wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Krediet gevraagd voor bouw huisvesting Gemeentewerken Tweede rioolgemaal voor Waalwijk zeer belangrijk Oplossing Vietnam-geschil uit Moskou te verwachten Jampe Raad van Waalwijk a.s. woensdag in vergadering Plaats gedacht aan Taxandriaweg Staatshoofden op bezoek in Moskou Verhoging garantie ziekenhuisbouw opnieuw nodig 800 woningen in „De Hoef gepland Grondwaterstand in uitbreidingen op peil houden Toelating en beëdi ging van de heer L. A. W. Mombers Amerika straks al met 400.000 man in strijd Tegen China Tussen wal en schip Eind is begin Damesmode Tilburg DINSDAG 16 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 64 De tcho vAn het Zuiöen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26 -f 2 ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10-j-10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25-j-10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" De bouw van een nieuw kantoor gebouw voor de dienst Gemeente werken gaat een bedrag vergen van 560.576. Het bedrijfsgebouw van deze dienst zal een plaats krijgen op de kruising Prof. Kamerling Onnesweg-Reigerbosweg op het in dustrieterrein „Zanddonk". Voor 't administratief gedeelte van deze dienst heeft men een plaats gedacht aan de Taxandriaweg. Het architectenbureau J. v. Stigt te Amsterdam heeft voor deze nieuwbouw een plan ontworpen. De kosten van het onderkomen zijn begroot op f 560.576. In dit bedrag zijn begrepen de kosten voor aan leg van een parkeerplaats (ƒ.875.-) en voor het aanleggen van een cv- installatie 41.330. Met dit krediet is men er echter nog niet. Om nieuwbouw met het bestaande gemeentehuis te verbin den zal er over de Winterdijk een brug moeten worden aangelegd. Hiermee is een bedrag van 18.500 gemoeid. Grondkosten worden ge raamd op 130.000.In totaal wordt de raad een krediet gevraagd van 710.000.De kosten, die voor de aanleg van een brug worden ge maakt, zijn behalve voor een ver binding tussen beide gebouwen van de gemeentelijke diensten ook nog verantwoord door het feit, dat ook de plaatselijke schooljeugd, die de scholen aan de Taxandriaweg be zoekt, van de brug gebruik kan maken. De weg naar de scholen wordt hierdoor aanzienlijk bekort, terwijl daarnaast de factor gevaar, die de jeugd vergezeld op weg naar school langs de drukke Grotestraat voor een belangrijk deel wegvalt. In eerste aanzet werd er gedacht het bestaande raadhuis met een vleugel uit te breiden waarin dan de dienst Gemeentewerken zou kunnen worden ondergebracht. De architectonische vormgeving van 't raadhuis architect Kropholler maakte een aanpassing van de nieuwbouw niet alleen zeer moei lijk maar ook zeer kostbaar. Van daar dat werd uitgezien naar een bouwplaats elders. Aan de Taxan driaweg meent men deze nu gevon den te hebben. In het raadhuis komt met het vertrek van de dienst Gemeente werken veel ruimte vrij. Inmiddels is men al tot een verdeling hiervan gekomen. Zo zal aan de wethou ders, die altijd in de verdrukking hebben gezeten, een eigen kamer kunnen worden aangeboden, terwijl daarnaast de nogal bekrompen ge huisveste secretarie-afdelingen wat meer adem zullen kunnen krijgen. Het blijft in het voornemen van het gemeentebestuur liggen op „Zand donk" alsnog een gebouw te stich ten voor de overige afdelingen van Gemeentewerken. Voor de derde maal krijgt de raad van Waalwijk een voorstel voorgelegd het garantiebedrag geld leningen „Deken van Rielstichting Waalwijk" de stichting die de bouw van het nieuwe streekziekenhuis realiseert, te verhogen. Aanvanke lijk werd dit bedrag in 1960 gesteld op 7.620.250.-. In 1964 kwam men tot een verhoging tot 12.750.000. Voor de derde maal klopt de stich ting nu bij het gemeentebestuur aan. Het aanvankelijk begrote be drag voor nieuwbouw blijkt nog niet voldoende om de totale kosten van de bouw te dekken. Stijging van de loonkosten, van de materi aalkosten, rentestand, aanschaffing huishoudelijke en medische instal laties hebben een verhoging met liefst 2 miljoen van het totaalbe drag in de hand gewerkt. De totale kosten per bed stegen hierdoor van 77.983 tot 83.500.-. In uitbreidingsplan „De Hoef" in Waalwijk zullen zo'n 500 eenge- zins- en een 300 meergezinswonin gen worden gebouwd. Daarnaast is er in het oostelijke deel van dit uit breidingsplan (tegen het Dronge- lens kanaal aan) plaats voor „dro ge" industriële bedrijven, dit als aanvulling van uitbreidingsplan „Zanddonk" waar de grond reeds werd uitgegeven. Het Bureau voor Ruimtelijke Or dening en Architectuur Kuiper, De Ranitz, van der Ree en van Tol te Rotterdam is inmiddels gereedgeko men met een ontwerp voor het be stemmingsplan. Dit is gelegen in de vierhoek Baardwijksestraat, Burg. TWEE JONGENS DAG VAST IN OOST-DUITSLAND Twee Nederlandse jongens, die zonder het te weten enkele meters op Oostduits gebied waren geko men, zijn woensdag door Oostduitse grenswachten aangehouden en weg gevoerd. Dat gebeurde bij Besen- hausen in het district Göttingen. Zij werden donderdagavond weer vrij gelaten. Vanaf een wachttoren werden twee waarschuwingsschoten gelost, waarna de jongens onder bedreiging met een geweer werden gelast mee te gaan. Bij de grens werd later een scoo ter met Nederlandse nationaliteits plaat aangetroffen, die kennelijk van de jongens was. Het voertuig was volgepakt met kampeerspullen. Waalwijk gaat wat doen aan de regelmatig terugkerende zeer hoge grondwaterstanden, een vaak voor komend verschijnsel, dat veel last veroorzaakt. Een geoloog van de Kon. Ned. Heide Mij. heeft vastge steld, dat er maar een medium be staat om aan dit euvel een einde te maken, n.l. de bouw van een ge maal. Dit tweede gemaal zal dan het rioolwater van de uitbreidings plannen „Meerdijk", „De Hoef", „Groenewoud" en „Zanddonk" moe ten gaan verwerken. Met de bouw van deze installatie is een bedrag gemoeid van 588.000.-. De raad wordt gevraagd hiervoor krediet te verlenen. Het bestaande rioolgemaal aan de boorden van het Oude Maasje is reeds lang overbelast en is niet be rekend op het op peil houden van de grondwaterstanden binnen de bebouwde kom van de gemeente. In het verleden kon een belangrijk deel van het water via een natuur lijke weg afvloeien. Het verbreken van deze leidingen bij de aanleg Van nieuwe uitbreidingsplannen heeft de noodzaak geschapen naar andere wegen van lozing om te gaan zien. Het scheppen van voor zieningen onafhankelijk van het bestaande gemaal is dan ook nood zakelijk geworden. Uitbreiding van de capaciteit van de bestaande in stallatie en vervanging van de rio lering met een te kleine diameter zijn zeer kostbare zaken, die onge veer gelijk zijn aan de bouw van een nieuw gemaal. Binnen de uitbreidingsplannen is men reeds begonnen met 'n „spoor" van waterpartijen, dat via de spoor- sloot aan het Drongelens kanaal moet uitmonden. Een installatie op korte termijn al nodig moet gaan zorgen, dat het hierheen stro mende water wordt uitgeslagen. Het nieuwe gemaal is nu geprojec teerd op de hoek Bloemendaalweg -Kanaaldijk ten zuiden van de spoordijk. De kosten van realisering zullen worden omgeslagen op de kosten van uitvoering van de di verse uitbreidingsplannen. Op 15 juni jl. ontving de voorzit ter van de raad bericht van P. J. M. van Engelen, dat hij ontslag nam als lid van de raad. Aangezien de volgende candidaat op de lijst, de heer J. Robbers was, kwam deze wegens vertrek uit de gemeente niet in aanmerking. De heer A. J. Pullens werd door de voorzitter van het stembureau benoemd ver klaard, die evenals de heer M. G. van den Bogaart, de benoeming niet aanvaardde. Ook de volgende can didaat, de heer L. C. J. Emmen kon wegens vertrek niet worden benoemd, waarna de heer L. A. W. Mombers benoemd werd verklaard. Deze heeft z'n benoeming aanvaard. Loeffstraat, Afwateringskanaal en spoorlijn. In het verlengde van het Vooreinde met de eerste aanzet van deze weg werd al een begin gemaakt zal richting Ambrosius- weg een nieuwe brede weg worden aangelegd, die de oostelijke aanslui ting op de provinciale weg vanuit de kom van Waalwijk mogelijk zal moeten maken, dit ter ontlasting van de Grotestraat. Deze nieuwe weg zal ook de scheiding gaan vor men tussen woon- en industriege bied. Plan „De Hoef" zou men kunnen zien als een afronding van Waal- wijks nieuwbouw in oostelijke rich ting, die in eerste aanzet de naam „Laageinde" kreeg. Ten oosten van de Baardwijksestraat zal derhalve de naam „LaageindeK-0,h.aoineen. een flink aantal meergezinshuizen komen te staan, een complex hoog bouw, dat dus gaat aansluiten op de reeds bestaande hoogbouw van „Laageinde". Hier rondom worden buurten van eensgezinswoningen gegroepeerd. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 JAN JANSSEN BLIJFT GESTRAFT Donderdagavond heeft Jan Jnas- sen tevergeefs geprobeerd alsnog aangewezen te worden voor het wereldkampioenschap wielrennen. Bijgestaan door zijn Franse ploeg leider De Muer, voerde hij in het Olympisch Stadion van Amsterdam een gesprek met de sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie en de voorzitter van de Unie, dr P. van Dijk. De wielerlei- ders bleven op het standpunt staan dat Janssen, de wereldkampioen op de weg in 1964 en tweede in de laatste Tour de France, zich onbe hoorlijk had gedragen en de straf van uitsluiting verdiende. De een na de ander hebben we zien terugkeren uit de hoofdstad van de Sovjet-Unie: Charles De Gaulle, Mevrouw Gandhi, de Britse premier Wilson, die thuis al genoeg aan zijn hoofd had. Ze hebben allen geprobeerd een steentje bij te dragen tot een oplos sing van het Vietnam-geschil, maar ze kwamen allen van een Siberisch- koude kermis thuis. Rusland heeft indertijd een goed figuur geslagen bij de oplossing van het Kasjmir-geschil, althans de sta king der vijandelijkheden tussen India en Pakistan. Men kon in het Kremlin tevreden zijn. Niet alleen was Rusland in het verre oosten als een belangrijke factor naar voren getreden, maar zijn missie was een vredesmissie en als zodanig ge slaagd. Het is dan ook niet zo vreemd dat de blikken als vanzelf weer naar het Kremlin gingen toen het con flict in Vietnam steeds ernstiger vormen aannam en misschien wel een bedreiging voor de wereldvrede zou kunnen worden, indien de twee grootmachten, China en Amerika, met elkaar aan het plukharen gin gen. Maar de Russen zijn zelf te nauw bij deze zaak betrokken en hadden er voorts helemaal geen behoefte aan buitenlandse politici een suc cesje te gunnen. Rusland zou er helemaal niets voor voelen dat het agressieve Chi na, na Tibet, ook Vietnam binnen zijn invloedssfeer zou trekken. Het zou daarbij niet blijven. Rusland wenst Achter-Indië niet aan de Chi nezen over te laten. En al heeft het communisme in deze gebieden vele aanhangers en al is de regering van Noord-Vietnam uitgesproken com munistisch, dat wil nog niet zeggen dat ze pro-Chinees is en er iets voor voelt een satelliet van Peking te worden. Moge men de Chinezen ideologisch als kameraden zien, in de politiek vormen ze alleen maar een bedreiging. Ho-tsji-min moest wel met de Chinezen aanpappen, omdat hem geen andere keus bleef. Maar hij probeert baas in eigen huis te blijven. Strikt genomen is de strijd van de Vietcong tegen de Amerikanen de strijd tegen de strijd tegen de vreemde indringer, zoals die eens tegen de Fransen werd gevoerd en ongetwijfeld ook tegen de Chinezen zou ontbranden. Er zijn-trouwens nog andere com munisten, met wie men veiliger kan samenwerken, n.l. de Russen, al is het alleen maar omdat men daar mee de Chinezen op een afstand houdt. Dit houdt natuurlijk in, dat het tussen Russen en Chinezen steeds minder botert. De rode broe ders in Peking gooien het op de ideologie. Het Kremlin is niet meer orthodox, het is ketters, het bewijst hand- en spandiensten aan 't wes terse kapitalisme, zo heet het. In werkelijkheid is hier een zuivere machtsstrijd aan de gang. De situatie in Vietnam wordt niet minder ingewikkeld. Amerika heeft er zich in vastgebeten, zal straks 400.000 man troepen in 't veld heb ben staan en zijn prestige staat op het spel. In november worden de verkiezingen voor Senaat en Con gres gehouden. De regering John son hoopt, dat een duidelijke uit spraak vóór de politiek van Was hington de regering de nodige steun in de rug zal geven, wanneer straks nóg grotere offers worden gevraagd. Ongelukkigerwijs gaat het hier niet in de eerste plaats om een mi litair, maar om een politiek pro bleem. De stelling, dat Amerika het voor zijn vrijheid vechtende Zuid- Vietnam te hulp komt, verliest ge staag een realiteit. Het is een oor log van de Amerikanen tegen het communisme in Azië, onder de vlag van een militaire marionetten-re- gering in Saigon. Die oorlog geeft het communisme iedere dag volop stof tot propaganda, tégen 't wes terse, kapitalistische kolonialisme. De dupe van deze oorlog is de be volking, die tussen de wal en het söhip zit en beurtelings te lijden heeft van de napalmbommen der Amerikanen en de wreedheden van de Vietcong en die alleen maar naar het einde verlangt. Tot politieke wilsvorming is zulk een bevolking niet in staat, terwijl de militaire ac tie toch nog een politieke achter grond zo hoog nodig heeft. De Russen nu worden in hun po gen de Chinese agressie in te to men, hoe langer hoe nauwer betrok ken bij het conflict in Vietnam en komen daardoor hoe langer hoe scherper tegenover Amerika te staan. Tegen hun wil en tegen die van Amerika. Het ging de goede kant op met de co-existentie-poli tiek. Maar de kans is groot, dat het jonge plantje van wederzijds beter begrip gaat bevriezen. De Russen hebben het gevoel, dat zij zelf dit varkentje zullen moeten wassen en daarom gingen de bui tenlanders met de kous op de kop huistoe. Het was te voorzien Zelfs al is de oorlog in Vietnam nog steeds gelocaliseerd, de gevol gen voor de internationale verhou dingen doen zich al gevoelen. Ze leiden tot een vervreemding tussen Amerika en zijn westerse bondge noten, die Uncle Sam niet wensen te volgen op het oorlogspad, met uitzondering van Australië, dat het dichtst bij het vuur zit. Ze leiden tot een verkoeling in de verhou dingen tussen Moskou en Washing ton. Ze leiden tot een verscherping van het conflict tussen China en Amerika en tussen China en Rus land. En binnen de Verenigde Sta ten wordt de aandacht afgeleid van allerlei hoognodige maatregelen, om ook daar te komen tot een gezon dere samenleving. En zélfs als Amerika er in zou slagen een „militaire overwinning" te behalen, dan is de zaak daarmee niet aan het eind, maar dan begint het pas goed! De raad der gemeente Waalwijk komt woensdag 17 augustus a.s. in een openbare vergadering bijeen, ten stadhuize om 19.30 uur. Punten van behandeling zijn: 1. Vaststelling van de notulen van de op 20 en 24 juni 1966 gehouden openbare vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven van de heer L. A. W. Mombers als lid van de gemeenteraad. 4. Voorstel tot vaststelling in ont werp van het bestemmingsplan „De Hoef". 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 710.000. voor de bouw van een kantoorge bouw voor de dienst gemeentewer ken. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 588.000.- voor de bouw van een gemaal aan het kanaal 's-Hertogenbosch-Drongelen. 7. Voorstel tot wijziging van de „Subsidieregeling Kruisverenigin gen 1964". 8. Voorstel tot wijziging van de „Gemeentelijke subsidieregeling voor het uitvoerend algemeen plaat selijk maatschappelijk werk". 9. Voorstel tot wijziging van het garantiebesluit geldleningen „De ken v. Rielstichting" t.b.v. de bouw van een streekziekenhuis. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 1.425.ten behoeve van de aanvullende eerste inrichting van de r.k. kleuterschool parochie H. Bernadette. In de vergadering van 30 septem ber 1965 besloot de raad tot het verlenen van medewerking voor de stichting van een r.k. school voor kleuteronderwijs in de parochie H. Bernadette in het uitbreidingsplan „Laageinde" en tot het beschikbaar- stellen van 'n krediet van 6.585,18 voor de eerste inrichting van de ten behoeve van deze school ter tijde lijke voorziening in lokaliteit in gebruik te nemen ruimten. Het schoolbestuur heeft verzocht voor de inrichting van de lokalen aanvullende kredieten beschikbaar te stellen tot een totaal van 1.425- 11. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig arti kel 72 der L.O.-wet 1920 voor het treffen van enige voorzieningen aan het gebouw van de Nassauschool, Grotestraat 45. 12. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 voor het tref fen van enige voorzieningen aan het gymnastieklokaal, Grotestraat 58, alsmede tot het beschikbaarstel len van het benodigde krediet. Het kerkbestuur van de parochie Maria Onbevlekte Ontvangenis al hier heeft als bestuur van de St. Jo zefschool aan de van Duvenvoorde- straat een aanvraag ingediend om medewerking van de gemeente voor het treffen van enkele voorzienin gen aan het aan hem in eigendom toebehorende gymnastieklokaal aan de Grotestraat 58, tot een bedrag van 3.000. 13. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 voor de aan schaffing van meubilair enz. ten behoeve van de Pastoor v. Haaren- sohool, De Jonghestraat 1, alsmede tot het beschikbaarstellen terzake van het benodigde krediet. Het bestuur van de Pastoor van Haarenschool, de Jonghestraat 1 heeft om medewerking van de ge meente gevraagd voor de aanschaf fing van aanvullend meubilair en aanvullende leermiddelen tot een bedrag van 9.428,91. Deze aanvulling houdt verband met het verbinden van een zesde klas aan de school alsmede met een toe neming van leerlingen van het eer ste en tweede leerjaar. 14. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920 voor het tref fen van enige voorzieningen aan de buitentoiletten van de St. Petrus- scholen, Grotestraat 198 a, alsmede tot het beschikbaarstellen terzake van het benodigde krediet. Het bestuur van de St. Petrus- scholen heeft een verzoek tot me dewerking ingediend voor het tref fen van voorzieningen aan de bui tentoiletten van de school tot een bedrag 6.080. 15. Voorstel tot het beschikbaar- stellen van een krediet overeen komstig art. 72 der L.O.-wet 1920 voor het treffen van voorzieningen aan de speelplaats van de St. Jozef school, van Duvenvoordestraat. De St. Jozefschool is gehuisvest in een door de gemeente in bruikleen gegeven houten schoolgebouw aan de van Duvenvoordestraat. De speelplaats hierbij is slechts gedeel telijk voorzien van bestrating reden waarom het schoolbestuur verzocht ook de rest te bestraten en een be hoorlijke afwatering aan te bren gen tot een bedrag van 16.500. 16. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 1 van het Besluit stichtingskosten buitengewoon lager onderwijs, junc- to art. 72 van de L.O.-wet 1920, voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de r.k. school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Taxandriaweg 5, alsmede tot het beschikbaarstellen terzake van het benodigde krediet. 17. Voorstel tot het verlenen van een totaal-subsidie van 1.275. voor de verlichting van het toren uurwerk van de r.k. kerk in de parochie H. Maria Onbevlekte Ont vangenis. 18. Voorstel tot toekenning van een eenmalig extra subsidie van 750.- aan het „Waalwijkse Jachthoorn korps Cornu Copiae". 19. Voorstel tot toekenning van 'n extra subsidie van 37.175.aan de Stichting Waalwijkse Muziek school. 20. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 46.000.voor de inrichting van de sport- en ex positiehal. 21. Voorstel tot het verlenen van een subsidie van 340.— aan de Stichting Festival voor de werken de jeugd te Tilburg. 22. Voorstel tot verkoop van bouw terreinen gelegen in het plan Groe newoud, aan diverse gegadigden. 23. Voorstel tot verkoop van bouw terreinen gelegen in het Bungalow- en Villapark „Meerdijk" aan diver se gegadigden. 24. Voorstel tot verkoop van een strookje grond gelegen ten westen van het pand Kerkstraat 72 aan C. M. Vesters. 25. Voorstel tot verkoop van een stukje grond, gelegen ten noorden van het pand Putstraat 68, aan de firma C. H. van Mierlo-van Bladel en Zonen. 26. Voorstel tot verkoop van het pand Laageinde 95 aan A. Kivits. 27. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 20 juni 1966 tot verkoop van industrieterrein, gele gen aan de Tuinstraat aan de heer S. P. Gouda. 28. Voorstel tot verkoop van wo ningwetwoningen aan de huurders. 29. Voorstel tot ruil van gemeente grond, gelegen aan de Bloemen daalweg, tegen grond met opstallen gelegen nabij de Akkerlaan, eigen dom van mevrouw J. van der San- den-Pullens. 30. Verhoging algemene uitkering gemeentefonds uitkeringsjaar 1966. 31. Voorstel tot het aangaan van vaste geldleningen van f 600.000. en 400.000.met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. 32. Voorstel tot vaststelling van de 28e wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement der gemeen te Waalwijk. 33. Voorstel tot vaststelling van de 17e wijziging van de Arbeidsover eenkomstenverordening der ge meente Waalwijk en de 7e wijzi ging van de Uitkeringsverordening. 34. Voorstel tot vaststelling van de 8e wijziging van de Wachtgeldrege ling. 35. Wijziging begroting. VENING MEINESZ OVERLEDEN Woensdagavond is in het zieken huis Lichtenberg te Amersfoort op 79-jarige leeftijd overleden prof. dr. ir. F. A. Vening Meiiiesz, voor malig hoofddirecteur van het K.N. M.I. in De Bilt, die verder grote be kendheid genoot door zijn onder zoek op het gebied van de zwaarte kracht. Heuvelstraat 14 Telefoon 268S2 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN makeD enz

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1