wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Gibraltar, vestiging met een roemrucht verleden Neomist in Drunen DE MACHTIGSTE ROTS TER WERELD Waalwijk Drunen Op de rots hebben pre-historische dieren gehuisd Dzjebel al Tarik Klein Utopia Neomist in Waspik Tilburgse journalist afgetuigd door „zwarte moslims" Drumband uit Sprang-Capeile wint En Kerkrade le prijs gesloten Slagerij Vermeer r - ■lp - ■Har'ldBiHwPI 11 j." m 'j ViSllfelflIiiri V.P.R.O. nu ook op Hilversum 3 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1966 87e JKVARGANG No. 04 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waal wijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm Contractadvertepties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Ten Zuiden van Spanje ligt, slechts met het vasteland verbonden door een betrekkelijke smalle landtong, de rots van Gibraltar. Hij is, vanuit de verte gezien, een ongenaakbare steenklomp, 426 meter hoog, 5 kilometer lang en anderhalve kilometer breed. De vraag is of ooit in de geschiedenis twee landen zolang om een tamelijk klein stukje grondgebied hebben touwgetrokken. Reeds in de oud heid stond de rots bekend als een der zuilen van Hercules - de poort naar het onbekende. Wie er doorheen voer, liep gevaar de woede der goden op te wekken. MeA vermoedt, dat de Neander thalers hier Europa binnenkwamen toen zij wegtrokken uit het opdrogen de Saharagebied. Archeologische on derzoekingen hebben aangetoond, dat op de rots prehistorische dieren heb ben gehuisd, terwijl hij eens privé- eigendom was van een Spaanse her tog. Vast staat, dat Gibraltar door de eeuwen heen een van de meest be geerde krijgsobjecten is geweest.. Immers, wie door de 24 kilometer brede zeestraat, welke Europa van Afrika scheidt, wil varen, moet on der het dreigend oog van de rots door. In het stadje heerst een deels Britse deels Spaanse sfeer en dat schijnt iedereep die er woont best te bevallen, want, hoewel de Spaanse autoriteiten iedereen op het vaste land van Spanje toelaten, maken wei nigen van die reismogelijkheid ge bruik. Het schiereiland is slechts 260 jaar Brits en is de enige Europese kolo nie van 't Verenigd Koninkrijk. Ver moedelijk ook een van de meest kleur rijke. Gibraltar overweldigt de bezoe ker met kleuren en verwarrende con trasten. De bloemen, de uniformen en de schilderachtige straatjes met hun rood-, blauw- en geelgeschilderde huisjes en niet te vergeten het ver bijsterende azuur van de hemel en de zee. Volgens de annalen der geschiede nis waren het de Feniciërs, die de rots het eerst bezetten. Zij werden gevolgd door de Grieken, de Cartha- gers en de Romeinen, die de rots meer dan zes eeuwen in handen hiel den, waarna zij moesten wijken voor de oprukkende barbaren. Op 30 april 711 vond een nieuwe invasie plaats en wel die van de Moren onder lei ding van Tarik-ibn-Zeyad, die de Moorse overheersing van Spanje in leidde en bijna de verovering van West-Europa betekende. De Moren noemden de rots naar hun leider Ta- rik Dzjëbel al Tarik - hetgeen Berg van Tarik betekent. De naam Gibraltar is hiervan een verbastering. Deze krijgsman was de eerste, die de rots versterkte door een groot fort te bouwen, waarvan de overblijfselen nog altijd boven de stad te vinden zijn. Zes eeuwen later gingen de Spanjaarden tot de aanval over en na 150 jaar van af en toe onderbroken vechten veroverden zij de rots onder aanvoering van de hertog van Medi- na-Sidonia. Vierendertig jaar lang kon hij het, na enige strijd, als zijn privé-bezit beschouwen. Daarna kwam het schiereiland aan de Spaan se Kroon. Halverwege de tachtig-ja rige oorlog, op 25 april 1607, for ceerde de Hollandse admiraal Jacob van Heemskerck met eeh grote zee macht de toegang tot de haven van Gibraltar en vernietigde de in de baai liggende en door het stadsgeschut beschermde Spaanse vloot. Van Heemskerck zelf sneuvelde welis waar, maar de Nederlanden hadden een belangrijke overwinning geboekt. De Engelsen kwamen tijdens de Spaanse Successieoorlog van 1704, ongeveer een eeuw later dus, min of meer toevallig in Gibraltar aan. Ad miraal Sir George Rooke was er, door onbekwaamheid en besluiteloos heid op de Nederlandse-Britse vloot niet in geslaagd met de vijand kon- takt te maken, zodat hij toen Gibral tar maar innam. De laatste stormloop, die Spanje nam om de rots te herkrijgen, vond plaats in 1799. Hij duurde 3(4 jaar. Met behulp van Franse troepen en het volgen van de uithongeringstac- tiek, trachtte men de Britten te ver drijven. Tegen het einde van 't he- leg schoten de Engelsen de Frans- Spaanse vloot met roodgloeiende kanonskogels in brand. De tunnels en galerijen waarin thans toeristen wandelen, hebben bij de verdedi ging een grote rol gespeeld. Gedu rende de Tweede Wereldoorlog heeft men in de rots een geweldige tun- nelstad gehouwen met een geza menlijke tunnellengte van vijftig kilometer, hetgeen meer is dan het wegennet op de begane grond. Men bouwde er hospitalen, krachtcentra les, munitie-opslagplaatsen en ka zernes, die nog steeds tot de niet toegankelijke militaire objecten be horen. Vanuit dit centrum heeft Generaal Eisenhower de landingen in Noord-Afrika geleid. Waarschijn lijk was dit de laatste rol, die Gi braltar in militair opzicht heeft ge speeld, want in het huidige atoom tijdperk is de militaire waarde van de rots uiteraard sterk gedaald. In de kalkstenen rots, hij is niet van graniet zoals vaak wordt ge meend, bevindt zich een grote grot, die meer dan twintig meter hoog is en waarvan de ingang driehonderd meter boven de zeespiegel ligt. Hij wordt thans als concertzaal ge bruikt. Gibraltar maakt thans een rustige tijd door. Niettemin houdt men nog steeds de smalle landtong, die Gibraltar met Spanje verbindt, scherp in het oog, want Spanje eist dat de Britten zich van de rots te rugtrekken. Om deze eis kracht bij te zetten, hebben de Spanjaarden getracht Gibraltar te isoleren, het geen een grote klap voor het toeris me betekende. In aardrijkskundig opzicht is de Spaanse eis niet on redelijk. Men kan echter onmogelijk de bevolking Spaans noemen, aan gezien de meerderheid van Genuese afstamming is, vermengd met Brits, Maltees en Spaans bloed. Er wonen bovendien kleine groepen joden en Hindoes. Men kan de rotsbewoners moeilijk kwalijk nemen dat zij de leuze „eenmaal Brits, altijd Brits", kreten die men allerwegen op Gi braltar kan aantreffen, graag on derschrijven. De medische verzorging, het on derwijs en de sociale voorzieningen zijn er gesubsidieerd; de levensmid delen zijn er bovendien goedkoop. Tomaten kosten twintig cent per pond, een liter whisky tien gul den. Men leeft, op deze steenklomp, als in een klein Utopia. Er zal veel voor nodig zijn, wil men, in politiek opzicht, de rots van Gibraltar op zijn grondvesten laten schudden. WASPIK Frans Berkelmans uit Waspik zal woensdag 24 augus tus in de abdijkerk van de St. Adel- bertabdij in Egmond tijdens de hoogmis van half tien uit handen van Mgr. dr. J. Willebrands, de priesterwijding ontvangen. Frans Berkelmans viert zondag 4 septem ber in de parochie van St. Bartho- lomeus in Waspik om half elf de heilige eucharistie. De heer Ber kelmans recipieert met zijn ouders die dag van twee tot half vier in het parochiehuis, Kerkstraat 27 in Waspik. Anton van Oirschot - journalist van het Brabants Dagblad - en zijn echtgenote (als schrijfster bekend on der het pseudoniem Carole Vos) zijn zaterdag op het Piusplein in Tilburg door twee mannen, die zich zwarte moslims'' noemden, afgetuigd. Mevr. Van Oirschot liep een gescheurd kaakbeen op; haar man een hevig bloedende hoofdwond. Het echtpaar werd - nadat de G.G.D. eerste hulp had verleend - voor verdere behan deling opgenomen in een ziekenhuis. Twee mannen, die zich bekendmaak ten als „de zwarte moslims van Til burg", vielen het echtpaar onver hoeds aan. Eerst werd de journalist tegen de grond geslagen en daarna werd zijn vrouw aangevallen. De heer T. Dekkers, een Eindhovense vriend van de heer en mevr. Van Oirschot, werd toen hij te hulp wilde schie ten - eveneens door beide mannen getrapt en geslagen. Daarna verdwe nen de daders na eerst nog opge merkt te hebben, dat ze niet bang waren van de politie, omdat die toch niets zou doen. Het echtpaar heeft bij de politie een aanklacht wegens mishandeling ingediend. Enkele ge tuigen menen te weten wie „de zwar te moslims" zijn. Ze zouden bekend staan om hun aggressief optreden. SPRANG-CAPELLE De drum band van harmonie „Prinses Ma rijke uit Spr.-Capelle heeft zater dag op het wereldmuziekconcours in Kerkrade groot succes behaald. De uit 18 personen bestaande groep behaalde in de hoogste afdeling de eerste prijs met 98 punten. Het succes werd geboekt o.l.v. instruc teur de heer Van Best uit Kaats heuvel. Maandagavond maakte de drumband een rondwandeling door het dorp. Vanavond om 8 uur reci pieert het bestuur van de drumband in het Bondsgebouw in Sprang- Capelle. voor emigranten in Australië ingevoerd De Australische regering heeft woensdagavond gezegd, dat niet- Britse emigranten pas hun dienstplicht behoeven te vervullen wan neer zij de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Dat betekent dat geen enkele immigrant voor 1968 als Australisch militair buiten het land zal worden ingezet. Emigranten worden pas voor dienst opgeroepen wanneer zij al minstens twee jaar in Australië wonen. Willen zij liever Australië verlaten dan in dienst gaan, dan zijn zij vrij dat te doen. Wanneer een dienstplichtige vreemdeling zijn dienstplicht wil uitstellen dan kan dat totdat hij 21 jaar geworden is, zodat hij als volwassenen kan besluiten of hij in Australië wil blijven en of hij voor naturalisatie in aanmerking wil komen. In ja nuari zullen de eerste niet-Britse onderdanen worden ingeschreven. Britse emigranten worden op 20-jarige leeftijd opgeroepen. De Australische regering heeft het besluit zorgvuldig overwogen en is tot de slotsom gekomen dat het niet strijdt met de gevestigde principes van internationaal recht. Italië heeft onlangs zijn bezorgdheid over de Australische plannen tot dienstplicht uitgesproken. Elk jaar emigreren on geveer 10.000 Italianen naar Austra lië. Volgens officiële Australische schatting komen minder dan 4000 emigranten per jaar voor registratie in aanmerking en zullen er nog geen 400 worden opgeroepen. De Nederlandse regering is be zorgd over het voornemen van de Australische regering om emigran ten op te roepen voor militaire dienst, aldus een woensdag door het Minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag uitgegeven mededeling voor de pers. De volledige tekst van die me dedeling is als volgt De Nederlandse regering heeft niet zonder zorg kennis genomen van het voornemen van de Australische rege ring om vreemde emigranten in Aus tralië aan de dienstplicht te onder werpen. De Australische dienstplicht wet voorzag reeds lang in deze moge lijkheid. Slechts een toepassingsbe sluit van de regering was daartoe no dig. Tot voor kort was echter een dergelijk besluit van de Australische regering niet ter sprake gekomen. De regering beseft dat dit Australische besluit de Nederlandse emigranten onaangenaam moet hebben verrast ook al realiseert zij zich dat de grote emigranten bevolking voor een land als Australië een speciaal probleem vormt. Van de Nederlandse bezorgd heid is de Australische regering op de hoogte gesteld. Van officiële Aus tralische zijde is het volgende om trent de uitvoering van het besluit vernomen Voortaan zullen vreemde emigranten aan de Australische dienstplichtwetten zijn onderworpen op dezelfde voet als emigranten die Brits onderdaan zijn. Een mogelijk heid van dienstvervulling overzee ligt hierin opgesloten. Het besluit is uitsluitend van toe passing op degenen die naar Austra lië komen of zijn gekomen met de bedoeling zich daar blijvend te ves tigen. Het is dus niet van toepassing op toerist-zakenlieden, studenten en anderen die slechts tijdelijk in Aus tralië willen verblijven. Met deze be perking moeten jongelieden van om streeks 20 jaar zich voor de militai re dienst laten registreren. Het lot wijst aan welke geregistreerden zul len worden opgeroepen, ongeveer 10 procent van de geregistreerden zal zijn dienstplicht moeten vervullen. Vreemde emigranten zullen tussen re gistratie en (eventuele) oproep in de gelegenheid worden gesteld Australië te verlaten, wanneer zij na hun 26e jaar naar Australië terugkeren, zullen zij niet meer worden opgeroepen. Vreemde emigranten zullen voorts niet worden opgeroepen voordat zij 21 jaar oud en twee jaar in Austra lië gevestigd zijn. Overigens zijn op vreemde emigranten dezelfde regels betreffende vrijstelling en uitstel van toepassing als op emigranten Britse onderdanen, daaronder begrepen de mogelijkheid de nationale dienstplicht te vervangen door dienstneming bij de Citizen Military Forces, (een soort militaire burgerwacht). Deze laatste dienst wordt vermild in de vrije tijd en gedurende een aantal ja- Wegens ziekte tot 29 augustus Loeffstraat 36 Waalwijk v- rHt i - - -.v Onze dorpsgenoot de Eerw. heer J. v. Rooy droeg zondag in de parochiekerk van de H. Lambertus zijn eerste H. Mis bp in zijn geboorteplaats. Rond deze feestdag hadden de buurtbewoners uit de Eindstraat een mooi feest georganiseerd. Er was een passende versiering aangebracht en 's morgens werd de neomist met de fami lie in een feestelijke optocht van huis gehaald. Bruidjes, de drum bands van de harmonie Drunen en S.H.J., de verschillende jeugd bewegingen alsmede de Jonge Boerenstand liepen in de stoet mee. Het St. Hubertusgilde met haar tambours en vendeliers gaven mede aan deze stoet een bijzondere kleur. Na de feestelijke intrede in de kerk volgde direct de kerkdienst. De H. Mis werd opgedragen door de neomist daarbij geassisteerd door pater Spee en pater v. d. Putten, beide ook priester-zonen uit Drunen. De feest-predicatie werd gehouden door pater Spee. Na de H. Mis bracht het St. Hu bertusgilde de vendel groet en brachten de bruidjes en de diverse verenigingen de neomist en familie naar de zaal van de Gez. Els- hout waar het feest werd gevierd. In de namiddag werd in deze zaal nog een drukbezochte receptie gehouden. LANGSTRAATWEG - KRU1SSTR. EEN GEWONDE Zondagmiddag om kwart over vijf kwamen twee auto's in botsing door het niet verlenen van voorrang. De heer J. v d. H. uit Den Bosch reed in westelijke richting over de Lang- straatweg. De heer v. D. uit Krim pen aan de IJssel naderde via de Kruisstraat de Langstraatweg en verleende geen voorrang aan v. d. H. De echtgenote van v. D. liep bij de botsing verwondingen op. De beide auto's werden zwaar bescha digd. ONGEVAL Twee bromfietsers, P. de M. uit Waalwijk en M. v. H., eveneens uit Waalwijk, werden zondagmiddag gewond bij een valpartij. H. bereed het fietspad aan de Sprangseweg in noordelijke richting, terwijl De M. in zuidelijke richting reed. Bij het passeren raakten beide brommers elkaar, zodat zij kwamen te vallen. Zowel M. als H. liepen enige ver wondingen op. Dr. Bonnier verleen de eerste hulp. GEVONDEN EN VERLOREN Verloren: regenjas (plastic), poes, bromfietsplaatje, fietspomp, nappa jasje, 2 x zwempakken badhand doek, herenhorloge, bromfietstas, jack, bromfietsplaatje. Gevonden: VW-contaetsleuteltje, kinderschoen, slipper, div. porte- monnaies, filmrolletje, tang, doos met babyvoeding, blauwe jack, rose kindervest, bruine hond, fietstas m. inhoud, tas m. inhoud, zegelring, blokfluit, bromfietsplaatje. Hilversum, 9/8 anp - de V.P.R.O., die als enige omroepvereniging in Hilversum tot nu toe weigerde mee te werken aan het radioprogramma van Hilversum 3, heeft besloten per 1 oktober a.s. wel over deze zender uit te zenden. Zij heeft daartoe be sloten naar aanleiding van een nieuwe ministeriele regeling, waar bij de zendtijd voor het derde ra dio-net per 1 oktober niet meer wordt toegewezen aan de N.R.U., maar aan de zendgemachtigde om roepverenigingen, waartoe thans ook de Tros behoort. De V.P.R.O. maakte er destijds bezwaar tegen, dat de betreffende radioprogramma's onder N.R.U.- vlag, maar afzonderlijk voorbereid ether in werden ingestuurd. JEUGDTOURNOOIEN Door de Jeugdcommissie van RKDVC werden 'het afgelopen weekeinde drie tour- nooien 'georganiseerd. En wel zaterdag voor pupillen, zondag voor A-elftallen en maan dag voor C-elftallen. De wedstrijden hadden alle drie de dagen een spannend en spor tief verloop. Elke dag werd er door acht elftallen deelgenomen. De eindstanden wa ren Pupillen: 1. Zwaluw VFC; 2. Uno Ani mo; 3. BMC; 4. RKC. A-elftallen: 1. RKC; 2. RWB; 3. RKDVC; 4. Zwaluw VFC. C-elftallen: 1. Waspik; 2. RKDVC; 3. Baardwijk; 4. RKC.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5