waaLwij kse en lAnqstRAAtse couraitc Jac. Bergmans begon 40 jaar geleden loopbaan alsontwerper i MM, itmaal Raad van Waspik nam afscheid van drie leden WAALWIJKSE FABRIKANT MAAKT EXCLUSIEVE SCHOENEN (Van onze verslaggever) WAALWIJK - „Gelukkig komt er steeds meer belang stelling voor de schoenenmode. Dat is heel wat anders dan vroeger. De voorlichting die op dit gebeid wordt gegeven is hieraan niet vreemd. Deze stijgende be langstelling impliceert uiteraard wel dat er steeds ho gere eisen gesteld worden aan de schoenontwerpers. Eisen werden er vroeger natuurlijk ook wel gesteld, maar de collecties waren toen niet zo uitgebreid en dit werkte voor de ontwerper natuurlijk gemakkelij ker", zo vertelde ons de heer Jac. Bergmans voor wie het 1 september 40 jaar geleden is dat hij zijn loop baan als schoenontwerper begon. Mode voorjaar 1967 is erg kleurrijk Uniek Nieuwe collectie Damesmode Tilburg De vakman Oe Thant denkt aan aftreden Moeder met 2 kinderen verdronken Noodweer teistert Italië en Oostenrijk Reisbureaus doorgelicht Bisschoppen bezorgd zijn Philips sinds begin '66 1700 man minder - tMmmmw: - u Verzet in Bredase gemeenteraad tegen bierfeesten Drie kinderen verdronken MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 66 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 lOct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" In de 40 jaar dat de heer Berg mans schoenontwerper is heeft hij de gehele ontwikkeling van de schoen meegemaakt en werkt hij ook nu nog aan het creëren van de nieuwe mo- dieuse schoenen. „De mode voor het voorjaar 1967 is erg kleurrijk. De spitse damesschoen maakt plaats voor het bredere model dat in vrolij ke kleuren wordt uitgevoerd. Zo zul len ondermeer geel, groen, oranje, paars en rood de hoofdkleuren gaan uitmaken. Ook de hak wordt lager en dikker, aangepast aan het mode beeld. Naast het veelgevraagde suède 'en kalfsleer is ook het lakleer in op komst", zo verklapte ons Jac. Berg mans. De Waalwijkse schoenfabrikant stapte in 1926 in het schoenenvak. Als zoon van de eigenaar van een schoenfabriek was hij opgegroeid in de schoenenwereld. Toch was het niet de bedoeling van de jeugdige Jac. in de voetsporen van zijn va der te treden. Hij had meer artistieke aspiraties, die overigens nog steeds in zijn ontwerpen zijn terug te vin den. Voor tekenen had Jac. Berg mans een zwak. Hij volgde een cur sus aan de Leergangen in Tilburg, bezocht de Tekenacademie in Den Bosch, volgde de Rijksvakschool en zorgde ervoor commercieel inzicht te krijgen op de Handelsschool in Waal wijk. Het lag dan ook niet in de lijn der verwachtingen dat Jac. in het schoenenvak terecht zou komen. On verwacht gebeurde dat toch want de directie van schoenfabriek Van Schijndel uit Waalwijk bood hem een functie als modelleur aan. Interna tionale ervaring deed de jonge Berg mans op in Duitsland en Frankrijk waar hij in 1928 korte tijd werkte. Terug bij Van Schijndel ontwierp hij in dit bedrijf tot 1937 de schoenen. In dat jaar stapte Jac. uit de schoe nenwereld en naar het leek voor goed. De heer Bergmans werd name lijk beherend vennoot van de leder handel Verwiel-Van Loon. In deze functie zorgde hij voor iets unieks, wat nu nog navolging ondervindt. Het leer dat hij zelf in Zuid-Amerika ging kopen bood hij de schoenfabri kanten niet zomaar aan. Hij toonde hen aan de hand van exclusieve mo dellen wat er met het leer gedaan kon worden. Vanzelfsprekend kwam dit de verkoop van het leer ten goe de. Zijn voorbeeld wordt nu dan ook nog door velen nagevolgd. Door het ontwerpen van deze modellen zorgde hij er, onwetend, voor dat hij alle kneepjes van 't modelleur-vak, waar mee hij nu furore maakt, goed onder de knie kreeg. In 1953, toen in Waalwijk de be kende SLEM werd gehouden, stap te Jac. Bergmans uit het leer om met een eigen schoenfabriek te star ten. Na bedrijven in Waspik en Ca- pelle te hebben geëxploiteerd opende hij in 1960 in Waalwijk een fraaie fabriek (Jac. Bergmans Holland N.V.) waarin nu 160 werknemers voor de fabricage van exclusieve da- mes-, heren- en kinderschoenen zor gen. Nog steeds ontwerpt Jac. Berg mans schoenen, hoewel hij uiteraard ook veel tijd aan de commerciële kant van zijn onderneming moet be steden. Ondanks de vele uren die zijn be drijf van hem vergen vervult Jac. Bergmans nog tal van functies. De bekendste zijn ongetwijfeld zijn be stuursfunctie in het Modecentrum en het voorzitterschap van het museum voor de schoen- en lederindustrie in Waalwijk. Ook als docent en tevens voorzitter van de cursus schoenont werper van de VAS heeft Jac. Berg mans bekendheid. Als voorzitter van het schoenenmuseum streeft hij er steeds naar dit museum wat aantrek kelijker te maken. „Ook opvoedkun dig" moet het museum mee spreken. Het bestuur is dus gaan zoeken naar een interessante expositie. Die werd gevonden in de „SL-66", een expositie van hedendaags en his torisch schoeisel. U weet dat deze expositie tot nu toe veel bezoekers heeft getrokken. Dat werkt stimule rend. We zullen er dan ook naar stre ven ieder jaar een aantrekkelijke ten toonstelling in te richten. Ook vol gend jaar. Ik ben namelijk enige tijd geleden tegen een collectie historisch schoeisel aangelopen. Deze schoenen, ruim 100 paar, stonden opgeslagen in een éntrepot in Amsterdam. Het museumbestuur heeft deze collectie inmiddels aangekocht. Er zijn veel waardevolle exotische schoenen bij, zodat we volgend jaar weer een aan trekkelijke expositie kunnen bren gen" vertelt ons de heer Bergmans enthousiast. Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefopn 04160-3086 De heer Jac. Bergmans (rechts) wijst burgemeester J. Teijssen een onder deel aan op de maquette van het schoenenmuseum. Al sprekende over het schoenen museum belanden we vanzelfspre kend ook bij de uitbreidingsplannen. „De plannen zijn er en de kredieten zijn aangevraagd. De bestedingsbe perking geldt echter ook voor ons. Het is dan ook maar afwachten wan neer we kunnen beginnen. Trouwens een begin is er al gemaakt want dit jaar hebben we de benedenzaal wat verbouwd. Er moet nog veel gedaan worden om het gebouw in de Grote straat tot een heus tentoonstellings gebouw te maken". In het schoenenmuseum is altijd 'n plaats ingeruimd voor de hedendaag se schoen. De produktie hiervan is in vertrouwde handen bij de heer Bergmans. Deze Waalwijker streeft er naar schoenen te maken die eisen stellen aan vakmanschap. De vakman De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, denkt aan aftreden. Hij is teleurgesteld over de nog steeds gebrekkige fi nanciële situatie van de VN en over het gebrek aan politieke suc cessen van de organisatie. Thants grootste teleurstellingen zijn, dat hij geen verzoening tot stand kan brengen tussen Noord-Vietnam en Amerika en dat hij er niet in slaagt communistisch China een zetel in de VN te bezorgen, hetgeen vol gens hem dringend noodzakelijk is. In het Betuwse dorp Ravenswaay is vrijdag uit de Lek het stoffelijk overschot opgedregd van de 27-jari ge mevr. Vermeulen-Van Alphen uit Asch (gem. Buren), die daags tevo ren met haar twee kinderen Wilma (8) en Henk (7) was gaan zwemmen en van wie sinds niets meer was ver nomen. Het staat wel vast dat beide kinderen ook zijn verdronken, hoe wel Rijkswaterstaat en de rijkspolitie- te-water het dreggen hebben voortge zet. Niemand heeft iets van een onge luk bemerkt. Mevr. Vermeulen had haar auto op de Lekdijk bij Ravens waay geparkeerd. Toen haar man 's avonds zijn gezin niet thuis aan trof, is hij bij de rivier gaan kijken. Daar vond hij de auto en de kleren van zijn vrouw en kinderen. zal in het bedrijf van Jac. Bergmans dan ook altijd nodig zijn. „Natuur lijk is gedeeltelijke automatisering niet tegen te houden. Rationalisering van de produktie is nodig. De vak man blijft echter onmisbaar. Mijn exclusieve schoenen zijn trouwens veelal handwerk. Een hoofdstuk apart vormen de jeugdschoenen. De tiener en beatle shoes worden ook in dit Waalwijkse bedrijf vervaardigd. Jac. Bergmans gaat met de tijd mee en als ontwer per vergeet hij dan vanzelfsprekend ook de jeugd en en zijn geheel eigen mode niet. Met een 40-jarige erva ring achter de rug kijkt de heer Berg mans al weer verder en probeert hij weer nieuwe modellen te ontdekken, want in zijn carriere heeft hij wel ontdekt dat de mode niet stil staat. In de door onweer zwaar getrof fen watersnoodgebieden van Oos tenrijk, te weten Karinthië, Oost- Tirol en het gebied van Salzburg, werd donderdag de toestand met het uur slechter. Beken en rivie ren zijn in woeste stromen veran derd. Tot dusver eiste het nood weer verscheidene .mensenlevens. In Noord-Tirol daarentegen schijnt de toestand langzamerhand norma ler te worden. Ook in Zuid-Tirol (Italië), waar het in de afgelopen dagen onafgebroken hevig geregend heeft en straten alsook spoorwegen blank kwamen te staan, schijnt het hoogtepunt bereikt te zijn. Eenheden van het Oostenrijkse leger en de plaatselijke brandweren zijn in de weer om inwoners van bijzonder bedreigde gebieden in Ka rinthië, Oost-Tirol en het district Salzburg, te evacueren. Op het ministerie van Economi sche Zaken worden de laatste voor bereidingen getroffen een onder zoek in te stellen naar de structuur van de reisbureaus. Het wordt ge houden in samenwerking met het Centraal bureau voor de statistiek en het beoogt een beter inzicht te krijgen in deze bedrijfstak, waar voor sinds 1958 een vestigingsbe- sluit geldt, met uitzondering van die bureaus die alleen ééndagsrei- zen organiseren. Deze doorlichting van het reisbureauwezen houdt geen verband met de moeilijkheden bij diverse reisbureaus. Er was reeds veel eerder toe besloten en er werd al melding van gemaakt in de toelichting op de begroting voor Economische Zaken 1965-1966. Het onderzoek zal onder kader waarvan de reisbureaus een groot aantal vragen naar de aard, om vang en inrichting van hun bedrijf zal worden voorgelegd. De raad van Waspik, voor het laatst in haar huidige samenstelling bijeen, heeft met een bijzonder rus tige vergadering haar 4-jarige zit tingsperiode afgesloten. De agenda gaf dan ook weinig aanleiding tot probleemstelling. Zo kon het af scheid van de 3 niet terugkerende leden van het college uitgroeien tot de hoofdschotel van de avond, welke echter niet eerder werd op gediend dan nadat de agenda was doorgewerkt. Binnen dit raam on derzocht een commissie de geloofs brieven van de leden van de nieu we raad. Vervolgens werden de bedragen vastgesteld der vergoedingen waar op de schoolbesturen over 1965 aanspraak hebben. Voor de lagere scholen werd deze vergoeding ge baseerd op f 55,- per leerling voor de jongens- en meisjesschool, en f 83,30 voor de Chr. lagere school. De vaststelling der exploitatiever goedingen van de beide kleuter scholen was gebaseerd op een ver goeding per kleuter van f 18,30 en van f 1065,- per lokaal. De wonin gen Schotse Hooglandersstraat 41 en Carmelietenstraat 14 en 18 wer den onbewoonbaar verklaard. Voor de aanschaf van een gazonmaaier door 't bestuur van de lagere meis jesschool stelde de raad een cre- diet van f 525,- beschikbaar. Een bedrag van 3 c. per inwoner werd in principe beschikbaar gesteld als bijdrage in het geschenk voor het nieuwe hoofdkantoor van de N.V. Waterleiding-maatschappij Noord- West-Brabant, van welke N.V. de gemeente aandeelhouder is. Aan de fa. A. Bakkeren verkocht de raad 2 perceeltjes aan de Roonlaan, hoek Pijperstraat, groot 725 en 415 m2 tegen een prijs van resp. f 5,- en f 19,50 per m2. Aan het slot van de vergadering nam burgemeester Welling afscheid van de heren L. Timmers, W. Sa- velkouls en A. IJpelaar die in de nieuwe raad niet meer zullen te rugkeren. „Het moet voor u, mijn heer Timmermans", aldus de voor zitter, „een voldoening zijn geweest mee te werken aan wat tot stand kwam. In uw 20-jarig lidmaatschap hebt u Waspik zien groeien en ook leefbaarder zien worden. Voor Was pik een rede om u dankbaar te zijn. Dat u de tijd gekomen achtte om u terug te trekken toont de grootheid van uw karakter. U, mijn heer Savelkouls, zijn wij dankbaar voor uw deskundige adviezen en voor het inzicht dat u ons gegeven hebt in technische zaken. Wij be treuren het onverenigbaar zijn van uw maatschappelijke functie en 't lidmaatschap van de raad. Waspik ligt u na aan het hart. U zult daar om blijven doen wat nuttig, nodig en wenselijk voor Waspik zal zijn". Waardering had burgemeester Wel ling ook voor de heer IJpelaar, die het als jongste raadslid niet het ge makkelijkst had. „U zult uw poli tieke loopbaan nog niet afbreken. UW interesse is zodanig dat eer lang nog een andere beslissing ge nomen kan worden. Waardering hebben wij voor u omdat u zo eer lijk en ronduit om informaties vroeg waar u het politieke spel niet kon volgen. Wij danken u voor het werk dat u met ons tot stand bracht". Timmers, Savelkouls en IJpelaar brachten hierop dank aan de voor zitter, de wethouders en de raads leden voor de samenwerking. De Nederlandse bisschoppen heb- zich gisteren op hun maandelijkse bij eenkomst beziggehouden met het vraagstuk van de onrust en de angst bij vele Nederlandse katholieken over gewijzigde verhoudingen in de Kerk. Allerlei zaken die zij van jongsaf hebben beschouwd als belangrijk voor de. Kerk, worden gewijzigd of afge schaft. Vaak wordt de onrust ver groot door de manier waarop nieuwe visies in de publiciteit worden ge bracht. De bisschoppen vragen dege nen die zich in het geloof van de Kerk verdiepen, hun mede-gelovigen niet in verwarring te brengen door uitlatingen, die de indruk maken het geloof te willen ontkenen of in twij fel trekken. Het aantal personeelsleden van Philips in Nederland is sinds begin van dit jaar met 170o gedaald tot 85.000. „Wij zijn selectiever gewor den bjj het aannemen van nieuw personeel, met name voor de niet direct produktieve werkzaamheden, maar in het eigenlijke personeels beleid is niets veranderd. Er zullen na de viering van het 75-jarig bestaan, eind september, ook pertinent geen harde afvloei ingsmaatregelen genomen worden", aldus het bestuur. De selectie wordt toegepast via het minder vervangen van normaal vertrekkend personeel (een andere baan, pensioen, huwelijk enz.). Dit blijkt duidelijk uit de cijfers van de aantallen vertrekkende en nieuw- komende personeelsleden. Ie h. 2e h. Ie h. 1965 1965 1966 Vertrekkend pers. 5100 5800 4800 Nieuw pers. 6100 7400 3400 „Het bierfestival doet schade aan de goede naam van onze stad", al dus het gemeenteraadslid A. Kroon (prot. Chr.) te Breda tijdens de jongste raadsvergadering. Hij vroeg burgemeester en wethouders elke medewerking aan het bierfestival te onthouden en in overleg met de organisatoren, de commissie voor stedelijke activiteiten en de VW, te komen tot evenementen die de goede naam van Breda kunnnen bevorderen. De bierfeesten welke in Breda elk jaar begin augustus worden gehouden, hebben ook deze keer tot onregelmatigheden geleid. Na afloop van de feesten krijgt de justitie in Breda steevast veel mishandelingen en artikel 26-za- ken (rijden onder invloed) te be handelen. Dit jaar greep de justitie in door een vechtpartij op de bier feesten snel te berechten, waar door een voorbeeld kon worden gesteld. De feesten hebben tot doel de bier-consumptie te verhogen en stadgenoten en toeristen vertier te bezorgen. De feestelijke sfeer wordt vaak gauw bedorven doordat vooral de jeugdige feestgangers te veel bier drinken. Dan moet de politie de zaak in rechte banen zien te houden. In het weekblad „Onderweg" van het bisdom Bre da werd reeds vóór de bierfeesten begonnen, afwijzend op de feesten gereageerd, gezien de ervaringen in het verleden. In Scheveningen zijn vrijdagmid dagmiddag de 16-jarige Johanna An ker, haar 12-jarige broertje Arjan en hun buurmeisje Janneke den Hollan der in de Noordzee verdronken. Bij een poging om de kinderen te redden werd een agent van de straatbrigade aan zijn been gewond. De 3 slachtof fers, afkomstig uit Nieuwerkerk aan de IJssel, waren een dagje uit met de moeder van Johanna en Arjan. Mevr. Anker bleef in haar auto op de boule vard zitten, terwijl de kinderen de zee in gingen. Het drietal liep te ver het water in, waarop de vuurtoren wachter alarm sloeg. Politiemannen en hulpvaardige, badgasten arriveer den echter te laat om nog hulp te kunnen bieden.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1