VLIJMEN Waalwijk Smid/e Verholen en de strijd tegen Mars DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 16 AUG. 1966 Nieuwkuijk mi Zarsd Mijnheer Robert is teruggekomen Sprang-Capelle yrijh.-Capelle RKC—Gemert 1—4 Voetbaluitslagen Zwembad Drunen ontving zaterdag 50.000ste bezoeker V KERMIS TE VLIJMEN Op zaterdag 20, zondag 21, maandag 22 en dinsdag 23 augustus zal .in Vlijmen de kermis worden gehouden. Op het plein verzamelden zich vele belangstellenden op attracties die zullen komen en dat is dit jaar weer bijzonder groot. Ook de café houders hebben weer prima orkesten voor matinee en dansmuziek. Op de kermis is weer een bijzondere attractie van de car navalsvereniging „Knotwilgendam" (alleen zondag 21 augustus) met het rad van avon tuur. 'De opbrengst komt ten goede voor een reisje van de bejaarden en voor de carnavalsavond die elk jaar wordt gehou den. De Vlijmense middenstand heeft weer bijzonder meegewerkt door prachtige prij zen te schenken voor dit goede doel. SLOTAVOND VAN JEUGD-VAKANTIEWERK De Olympische sportdag op donderdag 11 augustus was weer bijzonder geslaagd. De jongens en meisjes hebben zich weer bijzonder geweerd om op de bovenste trede van het ere-podium te komen. Voor de 3e maal organiseerde de stichting Jeugdbelan- gen het Jeugd-vakantiewerk. Elke avond verzamelde zich vele belangstellenden op het kerkplein om getuige te zijn van het grote gebeuren. Het kerkplein was prach tig versierd evenals de verlichte kiosk. Een ere-podium en een echt Olympisch vuur brachten de kinderen in spanning. Maar niet alleen de kinderen maar ook de vele. ouders die getuigen wilden zijn of een van hun. kinderen de grote eer te beurt zou vallen om op het podium te kunnen verschijnen. De harmonie Concordia was present voor de opluistering. Hierna kwam het openingswoord van de heer De Poorter en het was hem een genoegen om samen met zijn medewerkers de Vlijmense jeugd dit jaar weer een mooie vakantie te mogen verzorgen. Hij noemde 't aantal deelnemers op van alle attracties en dat waren er 1100 in totaal. Hij bracht ook dank aan het vakantie-co mité, onderwijzers en onderwijzeressen, leiders en leidsters en de gemeentebedrij ven voor hun medewerking. Hierna kwam het hoogtepunt, het uitreiken van de prijzen door mej. Joke Govers. Tot slot kon de heer T. v. d. Wiel als lei der van de Olympische dag de prijzen be kend maken en begon met de laatste prijs tot de 4e en toen werden de 3 jongens en 3 meisjes bekend gemaakt welke het ere podium mochten betreden met een applaus van alle aanwezigen. De harmonie speelde het volkslied, en enkele winnaars konden hun tranen niet bedwingen toen zij op het podium plaas namen. Winnaar van de jon gens Van de Wiel en van de meisjes was mej. Verdiesen de eerste. KAMPIOENSCHAPPEN DE ZWALUW JUNIOREN Oude duiven: Duifkampioen, B. v. d. Lee 1; Gerry v. d. 'Hout 2 3; Hok-kampi oen, Gerry v. d. Hout 1; C. Berkelmans 2. Wisselbeker eerste 2 getekende, B. v. d. Lee 1. KAMPIOENSCHAPPEN DE ZWALUW jonge duiven 1966: Duifkampioen, M. Libregts 1; H. Zeeuwen 2; K. Kivit 3; M. Libregts 4; H. Zeeuwen 5. Hokkampioen: H. Zeeuwen 1; K. Kivit DIEFSTAL Van de landbouwer Dikmans alhier wer den op het land 25 pakken geperst stro ontvreemd. De politie is met het onder zoek belast. SLUITING JEUGD-VAKANTIEWERK Zaterdag heeft de jeugd van Nieuwkuijk op de Vliedberg afscheid genomen van het jeugd-vakantiewerk met een wilde beesten- jacht. Bovendien werden in het patronaats gebouw alhier door een goochelaar twee shows verzorgd. Aan het wildebeesten spel werd door 76 jongens en meisjes deelgenomen. De uit slag was als volgt Jeugd onder de 10 jaar: 1. Paul Vreeke; 2. Thea Sanders; 3. Hanneke Sanders. Boven de 10 jaar: 1. Roland Takken; 2. Adrie Branten; 3. Godfried de Bekker. Na afloop van een en ander werden de sportdiploma's uitgereikt aan de jeugd die deelnam aan de H.L.O.-proeven. De jon gens of meisjes die deze proeven het best doorkwamen kregen een extra trofee. De gemeente stelde namelijk een beker be schikbaar. 2; M. Libregts 3; A. Parijs 4; P. v. Bers 5. Reclame tot zaterdag 20 augustus. Wedvlucht De Zwaluw, navluchten van Diest, België. Los 8.10 uur. Eerste duif 9.01.20. Laatste prijsduif 9,11.13. In con cours 336 duiven. Eerste 20 prijzen als volgt Fr. v. Bokhoven 1 2 7 10; M. Laros 3 6 11; P. Wijkmans 4; Jo Merkx 5; H. van Overdijk 8; H. Berkelmans 9 17 18; J. de Vaan 12; K. Kivit 13; J. v. Engelen 14; Gebr. de Vaan 15; P. v. Bers 16; A. Dek kers 19; Jo v. d. Hout 20. JUNIOREN DE ZWALUW J. Peijnenborg 12 6; 'C. Berkelmans 3; Hanny v. d. Dungen 4 5. WEDVLUCHT DE REISDUIF Concours van St. Quentin van zondag. Deelname 300 duiven, waarvan de uitslag als volgt G. v. d. Wiel 1; H. v. d. Ven 2 15 37 39 54; J. v. d. Heuvel 3 25 34; Gebr. Kuis 4 28 47 51 53; J. Wilhart 5 23 48; L. de Laat 6; P. Vermeulen 7 16 32 33 56; J. Kuijs (VB) 8 18 42; W. v. 'Ravenstein 9 19 43; J. Koks 10; P. de Vaan 11; R. Ber kelmans 12 30 45 49; A. v. d. Heuvel 12 13; H. Boom 14 21; A. v. d. Heuvel en Zn. 17 20; P. v. Dal 22 50 55 58; H. Wil hart 24; J. Boom 26 38; M. Klomp 27 46; Th. v. Overdijk 29; P. Diepstraten 31 36 41; J. ICivits 35 57; Kooien, Kuijs 40; J. Kuijs (WP) 44; J. Bus 52. POSTDUIVENVLUCHT VOOR DE T.B.C. BESTRIJDING De jaarlijkse postduivenvludht voor de bestrijding van T.B.C., Polio en kinderzen dingen zal dit jaar plaashebben op zondag 28 augustus a.s. De prijsuitreiking heeft op zondag 4 september om half een. GILDE ST. HUBERTUS Bij gelegenheid van de viering van het 12 Vè-jarig bestaan van de vendel- en tam- boursgroep van het Gilde St. Hubertus te Berkel, heeft het Loonopzandse St. Huber- tusgilde prachtige prijzen weten te behalen. Eerste prijs muziektrommen was voor tam bour Piet Grootzwagers in de klasse A. Het gilde behaalde de eerste prijs voor het ordelijkst gaande gilde in de optocht voor ongeunnformeerde gilden. Voor het schie ten was het resultaat: le prijs personeel opgelegd geweer A. v. d. Broek. De 2e prijs was voor J. Bruurmijn. De 2e prijs vrije hand was voor C. Ebbing, die ook de 4e prijs personeel opgelegd bekwam. De 5e pr. extra opgelegd was voor Walth. v. d. Broek. Een pracht succes weer voor dit gilde. Het gilde St. Ambrosius zou ook deelnemen, dodh kon dit niet, omdat kort voor vertrek naar Berkel enige leden lieten weten, dat zij niet mee konden. Jammer, daar alle voorbereidingen reeds waren ge troffen. JEU GDBEL AN GEN-LODUK A In de stichting Jeugdbelangen is on langs de Wandelsportvereriiging opgericht, plm. een jaar geleden. Zij heet LODUKA. Thans telt de vereniging nog plm. 25 le den van 10-16 jaar en staat onder deskun dige leiding. Er kunnen nog leden worden aangenomen, maar niet meer dan 50, al thans voorlopig. Sedert kort is deze afdeling lid'van de 'N.B.W.B. en is netjes geünifor meerd en regelmatig neemt zij deel aan wandeltochten in en buiten de gemeente. Op zaterdag 27 augustus wordt weer deel genomen aan een tocht in Raamsdonksveer. Jongelui kunnen ter kennismaking van 10 tot 16 jaar deelnemen, die nog geen lid zijn, tegen betaling van het normale in schrijfgeld, met buskosten. Inlichtingen hierover kan men bekomen bij mej. Anka Schoenmakers, Hogesteenweg 79, tel. 276, Loon op Zand. P.V. „DE LUCHTBODE" De postduivenvereniging „De Luchtbode" hield zondag 14 augustus haar vlucht van uit Pont St. Maxence. Afstand 312 km. Deelname 215 duiven. Gelost om 6.30 u. Aankomst eerste duif 9.47.37. Laatste prijs duif 9.59.28 uur. Overduif H. v. d. lin den. De uitslag is als volgt K. Aarts 1 13; M. Vera 2 10 11 15 28; H. v. d. Velden 3; Gebr. Boons 4 53; A. v. d. Velden 5 27; B. Wartenberg 6; P. Hooijmayers 7 30 43 49 51; A. Aarts 8 12; M. Goutsiers 9 22; H. Vera 14 46; M. v. d. Velden 16 19 52; G. Schoenma kers 17 24 32; K. v. Esch 18 37 50; H. v. d. Linden 20; A. J. v. Dongen 21; H. FEUILLETON door: Joseph Hocking 19 Brichtauer voelde zich wat onbe hagelijk bij de gedachte, wat die oude héér er wel van zeggen zou als hij hem op de plaats der Reichmanns vond. Misschien, dat hij nog wel lachen zou bij de gedachte, dat zijn broer er in elk geval uitgezet was. Na de portretten bekeken te heb ben, sloeg hij de boeken, die Binnen gebracht had, open. Hij wist weinig af van het beheer van een landgoed, maar hij had een scherp inzicht en een helder verstand, zodat hij spoedig op de hoogte begon te komen. De plattegrond met de namen der hoeven, der pachters, die ze bebouw den, der verschillende arbeiderswo ningen met hun bewoners, met de af metingen der landerijen en bij elk de vermelding der pachttermijnen, ver schafte hem een duidelijk overzicht. Na een half uur kende hij die platte grond uit zijn hoofd. Hij vond verder, dat de overleden landheer een heel zakelijk man was geweest, die lang niet alles aan Binnen had overgela ten. Hij ontdekte dan ook een boek, dat door hemzelf was bijgehouden, en waarin hij alles nauwkeurig had op getekend over renten en pachten, herstellingen en vernieuwingen van woningen, heggen en heiningen en over ieder geschil, dat tussen land heer en pachters gerezen was. Zo leerde hij de gehele geschiedenis van het landgoed tot in de kleinste bijzon derheden. „Ik moet zorgen, dat ik alles wat meer dan 7 of 8 jaar gele den is, goed uit mijn hoofd weet", dacht hij bij zichzelf. „Daarvan kan men verwachten, dat ik het weet. Er klonk een zware gong door het huis, om het diner aan te kondigen. Brichtauer keek op de klok en zag, dat het zeven uur was. Juffrouw Diel kwam binnen. „Zoals u weet nam uw vader altijd een half uur om zich voor het diner te kleden", zei zij. „We hebben nog wel niet afgespro ken, welke kamer u nemen zult, maar ik heb maar vast een vuurtje laten aanleggen in de kamer hier vlak bo ven... u weet wel, de oude logeer kamer. Ik had eerst gedacht, uw ei gen kamer in orde te brengen, maar die vond ik toch wel een 'beetje heel erg klein. Morgen kiest u dan zeker zelf wel". „Dank u wel, juffrouw Diel", zei ze en ging op zoek naar zijn kamer, maar keerde dadelijk in de bibliotheek terug, omdat hij zich niet zeker ge- M. v. d. Velden 23 26 45; Gebrs. v. d. Velden 25; A. v. Laarhoven 29 34 36; W. v. Noye 31; P. v. Noye 33 35 41; Leer- makers, Steen 38; P. Broeks 39; H. Leer- makers 40; C. IJpelaar 42; A. Leermakers 44 48 54; B. v. Iersel 47. PONYCLUB „MARGRIETRUITERS" De ponyclub is nu enkele seizoe nen aan het draaien. En wat dat draaien betreft, dat gaat goed. Het is natuurlijk wel zo, dat de groten verdwijnen hetzij naar de Margriet- ruiters of naar de brommer. Maar ja, ergens is er naturlijk wel wat liefde voor het paard blijven han gen. Nu is het ook zó, dat er weer kleintjes klaar staan om de gelede ren van de ponyclub te versterken. Het bestuur en instructeur trachten telkens weer afwisseling te bieden voor de ruitertjes. Zo zijn ze afge lopen week onder leiding van hun instructeur, de heer J. v. Bruchem, en twee amazones een trip gaan maken door de Drunense duinen, en hoe het hun bevallen is, vraag het hen zelf maar. Er viel af en toe wel een fikse plensbui, maar ach, wat wil je; we zijn er in ons landje wel aan gewend geraakt de laatste jaren. Het ging dan ook van de ene duintop naar de andere en tussen die duintoppen, wat denk je: gloed nieuwe vennen, deze zomer pas ont sproten. Het was een pracht gezicht hoe men de pony's in een fikse run door die plassen zag stormen, dat ook wel eens met een nat pak ge paard ging en dan was het de beurt aan onze bescheiden vriend de zon om die weer zo spoedig mogelijk op te drogen, wat hij dan ook terstond deed. Tussen deze bedrijven door werd om 1 uur een halt aan deze hor de toegeroepen, om pony's en rui tertjes inwendig te versterken. Er was ook nog een andere pony club bij en wel die van de Giesen- ruiters uit Giesenburg, onder lei ding van de heren Zonnevelt, Piek en Hijwegen, bekende namen uit de ruitersport, die zich de laatste jaren meer naast dan op het paard ver dienstelijk maken, dat ook bleek uit bepaalde lichaamsdelen. Ge noemde ponyclub maakte een twee daagse trip naar de Drunense dui nen en was de gast bij de familie v. d. Schans in Sprang. Al met al was dit een prachtige dag, die de ponyclub in geheugen zal blijven tot er weer een andere attractie voor de deur staat. MARGRIETRUITERSNIEUWS Afgelopen weekend heeft de L.R. „De Margrietruiters" met 7 leden deelgenomen aan 't streekconcours in Meerkerk (Z.-H.). Na het beha len van het kampioenschap van Z.- Holland Nrd.-Brabant in Dor drecht met het 8-tal, is men onge stoord verder gegaan met het beha len van successen, en deze keer in dividueel. Men merkte in Meerkerk wel dat De Margrietruiters met grof geschut waren gekomen. De resultaten waren als volgt: Springen L Klasse: 1ste A. van Dijk, 2de mej. C. Kuysten en éde mevr. v. d. Schans-v. Bruchem. Springen klasse B; de jeugdige Rienus Zwart 2de prijs en mej. S. v. Tilborg 3de prijs. Tevens had mej. Dini de Rooij voor Caprilli springen een 3e prijs en B dressuur een 5e prijs. Op naar Apeldoorn, waar men 9 en 10 september a.s. gaat strijden om het nationaal kampioenschap en de kleuren van Sprang-Capelle pro beren hoog te houden. Maar voor dat men daar naar toe gaat, is er a.s. zaterdag 20 augustus nog een streekwedstrijd in Sprang-Capelle. P.V. „NOOIT GEDACHT" Wedvlucht vanuit 'Creil. Gelost 7 uur. Eerste duif 11.53 uur. Laatste duif 12.27 u. A. J. Ophorst 1 3 23 29 56; A. Vos 2 63 79 83 85; J. IJpelaar 4 45; N. Treffers 5 17 18 21 24 35; C. Broeks 6 43 47; A. Snaphaan 7 57 80; J. v. Zeist 8 22; M. Mesch 9; P. Blom 10; T. de Jong 11 35; G. Rozenhrand 12 20 26 52 54 58 67 70; D. v. d. Schans 13 31 33 62; Joh. Sterren burg 14; C. Pullens 15 49 64 74; H. Spui- broek 16; J. Brok 19 46 51; M. Netten 25 39 53 59 71 84; A. Nieuwenhuizen 27 75; E. Braspenning 28; A. Ia Graauw 30 68; T. Tactor 32; A. Florijn 22a; Jac. Ophorst 37 61 73 81 82; A. M. de Jong 38 40; D. v. Oss 41 55 76; P. de Meter 42 44 72; W. Nieuwenhuizen 48; T. Kuiten 50; L. Kemmeren 60; A. v. Gooi 65; M. Roomer 66; A. Heijblom 69; J. de Meter 77; J. Sterrenburg 78. Afstand 324 km. Deelname 342 duiven. A.s. donderdag inmanden voor Orleans. Vrijdag inmanden voor oefenvluoht. JUBILEUM Op 15 augustus 1966 was het 12V2 jaar geleden, dat de heer Z. v. Oos ten (Ober Jan) bij Hotel Verwiel in dienst trad. Personeel en directie heb ben dit heuglijke feit in gezellige kring herdacht, waarbij behalve stof felijke blijken van waardering ook de ere-medaille van Horecaf met bijbe horende oorkonde aan de jubilaris overhandigd werd. „DE POSTDUIF" WAALWIJK Bovengenoemde postduivenvereni ging vloog j.l. zondag vanaf Pont St. Maxence (een afstand van 318 km.) waarvoor de navolgende uitslagen werden genoteerd W. Snels 1 9 10 en 31e prijs; J. J. Timmermans 2 7 en 11e prijs; A. Snoeren 3 5, 16e en 25e prijs; G. Schoemans 4 33; P. Adriaanse 6; G. de Man 8; Jan Homers 12 24; A. Rekkers 13 27; Joh. Verhagen 14 20 22 28; Avontuur 15 17 18; A. Spa pens 19 26; V. Smit 21; J. Mulder 23; J. de Jong 29; C. Hamers 30 34; Th. Reuser 32. „DE VROLIJKE VISSERS" Het onderling concours van „De Vrolijke Vissers" dat zou plaatsvin den op zaterdag 20 aug. is wegens omstandigheden verschoven naar een latere datum en wel naar 3 september a.s. De leden en controleurs worden verwacht aanwezig te zijn om 1 uur n.m. in café Hoevenaars. AGENDA Musis Sacrum Dinsdag 8.30 uur: „Invasie der Bar baren". In de eerste wedstrijd van het maandag jl. gehouden Nederlaag- toernooi van RKC, kwam de Waal wij kse ploeg uit tegen Gemert. Kennelijk zat de vakantie de RKC- ers nog duchtig in de benen, want de prestaties waren over het alge meen beneden normaal. Een uitzon dering was Henk Passier, die zich zeer actief toonde. Er was 25 minu ten gespeeld toen doelman Van den Anker van RKC een schot van v. Gemert aanvankelijk stopte, doch de bal liet vallen, waardoor de be zoekers de leiding konden nemen; 0—1. Het spel van Gemert was be slist beter dan van de thuisclub. Vlak voor rust konden de gasten de score tot 02 opvoeren, andermaal door een doelpunt van rechtsbuiten v. Gemert. In de tweede helft was het nage noeg hetzelfde spelbeeld van voor. de rust. De jongens uit Gemert spanden zich meer in om tot pres taties te komen dan de gastheren. Zodoende werd het in de 7e minuut reeds 03, nadat Smits zich goed had vrij gespeeld. RKC kon de eer redden toen een kopbal van Ad Duquesnoy bij Henk Passier beland de, waarmee het 13 werd. Ten slotte was het De Haas van Gemert die de eindstand na 35 minuten op 14 bracht EREDIVISIE SittardiaTelstar SpartaPSV MVVWillem II DWS—DOS TwenteGo Ahead NACFeij enoord ElinkwijkAjax XerxesGVAV ADOFortuna '54 EERSTE DIVISIE SVVEindhoven Holland Sport—RCH AlkmaarV itesse CambuurDen Bosch V olewij ckersRBC DFCDrente DHCBlauw Wit VeloxZaanstreek NECVolendam GraafschapHeracles TWEEDE DIVISIE Roda JC—Hermes DVS LimburgiaZwolse Boys W ilhelminaW ageningen HaarlemNO AD ExcelsiorAGOVV HilversumHelmondia ZFCGooiland VVV—EDO H V CTubantia Fortuna VI.Baronie P ECVe end am 41 0—0 2—2 3—1 1—3 0—0 0—7 2—3 2—0 0—2 1—3 5—1 2—1 1—4 1—1 0—0 0—1 3—3 4—4 1—0 2—1 0—2 5—1 0—2 1—2 1—0 3—0 5—1 3—1 1—1 Fancien de Munnik was zaterdag in Drunen in het gemeentelijk zwembad de 50 duizendste bezoek ster van dit seizoen. De leiding van het bad had aan deze gebeurtenis een feestelijk tintje gegeven. Pers fotograven stonden klaar om deze gebeurtenis vast te leggen. Er wer den bloemen aangeboden en harte lijke woorden gesproken terwijl Francien de Munnik tevens een gratis abonnement voor het volgend seizoen kreeg aangeboden. Het was trouwens zaterdag in 't Drunense zwembad, dat bijzonder in trek is bij de inwoners van Dru nen alsmede de vele kampeerders, een bijzonder drukke dag. Zater dag was het recorddag met 50.000 bezoekers. Vorig jaar boekte het zwembad in Drunen 35.000 bezoe kers. Hieruit blijkt dus wel de steeds grotere belangstelling voor dit bad en de zwemsport in het algemeen. 6-115 COPVRJGHI STUDIO AVAN 115. De Engelsman en de Amerikaan zouden nog véél vreemdere dingen beleven Het begin hiervan bestond uit een merkwaardig gerommel, waarvan de oorsprong aanvankelijk nogal duister was. Na een poosje evenwel bemerkten de Engelsman en de Amerikaan, die onder ons ge zegd, nog steeds elkaar omhelsd hielden, dat dit gerommel wel iets weg had van het lawaai, dat ijze ren gordijnen maken, als ze weg geschoven worden. „Kijk es"! Ik lach me een aap!" riep de Ameri kaan uit. „De Russen schuiven het ijzeren gordijn weg! Jonge, jonge, wat zal het verroest wezen! Het heeft daar al zó lang gestaan, zon der dat het ooit olie kreeg.„Dat mocht ook niet, want in Abadan nou ja, wat doet het er ook eigen lijk toe..", zei de Engelsman. „Ik ga ze daar een handje helpen, want het zal wel hun bedoeling zijn om bij ons te komen. Vooruit, ik ga de prikkeldraadversperring opruimen. Haha! Trala! Diedeldiedeldie! Eén, twee, hupsakée. En omdat de Engelsman nu eenmaal een En gelsman was, en zich dientenge volge verbeeldde het beste ter we reld te kunnen voetballen, rende hij op de prikkeldraadversperring af en begon hij met forse schoppen deze aan de kant te trappen. Nu moet het eerlijk gezegd worden, dat de Amerikaan zich daarbij ook niet onbetuigd liet, al was er dan geen gelegenheid meer om ook hem te tekenen, terwijl hij ijverig in de weer was met deze opruimings werkzaamheden. Toen nu dit twee tal stond uit te blazen van de ver moeienissen van hun arbeid, trof hun de grootste verrassing aller tijden. Want daar kwamen plotse ling de Russen opzetten in hele horden. In plaats van vernietigende vuurwapens hadden ze nu allerlei geschenken in de hand, hetgeen wel zonderling mag heten, maar ja, daarvoor hadden dan ook de vo gelen des vredes hun fraaie gezang laten horen. De Russen hadden dat typisch Russische Moscovische ge bak bij zich, flessen wodka, Sybe- rische krentenbroden en Krimse appeltaarten Het was werkelijk 'n heerlijk schouwspel. noeg van zijn zaak voelde. Hij belde. „Zeg, Peters", zei hij tegen de oude bediende, die spoedig verscheen, „heb je mijn bagage op mijn kamer gebracht?" „Jawel, mijnheer Robert, juffrouw Diel heeft de grote logeerkamer voor u in orde laten brengen. Ik had ge dacht, dat u het aardiger zou vinden, om een nachtje op uw eigen kamer te slapen, maar zij vond die niet groot genoeg". „Heb je mijn kleren ldaar gelegd, Peters?" „Neen, mijnheer. U hebt me de sleutels van uw koffers niet gegeven en u had zoveel te doen, dat ik er niet om durfde vragen. Ik heb nog eens geklopt en naar binnen gekeken maar u zat over die kaart gebogen en scheen me niet te horen". „Och ja, dat kan 'best zijn... hier zijn de sleutels, Peters... ga maar mee, dan kun je meteen uitleggen wat ik nodig heb". „Uitstekend, mijnheer Robert", zei Peters, weinig vermoedend, dat dit 'n list was om er achter te komen, welke kamer voor zijn meester bestemd was. Boven aan de trap bleef hij staan. De halfduistere lange gang scheen de geesten van vervlogen eeuwen nog te herbergen. „Er is niet veel veranderd, wel, mijn heer Robert?" „Neen, en toch doet alles me zo vreemd aan, Peters. Je kunt je niet voorstellen, hoe vreemd het is, na zoveel jaren terug te komen. Ik voel me onwennig". „Dat begrijp ik, mijnheer. Maar u herinnert u de kamer van uw vader toch nog wel? Hij sliep altijd hier in die grote kamer boven de salon. Hier vlak bij de trap. Hij ging altijd het laatst naar boven, wie er ook in huis logeerde". „Ja, dat herinner ik me", zei Brichtauer en volgde Peters de gang door naar de voor hem bestemde ka mer. „Dit meubilair kan ik me toch niet al te 'best meer herinneren, Peters". „Wat hebt U toch een sterk geheu gen!" riep Peters uit. „Uw vader heeft deze kamer vijf jaar geleden ook opnieuw laten meubileren. Ik had nooit gedacht dat het u opgeval len zou zijn. In welke koffer zit uw avondcostuum, mijnheer?" Kort daarna ging Brichtauer naar de eetkamer. Hij had zich snel ge kleed en was toen de verschillende kamers gaan bekijken. Aan tafel had hij het gevoel, alsof hij een toneel stuk opvoerde. Het zou hem niets verwonderd hebben, als Peters, die deftig diende, plotseling in de lucht verdwenen was. En toch was alles werkelijkheid. En ondanks dat alles voelde hij zich onbevreesd en zeker van zijn zaak. „Het is uitstekend geweest, Peters", zei hij tenslotte. „En toch hebt u geen druppel van de oude wijn geproefd, mijnheer Ro bert". „En vroeger was ik er zo dol op, nietwaar?" „Och, mijnheer..." „Ja, dat weet ik. Maar zoals ik je al gezegd heb, ik ben heel wat ver anderd. En oude vijanden ga je het best uit de weg. Je moet mijn koffie maar in de bibliotheek brengen, Pe ters. Ik denk daar vanavond te blij ven zitten". „Best, mijnheer. U weet zeker nog wel de kast, waarin uw vader zijn si garen had staan? Er staan nog heel wat kistjes in. Vlak vóór zijn dood heeft hij nog een partij ingeslagen". „Haal er maar eens een paar voor me uit, Peters, dan kan ik eens zien wat vopr merken het zijn. Ik ben te genwoordig nogal lastig met siga ren". Gewillig ging Peters naar de kast en haalde er een paar kistjes voor zijn jonge meester nit. Hij bemerkte niet, hoe deze al zijn bewegingen aan dachtig gadesloeg. Het was rustig in het grote ver trek. Het ruisen van het water der rivier en het ritselen der bladeren in het koeltje waren nauwelijks hoor baar. In de haard brandde een lustig vuurtje en toch had Brichtauer het koud. Hij ging, zonder de hoeken, die op tafel lagen, in te zien, in een gro te armstoel voor het vuur zitten en stak een sigaar op. Het was een uit stekende sigaar, maar toch genoot hij er niet echt van. Hij schrok, toen Pe ters zachtjes 'binnenkwam om hem zijn koffie te brengen. „U moet me niet kwalijk nemen, mijnheer, dat ik het zeg, maar het doet me werkelijk goed u daar zo te zien zitten. Net als uw vader dat ge woon was te doen. Ik hem hem heel wat keertjes zo aangetroffen". „Och ja, dat is zo", zei Brichtauer, onwillekeurig opstaande. „Ik had er eigenlijk nog niet eens aan gedacht, dat dit vaders stoel was". Hij ging aan tafel zitten en tracht te zich te verdiepen in de boeken van zijn vader. Maar het wilde niet luk ken. Hij zat te knikkebollen in zijn stoel en zou juist zijn ingeslapen, toen Peters klopte en binnenkwam. „De predikant vraagt belet, mijn heer. Wilt u hem ontvangen of zal ik zeggen..." (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3