Plan om snipperverkaveling tegen te gaan door raad verworpen Jampe Negen jongens geslaagd voor vak-diploma leerlooien Kruispunt Kruisstraat Langstraatweg- wordt verbeterd Schoenfabriek in Kaatsheuvel moet waarschijnlijk sluiten STEEDS VERDERGAANDE SNIPPER- VERKAVELING IN DRUNENSE DUINEN OPLOSSING VOOR GEVAARLIJKE SITUATIE Dader moord op acht verpleegsters is gearresteerd VERS VAN DE PERS Diversen 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 JULI 1966 3 Drunen nu ook bij stadsgewest Waalwijk Discussies Oplossing Grondbedrijf Damesmode Tilburg M. van Wiel uit Elshout beste cijfers Vlijmense Boys vierde zaterdag groots het 40-jarig jubileum Buitenlandse con currentie oorzaak Verdachte bankroof in Duisburg gegrepen Medische studenten kunnen naar Brussel De emigranten De Saint grijpt in Saint-Magazine Voor de tweede maal brachten B. en W. donderdagavond 't voorstel op tafel tot vaststelling van gebruiksregeling t.a.v. snipperverkaveling in het Bos- en Duingebied. Een speciale werkgroep uit de gemeenten Helvoirt, Udenhout, Loon op Zand en Drunen heeft een regeling ont worpen om de steeds verdergaande snipperverkaveling in de Bos. en Duingebieden in hun gemeenten tegen te gaan. De eerste keer werd door B. en W. het voorstel terug genomen, omdat bij de behandeling reeds duidelijk bleek dat de raad, nadat hij dit plan grondig had bestudeerd, er een oordeel over wilde vellen. In de laatste drie maanden heeft de raad zich in deze materie kunnen verdiepen en op 28 juni werd in een informele bijeenkomst de raad nog eens extra voorlichting gegeven omtrent deze materie. Hoewel bij de debatten donderdagavond zich slechts twee leden, n.l. de heren Fortuyn en Ploegmakers, tegenstanders toonden, stemden tenslotte toch zeven van de twaalf aanwezige leden tegen. De tegen stemmers waren mevr. Bosman en de heren Fortuyn, Ploegmakers, v. Huiten, v. Venrooy, Pijnenborg en Brok. Vóór waren: de heren v. d. Wiel, Snoeren, v. Lammeren en de beide wethouders. Dit afwijzen van het plan van B. en W., wat in feite een motie van wantrouwen inhield, kwam voor hen die de discussies hadden ge volgd, als een volkomen verrassing. Burgemeester Stieger, die in feite een van de grote promotors van het plan is geweest, bleek over deze uitslag zeer teleurgesteld, temeer daar in de informele vergadering en ook bij de discussies deze avond zeker niet bleek dat de raad dit plan zou verwerpen. De consequen ties van dit afwijzen zijn zeker nog niet te overzien en zeker niet als de andere drie gemeenten het voor stel wel aannemen. Drunen wordt dan n.l. de uitwijkplaats voor allen die elders niet terecht kunnen en de door Drunen zo voorgestelde re geling zal voor haar zelf gaan wer ken als een boemerang. Voor een goed begrip van de ma terie, geven wij eerst enkele pun ten uit het uitvoerige pre-advies. B. en W. zeggen hierin o.m.: „Op de eerste plaats willen wij dan nogmaals wijzen op het doel van de regeling, te weten het voor komen van de z.g. snipperverkave ling waarbij kleine percelen grond worden gekocht om daarop met ca ravans en tenten te kamperen. Dit snel toenemende verschijnsel en de daarmede gepaard gaande verkaveling en afrastering van veel al kleine percelen, belemmert de toegankelijkheid tot het natuurge bied en verstoort veelal op hinder lijke wijze het landschapsschoon. Nu het aantal caravans en het daarmee gepaard gaande euvel zich ieder jaar en in steeds sterkere ma te uitbreidt, staat het ook bij de raad vast, dat in deze door de gemeente handelend moet worden opgetreden. Gebeurt dit niet, dan zal binnen zeer afzienbare tijd het particuliere bosgebied dermate ver snipperd en bezet zijn met cara vans, dat dit gebied voor ieder an der hermetisch gesloten is. Ook mede in het belang van de openbare orde en zedelijkheid, is het van groot belang dit te voorkomen. Ter informatie van de raad zij vermeld, dat het, voor wat onze ge meente betreft, in wezen gaat om een gebied van 450 ha., hetwelk in handen is van particulieren en waarvan te verwachten is dat dit alsnog geleidelijk aan zal worden versnipperd. Dit moge blijken uit het volgende overzicht: Totale oppervlakte van het ge bied ten zuiden van kanaal 1317 ha. Eigendom van grootgrondbezitters 812 ha. In handen van particulieren 505 ha. Op dit gebied staan in totaal 180 caravans. Uitgaande van een gemiddelde oppervlakte van 30 A. per caravan, betekent dit dat reeds versnipperd is 55 ha. Het overblijvende gebied dat nog aan versnippering bloot staat, be slaat een oppervlakte van 450 ha. Hier volgt een beknopte toelich ting op de onderhavige regeling: Art. 3 is wel het voornaamste ar tikel, omdat hierin het hebben en houden van caravans, tenten e.d. op eigen grond verboden wordt. Art. 6 geldt voor degenen die reeds op 1 januari 1960 in het bezit waren van minstens 1 ha. grond en daarop regelmatig kampeerden. Voor deze gevallen kunnen B. en W. dus steeds vrijstelling verlenen. Hier is ook geen sprake van 'n ter mijn zoals in artikel 7. Art. 7 geldt voor hen die na 1 januari 1960 pas grond verworven hebben. Hieronder valt dus op enkele uitzonderingen na vrij wel de gehele groep personen die thans met een caravan op eigen grondgebied staat. Deze personen moeten elk jaar derhalve vrijstel ling aanvragen. Als regel zal deze ook worden verleend. De vrijstel ling wordt in totaal voor niet meer dan 5 jaar verleend. In dit tijdsbe stek zullen door de gemeente, dit in samenwerking en overleg met de desbetreffende buurgemeenten, an dere vervangende terreinen moeten word enaangewezen. Dit kunnen dan zowel agrarische als niet-agra- rische terreinen (event, ook nabij Giersbergen) zijn. Hierover heeft de raad te zijner tijd zelf te beslissen. In dit tijdsbestek van 5 jaar moet het zonder meer mogelijk zijn voor dit doel geschikte terreinen aan te wijzen, waarbij de gegadigden hier voor een bepaald recht tot gebruik wordt gegeven in de vorm van een meerjarige huur of dergelijke". Door de voorzitter werd hierna nogmaals met klem betoogd dat het stellen van maatregelen een nood zaak was geworden, wilde men niet door allerlei snipperverkavelingen het gehele bosgebied hebben ver loren. Spreker was er zich wel van bewust dat hier nog geen pasklare regeling kon worden gepresenteerd. De materie was nog nieuw. Het probleem was iets van de laatste jaren en er zou gezocht moeten worden naar een regeling die de kampeerders de nodige vrijheid gaf en de gemeente de nodige waarbor gen dat alles ordelijk zou blijven gaan en dat het natuurgebied be houden zou blijven. De heer Snoeren kon de bezwa ren die hij de vorige keer had ge opperd, overwinnen. Hij was er van overtuigd dat handelen nu geboden was, maar of straksi na vijf jaar al les goed geregeld zou zijn, was voor hun nog een vraag en naar hij meende, voor het gemeentebestuur een zorg. Hij had echter alle ver trouwen in het beleid van B. en W. in deze zaak. De voorzitter wees er op, dat de wijze waarop de regeling tot stand was gekomen, volgens de normale weg was geschied. Dat men in Ne derland zeker nog in een rechts staat leefde waarin de rechten van beide partijen gewaarborgd waren en dat de regeling alleen dan pas rechtsgeldigheid zou krijgen als zij de normale weg zou hebben afge legd. De wijze waarop de regeling er lag, noemde de voorzitter voor lopig de juiste, wat trouwens ook de mening was van de deskundige. Voor wat betreft de schade, dit werd door de voorzitter vrij fel be streden; de regeling biedt voor alle partijen voldoende waarborgen te gen schade. De heer v. Lammeren kon zich wel met de regeling verenigen om dat hij er van overtuigd was dat men op korte termijn moest han delen. Maar voor hem waren er nog vele vragen voor de toekomst, o.a.: hoe moeten straks eventuele schade door de gemeente gedragen worden. Waarom heeft geen bespre king plaats gevonden tussen de be trokkenen en het gemeentebestuur. Wanneer zal de definitieve regeling er zijn. Ir. v. Lammeren wilde zijn goed keuring geven, maar Vond 't juister om de regeling vooral toch 't pre- dicaat voorlopig te geven. Burgemeester Stieger wees er op dat eventuele schade, welke de be trokkenen zouden kunnen hebben, door de gemeente op de gebruike lijke en normale wijze zullen moe ten worden vergoed. Welke conse quenties dit voor de gemeente zou hebben, is uiteraard thans nog niet te overzien. Spreker vond het niet juist dat een overleg zou plaats vin den tussen de betrokkenen en het gemeentebestuur. Het betrof hier 'n regeling ten algemene nutte, waar over alleen de raad gehoord diende te worden. De heer Fortuyn had voor alles een bijzonder goede oplossing. De tijd van 5 jaar moest worden ver lengd met 10 jaar. Indien dan van af heden geen vergunningen meer zouden worden afgegeven en men de oude bij sterfgevallen of ander zins zou laten vallen, was volgens hem de hei over 15 jaar leeg. Ook op de informele vergadering heeft de heer Fortuyn dit voorstel gelan ceerd, dat blijkbaar bij de deskun dige geen gehoor, althans zeker geen goedkeuring kon krijgen. De voorzitter beaamde dit nog eens. Dit was voor de heer Fortuyn re den om verder maar te zwijgen en daardoor te demonstreren dat hij beslist tegen was. De heer v. d. Wiel zag graag en kele punten gewijzigd, evenals me vrouw Bosman. De voorzitter zag hiervan het nut niet in, omdat vol gens hem de regeling alle waarbor gen biedt en men en dit liet de voorzitter extra notuleren B. en W. in de komende jaren de regeling soepel zouden hanteren, geheel in de geest van de raad. De heer Ploegmakers tilde zeer zwaar aan, wat hij noemde, de scha de voor de agrariërs, speciaal in de enclave van Giersbergen. Deze za gen de waarde van hun gronden met deze regeling dalen en hadden geen enkele waarborg dat zij straks bij het aanwijzen van gemeenschap pelijke terreinen, aan hun trekken zouden komen. De voorzitter kon zich het stand punt van de heer Ploegmakers enigszins indenken. Dit was echter de consequentie van ieder bestem- mings- of uitbreidingsplan en hij kon alleen zeggen dat straks bij het vaststellen en aanwijzen van terrei. nen, zeker rekening zou worden ge houden met de enclave Giersbergen en dat de raad t.z.t. bij het aanwij zen van de terreinen ook zijn stem zou hebben. Dit waren voor de heer Ploegmakers te weinig waarborgen en reeds bij de debatten verklaarde hij zijn stem niet aan de regeling te kunnen geven. De heer v. Venrooy kon zich in denken dat er een regeling zou moeten komen en vroeg speciaal de aandacht voor de Drunenaren, die in eerste instantie belanghebbenden waren. De heer v. Huiten woog ook het belang van de agrariërs zwaar. De voorzitter wees er op, dat het geen recht zou doen wedervaren aan anderen, wanneer men de zui ver agrarische gronden uit dit plan zou lichten. Door de raad werd wel goedge keurd, en Ir. v. Lammeren juichte de oprichting hiervan toe, het in stellen van een gemeentelijk grond bedrijf. Oprichting van een grondbedrijf betekent, dat een aparte financiële administratie en boekhouding zal worden gevoerd van de transacties inzake de uitbreidingsplannen. In dien zulks geschiedt op basis van de methode van dubbel boekhouden, zal er een nauwkeuriger en beter kostprijsbewaking mogelijk zijn, zo dat de grondprijzen steeds tijdig en periodiek kunnen worden herzien. De voorbereidende werkzaamhe den zijn thans zover gevorderd, dat verwacht mag worden dat over eni ge maanden de inbrengbalans ge reed zal zijn. Gereed is nu: 1. de gehele eigendommenadmini- stratie 2. een pachtadministratie per per ceel; 3. de eigendomskaarten; 4. de grondverwervings- en grond- uitgiftekaarten der uitbreidingsplan nen; 5. specificatiestaten van de kosten van aankoop en bouwrijpmaken van gronden, gelegen in de uitbreidings plannen. Door de raad werd ook goedge keurd de regeling en daarbij de toe treding tot stadsgewest Waalwijk. Door de voorzitter, alsmede door de heer v. Lammeren, werd het nut, alsmede de werkwijze nog eens toe gelicht; ook werden de punten ge noemd waarover overleg en samen werking mogelijk was. Met name werden genoemd: industrie-vesti ging, onderwijs, brandweer, recrea tie en gezondheidzorg. De heer Brok vroeg of er ook overleg mogelijk was met Waalwijk over de nieuwe verbindingsweg tus sen Waalwijk en Drunen. Aan de zijde van Drunen was die namelijk geheel gereed, maar aan de zijde van Waalwijk was nog niets ge beurd, om over de te bouwen brug maar te zwijgen. B. en W. deelden verder mede dat zij voor het eerder door de raad verstrekte krediet een vrachtwagen plus een volkswagen pick-up had aangeschaft. Voor de verlegging van de spoorwegovergang hij de Badhuisstraat werd een krediet ge vraagd en gegeven van 10.000, Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Donderdagavond vond er een feestelijke bijeenkomst plaats in de stadschouwburg te Tilburg waarbij aan de geslaagde leerlingen van de cursus leerlooien het vakdiploma werd uitgereikt. Door ziekte van de voorzitter van de Federatie van Nederlandse leder fabrikanten, Drs. H. Gompen, werd deze avond geopend door Dhr. Klij- sen, lid van het bestuur van de Federatie. Ir. Roelofs Heyrmans, directeur van de M.V.L.S. te Waal wijk, hoopte dat de leerlingen door deze cursus meer inzicht in het be drijf hebben gekregen en ook de betekenis van het werk kennen. „Door ruimere kennis van het be drijf zullen zij ook meer plezier in hun werk ondervinden", aldus de heer Heyrmans in zijn toespraak. De heer Braspenning, bestuurslid van de stichting vakopleiding (V. A.S.) schoenindustrie, onderstreepte de prettige samenwerking op het gebied van het onderwijs tussen de stichting vakopleiding en de lederfederatie. De geslaagde leer lingen zijn opgeleid in het kader van het leerlingstelsel voor de schoenindustrie. Spreker betoogde verder dat men nu niet stil moest gaan staan doch verder studeren, waarbij hij dacht aan de cursus industrie-vorming welke ook door de stichting vakopleiding voor de schoenindustrie gegeven wordt. Dhr. Middelhuis, voorzitter van het bedrijfschap voor de lederin dustrie betoogde dat een goedevak- opleiding zeer belangrijk is. Vak mensen zullen er vooral in de toe komst nodig zijn om aan de con currentie het hoofd te kunnen bie den. Door een goede opleiding en een bredere vorming krijgt het werken in een bedrijf een doel en vooral ook betekenis. Dhr. Mid delhuis feliciteerde de geslaagden alsmede hun werkgevers. Deze jon gens hebben het bewijs geleverd, doorzettingsvermogen te hebben, maar vooral ook goede dingen te kunnen doen, dit in tegenstelling met berichten in sommige kranten over de jeugd van heden. Hierna ging Dhr. Middelhuis over tot het uitreiken van de diploma's. Er waren 10 kandidaten waarvan één wegens ziekte niet aan het exa men deel heeft kunnen nemen. De geslaagden waren: M. v. d. Wiel, Elshout, werkzaam bij lederfabriek Mombers Waalwijk; J. M. v. Berkel, Tilburg, werkzaam bij Bern. Pessers, Tilburg; J. J. H. v. d. Lee, Waalwijk, werkzaam bij Willem Vos en Co., Tilburg; S. F. A. M. Horsten, Tilburg, werkzaam bij Wed. Klijsen, Tilburg; Fr. P. C. Het telegram dat het gemeente bestuur van Waalwijk aan het col lege van Gedeputeerde Staten heeft gestuurd, omdat het zich moreel verplicht achtte het college te wij zen op de ernstige verkeersonvei ligheid bij de aansluiting Kruis- straat-Langstraatweg, daarbij ge voegd de aandrang bij de Provin ciale Instantie's door de Waalwijk- se Kamer van Koophandel om een einde te maken aan de gevaarlijke verkeerssituatie daar ter plaatse, is er waarschijnlijk de oorzaak van, dat er in deze toestand nu snel verbetering komt en met de werk zaamheden grote spoed wordt be tracht. Op dit kruispunt, dat terecht be rucht is geworden, gebeurden dit jaar alleen al 14 ongelukken. Naast de gevallen met zware materiële schade waren er nog 2 zwaar ge wonden en een licht gewonde te betreuren. In 1965 bedroeg dit ge tal, zes gewonden, waarvan vier ernstig. In 12 van de 18 ongelukken in 1965 was er aanzienlijk materiële schade. In de meeste gevallen ontstonden de botsingen omdat de automobi list bij het inslaan van de Kruis straat vanaf de Langstraatweg niet voldoende lette op het verkeer dat meestal met hoge snelheid vanuit richting Den Bosch nadert. Momenteel wordt door de Pro vinciale Waterstaat de laatste hand gelegd aan de wijziging van de aansluiting Kruisstraat-Langstraat- weg en stratenmakers van de fa. L. van Berkel uit Helvoirt zijn druk bezig het projekt af te werken en men hoopt voor de vakantie ge reed te zijn. Vanaf heden zal het verkeer meer dan voorheen worden gedwongen op de van links komen de auto's te letten, omdat de auto mobilisten die vanuit richting Den Bosch de Langstraatweg naar Be- soyen willen oversteken, op de af- leidingsweg op een vluchtheuvel zullen stolen door een stopbord tot stoppen zullen worden gedwon gen, waardoor een beter uitzicht wordt vergdegen op het verkeer van beide kanten. Doordat ook de rijbaan van het kruispunt is ver nauwd zijn de overstekende voer tuigen gedwongen zich achter el kaar op te stellen. Ook aan de plaatsing van de ver keersborden is ruime aandacht ge schonken. Hierdoor krijgt de au tomobilist een breder overzicht. Door al deze verbeteringen zul len de vele ongelukken die de laat ste jaren op dit gevaarlijke kruis punt plaats haden, hopelijk tot het verleden gaan behoren, althans tot de kleinst mogelijke proporties worden teruggebracht. Snels, Waalwijk, werkzaam bij Kon. Chroomlederfabr. Amstel, Waal wij k;A. J. G. v. d. Schans, Sprang, werkzaam bij Kon. Chroomleder- fabriek Amstel, Waalwijk; M. v. Spaandonk, Oisterwijk, werkzaam bij Kon. Lederfabriek Oisterwijk, Oisterwijk; J. C. Koremans, Rijen, werkzaam bij Jagea lederfabriek, Rijen; M. Beekers, Dorst, werkzaam bij Ned. Stoomlederfabriek Rijen. Aan de best geslaagde leerling, M. v. d. Wiel, werd een boekenbon overhandigd als waardering voor de schitterende cijfers voor de the oretische en de practische vakken. Na deze uitreiking bleef men nog enige tijd bijeen onder het genot van enkele consumpties. VLIJMEN Vlijmense Boys heeft zaterdag op grootse wijze het 40- jarig jubileum gevierd. Zaterdag middag recipieerde het bestuur van de voetbalclub. Een van de eersten die de Boys kwam feliciteren was burgemeester mr. L. Schweitzer die de afgelopen 40 jaar vergeleek met de slogan „het leven begint pas bij de veertig". De burgemeester zegde toe alle medewerking te geven bij het ver krijgen van een bestuurskamer. Als afgevaardigde van de KNVB was Ir. H. Hopster aanwezig. Hij bood Vlijmense Boys een aantal geschen ken en de KNVB-vlag aan. Tal van verenigingen kwamen 's mid dags hun gelukwensen aan bieden. We zagen o.m. RKC en Baardwijk uit Waalwijk. Zaterdagmiddag werden er twee voetbalwedstrijden van formaat ge speeld. Als eersten de veteranen van Vlijmense Boys tegen hun col lega's van Rhode. De strijd eindigde in een 3-2 zege voor Rhode. Het klapstuk van de viering was even wel de strijd van het eertse elftal van Vlijmense Boys tegen een elf tal samengesteld uit oud-Internati onals. De internationals waaronder Wiersma, Schaap, Kraak, Cor van der Hart en Piet van de Kuyl trok ken met 7-4 aan het langste eind. Een geflatteerde zege echter, want de Boys gaven knap partij. De routine van ex-prof voetballers deed hier duidelijk meespreken. Deze twee wedstrijden vormden 't sluitstuk van de grondioze viering van het 40-jarig jubileum van Vlij mense Boys. De schoenfabriek N.V. Schalken- Van Vugt te Kaatsheuvel, zal op zeer korte termijn moeten sluiten. In 1965 en in het eerste halfjaar van 1966 werd sterk verliesgevend gewerkt. De ook door het buiten land beïnvloede concurrentie en de sterk gestegen produktiekosten wa ren oorzaak van de geleden ver liezen. Noodzakelijke investeringen en belastingen maakten het vormen van voldoende reserve onmogelijk. Het bedrijf verkeert nu in ernstige liquiditeitsmoeilijkheden en de or derportefeuille is uitgeput. Voort zetting van het bedrijf lijkt zoals de zaken nu staan, onmogelijk. Li quidatie lijkt de enige oplossing. De aanvraag tot surséance van betaling zal vrijdag 22 juli worden behandeld door de rechtbank te Breda. Het actief zal voldoende zijn voor het verhaal van de pre ferente vorderingen en een belang rijk deel van de vorderingen van concurrente schuldeisers, mits gun stig kan worden geliquideerd. Voor- de uitbetaling van lonen en vakantiegelden aan de zeventig man personeel is een voorlopige op lossing gevonden. Door de directie In Chicago zijn op één nacht, in de tijd van twee en een half uur, acht jonge verpleegsters vermoord. Een negende is aan de moordpartij ontsnapt, doordat zij zich onder 'n bed kon verbergen. Pas uren nadat de moordenaar het huis had ver laten, waagde zij het te voorschijn te komen en alarm te slaan. Zij was totaal overstuur, maar voordat zij onder de druk van de emoties geestelijk ontredderd in stortte, kon zij nog een signalement geven van de dader: 25 jaar, blond, 1 meter 85 en gekleed in kort leren vest. Binnen drie uur hield de po litie drie verdachten aan, maar zij moesten alle drie vrijgelaten wor den. De echte dader had zoals de poli tie zegt, „perfecte vingerafdrukken" nagelaten: op een handspiegel, een portemonnee, een waterglas en een bord. Waarschijnlijk is een shirt, dat in een van de kamers werd ge vonden, ook van de moordenaar af komstig. De politie van Chicago heeft de dader gevonden. De politie in Duisburg (W.-Duits- land) heeft een tweede verdachte in de bankroof van St. Anthonis op 29 juni, gearresteerd. Het is de 27-ja- rige Duitser R. R., die bij zijn 29- jarige landgenoot W. S. in een te Nijmegen gestolen auto zat. Deze laatste werd korte tijd later in Gei- lenkirchen gearresteerd. R. slaagde er toen in te vluchten. Bij zijn arrestatie in een woning van kennissen in Duisburg was R. gekleed in een badpak. Hij poogde te vluchten, maar de politie had het huis omsingeld. In de auto van R., die volgens de politie vermoedelijk van het gestolen geld is gekocht, werden een geladen pistool en 50 patronen gevonden. is contact opgenomen met het ar beidsbureau te Waalwijk. De her plaatsingskansen voor het personeel liggen in het algemeen niet ongun stig. De directie heeft contacten ge legd met de vakorganisatie en col lega's, om mede daardoor te be reiken dat herplaatsing van het personeel zoveel mogelijk vlot en gunstig zal verlopen. De Vrije Universiteit in Brussel kan zonder meer 'Nederlandse stu denten in de medicijnen opvangen. Er is geen sprake van een numerus clausus; de huidige personeelsbezet ting is ruim genoeg om iedereen te plaatsen. Dit heeft de voorzitter van de medische faculteit van die universiteit, prof. dr J. Reuse, la ten weten in antwoord op aan hem gestelde vragen van de liberale fractie in de Tweede Kamer. Auteur: Vilhelm Moberg, uitgave: Hollandia, N.V. Baarn. In deze roman vertelt Moberg hoe een handjevol doodarme man nen en vrouwen honderd jaar ge leden vanuit Zweden en Atlanti sche Oceaan overstak in hef ver trouwen dat aan de andere zijde van het water een land lag, waar ze in vrijheid en geluk kunnen le ven. De moeilijkheden, vaak gruwe lijk en hartverscheurend, die deze reis met zich meebracht, worden in dit boek zeer realistisch beschre ven. De grondbeginselen van het leven worden hier behandeld op de wijze die van „De Emigranten" een waarlijk onvergetelijk boek maakt. Auteur: Leslie Chartenus, uitgave: A. W. Bruna Zn., Utrecht. Er gebeuren vreemde dingen in Europa. Een grote bende interna tionale spionnen heeft zich gespe cialiseerd in het stelen van staats geheimen op wetenschappelijk ter rein. Een van deze geheimen bevat de plannen van een nieuw en fantas tisch wapen. De Saint, die de do delijke uitwerking van dit wapen kent, besluit de plannen te ver nietigen. Samen met zijn onafschei delijke vriendin Patricia Holm be leeft de Saint de meest spannende tituaties. Hij weet er zich echter weer met grote zwier uit te redden. Onder redaktie van Leslie Charte nus, uitg.: A. Bruna Zn., Utrecht. Uit de vele detective-ver halen die jaarlijks worden geschreven en uit oudere verhalen die vroeger in beperkte oplage verschenen maakt Leslie Chartenus, de keuze die bij een gebracht wordt in het Saint- Magazine. Naast een extra lang en spannend Saint-verhaal bevat deze bundel o.a. verhalen van schrijvers met ge vestigde reputatie als Lawrence Treat en Michael Innes. De bij drage van Al. Hill munt uit door het originele gegeven en ook de andere verhalen verdienen hun plaats in deze Saint-Magazine ten volle.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3