest praktisch alles nog met de hand, of met gebrekkige hulpmiddelen gebeuren (zie foto) momenteel hebben we echter de be schikking over 16 graafmachines en bulldozers. Zeven vrachtwagens zorgen voor een snel transport terwijl 10 busjes de personeelsleden naar hun werk brengen. Het bedrijf, dat nadat in '61 de heer Elshout uittrad alleen geleid wordt door de heer De Bont werd in april 1956 omgezet in een naamloze vennootschap. Tien uitvoerders en een hoofduitvoerder zorgen er voor dat alles in goede banen wordt geleid. Behalve de vestiging in Waalwijk kent „Elshout en De Bont" ook nog een neven-vestiging in Steenbergen. Ook hier heeft men opslagplaatsen en een kantoor. Het in 1941 gestart- te tweemanszaakje is dus uitgegroeid tot een kapitale onderneming die haar werkterrein in geheel Brabant en zelfs nog verder daar buiten heeft. 'Het is dan ook begrijpelijk dat dit zilveren jubileum met enig feestver- toon wordt herdacht. Op zaterdag 20 augustus recipieert de direktie van 3 tot 5 uur in café-restaurant „Lido". Voor het personeel is er van 1 tot 2 uur een receptie in Hotel Moonen. De honderd personeelsleden zullen ter gelegenheid van dit jubileum een gratificatie ontvangen. „Dit wordt over het algemeen meer gewaardeerd dan een feestavond en wordt door het personeel altijd op hoge prijs gesteld vandaar dat we hebben gemeend om het hier ook de ze keer bij te houden" aldus de heer Fr. de Bont die weer naar de volgen de 25 jaar uitkijkt. STUKJE PARADIJS Een oudere man zei dezer dagen: „Vroeger kenden we geen vakan tie; alleen met de kermis had je een paar dagen vrij. We wisten niet, wat vacantie houden was" In een onderzoek ergens in Nederland uit 1936 kuSn je lezen: „Ei genlijke vacanties kent de arbeider niet. Wil hij voor een of andere gelegenheid een vrije dag hebben, dan geeft zijn werkgever hem die gewoonlijk, ofschoon het meermalen voorkomt, dat hij die zelf moet betalen. De boerenknechts en -meiden krijgen met St. Catrijn in de regel enkele dagen vrij, die ze dan bij hun familie doorbrengen" Na 30 jaar is er aardig wat veranderd, ledereen vindt vacantie een vanzelfsprekendheid. En je krijgt er ook nog extra geld voor. Een hele volksverhuizing barst er ieder jaar weer los. Het is goed weer eens opnieuw even te knippen aan die heerlijke mogelijkheid om va cantie te kunnen houden. Net als je dorst hebt en je plotseling doodordinair water lekker vindt. VacantieEven los uit het weefsel, waarin de samenleving ons verstrikt. Even de kans om knellende banden af te gooien en jezelf te zijn. In een weekendhuisje, in je caravan, op je ligstoel in je tuin, aan het strand of in de vrije natuur. Is het je weieens opge vallen, dat je op vacantie plotseling veel milder wordt, dat je plot seling veel meer kunt hebben Je voelt je luidelijker eikaars ge lijke. Status en boord vallen even van je af. Zeker als je in het zwembad ligt. Overigens wel typerend Iemand zei eens: „Als we met het bedrijf een dagje uitgaan, is de directeur plotseling een heel gewone plezierige man". Het lijkt allemaal wat op het paradijs. Je zou het altijd zo wel willen hebben. En stukje nieuwe aarde. Een stukje hemel op aarde. L. v. Berkel, Aalmoezenier Bedrijfsapostolaat. Maatregelen om de stijging van de nationale bestedingen te beteu gelen zijn gewenst. Als die maat regelen uitblijven bestaat het ge vaar, dat op het terrein van de in vesteringen in het bijzonder in de woningbouw, in de kleinere en middelgrote bedrijven en in de ge meenten) het gelag moet worden betaald. Op alle gebieden dient een pas sende bijdrage tot bestedingsbeteu- geling te worden geleverd. Hierbij zijn evenzeer de consumptie als de investeringen, evenzeer de over- heidshuishouding als het bedrijfs leven in het geding. Werkgevers en werknemers zul len bij de volgende loononderhan delingen de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht moeten nemen. Dit zijn enige hoofdpunten uit het zojuist verschenen halfjaarlijk se economische rapport van de So ciaal Economische Raad. Het is het achtste halfjaarlijkse rapport dat de Raad uitbrengt; het vorige ver scheen in november 1965. Over de vraag of en in, hoeverre de jongste regeringsmaatregelen de overbe. steding voldoende zullen terug dringen, zegt de Raad nog niet te kunnen beoordelen wegens gebrek aan gegevens over aard en omvang van die maatregelen. Het verloop van de produktie en de investeringen is, als geheel ge nomen, nog steeds gunstig, zo con stateert de SER. Maar onder in vloed van een voortdurende geld- schaarste kunnen de woningbouw, de middelgrote en kleinere bedrij ven en de gemeenten voor grote moeilijkheden komen te staan bjj het financiëren van hun investe ringen. Minder gunstige factoren zijn bovendien: de aanhoudend sterke prijsstijgingen en de onbe vredigende staat van de betalings- belans. De stijging van de loonsom wordt voor 1966 begroot op 10,5 pet. (11 pet. in 1965). Voor de industriële arbeidscapaciteit is het stijgings percentage 5 pet. (4,5pct.) en voor het prijspeil 5 pet. (4 pet.). De SER waarschuwt: „Het is duidelijk, dat jaarlijkse stijgingen van de loonsom per werknemer van 10 pet. of ho ger en prijsstijgingen in de orde van grootte' 5 pet. niet onbeperkt kunnen voortduren zonder ernstige schade voor de groei van de werk gelegenheid". Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG 51748 Door de persoonlijke bemoeienis van de beroemde diepzeeduiker Jaques Costeau is het Friese echt paar Freek van de Bij (24) en Mar tha van de Bij-de Haas (22) gered, na ruim 50 uur te hebben rondge dobberd op een stormachtige Mid dellandse Zee. Vanaf zijn kunstmatig eilandje, ongeveer 10 km. uit de kust van Saint Tropez, bemerkte Costeau via zijn periscoop iets rood op zee. De professor schakelde hierop al zijn materiaal in, dat tenslotte tot de redding van het echtpaar resulteer de. Het echtpaar was met de familie van der Heijden uit Leeuwarden met vakantie aan de Zuid-Franse kust, en waren tijdens prachtig weer met een motorbootje uitge varen om te gaan vissen. Blijkbaar zijn ze te ver afge dwaald. Het weer werd zeer slecht en tot overmaat van ramp begaf het de motor. Plotseling sloeg de boot om en toen begon de ellende pas goed. Het echtpaar zal nog enkele da gen in het ziekenhuis moeten ver blijven om op krachten te komen en zullen dan naar Nederland te rugkeren.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1