waaIwi]kse en liHGStRMtss cour Ant Bredase Bierfeesten en Botermert beloven weer groots te worden Door regeling af te wijzen heeft Drunen de bus gemist VAKANTIETOESLAG EN DE BELASTING Ogen vragen brillen van STASSAR VAN 23 JULI - 7 AUGUSTUS ■.'HiaJiHlWfl Nieuwe actie Verbond voor Veilig Verkeer Achter vrij, voor vrij, dan pas gaan inhalen! ROND DE RAAD Waarom bestaat bijzonder tarief? Groot verschil Voorbeelden De gevolgen Slotsom Vanaf 1968 in „Het Turfschip" Beroemde band Biermenu Engeland verslaat Nederland in Knokke De Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week MAANDAG 18 JULI 1966 87e JAARGANG No. 56 vAn het Zuióen Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per irna. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" is verlaging voor tarief bijzondere beloningen zo simpel en rechtvaardig! In de Nieuwe Wet Loonbelasting 1964 zijn de voor zgn. bijzondere beloningen verhoogd. Deze waren in 1966 voor het eerst van toepassing. belastingpercentages verhoogde tarieven Sindsdien heeft men uit sommige werknemerskringen kunnen vernemen dat, ondanks dat de vakantietoeslag anderhalf maal zo groot geworden was (n.l. 6 pro cent tegen vroeger 4 procent), men door de verhoogde belasting nog minder netto overhield. Men zou zich af kunnen vragen of dat wel waar is. Voorts heeft een minister laten weten, dat hij vond dat dit tarief nu maar weer moest worden ver laagd. Men had kunnen rekenen of daar dan verder geen gevolgen aan verbonden zouden zijn. Tenslotte kon men van middenstandszijde vernemen dat men ook wel gaarne een flink stuk inkomen belasting vrij of althans tegen een matig ta rief je zou genieten, net als de werk nemers, om vakantie van te hou den. De kwestie is, of het wel juist is te spreken van dè werknemers, in plaats van sommige werknemers. Bovendien zou men heel in het al gemeen nog kunnen overwegen of het wel billijk is dat werknemers of middenstanders beiden op fiscaal gebied een tegemoetkoming genie ten voor het houden van vakantie. Waarom anderen niet? Öp zichzelf heeft natuurlijk een ieder gelijk wanneer hij zijn eigen belangen behartigt. Maar wanneer iemand gaat stellen dat de overheid dit of dat punt zus of zo moet aan pakken, dan moet hij vanzelfspre kend rekening gaan houden met een billijke verdeling van de lasten en dus niet alleen met eigen belangen of groepsbelangen, maar met ieders belangen. Waarom bestaat het bijzonder tarief? Deze vraag is bij vele dis cussies niet of nauwelijks aan de orde geweest. Toch was daar wel reden voor, want art. 189 van de Grondwet van ons koninkrijk zegt: „Geen privilegiën kunnen in 't stuk van belastingen worden verleend". Het is dus niet juist er van uit te gaan dat het bijzonder tarief be doeld is als een privilege voor be paalde groepen belastingplichtigen. Wat dan? Die vraag brengt ons terug naar de basis van ons inkomstenbelas tingsysteem. De opzet daarvan is, dat ieder hier te lande wonende, natuurlijke, persoon over zijn inko men naar draagkracht inkomsten belasting betaalt. Die draagkracht wordt dan benaderd door de tarief groepen, kinderaftrek, bejaardenaf trek enz. enz. en tenslotte ook door de progressie van het tarief. Naar mate het inkomen per jaar groter wordt, stijgt het belastingpercenta ge aan de top. De aanslagen kunnen uiteraard pas geruime tijd na afloop van het betreffende jaar worden vastgesteld en daarom zijn er vooruitbetalingen ingevoerd zoals de z.g. voorlopige aanslagen, de dividendbelasting en de loonbelasting. In principe is het tarief voor de loonbelasting zo goed mogelijk afgestemd op dat van de inkomstenbelasting en dat zou in het geschetste systeem het gevolg hebben dat aan een zeer groot aan tal werknemers, wier loon regelma tig wordt genoten en die geen of nauwelijks neveninkomsten hebben, aanslagen zouden moeten worden opgelegd, waarop zeer kleine be dragen zouden moeten worden bij betaald of zouden worden terug ontvangen. Om die reden is bepaald dat de genen, wier brutoloon en wier be lastbaar inkomen een zekere grens (thans 12.000,niet te boven gaan en die niet meer dan 400, in totaal aan neveninkomsten netto hebben genoten of langer dan een maand twee lonen naast elkaar heb ben genoten, geen aanslag in de in komstenbelasting zullen krijgen. Bij hen wordt dan met de loonbelasting volstaan en daarbij is er uitdruk kelijk van uitgegaan dat dit van jaar tot jaar kleine voordelige of nadelige verschillen kan en zal mee brengen en dat deze geacht worden elkaar in de loop der jaren te com penseren. Nu het bijzonder tarief wat ver scherpt is, is nu echter voor de in komstenbelasting de mogelijkheid geschapen een aanslag te vragen wanneer het verschil te grof zou worden. Uit deze opzet blijkt vast, dat de bovenvermelde middenstanders in zoverre gerustgesteld kunnen wor den, dat alle loontrekkenden met meer dan 12.000,loon of meer dan 400,neveninkomsten in ie der geval in de vorm van inkom stenbelasting bij moeten betalen wat zij eventueel aan voordeel zouden hebben gehad door een (te) laag tarief over hun vakantietoeslag e.d. De verschillen tussen loon- en inkomstenbelasting vloeien prak tisch geheel voort uit de verschil lende heffingswijze. Bij de laatste worden alle inkomsten van 't jaar tezamen geteld en als één geheel belast. Bij de loonbelasting gaat dat niet, hetgeen door de progressie 'n nadeel in kan houden. Wanneer een ougehuwde in enig jaar bv. 1600,heeft verdiend, dan is dat voor de ink.bel. onbelast. Heeft hij dat echter verdiend als loon in de maanden september tot en met december en was hij voor dien op school, dan heeft hij in die maanden 400,per maand ver diend en is hem loonbelasting inge- h luden naar een progressie die past bij een inkomen van 400,per ^V^^l^iV*VVW»VVV^Al*W»*Wl maand, ofwel f 4800,per jaar. Hij kan in dat geval een aanslag inkom stenbelasting vragen, die op nihil zal uitkomen, hetgeen betekent dat hij de „vooruitbetaalde" loonbelas ting terugkrijgt. Evenzo zou het kunnen zijn, dat iemand die gewend is 200,per week te verdienen in de week waar in zijn vakantietoeslag wordt uitbe taald, 800,zou genieten. Hij zou dan belast worden naar de progres sie, passend bij een jaarinkomen van 52 x 800,ofwel ruim 40.000,—. Het is om deze reden dat het ta rief voor bijzondere beloningen is ingevoerd en het is dus niet inge voerd met de bedoeling om 'n groep werknemers in strijd met de Grond wet een „privilegie" te verlenen. Men zou dus de minister, die bo ven bedoeld is (niet de minister van financiën!), de raad kunnen geven zich beter op de Grondwet te bezin nen, alvorens zijn vriendelijkheden rond te strooien. Het gaat n.l. niet om vrinedelijkheden, maar om een zo rechtvaardig mogelijke belasting heffing. Het zal duidelijk zijn dat het ta rief voor de bijzondere beloningen niet fijn op het jaarinkomen kon worden afgestemd. Het werkte dus vrij grof en bleek eerder te laag dan te hoog geschat. Omdat met de wat hogere lonen toch via de in komstenbelasting werd afgerekend, was echter het belang niet overwel digend. Bovendien maakten deze voordelen 'n deel uit van alle voor- en nadelen, die geacht werden tegen elkaar op te wegen. Deze regeling bood werkgevers en werknemers de mogelijkheid tot samenwerking door zoveel mogelijk loon als bijzondere beloning uit te keren, bv. door in plaats van het normale loon te verhogen het recht op tantième of vakantietoeslag uit te breiden. Het gevolg was daarna weer dat de vlijtige of de zuinige die uit ne- venarbeid of uit spaarcentjes wat neveninkomsten genoot, verhou dingsgewijs enorme bedragen moest betalen zo hij het ongeluk had in de inkomstenbelasting te vallen, als z'n neveninkomsten hoger dan 400, (vroeger 200,werden. Hij be taalde dan namelijk, behalve over die neveninkomsten ook nog over zijn beloningen bij. Dit werd in de praktijk als buitengewoon onrecht- v tardig aangevoeld. En veelal te recht. Om deze reden, en voorts omdat d aanslaggrens omhoog werd ge- fcracht tot 12.000,en tevens om dat, alles in onderling verband met e'kaar, de mogelijkheid werd ge- s' hapen van een aanslag op ver- z. >ek, is het tarief voor bijzondere beloningen thans verhoogd. Tevens in verband hiermede is voor de loonbelasting bepaald dat een beschikking tot aftrek wegens verwervingskosten, persoonlijke ver- p] ichtmgen, buitengewone lasten en giften slechts kan worden verkre gen voor zover aannemelijk is dat anders meer loonbelasting zou wor den geheven dan het bedrag dat aan in 'comstenbelastmg verschuldigd zou zi n, zo een aanslag in die belasting zcu worden opgelegd. Met andere woorden: het is hele maal niet de bedoeling een aantal w arknemers in strijd met de Grond wet te bevoordelen en als een be- p; aid geval dan toch moet worden bekeken in verband met bijvoor beeld ziektekosten of extra hoge verwervingskosten e.d., dan wordt een eventueel verschil, ontstaan door het bijzonder tarief, meteen weer gecorrigeerd. Een verlaging van dit bijzonder taiief zou dus een vrij willekeurige bevoordeling vormen van een deel va alle werknemers. De onbillijk heid zou nog worden verscherpt do ir het feit, dat dit voordeel zou werden teruggenomen van degenen dii door offervaardigheid (aftrek wegens giften) of door abnormale ziektekosten (aftrek wegens buiten gewone lasten) recht zouden heb ben op een vermindering van be lasting. f ie belastingheffing is toch al gei n populaire zaak en het zou ons bijzonder spijten wanneer om poli tieke redenen nu ook de grondwet telijke gelijkheid der belastingbe talers nog zou worden aangetast. Het is inmiddels al weer zes jaar geleden, dat Breda voor de eerste maal het Breda Bierfestival beleefde. Veel is er sindsdien veranderd. Het Bierfestival werd verspreid over de stad Breda, pleintjes en stra ten gingen activiteiten ondernemen e.d. Wat niet veranderde, is de toe loop welke de stad Breda in de tijd van het Bierfestival kent, de ple zierige avonden welke aan stadgenoot en vreemdeling worden gebo den en het feit, dat de stad Breda in het hoogseizoen, wanneer velen uitzien naar amusement inderdaad overdag en 's avonds het nodige heeft te bieden. Dit jaar is het festijn van 23 juli t/m 7 augustus. Voorloper bij de activiteiten in de stad is ongetwijfeld de Havermarkt geweest. Een actief comité zorgde jaarlijks dit jaar voor de vierde achtereenvolgende maal voor een goed programma, onder de naam „Botermert"-feesten, dat gedurende 16 avonden velen vermaakt. Het Breda Bierfestival staat on der auspiciën van de Commissie Stedelijke Activiteiten Breda. Deze commissie ziet met grote belangstel ling uit naar het tijdstip, waarop 't Congres- en Tentoonstellingscen trum „Het Turfschip" te Breda ge reed zal zijn. De vergunning voor de bouw van dit grootse centrum werd inmiddels verleend. Vurig wordt gehoopt, dat het gereedko men van dit centrum gepland voor 1968 inderdaad volgens schema zal verlopen. De grote tentoonstellingsruimte in dit centrum, plaats biedend aan ettelijke duizenden personen, is het toekomstige pied-a-terre voor het Breda Bierfestival. Enige jaren geleden bood de N.V. Hero te Breda, bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan aan de steden, aangesloten bij de Unie van Oranje steden een beeld aan, genaamd de „Troubadour". Vele omstandighe den en omzwervingen leidden ertoe, dat het oorspronkelijk in Breda ge plaatste beeld terecht kwam in Orange. Nu, bij de opening van het Breda Bierfestival en de „Botermert"- feesten 1966, zal de langverwachte gast definitief zijn plaats gaan in nemen op de Havermarkt te Breda. Onder de boompjes op de Haver markt zal hij, naar gehoopt mag worden, in lengte van jaren blijven uitzien op dit pleintje en de activi teiten welke er worden onderno men. Op dinsdagmiddag 2 augustus vindt te Breda, in het kader van 't Breda Bierfestival, op de Grote Markt het optreden plaats van de Highschool Band; 88 jongens en meisjes treden om 14.30 uur aan om hier een optreden van uur te verzorgen. Vermeldenswaard is hierbij het feit, dat deze band in Amerika ver nam over de periode en aard van het Breda Bierfestival en zelf na der informeerde naar een mogelijk optreden. De band is op weg van Amster dam naar Brussel, alvorens naar Kerkrade te gaan in verband met het Wereld Muziek Concours, al waar zij reeds in 1962 verschillende eerste prijzen behaalde; 90.000 leer lingen en oud-leerlingen van de Clifton „Highschool" hebben er voor gezorgd, dat de voor de reis benodigde 65.000 bij elkaar kwa men. De Directie van Restaurant ,,'t Zui 1" te Breda introduceert bij ge- legi nheid van het Bierfestival 1966 een noviteit voor Nederland, name lijk een biermenu. Men kan daarbij keuze maken uit twe diners in verschillende prijs klassen („all-in 17,50 a 18,50), die evenwel allebei in de bereiding bier tot grondslag hebben. Kennismaking met dit biermenu hee.t ons de overtuiging gegeven, dat het hier niet alleen een noviteit bet) eft, doch evenzeer een uitste ken! verzorgd gastronomisch ge- beu» en. Ti aditiegetrouw vindt ook dit jaar parallel lopend met het Breda Biei festival, de Actie Breda Koop stad plaats. Aan klanten uit Breda of daarbuiten worden bij aankopen gratis loten uitgereikt, welke kans bieden op een aantal bijzonder aan trekkelijke prijzen. Deze bestaan vooi het merendeel uit buitenland se ruizen per vliegtuig, trein of bus. Niet minder dan 250 middenstands- en grootwinkelbedrijven in Breda staa klaar om deze gratis loten uit te reiken. De deelnemers zijn her kenbaar aan een raamstrook, waar op 2 ij als deelnemer staan vermeld en de vlag van het Breda bierfes tival. Tegelijkertijd met 't Breda-Bier- festiin worden de Botermarkt-fees ten gehouden. Iedere avond heeft het comité Botermert een attractief programma opgesteld. Artiesten van wereldformaat zullen op het intie me errreintje aan de Vismarkt op treden. Een ander onderdeel is de Boterie, gekoppeld aan het feestter rein van de Botermert. Een bezoek aan Breda gedurende deze dagen is dan ook beslist de moeite waard. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Engeland heeft het achtste song festival in Knokke gewonnen. De Nederlandse ploeg bezet de tweede plaats. De Britse overwinning kwam min of meer als een verrassing. Ne derland werd tot de laatste dag als de beste kanshebber beschouwd. De Engelse ploeg, die met 200.000 Belgische franks naar huis gaat, bracht een ijzersterk programma, waar de leden van de ploeg Loud van Rees niet tegenop konden. Zij krijgen als tweede 100.000 franks. Het publiek was duidelijk op de hand van Engeland en gaf van tijd tot tijd zelfs van duidelijk anti-Ne derlandse gezindheid blijk. Onder het motto „Achter vrij? Voor vrij? Dan pas inhalen!" voert et Verbond voor Veilig Verkeer gedurende de maanden juli, augus tus en september een grote voor lichtingscampagne op de Nederland se wegen. De actie is in het bijzon der gericht op het drukke vakantie verkeer en minder ervaren automo bilisten, die door onvoldoende ver- keersinzicht grote risico's lopen bij gevaarlijke inhaalmanoeuvres. Via pers, radio en televisie zullen automobilisten geïnstrueerd en ge stimuleerd worden anticiperend en defensief te rijden, waaronder moet worden verstaan het voor-zien en vooruitzien van gevaarsituaties, die zich bij het inhalen kunnen voor doen. Dit afstemmen van eigen ge drag op de mogelijke fouten van anderen beschouwt het Verbond als een methode, die catastrofale onge lukken aanzienlijk kan beperken. In het kader van de actie „Achter vrij? Voor vrij? Dan pas inhalen!" zijn drie televisie-filmpjes vervaar digd en worden 15.000 raambiljet ten en afiches verspreid, die tevoren aan een opinie-onderzoek werden onderworpen. Voorts zal een gram mofoonplaatje op het thema van de campagne worden uitgebracht en verschijnt een instructieve wand kaart voor bedrijfscantines, bussta tions enz. De actie van het Verbond zal ge durende de laatste weken van het derde kwartaal worden gevolgd door een verscherpt optreden van de politie. Daarbij zal de politieman een gepast gebruik kunnen maken van een geïllustreerde kaart, waar op het correcte inhalen op humoris tische wijze is uitgebeeld en die in een oplage van 10.000 exemplaren door het Verbond ter beschikking wordt gesteld. Het grootste gedeelte van de ver gadering besteedde de raad donder dag aan de discussie over de snip- perverkaveling en de regelingen welke daar voor nodig waren om deze tegen te gaan. De snipper-ver- kavelingen in het bos-, heide- en duinengebied vormt zo langzamer hand een bedreiging voor het na tuurreservaat dat Drunen rijk is. Hoewel andere gemeenten ook enigszins met dit euvel kampen, is deze in Drunen toch het ergst en reeds lang was men het er over eens dat hiertegen iets moest ge beuren. De belangen van de kavelbezitters bleken echter voor de raad in Dru nen zwaarder te wegen dan het al gemeen belang, terwijl het afwij zen van het voorstel van B. en W. duidelijk een motie van wantrou wen inhoud voor het gemeentebe stuur betreffende haar beleid in deze aangelegenheid. Dit is te be treuren als men weet, dat de rege ling welke werd voorgesteld, ten eerste een vrij soepele regeling was en ook alle partijen binnen 't raam van het algemeen belang recht deed wedervaren. Als een bom sloeg het afwijzen van dit voorstel in, temeer nog om dat de raad zich bij de informele vergadering positief had uitgelaten over deze regeling en omdat tijdens de discussies, hoewel er bedenkin gen waren, toch duidelijk de onder toon van vertrouwen te beluisteren viel. Vertrouwen werd er overigens bij deze voorlopige regeling wel ge vraagd. Het voorstel van de heer Fortuyn kwam jammerlijk genoeg niet goed uit de verf. Daardoor gaf hij de in druk van een niet gehoord en ver bitterd man te zijn. Het is overigens zijn goed recht te geloven in de deugdelijkheid van zijn voorstel. Dat geldt eveneens voor de heer Ploegmakers, die bewogen sprak en bewogen was voor zijn mensen, de agrariërs, die hij niet in de steek wilde laten. Daardoor werd hij de woordvoerder van het grootste deel der agrariërs in de raad, die tegen stemde. Het is zijn goed recht om op te komen voor zijn mensen, maar dan in het licht van het algemeen belang en wat meer zegt, dit be hoeft zeer zekér nog niet in te hou den een motie van vertrouwen te gen B. en W., die hij als oudste raadslid reeds langer kende. Dit geldt voor alle tegenstemmers, die overtuigd zijn dat er een regeling moet komen. De voorzitter, die na de raadszit ting de pers nog een onderhoud toe stond, was diep teleurgesteld. Hij had een dergelijk blijk van wan trouwen zeker niet verwacht. Bur gemeester Stieger is bij de opstel ling van deze regeling de grote voorstander en promotor geweest, omdat juist Drunen het meest met dit probleem kampt en nu doet zich de eigenaardige verhouding voor dat de gemeente die het meest met de regeling gebaat is, tegenstemt. De consequentie van dit afwijzen is nog niet te overzien. In Drunen kan de versnippering in de komende jaren en nu, naar verwachting, in versneld tempo doorgaan. De dam die men heeft getracht op te wer pen tegen deze versnippering en tot behoud van het natuurreservaat, heeft men al doorgestoken vóór hij gelegd was. Het is nu voor B. en W. die een lijn hebben getrokken in deze zaak, onmogelijk om nog eens voor een derde keer dit punt aan de orde te stellen. Burgemeester Stieger zag hierin geen nut, nu de raad blijk heeft gegeven meer ver trouwen te stellen in de caravan bewoners, dan in haar eigen college van B. en W. Wij zijn er ons van bewust dat de regeling nog tal van vragen open liet. Men kan rustig betogen dat B. en W. het spel anders hadden kunnen spelen. Maar zeker is, dat er een regeling had moeten komen. Door deze regeling, die nog vele mogelijkheden openliet af te wijzen heeft Drunen de bus gemist en blij ven wij voorlopig in de zomermaan den maar ten noorden van het ka naal. Ons reservaat is dan voor de toerist en caravanbewoner. Veel plezier in onze Drunense duinen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1