wAAlwijkse en lAnc,sT.RAAT.se couRAnt De „tweede roede" van de huurverhoging gaat niet door Prijzen door E.E.G. akkoord per 1 april 1968 omhoog UIT WELK MILIEU KOMEN GENIEËN? Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS! zBogaertó Imamaimi OPEN OOG van Mozaïek BEGROTINGSBESLUITEN NA MARATHON-ZITTING Overgeslagen generaties Uitzonderingen Cijfers Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaorts voor ogen Telefoon 3560 Omstreden grens Belastingverlaging wordt uitgesteld Maatregelen Het vreselijk onge luk met Belgische bus in Duitsland Biesheuvel„Grote risico's genomen" ci uóieve 'is cJ-lerenklecling WAALWIJK Punten VRIJDAG 29 JULI 1966 87e JAARGANG No. 59 De Echo vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 J3ureaux^Ghotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -(- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per ir-n. Ccntractadvertentiesspeciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Over de erfelijkheidsleer van de begaafdheid is onderzoek gaande De benaming „begaafdheid" is een veelzijdig begrip, dat heel veel eigenschappen omvat. Er zijn praktische en theoretische, intellectuele en kunstzinnige gaven, ze kunnen specialistisch of all-round zijn, pro- duktief of reproduktief enz. Over de erfelijkheidsleer van de be gaafdheid is een zeer interessant onderzoek gaande, dat E. Zerbin- Rüdin aan de Deutsche Forchungsanstalt für Psychiatrie (Max-Planck Instituut), München, heeft verricht. Het lijdt geen twijfel, dat de prestatie in hoge mate door de erfe lijkheid bepaald wordt, maar natuurlijk spelen ook factoren als. om geving een rol: een begaafdheid kan bij een gunstige milieu tot volle ontwikkeling worden gebracht of onder gunstige voorwaarden slechts weinig tot uitdrukking komen. Ontbreekt echter de begaafdheid, dan kan ook het beste milieu niet helpen. Een zeer duidelijk bewijs voor deze constatering is het feit, dat vaak genoeg adoptiekinderen tegen vallen, wanneer ze in het gunstigst denkbare milieu zijn opgegroeid, terwijl omgekeerd bepaalde gaven van dezelfde aard bij verscheidene leden van bloedverwanten in zij takken van de familie optreden, waarvan de milieus volledig ver schillen. Eeneiige tweelingen lijken niet alleen lichamelijk, maar ook in hun begaafdheid en de richting daarvan opvallend op elkaar. Men kan de invloed van het milieu zeer nauwkeurig onderzoeken, wanneer zulke tweelingen sinds hun kinder jaren werden gescheiden en in zeer verschillende milieus opgroeien. Volgens de onderzoekingen van Newman en zijn medewerkers kun nen dan verschillen in intelligentie quotiënten tot 8 punten voorkomen. Daarmee is de mogelijke inwerking van de omgevingsfactoren en hun begrensdheid zeer nauwkeurig om lijnd. De betekenis van de erfelijkheid treedt bij zeer uitzonderlijke gaven bijzonder duidelijk naar voren. Een bekend voorbeeld is de familie Bach, die talrijke musici voortbracht. Men kan verder de schildersfamilie Maris en Israël, de schrijversfamilie Ro- land-Holst of de dirigentenfamilie Van Beinum noemen. De schrijvers in de Duitse literatuur Schiller, Uh- land, Mörike, Höldrlin en Hauff, wa ren aan elkaar verwant. Maar het komt slechts zelden voor, dat een zeer hoge begaafdheid direct van de vader of de moeder op een kind overgaat,bijna altijd wordt min stens een generatie (meestal verschei dene) overgeslagen, of de begaafd heid treedt in een zijtak van de fa milie op. Gezien de ontelbare moge lijke combinaties van het genie is de hoogste begaafdheid het resultaat van een ongewoon gunstig gecombi neerde mozaïek van erfelijkheidsfac toren, dat zich bij de leden van de volgende generatie slechts zelden in de zelfde schikking herhaalt. De kwaliteit van de afzonderlijke mo zaïekstenen zal waarschijnlijk blij ven, maar haar samenstelling ver andert. Zo zullen de nakomelingen van de mensen met bijzondere gaven in de meeste gevallen wel goed, maar niet zo uitzonderlijk begaafd (als zij) zijn. In de regel komen ongewoon be gaafde mensen uit daaraan beant woordende gekwalificeerde fami lies maar zoals bekend is, zijn er ook uitzonderingen op deze regel. Zo stamt de beroemde Rembrandt uit een in elk opzicht armzalige familie en in Robert Schumanns stamboom vindt men geen enkele voorvader met muzikale begaafd heid. Ook geen van de acht kinde ren van Schumann was muzikaal, hoewel hij een eminent pianiste ge huwd had. Bepaald opzienbarend zijn de re sultaten van de familie-onderzoe kingen bij een willekeurige groep van eindexamenkandidaten, die voor het examen nummer één, res pectievelijk drie werden. De be gaafdheidsverhoudingen zijn prak tisch gelijk, want ook niet bijzonder goede kandidaten behoren immers tot een geestelijke selectie in tegen stelling tot degenen die niet opge wassen zijn tegen de eisen van het V.H.M.O. en het eindexamen. De vaders van deze leerlingen werden in vijf sociale groepen ingedeeld. In de hoogste sociale groep (academi ci, hoofd-ambtenaren, aannemers enz.) waren er 50% van de vaders bij de 1 en 48% bij de 3. Het aantal vrij begaafde vaders is dus bepaald groot. Verder bleek, dat de kandidaten van beide groe pen een betrekkelijk groot aantal zeer begaafde verwanten bezaten; hun aantal bleek bij de goede scho lieren iets groter dan bij de slech tere. Rekent men volgens de door Francis Galton opgestelde regel, dat onder 4000 mensen een persoon met een bijzonder hoge begaafdheid bevindt, dan wordt de doorsnee verwachting van eminente gaven bij de vaders van de kandidaten nummer één 460 maal en bij de kandidaten nummer drie 317 maal overtroffen, bij de broers van de „1" 271 maal, bij die van de „3" 165 maal; bij de grootvaders luiden de de getallen 130 en 198. Bij de kan didaten no. 1 zowel als bij de an dere uitzonderlijk begaafden is het aandeel van het oudste en een-na- de-oudste bijzonder hoog; een dui delijke reden daarvoor kon tot nu toe niet worden gevonden. Het kan zijn, dat het eerste en tweede kind door de ouders iets meer dan later geboren kinderen vooruit geholpen worden, maar het zou ook denkbaar zijn, dat 't moe- derliohaam aan het eerste en twee de kind psychische en fysische re serves meegeeft. Beide veronder stellingen zijn voorlopig onbewezen. De in zijn tijd zeer bekende Ita liaanse antropoloog Cesare Lombro- so (1836-1909) en enkele andere on derzoekers hebben het standpunt verdedigd dat er een directe be trekking zou zijn tussen genie en krankzinnigheid. Hoe staat 't daar mee? Onlangs werd bewezen dat de veelvuldigheid van het optreden van schizophrenie en een manisch- depressief krankzinnig- zijn bij de hoogbegaafden slechts zeer weinig voorkomt en statistisch niet vast staand boven het gemiddelde ligt. Wel vindt men onder hen in ver meerderde omvang zonderlingen, maar van een nauwe betrekking tussen hoge begaafdheid en geestes ziekte kan geen sprake zijn. Talrijke onderzoekingen hebben steeds weer aangetoond, dat in doorsnee een kind een des te betere begaafdheid bezit, naarmate de so ciale status hoger is, waaruit het komt. Maar de in cijfers kleine bo venlaag is niet uitgegroeid met de gestadig toenemende welvaart en verbeterde levensomstandigheden, teneinde de steeds groter wordende behoefte aan geestelijk hoogbegaaf de mensen te dekken. Numeriek vormen de sterke la gen van de „kleine middenstand" (zelfstandigen, bedrijfsleiders, amb tenaren en geschoolde arbeiders en beambten) een beslist belangrijke grondslag voor een bekwame jon gere generatie. Hier liggen juist aanzienlijke begaafdheidsreserves, terwijl de bovenste laag van de be volking uit ervaring, elk ook maar enigszins daarvoor geschikt kind, naar het V.H.M.O, stuurt. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 De „tweede ronde" van de huur verhoging zal op 1 januari a.s. niet doorgaan. Dit is een van de belang rijkste besluiten die 't kabinet Cals heeft genomen tijdens het beraad van de afgelopen week over de be groting 1967. Voorlopig denkt men aan uitstel van een half jaar. Zoals bekend, was de afspraak bij de ge boorte van het kabinet Cals, dat begin 1966 en 1967 telkens één huurverhoging zou plaatsvinden. Het kabinetsbesluit om huurverho ging uit te stellen is te beschouwen als een succes van de socialistische minister in het kabinet. Dit besluit werd gekoppeld aan een reeds aangekondigd voorlopig uitstel, eveneens van een half jaar, van de tweede tranche van de (loon- en inkomsten-) belastingverlaging, die al door het kabinet Marijnen voor 1966 en 1967 was vastgelegd. Fractie-voorzitter van de KVP mr. Schmelzer heeft enige maanden ge leden op een partijraadsvergadering van de KVP gezegd, dat alleen bij een „catastrofale ontwikkeling" be lofte van een tweede verlaging der directe belasting ongedaan gemaakt kon worden. Zoals men zich zal herinneren, betrof de komende huurverhoging (die dus wordt uitgesteld) onder meer woningen, gebauwd tussen ja nuari 1921 en 5 mei 1945, waarvan de huurprijs niet meer bedraagt dan 125. Het kabinet, dat zijn uitgaven drastisch besnoeid heeft, wist ook overeenstemming te bereiken over: invoering van een grondprij- zenbeheersing. Ook de gemeenten zijn aan prijzen gebonden. Zij mo gen bouwrijp gemaakte grond niet „tot elke prijs" verkopen; gedeeltelijk uitstel van de da tum van ingang van minister Veld- kamps sociale verzekeringswetten, zware geneeskundige risico's en ar- beidsongeschiktheidsverzakering aanzienlijke verlaging van de defensie-uitgaven, waarmede uit eindelijk de KVP-minister De Jong (Defensie) akkoord ging. Deze be zuiniging heeft waarschijnlijk ook uitstel van de soldijverhoging voor dienstplichtigen als gevolg; uitstel van bijkomende wer ken van het Delta-plan; in de woningbouw: 1. verhoging van de aanmoedigings premies in de vrije sector en uit breiding van de faciliteiten (premie garanties, belastingvoordelen) in deze categorie. 2. vermindering van het aantal wo ningwetwoningen A (eenvoudige woningen) ten gunste van de wo ningen in de luxueuzere B-catego rie: verhoging van omzetbelasting op fabrikaten. Geheel België rouwt om het ver schrikkelijke busongeluk, dat op de Duitse autobaan maandag het leven heeft gekost aan 28 kinderen en vijf volwassenen en waardoor tien kinderen levensgevaarlijk wer den gewond. Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben van hun diep medeleven getuigenis afge legd. en tie Westduiltse regering heeft haar condoléances betuigd met de nabestaanden. Hartver scheurende taferelen speelden zich af toen de bedroefde ouders hun overleden kinderen moesten inden- tificeren. In de Belgische bus die bij Lim burg aan de Lahn door de brug leuning van een viaduct in de au tobaan van Frankfurt naar Keulen reed, zaten 38 kinderen van 10 tot 17 jaar en vijf volwassenen. Het ongeluk gebeurde vroeg in de och tend. Alle passagiers sliepen. De bus stortte 18 meter met het dak omlaag op de beneden liggende as faltweg, en werd volkomen in el kaar gedrukt. Op dezelfde onheils plaats ontstond later door de druk te van de reddingswerkzaamheden een kettingbotsing, waarbij een of ficier van het Duitse leger het le ven verloor. Zeventien kinderen waren on middellijk overleden, de anderen DOE HET ZELF Je kent ze wel, die boeken uit de ik-kan-serie: ik kan tuinieren, ik kan koken. Doe-het-zelvers. Iemand zei eens tegen me: „Het mooiste, wat O. L. Heer heeft uitgevonden, is het vrije weekend. Dan kun je doen, waarin je zelf zin hebt: je vogeltjes verzorgen, gaan vissen. Dat is zogezegd eigen werk. Daarop kun je je naam zetten. Als een kleuter van school met een verfomfaaid vodje thuis komt, dan is hij trots: dat heb ik gemaakt, helemaal alléén. In dit op zicht blijven we gelukkig allemaal kleuter. Daarom is de vakantie ook zo kostbaar. Je neemt even zelf het heft in handen, als een koning die vrij de scepter zwaait. Je kunt er een eigen creatie van maken, liefst geen cliché-afdrukjes, zoals er 12 in een dozijn gaan. Iets typisch van mij. Niet een modecreatie, die anderen voor je hebben uitgedacht. Een échte creatie, die je typeert. Een kleine schepper, die zelf creëert Maar niet zomaar klakkeloos, maar luiar een origineel patroon, dat nog steeds model staat. Een model van hogerhand, waartoe we anders niet op het idee gekomen zouden zijn. Hetzelfde model, waarnaar de Hoogste Schepper bij zijn creatie modelleerde. Een beeld, waarop nu ieder zijn creatie moet testen. Dus geen vrije schepping? Geen echte vakantievrijheid? Dat zou geen vraag moeten zijn. Want dit testbeeld is uniek. Een mooier en beter passender is niet denkbaar. Je kunt er alleen maar blij mee zijn. Naar dat oorspronkelijke testbeeld opnieuw scheppen. Dat noemen wij re-creatie. P.S.: Met alle vakantiegangers gaan we in deze rubriek ook de open ogen sluiten. Prettige vakantie en tot over drie weken! L. van Berkel, bedrijfsapostolaat. Zoals wij in ons vorig nummer reeds in het kort mededeelden is er te Brussel na een marathon-zit ting van 8 dagen en twee halve nachten door de ministerraad van de E.E.G. een accoord bereikt over de gemeenschappelijke landbouw politiek, waarbij vooral Nederland en Italië veel weerstand hebben moeten overwinnen. Hier volgen nog enige bijzonder heden over de bereikte resultaten, die de voorzitter, de heer Hallstein, een historisch moment noemde. Minister Biesheuvel noemde het pakket, dat de EEG-ministerraad nu is gepasseerd, „een van de al lerbelangrijkste, nóg belangrijker dan de besluiten die we in mei heb ben genomen". Na bekend werd toen ook na een slopende mara thonzitting overeenstemming be reikt inzake de gemeenschappelijke financiering van de Europese land bouw. Mr. Biesheuvel gaf overigens toe, dat het akkoord „niet ideaal" is en dat vooral Nederland en Italië er een flinke kluif aan hebben gehad. Biesheuvel: „Mijn Italiaanse colle ga en ik hebben hiermee grote ri sico's genomen. Maar in de poli tiek moet men nu eenmaal in alter natieven denken. En dit was het best denkbare alternatief". In het kort komt het akkoord van Brussel hierop neer: stierven in de armen van hun red ders, op weg naar of in het zieken huis. De vijf volwassenen zijn de chauffeur, zijn bijrijder, een ver zorgster en het echtpaar dat de reis had georganiseerd naar een vakantieverblijf in Tirol. Het echt paar - hij was een oud-politieman - organiseerde al 20 jaar dergelijke reizen en dit zou de laatste reis zijn onder hun hoede. De kinderen waren uit gezinnen van regerings ambtenaren, politiemannen en Sa- bena-personeel uit Brussel. De ou ders zijn op de plaats aangekomen. - :vS i f - 'u. 'Vf' V,, V'--.' I i'i*.' •v.V- a Een Europese melkprijs van 39 Pfennig, die over twee jaar zal ingaan, (de huidige Nederlandse melkpri s van 33,5 cent komt overeen met 37 Pfennig), b Een Europese suikerprijs, die vrij hoog is voor de van land tot land variërende basishoeveelhe- den, maar die een stuk lager is voor dat deel van de produktie dat deze quota te boven gaat. c Een ingewikkelde groenten- en fruitregeling met een gevariëerd stelsel voor ingrijpen op de markt als de prijzen wegens het grote aanbod te veel dalen. Deze re geling voorziet in een overgangs periode van 3 jaar. d Steun bij de export en voor de opbouw van producentenorgani saties in de partnerlanden, waar mee men een verbetering van de marktstructuur hoopt te be reiken. Het prijsniveau, waarop in de groenten- en fruitmarkt ingegrepen kan worden, varieert tussen 40 en 70 pet. van de basisprijs. Die basis prijs is het rekenkundig gemiddel de van de marktprijzen van de laat ste drie jaren. Bij de berekening van dit gemiddelde zijn echter ex treem hoge en extreem lage prij zen, alsmede de prijzen aan het begin en aan het eind van het ver koopseizoen, buiten beschouwing gelaten. Voor bloemkool en tomaten kan het interventieniveau liggen tussen 40 en 45 pet. van de basisprijs, voor appelen en peren tussen 50 en 55 pet., voor sinaasappelen, mandarij nen, citroenen, perziken en tafel druiven tussen 60 en 70 pet. Bij inachtneming van deze per centages worden, gedurende de overgangsperiode van 3 jaar, de in terventiekosten bestreden uit het Europees oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw; echter met met een maximum van 60 miljoen dollar per jaar, waarvan 40 mil joen voor Italië. Landen die een hoger interven tieniveau willen hanteren dan voor de verschillende produkten is aan gegeven kunnen dat doen tot 70 pet. van de basisprijs, maar moe ten het meerdere voor hun eigen rekening nemen. De oprichtingskosten van produk- tenorganisaties voor groenten en fruit zullen tot 50 pet. uit het fonds worden betaald. De suikerbietenprijs is gesteld op 17 dollar per ton voor nationale quota, vastgesteld aan de hand van de huidige produktie en consump tie, en op 10 dollar per ton voor de hoeveelheid die het quotum te boven gaat. Het Nederlandse quo tum is op 550.000 ton gezet; vol gens het oorspronkelijke voorstel der Europese commissie zou het ongeveer 490.000 ton zijn.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1