wAAlwijkse en lAnqstPAAtse couraiu PLAN DOOR B. EN W. TERUGGENOMEN top orm u k W-ëë.ëëëëëëë Kleuterschool De Zonnebloem wordt zaterdag geopend Ziekenhuis Muziekschool Krediet verstrekt voor bouw kantoorgebouw gemeentewerken ir. van der Ree gaf toelichting Van agenda af Gemaal VAN MIL uitsluitend bij HAZELNOOTGEBAK AANWINST VOOR LOON OP ZAND Piuspiein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur BANKETBAKKERIJ mm... heerlijk... onze specialiteit lynsBK» - Halve dagen werken Soekarno uitgejoeld Meevallertje voor Gemeente Waalwijk VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 65 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. rond. (1,10 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per ir m. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Raad Waalwijk had bezwaar tegen industrievestiging in plan De Hoef (Van onze verslaggever) V/AALWIJK - De raad van de gemeente Waalwijk heeft zich woensdagavond tijdens een marathonvergadering van ruim 4 uur over een aantal belangrijke punten beraden. Breedvoerig werd het ontwerp van het bestemmingsplan ,,De Hoef" en de bouw van een kantoorgebouw voor de dienst gemeentewerken, waarvoor een cre- diet van f. 710.000,- werd gevraagd, besproken. Het ontwerp van het bestemmingsplan ,,De Hoef" deed heel wat stof opwerpen. De heer Van der Ree, een van de ontwerpers van het plan, zette de raadsleden uiteen waar 800 woon-eenheden zouden worden ge bouwd. Om een nauw contact tussen woongelegenheid en bedrijf te schapen hadden de ontwerpers in het oostelijk deel van het In zijn toelichting op het bestem mingsplan „De Hoef" wees ir. Van der Ree de raad er op dat het terrein aansluit op het plan Laageinde. Het plan is ontworpen rond drie markan te punten, de St. Clemens kerk, de begraafplaats en de Hoef steeg. Rond de kerk komt een winkelcentrum, dat de bewoners van het nieuwe plan moet voorzien doch ook deels van be lang kan zijn voor de bewoners van het Laageinde. In het midden van de wijk is hoogbouw geprojecteerd, er omheen laagbouw. Ook zijn reeds terreinen vrijgehouden voor de bouw van scholen. Aansluitend om het woongebied komt een industrieter rein, uitsluitend bestemd voor lichte industrie. Ir. Van der Ree vond een industrieterrein passen bij een woon wijk. Hij zag hierdoor een nauw con tact tussen werkers en het bedrijf. De voorzitter achtte 't van groot belang dat nu ook het stadsdeel Baardwijk zich kan ontwikkelen. Dit deel kreeg tot nu toe hiervoor nog maar weinig gelegenheid. De heer Brouwer vond de plaats waar de flats zijn geprojecteerd niet juist. De bewoners zien zich in het uitzicht belemmerd door 'het kerkhof. De heer Dercksen informeerde of er aan brede straten en aan parkeerha vens was gedacht. Hij wees op het tekort aan buurtwinkels in Oost- Bekijk da complet» TOP-FORM collect!» 1866 van all» kantonl Direct doon_ stuur een kaartje of kom even langs :u krijgt de fraai geïllustreerd» meubelcatalogua ge heel gratia. Waalwijk. De heer Van Eijl vond het niet juist een industrieterrein op de ze plaats in het plan te projecteren. „Met dit plan zitten we aan de grens van de gemeente. Het industrieter rein kan beter worden gereserveerd voor woningbouw", aldus de heer v. Eijl die ook liever de flats zou ver leggen. Spreker oordeelde 't juister de flats nabij het kanaal te bouwen. Hierdoor wordt een afsluiting van de bebouwing verkregen. Het winkel centrum zag de heer Van Eijl liever centraal in de wijk. Ook de heer Smits was het niet eens met de projectering van het in dustrieterrein. Hij vroeg aandacht voor het parkeerprobleem. Ditzelfde deed ook de heer Van Seters. De heer Van Mosselveld zei dat Waal wijk niet flat-minded was. „Stap van de flats af" opperde spreker. Op het industrieterrein zag hij liever eenge zinswoningen staan. De heer Van der Ree zei in ant woord op de vragen dat rond de be graafplaats een groene strook van 25 meter breed komt. „De flats, ge dacht wordt aan 6 bouwlagen, zijn ook in oost-west richting te projecte ren zodat het uitzicht dan niet door de begraafplaats wordt belemmerd" Voorwat de projectering van het win kelcentrum betrof zei de heer Van der Ree dat dit centrum niet zo ex centrisch ligt als men wel denkt, doordat ook ten noorden hiervan ge bouwd kan worden. Uit zijn uiteen zetting bleek dat men het parkeer probleem niet heeft vergeten. Per 4 woningen komen 5 parkeerplaatsen. Ook zal de mogelijkheid worden be zien van een ondergrondse parkeer- straat. Industrie in het plan „De Hoef" vond de heer Van Ree ideaal. „Dit industrieterrein geeft de bedrijven de mogelijkheid in alle delen van Waal wijk te vestigen. Het terrein ligt ook dicht bij de Provinciale weg zo dat het goed bereikbaar is. Een invals weg afgetakt van de provinciale weg, scheidt het woon- en industriege bied", aldus de heer Van der Ree. De voorzitter verzekerde de raad dat geen uitgifte zal plaats hebben voor dat het plan Zanddonk vol is. Aan gezien dit niet lang meer zal duren is een industrieterrein direct nodig. De terreinen over het kanaal komen pas na 1970 beschikbaar, zodat het terrein vn „De Hoef" een noodzaak is. Ook in tweede en derde instantie had het merendeel van de raadsleden bezwaar tegen de plaats van het in dustrieterrein. Men bleef de mening toegedaan dat het juister was om dit terrein voor de woningbouw te be stemmen. De burgemeester besloot dan ook, na anderhalf uur debate ren, het punt van de agenda af te voeren. Als de raad zich op 1 sep tember nader heeft georiënteerd over de woningbouw in Waalwijk zal het plan, dat is gedacht tussen de Baardwijksestraat en het Drongelse kanaal, een industriegebied ontworpen. Vooral dit industrieterrein en een aantal geprojecteerde flats waren de oorzaak van een lange discussie. Aan het einde van de derde termijn oordeelde burgemees ter Teijssen het raadzamer het plan terug te nemen. De voorzitter was blijkbaar de mening toegedaan dat het plan het in dit stadium niet zou halen. De voorzitter deelde echter mee op 1 september een speciale vergadering te beleggen uitsluitend gewijd aan de woning bouw en aan de verwerving van gronden voor industrie. Wel stelde de raad het gevraagde crediet voor de bouw van een kantoorgebouw voor de dienst gemeentewerken beschikbaar. Opvallend was verder nog dat met stemming (8 voor, 9 tegenhet voorstel om een sub sidie van f. 1275, - te verlenen voor de verlichting van het toren uurwerk van de kerk van de parochie H. Maria Onbevlekte Ont vangenis werd verworpen. De tegenstemmers waren van mening dat een torenuurwerk in deze tijd overbodig is en dat het algemeen belang mee wordt gediend. voorstel wel weer opnieuw op de ta fel komen. Het volgende punt, het beschikbaar stellen van een crediet van 710-dui- zend gulden voor de bouw van een kantoorgebouw voor de dienst ge meentewerken, werd in een vlotter tempo afgewerkt dan het voorgaan de. Ir. J. van Stigt uit Amsterdam - winnaar Prix de Rome en ontwer per van de T.H. Twente - gaf aan de hand van enkele tekeningen 'n uit voerige toelichting. Het gebouw, dat gelijkvloers wordt, zodat het raadhuis blijft domineren en, zoals, wij dinsdag reeds schreven door een brug met het gemeentehuis verbonden zal zijn, is in secties verdeeld. Hierdoor wordt bereikt dat de afdelingen als zelf standigheid huizen en snel kunnen worden bereikt. De heer Van Stigt wees er op dat er geen enkel ander plan ontworpen kan worden met min der gangoppervlakte. Door prefab, houtbouw toe te passen kan het ge bouw snel verwezenlijkt worden. Het geheel vergt een geringe investering, wat belangrijk meespeelt in het ver krijgen van de bouwvergunning. De heren Van Seters, Brouwers en Mommers informeerden naar de uit breidingsmogelijkheden. Ook deze zijn aanwezig. De. heer Van Stigt vond het verdelen in secties een groot voordeel. Het aanbrengen van een kostbare opsluitingswand tussen de afdelingen en de gangen is hierdoor overbodig. Ook krijgen de tekenka mers, door de vele buitenwanden met ramen, nu voldoende licht. Burg. Teijssen vond 't plan 'n voorbeeld van eenvoud. „Het kan onder alle omstan digheden voor alle diensten dienen en is voor iedere uitbreiding vatbaar. Het voorziet tevens in een dringende behoefte", aldus de burgemeester. Naar aanleiding van vragen hoe 't met de plannen staat voor de gebou wen van de verzorgende diensten zei wethouder Van Heeswijk dat deze plannen door dit kantoorgebouw niet op de achtergrond raken. Integen deel, een schets voor de nieuwbouw is gereed en binnenkort komen B en W met een nieuwe credietaanvrage voor dit plan. De gebouwen zullen op het terrein, waarop oorspronkelijk Philips zich zou vestigen, worden ge bouwd. Heeswijk vond het 'n bedreiging van het Laageinde als er niets aan gedaan zou worden. De polders staan vaak onder water en dan moeten steeds noodvoorzieningen worden getroffen. Tussen de wethouder en dhr. Smits ontstond een „technische discussie". Het voorstel werd echter aangeno men. Uit een onderzoek door een geo loog van de Ned. Heide Mij. is ge bleken dat de grondwaterstanden in Waalwijk een groot deel van het jaar hoogten beteiken die ontoelaatbaar zijn. Aangezien het rioolgemaal nu reeds overbelast is en in de toekomst nog met een aanzienlijke toeneming van de hoeveelheid water af te voe ren op dit gemaal rekening gehouden moet worden stelden B en W voor 'n crediet beschikbaar te stellen te stel len van f. 588.000, - voor de bouw 'van een gemaal. Wethouder Van Keltum Durfine Grotestraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk De heer Van Seters kon zich, bij de behandeling van het verzoek om verhoging van het garantiebedrag geldleningen voor het nieuwe zieken huis niet aan indruk ontrekken dat er tussentijds aan de bouwplannen veranderingen worden aangebracht. Ook de heer Smits was deze mening toegedaan. Hij zei het vertrouwen in de Deken van Riel-Stichting die nu met een garantieverzoek van 2 mil joen gulden kwam, verloren te heb ben. De voorzitter zei dat hier wel degelijk sprake was van een risico factor. De materiaalkosten zijn ge stegen evenals de lonen waardoor de bouwkosten aanmerkelijk hoger ko men. „Wij hebben echter toch nog de laagste kosten per bed van alle mo derne of nog in aanbouw zijnde zie kenhuizen" aldus de voorzitter. Bij de heer Smits ontlokte dit de opmer king „We zijn er nog niet". Zoals de zaken er nu voorstaan kan het ziekenhuis eind 1967 worden opge leverd. Nadat burgemeester de raad nog eens op de noodzaak had gewe zen dat er een nieuw ziekenhuis komt werd het voorstel aangenomen. Het kerkbestuur van de parochie H. Maria Onbevlekte Ontvangenis had zich tot de raad gericht met het verzoek een eenmalige subsidie te verstrekken van f. 1275,- in de kosten van onderhoud en verlichting van het torenuurwerk. B. en W. stel den de raad voor de subsidie over 3 jaar te verdelen. Het voorstel werd echter met stemming verworpen. De heer Smits vond het beschamend dat men een dergelijk verzoek indiende De heer Kemperman vroeg zich af hoeveel mensen nog afgaan op een toren-uurwerk. De heren Van Mos selveld en Dercksen vonden een to renuurwerk overbodig. De heer Van Mosselveld vroeg stemming. Tegen stemden de heren Westenburger, Van Loon, Van Eijl, Kemperman, Smits, Van Seters, Duijvelaar, Dercksen en In februari 1965 heeft de aanbe steding 'en bouw plaatsgevonden van de nieuwe kleuterschool van Loon op Zand aan de Doelen-van Striecken- laan. Velen zullen de bouw met be langstelling hebben gevolgd, daar de ze zeer modern is opgezet en tevens een mooie aanpassing is in het nieu we uitbreidingsplan Loon op Zand Noord-Oost. Reeds in 1962 had de Congregatie van de zusters van Schijndel plannen een nieuwe school te bouwen, daar de bestaande veel te klein was. De opdracht hiervoor ont ving de heer Hub. Prins te Kaatsheu vel als architect, maar de toezegging van de minister uit Den Haag volgde pas in 1965. Enige tijd geleden is de ze nieuwe school klaargekomen, maar nog niet officieel geopend. De nieuwe school zal de naam dra gen van „De Zonnebloem" en de opening vind plaats op zaterdag 20 augustus om half 4. De inzegening zal pastoor J. Simons verrichten en de officiële opening zal geschieden door mej. A. M. A. Gribling, inspec- trice van het kleuteronderwijs. Ver volgens zal de burgemeester spreken. Bij deze gelegenheid zal het bestuur van de kleuterschool van de Eerw. Zusters van Liefde te Schijndel wor den overgedragen aan het nieuwe schoolbestuur onder voorzitterschap van de heer M. van Esch. Het hoofd van deze kleuterschool is de eerw. zr. M. Magdalena. De ar chitect is de heer Hub. Prins, archi tect B.N.A. te Kaatsheuvel. Zij is ge bouwd door aannemer A. J. Naber te Tilburg. De tuin om de school is ontwerp van tuinarchitect Eling te Oisterwijk. Het mozaïk bij de in gangspartij is ontwerp van kunste naar H. v. d. Poel uit Thorn, dat ook door hem is uitgevoerd. Bij deze za kelijke gegevens willen we het nu la ten en reeds wijzen op de logische bouw en indeling van de school. Bij de opening is heel Loon op Zand ge baat en daarom zullen we nadere bij zonderheden na de opening vermel den. Nu al mag gezegd worden, dat het gebouw tot in de puntjes is ver zorgd; een succes voor architect en bouwer. „De Zonnebloem" zal een echte zonnige toekomst tegemoet gaan voor de kleintjes, maar ook voor de toekomst van het dorp. Het is een echte aanwinst. DOKTERSDIENST Ook dat kan mevrouw en 't is de moeite waard om te informeren wat u in die tijd bij Hollandia kunt verdienen. Van Mosselveld. Wel kende de raad een eenmalige subsidie van f. 750,— toe aan het Waalwijkse Jachthoornkorps „Cornu Copiae" in verband met het behalen van de eerste prijs op het Wereld muziekconcours in Kerkrade. Ook werd zonder op of aanmerkingen een crediet van f. 46.000,— beschikbaar gesteld voor de inrichting van sport en expositiehal. De heren Van Seters en Van Mos selveld stelden vragen naar aanlei ding van de verhoging van de subsi die voor de Waalwijkse Muziek school. De heer Van Seters vreesde dat het uit de hand zou lopen. De burgemeester verzekerde echter dat dit niet het geval was. 450 leerlin gen uit alle lagen van de bevolking bezoeken de school. 45 leerlingen ko men van buiten de gemeente. De school draait bijzonder goed hetgeen een verhoging van de subsidie bil lijkt", aldus de voorzitter. De overige agendapunten waaronder een aantal onderwijscredieten gingen zonder op of aanmerkingen onder de hamer door. Op 1 september komt de raad (voor het laatst in de huidige samen stelling) bijeen voor de speciale wo- ningbouwvergadering. Op 6 septem ber volgt dan de vergadering met de nieuwe raad. Het weekend zaterdag 20 en zon dag 21 augustus zal de doktersdienst alhier worden waargenomen door dr. P. Wijtenburg, Hoofdstraat 4, te Kaatsheuvel, tel. 04167-2550. Ongeveer 2.000 anti-communis tische studenten hebben gisteren, terwijl president Soekarno zijn 2 uur lange herdenkingsrede voor de onafhankelijkheid hield, het staats hoofd beledigingen toegeschreeuwd. De dichte haag van militairen voor kwam dat het gejoel, gefluit, het jouwen en schreeuwen en zwaaieiï met banieren, zich ontwikkelde tot een anti-Soekarno-demonstratie op grote schaal. Na verloop van tijd verlieten de studenten demonstra tief het Vrijheidsplein, waar naar schatting 80.000 burgers bijeen wa ren. Het feit, dat de president tij dens de onafhankelijkheidsherden king openlijk gestoord werd heeft geen weerga. Typerend is tevens, dat het publiek niet corrigerend optrad tegen de studenten en overi gens zeer flauw reageerde op de rede van de president. Als oud-Baardwijkse familie, ver namen wij van de Ds. Louwe-Kooy- mansstraat: Dezer dagen op trektocht zijnde, ontdekten wij eindelijk, na lang zoeken, het naambord aan een huis, verscholen achter de groene takken van een boom. Ware het dat dit bord aan de overzijde van deze straat ook aan een huis was bevestigd, zou het ein deloos zoeken voorkomen kunnen worden. Met een kleine moeite is het te verplaatsen, dan niet onzicht baar, hetgeen toch zeker niet de be doeling is. Een opmerkende familie. Hoewel de uitkering uit het ge meentefonds voor dit jaar was ge raamd op 2.851.720,80, heeft het Ministerie van Binnenlandse Zaken 3.142.899,50 betaald. Voor de ge meente Waalwijk een meevallertje van maar even drie ton. Het nadelig saldo op de begroting kan hierdoor worden teruggebracht met een bedrag van f 77.548,20.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9