Te lage spanning beperkt de levensduur bandlen bestuurder to orm Wit Zwart3 gepromoveerd DE DOOD RIJDT OP SLAPPE BANDEN uitsluitend bij Smid je Verholen en de strijd tegen Mars DE MASKERS" 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 22 JULI 1966 3 Aan rem- en stuur systeem moeten hoge eisen worden gesteld „Koude banden" Chinese zaakgelas tigde moest Neder land binnen 24 uur verlaten Karei Schuurman Hoofd P.T.T. overleden Mijnheer Robert is teruggekomen Prinses Christina gaat in Groningen studeren Weer Duitse Star- fighter neergestort Piusplein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur Damesmode Tilburg Onbekende slaat vrouw neer v Lange rijen automobilisten rijden hun volgeladen wagens in deze we-i ken naar hun vakantiebestemming. Iedere stoel is bezet en vaak heeft men behalve de kofferruimte ook nog een imperiaal vol bagage ge stouwd. In deze periode van het jaar wordt over het algemeen het meest van een auto geëist, vooral van de banden. Weinig automo bilisten staan er echter bij stil, dat deze op rijkwaliteiten van elke automobiel een belangrijke invloed hebben. Dat betekent niet alleen, dat de wagen van banden moet zijn voorzien, die in goede staat ver keren, maar ook, dat deze op de juiste spanning moeten zijn gebracht. Het rijden op slappe banden en het niet regelmatig laten contro leren van de spanning van de ban den zijn fouten, die door automobi listen over de hele wereld worden gemaakt. En dat, terwijl een juiste bandenspanning beslissend kan zijn voor veilig autorijden. Zij vormen een intregerend onderdeel van het rem- en stuursysteem, waaraan al tijd de hoogste eisen moeten wor den gesteld. Dat geldt nog in meerdere mate voor auto's, die volgeladen zijn met vakantiegangers en bagage, waar door deze trager reageren en min der goed wendbaar zijn dan wan neer de bestuurder alleen in zijn auto rijdt. Wat de bestuurder ach ter het stuurwiel niet kan zien, is het voortdurend buigen en wrin gen, waaraan de band tijdens het rijden is blootgesteld. Het loopvlak en de zijkanten buigen of geven mee door 't zware gewicht dat zij moeten dragen. Hierdoor ontstaat er wrijving tussen rubber, canvas en staaldraad, met als gevolg hitte- ontwikkeling. Hetzelfde geldt voor de wrijving van het loopvlak met de weg. Hoe zwaarder de wagen beladen is, hoe slapper de banden zijn en hoe harder men rijdt, des te meer buigen de banden zich en stijgt de temperatuur. Wordt de hit te te groot, dan kan de band klap pen. Om dergelijke levensgevaarlijke situaties te voorkomen is het nood zakelijk, dat de autobanden voort durend op hun spanning worden gecontroleerd. Welke spanning? Het antwoord op deze vraag staat in het boekje, dat ejke automobilist bij aankoop van zijn wagen ontvangt. Bovendien be schikken alle benzinestations over spanningstabellen. De aanbevolen spanning geldt, tenzij uitdrukkelijk anders vermeld, voor „koude" ban den. Dat betekent, dat de auto voor het opmeten tenminste drie uur moet hebben stilgestaan en niet meer dan drie kilometer moet heb ben gereden. Bij een lange rit kan Maandag heeft de Nederlandse regering de zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek, de heer Li En-chiu te Den Haag, tot persona non grata verklaard en hem gelast binnen 24 uur het land te verlaten. Gelijktijdig heeft de Officier van Justitie een gerechtelijk vooronder zoek ingesteld naar de omstandig heden, waaronder een Chinees in genieur, die hier vertoefde voor 'n congres van technici, zondagmiddag op het kantoor van de Chinese zaak gelastigde is overleden. de bandenspanning 0,7 atmosfeer (10 pond) oplopen. Dat is niet erg, want een goede autoband kan een spanning van 17 atmosfeer of 250 pond verdra gen. Er is dan ook geen enkele re den om met een lagere spanning een lange rit aan te vangen, zoals het bakerpraatje wil doen geloven. Integendeel, want juist door het overmatig wringen en buigen is het zelfs mogelijk, dat door de aldus ontstane hitteontwikkeling, de span ning nog extra stijgt. Nog erger is het, indien men onderweg wat lucht uit de band laat lopen. Wel iswaar wordt de spanning tijdelijk lager, maar een nieuwe cyclus van wrijving en ontwikkeling van hitte is het gevolg, terwijl bovendien het karkas van de band wordt ver zwakt. Begin dus elke rit met een juiste bandenspanning en laat deze Zondag is in zijn woning te Was senaar op 60-jarige leeftijd overle den de heer Karei E. Schuurman, hoofd van de Dienst voor Estheti sche Vormgeving van PTT en oud hoofdconservator van het Haagse Gemeentemuseum. In 1964 aanvaardde dhr. Schuur man de opdracht van het ministerie van O., K. en W., mede te werken bij de organisatie en inrichting van tentoonstellingen van Nederlandse kunst in het buitenland. In '48 werd hij conservator, later hoofdconservator van het Gemeen temuseum te 's-Gravenhage. In deze laatste functie was hij tevens belast met de zorg voor de monumentale kunst, die in 's-Gravenhage tot stand kwam. Op 1 augustus 1962 kwam de heer Schuurman in dienst van PTT als naaste medewerker van het toen malige hoofd van de Dienst voor Esthetische Vormgeving, de heer Chr. N. E. de Moor. Op 1 maart '64 volgde de heer Schuurman de heer De Moor op als hoofd van genoem de dienst. If De Maskers hebben hun stijl ge wijzigd. Het populaire „Three's a crowd" is daarvan een goed voor beeld. Leon Swaab, de manager van de groep, vindt, dat het pu bliek vooral de laatste tijd in de popmuziek een onderscheid gaat maken tussen slechte en goede mu ziek. Eigenlijk hebben de luister aars dat altijd al gedaan en de hit lijsten zijn er het resultaat van! De hitparade is niets anders dan een prachtige barometer van de alge mene muzikale smaak. En dat een L.P. als „Aftermath", daarop de top kan behalen, bewijst dat het publiek een smaak heeft, want wie ons wijs wilt maken, dat het al leen zou komen door de populari teit van de Rolling Stones, die krijgt geen gelijk. De Maskers hopen in dit seizoen een filmpje van ca. 15 minuten te maken onder regie van Bob Lange- straat. De opnamen zijn al begon nen. FEUILLETON door: Joseph Hocking 12. Brichtauer wendde zich om en liep langzaam naar de deur toe. Toen hij vlak bij de oude man was gekomen, bleef hij staan en keek hem recht in het gezicht. Enkele seconden keken ze elkaan aan. Her kenning, twijfel en verwondering streden om de voorrang op het ge laat van de oude bediende. „Nee maar...' Wat een geluk..! Daar hebben we mijnheer Robert". „Dus je herkent me, Peters, al is het dan ook acht jaar geleden? Wat 'n tijd hé?" „Ja, mijnheer, ik herken u zeker! U bent wel wat veranderd, maar toch herken ik u best! Welkom thuis, mijnheer, welkom thuis!" Hij greep de hand van Bricht auer en er sprongen tranen in z'n ogen. Hij wreef ze weg en her haalde: „Laat ik nog eens goed kijken of mijn oude ogen me niet bedriegen Ja zekerhet is mijn heer Robert wel degelijk! Maar u bent veranderd, mijnheer, heel wat veranderdalleen uw gezicht, dat is hetzelfde gebleven. Ik zou u overal herkend hebben, mijnheer!" „Ik kan niet zeggen, Peters, dat ik al te dikwijls aan vader geschre ven heb, maar ik heb hem toch ook wel geschreven, dat ik veranderd ben". „Ja zeker, mijnheer. och, neemt u me niet kwalijk.ik mag zoiets niet zeggen, maar door uw komst ben ik totaal overstuur geraakt, mijnheer Robert. Ja, ik ben natuur lijk blij u te zien, en erg dankbaar, en ik hoop maar, dat alles op de oude voet zal doorgaan hier in huis. De oude heer scheen bang te zijn, dat er verandering zou komen. Neemt u me niet kwalijk, dat ik dat zo zeg. maar u weet ook wel, hoe hij aan het huis gehecht wasen uw weggaan is heus heel erg voor hem geweest. „Dat begrijp ik, Peters", zei Bricht auer, nadat hij de oude Karl had laten heengaan. „Maar je hoeft niet bang te zijn. Ik ben een heel ander mens geworden en ik zal mijn plicht doen. tegenover ieder een en zo goed ik kan". „Neemt u me niet kwalijk, mijn heer, maar u zult me, hoop ik, goed begrijpen. Ik heb met u gespeeld, toen u nog een kind was en ik heb u misschien later wel eens wat vrijpostig mijn mening gezegd en op de gestelde wijze controleren. Of, doe het zelf met een banden spanningsmeter, waarvoor in uw reisbagage altijd nog wel een plaat sje te vinden is. De prijs bedraagt f 6,-. U zult er misschien nog eens uw leven aan te danken hebben. Prinses Christina zal zich in sep tember laten inschrijven als studen. te in de pedagogie aan de rijksuni versiteit te Groningen. Zij zal op kamers gaan wonen ten huize van prof. dr F. A. L. van Os. Boven de Noordzee is maandag middag weer een Starfighter van de Westduitse luchtmacht neerge stort. Het is het 61ste toestel van dit type dat de Westduitse lucht macht verliest. De piloot verliet z'n toestel voordat het nabij Helgoland in zee stortte. Helikopters en red dingboten hebben geruime tijd naar hem gezocht, doch tot nog toe zon der resultaat. Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1966 van alle kanten I Direct doen— stuur een kaartje of kom even langs: u krijgt de fraai geïllustreerde meubelcatalogus ge heel gratis. Heuvelstraat li Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. In de kelder onder een flatge bouw aan de Binnenban in Rotter dam-Hoogvliet, is maandagmorgen rond half negen de 37-jarige drogis- te mejufrouw T. Oosterhuis door 'n nog onbekende man met een stuk hout neergeslagen en beroofd van een tas met 1600 gulden. Toen de vrouw overeind krabbel de en de overvaller door de gang achterna rende, bedreigde hij haar opnieuw. De rechercheurs vonden enige uren later in de omgeving van de woning de tas terug. Er was toen 500 gulden uit verdwenen. Een be drag van 1100 gulden zat er nog in. De politie beschikte maandagmid dag over een summier signalement van de overvaller, die zijn gezicht met een nylonkous onherkenbaar had gemaakt. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 SPRANG-CAPELLE Het derde elftal van Wit-Zwart is met kam pioen Beatrix 3 uit Den Bosch gepromoveerd naar de tweede klas van de afdeling Brabant.Wit-Zwart won - zoals wij maandag al be richtten - de beslissingswedstrijd tegen Olympia 3 uit Dongen op het terrein van Berkdijk met 2-1. Dankzij het door Wit-Zwart 3 behaalde succes zal het tweede elftal van Wit-Zwart nu komend seizoen kun nen uitkomen in de tweede klas. Staande van links naar rechts: G. Dorresteijn, D. van Helden, J. Mo- legraaf, A. Paans, J. Dalmeijer en A. v, d. Werken. Voorste rij: H. Vos, A. Romer, A. Hulzetop, J. Oerlemans en W. Tim mermans. COPYRIGHT STUDIO AVAN 109. Verbaasd keek de hoge Piet naar het vredige tafereeltje voor hem en hij vroeg met zachte stem: „Wat doen jullie daar?" „Ah.daar heb ben we de baas óók! zei de kamp commandant vrolijk. „Kom er bij zitten, kameraad, en doe maar net of je thuis bent. Zeg, help die Ame- rikanski eens met schaken, want daar kan-ie werkelijk geen klap van al is-ie verder een beste jon gen". „Wat zeg je me nou!?" riep de hoge Piet uit. „Is dat een Ame- rikanski? Wat moet die hier doen? „Vraag hem dat zelf maar. Jij kent toch Engels!" zei de kampcomman dant. Dat vond de hoge Piet uit Moskou het eerste verstandige van wat er gesproken was. Nu zou hij tenminste te weten komen, wat de geheimzinnige bedoelingen waren van die stekelharige Amerikaan, die daar zo doodgemoedereerd een partijtje zat te schaken met een hooggeplaatste Russische officier. Hij richtte zich nu in het Engels tot smidje Verholen en vroeg: „Wie bent u? Wat komt u hier doen? Bent u een oorlogsophitser en koes tert u soms snode plannen om ons vredelievend vaderland in een ver nietigende oorlog te storten?" Smid- je Verholen kende gelukkig genoeg Engels om de man te kunnen ant woorden: „Mijn naam is smidje Verholen", zei hij. „Ik ben geen Amerikaan en ik ben ook geen oor logsophitser, Ik ben een inwoner van dat kleine polderlandje aan de Noordzee, en ik ben gekomen om jullie de vrede te brengen. Luister maar eens De smid greep met zijn hand onder de doek en haalde voorzichtig een vogeltje te voor schijn. Teder hield hij het diertje tussen zijn handen vast. Het vo geltje vond het kennelijk een pret tig plaatsje, daar in die warme han den van smidje Verholen en het begon te zingen, dat het een lieve lust was. Een waterval van sprook jesachtige klanken daalde neer op de hoge Piet. Deze luisterde even aandachtig, begon toen verrast te en zei: „Wat is dat mooi! Ja.daar zou een mens werkelijk bij ver geten, dat er nog zoiets als een oorlogsgevaar bestond. Het is wer kelijk fantastisch! Maar.mijnheer Smit van der Holen, wat ehwat wilt u eigenlijk hier mee?" „Ik wil dit gezang aan iedereen laten ho ren", antwoordde de smid. „Dan zal het voor goed uit zijn met de oorlog". De hoge Piet keek de smid even slim aan, knipoogde toen en zei: „Gannef! Haha die is goed! Ik heb je dóór hoor! Met mij maak je de kachel niet aan! Dat is na tuurlijk een krijgslist van je". raad gegeven. Maar u weet ook wel, dat ik veel van u hield, mijn heer Robert. En daarom „Ja Peters, dat weet ik, en ik kan me best begrijpen, dat je wel eens in angst over me hebt geze ten. Maar dat is nu voorbij. Voort aan hoeft dat niet meer!" „Ik was zo bang, dat u niet meer terug zoudt komen, en anders, dat u.Maar dat begrijpt u wel, mijn heer. U zult me niet kwalijk nemen, omdat ik al vijftig jaar hier in huis ben geweest. „Ik neem je natuurlijk niets kwa lijk, Peters. Vertel me maar eens alles". Ze stonden nu in de hall en Pe ters vervolgde opgewonden: „Och, mijnheer, u weet niet hoe ik van streek ben. Ik ben zo jong niet meer en de dood van de oude heer heeft mij gewoonweg kapot ge maakt. Maar nu heb ik toch weer iemand om voor te zorgen! En. o ja., dat had ik u wel dadelijk mogen vertellen ze zijn er op het ogenblik. ze zijn er al meer dan een uur". „Wie zijn er?" „Uw oom, mijnheer Robert. Neemt u me niet kwalijk, dat ik u bij uw voornaam noem, maar dat doe ik zo graag". „Mijn oom Arthur?" „Ja. met uw neef en de notaris en „Notaris? Wat voor notaris?" „Komt u mee in de eetkamer, mijnheer. daar kunnen we rus tiger praten. Ze zitten op het ogen blik in de bibliotheek". „Maar wat voeren ze daar uit?" „Ik weet het niet, mijnheer Ro bert. niemand van ons weet het. maar we hebben zo een en ander gehoord en daar lijkt toch wel wat van aan te zijn. Maar uw komst verandert natuurlijk alles. Toch zou ik het prettiger gevonden hebben, als u van te voren geschreven had". „Maar vertel dan toch eens op, Peters!" „Ze hebben gezegd, dat u dood was en „Wie heeft dat gezegd?" „Uw oom. Hij zei, dat het meer dan een jaar geleden was, dat uw vader iets van u gehoord had en. en. om kort te gaan, hij heeft zich al maanden lang gedragen, als of hij hier heer en meester was. En de jonge meneer Arthur heeft ons gecommandeerd alsof.enfin, u weet wel hoe hij isEn juffrouw Diel is opgezegd geworden, omdat ja omdat. „Wat zeg je, Peters?" „Ja, we weten het niet zeker, maar denkelijk toch omdat hij van plan is te gaan trouwen met juf frouw Bertha Legner. Maar al zou ctat waar zijn, dan heeft hij in zo'n huis toch nog een huishoudster no dig! En juffrouw Diel doet hier nu al twintig jaar het huishouden". Brichtauer kende juffrouw Diel niet, maar wat Peters van haqr vertelde, was hem voorlopig ge noeg. „Zo, dus mijn oom is hier met mijn neef en wie nog meer?" „Mijnheer Binnen, de rentmees ter, is er ook", zei Peters, „en naar ik gehoord heb, moest hij voor uw oom al zijn boeken meebrengen". „Maar oom Arthur nam de za ken voor m'n vader toch niet waar? „Neen, mijnheer, en dat is juist de reden waarom er zoveel uitstel is geweest. Mijnheer Dolger heeft zich tegen de handelswijze van uw oom verzet". „En is mijnheer Dolger hier nu ook?" „Ja, mijnheer Robert". Brichtauer vond de toestand be langwekkend en voelde al terstond een zucht tot tegenwerking tegen over zijn oom en neef. Hij nam zich voor, de beslissende slag dan ook zo spoedig mogelijk te slaan. „Peters", zei hij, „breng me naar de bibliotheek alsof ik hier vol komen vreemd was". Peters begreep hem meteen en een glans van genoegen straalde uit zy'n blik. „Dat is best, mijnheer!" zei hij, voorgaande naar de bibliotheek. Daar deed hij bedaard de deur open en kondigde met effen stem aan: „Mijnheer Robert is teruggeko men!" HOOFDSTUK VII De ontmoeting Brichtauer voelde zich als iemand die op zwak ijs loopt en weet, dat het ieder ogenblik onder zijn voe ten kan wegbrokkelen. Maar toch was hij niet bang, omdat hij alles tot in de kleinste bijzonderheden had uitgedacht. Hij was immers ze ker van zijn grote gelijkenis met Reichmann. En kleine verschillen konden gemakkelijk verklaard wor den door de zeven jaar, in de wil dernis doorgebracht. Bovendien had hij alle benodigde papieren en brie ven. En de afkeer, tegen Arthur Reichmann en diens zoon opgevat, sterkte hem in zijn besliut om tot het uiterste door te zetten wat hij eenmaal, door de omstandigheden geleid, begonnen was. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3