Gaat woningnood nu tot het verleden behoren? DRUNEN Van den Elshout en De Bont 25 jaar geleden opgericht 1965 WAS KEERPUNT Abonneert U op dit blad Sm id Je Verhaten en de sirgd tegen Mars tm m mm* n 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 AUG. 1966 3 Tekort minder dan verwacht Meeval Crescendo Uitvoer daalde in juli sterker dan de invoer Capelle Mijnheer Robert is teruggekomen In geen enkel jaar na de tweede wereldoorlog heeft zich in Neder land een zo sterke cumulatie van feiten en gebeurtenissen ten gunste van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid voorgedaan als in het jaar 1965. Hoogstwaarschijnlijk zal in de toekomst het jaar 1965 be schouwd worden als het scharnierpunt in een ontwikkelingsproces, waarin de schaarste aan woningen bijna een blijvend element leek te gaan worden. Dit zegt de directeur-generaal van de volkshuisves ting en de bouwnijverheid in het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1965 van zijn dienst. Volgens het jaarverslag kwamen rond 115.000 woningen gereed, waar mee een belangrijk deel van de woningbehoefte kon worden bevre digd. Bovendien is met dit aantal bewezen, dat de bouwcapaciteit groot genoeg is om 't gestelde doel, de bouw van 125 000 woningen per jaar als een reële mogelijkheid te zien. Het tempo waarin het woning tekort kan worden opgeheven lijkt thans aanmerkelijk gunstiger. Het aanvankelijk voor het begin van 't jaar 1965 geraamd tekort van 200 duizend woningen blijkt op grond van de resultaten van het in 1964 gehouden woningbehoefte-onder zoek ongeveer 25.000 lager te zijn dan volgens de prognose kon wor den verwacht. Voorts bleek het aantal voltooide woningen in 1965 rond 10.000 hoger dan de geraamde 105.000 en was het aantal minder dan werd aangenomen. Regening houdend met het vo renstaande, kan het tekort aan het eind van 1965, dat aanvankelijk op 172.000 woningen was geraamd, thans geschat worden op 130.000 a 140.000. De eerste symptomen van een gezondere woningmarkt in sommi ge gebieden zijn volgens het ver slag reeds merkbaar. Het snel afnemen van het wo ningtekort biedt in verschillende streken de gelegenheid proeven te nemen met een vrije systeem van „bouwdistributie". Er kan thans ernstig overwogen worden, of de tijd niet rijp is het gehele complex van maatregelen rondom bouwen en wonen te vereenvoudigen of zelfs voor het grootste deel op te heffen. Door een sterk gedifferentieerde huurverhoging per 1 januari 1966 en 1967, tezamen met een aanzien lijke verhoging van het initieel sub sidie - waaraan nog een terugwer kende kracht van ongeveer 1,5 jaar werd verleend - wordt met kracht naar een harmonisch huurpatroon gestreefd. De lossere vormen van huurbe- heersing, die, naar verwacht mag worden, in verschillende delen van het land reeds op korte termijn mo gelijk zullen zijn, zullen resterende onevenwichtigheden moeten recht trekken. De percentages woningen met centrale verwarming zijn in het verslagjaar opnieuw sterk toege nomen. Complexen etagewoningen in de gesubsidieerde sectoren blij ken voor meer dan 90 pet. van cen trale verwarming te worden Voor zien. Op grond van de beschikbare gegevens ligt het percentage in de ongesubsidieerde sector iets lager, namelijk 83 pet. Ook het percentage voor eens gezinshuizen steeg aan zienlijk, namelijk van 8 in 1964 tot 18 in 1965. De nieuwe woningwet biedt voor de realisering van gerichte subsidie alle ruimte. Door in het nieuwe bouwprogramma een grotere plaats in te ruimen voor woningen ten behoeve van de beter betaalde werknemers, kunnen via de door stroming in ruimere maten een voudige woningen vrijkomen voor degenen, die op lagere huren aan gewezen zijn. Het jaar 1965 is, evenals het voorgaande, voor de bouwnijver heid een bijzonder gunstig jaar ge weest. Aan gebouwen inclusief wo ningen, werd voor een bedrag van f 5.213 miljoen geproduceerd (1964: f 5.606 miljoen). Het aandeel van de woningbouw was 51,6 pet. (1964: 49,3 pet.). De arbeidsbezetting nam van 1 juli '64 tot 1 juli '65 toe met 6.300 man of 4 pet. Dit is aanmerkelijk meer dan de groei van de totale beroepsbe volking, welke slechts 1 a 2 pet. per jaar bedraagt. Alleen reeds als gevolg van dienstplichtfaciliteiten was op 1 juli 1965 de arbeidsbe zetting ca. 3.000 man hoger dan een jaar tevoren. De produktiviteit werd gunstig beïnvloed door: De afnemende spanning op de ar beidsmarkt van de bouw; De grotere continuïteit door bouwstromen; De bevordering van de toepas sing van de arbeidsbesparende bouwmethoden; Het aanboren van additionele bouwcapaciteit. In verband met het feit, dat het aannemersbedrijf van den Elshout en de Bont N.V. 25 jaar geleden werd opgericht, hield de directie van deze N.V. zaterdagmiddag j.h in restaurant „Lido" aan de Vijver laan te Waalwijk een receptie, die overweldigend druk werd bezocht. Een ruim 200 zeer fraaie bloem stukken hadden de zalen van ,Lido' in een ware bloementuin herscha pen. Onder degenen die de directie kwamen gelukwensen bemerkten wij o.a. de burgemeester van Waal wijk, de heer J. Teijssen, de wet houders J. v. Heeswijk en K. v- Laack, alsmede diverse Gemeente raadsleden. Verder waren aanwezig de ge meenteontvanger, de heer Froklage en de directeur Gemeentewerken, de heer Kobben met zijn stafleden. Voorts zagen wij het personeel van de Gemeentelijke Licht- en Water bedrijven, de burgemeester van 's-Gravenmoer, de heer Koopman, alsmede het bestuur van de Ver eniging van Wegenbouwers, dat bij monde van de voorzitter, de heer Vissers uit Drunen, aan de heer de Bont de verguld zilveren me daille wegens 25-jarig lidmaatschap van deze vereniging eh het daar bij behorende diploma aanbood, be nevens een prachtig schilderij. En dan waren er verder nog on telbare zakenrelatie's van de jubi lerende N.V., vrienden en beken den, waaronder de besturen van de Waalwij kse voetbalver. RKC, WSC en RWB, die het op hoge prijs schenen te stellen de heer en me vrouw de Bont met hun zilveren pubileum te kunnen feliciteren. Naast de vele gelukwensen wer den ook talrijke waardevolle ca deaus aangeboden. De harmonie „St. Crispijn" uit Waalwijk bracht tijdens de receptie een serenade, waarbij door de voorzitter der Har monie, de heer Fr. Smolders, ge lukwensen werden aangeboden. Ook de harmonie „St. Bavo" uit Raamsdonk was met zijn drum band naar Waalwijk gekomen om de jubilerende firma een serenade te brengen. De voorzitter van deze vereniging, de heer C. Langewerf, wenste de heer en mevrouw de Bont niet alleen namens „St. Bavo" geluk, doch bracht tevens de geluk wensen over van de burgemeester en de secretaris van Raamsdonks- veer, die beiden verhinderd waren. Al met al was het een receptie, zoals er maar zelden worden gehou den en die het bewijs leverde, hoe hoog de firma van den Elshout en de Bont staat aangeschreven. Dat de directie van dit bedrijf zich een gulle gastheer toonde, be hoeft geen betoog. Ook de heer v. Hooff, eigenaar van „Lido", ver diend alle lof voor de keurige wij ze waarop deze receptie was ver zorgd. Het geheel was in één woord, af! MOOI SUCCES MET POLITIEHOND De heer A. v. d. Lee van de Politiehon denvereniging „De Verdediger" behaalde op de kringwedstrijden te Heeswijk met zijn hond de eerste prijs met 305 punten. DRUNENSE ZWEMKAMPIOEN SCHAPPEN Zaterdag werden in het zwembad te Dru nen door de Drunense zwemvereniging de wedstrijden gehouden om het kampioen schap van Drunen. Bij de dames werd voor de tweede maal Mieke Klerks kampioen en bij de heren werd voor de tweede maal Jan Rechters degene die de titel op zijn naam bracht. De uitslagen waren als volgt Meisjes beneden 16 jaar 1. Adry van Gorp; 2. Marita van Zoom; 3. Riet van Gorp. Jongens beneden 16 jaar 1. Frans Güppertz; 2. J. M. Vinkenvleugel; 3. A. H. Staal. Dames boven 16 jaar 1. Mieken Klerks; 2. G. Elshout; 3. Leny Portier. Heren boven 16 jaar 1. Jan Rechters; 2. Jos Kuijten; 3. Jan van Roosmalen. JEUGD-ZWEMDIPLOMA'S Zaterdagmorgen werden in het zwembad te Drunen de jeugdzwemproeven afgeno men voor het jeugd-zwemvaardigheidsdi- ploma. Voor diploma A slaagde 31 candi- daten voor ploma B, 11 candidaten voor di ploma C konden geen diploma's worden uitgereikt. De zwemvaardigheidsproeven werden afgenomen onder rijkstoezicht. Onderstaande jongens en meisjes kregen 'n zwemdiploma. Zwemproef diploma A Ivonne Hagen; Wim Henkens; Loet Ge vers; Jan-Huib v. d. Hout; Ine van Riek Nanda Lameijn; Treesje van Oijen; Han- ny van Engelen; Laura Popma; Maaike Janssen; Rietje Hagen; Trudi van Balkom; Ria de Vaan; Marie-Louise van Bokhoven; Jeanne Krols; Hetty Molenbrugge; Rita Kuijs; Barbara Kamphorst; Hanny v. Hel- vert; Theo Leijtens; Theo van Son; Anne- Marie Bloem; Peter v. Weert; Jan Elshout; Beppie Schoenmakers; Alie v. d. Voort; Dini Timmermans; Mieke Elshout; Hanne-, ke Elshout. Zwemdip'oma B, Geoefend zwemmer Jeannette Kamp; Sjaantje Smits; Liesbet v. cl. Hout; Marjo van Haider; Wim v. Sam- beek; Gerard Romson; Marianne Bloem; Astrid v. d. Voort; Adje Nelis; Wim Pij nappels; Ans v. d. Laar, allen wonende te Drunen. GEMEENTERAAD DRUNEN De raad van Drunen komt vrijdag 26 augustus a.s. ten gemeentehuize in verga dering bijeen. 1. Vaststelling notulen van de raadsverga dering van 14 juli 1966. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven en toelating nieuw benoemde raadsleden. 4. Voorstel van burgemeester en wethou ders om medewerking te verlenen aan een verzoek van a. De Stichting Schoolbelangen te Dru nen om beschikbaarstelling van gel den voor aanschaffing van speelmate riaal voor de R.K. Kleuterschool in de Schoolstraat; b. Het bestuur van de Albert Schweit- zerschool voor aanschaffing van 15 leerlingensets. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van vijf woningwetwoningen. 6. Voorstel tot verkoop van bouwterrein. 7. Voorstel tot a. het voteren van een crediet voor de kosten verbanden aan de omschake ling op aardgas; b. wijziging van de tarieven van het gas bedrijf in verband met de overgang op aardgas. 8. Voorstel tot het voteren van aanvullende credieten voor de uitbreidingsplannen De Naulanden en Braken-Oost. 9. Voorstel tot verlening van de rekening courant-overeenkomsten voor het school jaar 1966-1967 met de Stichting Katho lieke Levensschool „Drunen e.o." en de Stichting Mater Amcbilisschoo! te Dru nen. De uitvoer is in juli van dit jaar sterker gedaald dan de invoer. Vo rige maand werd de invoer maar voor 84 pet. door de uitvoer ge dekt, terwijl dit percentage in juni nog op 90 uitkwam. In juli werd voor 2,362 (in juni: 2,475) miljoen gulden ingevoerd en voor 1,989 (2.216) miljoen gul den uitgevoerd. Ten opzichte van juli 1965 is de invoer gedaald met 42 miljoen gulden of 2 pet. De uit voer daarentegen steeg en wel met 23 miljoen of 1 pet. Sedert "begin van dit jaar bedroeg het invoersaldo 3,119 miljoen gulden en was daar mee 874 miljoen gulden hoger dan in de overeenkomstige periode van 1965. P.V. „DE LUCHTVAART" De postduivenvereniging „De Luchtvaart", hield in samenwerking met de postduiven vereniging „De Reisduif" uit Waspik een wedvlucht vanuit Pont, St..'Max. Afstand 312 km. De uitslag was als volgt F. Huyps 1 16 33; P. Nieuwenhuizen 2 31 56 57; L. ten Berge 3 28 41 46; B. Pols 4 8 9; A. v. Oosterhout 5 21 25 30 34 59 63; N. Smits 6 7 24 36 62; F. v. Hoof 10 22; G. Kemmeren 11 12 61; B. Vex- duijn 13 14 35 49 50; H. van Dam 15 37; C. Blok 17 19 38; C. Fitters 18; P. v. d. Elshout 20; H. Verduijn 23 39 40 42 44 58; P. Kuijten 26; M. J. v: Dongen 27; S. Selders 29 52 60; Dr. Smits 32; A. de Wit 43; M. v. d. Galien 45; A. Tactor 47 48; A. Klootwijk 51; H. Nerings 53; A. Akker man 54; A. v. Beek 55. HEERJANSDAM - SSC 4-1 Zaterdag j.l. speelde SSC de laatste oe fenwedstrijd. Men had ditmaal als tegen stander gekozen de voetbalvereniging Heer jansdam uit die plaats. De Vrijhoevenaxen kwamen ditmaal met slechts één wijziging in haar ploeg. Als geheel heeft deze ploeg wel voldaan. De spelers deden het deze za terdagmiddag wat kalm aan. Voor de rust zag men het beste deel van de wedstrijd. Beide partijen lieten enkele fraaie staaltjes van voetbal zien, doch tot doelpunten kwam het in deze eerste helft niet. De tweede helft vertoonde niet dat spel van voor de rust. Toch kwamen in deze speelhelft de doelpunten tot stand. Nadat Heerjansdam was uitgelopen tot 3-0 kwam SSC door Maton tot een tegenpunt. Het was wel het mooiste doelpunt van deze wedstrijd. Ma- ton ving het leer op teT hoogte van de mid denlijn en in één rush ging het op het doel van Heerjansdam af om dan met een har de kogel tot doelpunten te komen. Heer jansdam wist de stand nog op 4 - 1 te bren gen en daarmede kwam het einde van deze wedstrijd. Het 2e elftal verloor eveneens en wel met 2-1 van het 2e elftal van Heer jansdam. Zaterdag a.s. vangt dan de competitie weer aan. De eerste wedstrijd wordt thuis gespeeld en wel tegen Zuidvogels. Hierop komen we in een volgend nummer nader terug. P.V. „NOOIT GEDACHT" Bovengenoemde vereniging hield zaterdag een wedvlucht vanuit Or leans. De uitslag luidt als volgt: A. Nieuwenhuizenl 10 19; G Ro- zenbrand 2 6 8 9 13 21; D. v. Os 3 25; C. Pullens 4; Joh. Sterren burg 5; C. Broeks 7; A. Vos 11; P. Blom 12 17; M. Netten 14 20; A. v. Gooi 15; J. v. Zeist 16; E. Braspen ning 18 24;A. Florijn 22; P. de Meter 23; A. Heijbloem 26. Ingemand werden 102 duiven; le duif 2.54 uur; laatste duif 7.33 uur. a.s. Donderdag inmanden voor Parkestone tussen 6.15 en 8.15 uur. Wc VUDIO AVAN 117. „Zo, Iwan!" viel een in de buurt staande Amerikaan de lachende Rus in de rede. „Zo. vind jij dat een krankzinnig spel? Nou, dan ben ik je makker, hoor! Ik vind het ook maar een jongejuffrouwenspel letje. Het is mij niet dynamisch, niet machtig genoeg!" „Zeg dat wel", grinnikte de Rus. „Wat een zot spel! Met een balletje en een paar staafjes en dan drie paaltjes gooien! Het is om je een aap te lachen! O, o, o, hoe verzinnen ze het! Nee hoor, geef mij maar lie ver van dat rauwe werk. Je weet wel, klets, boem, pats, lijf aan lijf! Dat is pas leuk!" „Mooi zo, riep de Amerikaan uit. „Dan moest jij maar een meedoen aan zo'n partij tje Amerikaans voetbal! Dat is een opwindend spel, waar alles bij ge oorloofd is!" „Ook blauwe ogen slaan?" vroeg de Rus opgetogen. „Jazeker..", antwoordde de Ame rikaan. „En ook ribben kneuzen en kaken ontwrichten". „Leuk! dan doe ik mee!" riep de Rus ver heugd uit. „Wacht je even, John? Dan haal ik nog een paar kamera den op!" Verdrietig over het wan begrip, dat er in Amerikaanse en Russische kringen bleek te heer sen over zijn edele cricketspel, ruimde de Engelsman zijn wicket en zijn bat op, om plaats te maken voor zijn Russische en Amerikaan se vrienden, die nu eens een potje zouden gaan voetballen. Nu. Met ijzige onverschilligheid keek de En gelsman dit zogenaamde voetballen eens aan. Ruig, woest en onver schillig bonkten de Russen en de Yankees tegen elkaar op. Bij iedere aanval bleef een stelletje spelers volkomen gekneusd op de grasmat liggen, doch dat mocht hen de pret niet drukken, want blijkbaar had den ze lol voor tien. Doch terwijl de pure vreugde van deze sportbe oefenaars zich zo demonstratief toonden op het speelveld, landden in een bos in de buurt de eerste parachutisten van de oorlogsdae- mon Mars FEUILLETON door: Joseph Hocking 21. De predikant zweeg, niet wetend wat te zeggen. „Is mijn gezicht veranderd?" vroeg Brichtauer. „Neen. dat is het niet! Je bent natuurlijk van een jongen een man geworden en er ligt een zekere. lijdenstrek op je gezicht. Maar de familietrekken zijn duidelijk ge noeg. en toch.Je voorhoofd bij voorbeeld. dat schijnt me breder toedaar, waar ze zeggen, dat het wiskundig deel van de hersenen ligt. Neen, toch niet.ik geloof eerder, dat je ogen een andere uit drukking hebben gekregen". „De kleur is toch niet veranderd, wel?" „Neen. en toch zijn het Roberts ogen niet. Ik heb altijd gevonden, dat je.neem het me niet kwalijk, een schuwe blik in je ogen had. En je maakte de indruk van iemand, die zich gemakkelijk laat verlei den. op verkeerde wegen. Maar nu zie je er uit, alsof je je door niemand meer leiden laat!" De predikant was blijkbaar op gewonden en sprak meer in zich zelf dan tot zijn gastheer, die een invloed op hem uitoefende, waar voor hij zelf geen verklaring wist te vinden. En Brichtauer had hém met opzet gevraagd, dat hij hem nauwkeurig bekijken zou. Want niemand kon hem beter kennen dan een der meest vertrouwde vrienden van zijn vader, die jaren lang aan huis gekomen was. En de predikant was allicht een scher per opmerker dan alle bedienden bij elkaar. Als hij niet aan 'm twij felde, dan durfde hij ook met groter vertrouwen Bertha Legner onder de ogen te komen. Want, waarom wist hij zelf niet, van haar kant duchtte hij nog het meeste gevaar. „Voordat ik naar huis terugkwam heb ik heel wat tijd tot nadenken gehad, mijnheer Borlas, en men zegt, dat niets het uiterlijk van 'n mens zo verandert als dat. Het zou me werkelijk niets verwonderd hebben als u mij niet herkend had. „O, maar zó is het niet! Ik zou je overal dadelijk herkend hebben. De trekken der Reichmanns zijn niet zo algemeenmaar dat is 't ook niet. En toch ben je veranderd, jongeman!" „Dan is het goed!" zei Brichtauer. Hij voelde zich onzegbaar opge lucht en hij nam de sigaar weer op die hij had laten uitgaan. „Ja, neem me niet, maar wilt u geen sigaar hebben?" „Graag, maar je vader hield er nog ouderwetse opvattingen op na betreffende roken in de salon. Je herinnert je toch wel dat hij hier nooit rookte?" „Neen., ja, ik weet het wel., maar ik was het vergeten.acht jaren zijn een hele tijd en het ruwe buitenleven doet je de fijne puntjes van de conversatie wel wat verge ten. De sigaren staan in de bibli otheek. Ik zal ze even halen". „Ik weet niet wat ik aan hem heb", dacht de predikant, toen hij weg was. Hij is evenmin de Robert Reichmann van acht jaar geleden als ik het ben. En toch is hij het weer wel! Hij is een heel ander mens geworden in die jaren. Zijn kijken en zijn spreken zijn totaal veranderd. Zijn stem is bevelend geworden, zonder enig teken van onderdanigheid". Brichtauer kwam met een paar kistjes sigaren terug. „Ik ben vergeten wat uw lieve- lingsmerk is", zei hij lachend. „Maar ik heb hier allerlei soorten: lichte en zware". De predikant koos een sigaar uit en stak op, terwijl hij zijn gastheer onafgebroken in het oog hield. „Vind je het hier veel veranderd, Robert?" vroeg hij na een poosje. „In zekere zin wel, maar dat is natuurlijk. Ik denk, dat die ver andering meer aan mij dan aan de dingen zelf ligt. Dat neemt niet weg, dat ik alles heel mooi vind zoals het is. Het is een heel ver schil met de wildernis. Die is vre selijk". „Zo?" „Ja, waar ik geweest ben tenmin ste was het afschuwelijk. Alles even woest en verlaten. Als iemand wil leren wat eenzaamheid is, dan moet hij daar heen gaan! Alles is er even saai, er zit geen muziek in!" „Voor zover ik weet, heb jij nooit veel om muziek kekeven" „Maar een mens kan verande ren. Weet u wat honger is.gees telijke honger?" De predikant keek hem doordrin gend' aan. „Och, dat zal iedereen wel eens in zijn leven ondervonden hebben", zei hij. „Ik geloof dat ie dereen, die naar de wildernis gaat, er van kan meepraten. Ieder ander oord is een hemel daarbij vergele ken. Weet u wel, dat ik tot vandaag toe in jaren geen zingen van vo gels gehoord heb?" „Ja, ik denk wel, dat woeste streken nu juist niet om de zang vogels beroemd zijn", zei Borlas, zonder zich rekenschap te geven van zijn gezegde, omdat hij teveel zat te piekeren over de uitdrukking „geestelijke honger", die hij van Robert Reichmann niet verwacht had. „Maar in elk geval heeft het jou veranderd, Robert., grondig veranderd!" Brichtauer voelde zich niet op zijn gemak. Die herhaling duidde op twijfel. „Och ja, het leven in een ander werelddeel verandert ook veel in de ideeën van een man, Wat je in je kinderjaren werd ingeprent over „wat men doet" en „wat men niet doet", wat in je familie van vader op zoon regel en gebruik is ge weest, daar geloof je ook niet meer zo onberedeneerd in". „Wat bedoel je daarmee?" vroeg mijnheer Borlas. „Je hebt, hoop ik, toch niet alle eerbied verloren voor de tradities van je oud geslacht?" „Wat zal ik zeggen?" antwoordde Brichtauer lachend. „Als jongen vond ik dat allemaal denkelijk heel indrukwekkend. maar nu.besef ik wel, dat alles ook anders kan dan het honderden jaren lang ge gaan is". Brichtauer was zich niet bewust, hoe verkeerd hij met dat gezegde deed. Hij kende de predikant niet genoeg om te begrijpen hoe erg deze het vond. „Maarzeg eens vroeger heb ik veel verdriet van je gehad.je zult me toch niet opnieuw bezorgd maken?" „Als iemand heeft meegemaakt. Maar kom, laten we er niet verder op doorgaan", zei hij opstaande. „Ik wil uw gevoelens niet kwetsen", „Maar ik wil er liever wel op doorgaan!" „Laten we er niet over kibbelen! Ik ben teruggekomen om een goed landheer te zijn en dat is toch al les, wat u van me verwachten kunt, nietwaar, al zou ik de dingen dan een beetje op mijn eigen manier doen!" Brichtauer had de eerste fout ge maakt na zijn terugkomst. Robert Reichmann zou zoiets nooit tegen de predikant gezegd hebben. Hij had zich nooit druk gemaakt over traditie of familie-eer. En juist dat wekte een ernstige twijfel in het hart van de oude predikant. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3