waaLwij kse en lAnestRAAtse couRAnt „Efteling" verwelkomde zaterdag de miljoenste bezoeker feestelijk T Kleuterschool „DeZonnebloenfwerd zaterdagmiddag officieel geopend IN SEPTEMBER WORDT 14-MILJOENSTE VERWACHT AANWINST VOOR LOON OP ZAND wWl f iüfi Korte berichten Voetbaluitslagen ril Venis - Oisterwijk wint Uni- schoen- toernooi in Waalwijk Beschrijving van kleuterschool „De Zonnebloem" Rij van sprekers Inspecteur Het gebouw MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 66 De tcho vad het Zuiöen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Het Sprookjes en Natuurpark „De Efteling" in Kaatsheuvel kon zaterdagmorgen de miljoenste bezoeker van dit jaar begroeten. Het was de heer A. van Haren (30) uit Nijmegen die om kwart over elf aan de kassa het miljoenste kaartje kocht. De direc teur van »De Efteling", de heer Diender stelde de Nijmegenaar van dit heugelijke feit op de hoogte. De heer Van Haren die het park sa men met zijn zuster en zijn twee zoontjes bezocht kreeg enkele cade aus en een feestelijk verzorgde dag in het sprookjespark aangeboden. Het was de eerste maal in de 15-jarige geschiedenis van „De Ef teling" dat aan de kassa het mil joenste kaartje werd verkocht. Wel trok het park ieder jaar ruim één miljoen bezoekers, doch dit aantal werd bereikt door de kaartverkoop van de Ned. Spoorwegen en een aantal reisbureaus die na de slui ting van het park pas meedelen hoeveel kaartjes er verkocht zijn. Het bezoek aan „De Efteling" is dit jaar enorm. Niet vreemd hier van is ongetwijfeld het fantastische „Fabiola-sprookje" dat dit jaar ge reed kwam. Half september hoopt het „Efte ling"-bestuur de 14-miljoenste be zoeker te verwelkomen. Dit feit zal op een bijzondere wijze worden ge vierd. Vast staat, dat de gelukkige in ieder geval een vier-persoons auto in ontvangst zal mogen ne men, en verder een onvergetelijke „Efteling"-dag zal worden bezorgd. De 14 miljoenste zal dus in „De Efteling" een echt sprookje mogen beleven. Een onvergetelijke dag was het zaterdag ook voor de heer Van Ha ren die om kwart over elf, zich van niets bewust, voor zijn zus en zijn twee kinderen Egnar en Arno een kaartje kocht. Groot was de vreugde toen de heer Van Haren van de heer Diender vernam dat hij de miljoenste bezoeker was. De heer Van Haren vond het jammer dat zijn echtgenote, die voor on derzoek opgenomen is in een zie kenhuis, dit niet mee kon maken. In het restaurant werd het ge zelschap begroet door de voorzitter van het Stichtingsbestuur, mr. R. van der Heijden, de secretaris de heer M. van Nieuwstadt, de heer A. van den Meijdenberg, personeels chef en mej. Tuerlings, direktie-se- cretaresse. Na van de verrassing bekomen te zijn maakte de familie Van Haren vergezeld van de „Efte- ling"-direktie in de koets een rond rit door het sprookjespark. Tijdens een feestelijke lunch bood mr. Van der Heijden de heer Van Haren 'n pick-up aan, terwijl zijn zuster 'n radio ten geschenke kreeg, 's Mid dags stonden alle attracties van het park de familie Van Haren gratis ter beschikking. In feite was de heer Van Haren de 1.300.000-ste bezoeker. Bij deze betalende miljoenste is geen reke ning gehouden met bezoekers die naar „De Efteling" zijn gekomen met de Spoorwegen, via reisbureaus terwijl ook de houders van abonne menten buiten beschouwing zijn gelaten. EREDIVISIE PSV—Sittardia 1—2 Willem IISparta 03 DOS—MVV 0—2 Go Ahead—DWS 1—0 FeijenoordFC Twente 51 Ajax—NAC 4 1 GVAV—Elinkwijk 4—1 Fortuna '54Xerxes 41 Telstar—ADO 2-4 EERSTE DIVISIE RCH—SVV 4—0 VitesseHolland Sport 04 FC Den BoschAlkmaar 30 RBC—SC Cambuur 0—0 ZwartemeerVolewijckers 30 Blauw Wit—DFC 2—0 FC Zaanstreek—DHC 3—1 VolendamVelox 42 Heracles—NEC 3—1 De GraafschapEindhoven 02 TWEEDE DIVISIE Roda JC—PEC 2—1 Hermes DVSLimburgia 11 Zwolse BoysWilhelmina 11 WageningenHaarlem 10 NOADExcelsior 05 AGOVVHilversum 31 HelmondiaZFC 40 Heerenveen—FC VVV 0—3 EDO—HVC 2—2 TubantiaFortuna (VI.) 03 BaronieVeendam 40 De heer A. van Haren en zijn zuster worden door de „Efteling"-di- rektie verwelkomd. Links de direkteur de heer A. Diender, uiterst rechts zijn secretaresse mej. Tuerlings. Op het WSC-terrein te Waalwijk had zaterdag het Uni-schoen voetbal toernooi plaats. Aan dit jaarlijks te houden toernooi werd deelgenomen door alle bij dit concern aangesloten bedrijven te weten Timtur Waalwijk, Pantolux, Bunschoten; Venus, Ois terwijk en Parade, Meerveldhoven. Uit deze vierkamp kwam tenslotte Venus uit Oisterwijk als overwinnaar te voorschijn door een 3-1 overwin ning in de finale op de beker-houder Timtur-W aalwijk Deze 3-1 overwinning gaf trou wens de juiste verhouding weer van deze finale, waarin Venus-Oisterwijk vooral na de rust een duidelijk veld- overwicht toonde. Het toernooi dat de gehele dag in beslag nam begon 's morgens met de wedstrijden Tim tur-Venus 2-2; Pantolux - Parade 7-1; Venus - Pantolux 2-1. ,s Middags was het Timtur - Parade 5-0; Venus - Parade 1-0; Timtur- Pantolux 2-2. De finale was een aan gelegenheid geworden tussen Venus en Timtur met 't bovengenoemde re sultaat waardoor Venus dit jaar de wisselbeker mee naar huis mocht ne men. Tijdens de middag-pauze wer- den de deelnemende clubs met hun supporters in het „Lido" onthaald op een echte Brabantse koffietafel. De finale werd opgeluisterd door het Waalwijkse Jachthoorncorps „Cornu Copiae". Deze show trok eveneens veel aandacht en oogstte veel bijval. De wisselbeker werd uitgereikt door de heer G. de Graaf, directeur van de Timtur, het bedrijf dat dit jaar als bekerhouder 1965-1966 dit toernooi moest organiseren. Bij deze beker uitreiking werden hartelijke woorden gesproken en kreeg Venus de geluk wensen te ontvangen van alle deelne mende clubs en supporters. Een ge slaagd en gezellig toernooi dat het volgende jaar weer zal worden ge houden in Oisterwijk nu Venus de trotse en gelukkige bezitter is gewor den van deze Uni-schoen voetbal tro fee. Het gebouw is een molenwiekplat tegrond. Via een hoofdingang komt men in een grote hal met gele muren, doorregen met omberkleurspeklagen. De plafonds zijn samengesteld met parapine delen. De vloer kan worden verwarmd. De centrale verwarming is van de fa. Boink-Meijer uit Tilburg. Smederij Schaaf stra te Kaatsheuvel leverde de leuke kapstokjes. Een ven ster in de wand geeft gelegenheid voor opvoering van poppenkastspel, dat vanuit de personeelskamer wordt gedaan. Vanuit deze hal komen de 3 vleugels als werk en speellokalen. Elk lokaal heeft een kleuterboek met aanrecht en zandwatertaf eitje. De be schildering en stoffering is aardig fris gehouden. Elk lokaal heeft een kleuterterras met windscherm en fantastische zon wering die zeer apart is aangebracht. De sanitaire verzorging is zeer doel matig, want er zijn wasbakken, bad jes, wastroggen, etc. Vanuit het tochtlokaal komt men op de speel plaats met een zeer grote zandbak; ze is 850 m2 groot en belegd met rode en grijze tegels. De muur is opengewerkt en een speelse, pergola maken het zeer gezellig. Het mozaïk in de gevel beeldt het kind uit met de vier jaargetijden. Om het geheel is een pracht tuin aangelegd met een speelweide. De dienst gemeentewer ken heeft hier ook een aandeel in ge had. Kortom het geheel is een bijzonde re aanwinst en de bouwer mag er zeer trots op zijn. Als dank schonk de heer Prins een grote vogelkooi met parkiet voor in de hal, dat zeer ge- apricieerd werd. Het werk dat de fa. Naber afleverde was tot in de pun tjes verzorgd. Voor de kleuters een zonnige toekomst. Twee Duitse Alpinisten zijn na acht dagen in veiligheid gebracht. Een der redders is verongelukt. Twee Britten en twee Italiaanen zijn verongelukt. i. giÉÉMMj -■ ~"«ij Op de bovenste foto de nieuwe kleuterschool. De onderste foto toont een deel van de plechtigheden. Pastoor Simons zegent de kruisbeelden. In een intieme kring heeft zaterdagmiddag de officiële opening van de nieuwe kleuterschool „De Zonnebloem" te Loon op Zand plaats gehad. Het voltallige bestuur van de kleuterschool van de zusters van Schijndel, het nieuwe lekenbestuur der school, burgemeester en wethouders met vele raadsleden en gemeente-secreatrishet onder wijzend personeel der kleuterschool, de hoofden der lagere scholen alhier en de architect met aannemer 'en onderaannemers waren hier vertegenwoordigd met pastoor J. Simons, het kerkbestuur en de inspectie van het kleuteronderwijsDe kleuterschool is een bijzon dere aanwinst in de Loonse gemeenschap. De grote rij van sprekers werd ge opend door directrice van het school bestuur van de Eerw. zusters van Schijndel. Deze dag is voor haar een bijzondere, want het is niet alleen dat de plannen die de zusters in 1955 reeds op gang gingen brengen nu werkelijkheid geworden, maar ook 't bestuur van Schijndel draagt nu het bestuur van de kleuter- en meisjes school over aan een nieuw plaatselijk lekenbestuur. Veel tijd - 12 jaren - heeft de uitvoering gekost maar ook heel veel proceduren zijn behandeld om te ko men tot een doelmatige school voor de kleuters van Loon op Zand. Zij dankt hiervoor het gemeentebestuur, de Rijksinspecteur, de heer Taks, de architect, de heer Hub. Prins uit Kaatsheuvel, die een zeer esthetische aanleg gehad heeft bij deze school. Het nieuwe schoolbestuur heeft met ingang van 1 augustus j.l. de touw tjes in handen gekregen. Met januari a.s. zal e.e.a. notarieel zijn vastge legd. Meer dan 40 jaren hebben de zusters van Schijndel hier de hand in het onderwijs voor de meisjes en er is veel verricht, en wel op een voor beeldige wijze. Dit heeft ook de voor zitter van het nieuwe bestuur onder schreven. De heer Van Esch dankte de gehele congregatie van Schijndel, de zusters van Liefde. Zij hebben het karakter van de Loonse jeugd mede gevormd. De taak die hij overneemt is zwaar, maar hij hoopt in het be gin nog op de steun van Schijndel in voorkomende gevallen. Alvorens de inzegening van de school te verrichten heeft pastoor Si mons zich tot de zusters, de leidsters en het nieuwe bestuur gericht. Hij vroeg Gods zegen voor het gebouw. Hierna ging hij over tot de zegening van de kruisbeelden en lokalen, waar na hij een kort versje over de kleu ters uitsprak. „Het leven is goed, en we moeten de kleuter op de hemel la ten vertrouwen en de vriendschap prijzenHet was speciaal tot de kinderen bedoeld, maar de aanwezi gen wisten het ook wel te verstaan. Hieruit bleek zijn belangstelling voor het onderwijs. Het accent van vreugde en dank baarheid werd benadrukt door de heer Taks, waarn. Rijksinspecteur voor het kleuteronderwijs, namens mej. A. M. A. Gribling. Hij verricht te voor de eerste keer van zijn leven de officiële opening van een school, maar de wijze waarop was bepaald interessant. Het werk, dat mej. Grib ling heeft gedaan sedert de wet van toezicht op kleuteronderwijs in 1948 is bewonderingswaardig. Vooral dankte hij de religieuze congregatie. Met de woorden: „Oui paie, com- mandewas hij de burgemeester voor. Over het gebouw zei hij; „het gebouw moet zeggen en doen wat het te zeggen en te doen heeft en daar bij zal het dan heel mooi zijn". Zijn betoog werd besloten met 'n gedichtje van pater Van Meurs, dat de oude bewaarschool schilderde en prees de woorden van de pastoor die zag hoe het tegenwoordig is. Na de bezichtiging van het gebouw met de semie-permanente lokalen richtte burgemeester Van Erp zich tot allen in een historische en bijzonder zakelijke, economische redevoering. De brief van 8 mei 1955 was het be gin van de gedachte een nieuwe kleu terschool te bouwen. Toen was 't Zr. M. M. Coppens die de stoot heeft ge geven. Een kort verblijf in het oude paro chiehuis heeft een noodoplossing ge vonden, maar was aanleiding tot veel gekrakeel. De bewuste Oliekachel van toen had nogal wat teweeg gebracht. Mischien zal ze nu in de houten lo kalen nog wel te gebruiken zijn! Veel strijdvragen zijn nu overwonnen en de burgemeester kon nu gerust mededelen dat Loon op Zand een der mooiste kleuterscholen van het zui den heeft gekregen. In de problema tiek, die er bij hoorde, hebben alle in stanties bijzonder goed samenge werkt. Bij zijn installatie werd hem het onderwijs van Loon als spoedig kenbaar gemaakt. We zijn er nog niet, want in de nieuwe uitbreiding zal het onderwijsprobleem weer aan de orde zijn. Burgemeester Van Erp duidde op de plaats van het dorp met zijn onderwijs en jeugd in de stadsge westelijke indeling. Bijzonder blij was hij met het „wegslepen" van deze school uit de beslommeringen van het huidige beleid. Het is ons gelukt, zei hij, want het gaat niet meer zo ge makkelijk een school te bouwen voor „onverplicht onderwijs". Veel aandacht heeft hij nog besteed aan de jeugd. Zijn „vaderlijke vermanin gen" waren zo echt goed bedoeld. Na de bezichtiging werd het glas geheven voor de leiding van de school en haar bestuur. Vooral aan de heer Hub. Prins werden complimen ten overgebracht als de ontwerper en aan de aannemer en onderaannemers. Het plastiek in de oostwand van kunstenaar v. d. Poel is goed aange past. Heel veel dank kreeg zuster M. Magdalena die haar werk zo mooi be kroond kreeg. Het kleuteronderwijs is haar leven. In Amsterdam heeft gisteren weer een niet aangevraagde demonstratie plaats gehad. Niet minder dan 200 personen zijn gearresteerd. In West-Java heerst grote spanning tussen voor- en tegenstan ders van Soekarno. In Djakarta is de kritiek op de laatste rede van Soekarno zeer heftig; men roept om z'n aftreden. In Weenen is men kunnen be ginnen met het evacuëren van 2000 toeristen, die door de overstromin gen geheel waren afgesneden. Het is zaterdag en zondag overal zeer druk geweest. Er zijn 12 dodelijke ongelukken op de weg gebeurd en 7 personen verdronken. Gistermiddag is op het militair vliegveld van Brasschaet, Polygoon een eenmotorig sportvliegtuig neer gestort en ontploft bij het uitvoe ren van het zogenaamde „doorstar ten". De twee inzittenden werden uit het vlietuig geslingerd.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5