wMlwijkse en lAnqstRAAtse coupant Raadsleden yeven commentaar van de verkoopleider Vermogensaanwasdeling blijft nog steeds omstreden zaak BURGEMEESTER MR. H. STIEGER OVER DE SNIPPERVERKAVELING IN DRUNENSE DUINEN SECRETARESSE Gertista STASSAR OPEN OOG Burgemeester „Raadsel" Geven G.S. aanwijzigingen BROCHURE VAN COMMISSIE DRUNEN - „Onze gemeente gaat inderdaad een uit zonderlijke positie innemen. Door de regeling, die beoogt de snipperverkaveling in de Loonse- en Dru- nense Duinen tegen te gaan, af te wijzen, heeft de raad geen al te beste stap gedaan. De mogelijkheid is groot dat Drunen een vrijgevochten land wordt, waar cara- vanbezitters naar hartelust stukjes bosgrond kunnen kopen om zo „op de vierkante meter" ontspanning te zoeken. Voor boseigenaren natuurlijk een winstge vend zaakje, maar voor het natuurgebied een ramp". Klare taal van burgemeester mr. H. J. M. Stieger die de beslissing die zeven raadsleden van zijn gemeente vorige week donderdag namen inzake deze regeling als een motie van wantrouwen beschouwt. Wij spra ken deze week met enkele raadsleden die commentaar gaven op hun beslissing. Hoe verschillend de menin gen uiteen liepen, over één punt was men het roerend eens: iedereen is tegen snipperverkaveling. Als de vraag gesteld wordt wat er dan tegen dit euvel gedaan moet worden blijft men echter het antwoord schuldig. Duidelijk is het dan ook dat niemand een betere rege ling weet dan die welke B.enW. de raad voorstelden. „Strop voor de boeren" N.V. CONDOR Import en Export Uitbreiding tegen gaan Vakbeweging erkent betekenis van sparen VRIJDAG 22 JULI 1966 87e JAARGANG No. 57 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief «Mogelijk is het, dat Drunen een vrijgevochten land wordt Telegram-adres„ECHO" j»\ (Van onze verslaggever) De eerste die wij spraken was de heer H. Fortuyn, een van de tegen stemmers. ,,Ik ben absoluut niet te gen het voorstel. Er moet iets gedaan worden. Ik heb dan ook een voorstel ingediend om de termijn te verlengen tot vijftien jaar. Dan hebben de be trokken caravan-bezitters meer tijd om naar iets anders uit te kijken en kan de raad zich beraden over een nieuw plan. Maar nogmaals er moet iets gedaan worden. Het plan moet voor de mensen meer acceptabel wor den. Dat dacht ik door mijn voorstel te bewerkstelligen. Daarover is ech ter niet verder gesproken," aldus de heer Fortuyn. Een andere tegenstemmer was de heer Ploegmakers, een verdienstelijk raadslid voor Drunen die reeds 21 jaar zitting heeft in de raad, waar van vier jara als wethouder. De heer Ploegmakers, die begin september afscheid neemt als raadslid was het roerend met ons eens dat er verande ring in de huidige situatie moet ko men. „Zo kan het niet langer. Ik ben enorm tegen snipperverkaveling. Een bestemmingsplan op landbouw gronden is voor mij echter vaardbaar. onaan- Door het plan aan te nemen zou dit een financiële tegenslag voor de agrariërs worden en we missen ër straks een stuk recreatiegebied mee. „Nu wordt er allemaal wel ge schreven dat het een „troep" is", vervolgde de heer Ploegmakers, maar zo erg is het nu ook weer niet. Er staan ook heel goede dingen bij. Dat neemt echter niet weg dat ik tegen de snipperverkaveling ben. De boe ren halen echter een grote financiële strop. Als de gronden namelijk in 'n bestemmingsplan vallen dan gelden daarvoor de grondkamerprijzen. (Burgemeester Stieger spreekt dit straks tegen). Vallen de gronden niet in het bestemmingsplan dan geldt daarvoor de vrije verkoopprijs. Voor personen die hier stukken grond voor een totaal van 10 ha. hebben liggen betekent dit een strop van 50.000 tot 60.000 gulden. Als er een plan op tafel komt waarin staat dat er niet meer dan twee caravans per ha. mogen staan geloof ik, dat de raad er direkt mee akkoord gaat. Ik hoop dan ook dat het in de nieuwe raad soepeler ge speeld wordt en dat er een einde aan de snipperverkaveling komt", aldus de heer Ploegmakers. Wethouder van Herpt uit het kerk dorp Elshout zegt geheel achter het vraagt voor spoedige indiensttreding Perfekte beheersing in woord en ge schrift van één of meer der moderne talen absoluut noodzakelijk. Steno gewenst. Salariëring afhankelijk van talenkennis Schriftelijke sollicitaties aan de Direktie. Tuinstraat 22, Waalwijk Burgemeester mr. H. Stieger is bijzonder teleurgesteld dat de raad de ontwerpregeling afwees. „We hebben er ruim één jaar aan ge werkt", aldus de burgemeester, die zo snel geen andere oplossing weet voorstel te staan. Het college was het in deze goed eens. De rem moest er op. Tijdens een informele raadsver gadering op 28 juni is het gehele ontwerp duidelijk aan de leden voor gelegd. Ik geloof echter dat enkele leden zich hebben laten beïnvloeden tijdens de bijeenkomst één dag voor de raadsvergadering belegd door een groep caravanbezittersNaar deze bijeenkomst ben ik ook geweest. Mr. Swaanen uit Helvoirt vroeg mij tijdens die bijeenkomst of ik de mensen van buiten Drunen niet van de duinen wil laten genieten. Maar en Prisma horloges Stationsstraat 88, Waalwijk dat is het niet. Ik gun iedereen zijn ontspanning en ik hoop dat een hele boel mensen uit de grote steden in Drunen hun ontspanning vinden. Maar dat is nu juist onmogelijk. Want alleen de beter gesitueerden zijn in staat een stuk bos te kopen en hier een caravan op te zetten. Hierdoor is het voor de gewone man ondoenlijk om van dit bos- en duin gebied te profiteren. Ook weet ik zeker dat de land bouwers geen strop halen want van een boseigenaar uit Drunen heb ik gehoord dat voor een behoorlijk stuk bos ook niet meer dan 60 cent tot 1 gulden per m2 wordt betaald en dat kan straks ook de gemeente of een particuliere stichting betalen," aldus de heer van Herpt, die ons er nog aan herinnerde dat de jeugdgemeen- teraad het plan om de snipperverka veling tegen te gaan wel aannam. Tot slot spraken wij met het raads lid van de Wiel, een van de vijf voor stemmers. „Aan de bestaande toe stand moest een eind komen. In de eerste plaats moet uitbreiding tegen gegaan worden. Aangezien er mo menteel geen andere mogelijkheid is dan deze regeling heb ik voor ge stemd. Dat wil uiteraard niet zeggen dat ik het met alle punten eens ben. Uitbreiding van de bestaande toe standstand moet worden voorkomen en dat was mogelijk door het aanne men van deze regeling. Wellicht was het beter geweest om het plan in en kele fasen uit te voeren. Het eerste onderdeel had dan een ontwerp kun nen zijn dat uitbreiding onmogelijk maakt. In de loop der jaren zouden we dan kunnen zien hoe we de min der goede toestanden in het gebied oplossen. Erger kan het dan in ieder geval niet meer worden," aldus de heer van de Wiel. Burgemeester Stieger zei het een raadsel te vinden hoe de raadsleden, na tijdens de informele vergadering duidelijk voor het plan te zijn, ineens konden omdraaien. „Natuurlijk heb ben we het plan van de heer Fortuyn terdege bekeken. Het is echter niet te realiseren, want vijftien jaar is 'n veel te lange periode. Wat de argu menten van de heer Ploegmakers be treft, grondkamerprijzen gelden nu niet meer. Dat weet de heer Ploeg makers beter dan ik. Voor de land- bouwpercelen kunnen dan ook nor male prijen worden betaald zodat er geen stroppen behoeven te worden behaald. De gronden rond Giersber- gen hadden we toch bestemd om la ter voor een eventueel caravanterrein te bestemmen. De eigenaars zouden dan heus geen stroppen lijden. Een strop halen wel de boseige- naars die nu 'hun snipperperceeltjes voor een hoge prijs kwijt kunnen. Als deze eigenaren echter him bos- VAKANTIE De regen kletst vol overgave op de keien neer. Er zijn geen kinderen, geen mensen meer, die achter het zilver van de ruiten zachtjes wasem op die ruiten fluiten. De regen kletst, radio en teevee ten spijt, vol ingehouden vreugde zichzelf de adem kwijt. En achter nieuwe wolken verschijnt de zon om meewarig te fluisteren, terwijl wij hunkerend luisteren: Ik kom, ik kom De regen kletst vol overgave op de keien neer. Honden zoeken ineengedoken naar portalen, maar ergens aan een verre horizon verschijnt in een koor van stralen, uiteindelijk in een groots zegepralen: DE ZON. Kinderen drinken haar licht Vogels proberen de afstand te verkleinen. En ik zucht vol medelijden: Mijn vakantie, ach zij is om. Namens't bedrijf sapostolaat Albert Megens gronden per ha. verkopen halen ze geen strop want dan worden er de normale prijzen voor betaald," zo zei ons burgemeester Stieger, die zich 't voorstel van de heer van de Wiel wel kon indenken. „180 caravans is ech ter al te veel. Daarbij komt dan nog dat ik het niet juist vind om het ver dwijnen van een aantal eigenaars la ter te regelen. We moeten van meet af aan open kaart spelen." „Deze regeling is geen stokpaard je van mij persoonlijk. De beide wet houders staan er volledig achter. Er is een jaar aan heel de regeling ge dokterd. Niet alleen door de vier burgemeesters van de betrokken ge meenten maar ook door adviseurs van G.S. en de Prov. Griffie. Hoe wel ik de regeling ook niet zaligma kend vind, weet ik en naar de gelui den uit de raad te oordelen, ook nie mand anders een geschikte oplossing. De commissie Loonse- en Drunense Duinen gaat zich in september over deze zaak beraden. Of daar nieuwe gezichtspunten uit naar voren komen kan ik nu natuurlijk moeilijk vertel len. Wel is er natuurlijk de theore tische kans aanwezig, dat Gedepu teerde Staten aanwijzingen geven en dit betekent dan een bestemmings plan van boven af lopgelegd. Voor de raad uiteraard niet zo'n plezierige maatregel. Ik hoop echter dat er een oplos sing komt. Voor ieder initiatief in deze blijf ik dankbaar. Dat er iets gedaan moet worden is zeker En hierin deelt burgemeester Stieger de mening van zijn raadsleden, ook van diegenen die het plan van b. en w. onaanvaardbaar vonden. Nu twee jaar geleden lanceerde de vakbeweging de eerste concrete plannen over bezitsvorming door vermogensaanwasdeling. Dit ge beurde in een gezamenlijk rapport van de drie vakcentrales. De com missie die het rapport samenstelde heeft nu een brochure laten ver schijnen, waarin men commentaar geeft op de reacties op de vakbe wegingsplannen. In deze brochure gaat men ove rigens niet in op het antwoord van de werkgeversbonden, dat werd ver- Een van de fel omstreden kavel tjes. De eigenaar van dit perceel is nog goed te werk gegaan. Maar velen beschermen him privébe- zit op een schrikbarende manier. vat in het rapport „Wegen naar Be zitsvorming", dat vorig jaar werd uitgebracht. In de inleiding van de brochure zegt de vakbewegingscommissie, dat wanneer men het totaal van de commentaren en beschouwingen overziet, men niet kan ontkennen dat daarin de tegenstanders en sceptici overheersen. Dit is voor de vakbeweging geen ongewone situatie: zij is niet ge wend dat de vruchten haar in de schoot vallen. Loonsverhogingen, arbeidstijdverkorting en vakantie regelingen hebben indertijd staking op staking gekost, de sociale wet geving is stap voor stap veroverd op weerstrevende krachten, de me dezeggenschap is op het ogenblik de inzet van een nog lang niet be ëindigde rechtsstrijd. Het beleid dat in Nederland met horten en stoten is gevoerd inzake de bezitsvorming, heeft zich vrijwel bewogen om de individuele aanpak: het persoonlijk sparen werd centraal gesteld. De vakbeweging erkent de betekenis hiervan, zoals bijvoorbeeld kan worden afgeleid uit het feit, dat alle vakcentrales meer of minder nauw verbonden zijn met levensverzeke ringsmaatschappijen, spaarbanken en beleggingsfondsen. Wanneer het echter is begonnen om een strukturele verandering van de maatschappij, kan men, aldus de vakbewegingscommissie, niet bij dit individuele aspekt blijven staan. Wil men de grote groepen laag- en middelbetaalde werknemers op evenwichtige wijze laten meedelen in de nationale besparingen en de nationale vermogensvorming, dan dan moet het totaal aan besparin gen, dat in onze economie wordt ge vormd, in de beschouwingen betrok ken worden. Daartoe behoren ook de onder nemingsbesparingen, die overigens via de zogenaamde interne finan ciering een nuttige maatschappelijke functie vervullen. De hiermee ge- financieerde investeringen leiden tot het scheppen van werkgelegen heid en tot economische groei, aldus de samenstellers van de brochure.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1