wAAlwnkse en UnqstRAAtse couRAnt Dienstplicht voor meisjes heft het personeeltekort niet op Sprang-Capelle is trots op drumband van harm. Marijke GEEN BEHOEFTE AAN DEZE SOCIALE DIENSTPLICHT? OPEN OOG EERSTE PRIJS IN KERKRADE K Studerenden Bijverdienste Van verschillende zijden is de laatste maanden het plan geopperd een sociale dienstplicht voor meisjes in te voeren. Onder meer heeft prof. Muntendam dit plan al eens gelanceerd. De zogenaamde sociale dienst plicht dient men niet te verwarren met een dienst plicht, waar men eventueel in tijden van nood (oor- Voor studentes zeker niet! Bedenkingen Steeds meer veroor delingen voor rijden onder invloed log bijvoorbeeld) vrouwen aan zou kunnen onderwer pen. Het gaat hier om een dienstplicht, die men juist in vredestijd wil invoeren. Maar dienstplicht, zelfs sociale dienstplicht, betekent een „onvrijwillige zaak" en alleen een dwingende noodzaak zou een dergelijke maatregel kunnen rechtvaardigen. Bestaat die nood zaak momenteel? Twaalf doden in de bergen in Philips-vliegiuig brand op vliegveld Glasgow in Ter dood veroor deelden na 13 jaar uit de dodencel Receptie werd druk bezocht Mars Stap Hollandia óók over op Hoiiandia, Koningin betaalde 10 miljoen bij voor personeel VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 65 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement P- week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 b(j girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De emancipatie van de vrouw impliceert dat zij niet alleen ge lijke rechten, maar ook gelijke plichten heeft. In deze redenering zien sommigen een rechtvaardi gingsgrond voor de invoering van een sociale dienstplicht voor meis jes. Wordt deze dienstplicht inge voerd, dan zou naar hun mening het tekort in de verplegende en verzorgende beroepen voor een groot deel kunnen worden opge heven. Het is juist dit tekort, dat de voorstanders van een dienstplicht voor meisjes enig recht tot spreken schijnt te geven. Men zit in vele ziekenhuizen, inrichtingen e.d. im mers te springen om verpleegsters, verpleeghulpen, kinderverzorgsters, etc. Toch is deze argumentatie zwak ker dan ze op het eerste gezicht lijkt. Want nog niemand is er in geslaagd de werkelijke omvang van dit tekort aan verplegend en ver zorgend personeel precies aan te geven. Niemand kan aantonen of dit tekort beslist een ingrijpende maatregel als een sociale dienst plicht rechtvaardigt en of er niet heel andere mogelijkheden zijn om het tekort aan te vullen. Er zijn trouwens veel bedenkin gen van practische aard tegen de invoering van een dienstplicht voor meisjes aan te voeren. Welke nor men moeten bijvoorbeeld bij de keuring worden aangelegd? Veel meisjes zullen lichamelijk wel op gewassen zijn tegen de zware ta ken die hen in een ziekenhuis of een inrichting wachten, maar kun nen zij er mentaal tegen op? Wij hebben zo het idee dat heel wat jonge meisjes, die achter de toon bank of tikmadhtine zich verdien stelijk zouden kunnen maken, maar beter niet tot verplegend werk kunnen worden gedwongen, want dat zal in vele gevallen zelfs het beste voor de patiënten zijn. Een andere vraag is waar de dienstplichtige precies haar taak zou moeten vervullen. En hoe de huisvesting dan wel geregeld zou moeten worden. En wie is verant woordelijk voor wat deze (minder jarige) meisjes in hun vrije tijd zullen gaan doen? Vorig jaar heeft de Nederlandse rechter 6154 veroordelingen uitge sproken voor het besturen van een voertuig onder invloed van alcohol. In het jaar daarvoor was dat getal 5701 en in 1963 was het 5210. Van de 6154 veroordelingen in 1965 wa ren er 3382 voor bestuurders van motorrijtuigen, 1444 voor bromfiet sers en 1328 voor bestuurders van wat het Centraal Bureau voor de Statistiek noemt; overige voertui gen". In het vierde kwartaal van ieder jaar worden er steeds de meeste von nissen uitgesproken. Ook het aantal bestuurders dat na een ongeval door rijdt neemt steeds toe. In 1965 wa ren dat er 2767, in het jaar daarvoor 2474 en in 1963 waren het er 1975. Vorig jaar werden 630 'bestuurders veroordeeld omdat ze reden terwijl hen de bevoegdheid was ontzegd. In 1964 waren dat er 546 en in 1963 430. Het aantal veroordelingen we gens joyriding daalde. Vorig jaar waren het er 1031, het jaar daarvoor 1095 en in 1963 waren het er 1213. In totaal werden in 1965 11.383 mensen veroordeeld wegens verkeers- misdrijven. Het staat wel vast dat er meer leidinggevend personeel zou moe ten worden aangetrokken om zich bezig te houden met de opleiding van de dienstplichtigen. Maar wat voor zin zou zo'n (kostbare) oplei ding hebben? De meisjes weten toch al dat zij na een aantal maan den weer zullen afzwaaien en dus zullen zij voor een dergelijke op leiding weinig interesse aan de dag leggen. Prof. Muntendam heeft destijds voorgesteld alleen bepaalde groe pen meisjes, bijvoorbeeld studentes in de medicijnen, deze dienstplicht op te leggen. Dat lijkt ons van alle voorstel len nog de minst redelijke. De stu die moet dan worden onderbroken en dat leidt tot een extra-verlen ging van de studieduur, hetgeen linea recta indruist tegen het stre ven de studietijd juist te verkor ten. Bovendien openbaart het perso neelstekort zich momenteel niet al leen in de verzorgende beroepen, maar in alle sectoren van het maat schappelijke leven. Het is beslist niet waar, dat de belangstelling voor verzorgende beroepen is af genomen. Zo trekken thans rela tief meer vrouwen het verpleeg- stersschort aan dan een twintig jaar geleden. Alleen is de vraag naar verplegend personeel nog sneller gestegen dan aanvankelijk viel te verwachten. Bovendien ondervonden vooral de verzorgende beroepen de gevolgen van de afneming van het vrouwen overschot, waardoor de huwelijks kansen zijn gestegen en in een ver laging van de huwelijksleeftijd re sulteerden. Hoe het ook zij, voor een voor ziening op langere termijn kan een dienstplicht voor meisjes geen op lossing bieden. Men zou mogelijk beter op een andere manier meer personeel voor de verzorgende be roepen kunnen aantrekken. Zo zou voor meisjes en vrouwen de mogelijkheid gecreëerd kunnen worden om tijdens de week-ends of enkele dagen van de week als verpleeghulp werkzaam te zijn. Maar zo'n baantje zou uiteraard financieel aantrekkelijk gemaakt worden. Op die wijze kan een ver lichting van de taak van de gedi plomeerde verpleegsters worden verkregen. Voorts zouden gehuwde vrouwen, die vroeger in een ver zorgend beroep werkzaam zijn ge weest kunnen worden ingeschakeld. Dit alles zal natuurlijk geld kos ten, maar de kosten zullen toch zeer zeker lager liggen dan het ge val zou zijn bij de invoering van een sociale dienstplicht voor meis jes. Tenslotte kost de militaire dienstplicht, waarin ook tal van meisjes vrijwillig werkzaam zijn, de staat al geld genoeg. Tijdens een onweer in Frans Sa- voie bij Pralognan-la Van-oise zijn alpinisten door de bliksem getroffen. Er zijn drie doden en twee gewonden. Een zesde bergbeklimmer bleef onge deerd. De zes alpinisten waren in 2 groepen van drie bezig met het berg beklimmen. De Zwitserse politie heeft bekend gemaakt, dat in het afgelopen week einde zeven bergbeklimmers in de Zwitserse Alpen zijn verongelukt. In Noord-Italië zijn zondag wederom 2 alpinisten om het leven gekomen. Het zijn een 25-jarige Oostenrijker, die 'n val maakte van 300 meter en een 29- jarige Italiaan, die eveneens een do delijke val maakte. Vijf inzittenden van een privé- vliegtuig van Philips hebben onmid dellijk na landing van het toestel in Glasgow het hazenpad gekozen, om dat er rook uit een motor kwam. Nie mand werd gewond. De vijf inzittenden - allen Neder landers - waren piloot Emile Evers, de co-piloot en drie functionarissen van Philips uit Eindhoven, die op weg waren naar de vestiging van het concern te Hamilton, Schotland. Nadat gezagvoerder Evers de rook aan een der motoren had bemerkt, waarschuwde hij de inzittenden het toestel zo snel mogelijk te verlaten wegens ontploffingsgevaar. Terwijl de motoren nog draaiden, sprongen de vijf inzittenden uit het toestel en zochten een goed heenkomen. De ge reedstaande brandweer bespoot de motor een half uur lang voordat het toestel naar een hangar werd ge sleept. SPANNING OP HET NET Het zit er weer op. Het bezit van de zaak is het eind van het ver maak. De grote hendel is overgehaald en alles is weer gaan draaien. De boog, die lang op vakantie gespannen had gestaan, hangt even slap. Met lood in de schoenen zijn we misschien begonnen. Ik her inner me, hoe eens iemand vertelde, dat hij meteen na de vakantie weer ging sparen voor het volgend jaar. We leven zo'n beetje van de ene halte naar de andere. Je moet iets hebben om naar toe te leven. Er moet spanning op de boog staan. De mens is blijkbaar geen stilleven. Hij wil vooruit. Als we dit hebben, willen we dat. Zo is het eigenlijk in het hele leven: ons huis is wel mooi, maar als we nu ook nog Ons bedrijf loopt wel goed, maar eigenlijk zouden we toch De zaak draait wel aardig, maar we moesten toch ook We ivillen alsmaar vooruit. We blijven plannen maken. En iemand, die nergens meer aan werkt, raakt uitgeblust. Je hebt een mikpunt nodig. En je wilt steeds verder richten. En het blijft de kunst om het gevestigd record te verbreken. Dat houdt de spanning er in en brengt leven in de brouwerij. We „zijn" er eigenlijk nooit„Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Als we dat beseffen, dan komt er een héél net onder spanning staan. Niet zomaar ik en de buurman. Dan word ik ineens een belangrijke schakel in een heel weefsel van een bedrijf. Dan doen we het samen. Dan werken en leven we toe naar een gezamelijk mikpunt. En dan bouwen we voor elkaar aan de toekomst. Dan kan het ook interessant worden, om na vakantie weer aan het werk te gaan. L. VAN BERKEL, Aalmoezenier Bedrijfsapostolaat. De federale rechtbank van New Orleans in de Amerikaanse staat Louisiana heeft maandag de veroor delingen en doodvonnissen vernietigd van twee negers die 13 jaar, 4 maan den en 23 dagen in de dodencel heb ben gezeten, langer dan wie ook in de Amerikaanse geschiedenis. SPRANG-CAPELLE De drum band van Harmonie „Marijke" uit Sprang heeft zaterdag tijdens het wereldmuziekconcours in Kerkrade voor een daverend succes gezorgd. De Sprangse muzikanten behaalden in de hoogste afdeling de eerste prijs met 98 punten. Een resultaat waarop men terecht trots kan zijn. De bevolking van Sprang-CapeUe heeft het succes van de drumband niet zonder meer voorbij laten gaan. Dat bleek dinsdagavond overduide lijk tijdens de druk bezochte recep tie in 't gebouw van de Chr. Volks bond. Velen maakten van de ge legenheid gebruik om in de fees telijk versierde zaal het bestuur en de instructeur, de heer Van Best uit Kaatsheuvel te complimenteren Burgemeester M. van Prooyen, vergezeld van de beide wethouders en de gemeentesecretaris, feliciteer de de tambours met deze unieke Op de voorgrond het bestuur van de drumband van harmonie Marijke uit Sprang. Op het toneel de leden van het zo succesvolle corps. prestatie. „Er is hard gewerkt en met veel toewijding is er gerepeteerd. U hebt er niet op durven rekenen dat het resultaat een eerste prijs in de eer ste afdeling zou zijn. Het is het echter toch geworden en ik ver zeker u dat de burgerij trots op 't korps is".* Namens het gemeentebestuur en de burgerij feliciteerde de burge meester het bestuur en instructeur. Namens het bestuur van de harmo nie „Kunst na Arbeid" uit Capelle feliciteerde een van de bestuurs leden „Marijke". De harmonie „Si- rena" bracht het korps een serena de. Voorzitter Jac. Vos wenste het korps geluk met het behaalde suc ces. Hij benadrukte nog eens de goede verstandhouding die er al tijd tussen de beide korpsen is ge weest. Ook de vertegenwoordigers van de in het Bondsgebouw geves tigde verenigingen boden hun ge lukwensen aan. Op veler verzoek speelde de drum band vervolgens het nummer waar mee op het concours succes be haald werd. Een daverend applaus beloonde de musici. Onder het ge not van een verfrissing bleef men nog enige tijd bijeen om na te pra ten over dit hoogtepunt in het bijna 10-jarig bestaan van de drumband. Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. Koningin Juliana heeft in de afge lopen vijf jaar meer dan 10 miljoen gulden uit haar eigen middelen bij gepast. Op haar initiatief werden in 1963 de salarissen van liet 280 man tellende personeel aangepast aan de ambtenarensalarissen. Sindsdien heeft de koningin elk jaar een tekort van 1,4 miljoen gulden op de salarissen zelf betaald. Zij stond erop, dat de arbeidsvoorwaarden van haar personeel op een 20e-eeuwrc manier werden geregeld. Aan Icon en salariskosten wordt thans per iaar 3,8 miljoen uitgegeven, welk bedrag - naar verwacht - binnen een jaar tot 4,1 miljoen gulden zal stijgen. Dit schrijft „Ruim Zicht", het ka derblad van het Nederlands Katho liek Vakverbond. Het N.K.V. ple t daarom voor een binding van het in komen van de Kroon aan een index cijfer waardoor dit inkomen automa tisch wordt aangepast. Dit lijkt de katholieke vakcentrale beter dan bij voorbeeld ieder jaar deze zaak bij dc rijksbegroting aan de orde te stellen en zeker veel 'beter dan om na jaren bij wetswijziging dit inkomen recht te trekken. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1