waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt DR. MOLLERCOLLEGE 50 JAAR GELEDEN ALS HANDELSSCHOOL OPGERICHT De geschiedenis van de school 12 leerlingen Huisvesting Gymnasium OPEN OOG Jubileumviering UUjjM VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 67 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschynt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. lnc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) f 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Dinsdag 6 september is het vijftig jaar geleden dat het katholiek middelbaar onderwijs in de stad Waalwijk zijn intrede deed. Het Dr. Mollercol- lege herdenkt dan dat het vijftig jaar geleden als een middelbare handelsdagschool werd geopend. In die halve eeuw is de handelsschool uitgegroeid tot 'n gym nasium, zodat het nu de volledige vorm van middel baar onderwijs heeft. De vijftig docenten en 670 leer lingen zullen het jubileum op 21, 22, 23 en 24 septem ber herdenken. Tijdens een officiële bijeenkomst in het schoolgebouw zal op woensdag 21 september prof. dr. Modester van Straaten een inleiding houden over de katholieke middelbare scholen in deze tijd. Verder staan op het programma een sportdag en een „uittocht dag". Dit gouden jubileum was voor ons aanleiding om eens in de geschiedenis van de school te duiken. Vele takken van industrie en handel kwamen na 1900 tot grote bloei. Behoorlijk onderlegde zaken mensen waren er in De Langstraat, evenals trouwens in vele andere delen van ons land, te weinig. Te recht begreep men dan ook dat 'n betere opleiding, dan tot dan toe werd genoten noodzakelijk was, om zich te kunnen handhaven tussen de groeiende coöperaties enerzijds en de het zich sterk uitbreidende groot kapitaal anderzijds. Pater dr. J. v. Beurden, adviseur van de midden standsver. „De Hanze" stichtte dan ook een vereniging welke zich tot doel stelde scholen te stichten waar het onderwijs aangepast zou zijn aan de handel. In 1914 kwam deze vereniging tot stand onder de naam „Ons Handels onderwijs in N.Br.". Voorzitter werd dr. Moller, rector van de Katholieke Leergangen. Secretaris was de heer A. van Liempt, gemeentesecretaris en secretaris van de K. v. K. in Waal wijk. Dat het secretariaat in het be gin in Waalwijk gevestigd was, was niet alleen te danken aan de uitzon derlijke bestuurscapaciteiten van de heer Van Liempt, maar ook aan de omstandigheid, dat in deze Lang- straatse gemeente reeds in 1910 pro paganda werd gevoerd voor de stich ting van een handelsschool. De actie werd gesteund door de toenmalige burgemeester Th. Surmont de Bas Smeele. Begin 1916 werd de plaatselijke afdeling van de vereniging „Ons Handelsonderwijs" gesticht, onder voorzitterschap van de heer E. W. Klijberg. Het plaatselijk bestuur slaagde erin, nog het zelfde jaar de Middelbare Handelsschool te openen. De oprichting en instandhouding van deze school ging met grote haast on overkomelijke moeilijkheden gepaard, vooral op financieel gebied. Het schooltje, dat als eerste directeur dr. H. Knippenberg uit Helmond had, was ondergebracht in een herenhuis aan de Grotestraat 146, thans be woond door mevrouw Hoffmans-van der Schoot. Het aantal leerlingen van de Han delsschool, het eerste jaar waren het er twaalf, ging met sprongen vooruit. Het eiste dan ook een thans bijna on begrijpelijke vindingrijkheid om de ongeveer 90 leerlingen onder te bren gen in een niet overgroot herenhuis, waarvan'ook nog aparte vertrekken moesten worden bestemd voor labo ratorium, tekenzaal, directeurs- en lerarenkamer. Na slechts 2 jaar di recteur geweest te zijn werd dr. Knip penberg in 1918 opgevolgd door drs. G. de Vries. Het schoolbestuur kreeg in 1924 de beschikking over een bijna nieuw schoolgebouw in de Mr. van Cooth- straat, omdat de daarin gevestigde normaalschool; met als directeur de heer J. Spijkerman, werd overge plaatst naar Breda. Hierdoor kon de Middelbare B lim Ij' :-t 'J1P w v Het schoolgebouw, dat in 1953 gereed kwam. Handelsschool worden gepromoveerd tot Hogere Handelsschool met vijf jarige cursus een 2-jarige HBS- onderbouw en een 3-jarige boven bouw, waar de handelsvakken alsme de practische beoefening der talen meer op de voorgrond traden. In '30 ging 't met de industrie langzamer hand bergafwaarts. Het aantal leer lingen op deze te sterk op het be drijfsleven ingestelde school daalde dan ook tot 50. Besloten werd de school een minder eenzijdig karakter te geven door de onderbouw 3-jarig te maken. Het aantal leerlingen steeg hier door weer geleidelijk. Deze stijging werd nog sterker toen in 1937 de school als HBS-A werd erkend, waardoor verscheidene nieuwe studie- en maatschappelijke rechten werden verkregen. In de moeilijke oorlogsja ren waS toch nog een lichtpunt. In 1943 ging een lang gekoesterde wens in vervulling; aan de literair-econo- mische HBS-A kon een wis- en na- tuurkunde-afdeling bij de HBS-B worden toegevoegd. Vanaf dat jaar bezat Waalwijk dus een volledig in gerichte Katholieke HBS voor jon gens. Het gebouw in de Mr. van Coothstraat was daarop niet bere kend. De Rotterdamse Bank stelde echter de achterzaal van haar gebouw ter beschikking. Voor men tot de HBS-B kwam, is er door bestuur en directeur, Drs. de Vries en onder-directeur H. v. Well enorm veel werk verzet. Waren er in Waalwijk voor jon gens goede onderwijsmogelijkheden, voor meisjes bestond er tot 1946 geen gelegenheid om middelbaar on derwijs te ontvangen. Van regerings wege werd er echter sterk geijverd voor een nieuw type middelbare school voor meisjes. In Waalwijk werd in 1946 in een zaal van „De Twee Kolommen" gestart met een Middelbare Meisjesschool. De school werd later ondergebracht in het Arbeidsbureau in de Grotestraat en in het KJC-gebouw in de Stations straat. Een groot probleem was wel dus de huisvesting. Reeds sedert 1946 werd herhaal delijk over de stichting van een nieuw definitief gebouw beraadslaagd en onderhandeld. Het moest een gebouw worden dat tegelijk bestemd was voor de HBS en de MMS. De naam van deze gecombineerde scholen zou dan Dr. Mollercollege worden, als pos- thume hulde aan de man, aan wie voor een groot deel de stichting van de katholieke middelbare school te danken is. Op 8 december '53 open de de staatssecretaris van het minis terie van O.K. en W. het fraaie ge bouw aan de Burg. Moonenlaan. Dit gebouw heeft ondertussen verschei dene uitbreidingen ondergaan. Zo kwam in 1959 ondermeer de kapel gereed. Het schoolbestuur had nog één „Duimen achter REVErs Toen G. K. van 't Reve, schrijver van enige opzienbare romans en medewerker van het inmiddels gedoofde „Zo is het"-programma, enige tijd geleden overging tot de katholieke kerk, hebben vele ka tholieken hem in hun vaandel geplaatst met als devies „Zie je maar weer eens". Katholieke kranten publiceerden uitvoerige verslagen over zijn be lijdenis. Velen voelden toen een aangenaam warm gevoel in de hartstreek. Toch lijkt mij een hoera-stemming in deze niet op zijn plaats. Zeker niet in deze tijd van oecumene. Immers hoera-ge roep is teveel acm; Wij hebben hem maar lekker (en jullie niet); je ziet maar weer Daar heeft niemand baat bij; onze mede christenen niet, van 't Reve niet 'en ons katholieke geloof zeker niet. Christus is een stille werker. Hij bemint de stille vreugde. Me demenselijkheid en een nederig onbaatzuchtig geloof stelt Hij als primair. Overigens zal van 't Reve, blijkens 't volgende ontwapende gedicht, geen behoefte hebben om op stelten te lopen. „Eigenlijk geloof ik aan niets, en twijfel ik aan alles, zelfs aan u, maar soms, wanneer ik denk, dat gij waarachtig leeft, dan denk ik, dat gij liefde zijt en eenzaam en dat, in zelfde wanhoop, gij mij zoekt zoals ik u." Namens 't Bedrijfsapostolaat, ALBERT MEGENS. wens een gymnasium. Reeds in '40 besloot het bestuur voorbereidingen te treffen voor de oprichting van een gymnasium. Dat kwam er 15 jaar later. Het bestuur besloot zich tot Mgr. Mutsaerts te wenden met het verzoek om toe te staan dat hier de conexistentie, of jongens en meisjes op dezelfde school zou worden toe gestaan, wat tot op dit ogenblik al leen in Hulst bestond. Daarop togen de voorzitter (J. Tielen), vice- voorzitter (Mr. v. d. Heijden), direc teur (Dr. Ir. van Laarhoven) en de moderator (de weleerw. hr. Stevens) naar de bisschop en legden hun ver langen ter tafel. Mgr. Mutsearts wil ligde dit verzoek niet alleen direct in, maar zei spontaan: „ik begrijp niet dat jullie geen gymnasium er bij maakt, dan hebt ge een volledig lyce um". Dat was niet aan dovenmans oren gezegd en direct na terugkomst in Waalwijk werd het bestuur, dat nu curatorium geworden was, van dit heugelijk nieuws in kennis gesteld en begon de rector direct aan alle voor bereidende maatregelen en in septem ber ging het gymnasium en daarmee het lyceum van start. Er is alle reden om het hoofdbe stuur van de vereniging „Ons Mid delbaar Onderwijs in N.B." en het plaatselijk bestuur te feliciteren met het gouden jubileum van de school. Dit 50-jarig jubileum is bovendien 'n gerede aanleiding om eens openlijk te getuigen, dat alle takken van on derwijs, het middelbaar niet in de laatste plaats, altijd objecten zijn ge weest van gerede medewerking van 't actief gemeentebestuur van Waalwijk. Dr Moller, tot zijn dood in 1940, voorzitter van „De vereniging O.M. in Noord-Brabant" heeft 40 jaar ge leden tot directeur en leraren van de toenmalige handelsschool gezegd: „zorgt toch dat jullie school in de volste zin van het woord altijd een vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Hef eerste bestuur van de Middelbare Handelsschool in 1916, centrum van cultuur in de Langstraat blijft". Met het 50-jarig jubileum voor ogen mogen we gerust zeggen dat het Dr. Mollercollege aan de ver wachting van deze pionier heeft vol daan. De opvolgende voorzitters of pre sident-curators in die 50 jaar zijn geweest de heren E. W. Klijberg, J. van lersel, J. Tielen en thans J. Tim mermans. De directeuren en rectoren zijn geweest Dr. Knippenberg, Drs. G. de Vries, Dr. Ir. van Laarhoven. Thans is rector Drs. Noorman v. d. Dussen; onder-directeur was de heer H. v. Well. Thans conrector Drs. Beunis. Het gouden jubileum gaat men uit bundig vieren. Rector drs. Th. H. Noorman van der Dussen (die 2 jaar geleden dr. ir. H. van Laarhoven op volgde) heeft enkele commissies in gesteld die een uitgebreid feestpro gramma hebben opgesteld. Woensdag 21 september is er een kerkelijke vie ring in de kerk van St. Jan. 'sMid- dags is er een officiële bijeenkomst in het schoolgebouw. De bekende Augustijn prof. dr. Modester van Straaten uit Nijmegen zal dan een in leiding houden over de katholieke middelbare scholen in deze tijd. Het bestuur van de school zal eveneens 's middags recipiëren. De 670 leerlingen komen de twee volgende dagen aan bod. Donderdag 22 september is er een algemene sportdag op de eigen velden en de sportcomplexen van de gemeente. Vrijdag 23 september gaan alle leer lingen met de docenten op excursie. Verdeeld in verschillende groepen gaat men onderwerpen, waar voor de jongelui gezien hun leeftijd belang stelling voor hebben, bezichtigen. De zaterdag is gereserveerd voor 't schoolbestuur en de docenten. De laatste dag van de feestelijkheden, zondag 25 september, is er een reu- nisten bijeenkomst. Al met al een pro gramma dat er zijn mag. De ïcho vah het Zuióen Halve eeuw middelbaar onderwijs in Waalwijk V-A— j v. •'-.••• Y' 'v .,r-; 'J Y" -y v- - :V

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1